waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt RUSLAND WENSTE EEN TWEEDE FRONT Verontrust over hoge cijfers werkloosheid in Brabant Stassar H. Maas onderscheiden met ere-medaille in zilver GS. LID P. COPPES: voor gouden armbanden 40 JAAR BIJ Fa. F. v. WEES ZN. TEL AVIV (P P) - Het is thans wel zeker, dat het complot van de Arabische staten tegen Israel berust op heel andere achtergronden dan uitsluitend de oude vijandschap tegen de Joodse immigranten. Het onver klaarbare bondgenootschap van zoveel onderling ver deelde Afrikaanse en Aziatische landen en de plotse linge ommezwaai van Nassers felste rivalen als koning Hoessein van Jordanië en Feisal van Saodie - Arabië wordt volkomen opgehelderd door de inmiddels be kend geworden feiten over de Russische machinaties voor 5 juni. Tijdens het bezoek van de Engelse minis ter George Brown aan Moskou verzocht deze reeds om «Joodse staat werd geen tweede Viet nam Nieuw slagveld Jodenvervolging in Arabische landen? Ingesloten matiging van het Russische optreden in het nabije oos ten. Het antwoord van zijn ambtgenoot Gromyko was even kort als welsprekend: „We zullen onze Arabische vrienden helpen op onze eigen manier. Gelet op de strijd in Viëtnam kunnen wij niet anders". En premier Kosygin van de U.S.S.R. voegde daar nog aan toe, dat het „voor de Verenigde Staten wel eens een warme zomer zou kunnen worden". Als de vele stukjes van de legpuzzel in elkaar worden gepast, wordt de opzet van de Sowjet-Unie volkomen duidelijk. Er moest dit jaar een tweede front komen, om de aandacht en de aan- valskracht van de V.S. van Viëtnam af te leiden. Guerilla Rassenrelletjes Amerika in Verraden raid Gewest Helmond erger dan noodge- bied Etten Schoen en leder Ander beleid Dokter Van Daal vrijdag plotseling overleden Defesisie zal sterk moeten bezuinigen Werkloosheid grootst in Duitsland en Nederland Invoer stijgt, export daalt MAANDAG 19 JUNI 1967 88e JAARGANG No. 49 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mud. (1,20+10 ct. inc.k.1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 8,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Israël torpedeerde de rode opzet (Van onze correspondent) In Viëtnam verkeren niet alleen de Ver. Staten in een moeilijke po sitie. Ook Rusland heeft te kampen met militaire en politieke proble men door deze onoplosbare oorlog. Voor beide partijen zijn de aanvoer lijnen naar het strijdtoneel lang en kwetsbaar. Veel materieel gaat ver loren, zonder dat het effectief kan worden ingezet. Bovendien heeft rood-China de Russen in een hoek gemanoevreerd en beschuldigd van „onder een hoedje spelen met de imperialisten". Moskou werd daar door gedwongen tot grootscheepser hulpverlening aan Noord-Viëtnam en de Viëtcong dan het zelf wel ge wild had. Maar China stak die hulp vaak een spaak in het wiel en hield Russische transporten tegen, om te bewijzen dat de Russen hun vrien denmin de steek laten". Het Kremlin moest een uitweg zoeken, om de communistische lan den te latèn zien, dat het wel dege lijk tot handelen in staat en ook be reid is. Om die redenen moest er ergens op de wereld, maar liefst dichtbij, een tweede front komen. Omdat Moskou Washington op geen enkele wijze rechtstreeks kon dwingen zijn troepen uit Viëtnam terug te trekken, koos het Kremlin een nieuw slagveld en dat werd Is raël. De sowjet-diplomaten specu leerden er op, dat het westen de Joodse staat wel te hulp moest ko men, als deze bedreigd zou worden door een Arabische overmacht. Nu kwam het er maar opaan, te zorgen Het Joodse wereldcongres heeft een beroep gedaan op het interna tionale Rode Kruis, het l°t van de joden in de Arabische landen te verzachten. In Europese havens arriverende vluchtelingen hebben de arrestatie, mishandeling en ge vangenzetting van alle joodse man nen in Egypte en anti-joodse exces sen in Libië met veel doden gemeld aldus het congres. De 4500 joden in de Libische hoofdstad verkeren in panische angst en zitten verschanst in hun huizen, welke zij niet durven te verlaten met 'het oog op de geweld daden, die er nog steeds plaats heb ben. De Arabieren hadden begin vori ge week een groot aantal auto's op geblazen met Molotov-cocktails en daarna joodse winkels en huizen aangevallen. In Egypte zijn, naar het