wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt am pc JLampe BOTH „Het is een fabeltje dat kanker ongeneeslijke ziekte is" Bondsspaarbanken 150 jaar geleden in ons land opgericht Stassar De bejaarden en hel welfare werk OPEN OOG verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... HONDERD JAREN RODE KRUIS •v Help heipen E PREMIE SPAARPLAN DR. E. ENGELSMAN IN ALKMAAR: Feiten onder ogen zien PRISMA De toestand in het Midden-Oosten Hearing situatie Tilburgse industrie Ontslag burgemees ter Van Hall Amsterdamse inspraak bij benoeming van burgemeester Aantal werknemers bij Philips Vakwerk Handen tekort in Tilburg Basis voor persoonlijk bezit VRIJDAG 26 MEI 1967 88e JAARGANG No. 42 van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Hoezeer het Rode Kruis, als het ware op het slagveld geboren, zijn taak is gaan vinden in het gewone leven van alle dag, wordt wellicht nergens zo duidelijk geïllustreerd als bij het welfare-werk. Een van de meest actuele vraagstukken van heden is het probleemder bejaarden, en hier juist levert het Rode Kruis een waardevolle in breng. Dokter Rot, hoofd van de Welfare-afdeling van het Rode Kruis, is met de naam „Welfare" niet erg gelukkig. „Maar verzin maar eens iets beters", zegt ze berustend. Die naam stamt uit We reldoorlog II, toen hiermee werd aangeduid het streven om bezig heid te verschaffen aan oorlogsgewonden. In de loop der jaren is deze acti viteit vooral gericht geweest op de zieken. Vooral voor de thuis verblij vende chronische patiënten is 't wel- farewerk een waardevolle tijdsbeste ding gebleken. Maar er liggen nog veel meer mogelijkheden en hier komt men op het terrein van de bejaarden zorg, van de geriatrie, de bezigheids therapie. Er zijn bejaarden, voor wie het „met lege tijd geen raad weten" niet bestaat. Zij hebben of vinden altijd wel wat te doen. Maar er zijn er ook - en met name in de bejaardente huizen - die als in een vacuum be landen wanneer de dagtaak is weg gevallen. En hierdoor versnelt het verouderingsproces. De ervaring, die het Rode Kruis heeft opgedaan bij het welfarewerk onder de zieken, het inmiddels opgebouwde apparaat met de vele vaste en vrijwillige medewer- kers(sters) het komt hier allemaal uit stekend te pas. Wie echter zou den ken, dat men voor het volbrengen van deze taak met amateurs kan volstaan, leert wel anders. De beroepskrachten hebben een 2-jarige opleiding nodig en moeten nog regelmatig worden bij geschoold. Dit is geen lekenwerk, al kunnen leken, voorgelicht door de ge diplomeerden, zich hierbij uitermate verdienstelijk maken. Ook op dit ge bied kunnen zij, die vrijwillig hun krachten willen geven ten bate van de medemens, bij het Rode Kruis te recht. Momenteel, vertelt dokter Rot, heb ben we 258 gediplomeerde welfare werkers in dienst. Over vijf jaren moeten dit er 500, over 10 jaren 1000 zijn. Er zijn nu al handen te kort, verscheidene inrichtingen staan op de wachtlijst. Vooral de bejaar dentehuizen tonen grote belangstel ling. De opleiding geschiedt vanwege het Rode Kruis en zij, die aldus op geleid zijn, komen niet „op de vrije markt" maar treden ook in dienst van het Rode Kruis. Daar door toch heeft men de garantie, dat deze krachten altijd „up to date" zijn. Er zijn plan nen om te komen tot een legertje van 4500 vrijwillige welf are-werkers, die op districtscursussen voor deze taak worden opgeleid. Ook hier zal men, via bijscholingscursussen, voortdu rend „bij" moeten blijven. De nadruk VOOR I I I I I I I VOOR ajouren, stoppen, plisseren repareren, inkorten, borduren VOOR stofknopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) naar Heuvelstraat 14 j mm mm m m h h valt vooral op het bewerken van hout en metaal, emailleren, tapijtenknopen