Harmonie Concordia - Vlijmen viert 125 jarig bestaan Ploem, ploem zo gaan de gitaren naar gretige afnemers Voetbaltournooi schooljeugd Loon op Zand en Kaatsheuvel 5 I I I I i i B. BOUWMAN Haroun Tazieff dringt diep in vuurspuwende bergen door J0S v. d. VEN JOS v. d. VEN Abonneert U op dit blad MERKX IwilI Muziek i 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 19 MEI 1967 14 Uitgebreid feestprogramma ^cho IN DUIZEND UITVOERINGEN Uitslagen The Ventures begonnen fabriek Misverstand VULCANOLOOG, HET LAATSTE BAANTJE VAN DE WERELD Ziek dier Krachtbron Stradivarius Gemeente Waalwijk AangebodenPERKPLANTEN L, Vesseur DE PANTALON- BEWUSTE MAN DRAAGT verkrijgbaar bij: Sportcolberfs Blazers gebreide colberts gevoerd 79.50 MUSKETIER J0NGENSBB0EKEE r? motorjacht huiskamer ameublement Bureau Jan Tuerlings BRILLEN-SPECIAALSAAK (VOORHEEN J.TAUSCH) CEDERS GROTE STRAAT 231 - WAALWIJK TELEFOON 3866 - DORPSTRAAT 15 OISTERWIJK - zuiver scheerwol Een Stijlgroep kostuum met het Wolmerk. Om nog beter gekleed te gaan! VLIJMEN Het 125-jarig bestaan van harmonie Concordia uit Vlij men wordt dit jaar op grootse wijze gevierd. Een feestcomité heeft een uitgebreid programma opgesteld waarin aan jong en oud is ge dacht. De feestelijkheden beginnen komende zaterdag als Concordia een rondwandeling door Vlijmen maakt. Dan wordt ook de Concordia- kermis op het Plein geopend. In een grote feesttent, opgezet op het terrein achter café 't Cen trum kan 's avonds Worden get danst. De muziek wordt verzorgd door The Ferrari's. Ook zondag 21 mei kan men er terecht. Dan treedt er de fameuze Beat- en Showgroep „So What" op met de bekende ra dio- en TV-ster Armand,, 22 mei zorgt het bekende show- en amuse mentsorkest De Wavo's voor de mu ziek in de feesttent. Ook aan de jeugd is gedacht. Woensdagmiddag 24 mei is er een speciale jeugdvoorstelling in de feesttent. Dan treedt op het jeugd- gezelschap „Dikkertje Dap" met o.a. de clown „Ome Kobus", 27 mei worden op het feestterrein achter café 't Centrum muziekfeesten ge houden.. Aan dit muziekfestival, dat zondag 28 mei zal worden voort gezet, nemen op zaterdag deel: de harmonie St. Michaël uit St. Mi chielsgestel, de jeugdharmonie uit Drunen, de harmonie St. Jan, Waal wijk, de fanfare Excelsior uit Ge monde, de PTT-harmonie uit Den Bosch, de harmonie „Kunst Adelt" uit Helvoirt, de harmonie Orthen en de fanfare St. Lambertus uit Cromvoirt, 28 mei treden aan: de harmonie Eendracht uit Nieuw- kuyk, de harmonie Drunen, de har monie St. Bavo uit Raamsdonk, de fanfare FOG uit Elshout, de fanfa re St. Cecilia uit Ammerzoden, de fanfare FOG uit Engelen en de har monie Concordia uit Vlijmen. De harmonie St. Cecilia uit Haarsteeg zal het festival met een concert beluisteren. Overigens zullen alle deelnemende verenigingen deelne men aan een muzikale wandeling door Vlijmen. 28 mei treedt 's avonds in de tent de van radio, TV en plaat bekende beatgroep „The Outsiders" op. 17 en 18 juni worden de festiviteiten voortgezet met een groots opgezet drumband-concours op het Plein. In de loop van de maand juli zal de jubilerende harmonie nog een populair concert geven en een op treden van een bekend showkorps. 16 september tenslotte besluit Con cordia de festiviteiten met een re ceptie. Dan zal ook de trekking van de grote Coneordialoterij plaats vinden. wm De voetbalminnende jeugd van Kaatsheuvel en Loon op Zand heeft het jaarlijkse schoolvoetbal-toernooi er al weer op zitten. Dinsdag en woensdag werd dit evenement name lijk op de terreinen van DESK ge houden, waarbij in het bijzonder de heren Kers sens 'en v. Wezel er voor zorgden dat het geheel volgens het vastgestelde schema kon worden af gewerkt. Hoewel Pluvius diverse ma len plaagstootjes uitdeelde, mocht dit het enthousiasme van de jeugdige spelertjes niet temperen. Burgemees ter L. van Erp woonde de finale van dit geslaagde voetbalfestijn bij en reikte na afloop de prijzen uit. Hij prees