Amerikaans-Joodse comité ver nomen had, alle gezonde joodse mannen tussen de twintig en vijftig jaar ongeveer 400 van de in totaal 2500 joden daar - direct bij het uit breken van de oorlog tussen Israel en de Arabische landen, opgepakt en op diverse plaatsen gevangen ge zet. voor een Arabisch bondgenootschap. Dit heeft veel diplomatiek spel gevergd. Niet alle Arabische staten wensten zich namelijk in een on verhoeds avontuur te storten. Daar om moest Rusland beginnen met grote wapenleveranties en een aan tal instructeurs en waarnemers meezenden. De sowj et-premier Ko- sygin vloog persoonlijk naar Egypte om Nasser duidelijk te instrueren. Dit gebeurde reeds in mei 1966, Het uitwerken van de plannen werd toevertrouwd aan de Egypti sche generale staf. Het Egyptische leger zou worden bijgestaan door de strijdkrachten van de landen die aangesloten waren bij de Arabische Liga. Op de mind'er willige rege ringen werd door de USSR politie ke druk uitgeoefend, teneinde te bewerkstelligen dat er een daad werkelijke eenheid tot stand zou komen. Jordanië bood het langst te genstand tegen deze machinaties. Koning Hoessein is geen oorlogs zuchtig man en wenst in vrede te leven met zijn buren. Maar toen hij alleen overbleef en Rusland met andere maatregelen dreigde, vloog hij op het laatste ogenblik naar Caïro om het verplichte bondge nootschap te tekenen. dagmorgen 5 juni in enkele uren de luchtmachten van de omringen de Arabische landen en de gevrees de raketbasis uit. Daarna kon de vernietiging van de naderbij geko men Egyptische legers en d'e hulp colonnes van de andere leden der Arabische Liga en de vrijwilligers- horde der Palestijnse vluchtelingen beginnen. Rusland had er op gerekend, dat de V.S. d'e Israëliërs een helpende hand zouden toesteken, indien de dreiging om de grenzen van het Joodse land steeds groter zou wor den. Het had vlooteenheden, lucht macht en parachutisten in gereed heid, voor het geval de Amerikanen met hun vloot vliegtuigen of met luchtlandingstroepen zouden ingrij pen. De sowjets hadden ook gerekend op een lange, slepende guerilla van gr ens indid enten ien (kleine grens overschrijdingen. Het is allemaal anders gelopen. Moskou heeft bij de Arabische staten een jammerlijk figuur geslagen. Het is nu wel dui delijk wie de kastanjes uit het vuur moesten halen, terwille van de rode politiek en de oorlog in Viëtnam. Het zal het Kremlin wel enige moeite en tijd kosten, om het ver loren schaakspel opnieuw te kun nen beginnen, waarvoor ze nu poli tieke pogingen doen. De leden van de nationale garde in Cincinnati hebben opdracht ge kregen om gericht te schieten wan neer zij aangevallen worden tijdens de rassenrel die nu al drie dagen d'uurt. Negers hebben vanuit een rijdende auto een 15-jarige blanke jongen in de rug geschoten. Zijn toestand is ernstig. De politie ver richtte 28 arrestaties, toen groepjes jongelui auto's vernielden. In Dayton, ongeveer 80 kilome ter ten noorden van Cincinnati, zijn drie blanken uit hun auto's ge sleurd en mishandeld door benden negers, die ramen ingooiend door de straten trokken. De politie moest ijlings versterking aanvra gen, toen in de negerwijk winkels geplunderd werden. In korte tijd leverden de landen van het Warschau-pact mod'erne wapens, tanks, Mig-straaljagers, helikopters en raketten aan Egypte, Syrië en Irak. In Syrië bouwden de Russen in 1966 raketbases, zoge naamd ter bescherming van de USSR tegen Amerikaanse aanval len van de Middellandse-zeevloot. Israël bemerkte weldra, te wor den omringd door een gevaarlijke gordel van dreigende raketten, ka nonnen en bommenwerpers. Over moedig door de Russische steun en verdere toezeggingen, waagden nu en dan Arabische commando's zich over de grenzen van de Joodse staat. Israël kon weinig doen. Elke uitval tegen deze beginnende gue rilla zou door de gehele wereld als „agressie" worden bestempeld. Is raël moest wachten tot een duidelij ke vijandige daad. De eerste ferme tegenzet kwam op 7 april jl. Op die datum schoten toestellen van de Israëlische luchtmacht boven Sy- risch grondgebied zes Russische Migs omlaag. Voor 17 mei stond een Israëlische raid op Damascus op stapel. Deze datum bleek echter tevoren aan de Russische geheime dienst bekend te zijn cn op het laatste ogenblik ge lastte de