Oudste inwoner Jan Renooy opende zaterdag sporthal „Zidewinde" Jeugdavondvierdaagse in Waalwijk was groot succes Hervormd Verenigingsgebouw Dukdalf zaterdagmiddag officieel geopend v DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 MEI 1967 RECREATIEF-CENTRUM IN SPRANG-CAPELLE Nil COMPLEET IN WAALWIJK-ZUID Iedereen vol lof Demonstratie Waalwijks haarmode-huis bracht geslaagde show Sporthal is sluitstuk Erkentelijkheid Sporhal Ds. Breeuwsma Uitslagen Toespraken Met het doorknippen van een koord, waardoor vanuit de nok van de hal een aantal ballen de zaal inrolden, geschikt voor alle soorten zaal- sport, opende zaterdagmorgen de oudste inwoner der gemeente, dhr. Jan Renooij, 93 jaar, die zelf voor slechts een paar jaar nog actief de turnsport beoefende, de gemeentelijke sporthal, waarmede het recrea tief centrum „Zidewinde" compleet werd. De dag van zaterdag stond wel in het teken van de sport, want niet alleen werd direct na de ope ning door de plaatselijke gymnastiekvereniging „Pro Patria" een keu rige demonstratie gegeven, maar in de namidag werden demonstraties en wedstrijden gehouden die een duidelijk beeld gaven van de moge lijkheden die thans in deze zaal kunnen worden benut, want de acco- modatie is in een woord „af" en Sprang-Capelle gaat niet ten onrech te trots op wat hier in korte tijd is tot stand gekomen. naar aanleiding van een gebezigde uitlating van de heer v. d. Loo er met nadruk op, dat de raad van Sprang-Capelle steeds zeer eensge zind is wanneer 't de belangen van de gemeente betreft, ondanks prin cipiële verschillen, en dankte de burgemeester zeer hartelijk voor de initiatieven voor de drie tot stand- gekomen gelegenheden „Zidewinde" die van hem waren uitgegaan. Intussen was in de nieuwe sport hal de sportmiddag reeds begonnen, waarvoor natuurlijk veel belang stelling bestond. Allereerst werd een volleybalwed strijd gespeeld door een Jeugdteam uit Tilburg tegen Quis Egos uit Drunen, gevolgd door een turnde- inonstratie door een keurturnploeg van P.S.P. uit Eindhoven. Daarna kreeg men een mooie ten- nisdemonstratie tussen de heren J. Haaijer en Fleuri en tot slot werd een handbalwedstrijd gespeeld tus sen twee prominente ploegen uit de hoogste afdeling. De burgemeester sprak de ploe gen toe en dankte voor hun mede werking aan deze feestelijke inge bruikneming van de sporthal en bood de medewerkenden een herin nering aan. Vrijdag j.l. bracht de Olympia- show '67 een bezoek aan Waalwijk, dat in Olympia's Tour door Neder land als etappe-plaats was opgeno men. Tussen het optreden van 1 Betty Best en Johnny Kraaykamp, werd door „Maison Chez Nous" uit Waal wijk een geslaagde haarmode-show gegeven. Deze dameskapsalon bracht verschillende kapsels van de heer en mevrouw Marks, gepresenteerd door vijf modellen. Lady Speaker Aty van Paare was dan ook zeer enthousiast deze show aan 't Waal wij kse publiek te kunnen tonen. De modellen brachten haarmode in haar verschillende aspecten. In de twee verschillende dag-coiffures werd de draagbaarheid van een apart dagkapsel voor de Nederland se vrouw getoond. Ook aan de meer modieuse en speciale kapsels was aandacht be steed. De heer Marks creëerde daar voor een variatie op „la ligne eva sion", welk kapsel, met zijn aparte cheampagne-kleur, een groot succes was. Heel bijzonder was een voor deze gelegenheid ontworpen kapsel dat de naam „Cheops" droeg, ge creëerd door mevr. Marks. Dat niet alleen aan de jeugdige vrouw en haar coifure was gedacht, bleek uit het model „Chateau", een kap sel voor de vrouw van middelbare leeftijd, dat getuigde van zeer goe de smaak. Het geheel was een goed verzorg de en goed gekozen show, die liet zien wat het huis „Chez Nous" de vrouw te bieden heeft. De Jeugd-avondvierdaagse, die in het afgelopen weekeinde in Waal wijk werd gehouden, is wederom een grandioos succes geworden. De eerste drie dagen, maakte de regen het wandelen nu niet direct tot een onverdeeld genoegen, doch de laatste dag deed alle narig heid vergeten en werd de intocht in Waalwijk voor de diverse groe pen