1.LO.-school in Waalwijk officieel geopend terdag Kerkhof St. Jozefparochie in Kaatsheuvel krijgt monument Ook gemeente Loon op Zand heeft nu een woningstichting DE ECHO VAN HET ZIIDEN VAN MAANDAG 8 MEI 1967 1SÈÉ SCHOOL VOOR KINDEREN MET LEER- EN OPVOEDINGSMOEILIJKHEDEN ONTWERP VIN WIM SUERMONDT GEMEENTE GARANT VOOR RENTE EN AFLOSSING 92ste in ons land Plan in 1961 Waspik er staat bij ons een schatkistje vol schoonheid voor u gereed PRISMA P. v. ROOY finalewedstrijden Niet eenvoudig in 1949 eerste L.O.M.-school in Nederland gerichi Bouwvergunning Sporthal 300 kilo lood Br. Mollercollege Schoolvoetbaltoer- raooi met Pinksteren Waalwijkse en Langstraatse courant Hoofdredakteur: JAN XIELEN 88e Jaargang no. 37 öureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Dr. van Beurdenstr. 8, Kaatsheuvel Telegramadres: „ECHO" De I.L.O.-School in Waalwijk is voorlopig in een houten noodgebouw aan de Alb. Thijmstraat gehuisvest (bovenste foto). Burgemeester J. Teijssen wees bij de opening op het grote nut van een dergelijke school in de Langstraat (onderste foto). (van onze verslaggever) WAALWIJK - De met zoveel be langstelling tegemoet geziene school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden (L.O.M.-school) is zaterdag officieel geopend. Tij dens een bijeenkomst in een zaal van de pastorie van de St. Antonius- parochie, wezen verschillende spre kers op het grote nut van een der gelijk onderwijs-instituut voor Waalwijk en de streek. De school is voorlopig gehuisvest in houten noodlokalen aan de Alberd. Thijm straat. De voorzitter van de Stichting Lager Onderwijs, waaronder deze L.O.M.-school (tegenwoordig ook vaak I.L.O.-school genoemd) res sorteert, de heer Van Eijl, vertelde in z'n welkomswoord tot 'n 30-tal genodigden, dat de school reeds op 1 maart in gebruik is genomen en thans, twee maanden later, volledig bezet is. Vijf leerkrachten staan voor 50 leerlingen ter beschikking. Dat de school in een goede behoefte voorziet, blijkt wel uit de medede ling dat er een wachtlijst van 30 kinderen is. Sprekend tot 't gemeentebestuur, zei de heer Van Eijl dan ook dat er binnenkort de medewerking ge vraagd zal worden om de school die 3 leslokalen en 1 lerarenkamer omvat met twee leslokalen uit te breiden. De voorzitter van het schoolbestuur betreurde het dat een goede gymnastiekaccomodatie ont brak. Ook voor de leerlingen van de L.O.M.-school achtte hij gymnastiek onderwijs een noodzaak. Oorspronkelijk zou Waalwijk reeds in 1961 een school voor kin deren met leer- en opvoedingsmoei lijkheden krijgen, zo vertelde de heer Van Eijl. Alle plannen om in dat jaar van start te gaan, waren rond. Ook had men een leerkracht aangetrokken. Toen deze echter plotseling verhuisde, kon zo snel geen nieuwe kracht worden aange trokken. De plannen moesten toen, tot grote spijt van 't schoolbestuur, in de ijskast. In de hieropvolgende jaren bleek duidelijk dat er in Waalwijk 'n grote behoefte bestond voor een dergelijke school. Begin vorig jaar werden de hoof den weer bijeengestoken. De Stich ting Individueel Lager Onderwijs wilde de plannen doordrukken. Er werd contact opgenomen met het Stichtingsbestuur van de Herman Broereschool. Dit bestuur, dat al met genoeg financiële zorgen te kampen had, voelde er weinig voor om er ook nog een L.O.M.