enz. Het is werk, niet alleen voor vrouwen, maar ook voor mannen. En daarmee overspant dan 't Rode Kruis de ganse levensgang van de mens. Het begint bij de moedermelk- centrale, het eindigt bij de bejaarde. Voor dit alles is geld nodig, veel geld, en daartoe zal in dit jubileumjaar 'n beroep op de burgerij worden gedaan. Maar minstens zo noodzakelijk is de medewerking van vrijwilligers op allerlei gebied en juist dit welfare- werk biedt daartoe zo vele en zelfs bijzonder interessante mogelijkheden. Zij, die hiermee eenmaal zijn begon nen, bemerken niet alleen hoezeer dit werk wordt gewaardeerd, maar dat ook hun eigen leven meer inhoud geeft. Wanneer dokter Rot, energiek, geanimeerd, de plannen voor de toe komst ontvouwt, dan is het wel dui delijk, dat in de nieuwe eeuw, die voor het Rode Kruis aanbreekt, de taken niet af-, maar wel toenemen, niet inkrimpen, maar zich wel uit breiden. En dan gaat het alleen om financiële bijdragen, maar wordt er vooral 'n beroep gedaan op de mens, als medemens, in de oproep „Helpt Uw Rode Kruis helpen!" JUWELIER WAALWIJK STATIONSSTRAAT 34 TEL. 04160-4087 En dat kan ook tiw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan, Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. „Het is een fabeltje, dat kanker een ongeneeslijke ziekte is, die al tijd gepaard gaat met vreselijk lij den tot de dood er op volgt. Door goede voorlichting dient het schrik beeld van ,er is toch niets aan te doen' te verdwijnen". Dit betoogde dinsdag dr. E. Engelsman, internist aan het Anthonie van Leeuwenhoek ziekenhuis in Amsterdam op een in Alkmaar gehouden provinciale voor lichtingsbijeenkomst van het Konin gin Wilhelminafonds, welke door 500 vrouwen werd bezocht. Elk jaar komen er in Nederland 26.000 gevallen van kanker aan het, licht maar er worden elk jaar 10.000 patiënten genezen ontslagen. Het aantal patiënten, dat de laatste 10 jaar genezen is, is behoorlijk groot. De ziekte is niet ongeneeslijk, aldus dr. Engelsman. Met het beter wor den van de behandelingsmethoden wordt de kans op genezing groter. In zijn algemeenheid is het ook De Bondsspaarbanken - waaron der ook de Centrale Volksbank - vieren dit jaar het feit dat 150 jaar geleden de eerste spaarbanken in ons land werden opgericht. Het eerste agentschap van de Centrale Volks- kassiexs en het vertrouwen van dui zenden werknemersgezinnen, die bij de Centrale Volksbank sparen. Het zijn vooral 655 kassiers van de Cen trale Volksbank die, in alle beschei denheid en vrijwel onopgemerkt, hun bank werd in Enschede opgericht in j belangrijk werk verrichten. Door hun het 1892. De eerste Bondsspaarban ken werden in Haarlem en Workum gesticht (1817). Thans zijn bij de Ne derlandse Spaarbankbond 231 spaar banken aangesloten. Tezamen be schikken zij over circa 1.000 spaar bank-kantoren. De Centrale Volks bank bezet bij de Bondsspaarbanken de vierde plaats en heeft een spaar tegoed van bijna 230-miljoen gulden. Zij beschikt over 626 agentschappen en 29 bijkantoren. Onder het motto „dank voor 150 jaar vertrouwen" zal de Centrale Volksbank op maandag 29 mei een speciale jubileum-spaaraktie houden met aantrekkelijke spaarpremies en attenties. Aldus wil de Centrale Volksbank uitdrukking geven aan haar voldoening over „150 jaar spaarbank werk", dat mogelijk was dank zij de medewerking van haar handen ging het afgelopen jaar circa 170-miljoen gulden. De Bondsspaar banken beheren gezamenlijk bijna 6- miljard gulden van ruim 5 miljoen spaarders. Het zijn de cijfers die dui delijk demonstreren dat het 150 jaar oude spaarbankwerk in onze samen leving een onmisbare functie vervult. De Centrale Volksbank, alls spaar bank voor werknemers, heeft hierin een belangrijk aandeel en een zeer