een grandioos festijn. De 5, 10 en 15 km-groepen arriveerden om circa 18.00 uur op het Vredesplein, waar de wandelaars(sters) met bloemen werden verwelkomd. Van hier uit ging de stoet, bege leid door de Harmonie St. Crispijn de drumband Cornu Copiae, Kunst en Kracht en het Nieuwkuykse drumbandcorps, dat de jeugddrum band Ons Genoegen verving naar het Raadhuisplein, waar men defi leerde voor het bestuur van Waal wijks Belang en andere autoriteiten Het dagelijks bestuur der gemeente Waalwijk was n.l. verhinderd in verband met uitstedigheid, het défi lé af te nemen, doch met groot en thousiasme had Waalwijks Belang deze taak op zich genomen. Toen alle deelnemers (sters) zich rondom het bordes van het stadhuis huis hadden geschaard was 't Raad huisplein herschapen in een zee van bloemen en vlaggen. De be langstelling voor dit festijn was uitermate groot. De voorzitter van Waalwijks Belang, de heer J. de Kort, maakte gewag van het feit dat burgemeester en wethouders van Waalwijk bij deze ontvangst niet aanwezig konden zijn, doch dat bet bestuur van de vereniging Waal wijks Belang, de uitnodiging om De oudste inwoner van Sprang-Capelle, Jan Renooij, met burgemeester M. van Prooijen, tijdens de openingsplechtigheid. Op de onderste foto een beeld van de gymnastiekdemonstraties van het défilé. De hal, die gebouwd is door de fa. Pellikaan te Tilburg, is 40 x 25 meter en voorzien van een rubber vloer, centrale verwarming- en ven- tilatie-installatie, kleed- en wasge legenheden aan voor- en achterzijde van het gebouw, waardoor de zaal, die in tweeën gedeeld kan worden, b.v. door de schooljeugd, die hier lessen in lichamelijke opvoeding gaat krijgen, steeds in twee ploegen tegelijk kan worden gebruikt. Burgemeester M. van Prooijen sprak om 10 uur een openings woord, waarin hij er aan herinner de hoe op 10 juli 1966 door de Com missaris der Koningin het zwembad en 't dorpshuis officieel in gebruik werden genomen, beide objecten van groot belang, maar het „Cultu reel Centrum Zidewinde" was daar mee niet compleat. Het sluit stuk, de sporthal, ontbrak nog en vandaag is het zover dat deze mijl paal is bereikt. De burgemeester noemde het een voorrecht op deze feestdag voor Sprang-Capelle de ge nodigden namens de gemeenteraad hartelijk welkom te kunnen heten. Hij zei dat het 't gemeentebestuur ten zeerste verheugde dat de aan wezigen hier wilden delen in de vreugde en heette in het bijzonder welkom de heer De Wit van de pro vinciale griffie, de plaatselijke pre dikanten, de burgemeesters van het stadsgewest Waalwijk, de ere-bur- gers der gemeente, de inspecteur van het lager onderwijs dhr. War- nars, de inspecteur voor de licha melijke opvoeding dhr. v. d. Loo, de hoofden en het personeel van de scholen en dhr. en mevr. Pellikaan, de bouwer van de hal, en dankte hen allen voor de aanwezigheid, waardoor groter luister aan deze feestdag werd bijgezet. De leefbaarheid van onze steden en dorpen staat momenteel 'in het middelpunt van de belangstelling. Goed wonen en werkgelegenheid zijn onmisbare elementen voor een goed woon. en levensmilieu, aldus burgem. v. Prooijen, maar er moet ook aan andere eisen worden vol daan, op het gebied van onderwijs, verkeer, hygiëne en ook in sociale, culturele en recreatieve sfeer. De toegenomen welvaart stelt ook van daag grote eisen aan culturele en recreatieve voorzieningen en daar bij maakt het weinig verschil of dit de stad of het platteland betreft. De sportbeoefening is de voornaamste zorg voor de vrijetijdsbesteding en men moet niet met seizoen&port vol staan en dan staat dê gemeente in de frontlinie, want de verenigingen kunnen de kostbare accomodatie niet zelf scheppen en spr. is blij dat hij kan zeggen dat vele besturen van plaatselijke verenigingen hun taak niet alleen zien in de sportbe oefening, maar er ook naar hande len dat de sportbeoefening ook een stuk opvoeding tot gemeenschapszin betekent en dus samengewerkt kan worden. Spr. hoopte dat nu ook an dere clubs zullen komen die zich op de zaalsport zullen toeleggen, maar het gaat niet