-school bij te hebben. De reddende hand werd toen gestoken door de kerkbesturen van de St. Jan-parochie en de St. Antoniusparochie. Deze twee kerkbesturen vonden 't streven van de Stichting een lof waardig initiatief en schaarden zich volkomen achter het plan. Ook stel den zij zich garant voor de eerste kosten. Het gemeentebestuur van Waalwijk, dat reeds lang het grote nut van een dergelijk instituut in de sehoenenstad had ingezien, ver leende alle medewerking, terwijl DUIVENSPORT Postduivenvereniging De Reisduif te Was pik, uitslag Noyon: H. Smits 1 7 15 21; S. Langermans 2 11 18; P. v. d. Elshout 3 17 28 29; M. Bax 4 26; G. Remmeren 5 16 27 36; H. Boons 6 13 14; N. Smits 8 25 30 35; J. Donks 9; A. de Wit 10 37; C. Fitters 12 31; B. Verduyn 19 20 22 23 32; F. v. Hoof 24; Jongenelen 33; P. Kuyten 34. Deelname 117 duiven. Postduivenvereniging „Waspik" te Was pik: uitslag St. Quentin: W. Donks 12 7 25; H. Treffers 3 5 12 13 17 27 37; C. de Rooy 4 11 14 23; F. v. Onzenoort 6 10 36; C. Kuyten 8 24; Gebr. Selders 9 28; Mar- tinussen 15; M. Timmers 16; Th. Gijsman 18 32; P. de Graauw 19 21 22 30 31 34 35; A. Smits 20; W. van Gils 26; A. v. d. Mosselaar 29; Jac. Oerlemans 33. Deelna me 160 duiven. PICOCRIE KAMPIOEN VAN VRIENDENKRING De strijd om het kampioenschap van de biljartclub Vriendenkring is gestreden. De titel ging naar P. Picocrie die met 41 pun ten onbereikbaar werd. De eindstand: 2. Jan Gommers 39 p.; 3. C. Smits 37 pun ten; 4. P. Buyks 33; 5. B. v. d. Berg, 32; 6. H. van Etten 31; 7. L. Rekkers 29; 8. A. Smits 26; 9. A. Buyks 22; 10. P. Ran ters 21; 11. B. van Etten 21; 12. L. van Erp 17; 13. W. van Gils 15; 14. F. Vleu ten 12; 15. F. Oerlemans 12 punten. HOOFD DER SCHOOL De heer Griethuysen heeft zijn nieuwe functie, hoofd der Chr. lagere school in Waspik, aanvaard. De heer Griethuysen volgt hiermee de heer Kwetters op die per 1 mei ontslag vroeg om in Dinteloord de leiding van een sohool op zich te nemen. Het nieuwe hoofd van dre Waspikse school was tot nu toe werkzaam aan de ULO- school in Hendrik ld© Ambacht. Zijn va der was 6 jaar predikant van de Ned. Herv. gemeente van Waspik. ZEVEN-HANDBAL De Waspikse jonge boeren zijn doorge drongen tot de hoogste klasse het zeven handbal in NOB-verband. Vorig jaar werd het team van de laagste (de 5e klas) afde ling overgeplaatst naar de 2e klas omdat het zonder één verlies-punt het kampioen schap behaalde met een gemiddelde om van te dromen! Ook in de 2e klas speelde deze sportclub een dominerende rol. Uiteindelijk werd Waspik, na een spannende competitie, tweede in de eindrangschikking en promo veerde daardoor naar de eerste klas. L. Kamp en assist J. Wagemakers leiden deze succesvolle vereniging. maak bij ons keus uit de rijke kollektie dames horloges 'met sierband 135.- tot 175.- Gasthuisstraat 48 Kaatsheuvel - tel. 2187 OVERGANGSKLASSE DRIEBANDEN Op 10, 11, 12 en 13 mei a.s. zul len in het clublokaal van de B.V. Van den Brandt bij de heer Hen- ny de Ruyter, Markt 5 te Waalwijk de finalewedstrijden worden ge speeld Overgangsklasse (25 car.) De deelnemers zijn: W. van Cromvoirt en P. v. d. Mee van BSV; M. Slaats van Nooit Vol leerd; M. Knuist van v.d. Brandt; J. Passier van Ons Genoegen; M. Teurlings van 't Zwaantje; M. Kuys van Ons Genoegen. Het programma voor de eerste ronde, 10 mei a.s. 21 uur: W. v. Cromvoirt-P. v. d. Mee 22 uur: M. Slaats-M. Knuist 23 uur J. Passier- M. Teurlings. M. Kuys is deze avond vrij. Het verdere programma wordt na iede re ronde vastgesteld volgens het A.V.