luchtmachtstaf de vergel dingsactie af. Typerend is, dat 2 dagen later de strijdmacht van de Ver. Naties overhaast uit het Egyp- tisch-Israëlische grensgebied ver trok. In Syrië werden twee vlieg velden en een basis voor onderzee- boten door Russische manschappen bezet. Door de verrassende oorlogsactie van de Israëliërs werden Russen en Arabieren volkomen verrast. De Joodse luchtmacht schakelde maan- Het Prov. bestuur van Noord-Brabant is ernstig verontrust over de hoge werkloosheidcijfers in deze provincie. Cijfers die steeds verder boven de landelijke uitgaan. Bij een bespreking van de laatste werkloosheid cijfers op een persconferentie op de Provinciale griffie in Den Bosch heeft het lid van Gedeputeerde Staten de heer P. Coppes gepleit voor een veel soepeler industriekernen beleid, dat veel slagvaardiger kan reageren op vertragingen van de industriële groei in bepaalde ge bieden, b.v. als in België. Voor het provinciaal bestuur is ook een van de grote zorgenkinde ren het gewest Helmond, dat de afgelopen twee weken zelfs een hoger werkloosheidpercentage heeft gekregen dan het bekende Westbra bantse noodgebied Etten. Van de 12.524 op 13 juni in Brabant gere gistreerde werklozen, waren bijna 3900 bouwvakkers, hetgeen dus on geveer 31 procent is van het totaal aantal werkzoekenden in Brabant. Met een percentage van 3,3 per cent ligt de geregistreerde arbeids reserve in Brabant thans ruim 1,1 percent boven het landelijk gemid delde. Voor het stadsgewest Hel mond is dit percentage opgelopen tot 6,24 tegen 6,15 in Etten. Het aantal jeugdige werklozen in Bra bant neemt eveneens onrustbarend toe. Tussen 1950 en 1960 nam Bra bant ongeveer een derde van de na tionale industriegroei voor haar rekening, maar heeft de laatste ja ren met ernstige moeilijkheden te kampen, betreffende stagnatie in de industualisatie. Er zal een nieuwe industrialisatierond'e moeten komen Het; structurele tekort aan ar beidsplaatsen is in de laatste jaren van een overspannen arbeidsmarkt met vele duizenden pendelaars naar de randstad Holland onvoldoende opgevat. Het blijkt volgens Gedeputeerde Coppes nu ook, dat Brabant in de STATIONSSTRAAT WAALWIJK textiel- voedings- en genotsmidde len sector een aantal bijzonder kwetsbare bedrijven heeft die ook door de conjuncturele terugslag en de industruele groei in diverse ont wikkelingslanden getroffen zijn. De opleving in de schoen- en le derindustrie, die normaal plaats heeft in het voorjaar, is tot nu toe uitgebleven. Diverse bedrijven heb ben nog vergunning om de werktijd te beperken en de verwachting is dan ook dat de werkloosheid in de ze nog verder zal toenemen. Het zit het Brabantse College van Ged. Staten trouwens bijzonder dwars, d'at het laatste half jaar in de Tweede Kamer steeds moord en brand geschreeuwd is over de werk loosheid in Groningen - Drenthe - Twente en Zuid-Limburg, maar dat tot het debat van deze week in de Tweede Kamer aan de zeer moei lijke positie van Brabant als vierde provincie in de rij van de hoogste werkloosheidcijfers nagenoeg is voorbijgegaan. Een ander regionaal industriebe leid zal er nodig zijn, aldus d'e heer Coppes, om de Brabantse noodge- Tilburg, met Midden-Brabant te bieden, waaronder Helmond en helpen. Het oude industriekernenbeleid' is volkomen verstard, zodat er nieuwe maatstaven zullen moeten komen. (van onze verslaggever) WAALWIJK - Vrijdag herdacht de heer H. Maas het heugelijk feit dat hij 40 jaar werkzaam was bij de firma F. van Wees Zn., Stanz- messen- en Machinefabriek in Waal wijk. Tijdens een feestavond in Ro mantica werd hij door directie en personeel gehuldigd. Burgemeester J. Teijssen speldde de heer Maas tijdens deze bijeenkomst de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op. De heer J. M. v&n Wees, direc teur, noemde de heer Maas, die chef van de stanzmessenafdeling is, een nauwgezet vakman met grote vakkennis. „Dat het bedrijf in het buitenland zo'n goede naam heeft, hebben we mede aan u te danken. Dankbaar zijn we ook voor de ka meraadschap die. u steeds getoond hebt. Daardoor heerste er op de af deling een goede geest". De heer Van Wees bood de jubilaris een ge schenk onder couvert aan, terwijl hii voor mevrouw Maas bloemen had. Burgemeester Teijssen vond het terecht dat de heer Maas het mid delpunt