alleen om de beoefe ning van de sport. Bij geen enkele school is een gymnastiekzaal, maar nu kunnen alle scholen van deze zaal gebruik maken en spr. is de be sturen van de scholen en de hoof den dankbaar voor de verleende medewerking de leerlingen naar deze zaal te sturen, de kinderen van de le en 2e klassen zullen door de gemeente per bus worden vervoerd. Hij dankte de .inspecteur van het la ger onderwijs voor de verleende medewerking daarvoor, evenals de inspecteur voor de lichamelijke op voeding, dhr. v. d. Loo, voor zijn bijzondere adviezen. De1 burgemees ter wilde zijn erkentelijkheid betui gen aan de fa. Pellikaan om met deze sporthal op de markt te ko men, waardoor het ook voor kleine gemeenten mogelijk was tot de op richting te komen en dankte tevens voor de prettige samenwerking met de technische dienst en voor hét mooie cadeau, de mooie klok in deze hal. Verder bracht hij dank aan de medewerkers aan de totstandko ming van de hal en in het bijzon der aan de eigen technische dienst, de heren Drop en Roomers, en be sloot met de wens uit te spreken dat de hal in de komende jaren voor de actieve sportbeoefening een belangrijke rol in de plaatselijke gemeenschap zal mogen vervullen en hoopt dat de jeugd van nu en in de toekomst er veel sportief genoe gen zal mogen beleven. Nadat op verzoek van de burge meester, de heer Renooij de sym bolische opening had verricht, zoals wij in de aanhef reeds schreven en de burgemeester hem namens het gemeentebestuur had dank gebracht en hem een aandenken had over handigd, kwamen de leden van de Ghr. Gymnastiekvereniging „Pro Patria" in formatie de zaal binnen gemarcheerd en verzorgden als eer ste op keurige wijze een demonstra tie, waarvoor van de zijde van de aanwezigen veel belangstelling be stond en dat een en ander zeer op prijs gesteld werd, bewees wel het enthousiast applaus dat ,Pro Patria' en de turners en turnsters persoon lijk mochten ontvangen. In de per soon van de voorzitter, de heer W. J. v. Willigenburg, dankte de bur gemeester voor de medewerking aan deze feestelijke opening en overhandigde hem een vaantje voor de prijzenkast, dat door de heer v. Willigenburg onder dank werd aan vaard. Het moet voor de leden van „Pro Patria", die zich zoveel jaren hebben moeten tevreden stellen met een derderangs accomodatie, 'n bij zonder genoegen zijn geweest nu in deze zaal en met zulk materiaal te mogen werken. Nadat aan de aanwezigen ver versingen waren rondgediend, kon den de genodigden de zaal, kleed kamers, wasgelegenheden enz. be zichtigen en was eenieder er van overtuigd dat hier een cultureel centrum was bijeengebracht waar op onze gemeente met recht trots mag zijn. In de grote zaal van „Zidewinde" zaten naast het gemeentebestuur met hunne dames, de burgemees ters van het stadsgewest Waalwijk, de heer Pellikaan, de inspecteurs van lager onderwijs en lichamelijke opvoeding, de hoofden van de tech nische dienst, het dag. bestuur van „Pro Patria" enz.; deze laatsten ook allen met hunne dames aan een uit stekend verzorgd diner aan. De bur gemeester sprak ook hier een har telijk welkomstwoord en verder werd het woord gevoerd door bur- meester v. Erp van Loon op Zand namens het stadsgewest, door de heer Pellikaan, door de heren War- nars en v. d. Loo en door dokter Winkelman. Alle sprekers haddén grote bewondering voor wat in Sprang-Capelle in enkele jaren was tot stand gebracht en feliciteerden het gemeentebestuur hartelijk met deze nieuwe aanwinst. Dhr. War- nars ze, dat door de opening van deze zaal een achterstand van hon derd jaar was ingelopen, maar bur gemeester v. Prooijen zei dart die honderd jaar blijven, zolang wij nog met schoolgebouwen zitten die hon derd jaar oud zijn en hij hoopte dat hij een volgend jaar de inspecteur zou kunnen uitnodigen tot bijwo- niug van de opening van een 2-tal sohoolgabouwen wat 'n daverend ap plaus uitlokte. Dr. Winkelman wees Van onze verslaggever) WAALWIJK - „Laat dit gebouw een haven zijn waar het goed toeven is". Met deze slotzin verklaarde do<- minee Ph. Kroes