waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt De Oost-Duitsers erg gelukkig met de niet muur 48.000 provincie dorpen worden in deze met hongerdood bedreigd \X ampe ampe van ~J12ierio LEVEN ACHTER DE MUUR (II) OPEN OOG BIHAR, LAND VAN HONGER EN DORST In het restaurant van het „Haus des Lehrers" zit een jongeman te wachten op de lezing, die hij zo dadelijk op de tiende verdieping zal bijwonen; het zal gaan over nieuwe didaktische inzichten. Hij is leraar aan een technische school, zijn vak is televisietechniek. Beneden op het Alexanderplatz raast het verkeer als in Madurodam, spaarzaam en klein, maar dat lijkt alleen maar zo van de hoogte. „Er is hier toch meer verkeer dan ik gedacht had." „Ja", zegt hij, „maar dat is pas de laatste jaren. We kennen nu gelukkig 'n betrekkelijke welstand, maar je moet altijd nog 4 jaar wachten voor je aan de Wolga, Moskwa (in Nederland: Scaldia), of Wartburg kan krijgen. Dat geeft de mensen gelegen heid voor hun auto te sparen, zodat ze contant kunnen betalen. Als ze dat niet kunnen, krijgen ze hun wagen niet, behalve vooraanstaande personen, die een Tatra willen hebben, maar die zijn vaak zó*, vooraanstaand, dat ze hem wel direct kunnen betalen. Zo gaat het ook met wasmachines, televisietoestellen en andere luxe artikelen: handje-contantje en dat zijn juist de dingen die hier verschrikkelijk duur zijn." „Wij hebben heft hier redelijk" Blaam Geruststelling Tiener Ideaal P. van Assen I I I I I I I I I I I I I I I I I In Tilburg naar: i i i i i i i v Heuvelstraat 14 Brabantse Omroep gaat maandag de ether in Installatie Dongemond Hinderen Waterprobleem Voorkomen Visseizoen begint op 27 mei Griekse grondwet wordt gewijzigd cluóieve cJ-lerenklecliHV). WAAI WIJK VRIJDAG 12 MEI 1967 88e JJARGANG No. 38 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speeiaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" zijn „Wat is hier dan goedkoop?" „Niet veel, maar over het algemeen kun je wel zeggen, dat de zaken die de mens voor zijn dagelijkse, pri maire behoeften nodig heeft, hier vrij goedkoop zijn: eten, drinken, huishuur en dergelijke-" Wat be taalt u voor de huishuur per maand of hen ik te onbescheiden?" „Nee, helemaal niet. Ik bewoon een flat: een kamer twee slaapkamers, keu ken en douche. Dat kost me per maand vijftig Mark. Ja, daar kijkt u van op, he, maar ik heb net een nylon overhemd gekocht voor bij na de zelfde Prijs en ik rijd in een Skoda, die me dertienduizend Mark heeft gekost. Mijn vrouw kocht gis teren een paar nylons: acht Mark, voor de duurste betaal je hier on geveer 13 mark". „Zoudt u dan niet liever in het Westen wonen?'/ Hij draagt geen speldje. „Ach, mijn vader is er heen gegaan toen hij vijf en zestig werd, maar mij kan het niet zoveel sche len. We hebben het hier nu redelijk. Ik heb me aardig opgewerkt. Waar om zo ik naar het Westen gaan? O, ja, ik zou graag eens met va kantie naar Amerika willen, maar dat kan nu eenmaal niet." „U kan toch ook naar Rusland met vaken- tie." „Natuurlijk, maar het Oosten trekt ons Duitsers niet zo erg. Mis schien ook wel omdat verboden vruchten nu eenmaal lekkerder smaken, dan die waarvan men on gestraft kan eten". „Hoe denkt u dan over de Muur?" „Daar zijn we echt niet gelukkig mee. Ik persoonlijk vind het een blaam voor het Oostduitse volk, maar ja, als je ziet, dat ik hier nu al een half uur op mijn. eten zit te wachten omdat er veel te weinig personeel is, dan kan ik het toch ook wel weer een beetje rechtvaar digen. We leren er mee te leven. Tenslotte kunnen we er niet iedere dag een drama van maken." „Bent u ook lid van en partij?" „Nee, dat wil zeggen, met verkie zingen stem ik op de CDU. Ja die hebben we hier ook. In totaal heb ben we hier vijf partijen." „Hebben die ook hier nog iets te zeggen in de volksvertegenwoordiging?" „Ja, in zoverre het overeenkomt met het program van de SED." „Komt het er dan niet op neer dat er toch maar één partij in de DDR is?" „Zo zou je het kunnen noemen, maar het is als christen toch een geruststellend gevoel ais je merkt, dat er