waalwrjkse en lanqstRaatse couRant Stassar B.enW.willen in Tempelierstr. een gedenkteken oprichten WAALWIJKS ZIEKENHUIS KRIJGT STREEKFUNCTIE voor parelcolliers TER HERINNERING AAN DE NAGENOEG VERDWENEN JOODSE GEMEENSCHAP WAALWIJK - Het nieuwe streekziekenhuis in Waal wijk zal waarschijnlijk de laatste maanden van dit jaar ingebruik genomen worden. Dan beschikt de Langstraat over een ziekenhuiscomplex dat tot de modernste van Nederland gerekend kan worden. Precies drie jaar nadat met het grondwerk werd be gonnen zal het Waalwijkse aannemersbedrijf Wed. A. Aarts Zn. eind augustus dit kapitale bouwwerk op leveren. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de afwerking van het ziekenhuis. Het beddenhuis, dat vijf verdiepingen omvat, is bouwtechnisch helemaal af. Het behandelhuis, waarin de operatiekamers, is over anderhalve maand voltooid. Het klooster kan nu ingericht worden, terwijl ook de kapel binnen enkele weken gereed is. De keu ken moet alleen nog geschilderd worden, terwijl in de polikliniek, de röntgenafdelingen en het admini stratiegebouw met de afwerking is begonnen. Deze week is ook een begin gemaakt met de bestrating en egaliseren van het bouwterrein. In augustus zal een begin gemaakt worden met de inrichting. Naar alle waarschijnlijkheid zullen dan nog in oktober de eerste patiënten kunnen worden opgenomen. Dan ook is de bouwaktiviteit aan de Kasteellaan ten einde. Ruim vier jaar is aan de bouw van de verpleegstersflat, de gebouwen van de technische dienst, het klooster en het ziekenhuis gewerkt. Complex wordt modern ingericht 167 bedden m uit japan geïmporteerde cultivé parels Verpleegsiersflat Het ziekenhuis Beddenhuis Laagbouw Olieboringen op de Noordzee Gastarieven De Nederlandse regering en het lidden-Oosten Vorig jaar 2612 doden bij verkeers ongevallen De MAANDAG 29 MEI 1967 88e JAARGANG No. 43 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent vm het Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Aan afwerking nieuw ziekenhui wordt de laatste hand gelegd (Van onze verslaggever) Het initiatief voor de nieuwbouw is uitgegaan van het bestuur van de Deken Van Riel Stichting. De Stich ting oordeelde in 1960 dat 8 miljoen nodig zou zijn voor de bouw. In ja nuari 1965 werd dit bedrag ver hoogd tot 12.700.000,—, terwijl on langs de totale kosten zijn geraamd op 13.500.000,—. Hetgeen bij een capaciteit van 167 bedden neerkomt op ruim 80.000,per bed. De ge meente Waalwijk heeft zich garant gesteld voor de door de Stichting gesloten leningen. Per 1 januari werden leningen afgesloten voor in totaal 11.610.000, Een van de redenen, dat het be stuur van de Deken Van Riel Stich ting tot de bouw" van een nieuw ziekenhuis besloot, was wel dat het huidige St. Nicolaasziekenhuis aan de Grotestraat zijn beperkingen in de accomodatie, vooral wat betreft wacht- en polikliniekruimte en bed den begon te tonen. In verband met dé gemeentelijke uitbreidingsplan nen kon het ziekenhuis ook niet worden uitgebreid. Belangrijk was een rapport over deze kwestie van het Dir. Veeger instituut in Nijmegen dat culmineerde in de conclusie, dat in 1985 voor Waalwijk en omgeving ongeveer 320 ziekenhuisbedden no dig zullen zijn. Bij de planning en de bouw van het nieuwe ziekenhuis aan de Kas teellaan, op het voormalige Slem terrein, is men uitgegaan van deze conclusie. Architect Jan Strik uit Boxtel ontwierp een plan dat in z'n geheel berekend is op 320 bedden. Voorlopig krijgt het ziekenhuis een capaciteit van 167 bedden. Aan het beddenhuis kan ten alle tijden een nieuwe vleugel van dezelfde capa citeit worden