wAAlwijkse en LanqstRMtse couraiu TDogaertó I ampe jCc ampe van Overal in Canada neemt welvaart gestadig toe de GAS „EKKERS DOELMATIGHEID IN PRODUKTIE KAN ONZE WELVAART OP PEIL HOUDEN Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST I) HIETS1 OPEN OOG verwarming Te hoog Impulsen J I i r-t/i/i EXPO '67 SPREKEND VOORBEELD Het lijkt er op alsof de teruggang in ons economisch leven voor vele bedrijven toch nog als een verrassing is gekomen. De vele ontslagen in enkele bedrijfstak ken, met name in de textiel, hebben een plotselinge afkoeling veroorzaakt. Bij grote activiteit en een ar beidsmarkt die rond een kookpunt balanceerde, vie len de grote ontslagen als koud water op een gloeien de plaat. De bedrijven met weerstand consolideren zich en maken van de gelegenheid gebruik om een aantal kneusjes buiten de deur te werken. Onderne mingen met een aarzelende groei hebben de conclusie Disconto verlagingen in West-Duitsland Weer hoop Tegen stroom op Brillenspecialist Optica Houdt Bogaorts voor ogen getrokken dat men niet meer zelf over enige reserve aan arbeidskracht hoeft te beschikken en de zaken die het toch niet te best deden, grijpen de mis toestand aan om de vakbonden duidelijk te maken dat zij aan het eind van hun sociaal voelend werknemers latijn en dat de harde taal van de cijfers nu elk ander geluid moet overstemmen. Zullen wij nu naar het evenwicht tussen vraag en aanbod terugkeren of zul len wij op mars gaan naar een meer duurzame arbeids reserve Tilburg 1 I cJ-lerenkledina k WAALWIJK Mr. G. vaBi Hall 1 juli weg Zweden wil ook bij EEG Exploitatie olie houdend zand Onontgonnen Pearson Kaatsheuvel Waalwijk Waspik Tel.2205 Tel.2235 Tel.383 VRIJDAG 19 MEI 1967 88e JAARGANG No. 40 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Abonnement p. week (0,28+ 2 et. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 v iiLiw w w P- kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 Hoofdredacteur JAN TIELEN J p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling Gironummer 1069687 (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Dit blad verschijnt 2x per week Advertentieprijs: 14 cent per mm. Losse nummers 20 cent Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Conjunctuurbeeld biedt een goede kans op herstel Het laatste standpunt lag de laatste weken het meeste voor de hand. Het voorjaar heeft onvol doende nieuwe levenskracht gege ven aan het orderbestand in onze in dustrie. De rente blijft vrij hoog en de geslaagde overheidsleningen tegen een lager rentetype berusten niet geheel op de werkelijke situ atie op de kapitaalmarkt. In ver schillende landen zijn immers rem men in werking gesteld die de te ruggang van de conjunctuur moe ten vertragen en mogelijk moeten doen ophouden. Daartoe behoren allereerst de discontoverlagingen die verschillende nationale banken hebben doorgevoerd. Wast-Duftsland ging hier voorop met liefst drie disconto-verlagingen. De Duitsers deden dit niet uit weel de maar om de bij hen ernstig ge stagneerde bedrijvigheid weer op gang te brengen. De Engelsen heb ben bij dit middel baat gezocht om het volk te tonen dat men de slag om het behoud van de waarde van het pond sterling aan het winnen is. De investeringen zullen in Al bion weer wat kunnen toenemen en de werkgelegenheid wordt gaande weg weer vergroot. Dit schept dan voor de vakbonden in Engeland kansen om enige loonsverhoging te wagen. De labourregering moet wel iets doen, want die is bezig de gunst van zijn kiezer te verspelen. Ook in de Ver. Staten en Canada is de officiële rente verlaagd. Hier