positieve bijdrage geleverd die bezits vorming voor haar spaarders voor een groot deel heeft gerealiseerd. Zij is een van de Bondsspaarbanken die trouw is gebleven aan de oorspronke lijke doelstellingen van de eerste Ne derlandse Spaarbanken die, als socia le instellingen zonder winstoogmerk, uitsluitend de belangen van de spaar ders wensten en nog altijd wensen te behartigen. niet juist te stellen dat de ziekte altijd met een groot lijden gepaard gaat. Er is meestal nog wel wat aan te doen. Het is zaak vroeg de huis arts te waarschuwen als er symp tomen zijn. In het algemeen is elke afwijking van het lichaam of van de functionering van het lichaam een symptoon. Als er dus iets niet in de haak is, aldus dr. Engelsman, is het raadzaam de arts te raadple gen. Het is belangrijk dat de diagnose zo vroeg mogelijk wordt gesteld. De kans op genezing is dan groter, maar de dokter kan echter niet al tijd genezing in het vooruitzicht stellen. Men moet de feiten, onder cgen zien. Wat het voorkomen van de gevreesde ziekte betreft, worden er, aldus dr. Engelsman, vorderin gen gemaakt. Zo staat vast dat er verband bestaat tussen sig'aretten roken en longkanker. Deze- ziekte kan dus voorkomen worden door geen sigaretten te roken. Dat het aantal gevallen van blaas kanker afneemt is statisch, hoewel niet spectaculair, bewezen. De voor uitzichten voor de genezing van baarmoederkanker worden elk jaar gunstiger; veel vrouwen genezen er van. Al zijn de kansen op genezing van longkanker kleiner, di'.e óp ge nezing van huidkanker zajin in het vroegere stadium 95 pet. en in het laatste stadium 30 pet. Vc>or pati ënten die niet te genazen, zijn, is vooral bij goed teamwerk htilp nog wel mogelijk. De kankerpatiënt heeft er recht op dat alles woi~dt ge daan om hem het leven zo draag lijk mogelijk te maken. In Amerika heeft de hormonale behandeling bewezen dat hiermee het ziekteproces nog jaren „onder de duim" is te houden. Er zal hard gewerkt moeten wo.den, aldus dr. Engelsman, om de oorzaak van kan ker op te sporen. „Door onderzoek komt de me dische wetenschap echter steeds meer aan de weet, doch het zou „geloven in een. wonder" zijn te zeggen, dat wij over een paar jaar de oorzaak kennen. Door Aesearch en het zich steeds meer verdiepen in het probleem wordt er steeds weer een stukj e vanaf geknabbeld", aldus dr. Engelsman. GRASDUINEN OP ZONDAG 11 JUNI Heel wat jongelui hebben vorig jaar wat op hun neus gekeken, toen ze hoorden van het enthousiasme, het plezier 'en gezelligheid op die eerste grasduindag dwars door de duinen naar de Biezemor- tel. Ze hadden gezegd, dat ze er niet zoveel in zagen, dat ze eerst de kat wel eens uit de boom wilden kijken; je was je zondag kwijt en je moest maar afwachten, wat het zou gaan worden. En daarom waren ze maar thuis gebleven. Maar toen ze achteraf de enthousiaste verhalen hoorden, voelden ze zich wat genomen. Vooral voor deze jongelui is nu het uur geslagen. Opnieuw is er de kans. Zondag 11 juni. Vele handen zijn al weer druk in de weer met de voorbe reidingen. En het aktiecomité van dit jaar laat zich niet kennen door dat van het vorige jaar. Vorig jaar was het allemaal nog nieuw. Het was eigenlijk een gok! En het sloeg aan, tot zelfs na een jaar nog. Dat eerste enthousiasme is natuurlijk wat bekoeld. Op die eerste dag was iedereen tot alles bereid. Dat kon zo niet blijven. De verwachtingen waren misschien ook wel te hoog gespannen; en sommige jongelui zijn in de loop van het jaar teleurgesteld. Daarom komen we er op terug. We moe ten het nog eens overdoen. Heel velen hebben al gezegd: als er weer gewandeld wordt, ben ik van de partij! Deze keer willen we ons gesprek ook wat meer op de werkelijkheid afstemmen. We moeten weten, waaraan