daarbij de teamgeest on der de deelnemende jongens en de sportieve wijze waarop zij de eer van hun school hadden verdedigd. Verder dankte hij degenen die dit toernooi weer zo zorgvuldig hadden voorbe reid en voor een vlotte afwikkeling hadden gezorgd, het onderwijzend personeel voor hun medewerking en de voetbalvereniging DESK voor het beschikbaar gestelde materiaal. Aan het toernooi werd door 15 elftallen deelgenomen, waarvan de „goeie" traditiegetrouw waren ondergebracht in poule A, t.w. zes teams, terwijl de overige 9 ploegen poule B vormden. Algeheel winnaar werd Ulo A, dat in de finale van poule A met 3-0 overtuigend won van Loon op Zand A. Het A-team van de Mariasöhool was vermoedelijk al aan het einde van z'n latijn toen het tegen Berkdijk A in het veld kwam in de strijd om de derde en vierde plaats. Met korfbal- cijfers (9 - 1) moesten de Maria-jon- gens er aan geloven. Tenslotte bezet te St. Jan A, de grote winnaar van voorafgaande jaren, een povere 5e plaats door met 2-0 van Ulo-B te winnen. De uitslagen in poule B waren Om de le, 2e en 3e plaats: Berndijk B-Loon op Zand B, 0-2; Open bare school-Loon op Zand B, 1-1; Berndijk B - Openbare school, 1-0. Om de 4e, 5e en 6e plaatsDe Moer- Christelijke school, 2-1; Mariaschool C - Christelijke school, 2-6; De Moer - Mariaschool C, 7- 0. Om de 7e, 8e en 9e plaats: St. Jan B - Ma riaschool B, 0-3; St. Jan C - Ma riaschool B, 0-0; St. Jan C-St. Jan B, 0 - 3. Eindstand poule B: 1. Loon op Zand Er gaat vrijwel geen dag voorbij of er is op onze vaderlandse radio of televisie wel de een of andere beatgroep te horen of te zien. Hun „wapen" is de gitaar en het is eigenlijk wonderlijk, dat men over het algemeen de namen van deze groepen uit het hoofd kan opnoe men, zonder dat er aan de gitaar veel aandacht wordt besteed. Er valf echter veel te vertellen over dit instrument, dat zoveel jongeren wereldberoemd heeft gemaakt. In 1958 was Don Wilson in Seatt le bijvoorbeeld van beroep opper man. Hij had een gitaar, de goed koopste die er te krijgen was. Zijn ploegbaas op de bouw, Bob Bogle, had er ook een. Samen studeerden zij elke avond en binnen een jaar speelden zij op schoolfeestjes. Dat is nu precies 25.000.000 dollar gele den. Het duo is inmiddels tot een kwartet uitgegroeid en heet nu The Ventures. Achttien miljoen platenalbums zijn er van hun door teenagers ge kocht. Intussen echter hebben zij ook een gitarenfabriek opgericht, die vorig jaar een omzet haalde van rond de anderhalf miljoen dollar. Verder hebben zij 375.000 platen- albums voor zelfstudie op de markt gebracht. Een gitaar heeft voor zijn bespe ler talloze voordelen. De wereld beroemde auteur Carl Sandburg noemt hem dan ook „de draagbare metgezel, een kleine speelmakker, die nog minder weegt dan een pas geboren baby". De aanschafkosten zijn laag en zoals bandleider Mitch Miller zegt: „Je kunt in heel kor te tijd herkenbare geluiden op het ding maken. Je studeert 5 of 6 ver schillende akkoorden in en je staat meteen op een podium. Probeer dat maar eens met een viool". Er zijn gitaren verkrijgbaar in meer dan duizend uitvoeringen. Al- B; 2. Berndijk B; 3. Openbare school, 4. De Moer; 5. Christelijke school;. 6. Mariaschool C; 7. Mariaschool B; 8. St. Jan B; 9. St. Jan C. f Het zal geen gemakkelijke opgave zijn om ergens ter wereld een man te vinden, die voor heter vuren heeft gestaan dan Haroun Tazieff, een roodharige Belg van Pools-Rus- sische afkomst. Hij reist vrijwel de ganse aardbol af en regelmatig ont vangt hij telegrammen waarin staat, dat zijn komst naar Chili, de Filip pijnen of Indonesië dringend ge wenst is. Zijn beroep is vulcanoloog en hoewel er nog verscheidene an deren zijn die dit „heetste baantje van de wereld" uitoefenen, is hij de enige die zo ver in de diepten van vuurspuwende bergen durft door te dringen. Op die diepten heersen temperaturen van rond de 65 gra den Celsius. Terwijl de grond sid dert, stijgen