binnen het communisme nog plaats voor je is." Hij eet biefstuk met aardappelen en ondefinieerbare koude groenten en licht onderwijl toe: „U weet misschien, dat het ware communis me alleen het heil in zichzelf er kent. Denk aan Marx' uitspraak: godsdienst is opium voor het volk. Maar het is de socialisten (lees: communisten), zelfs in Rusland, tot nu toe nog niet gelukt de godsdienst uit te bannen. Vandaar dat hier nog een partij kan bestaan die het pre dikaat „Christelijk" voert." Over de Karl Marx, voor beeld van Lenin's eenheidsbouw, lopen een jongen en een meisje; de lengte van haar rok is omgekeerd evenredig aan die van d'r haar; de dos, die het hoofd van haar vriend tooit, is net niet lang genoeg om twijvel te doen rijzen omtrent zijn sexe. Ieder die zij passeren blijft staan en kijkt, de een langer dan de ander. Een man wijst naar zijn hoofd, een vrouw lacht meewarig en loopt hoofdschuddend verder. Een paar schoolkinderen roepen het tweetal scheldwoorden na: „Provo!" is zo'n woord. Twee meisjes lopen voorbij zon der enige reactie; misschien koes teren ze stille bewondering voor de ze beidé tieners, tot welke groep ook zij behoren. Zij kunnen zich zo iets echter niet veroorloven. Hun mede-tieners van de FDJ zouden, hun weerbarstige individualisme snel kunnen corrigeren. Nog een wonder dat die twee over de grens gekomen zijn. Het zullen wel Tsjechen zijn, daar zijn ze wat dat betreft niét zo streng. In de DDR hoef je daar niet mee aan te komen evenmin met iets dat ook maar even naar sex ruikt. Dat wil niet zeggen, dat sexualitiet taboe is, in tegendeel, ook daarin voedt de Staat op, via voorlichting op de scholen, maar nergens, niet in boe ken, niet in de reklame, niet in de film, enz. enz., vindt men enig prik kelplaatje of -praatje. De een leeft in de volle overtui ging dat eens de tijd zal aanbreken van het heil van het communisme; de ander wordt tot dit ideaal opge voed op een tien-jarige „Algemein Bildende Polytechnische Schule" en in de jeugdorganisaties; weer een ander is ondanks Staatsopvoeding niet bepaald enthousiast, maar neemt het zoals het is- Geen sex, geen abstracte kunst, geen indivi dualisme, geen levendig contakt met familieleden in het Westen. Streven naar een ideaal. Leven voor een werkelijk ideaal? Leven achter een muur EINDE SPEURTOCHT Er zijn mensen, die God niet kennen, die niet in staat zijn om door de zichtbare goederen heen, Hem te ontdekken. Zij aanschouwen de wereld, maar zijn Schepper vinden zij niet. Vuur of wind of de vluchtige lucht, de kring van de sterren of het gewelddadige water of de luchters aan de hemel, hen beschouwen zij als goden, die de wereld besturen. Maar als zij - door hun schoonheid bekoord - deze als God beschouwen, hadden zij moeten begrijpen dat hun Maker groter is; want de Heer van alle schoonheid heeft ze ge schapen. En als hun macht en iverking ze in bewondering brengt, hadden zij moeten inzien dat hun Schepper veel machtiger is; want uit de grootheid en de schoonheid der schepselen kent men door vergelijking de Schepper. Toch treft hun slechts een gering verwijt. Het is immers mogelijk, dat zij wel dwalen, maar God toch wer kelijk zoeken en willen vinden. Opgaande in Gods werken, speuren zij naar Hem, maar zij laten zich afleiden door het uiterlijk, omdat, wat zij zien, zo mooi is. Van de andere kant zijn zij niet geheel zonder schuld; want als zij in kennis zover kwamen, dat zij heel de wereld leerden doorvorsen, hoe kwam het dan, dat zij de Heer van die dingen niet eerder vonden Zo staat te lezen in het oud-testamentische boek Wijsheid, hoofdstuk 13, vers 1 tot en met 9. Bedrijfsapostolaat Waalwijk e.o. Voor al Uw BINNENSCHILDERWERK EN BEHANGWERK Boekelaerstr. 