lijkt het er op alsof de bedrijvig heid weer iets toeneemt nadat de auto-industrie met een ferme da ling van de afzet kampte. De koer sen in Wallstreet trekken weer wat aan en zowaar begint men in Am sterdam op de beurs ook in een iets optimistischer spel te spelen. Beurzen zijn onschatbare graadme ters voor het economische gebeu ren. De neerwaartse rentedruk van West-Duitsland en Engeland zal in ons land ook nog een disconto-da ling tot gevolg kunnen hebben. Wij zullen er echter op moeten rekenen dat oud-minister Zijlstra als presi dent van de Nederlandse Bank zeer voorzichtig zal opereren. Het treft ons altijd weer in minder goede tij den dat een aantal goedmenende emotioneel geladen deskundigen zich direct geroepen voelt om de overheid er op te wijzen hoe de werkgelegenheid weer op gang moet worden geholpen. Vanzelfsprekend zijn daarvoor wel hulpmiddelen maar die zijn vooral in de aanvang van een de pressie van ontmoedigende waarde. De afbrokkeling van de bedrijvig heid gaat immer veel sneller dan het geneesmiddel werkt. Het is dus roeien tegen een stroom op. Het moet ons goed duidelijk zijn dat wij in Nederland niet alleen in staat zijn een afnemende conjunc tuur om te buigen. Onze economie is haast meer dan welke ook af hankelijk van de grotere nationale huishoudingen rondom ons. Een deel van onze hoogconjunctuur dankten wij bijvoorbeeld uit toe leveringsorders uit West-Duitsland. Die orders zullen nu goeddeels uit blijven. Een goed deel van onze handel en vervoer heeft te maken met de ons passerende goederen stroom van centraal Eüropa naar de Atlantische Oceaan en omgekeerd. Vertraging in die stroom treft ook ons, treft met name ons vervoerap- paraat en onze tussenhandel. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten om België een aantrekkelijker land werd voor industrievestiging dan Nederland. Over enkele maanden zullen wij duidelijk kunnen zien in welke richting de welvaartsslang zal krui pen. Nu bevinden wij ons in een periode van worsteling om de om mekeer ten goede. Wij zullen de lijn naar boven weer grijpen als wij vooral de bestedingsteugel voor lopig strak houden en andere lan den laten voorgaan bij het aan vaarden van kostenstijging. Dan zal onze industrie weer gemakkelijker orders veroveren en berichten wij zen, er op dat van die zijde alle in spanning wordt aangevoerd. Het is duidelijk dat wij die terug val niet met orders uit onze eigen nog kwetsbare industrie kunnen opvangen. Wij zouden daar nog een goede kans op hebben wanneer ons prijspeil in de laatste jaren niet zo snel gestegen was. Sinds 1958 ste gen onze kosten van levensonder houd met 33% en in West-Duits land met 22%; in België met 20%. Ziehier een van de geheimen waar- 633 Q2J na HEEFT ALTIJD veel nieuws, veel moois, veel chics en veel „hips" KOM KIJKEN: pantalons, jersey pakjes en japonnen, vesten, jumpers, nylons, shawls, zakdoeken, enz. enz. 'n REUZE-COLLECTIE in Heuvelstraat 14 4 B S B B B B i B 9 B B I B B E 9 B I Dat zal ons er nog niet van be vrijden om enkele maatregelen te nemen, die met name de scheeps bouw en de textielindustrie nieuwe impulsen kan geven. Het aanvaarden van open han delsverkeer en het zich voegen naar het E.E.G.