-systeem. ook de inspectie en de schoolartsen- dienst hielpen waar mogelijk was. De heer Van Eijl zei iedereen, die aan de totstandkoming van deze L.O.M.-school heeft bijgedragen, dankbaar te zijn. Ook memoreerde hij nog dat het gemeentebestuur de twee houten gebouwtjes beschik baar heeft gesteld en ook volledig opgeknapt heeft. Hij sprak de hoop uit, later over een goed geaccomo- deerd schoolgebouw te kunnen be schikken. „Het gemeentebestuur is bijzon der verheugd dat Waalwijk nu een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden heeft. Wij hebben graag alle medewerking aan de totstandkoming van deze school gegeven. Eenvoudig was dat echter niet altijd, want het is voor de ge meente een grote opgave in deze tijd hiervoor geld beschikbaar te krijgen", aldus burgemeester J. Teijssen, die de school niet alleen voor de stad Waalwijk, maar ook voor de gehele streek van groot be lang achtte. Grote waardering had de burge meester voor het stichtingsbestuur en de leerkrachten, want het is be slist geen sinecure een school te stichten. „Dit vraagt veel zorg. De school moet nog groeien en dat zal in de toekomst nog wel moeilijkhe den met zich meebrengen. Onze ge dachten gaan immers uit naar een volledig geaccomodeerde school", aldus de burgemeester, die zei, groot respect te hebben voor de on derwijskrachten, die een duidelijk moeilijke onderwijsrichting hebben gekozen. De Inspecteur Lichamelijke Op voeding voor B.L.O.-scholen in ons land, de heer Van Eek, memoreerde dat deze Waalwijkse L.O.M.-school de 92ste van het land is. In 1949 kwam de eerste school tot stand, 10 jaar later waren er reeds 30, ter wijl men nu de 100 nadert. De heer Van Eek wees er op dat éénderde deel van de L.O.M.-scholen in Ne derland in de steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht zijn gevestigd. Ook pastoor Lam van de St. An toniusparochie verheugde zich over de totstandkoming van een derge lijk belangrijk onderwijsinstituut in Waalwijk. Als Bisschoppelijk Com missaris voor het Onderwijs sprak hij een kort gebed uit, waarna hij de school voor geopend verklaarde. Vervolgens bestond er voor de ge nodigden de gelegenheid om de lo kalen, waarin de 50 kinderen uit Waalwijk en omgeving zijn onder gebracht, te bezichtigen. (Van onze verslaggever) WAALWIJK Op de Begraafplaats van de St. Jozef parochie in Kaats heuvel zal een grafkelder worden aangelegd, waarin de stoffelijke resten van wijlen pastoor Kleijn worden bijgezet. Ook andere geeste lijken van deze parochie die over lijden zullen hier worden bijgezet. Zoals op de meeste kerkhoven het geval is, wordt deze grafkelder het centrale punt van de begraafplaats. Op de kelder komt een rood-kope- ren silhouet, voorstellend 'n Chris tusfiguur omgeven door bewerkte koperen platen. Dit kunstwerk dat een hoogte krijgt van 4 meter en op sommige punten 2 meter breed Js, werd ontworpen en vervaar digd door de Waalwijker Wim Suer mondt. De Godsfiguur met staf symboli seert de opstanding van het leven. De figuur staat in een kruis, dat verkregen is door uitsparing in de rood-koperen platen. Het monu ment komt op een kruispunt tus sen beukenlanen te staan. Tegen deze achtergrond komt het onge