w/AALwijkse en UnqstRAAtse couratu Lederfabriek Mombers n.v.-Waalwijk nam nieuwe hal ingebruik f w u Voetbalclub „Nieuwkuyk" organiseert seniorentoernooi Elftal van Aloysiusschool winnaar van Pinkstervoetbaltoernooi 1967 1È. li. li. VAN MIL VOOR DE PRODUKTIE VAN MOMBASSA Jeugdsportdag RKC Aardbeienmandjes AFSLUITING JUBILEUM VEEL BELANGSTELLING VOOR FINALEWEDSTRIJD Ongelukkige val Uitslagen Voordelen Machines Nieuwe proeven ■m. Bezoek van koninklijk paar aan Canada De zaak Van der Lubbe BANKETBAKKERIJ Gerard Snoeren zorgde voor vier doelpunten Succes voor Michaël-ULO Pragramma F» VegiBiink uit Waalwijk derde in N.S.-opsteS wedstrijd Egyptische troepen naar Suez en Sinas VRIJDAG 19 MEI 1967 "V"1"1" i»"< 88e JAARGANG No. 40 De tcho VAD het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20 10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Lederfabriek Mombers N.V. in Waalwijk heeft deze week een nieuwe bedrijfshal ingebruik genomen. In de hal, die een oppervlakte heeft van 80 bij 40 meter en is opgetrokken uit gewapend beton, zal de produktie van Mombassa ter hand worden genomen. Voor dit produkt bestaat een zo grote belangstelling, dat wel tot uitbreiding van het bedrijf moest worden Overgegaan. In de bestaande fabriek wordt thans gelooid (vooral split-suède), terwijl in de nieuwbouw de afdelingen voor de vervaardiging van kunst stoffen zijn ondergebracht. De Lederfabriek Mombers N.V., van oudsher een zoollederfabriek, be staat al ruim 110 jaar. Toen de di- rektie van dit bedrijf de ontwikkeling van kunststoffen van nabij zag be sloot men een soort suède anti-slip hielvoering te gaan vervaardigen. De grondstoffen hiervoor zijn moeilijk te krijgen, zodat uitgezien werd naar 'n synthetisch produkt, als vervangings artikel, dat in Mombassa gevonden werd. Dit Mombassa, een katoenen weef sel met nylon bewerkt, is in eigen laboratorium ontwikkeld. Op 't pro dukt, dat niets met leer te maken heeft, zijn vier patenten over de ge hele wereld aangevraagd en verkre gen. Reeds in 1961 werd het eerste patent op deze vinding van de firma Mombers aangevraagd. Sindsdien heeft de ontwikkeling van dit pro dukt stormachtig toegenomen. Moest men voorheen bij het lede ren anti-slip produkt de vellen egali seren, om goed te kunnen verwerken, het Mombassa heeft de ideale dikte van 0,8 mm en is zonder beschadi gingen. Mede doordat het gevouwen geleverd wordt en in 6 lagen te stan- zen is, levert dit het maximale rende ment op. De heer J. Momlbers, die de dagelijkse leiding in de fabriek heeft, vertelde ons dat het Mombassa met vakmensen is uitgetest, waarna het op de markt is verschenen. Met succes want bijna alle Nederlandse damesschoenfabrikanten verwerken Mombassa. Zestig procent van de produktie wordt geëxporteerd naar België, Duitsland, Engelande Scandi navië en zelfs andere werelddelen. Ook vervaardigt men Momibarka- voering en de Momba-zeem, beide kunstprodukten. De vervaardiging van deze kunst produkten is een afzonderlijk onder deel in het bedrijf geworden. De ma chines hiervoor zijn door eigen men sen ontworpen en gebouwd. Alleen voor de afwerking van het produkt worden machines gebruikt die men ook in textielfabrieken kan tegen ko men. Aanvankelijk gebruikte men ook hier machines van eigen ontwerp voor. De ontwikkeling hiervan verg de echter nog al enige tijd en toen men soortgelijke machines in textiel bedrijven tegenkwam, werden deze aangeschaft. Momenteel haalt men 'n produktie van 9000 voet per uur. De firma Mombers heeft de beschikking over vakkundig personeel. In de Mombassa-afdeling, waarin ongeveer 15 personen werkzaam zijn, treft men verschillende werknemers aan die een opleiding aan de Textielschool ge