zaterdagmiddag het Hervormd Verenigingsgebouw Duk dalf in Waalivijk-Centrum voor ge opend. Het gebouw werd daarna of ficieel ingebruik genomen door kin deren van het jeugdwerk, die de tak ken van sport uitbeelden die in Duk dalf beoefend kunnen worden. Dominee Kroes, voorzitter van de Stichting Hervormd Verenigingsleven in Waalwijk-C., zei reikhalzend naar de dag van de voorbereiding uitge zien te hebben. „Er zijn aan deze dag heel wat jaren van voorbereiding vooraf gegaan. Daarom zijn we dank baar. We hebben veel steun onder vonden, van de zijde van het gemeen tebestuur en de overheid, ook van de zijde van het bedrijfsleven dat onze akties steeds steunde". Bijzonder ver heugd was Ds Kroes met het spel materiaal voor de sporthal en de ge luidsinstallatie, beide door het be drijfsleven uit de schoenenstad ge schonken. De sporthal, de grootste ruimte in het gebouw, is geschikt voor de be oefening van volleybal, badminton, tafeltennis en biljarten. Ds Kroes zei te hopen, dat zowel de ouderen als de jongeren in Dukdalf een goede vrijetijdsbesteding vinden. Ook de zondagsschool zal er gehuisvest wor den, terwijl het gebouw verder ge schikt is voor interkerkelijke ontmoe tingen en gemeente-avonden. De man van het eerste uur, domi nee Breeuwsma, die enkéle maanden geleden Waalwijk verlaten heeft, gaf een historisch overzicht. De eerste plannen voor de bouw van een ver enigingscentrum dateren reeds van 1948. Toen was er ook geld ingeza meld dat in de ijskast werd gestopt en in 1960 aan dominee Breeuwsma ter beschikking werd gesteld. In ok tober 1961 werd de Stichting Her vormd Verenigingsleven opgericht die de plannen voor het centrum verder uitwerkte. Ds Breeuwsma zei bijzon der dankbaar te zijn dat het gemeen tebestuur zich garant had gesteld voor de rente en aflossing van de lening. „Dat gaf de burger moed". De con tacten met de Protestantse Levens school in Den Bosch leidden er toe dat er een gewijzigd plan op tafel kwam. Plannen die begin 1966 door het aannemersbedrijf Spuybroek en Wijnants werden uitgewerkt. „De hervormde gemeente beschikt over een mooie kerk en pastorie. Dat is echter niet genoeg om goed te kun nen werken. Dan is ook een gelegen heid nodig, waar het gemeenteleven geactiveerd kan worden. Deze ge meente is zo gelukkig ook daar over te kunnen beschikken. Voor het be stuur nu de zware taak om het jeugd werk op gang te brengen. Het ge bouw is er, een doelpunt is gescoord. Nu zal op de aanval gespeeld moeten worden. Alleen aanvallend kan suc ces geboekt worden"zo besloot do minee Breeuwsma. De heer K. Mekel, architect, was verheugd dat hij kon meedelen dat men binnen 't raam van de aanneem- som was gebleven. Hem was de ver erende taak opgedragen het gebouw aan het stichtingsbestuur over te dra gen. „De bouwers leggen hun taak neer, moge het bestuur er verder in bouwen". Nadat kinderen van het jeugdwerk het gebouw ingebruik had den genomen, voerden een aantal ge nodigden het woord. daarom de plaats van het gemeen tebestuur in te nemen, dankbaar had aanvaard. De heer de Kort be gon met zijn grote bewondering uit te spreken voor de organisatie van deze jeugd-vier daagse, die thans voor de vierde achtereenvolgende maal wordt gehouden en ieder jaar een siteeds groter succes wordt, het geen resulteert in het feit, dat dit maal 1400' deelnemers aan de tocht hebben deelgenomen. „Dit moet", aldus de voorzitter van Waalwijks Belang, „voor de organisatoren een stimulans zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan en van dit wan delfestijn een jaarlijkse traditie te maken. De wandelsport is een sport van lichaam en geest en is niet aan leeftijd gebonden". Hij uitte zijn grote bewondering voor de leiders en leidsters van deze tocht. Geheel Waalwijk is op de been gebracht om jullie te verwelkomen, aldus de voorzitter van Waalwijks Belang, die vergezeld was van de secreta ris, de heer A. Tielen. Hij bracht dank aan het bestuur van de Stichting Jeugdbelangen te Baardwijk, dat telkenjare met zo'n groot succes deze vierdaagse orga niseert. Dank en groot respect