twijfeld goed uit. Het beeld is aan beide zijden van gelijke opbouw. Tussen de koperen platen van 3,4 mm dikte wordt een stalen kon- Kaatsheuvel De gemeenteraad van Loon op Zand heeft vrijdagavond besloten de rente en aflossing te garanderen van een geldlening van 2,1 miljoen gulden, die de woningstichting Loon op Zand zal aangaan voor de bouw van 60 premiewoningen in het bestemmingsplan „Pannenhoef" te Kaatsheuvel. Hoewel grote aantallen woningwetwoningen zijn ge bouwd, is hiermee nog geen evenwichtige situatie op de plaatselijke woningmarkt verkregen. Burgemeester Van Erp was bijzonder ver heugd dat nu een aantal particulieren overgegaan was tot het oprich ten van deze stichting, waardoor met name in Kaatsheuvel de oplos sing van het woningprobleem voor een belangrijke gedeelte kan wor den benaderd. De burgemeester kon de vrees van de heer Beerens, dat er niet voldoende gegadigden zouden zijn voor deze woningen voor de mid dengroepen grote behoefte bestond, waarmee ook de doorstroming kan worden bevorderd. Momenteel wa ren er in Kaatsheuvel 75 en in Loon op Zand 14 gevallen die voor deze premiewoningen in aanmerking ko men konden. De huur, inclusief kos ten centrale verwarming, zou circa 160,per maand gaan bedragen. De heer Bossers was teleurgesteld dat, ondanks eerder gedane toezeg gingen, ook nu niet enkele wonin gen in het protestants gedeelte van de gemeente werden gebouwd, ter wijl de heer Eijkemans een gelijk soortig pleidooi hield voor Loon op Zand. De voorzitter kon alleen toe zeggen dat dit voor 1968 serieus zal worden bekeken, maar dat men nu moest bedenken dat alleen in „Pan nenhoef" bouwgrond beschikbaar was, terwijl met dit plan de aan nemingssom gedrukt kan worden. Opvallend veel tijd vergde een schrijven van dr. S. von der Fuhr uit Tilburg over het niet verlenen van een bouwvergunning. De heer Huijbregts vroeg om een soepele regeling van de onderhavige kwes tie, gezien de toekomstige bestem ming van het dorp Loon op Zand als forensenplaats, dat toch een ri anter entree krijgt door 't bouwen van fraaie panden en bovendien ge baat is wanneer vooraanstaande fi guren uit Tilburg zich hier gaan vestigen. De heer Homman wilde het schrijven als beroepsschrift aan gemerkt zien, maar volgens de voorzitter was er geen sprake van een beroepsschrift in de zin van de woningwet. Betrokkene had nim mer een formele bouwaanvrage in gediend, zoals dit in de bouwveror dening is voorgeschreven, doch doch slechts een schetsplan inge zonden. Aanvankelijk voldeed de uitgekozen bouwplaats niet aan de eisen van de bouwverordening, aan gezien het perceel niet aan de weg grensde. Voorts was op grond van de bebouwingsvoorschriften de op pervlakte van het bouwperceel te klein. Overigens was van kracht 'n voorbereidingsbesluit, dat voor het gebied „Molenwijck" en omgeving een herziening werd voorbereid, terwijl momenteel voor het gebied, waarin het perceel gelegen is, een ontwerpplan tot herziening van het bestemmingsplan „Kom Loon op Zand" gereed is. Betrokkene had thans formeel een bouwaanvrage ingediend, die volgens de voorzitter de normale proceduren zal gaan volgen. De raad besloot hierop het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, evenals een bezwaarschrift van H. P. Dekkers uit Loon opzand tegen het weigeren van een bouw vergunning, aangezien dit