uit de vulkaan angst aanjagende fluittonen, gebrul, ge krijs en giftige gassen omhoog. Ro kend en brandend gesteente vliegt door de verzengde lucht. Dat Ta zieff nog leeft, is op zich zelf reeds een wonder, want nergens kan een mens de hel dichter naderen dan in de muil van een vulkaan. Eens, toen hij op een klein pla teau stond van de vulkaan Strom- boli, richtte hij zijn camera op het geraniumrode hart van de krater. Plotseling doorkruiste een zwarte schaduw zijn zoekerbeeld. Drie kwart van zijn standplaats was af gebrokkeld en in de krater gestort, zodat hem nog slechts een klein plekje overbleef, dat juist groot ge noeg was voor zijn voeten en dat ook op het punt stond de rest te volgen. Nog net op tijd slaagde hij er in naar een veiliger plaats te kruipen. Haroun Tazieff is 52 jaar oud, waarvan hij er 19 heeft gewijd aan het onderzoeken van vuurspuwende bergen en het vergaren van kennis, die van onschatbare betekenis is voor mensen, die in de omgeving van de doorgaans vruchtbare vul kanische gebergten wonen. „Een vulkaan", zo zegt hij, „is zo iets als een reusachtig ziek dier met als enige symptomen koorts en braken. Het is ook een krankzinnige, maar wij kunnen hem niet in een dwang buis stoppen. Alles wat wij kunnen doen is, naar zijn wilde hartslag luisteren en proberen te voorspel len wat zijn volgende stap zal zijn en zodoende tijd te winnen om de mensen levend uit zijn omgeving weg te krijgen". Gelijk een arts, neemt hij zijn in strumententas de diepte van de vulkaan in. Hij draagt een helm op zijn hoofd, die stevig genoeg is om een steen van 25 kilogram te laten afketsen. Verder draagt hij 'n glas- vezelpak, dat hem beschermt tegen hitte en gloeiende stukken steen. Aan zijn gordel hangt een gasmas ker, terwijl zijn voeten geschoeid zijn met schoenen met profielzolen om zich te kunnen schrapzetten. Zelden gaat zo'n paar schoenen lan ger dan 24 uur mee. Zijn gereed schap bestaat uit een seismograaf, die de hevigheid van de trillingen vastlegt en een hellingmeter. Een op til zijnde éruptie zal lang genoeg van tevoren de vulkaan doen uit zetten of hellen om als waarschu wing te kunnen dienen. Tazieff draagt verder nog een golftas vol speciale glazen buizen bij zich, waar hij terstond de vulkanische gassen mee kan analyseren en een op een speer gelijkend voorwerp, dat hij in de lava stoot om de temperatuur en de druk te meten. Van de ongeveer 500 aktieve vul kanen ter wereld heeft Tazieff er 200 bezocht. Hij heeft gezien hoe zij uit zee oprezen en nieuwe eilanden creërden, hoe zij lege ruimten vul den en bergen vormden. Hij is er van overtuigd dat vulkanen gewel dige economische mogelijkheden bieden. De ontploffing van de Kra- katau in 1883 had vijfhonderd maal de kracht van de grootste H-bom. Hier en daar is het al zover, dat men van de mogelijkheden, die vul kanische gebieden bezitten, gebruik maakt. Op IJsland worden huizen verwarmd en koken en wassen de huisvrouwen met water, dat door vulkanisch magma wordt verhit. Bij Lardarello in Italië leveren door vulkanen gevoede krachtstroomin stallaties een derde van de elektrici teit, die de Italiaanse spoorwegen gebruiken. Nieuw-Zeeland en Japan hebben een begin gemaakt met de exploitatie van deze goedkope krachtbronnen, terwijl ook de Ver enigde Staten beschikken over een geothermische stoomkrachtcentrale bij The Geysers in Californië. Zon der twijfel zal het onderzoek op dit gebied worden voortgezet. Even ze ker is het, dat Haroun Tazieff bij de eersten zal behoren, die daarbij zijn onschatbare diensten zal aan bieden om het binnenste van de aarde nog verder te doorvorsen. lereerst zijn er twee hoofdtypen, de acoestische en de elektrische gitaar. Verder zijn er tal van vari aties wat betreft de grootte, kleur, houtsoort, het model van de kop, de klankenkast, de breedte van de toets, het aantal en de stemming van de snaren en tenslotte het aan tak „fretten" (toonrichels). De prij