volgd hebben. De heer J. Mombers vindt het een eerste vereiste dat bedrijven in de huidige tijd vooruit kijken. Bij de fir ma Mombers is men dan ook voort- durend bezig met het nemen van proeven en de ontwikkeling van nieu we stoffen. Hierbij worden vaak ideeën gebruikt, opgedaan in andere takken van industrie. Dat men zich niet te eenzijdig moet oriënteren wil men in deze tijd bij blijven heeft men bij de firma Mombers wel begrepen. A.s. zaterdag houdt RKC haar jaarlijkse sportdag voor de jeugd. T.a.v. het behaald kampioenschap is dit sportevenement grootser op gezet als andere jaren, 's Morgens yanaf 9.30 uur werken de pupillen een sportprogramma af. 's Middags komen ook de junioren in actie, terwijl dan ook de pupil len weer in het veld zijn en wel met onderlinge voetbalwedstrijden. Om 5 uur volgt er een cross voor junioren over 2000 meter in de om geving van het RKC-terrein. Om half zes,volgt dan de prijsuitreiking door G. Kelder, voorzitter van RKC, waar de winnaars mooie prijzen te wachten staan. Tijdens de sportdag Zijn "er voor de jeugd tevens ver schillende traktaties, terwijl voor degenen, die de Engelse Cup-Final niet willen missen, in de RKC-ean- tine een TV-toestel geplaatst zal worden. Na een paar dagen officieus in Canada te hebben vertoefd, waarna Prins Bernhard een belangrijke re de hield over het wereldvoedsel- vraagstuk, is het officiële staatsbe zoek begonnen, waarbij de presi dent en de koningin hartelijke toe spraken hielden. Duizenden Canadezen, onder wie talloze geëmigreerde Nederlanders, hebben koningin Juliana en prins Bernhard een bijzonder hartelijk welkom bereid bij hun staatsbezoek aan Canada. De koningin werd in verschillende kranten (in navolging van het Algemeen Bureau voor de Staatsbezoeken) als „een grote vriendin van Canada" geprezen. Meer dan 33 jaar na de onthoof ding van Marinus van der Lubbe als aanstichter van de Rijksdagbrand heeft een gerechtshof in West-Berlijn zijn straf veranderd in 8 jaar tucht huis. Tot de wijziging van de straf werd al op 21 april van dit jaar besloten, maar het nieuwe „vonnis" is eerst thans bekendgemaakt. Procureur-ge neraal Hans Gunther is inmiddels in hoger beroep gegaan tegen het von nis. Een in Amsterdam wonende stiefbroer van Van der Luibbe had in november 1965 verzocht het vonnis geheel ongedaan te maken. Günther steunde hem daarbij. De Berlijnse procureur-generaal wilde geen her opening van het proces maar slechts een nietigverklaring - waarbij een schuldig of onschuldig in het midden zou worden gelaten. - Op 't ogenblik telt ons land 75- duizend studenten aan universitei ten en hogescholen. - Maandag en dinsdag waren er 11 doden op de weg te betreuren. - Bij Leeuwarden zijn dicht bij een ouderlijke woning 2 meisjes van 6 en 8 jaar verdronken; zij reden met hun fietsjes in de Vaart. Zomerfris Grotestraat 234, Tel. 231 2 Waalwijk gevuld met slagroom en aardbeien 'n heerlijke combinatie In de loop van de maand juni sluit de voetbalvereniging „Nieuwkuijk" de viering van het 40-jarig bestaans- feest af. In juni wordt nu gedurende 4 weekeinden een voetbaltoernooi af gewerkt. Een toernooi waaraan wordt meegewerkt door 8 verenigingen uit de Langstraat, met hun eerste elftal len. De winnaar van dit toernooi staan 11 trainingspakken en een be ker te wachten. Het team dat op de tweede plaats eindigt krijgt 11 shirts. Velen maanden achtereen heeft 'n speciale commissie uit de vereniging zich beziggehouden met de organisa tie van dit toernooi. Het zijn de he ren P. Salomcuson, J. de Gouw, P. de Bont, M. Samuëls, A. Fitters, F. van de Water en M. van der Lee, die zich naar beste krachten hebben in gespannen om dit jubileum-toernooi een vlot verloop te