waaLwijkse en lanqstRAAtse couRAnt Raad zien wil Waspik vertegenwoordigd in ruilverkavelingscommissie RAAD OORDEELDE TEKST GEDENKPLAAT TAALKUNDIG ONJUIST GEMEENTEBESTUUR HEEFT VANAF 1961 VOOR DEZE EIS GEIJVERD I industrieterrein De met veel belangstelling tegemoet geziene behan deling van de nota inzake het gemeentelijk grondbe drijf van Waalwijk is uitgesteld tot dinsdag 13 juni. De raadsleden oordeelden het juister om de nota eerst in de financiële commissie te bespreken. Ook het niet aanwezig zijn van de heer Dercksen - die vaak op deze nota had aangedrongen - speelde in het uitstellen van de behandeling mee. Men vond het eleganter om de nota te bespreken als de heer Dercksen aanwezig is. Het belooft dinsdag 13 juni een drukke avond te wor den voor de raadsleden. Niet alleen de nota van het 13 juni komt ook nota instructiebad aan de orde De nota Kamer van Koophandel vergadert donderdag Havenbedrijf grondbedrijf, maar ook de nota over het instructiebad komt dan aan de orde. Burgemeester Teijssen deelde verder mee dat de nota inzake het investeringsbeleid voor de komende vijf jaar voorlopig nog niet op tafel komt. Het college wil alleen een volledig uitgewerkt rapport presenteren. Voor een belangrijke nota als het investeringsbeleid is nog wel wat tijd nodig. Wel werd donderdagavond besloten 'n jumelage aan te gaan met de stad Unna. Burgemeester Teijssen deed verder mededelingen omtrent samenwerking tussen de ge noemde gemeenten Oss, Waalwijk en Cuijck inzake havenindustrieterreinen. Samenwerking Elf doden bij busongeluk op Autobahn Jumelage Overige punten Moord bekend op Timo Rinnelt Non-stop vlucht over Oceaan Recreatie EEG-MARATHON Vrije markt voor landbouw per 1 juli IMF stuurt geen 215 milj. naar Egypte MAANDAG 5 JUNI 1967 88e JAARGANG No. 45 tcho van Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Behandeling nota gemeentelijk- grondbedrijf tot 13 juni uitgesteld (Van onze verslaggever) Het voorstel van het college om een krediet beschikbaar te stellen van 1170.voor het plaatsen van een gedenkteken op de plaats van de vroegere synagoge in de Grote straat vond alom bijval. Wel lokte de tekst op de gedenkplaat enige kritiek uit. De heer De Kort (Kath. Unie) vond de tekst geen goed Ne derlands. Hij had hierover een Neerlandicus geraadpleegd. Aan de hand van enkele voorbeelden toon de de heer De Kort aan wat er zo al aan de tekst mankeerde. Deze tekst luidt: „opgericht door de gemeente Waalwijk ternage- dachtenis aan de synagoge, die van 1884 tot 1965 op deze plaats gestaan heeft en aan de Joodse ingezetenen van Waalwijk, die in deze bezet tingstijd weggevoerd en nimmer te ruggekeerd zijn". De heer De Kort zei over enige teksten te beschik ken die aamerkelijk beter zouden zijn. Burgemeester Teijssen zei, dat zowel over de plaatsing van het gedenkteken als over de tekst uit voerig met de Opperrabijn in Ut recht is gesproken. Bij deze ge sprekken is ook een van de Joodse ingezetenen van Waalwijk aanwezig geweest. De Opperrabijn heeft het college de tekst verschaft. De heer Teijsisen wees er op dat deze Op perrabijn van Poolse afkomst is en lange tijd in Duitsland heeft ge woond. Hij stelde voor de tekst nog eens met de Opperrabijn te bespre ken. Naar aanleiding van een vraag van de heer Meijs deelde de voor zitter mee dat het monument zo ontworpen is, dat het altijd ver plaatst kan worden. Het perceel in de Grotestraat, nabij de Tempelier straat is namelijk bouwgrond, zodat het goed mogelijk is dat het ge denkteken nog een andere plaats krijgt. WAALWIJK De leden