we toe zijn tegenover elkaar, wat we van elkaar mogen verwachten; ook nog als die dag voorbij is! Ons ge spreksthema staat allereerst in het teken van bezinning op de we reld in nood"; maar daarnaast moeten we elkaar ook kunnen ver tellen, wat we in „grasduinen" zien, en in hoeverre we op elkaar kunnen rekenen. Als het goed is, zou er op 11 juni 's avonds een jaarprogramma uit de bus moeten komen, waar we allemaal achter staan. Daarom, jongelui, grijp je kans en kom op de proppen met je ideeën. Met mensen langs het lijntje komen we niet verder. „Speel het spel, de wereld Je kunt je opgeven vanaf heden tot zon dag 4 juni bij de volgende adressen Simon Versteeg, Mr v. Coothstraat 82; Peter Schoelitsz, President Steynstraat 14; Jo Swinkels, Mr Ruys de Berenbrouckstraat 18, tel. 2374; Harry van Haren, Gen. de Wethstraat 7; Henny Kort hout, Putstraat 66, tel. 4013; Joke v. Hoof, Canadesestraat 13. L. VAN BERKEL, aalmoezenier een horloge van internationale allure STATIONSSTRAAT' /WAALWIJK President Nasser van Egypte heeft verklaard dat de Golf van Akaba gesloten is voor Israëlische schepen. Afsluiting van de golf voor Israëli sche schepen was in 1956 een der aanleidingen voor de Israëlische in val in Egypte. Men beschouwde toen deze afsluiting als een oorlogs daad. In Cairo is ook officieel be kendgemaakt dat de blokkade van Eilath, „de enige Israëlische haven aan de Rode Zee" begonnen is. De vaste commissies voor sociale en economische zaken van de Twee de Kamer hebben besloten woens dag 30 augustus in Tilburg een openbare hearing të houden ge wijd aan de economische en werk gelegenheidssituatie. De Kamer van Koophandel van Tilburg en omstreken en het ge meentebestuur van deze stad be schouwen deze toezegging als een tegemoetkoming aan hun talloze verzoeken om meer aandacht aan de Tilburgse problematiek te be steden. Enige weken geleden brach ten leden van de vaste Kamercom missie voor economische zaken hier een bezoek aan enkele textielbe drijven om zich van de moeilijk heden in de wollenstoffensector op de hoogte te stellen. Beide vaste Kamercommissies hebben enige we ken geleden een soortgelijke hea ring gehouden in Twente, In de Tweede Kamer bleek maan dag dat de partijen het er over eens zijn, dat mr G. van Hall als burge meester van Amsterdam moet heen gaan. Alleen de ontslag-procedure ondervond kritiek. De socialist Den Uyl noemde die gang van zaken grievend en verwarrend" De Jong erkende: „Het heeft de schijn van paniek, maar het was wre der de heer Van Hall naar huis te laten gaan met het zwaard van Damo cles boven het hoofd. Het was im mers al duidelijk dat de burgemeester moest heengaan. De sfeer rond hem was gegroeid, dwong hiertoe. Alleen als het rapport over de gebeurtenis sen glashelder had aangetoond dat 't beleid van de heer Van Hall goed was geweest, had hij kunnen aanblij- ven Tegen het einde van het debat over het ontslag van burgemeester Van Hall, heeft de Tweede Kamer zich verheugd getoond over een onthulling van de minister van Binnenlandse Za ken Beernink, dat wethouders en fractieleiders van Amsterdam over de kandidaten voor de burgemeesters post in de hoofdstad zullen worden geraadpleegd. Volgens de minister is hiermee een begin gemaakt met de inspraak door de gemeente. Het aantal personeelsleden van het Philips-concern in de hele wereld is in de eerste drie maanden van dit jaar met 6400 verminderd tot 245- duizend. In Nederland daalde het met 1500 tot 84.500 man. Het be stuur verwacht, dat het Nederlandse aantal vóór juli nog eens met 1000 zal verminderen. Dit brengt 't totaal na anderhalf jaar op 5500 en daar mee is de beoogde „afvloeiing" vrij wel voltooid.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5