60, Waalwijk Tel. 04160 - 3945 Bedrijfsleider Verweij Schildersbedrijf Leerdam, Gorinchem, Waalwijk De honger is officieel in Bihar India. Sedert kort heeft de rgering van de deelstaat de hongertoestand officieel argekondigd en heeft de Cen trale Regering in New Delhi die toestand bevestigd. Door de Minister van Voedselvoorziening Jagjivan Ram persoonlijk. „De wereld wist dat dat al maanden, maar nu weten wij het dan ook" konstateerde de Se archlight, dagblad van de hoofdstad Patna, bitter. „Aan onze feitelijke situatie verandert daarmee niet veel" vond Dr. Kumar Suresh Singh, districtscommissaris van de provincie Palamau. Uit de archiefstukken van zijn voorgangers was hem gebleken dat in de laatste 150 jaar een dergelijke hongersnood niet was voorgekomen kan U héél wat tijd (en ergernis) besparen. WIJ DOEN HET plisseren, repareren, ajouren, borduren, inkor ten, stoppen, vermaken enz. enz. WIJ MAKEN HET stofknopen, ceintuurs, gespen en nog véél ander atelier-werk. l i i i i i t i i Op Pinkstermaandag zal de stem van het nieuwe Brabant door de ether klinken. Dan zal de Brabantse Om roep namelijk binnen de zendtijd van de AVRO, van 5 tot half 6 's mid dags zijn eerste 14-daagse program ma van een halfuur brengen. Het is voor het eerst in de ge schiedenis van het Nederlandse ra diowezen ,dat een gewest zich regel matig gaat presenteren. Anders dan de regionale omroepen in Noord en Zuid, anders dan de vroegere rubrie ken, zal „Brabant-Journaal" zich niet in de eerste plaats riohten tot de Bra bantse mensen. Want de Brabantse Omroep streeft er naar aan de radio luisteraar de provincie voor te stel len zoals die zich thans ontwikkelt in het Benelux-midden-gebied. De Om roep wil een brug slaan over de grote rivieren en over de rijksgrens naar het zuiden. Tijdens een officiële plechtigheid op donderdag 18 mei, 's avonds om 19.15 uur in het paleis-raadhuis van Dussen, zal de Dongemondraad offi cieel geïnstalleerd worden. Er wonen in de deelstaat Bihar 52 miljoen mensen. Daarvan lijden er 30 miljoen honger. Al sedert okto ber van het vorig jaar, toen bleek dat voor het tweede achtereenvol gende jaar de droogte de tarwe en iijstoogst had vernietigd. Bihar is de op een na dichtst bevolkte staat van India, op sommige plaatsen wo nen 1200 mensen op één vierkan te mijl. Dat is méér dan in Neder land. Bihar is bovendien altijd een arme staat geweest. Slechts 23 procent van de bevol king behoort tot de kasten, de rest is paria sociaal en ekonomisch ach terlijk. De ekonomie rust voor 92 procent op de landbouw. De zomer- oogst van 1966 leed een schade van 25 procent, de winteroogst '66/67 is er nog veel slechter aan toe. De rijstoogst is niet meer dan 1,2 mil joen ton, tegen normaal 4,4 miljoen ton. Het totale verlies over het jaar 1966/67 wordt op ruim 5 miljoen ton geschat. Toch gelooft de Centrale Rege ring in New Delhi de zomer door te kunnen komen. In juli begint de Moesson, in september/oktober hoopt men dan op 'n nieuwe oogst. Tot die tijd hoopt men de 30 milj. mensen in het leven te houden op een rantsoen van acht ounces (één ounce is 28 gram, dus acht maal 28 gram, oftewel vier boterhammen per dag). Die acht ounces per dag zijn gebaseerd op een maandelijkse aanvoer van de Centrale Regering van 185.000 ton. Voor die acht oun ces moeten de vrouwen en mannen die dat enigszins kunnen overigens in de bloedhete zon in werkver schaffingspro jekten, zoals het op werpen van aarden wallen, het aanleggen van wegen, hun arbeid leveren. De kinderen krijgen maar de helft van het rantsoen, 2 sneetjes of een handje tarwe per dag. Dat is alles, en men kan het kopen in de zgn. fair price shops, winkels met vastgestelde matige prijzen. Een nieuw probleem is echtr, dat men zelfs geen geld heeft om dit magere rantsoen in één van de 18.500 fair price shops te kopen. De etenskast van de boer in Bihar is niet alleen leeg, hij heeft ook geen geld meer, voorzover hij niet in de werkverschaffing wordt gesteld. In de werkverschaffingsprojek- ten zijn voorlopig 600.00 mensen (een fraktfe) aan het werk gezet op een loontje van 70 tot 90 cent per dag. Ongeveer 3500.000 mensen ont vangen bovendien een gratis acht ouncesrantsoentje, omdat ze ziek of invalide zijn. Daarboven zijn er vier miljoen kinderen, zwangere vrou wen, zogende moeders en ouden van dagen, die van de amerikaanse hulporganisatie CARE, tezamen met de UNICEF, de engelse organi