had hij voor de leiders en leidsters die er steeds voor zorgen dat alles or delijk verloopt en tenslotte bracht hij dank aan de muziekcorpsen, die de tocht hebben willen opluisteren. Hierna ging hij over tot de uitrei king van de prijzen, die werden be haald als volgt: 10 km groepen: 1 Aloysiusschool: 74,5 pnt. (beker beschikbaar gesteld door Waalwijks De voorzitter van de Begeleidings commissie van de Protestantse Le vensschool in Waalwijk, de heer H. De heer J. de Kort, voorzitter van wisselbeker aan de leider van de overzicht van alle deelnemers. Het nieuwe Hervormd Verenigingsgebouw. Onder: de kinderen tijdens de ingebruikneming. de Rooy vond het een prachtige op lossing dat de levensschool voorlopig voor 10 jaar gebruik mag maken van Dukdalf. Nu kan ook de Protestantse arbeidende jeugd een goede vorming gegeven worden. Als geschenk bood hij een wandklok voor de hal aan. Dominee R. Huizinga, praetor van de ring Waalwijk van de Ned. Herv. Kerk wenste het bestuur veel wijs heid toe om geschikte wegen te vin den, die de mensen naar Dukdalf lei den. Bedrijfsaalmoezenier L. v. Berkel sprak de hoop uit dat de Waalwijkse geestelijkheid elkaar in dit gebouw vaak mag vinden. Dominee J. Vink, hervormd predikant in Waalwijk - Besoyen onderstreepte dat voor het gemeentewerk een dergelijk gebouw onmisbaar is. Woorden waarbij zich ook de heer J. Harteveld, regionaal jeugdwerkleider van de C.J.V. aan sloot. Volgens hem is het geen een voudige taak geschikte mensen te vinden die het jeugdwerk willen lei den. De gereformeerd predikant in Sprang en Waalwijk, dominee W. Barkema, noemde het gebouw een zegen voor de jeugd. Hij hoopte dat het ook eert centrum voor interkerkelijke ontmoe tingen wordt. Namens de leerlingen van het Willem van Oranje College bood Jan van Wijk een drietal vlag gen met mast aan. De openingsplech- j tigheid werd besloten met een recep- j tie waarna het gebouw bezichtigd kon j worden. Zaterdagavond kwamen de leden van de Hervormde Gemeente Waalwijk-Centrum kennis maken met 'hun' nieuw verenigingsgebouw. Waalwijks Belang, overhandigt de St. Aloysiusschool. Onder: een Belang)2 Wandelsportvereniging Hertog Jan: 68 pnt. (beker beschik baar gesteld door het comité Va kantievreugd voor Waalwijks Jeugd 3 Gymnastiekvereniging Kunst en Kracht: 67,5 pnt. (beker beschik baar gesteld door v.v. RKC); 4 Gym Ver. Kunst en Kracht 62 pnt. (be ker beschikbaar gesteld door Lido); 5 Gymnastiekvereniging Kunst en Kracht 57,5 pnt. (lauwertak be schikbaar gesteld door het comité Jeugdavondvierdaagse); 6 St. Pe- trusschool 56 pnt. (lauwertak be schikbaar gesteld door het comité Jeugdavondvierdaagse); 7 St. Pe- trusschool 55 pnt. (medaille be schikbaar gesteld door het Bra bants Dagblad). 5 km groepen: 1 Gymnastiekvereniging Kunst en Kracht 58 pnt. (beker beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Waalwijk); 2 St. Petrusschool 52 pnt. (beker beschikbaar gesteld door het comité Vakantievreugd voor Waalwijks Jeugd); 3 Gymnas tiekvereniging Kunst en Kracht 51,5 pnt. (beker beschikbaar gesteld door het Stencilbedrijf Heurter); 4 Pastoor van Haarenschool 47,5 pnt (medaille beschikbaar gesteld door het Brabants Dagblad). In de 10 km groepen dongen 12 groepen mee naar de beschikbare prijzen, in de 5 km groepen waren er dat 6. De ere-prijs, een wissel beker, die door het organiserend comité beschikbaar is gesteld, ging naar de groep van de Aloysiusschool die ook vorig jaar de wisselbeker won. Nadat de prijzen in ontvangst wa ren genomen, vertrokken de deel nemers voor het laatste gedeelte van de tocht naar de Akkerlaan, waar het einde van deze in alle op zichten geslaagde vierdaagse was gepland en waar ouders en familie leden klaar stonden zich over de toch wei wat vermoeide, doch en thousiaste wandelaartjes te ontfer men. Waalwijkse en Langstraatse courant Hoofdredakteur: JAN TIELEN 88e Jaargang no. 43 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Dr. van Beurdenstr. 8, Kaatsheuvel Telegramadres: „ECHO"

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5