bijgebouwd. Het zal dan niet meer nodig zijn het behan delhuis, de laboratoria, de keukens en de verpleegstersflat uit te brei den. Wanneer het ziekenhuis straks 320 bedden bevat, zullen de gemid mm STATIONSSTRAAT WAALWUK Gp de bovenste foto links het beddenhuis, rechts huis. Onder: beide huizen vanaf de Kasteellaan achtergrond de hoofdingang. het zgn. behandel- gezien, met op de delde investeringskosten in verhou ding ook aanmerkelijk lager komen te liggen. De totale inhoud van het ziekenhuis is 52.3iff m3. De medische staf van het zieken huis zal bestaan uit twee chirurgen, één anaetist, een internist, vrouwen arts, kinderarts, oogarts, uroloog en huidarts. Het ligt in de bedoeling hier als vaste stafspecialisten nog aan toe te voegen een keel-, neus- en oorarts, een röntgenoloog en 'n neuroloog. Verder zal de staf zich niet uitbreiden, omdat het zieken huis duidelijk het karakter van een streekziekenhuis zal hebben. Wel zullen, evenals nu het geval is, een aantal specialisten een spreekuur per week kunnen houden, zoals b.v. de cardiloog en .de orthopaedist. Dit blijkt uit de gegevens die ons eer der verstrekt zijn. Of in deze bezet ting verandering komt, konden wij van de zijde van de ziekenhuis-di rectie niet bevestigd krijgen. De zeven verdiepingen hoge ver pleegstersflat is in oktober 1965 be trokken. De bouw hiervan is even eens uitgevoerd door het aanne mingsbedrijf Wed. A. Aarts en Zn., dat hiet veel eer mee ingelegd heeft. Iedere verdiepingheeft 12 gezellig gemeubileerde kamers, een toilet gelegenheid, een douche en een keukentje, waar de (leerling) ver pleegsters wat klaar kunnen maken. Als het ziekenhuis in gebruik geno men is, zullen de verpleegsters de maaltijden in een aparte eetzaal in het ziekenhuis gebruiken. Gelijkvloers is een prachtige re creatiezaal met een open haardvuur en leuke zitjes. Ook bevinden zich hier enkele leslokalen, kamers voor leidinggevend personeel en zes ka mers voor de hoofdverpleegsters. De flat staat los van het ziekenhuis, ge scheiden door een plantsoen. Het ziekenhuis bestaat uit hoög- bouiv en gedeeltelijk uit laagbouw. De hoofdingang, waarnaast de in gang voor de bezoekers ligt aan de Van Assendelftstraat, is vanaf de weg uitsluitend te bereiken over de Kasteellaan. De ingang wordt afge schermd door een luifel, waarvoor een fraai kunstwerk van Rector Dekkers. Deze kunstwerken treft men ook aan bij de ingang van de polikliniek en die van het zusters- klooster. Beide ingangen liggen aan de Kasteellaan. Links van de ingang treft men dan de laagbouw, waarin de polikli niek, keukenis, 'kapel, klooster en administratie. Voor deze laagbouw wordt een groot parkeerterrein aan gelegd. In de bezoekershal is een portiersloge, terwijl er ook ruimten zijn die wellicht gebruikt worden als verkooppunten. Met de lift, of zoals men wil over de trap, bereikt men het beddenhuis, waar de mees te kamers aan de Van Assendelft straat liggen. Vanuit de kamers heeft men een prachtig uitzicht op deze fraaie wijk en vanuit de hoger gelegen etages zelfs tot ver in de omtrek., De bijzonder fraaie kapel met siergevel. Op iedere laag bevinden zich zes-, drie-, twee. en éénpersoons kamers. Men is dus ook hier, zoals in de meeste nieuwe ziekenhuizen, van 't zaalsysteem afgestapt. Op iedere af deling zijn ook isoleerkamers, toi letgroepen, douche-gelegenheden en linnenkamers. De eerste etage is de kinderafdeling. De wanden van alle kamers zijn geheel van glas. Men kan hier zowel buiten (over een balcon) als binnen langs de kamer tjes lopen. De derde verdieping is de kraam, en verloskundige afde- Hng. De