-bestel, hoeft bepaald niet te betekenen dat wij in enkele ja ren enkele belangrijke bedrijfstak ken zien verloren gaan. Ook onze buurlanden blijven nuchtér hun ei gen industrie bevoordelen bij al het Europees eenheidsgeschetter. Laten ook wij de zorg voor onze dichte bevolking blijven stellen boven su- pra-nationale gedachten. Doelmatigheid in produktie en distributie, gepaard aan zin voor de realiteit, zal onze welvaart op peil kunnen houden tussen de andere westerse staten. Richten wij daarop onze activiteit in staat en particu liere huishouding. PINKSTEREN Men zegt wel eens: de man bouwt een huis en de vrouw maakt er een thuis van. De man is ondernemend, hij zorgt voor stevige fundering, sterke muren en een waterdicht dak; en dan komt de vrouw om het bouwwerk om te schep pen tot een woning, waar het gezellig is; ze brengt warmte, sfeer, intimiteit. Ze blaast de dode stenen blok léven in; en het wordt een thuis. Het lijkt wat op het Bijbelse scheppingsverhaal van de mens: eerst boetseert God uit klei een mooie pop en dan blaast Hij er Zijn adem in, en de .dode pop wordt een le vende mens. Wat die warmte, die intimiteit, die adem, dat leven nu pre cies is, valt moeilijk na te wijzen. Je kunt het zeker niet wiskundig berekenen. Maar het bestaat wel echt; en als het er niet is, blijft alles ijzig koud. Bij het eerste Pinkster feest kon je het zien: bange apostelen, die notabene drie jaar lang met hun Held waren opgetrokken, komen dan pas tot leven; maar dan zie je ook het vuur van hen af- vonken, bezield en enthousiast durven nu zichzelf te zijn. En wij, wij hebben ook een huis gebouwd, een welstands huis nog wel. We hebben de bouwstenen aangedragen, de accomodatie is er en de nodige voorzieningen zijn getrof fen. We zijn „wei-gesteld". Én nu, nu zitten we er wat versuft bij te kijken, wat overdonderd, misschien wel met lodderogen. We zijn nog net niet, waar we willen komen. Er moet nog iets bij. Iets van spirit, dynamiek. Het leeft nog niet. Er zit nog te weinig pit in. Geestkracht zou je ook kunnen noemen: Kracht van de Geest. Nu het wel vaartshuis klaar is, moet het nog een welzijnshuis worden. Misschien moeten we de knie en het hoofd maar buigen, en maar wat bidden: „Zend Uw Geest om aan de wereld nieuw leven te geven en alles zal anders worden". L. VAN BERKEL, aalmoezenier It i v. V:>. A+-4. V vf'.jl v Het ontslag van burgemeester G. van Hall gaat op 1 juli in. Dit blijkt uit een koninklijk besluit van 13 mei dat dinsdag verschenen is en waarin de burgemeester „eervol ontslag ver leend wordt met dank voor de vele en gewichtige diensten in zijn func tie bewezen". Men verwacht, dat na het officieel ingaan van het ontslag de commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr. Kranenburg, (PvdA en oud-staatssecretaris van Defensie) tijdelijk belast zal worden met de handhaving van de orde en de rust in de hoofdstad. Zweden wil „op een of andre ma nier" het E .E .G.-lidmaatschap ver werven. Dit is dinsdag in Stockholm bekendgemaakt door de minister van Handel, Gunnar Lange. Pogingen hiertoe zullen nog deze zomer worden ondernomen moeten worden, om ze te laten samenvallen met die van Noorwegen, aldus minis ter Lange. De verklaring werd uitge geven in verband met* de succesvolle afsluiting van de onderhandelingen voor de Kennedy-ronde in Genève. Toen bij het eeuwfeest van Canada de klokken begonnen te luiden in de kleine havenkerkjes van Newfoundland, in de kathedralen van de stad Quebec, op Parliament Hill en helemaal tot aan de westkust, luidden zij een 100ste jaar in, dat de Canadezen reden tot juichen zou moeten geven. De graansilo's in de prairies zijn gevuld met de rijkste tarweoogst in de geschiedenis van het land. De stilte van de wildernis van Manitoba wordt verbroken door het gesis en gehamer in de grootste nikkelmijn en -smelterij ter wereld. Ten noordwesten van Edmonton, begeleidt de klank van staal op staal de veeltalige kreten van Portugese, Griekse