satie OXFAM en de kerkelijke or ganisatie CORAGS en catholic Ser vices en het hulpkomitee van Bihar dagelijks een warme maaltijd krij gen (tarwe, groenten, melkpoeder en vitaminentabletten). Binnen en kele dagen zullen dat er 6 miljoen zijn, het is het grootste hulppro gramma dat ooit waar ook te we reld werd opgezet. De verdeling loopt vooral via de dorpsschoolmeester, de bindende idealist van de dorpssamenleving in een ontwikkelingsland. De mees ter houdt de lijsten bij. Er is ook een gigantisch drink waterprobleem. Daarvoor heeft men uit heel India 95 boorinstallaties naar Bihar gestuurd en men hoopt dit aantal op 120 te brengen. Daar naast hebben ook UNICEF en AFPRO, het orgaan van samenwer king van partikuliere, voornamelijk kerkelijke organisaties een boor- programma ter hand genomen. N'a deze cijfers en feiten blijft de vraag. Werkt dit alles Antwoord: Jawel, niet ideaal, niet helemaal efficient, maar het werkt. En mi rakel in een land, waar zoveel pro blemen en zovzl ellende elke orga nisatie tot mislukken dreigen te doemen. De indruk is dat de mees te hongerigen hun acht ounces wel krijgen, dat de meeste ki;ndisren hun maaltijd per dag |iinde|rdaad ontvangen. Tussen twee haakjes: hierbij is rijst en tarwe, dat de stichting „Eten voor India" naar het hulp- komite van Bihar heeft gezonden. Is er nu geen honger meer in Bi- har Er wordt op een afgrijselijke wijze honger geleden. Het magere rantsoentje is alleen genoeg om de mensen van de hongerdood af te houden, ze door de zomer te laten strompelen. „Maar", zei een lokale ambtenaar, „het probleem is mis schien niet eens zozeer of er voed sel ter beschikking komt, maar of het transport kan blijven doorgaan. Een havenstaking in New York, Bombay of Calcutta, een schip dat vertraging heeft of de invallende moesson, die de wegen onbegaan baar maakt en de mensen in Bihar zullen sterven". J. A. Dave, direkteur-generaal voor de voedselvoorziening voor India zegt: „Ons ideaal is 12 oun ces per dag, maar dat hebben we nog niemand kunnen geven. Ze krijgen acht ounces en in sommige streken, die niet zo'n honger heb- Zaterdag 27 mei wordt het nieuwe visseizoen geopend in plaats van op donderdag 1 juni. De minister van Visserij heeft de hengelaars en ande re beoefenaren van de visserij tege moet willen komen door ook dit jaar de opening te verschuiven naar de voorafgaande vrije zaterdag. De hengelaars hebben voor deze 5 dagen eerder vissen dus de visakten van het tot 1 juni lopende seizoen no dig. Het visseizoen voor de speciale hengels wordt als gebruikelijk pas per 1 juli geopend. Dit betekent, dat een snoek die vóór 1 juli aan een gewo ne hengel zou worden gevangen, on middellijk en in hetzelfde viswater moet worden teruggezet. De Griekse minister van Binnenland se Zaken, brigade-generaal Stylianos Pattakos, heeft gisteren in Athene wijzigingen in de grondwet aange kondigd. Een speciale commissie bestaande uit 25 leden zal hiermee worden be last. Als de grondwetswijzigingen een feit zijn, zal het Griekse volk door middel van een referendum over de praktische toepassingen ervan 'beslis sen. De belangrijkste wijziging die zal worden aangebracht heeft betrekking op het aantal zetels in het parlement dat thans 300 bedraagt en tot de helft zal worden teruggebracht. Af gevaardigden in het parlement zullen in de toekomst aan bepaalde eis-n van bekwaamheid moeten voldoen. ben, zes en vier ounces dagelijks. We hebben de toestand onder kon- trole. Min of meer". Vraag: Kan 'n mens leven op acht ounces per dag. Antwoord van Dave: Zo moet u het niet stellen. De acht ounces kun nen de hongerdood voorkomen. In India heeft dat (officiële term) „on the edge of starvation", op het randje van de hongerdood. Reser ves Geen. Als er geen stagnatie komt blijven ze op het scherp van het mes balanceren, gebeurt er iets dan slaat de zeis toe. „Ze kunnen als vliegen sterven", zei een ambtenaar in New Delhi. „Of niet", voegde hij er aan toe. „Dat ligt aan onze krachtsinspan ning, en de uwe".

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1