van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordelijk Noord Brabant komen donderdag 8 juni voor een vergadering in het gebouw van de Kamer bijeen. Een belangrijk punt op de agen da is de bespreking van het ont werp streekplan voor de West Bra bantse riviermonden. Door G.S. van de Wet Ruimtelijke Ordening is samengesteld 'n ontwerp streek plan voor een gebied dat gaat van Geertruidenberg tot en met Dintel- oord. In dit gebied liggen een aan tal gemeenten die tot het district van de Kamer behoren. De nota is in bespreking ge weest in de vergadering van de Commissie Dongemond. De Com missie geeft de Kamer in overwe ging hierover een brief te zenden aan GS. In de Commissie Dongemond is nog een plaats vacant voor een vertegenwoordiger van het bedrijfs leven uit Made-Drimmelen en te vens nog een plaats voor een ver tegenwoordiger uit de schippers- kringen. Op de vergadering van donderdag zullen hier voorstellen over worden gedaan. Ook komt nog aan de orde een brief van het ge meentebestuur van Waalwijk en van de BBA betreffende het bus station op het Vredesplein en een brief van de SER betreffende her benoeming van de leden van de Kamers van Koophandel. Toen de Nota inzake het grond bedrijf aan de orde was zei de heer Duyvelaar (Werknemersfractie) dat zijn fractie het juister oordeelde om de nota eerst in de financiële com missie te behandelen. Hij stelde voor de behandeling uit te stellen tot een volgende vergadering. Bur gemeester Teijssen, die hier direkt op inhaakte zei dat het college de nota eerst aan de raad had overlegd ondermeer ook met de bedoeling 't rapport zo in de publiciteit te bren gen. Hij wees er op dat de nota geen afgeronde behandeling be hoeft. Spijtig vond de voorzitter het dat de heer Dercksen (Prot. Chr. Fr.) niet aanwezig kon zijn. Het is met name de heer Dercksen geweest die vaak aandacht geschonken heeft aan het industrievestigingsbeleid en in het kader hiervan aangedrongen heeft op de nota van het grondbe drijf. Mede ook om de heer Derck sen in de gelegenheid te stellen aan de beschouwingen over deze nota deel te nemen, oordeelde de burge meester het een goed idee de be handeling van dit punt uit te stel len tot 13 juni. De fractieleider van de Katholie ke Unie, de heer M. van Eijl deelde de mening van de heer Duyvelaar volledig. Hij vond het ook ten op zichte van zijn collega raadslid Dercksen eleganter om de behan deling te verdagen. Hierbij sloten zich de heren Meijs en Vermeer (PvdA) aan. Dinsdag 13 juni komt de nota - na eerst in de financiële commissie behandeld te zijn - op nieuw aan de orde. Samen met de nota inzake het instructiebad. Op deze nota hebben de raadsleden bij de behandeling van de gemeente begroting aangedrongen. Besloten werd de panden Mr. Van Coothstraat 23 en 25 te kopen. Deze panden zullen vermoedelijk op korte termijn gesloopt moeten worden. De heer Van Eyl Wilde weten of het wel noodzakelijk was dat deze panden gesloopt worden. De burgemeester wees er op dat, wil men de eerste fase van 't city plan realiseren, deze panden aller eerst gesloopt moeten worden. De voorzitter zegde toe dat spoedig na dere mededelingen omtrent de uit voering van het city-plan zullen volgen. De voorstellen om medewerking te verlenen aan de uitbreiding van de industriehal van Appels Haven en Veembedrijf en de verkoop van grond op het industrieterrein aan Appels In- en Uitklaring N.V. wer den met instemming begroet. De werknemersfractie was van mening dat deze uitbreidingen ook van het belang waren voor de werkgelegen heid die hierdoor belangrijk