geven. De alge hele leiding is in handen van vereni gingssecretaris, de heer Figee. Het toernooi, waarvoor de eerste wedstrijden op zaterdag 3 juni wor den gespeeld, staat geheel onder lei ding van KNVB-scheidsrechters en wordt ook naar reglement van deze bond gespeeld. Als scheidsrechters (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het elftal van de Aloysiusschool is winnaar van het Pinkstervoetbaltoernooi 1967 geworden. De elf in Oranje shirts gestoken knapen bleven woensdagavond in een spannede strijd met 4 - 2 de baas over de Jozefschool. Toen scheidsrechter Smits voor de laatste maal floot stroomde een uitgelaten menigte het veld op om de jongens van broeder Hendrik op de schouders te nemen. Dat de Aloysiusschool niet alleen het sterkste maar ook het sportiefste elftal van het toernooi was, bleek na afloop toen wethouder J. van Heeswijk bekend maakte dat de sportiviteitsbeker ook naar deze school ging. Op de bovenste foto het kampioenselftal van de St. Aloysiusschool Onder het elftal van de Jozefschool dat tweede werd Het tournooi is een groot succes geworden. Werkte dinsdag, de eer ste speeldag het weer niet erg mes, woensdag konden alle wedstrijden in vlot tempo worden af ge werk. De organisatoren, broeder Hendrik en de heren Van der Giessen. Van Son en Fröger waren terecht tevreden. Ook over de belangstelling had men geen klagen. De finalewedstrijd, die om 7 uur begon, trok een klei ne duizend belangstellenden. Het is een spannende match ge worden, waarin beide elftallen el kaar weinig toegaven. Dat blijkt wel uit het scoreverloop. Met de rust was de stand nog 11. In de tweede helft nam de St. Jozefschool zelfs de leiding door een doelpunt van Van Son, die de bal uit een corner achter doelman Hans van de Gouw joeg. De elf jongens van de Aloysiusschool waren echter niet uit het veld geslagen. Gerard Snoeren, die ook voor de rust reeds had gescoord, zorgde voor drie doel punten. Hiermee stelde hij de zege en het kampioenschap voor zijn team vast. Het winnende elftal van de Aloy siusschool bestaat uit Hans van de Gouw, Chris Broeders, Cees Schil ders, Alb Bruurmijn, Peter van De]ft, Theo van Riel. Paul van de Hout. Sjef Leijtens. Ruud van de Heijden, Stef van Breugel en Ge rard Snoeren. Scheidsrechter was de heer Smits, die werd geassisteerd door de heren Van den Heuvel en Fröger. Onder de rust zorgde de jeugddrumband Ons Genoegen voor een vrolijk muziekje. In zijn slotwoord zei Broeder Hendrik tevreden te zijn over het vertoonde spel. Het deed hem goed dat er door alle teams bijzonder sportief gespeeld was. Niets heeft het tournooi ontsierd. Jammer was het alleen dat Ad Verhoeven van de clemensschool, bij een ongeluk kige val, een hersenschudding op gelopen heeft. Door het comité is deze pechvogel echter- niet verge ten. Dank bracht Broeder Hendrik ook aan RKC, op wiens terreinen gespeeld werd en aan de heren scheidsrechters die hun vrije tijd aan het tournooi hebben opgeofferd. Wethouder J. van Heeswijk, die namens het gemeentebestuur de prijsuitreiking verrichtte, zei dat na 9 Pinkstertournooien wel duidelijk is dat dit evenement niet meer weg te denken is. Hij vond het een ge lukkig initiatief, waarmee 9 jaar geleden werd begonnen, doch dat is uitgegroeid tot een compleet feest. Een feest dat, gezien de be langstelling, ook uit recreatief oog punt waarde heeft. Aan de aan voerder van de Aloysiusschool reik te hij de beker uit die was ge- rehonken door het gemeentebestuur. Ook de sportiviteitsbeker ging naar deze school. De jongens van het kampioensteam kregen een herin neringsspeldje aangeboden. De eerst acht elftallen ontvingen ieder een beker. Deze trofeeën wa ren geschonken door Waalwijks