en Italiaanse spoorwegwerkers, die de Alberta Resources Railway doortrekken naar de kolen- en gipslagen van het Peace River-gebied. Verder naar het noorden zwer men houwploegen over het terrein voor een installatie van 828 mil joen gulden die spoedig zal begin nen met de exploitatie van het olie houdende zand bij het Athabasca- meer, een modderig zwart olieveld dat evenveel ruwe olie bevat als alle aangetoonde voorraden ter we reld bij elkaar. Intussen treft, ver naar het oos ten, de Britse Newfoundland Corp. voorbereidingen om de geweldige Churchill Falls in Labrador te be teugelen een project van bijna 4 miljard gulden dat met een po tentiële capaciteit van 4,6 miljoen kilowatt de grootste krachtbron ter wereld zal worden. Canada is nog een van de laatste onontgonnen gebieden van de we reld, maar het is bezig de natuur te onderwerpen imet de gereed schappen van de moderne techno logie. Niemand belichaamt deze pioniersgeest van het machinetijd perk beter dan de 66-jarige premier van Brits-Columbia, William An drew Cecil Bennett, politicus voor hele en profeet voor halve dagen. Het grootste deel van Canada's 20 miljoen inwoners woont vlak bij de grens met de Verenigde Staten en Bennett vindt dat Canada's smal le bevolkingsgordel zich moet uit breiden naar het onontwikkelde noorden en het zich nog steedis ontwikkelende westen. „Canada is even breed als de Verenigde Sta ten", zeet Bennett, doelend' op de kaart van het Noordamerikaanse vasteland, „maar slechts enkele centimeters hoog. Tenzij wij van de grens af naar het noorden schui ven, zullen we nooit iets bereiken". Het feit dat de Amerikaanse bu ren nauwelijks enige notie hebben van Canada's weergaloze welvaart is dubbel ironisch, aangezien de hoogconjunctuur hoofdzakelijk door investering van V.S. kapitaal is be gonnen in de afgelopen tien jaar acht miljard dollar. Maar aange zien de Amerikanen dit jaar in gro ten getale naar het noorden zullen trekken voor een bezoek aan de Expo '67, de Canadese wereldten toonstelling in Montreal, zullen zij daar de vruchten zien van hun in vesteringen. Daar zullen zij ook een natie zien, die met pijn en moeite bezig is zichzelf te worden. Toen in 1963 het liberale kabinet van premier Lester Pearson aan de macht kwam, vroegen sommigen zich af of er nog wel een Canada zou zijn, in zijn huidige vorm ten minste, om het eeuwfeest te vieren. Het Franssprekende derde deel van de bevolking eiste dat Ottawa de teugels van een sterk centraal be heer zou vieren en Frans-Canada zijn eigen weg zou laten gaan. Ex tremisten drongen er met kracht op aan dat Quebec zich van de fe deratie zou afscheiden en zichzelf tot een soevereine natie zou uit roepen. Sindsdien heeft Pearson het centrale bewind iets soepeler ge voerd en toegegeven aan de pro vinciale eisen om een groter deel van de federale belastinginkomen te ontvangen. Door in de overheids diensten en de krijgsmacht op gro te schaal het gebruik van Canada's twee talen bevorderen, heeft hij veel gedaan om de Franssprekende Canadezen het gevoel te ontnemen, dat zij tweederangsburgers zouden zijn. Intussen zijn de provincies onder krachtige premiers sterk opgeko men. Door hun leiderschap is het vertrouwen in het bestaan van Ca nada als een zelfstandige natie her boren en is de vrees voor overheer sing door de V.S., die Canada's ge schiedenis kenmerkt, verminderd hoewel deze toch nog altijd sterk en vaak pijnlijk aanwezig is. Over al in de natie neemt de welvaart gestadig toe. De Expo '67 is daar de spiegel van.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1