bevor derd wordt. Burgemeester Teijssen gaf een korte uiteenzetting over de transakties met de firma Appels. „De bestaande hal is eigendom van de gemeente. De firma Appels had deze in huurkoop. Het zou logisch zijn dat de gemeente ook de even tuele uitbreidingen van deze hal zou realiseren. Het is voor ons ech ter niet mogelijk middelen te ver werven om deze uitbreiding tot stand te brengen. Na een langdurige bespreking zijn we dan ook tot de conclusie gekomen, dat het bedrijf de uit breiding uit eigen middelen moet financieren. Daarom is de hal over gedragen en kan de firma Appels zelf de uitbreiding ter hand nemen. Het bedrijf neemt in de havenacco- modatie een belangrijke plaats in, zodat ook wij de uitbreiding toe juichen" aldus de heer Teijssen. De verkoop van grond op het indu strieterrein betreft 2400 m2. Donderdagavond deed burgemees ter Teijssen ook nadere mededelin gen omtrent de samenwerking tus sen de gemeenten Oss, Waalwijk en Cuyck inzake havenindustrieterrein. De heer Teijssen benadrukte dat nog niets is vastgelegd. „Wij zijn slechts aan het voorbereiden. De samenwerking kan belangrijk zijn. Elke gemeente is niet in staat om een eigen industrievestigingsbeleid vast te stellen. De samenwerking zou er ook toe kunnen leiden dat de drie gemeenten dezelfde regerings faciliteiten voor de havengebieden kunnen verwerven". De drie gemeenten hebben im mers een belangrijk aantal hecta ren industrieterrein aan te bieden die eenzelfde karakter hebben en tot de best geoutilleerde van de provincie behoren. Voorlopig is men reeds tot de conclusie geko men dat het gewenst is gezamelijk een marktonderzoek te laten instel len, gezamelijk een gerichte recla- Woensdagavond is een Engelse reisbus op de natte Autobahn tus sen Stuttgart en München veronge lukt, waarbij elf mensen de dood vonden en 30 andere gewond raak ten. De bus, waarin 43 mensen voor namelijk vrouwen en kinderen za ten, reed in de richting van Mün chen toen hij 15 km ten zuiden van Stuttgart bij Neuhausen van de weg raakte en enige keren over de kop sloeg. Dit was het tweede ern stige busongeluk op de Autobahn in minder dan een jaar. Op 25 juli stortte een Belgische bus met kin dieren op weg van Oosterrijk naar Brussel bij Limburg van een Auto- bahnbrug, 33 van de inzittende von den de dood. mecampagne te voeren en een on derlinge uitwisseling van gegevens te doen plaats hebben. Een en an der zal geschieden in nauw overleg met het ETI. Het gezamelijk gaan voeren van reclame-aktie betekent niet dat Waalwijk zelf geen reclame gaat maken voor de plaats. De beloofde reclamefolder wordt wel degelijk uitgegeven, zo zei burgemeester Teijssen. Het verzoek om een jumelage aan te gaan met de stad Unna in West Duitsland is uitgegaan van de Raad van Europese gemeenten, waarbij sinds vorig jaar, ook Waal wijk is aangesloten. Deze raad streeft naar een verenigd Europa. Dit doel tracht men te bereiken door het bevorderen van de jume- lages (internationale gemeentecon tacten). Het gemeentebestuur van Unna heeft samen met enkele amb tenaren en journalisten enige tijd geleden een bezoek aan Waalwijk gebracht. B. en W. van Waalwijk zijn het vorige weekeinde te gast geweest in deze West-Duitse ge meente, die met zijn 32.000 inwo ners als woon-, werk-, en centrum gemeenten van eenzelfde karakter is als Waalwijk. Unna heeft op het college een bijzonder goede indruk achtergela ten. „Het is een stad waar bijzon der hard gewerkt wordt". Op de vraag van de heer Van Eijl waarom het bijvoorbeeld geen Franse stad is geworden antwoordde de burge