operatiezalen (evenals de ver loskamers in het behandelhuis) lig gen op de tweede etage. De zalen zijn zonder kolommen gebouwd en ook hoger dan de andere ruimten. In cirkelvorm vindt men één ronde en twee ovalen operatiekamers. Aansluitend hierbij enkele ruimten, waarin de nodige apparatuur en hulpmiddelen geïnstalleerd kunnen worden. Onder het beddenhuis bevindt zich de kelderverdieping, waarin di verse magazijnen, centrale verwar ming en als aparte afdeling 't mor tuarium. In dit mortuarium zal een speciale zaal worden ingericht voor lijkdiensten van niet katholieken. In de laagbouw zijn de röntgenaf- deling, de laboratoria, revalidatie centrum, keukens, eetzalen, klooster en kapel en polikliniek. In de poli kliniek, rechtstreeks vanaf de Kas teellaan te bereiken, is een grote wachtruimte, waarin de kamers van de specialisten en artsen uitkomen. In de laagbouw zijn drie open ruim ten die zijn ingericht als tuin. Einde van deze zomer, als 't com plex klaar is, zal de gehele medi sche en verzorgende staf overhui- zen naar deze nieuwbouw. Zowel voor de staf als voor patiënten, die vertrouwd waren met het oude St. Nicolaasziekenhuis in de Grote straat, zal het even wennen zijn. Men zal echter alle moeite doen om de sfeer die in het oude ziekenhuis heerst, te behouden. Een wijziging in de vennootschaps belasting moet de oliemaatschappijen bij het winnen van olie en gas op de Noordzee een positie als buitenlandse ondernemingen garanderen. Op aandrang van de Kamer kon digde minister De Block (Economi sche Zaken) donderdag aan, dat de financiële druk voor Nederlandse be drijven die delfstoffen vinden, niet groter zal zijn. Mocht een wijziging niet tijdig rond zijn, dan zal de ven nootschapsbelasting tijdelijk worden verminderd. Na deze toezegging had de Tweede Kamer nog minder moei te om akkoord te gaan met het in werkingtreden van de voorwaarden voor speuren en winnen op het plat. Alleen PvdA, CPN en PSP waren tegen (80-37). De heer De Block wilde spoed met het onderzoek naar olie of gas. „Wij hebben nu een jaar vertraging opge lopen", zei hij. „Aan bonussen scheelt dat de staat 30 miljoen. De tijd zal uitwijzen, dat wij voor het goede systeem hebben gekozen", ver wachtte hij. Een grotere staatsdeelne ming zou alleen maar leiden tot min der speurwerk, omdat de staat het risico voor de oliemaatschappijen laat, meende de heer De Block. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Donderdag 1 juni komt de raad van de gemeente Waalwijk in vergadering bijeen. Behandeld wordt dan onder meer het voorste Ivan B. en W. om een krediet van 1170,beschikbaar te stellen voor de oprichting van 'n gedenkteken aan de Tempelierstraat. In deze straat heeft van 1884 tot 1965 een Joodse synagoge gestaan, die door de gemeente in 1965 is ge sloopt. Teneinde de herinnering aan deze nagenoeg verdwenen Joodse gemeenschap levendig te houden, achten B. en W. het passend in de gemeente een eenvoudig gedenkte ken op te richten. Men wil hiervoor het vrijgeko men terrein aan de Tempelierstraat gebruiken, zulks omdat het speci fieke Joodse leven zich hier in het bijzonder manifesteerde. Het ge denkteken zal bestaan uit een ge denkplaat van gepolijst travertin natuursteen, waarop de Davidster zal worden aangebracht. Op de plaat wordt gebeiteld de Hebreeuw se inscriptie „L'zich'ron", hetgeen betekent: „ter herinnering", alsme de de tekst: „opgericht door de ge meente Waalwijk ter nagedachtenis aan de synagoge, die van 1884 tot 1965 op deze plaats heeft gestaan en aan de joodse ingezetenen van Waalwijk die in de bezettingstijd zijn weggevoerd en nimmer