zen variëren van 75,- tot 4.000-. Bovendien kan men talloze acces soires aanschaffen, zoals echo- en vibratokasten. De bovenstaande re gels zouden doen vermoeden, dat de gitaar een typisch twintigste eeuws instrument is. Een groot misverstand, want de gitaar, of be ter gezegd het getokkelde snaar instrument, is een van de oudste muziekinstrumenten en ontstond vermoedelijk in het oosten. Er be staat zelfs een Hettitisch bas-reliëf uit 1.000 v. C. waarop een speel tuig te zien is, dat in grote trek ken met de gitaar overeenkomt. Verder zijn er prototypen van de gitaar gevonden in Egypte, welke dateren uit de 4e tot de 8e eeuw voor onze jaartelling. De naam „gi taar" is afkomstig uit het Grieks, afgeleid van het woord kithara, het nationale muziekinstrument uit het klassieke Hellas. In de 12e eeuw brachten kruisvaarders een snaar instrument naar Europa, dat veel weg had van de huidige gitaar. Gedurende de middeleeuwen ge bruikten troubadours het instru ment om er hun liederen mee te begeleiden en eeuwenlang bleef 't bekend onder de naam „guitarra". In het begin van de 18e eeuw heeft de beroemde Stradivarius be halve violen ook gitaren gebouwd. Paganini is behalve op de viool ook op de gitaar een virtuoos geweest en Haydn, Schubert, Weber en Ros sini hebben er muziek voor geschre ven. Ludwig van Beethoven noem de het „een orkest in miniatuur"- Thans, in onze 20e eeuw, heeft de gitaar als muziekinstrument een bijzonder belangrijke muzikale rol vervuld. Het begon in 1955 bij de eerste rock-and-roll-klanken en is nog lang niet geëindigd. Kan men zich Jona Baez, het Kingston Trio, The Tarriers, Pete Seeger of Bob Dylan zonder gitaar indenken De gitaar is een vriendelijke, zachte, maar vaak ookt indringende stem in een lawaaiige "wereld. Dat is vermoedelijk de reden van de grote steeds stijgende belangstel ling,, waarmede de wereld naar dit instrument luistert. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van de gemeente Waal wijk brengen ter openbare kennis, dat in verband met de uitvoering van werken het gedeelte van de Altenaweg, dat is gelegen vanaf de tunnel aan de Hertog Janstraat tot de Zomerdijkweg, met ingang van 19 mei 1967 zal worden afgesloten voor alle ver keer in beide richtingen gedurende 14 dagen of zo veel langer als nodig, of zoveel korter als mogelijk blijkt. Het doorgaande verkeer wordt omgeleid zoals ter plaatse is aangegeven. Waalwijk, 18 mei 1967. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. L. P. M. Teijssen, burgemeester Mr. J. L. M. Kuijpers, secretaris in een mooi en groot sortiment, w.o. Garaniums, Salvia, Agratum, Lobelia, Petunia, Gazania, Africanen, IJskruid, Calceolaria, Fuchia, Alyssum, Dhalia, Verbena, Impatiens, Nemesia, Mar griet, Chrysantenstek etc. TUINARCHITECTUUR tel. 04167 - 3561 Van Haestrechitstraat 36a, Kaatsheuvel T&uenka l Grotestraat 178, WAALWIJK I I Kies uit onze praciit-kallektk van MENKC-STOP De sterkste die er bestaan. Korte en lange modellen, allerlei kleuren. 70% terlenka 30% fibrenka oer- solide perfekte pasvorm gefabri ceerd door gespecialiseerde fabriek MUSKETIER jongensbroeken, dubbel waardig door déze twee merken: I I I I t ■UlS&EIIER ORIGINEEL Grotestxaat 178, WAALWIJK J TE KOOP: lengte 7.10 meter. Compleet met of zonder binnenboordimotor. Tel. 04163 - 278 TE KOOP bestaande uit: 4 stoelen, 2 armstoelen, tafel, dressoir 2 meter. Prijs: 75. KLIJN Adr. Póirterstraat 10 Waalwijk Voor advertenties en abon nementen blijft ons adres te Kaatsheuvel: Dr. v. Beurdenstr. 8, tel. 2002 Kaatsheuvel Ook voor alle andere bladen worden advertenties tegen de geldende tarieven opge nomen. Klachten over bezorging en aanmelden nieuwe abonné's aan ons bureau. Voor zetfouten in telefonisch op gegeven advertenties wordt géén reductie of herplaatsing gegeven. De Administratie van „De Echo van het Zniden' MODEHUIS Raadhuisplein 21 DRUNEN

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 14