bouw plan in strijd is met het geldende bestemmingsplan, terwijl de raad hierop reeds in 1965 een onherroe pelijke beslissing had genomen. De raad besloot verder de ge vraagde medewerking te verlenen aan het bestuur der Ulo-school Pius X te Kaatsheuvel, dat wat meer aandacht wil gaan besteden een cul turele vorming en daartoe twee be voegde krachten voor de vakken tekenen en muzikale vorming wil aantrekken. Ook het bestuur der Mariaschool te Kaatsheuvel kreeg de gevraagde medewerking voor het treffen van voorzieningen aan plafond, verlich ting, wasgelegenheid en bergruimte van het gymnastieklokaal. Volgens de voorzitter zouden deze verbete ringen geen verhoging van huur voor de sportverenigingen, die van de zaal buiten de schooluren ge bruik maken, met zich brengen. Toen de gemeenteraad op 24 no vember 1965 het bedrag per leerling voor het G.L.O. voor 1966 op 62,50 vaststelde, had de hoofdinspecteur van het lager onderwijs daartegen bij Ged. Staten beroep aangetekend. Op 3 november 1966 stelde de raad de definitieve exploitatievergaderin gen voor het G.L.O. vast, evenals de verrekeningen in verband met de verleende voorschotten. Ged. Staten hadden op dat moment over het beroepsschrift echter nog geen beslissing genomen en de hoofd inspecteur maakte tegen deze gang van zaken nu bezwaar. Er dient met de vaststelling van een defini tieve vergoeding te worden gewacht en dus besloot de raad het dictum van het besluit aldus te wijzigen, dat gesproken wordt van voorlopige afrekening 1966. Aan de PNEM werd een strookje grond verkocht voor de bouw van een transformatorhuisje aan de Berkenlaan te Loon op Zand, ter wijl verder enkele begrotingswijzi gingen werden goedgekeurd, welke betrekking hadden op uitbreiding van de school aan de Lage Zand- schel en het beschikbaar stellen van een krediet voor het plaatsen van lichtmasten bij het oefenterrein van het sportcomplex der vereniging „Berndijk" struktie aangebracht, om het mo nument, dat veel wind zal vangen, stevig op zijn plaats te houden. Wim Suertaondt heeft van het monu ment een ontwerp gemaakt, dat 'n juiste indruk geeft hoe het straks gaat worden. Aan de vervaardiging van dit ontwerp (dat 5 dagen fa- brikage vergde) zijn maanden van voorbereiding aan vooraf gegaan. Als 't ontwerp door de opdracht gevers wordt goedgekeurd zullen er ook nog enkele maanden over heen gaan, vooral eer het monu ment op zijn plaats staat. Het is 'n bijzonder arbeidsintensief werk. Al le koperen platen moeten gedre ven worden en dat zijn er heel wat als men weet dat er 300 kilo lood in het monument verwerkt wordt. Het is ook niet elektrisch te lassen. Wim Suermondt vertelde ons de laatste tijd steeds meer koper te gebruiken. Ook in kleine plastiek- jes wordt het veel verwerkt. Overi gens past deze Waalwijker het ma teriaal aan iedere opdracht aan. Zo verwerkt hij zelfs wel eens leer. De werkstukken van Wim Suer mondt zal men steeds bij zijn op drachtgevers moeten zoeken. Suer mondt houdt er niet van te expo seren. Daarvoor heeft hij trouwens ook de tijd niet, want behalve deze vele opdrachten, waaronder het ontwerp van het gehele priester koor in een Eindhovense kerk, is hij ook nog twee dagen in de week als leraar aan het Dr. Mollercolle- ge verbonden. Door zijn opleiding aan de Haagse Academie is hij vol ledig bevoegd om als docent aan