Be lang, Gezamenlijke Schoenfabrikan ten. Senioren-Scheidsrechters-ver- eniging, Gemeentepolitie, Mixed Hockeyclub. Zwemclub. OWS en de afd. Plantsoenendienst van de ge meente. De wedstrijdbal die werd verloot ging naar de Oranjeschool. De uitslagen van de finalewedstrij den zijn: School m. d. BijbelOranjeschool 12; Chr. School SprangHugo de Grootschool i7; Pastoor van Haa- renschool Pastoor Kuijpersschooi 16; Comb. Irene-Broerenschool Petrusschool B 20; Petrusschool ASt. Clemensschool 26; St. Jo zefschoolAloysiusschool 24 EINDSTAND: 1 Aloysiusschool; 2 St. Jozefschool; 3 St. Clemensschool; 4 Petrusschool A; 5 Comb. Irene-Broerenschool; 6 Petrusschool B; 7 Past. Kuijpers schooi; 8 Past. Van Haarenschool; 9 Hugo de Grootschool; 10 Chr. School Sprang; 11 Oranjeschool; 12 School m. d. Bijbel; 13 N'assauschool. Het elftal van de St. Michael ULO uit Waalwijk is woensdag op de eer volle 2e plaats geëindigd in het tournooi van ULO en LTS-scholen dat in Raamsdonksveer op de ter reinen van Veerse Boys en Good Luck is gehouden. Het Waalwijkse team verloor in de finale met 41 van de ULO uit Oosterhout, die hierdoor kampioen werd. treden op de heren J. Albers, uit Drunen, H. Assies en H. Kamullen uit Tilburg. Aan het slot van 't toer nooi zal dit trio uitmaken welk team voor de prijs van de sportiefste ploeg in aanmerking komt. Inmiddels heeft de loting al plaatsgevonden. Op zaterdag 3 juni komen tegen elkaar uit: Nieuwkuijk - RWB en Haarsteeg - RKDVC. Op zondag 4 juni worden gespeeld RKC - WSC en Vlijmense Boys - Baardwijk. Op de daarop volgende zondag komen de winnende teams tegen elkaar uit. De verliezers vallen automatisch af. Om de derde en vierde en ook om de tweede en eerste plaats wordt op zon dag 18 juni gestreden. Op zondag 25 iuni tenslotte wordt het geheel beslo ten met een wedstrijd tussen de eer ste prijswinnaar mogelijk aangevuld met twee gastspelers, waarvoor men een van de grote mannen uit de va derlandse voetbalwereld aantrekt. Zondag 25 juni is tevens het sluit stuk van de viering van het 40-jarig bestaan van de voetbalvereniging „Nieuwkuijk". Een jubileum, waar bij iedereen aan z'n trekken zal ko men. In de avonduren zitten het win nende team en het Brabants elftal aan een koffietafel. Tijdens deze ge beurtenis zullen dan ook de prijzen worden uitgereikt. Enige tijd geleden hebben de Ne derlandse Spoorwegen een prijsvraag uitgeschreven voor scholieren uit de derde klas van de middelbare scholen. Gevraagd werd, in een opstel de rol van de spoorwegen in 1880 uiteen te zetten. Voor N.S. betekende dit een goe de mogelijkheid om er achter te ko men hoe de middelbare scholier over de spoorweg van de toekomst denkt. Aan de wedstrijd namen ruim 600 scholieren deel. Een jury van deskun digen kende de eerste prijs (f. 250,- nan reischeques) toe aan A. Bruning' uit Barneveld, de tweede prijs (f 150 aan reischeques) aan D. Schotbergh uit Steenwijk en de derde prijs (f 100 aan reischeques) aan F. Vennink uit Waalwijk. Alhoewel aanvankelijk maar drie prijzen waren uitgeloofd, kreeg B. Roffel uit Steenwijk een 4e prijs (f. 75 aan reischeques). Alld 600 inzenders ontvingen een pocket „De trein hoort erbij". President Nasser heeft de nood toestand in Egypte afgekondigd. Dit gebeurde na omvangrijke troepenbe wegingen in de richting van het Suezkanaal en het schiereiland Sinaï, waar de grens tussen Egypte en Is raël ligt. Het Egyptische dagblad Al Achram heeft gemeld dat Caïro alle maatregelen heeft getroffen om het Syrisch-Egyptische defensiepact uit te voeren. Dit pact is gericht tegen Israël. De V.N. troepen moeten vol gens Nasser uit Gaza worden terug getrokken.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 13