meester dat de steden in Frankrijk filialen van de rijksoverheid zijn. De Duitse steden zijn wat structuur betreft te vergelijken met een Ne derlandse stad. De jumelage met Unna betekent niet, aldus de bur gemeester, dat er geen vriendschap pelijke betrekkingen meer worden onderhouden met de Belgische stad Deerlik. De overige agendepunten verg den geen discussie. Besloten werd medewerking te verlenen voor het aanbrengen van een duikelrek en een klimboog voor de rk BLO- school aan de Taxandriaweg. Hier voor werd een krediet van 1035,- beschikbaar gesteld. Met de N.V. Nederlandse Gasunie werd een overeenkomst aangegaan inzake le vering en afname van gas. De ge wijzigde tarievenverordening werd goedgekeurd. Aan de Bouw- en exploitatiemaat schappij Iloefsven werden dertien bouwpercelen ten westen van de Eikenlaan verkocht. Aan de heer Demmers werd een bouwterrein op de hoek Pastoor Kuyperstraat- Dr. Ringerstraat verkocht. Hierop zal een service-station en 12 gara geboxen worden gebouwd. Ook werd grond aan de Stichting Streekdieren tehuis Waalwijk en omstreken verkocht. Hierop zal een woning voor de beheerder worden gebouwd. Tot slot werd nog beslo ten van gemeentewege een logo- paedist ten behoeve van de BLO- scholen in Waalwijk aan te stellen. De raadsleden de Bont, Kanters, Kools, Verduyn en v.d. Wassenberg hebben zich middels de rondvraag in een schrijven tot B. en W. ge richt om bij de bevoegde instanties te bewerkstellingen dat de ge meente Waspik vertegenwoordigd gaat worden in de ruilverkavelings commissie. Stappen in deze, door de plaatselijke afdeling van de NCB ondernomen werden genegeerd. Nu de gemeente financieel bij de uit voering betrokken gaat worden, aldus de briefschrijvers, willen wij van de centrale cultuur-technische dienst een duidelijke uitspraak in deze uitlokken. Ter ontsluiting van het industrie terrein werd een bedrag van 260.000.uitgetrokken om de verbindingsweg Het Scharlo te ver beteren en te verbreden. De kosten van de werkzaamheden werden ge raamd op 225.000 terwijl 35.000 dient om nog enkele stukken grond hier te verwerven. Zes ha zijn hier al door de industriën in gebruik. De verkoopprijs van deze indu- striegrond moest i.vjn. genoemde kosten worden gebracht .op 8.80 per m2. Voor de bouw\ van de school te Waspik-Boven kocht de raadi grond aan van de heer A. Kamp en mevr. de wed. L. Fitters. De voetbalvere niging Waspik kreeg voor tien jaar recht van opstal om op het voet balterrein Elzenhage een cantine aan te brengen. De heer v.d. Was senberg drong er in deze op aan De 26-jarige Klaus Lehnert heeft gisteren na dagen lang te zijn on dervraagd bekend in februari 1964 in Wiesbaden de zevenjarige Timo Rinnelt te hebben vermoord. De stoffelijke resten van het kind wa ren dinsdag gevonden in de kelder van een huis dat aan de vader van de moordenaar heeft behoord. Twee Amerikaanse helikopters hebben gisteren historie gemaakt met de eerste non-stopvlucht over de Atlantische Oceaan. Zij hebben 6850 km gevlogen in 30 uur en 48 minuten. De twee helikopters van de red dingsdienst van de Amerikaanse luchtmacht zijn van het type Sikor sky HH-32. Op hun vlucht van het New Yorkse marineluchtvaartstati- on in Brooklyn bij New York naar Le Bourget in Parijs werden zij door een C-130 tankertoestel negen keer in de lucht van brandstof voorzien. Meerdere redenen rechtvaardigen een Waspikse inspraak, zeker nu bij de 1140 ha grond ook nog ge deelten van Beneden Donge door Waspik wordt ingebracht. Burge meester Welling memoreerde dat vanaf 1961 het gemeentebestuur