van de feestvreugde was. „Veertig jaar hebt u een belangrijke plaats in het bedrijf ingenomen. Al die jaren was u een voorbeeld voor anderen. Door uw vakmanschap was u een belangrijke schakel bij de firma Van Wees. Een 40-jarig jubileum is een zeldzaam feit bij de firma Van Wees. Uw werk is niet meer los te denken van dit be drijf. Terecht brengt men u nu hulde voor uw trouwe toewijding. Een be langrijke periode in uw leven sluit u nu af. Een periode, waarin u zich tot een persoonlijkheid in het be drijf hebt weten te maken. Dat men u een warm hart toedraagt, blijkt WAALWIJK - Vrijdagmorgen is onverwacht tijdens de uitoefe ning van zijn praktijk de beken de Waalwijkse huisarts L. S. M. v. Daal (52) overleden. Dokter v. Daal was op bezoek bij een van zijn pa tiënten, toen hij plotseling onwel werd. Hij overleed ter plaatse. Nog enkele maanden geleden werd dr. Van Daal door zijn patiënten gehuldigd, in verband met zijn zil veren artsenjubileum. Toen bleek hoezeer deze hem waardeerden. Al tijd srtond dokter Van Daal voor z'n patiënten klaar. Niets was hem te veel. De dood heeft echter vroeg tijdig een einde aan zijn zeer ver dienstelijk leven gemaakt. Voor zijn gezin en voor zijn patiënten een zware slag. Voor enige tijd is hij in het St. Nicolaas-ziekenhuis verpleegd ge weest voor een hart-aanval, waar aan hij nu plotseling overleed. Dokter Van Daal genoot zijn art senopleiding aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1942 afstudeerde. Hierna was hij verbonden aan een ziekenhuis in de hoofdstad, van waaruit hij enkele jaren later een huisartsen praktijk in Gulpen (Limburg) be gon. Voordat hij in 1954 naar Waal wijk kwam, was hij nog controle rend geneesheer in Helmond. De plechtige uitvaart heeft dins dag 20 juni om 10.00 uur in de pa rochiekerk van St. Jan plaats, waar na begrafenis op het r.k. kerkhof. Hij ruste in vrede. vanavond wel", aldus burgemeester Teijssen, die zei, verheugd te zijn de heer Maas de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te kunnen opspel den. Dat de heer Maas een nooit afla tende zorg voor het product had, benadrukte de heer P. Bertels, adj. directeur, nog eens. De heer v. d. Hammen, sprekend namens het personeel, roemde de collegialiteit van de jubilaris. Hij bood een geschenk onder couvert aan. Nadat de heer Maas een dank woord had gesproken, volgde een feestavond voor het gehele perso neel. Defensie zal sterk moeten bezui nigen. In een brief van Staatssecre taris Haex (Landmacht) aan alle commandanten, wordt opgeroepen de kosten zorgvuldiger dan ooit te bewaken. Hoewel de beslissingen nog niet definitief zijn staat het nu wel vast, dat de totale defensie uitgaven in 1968 niet mogen uit gaan boven die van de huidige be groting. Door de stijgende kosten bij de exploitatie houdt het handhaven van het plafond nu een geringer bedrag in voor investeringen. De totale uitgaven zullen naar verhou ding gelijke tred houden met de stijging van het nationaal inkomen. Voor Defensie betekent dat een be drag van onder de 3 miljard guld'en. In zijn brief schrijft Staatssecre taris Haex, dat er in 1968 niet vol doende geld zal overblijven om te kunnen reserveren voor de onge veer 400 tanks, die in 1970 de Cen turions zullen moeten vervangen. Omdat d'e begroting daarvoor te weinig ruimte laat, zullen' de re serveringen ook voor ander mate riaal gevonden moeten worden in besparingen op de exploitatiereke ning. Uit een rapport van de EEG-com- missie over de arbeidsmarkt in de zes aangesloten landen blijkt dat de werkloosheidsproblemen in West- Duitsland' en Nederland groter zijn dan elders. In Nederland is het werkloosheidpercentage in één jaar tijd verdubbeld tot twee. In West- Duitsland is een groei van de werk loosheid te verwachten tot 300.000 man. Ook dat is het dubbele van het vorig jaar. De maand mei is voor de Neder landse handel met het buitenland minder gunstig geweest dan d'e voorgaande maanden van dit jaar. De invoer ging namelijk in de afge lopen maand met 10 percent om hoog, terwijl de uitvoer een toena me van 9 percent laat zien, zo blijkt uit de gegevens van het CBS. Ge- importeerd werd voor 2511 (mei: 2280) miljoen gulden; d'e uitvoer steeg tot 2142 (1967) miljoen gul den.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1