terug gekeerd zijn". De gedenkplaat zal worden ge plaatst op een gemetseld basement, terwijl rond het monument 'n pas sende groenvoorziening zal worden aangebracht. Op de agenda staan verder een aantal voorstellen tot verkoop van bouwgrond. Zo zal aan de bouw- en exploitatiemaatschappij Hoefsven N.V. in Waalwijk 13 bouwterreinen worden verkocht, gelegen ten wes ten van de Eikenlaan. Aan, de heer C. Demmers zal een bouwterrein worden verkocht op de hoek van de Pastoor Kuypersstraat en de Dr. Ringersstraat. De heer Dekkers is voornemens op dit terrein een ser vice-station, 12 garageboxen en een woonhuis te bouwen. Het college meent, dat het service-station en de garageboxen zeker in een behoefte zullen voorzien. Aan de „Stichting Streekdieren- tehuis in Waalwijk" zal grond wor den verkocht voor de bouw van een beheerderswoning. Dit asiel aan de Prof. Kamerlingh Onnesweg nadert zijn voltooiing. Bij een dierenasiel is een woning voor de beheerder on ontbeerlijk. De in 1965 ingebruik genomen verpleegstersflat. B. en W. stellen de raad verder voor een overeenkomst aan te gaan met de N.V. Nederlandse Gasunie inzake de levering en afname van aardgas. Ook wordt voorgesteld de gastarieven voor kleinverbruik te wijzigen en te brengen op de door de SROG geadviseerde bedragen. Men wil deze tarieven laten ingaan in de week dat op aardgas wordt overgeschakeld, sectorsgewijze. Aan Appels In- en Uitklaring NV zal 2400 m-' industrieterrein worden verkocht. De firma Appels is van plan het entrepot in noordelijke richting uit te breiden, waarvoor bovengenoemd perceel grond nood zakelijk zal zijn. Appels Haven- en Veernbedrijf N.V. gaat uitbreiden met een in dustriehal, waarvoor 3500 m'- grond benodigd is. B. en W. stellen de raad voor, deze gronden te verko pen, waarbij een aantal transacties zullen worden aangegaan. De Nederlandse regering zal aan sluiting zoeken bij acties van de Verenigde Staten om de vrede in het Midden-Oosten te bewaren. Dit zei Minister Luns donderdag j.l. in de Tweede Kamer. De bewindsman, juist teruggekeerd uit de Verenigde Staten waar hij overleg over deze zaak had gevoerd, zei er wel bij dat althans van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties geen duidelijke acties te verwachten zijn. De Sovjet Unie en Frankrijk voe len er niet veel voor, vertelde hij. Minister Luns hekelde het optre den van secretaris - generaal Oe Thant, die naar zijn gevoel te snel had toegegeven aan de Egyptische eis om UNO-troepen uit de Gaza- strook terug te trekken. Waarom liggen die troepen er eigenlijk, als zij wegtrekken zodra de spanning ontstaat, wilde freule Wittewaal v. Stoetwegen (CHU) weten. Zij was een van de velen die na de verkla ring van de heer Luns hun volle sympathie voor Israël uitspraken en de dreigende Egyptische aggressie veroordeelden. De democraat van Mierlo zei, dat Nederland 'n zekere invloed op Israël heeft. Kan de Ne derlandse regering Israël niet vra gen nog even te wachten met het trekken van consequenties uit de huidige situatie, vroeg hij. De com munist Bakker meende dat Neder land geen partij moet worden. Mi nister Luns deed een dringend be roep op alle betrokken Staten om de genomen maatregelen die tot de spanning hebben geleid, weer on gedaan te maken. Bij 284.602 verkeersongevallen in 1966 zijn 2612 personen om het le ven gekomen. In '65 vonden 277.426 verkeersongelukken plaats waarbij 2479 mensen werden gedood. Dit blijkt uit de verkeersongevallen statistiek 1966, die door het Centraal Bureau voor de Statistiek is samen gesteld.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1