voor deze rechtvaardige eis heeft geijverd. De heer van Hooren stel de dat ook de tuinbouworganisatie het met de gang van zaken hele maal niet eens is. In 1964 deed het hoofd van de cultuurtechnische dienst Tilburg 't voorstel de commissie met twee le den uit te breiden, waarvan een af komstig zou zijn van Waspik maar de centrale commissie achtte 't to tale object hiertoe niet groot ge noeg. Met de uitbreiding van het beneden Donge-gebied is de situ atie echter aanzienlijk gewijzigd. In het gesprek dat burgemeester Welling volgende week donderdag met de betrokken instanties heeft zal hij met klem deze kwestie pone ren. Krijg ik in Tilburg geen ge noegdoening voor de Waspikse wens dan zal mijn volgende stap via Utrecht gaan, aldus de voorzitter. Na een besloten vergadering van vijf kwartier waarin de uitvoering van de recreatieplannen werden bezien gaf de raad zonder verdere toelichting aan de openbaarheid haar fiat aan een voorstel om 3000,- beschikbaar te stellen voor welk bedrag de Ned. Heide Mij. 'n ideeënschets zal leveren m.b.t. de zandput langs de nieuwe' Lang- straatweg. Het betreft hier een ge bied van 14 ha waarvan 9 ha water gelegen ten noorden van de Lang- straatweg ter hoogte van de Bene denkerkstraat. Men ziet hier moge lijkheden op het gebied van water recreatie. Een verbindingsgleuf met het Oude Maasje zou een jachtha ven kunnen creëren terwijl bepaal de voorzieningen de zandput zou den kunnen maken tot een roei- en kanovijver met mogelijk een zwem- gelegenheid. Met het scheppen van recreatiemogelijkheden zou de ge meente ten zeerste gediend zijn. toe te zien dat deze cantine geen café zou worden. De Veerstraat werd over een lengte yan 300m aan het verkeer onttrokken om deze grond 8 m breed, later aan de N.V. Nabi, (bouw en handelsonderne ming) in eigendom over te dragen. Met de bank voor Ned. Gemeen ten ging de raad een vaste geldle ning aan van 138.900,- tegen 'n rente van 614%. Een wijziging in de instructies van de gemeenteontvan ger had tot gevolg dat het kantoor voortaan op dinsdag en vrijdag van 9 tot 12 uur open zal zijn. Ook werd een wijziging aangebracht in de bezoldiging van de ambtenaar van de burgelijke stand. Na een volle nacht doorverga derd te hebben, zijn de ministers van Landbouw van de zes EEG-lan- den donderdagmorgen om 7 uur uiteengegaan met een verrassend resultaat op zak. Ze besloten name lijk per 1 juli a.s. de vrije EEG- markt te doen ingaan voor graan, varkensvlees, eieren, gevogelte en oliehoudende zaden. Genoemde produkten maken 35% uit van de totale EEG-landbouw en vertegenwoordigen in de zes EEG- landen tezamen een waarde van 75 miljard gulden, dat is evenveel als het totale Nederlandse nationa le inkomen. De overeenkomst houdt als be langrijkste gegeven voor Nederland in, dat de overheid kan ingrijpen in de markt voor varkensvlees. Als de prijzen dalen tot onder een bepaalde basisprijs (nu 2,80 p. kl) zal in overleg met de EEG-commis- sie en met het comité van deskun digen tot overheidsaankopen ter ondersteuning van de markt wor den overgegaan. Bovendien is nu reeds een maximum voor die inter ventieprijzen vastgesteld (van 2,75 per kg). Minister Lardinois was zeer tevre den met het bereikte resultaat. Het Internationale Monetaire Fonsd heeft Egypte doen weten dat het in verband met de huidige toestand in het Midden-Oosten nog eens een ontwerp-overeenkomst wil bezien krachtens welke het land 215 milj. gulden bij het fonds zou hebben kunnen opnemen, zo meldt het dagblad Al Achram.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1