Middelbare Scholen te werken, Toen Wim Suermondt 12 jaar ge leden aan het Dr. Mollercollege werd verbonden, was dit Waalwijk se onderwijsinstituut de eerste school in het zuiden waar het vak „vrije expressie" op de lesrooster voorkwam. In die 12 jaar is dit vak niet meer weg te denken. De leer lingen bereiken enorm goede resul taten. Wim Suermondt heeft van deze werkstukken enkele honder den dia's laten vervaardigen die hij regelmatig bij lezingen gebruikt. Ieder jaar gaan enkele leerlingen zich verder bekwamen op de kunst academies. Hieruit blijkt wel dat het vak dat Wim Suermondt do ceert op het Mollercollege een be langrijke plaats inneemt. De heer Hornman kwam tijdens de rondvraag nog eens terug op 't door hem in een vorige vergadering ter sprake gebrachte particulier initiatief voor de bouw van een sporthal. Aan de hand van beschei den deelde hij nu mee, dat 't N.K.V. te Kaatsheuvel in 1964 met een door een Utrechts architect ontwor- - Prof. Hollstein heeft bedankt als voorzitter van de 3 Europese ge nootschappen. - De Zilveren Schor in Arnemui- den, een ontmoetingscentrum voor de jeugd, geschenk van 't Konink lijk paar bij hun zilveren huwe lijksfeest, is zaterdag officieel ge opend. - De Nederlandse journalist F. van Hasselt is door de Griekse regeJ ring uitgewezen. pen plan was gekomen met de be doeling dit achter de Gildenbond te realiseren. De voorzitter, die betwij felde of de gekozen plaats daartoe wel geschikt was, kon zich van deze zaak niets herinneren. Niettemin verzocht hij de initiatiefnemers, in dien het plan te realiseren zou zijn, het opnieuw voor een nadere studie aan het gemeentebestuur voor te leggen. Aan het begin van de vergadering herdacht burgemeester Van Erp in piëteitsvolle bewoordingen de heer P. Broeders uit Loon op Zand, kas sier van de Boerenleenbank aldaar, die dezer dagen op 62-jarige leef tijd overleed en het vorig jaar als raadslid afscheid had genomen. De overledene maakte ruim 20 jaren deel uit van dit college en was daarnaast wethouder in de perioden 1946—1949 en 1958—1962. Op het terrein van RKc zal op dinsdag 16 en woensdag 17 mei a-s. weer een schoolvoetbaltournooi ge houden worden, waaraan door 14 teams, waarvan drie uit Sprang, zal worden deelgenomen. Er wordt weer in twee poules gespeeld: In poule 1 zijn ondergebracht de combinatie Irene- en Broereschool; Pastoor van Haarenschool; St. Jo zefschool en Petrusschoo) A, allen uit Waalwijk. OLS, School met de Bijbel en Christelijke School allen uit Sprang. In poule 2 spelen de teams van Pastoor Kuypersschool Petrusschool B, Clemensschool, Hugo de Groot- schooi, Oranjeschool en Aloyisius- school allen uit Waalwijk. Tijdens de eerste wedstrijden worden in de twee poules selectie wedstrijden gespeeld. De beste teams gaan op 17 mei in een afval race uitmaken wie zich voor de fi nale kunnen plaatsen. Deze finale wordt de tweede dag, 's avonds om 19.00 uur gespeeld. De voorlaatste wedstrijd gaat om ae 3e en 4e plaats in de eindrang schikking. Voor dit tournooi zijn weer een flink aantal prijzen be schikbaar gesteld w.o. van het Ge meente Bestuur, Waalwij ks Belang, Gezamenl'ij kje Schoenfabrikanten Senioren Scheidsrechtersvereniging, Gemeentepolitie, KMHC Waalwijk, Zwemclub, OWS, Plantsoenendienst van de gemeente e.a.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5