wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt [ÖCa, mpe j JOt Historisch orgel in Waspik 200 jaar geleden in gebruik genomen GOEDE VOORLICHTING ONONTBEERLIJK OPEN OOG van rl7ierlc ampe T Rijksconsulent IN MIDDELEEUWSE KRUISKERK De ondernemer in het midden- en kleinbedrijf, die zich wil handhaven moet „bijblijven". De snelle ontwikke ling moet hij op de voet volgen. Hij moet voorts een groot aantal functies en eigenschappen in zich vereni gen. Een en ander maakt, dat een goede voorlichting voor de middenstandsondernemer onontbeerlijk is. Gelukkiu staat hem voorlichting in velerlei vorm ten dienste. Allereerst mag worden genoemd de voorlich ting, die wordt gegeven door particuliere instellingen en commerciële organisaties, alsmede door privaatrech- Tal vasi voorlich- tingsmogelijkheden Instellingen Kredietverlening Fabriek in Tegeien uitgebrand i i i i a a In Tiiburg naar: lelijke en publiekrechtelijke organisaties. Daarnaast zijn er nog enkele instituten werkzaam, die de onder nemer op hun „eigen" terrein voorlichting en infor maties kunnen verstrekken. Op het terrein van de overheidsvoorlichting aan het midden- en kleinbedrijf is, naast de Economische Voorlichtingsdienst (export mogelijkheden) en de Rijksnijverheidsdienst (techni sche voorlichting), in het bijzonder de dienst van de Rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme werkzaam. Borgstel li ngs- fondsen Az vc/uoiepe <J-ierenkieclincf Verrukkelijk instrument I I 3 I I I I I I I I I I I I I VRIJDAG 23 JUNI 1967 88e JAARGANG No. 50 De Echo van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,b« girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De ondernemer in midden- en kleinbedrijf moet «bijblijven In het hierna volgende zullen wij de verschillende voorlichtingsinstel lingen en diensten met een korte om schrijving van hun taak, de revue la ten passeren. Zaak is, dat de onder nemers een nuttig gebruik maken van de hun ten dienste staande voorlich tingsmogelijkheden. Wat de instellingen en diensten be treft moge nog worden opgemerkt, dat deze door de Centrale Organisa ties van het midden- en kleinbedrijf samen met de Overheid of door de Overheid alleen in het leven zijn ge roepen. Het Economisch instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM), dat in 1930 werd opgericht, verricht we tenschappelijk onderzoek. De resulta ten van deze onderzoekingen geven mee inzicht in de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf. Deze kunnen dienen als uitgangspunt voor een betere bedrijfsvoering. Zowel de organisaties van bet midden- en klein bedrijf als de Overheid maken er ter bepaling van hun beleid, gébruik van. Grote bekendheid genieten de omzet- en bedrijfskostenstatistieken waaraan de ondernemers kunnen meedoen. De ze kunnen voor hen een middel tot schriftelijke bedrijfsvergelijking zijn. Het verkregen cijfermateriaal wordt ook veelvuldig gebruikt bij de „mon delinge" bedrijfsvergelijking in de zg. bedrijfsvergelijkingsclubs, die in vele branches bestaan. Het EIM verzorgt eveneens publi- katies over de structuur van verschei dene branches, over de situatie van de Middenstand in bepaalde streken van ons land, over conjuncturele ont wikkelingen van het midden- en klein bedrijf alsmede over onderwerpen, die betrekking hebben op de produktivi- teitsbevordering (studies inzake be drijfsbeheer, uniforme administratie systemen etc.). Onderzoekingen in de vervoerssector worden verricht door 't Economisch Bureau Wegvervoer, dat in de organisatie van het EIM een aparte plaats inneemt. Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) is opgericht door de privaatrechtelijke werkgevers- en werknemersorganisa ties in samenwerking met de publiek rechtelijke organisaties en de over heid. 1 januari 1967 is het CIMK onder centrale leiding begonnen met de werkzaamheden. Aan het CIMK zijn ook werkzaamheden in het kader van de ontwikkelings- en sanerings maatregelen voor het midden- en kleinbedrijf toevertrouwd. Onderne mers in het midden- en kleinbedrijf kunnen bij het CIMK terecht voor adviezen terzake van de bedrijfsvoe ring (het doorlichten van hun bedrijf) voor voorlichting over kredietverle ning, winkelplanning en collectieve voorlichting (cursussen e.d.), zoals hierna gedetailleerd wordt toegelicht. De afdèling kredietverlening (v/h AWM) kan alle mogelijke informaties geven over inrichtings- 'en hypothe caire kredieten ter financiering van nieuwe bedrijven in nieuwe panden. Deze afdeling is bovendien ten nauw ste betrokken bij de uitvoering van 't zg. overnamekrediet- een bijzondere kredietvorm, waarmede de overne ming vain bestaande bedrijven wordt vergemakkelijkt. Per project wordt 'n diepgaand onderzoek ingesteld. De afdeling Planologie (v/h COM) heeft tot taak te bevorderen, dat het midden- en kleinbedrijf bij de bezet ting van bedrijfspanden in nieuwe wijken „aan zijn trekken" komt. Zij houdt zich daarom bezig met de plan ning van winkelcentra in nieuwe wij ken,evenals met de bestudering van saneringsplannen, waarbij de belan gen van het midden- en kleinbedrijf in sterke mate zijn betrokken. Over deze zaken wordt voornamelijk ad vies gegeven aan gemeentebesturen, maar ook aan middenstandorganisa ties, die willen worden geïnformeerd over de omvang, de ligging en de branchesamenstelling van een winkel centrum. Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, kunnen bij deze afdeling eveneens voorlichting krijgen ever de vestigingsmogelijkheden in de ver schillende gemeenten. Meestal wordt deze voorlichting collectief gegeven, doch Ook de individuele middenstan der kan zich tot de afd. Planologie van het CIMK wenden. De afdeling „voorlichting" zet de taak voort van het voormalige Voor lichtingscentrum voor de Detailhan del (VCD). De voorlichting van deze afdeling van het CIMK is er op ge richt, de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf behulpzaam te zijn bij het verbeteren van hun bedrijfsvoe ring. Daartoe verzorgt zij in samen werking met de centrale midden standsorganisaties, algemene cursus sen. Op verzoek van organisaties kun nen ook cursussen worden samenge steld, die toegespitst zijn op de si tuatie in een bepaalde branche. Be drijfsadviseurs geven tegen betaling adviezen ever de bedrijfsvoering en allerlei moeilijkheden die zich in de onderneming kunnen voordoen. In de nacht van maandag j.l. is de dakpannenfabriek van de N.V. Jos Kurstjens aan de Nassaustraat in Tegelen door brand grotendeels verwoest. De schade werd rond de vijf miljoen geschat. De oorzaak van de brand, die rond kwart over tien uitbrak, is onbekend. kan U héél wat tijd (en I ergernis) besparen. I I I V WIJ DOEN Het plisseren, repareren, ajouren, borduren, inkor ten, stoppen, vermaken enz. enz. WIJ MAKEN HET stofknopen, ceintuurs, gespen en nog véél ander atelier-werk. De Hoofdafdeling Gewestelijke Aangelegenheden en Voorlichting van dit Directoraat-Generaal heeft in iedere provincie een rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme. Deze consulenten geven de ondernemers in hun werkgebied voorlichting over het overheidsbeleid met betrekking tot de middenstand en de mogelijkheden, die dit beleid voor middenstanders inhoudt. Daar naast geven zij zowel groepsgewijs, bijv. aan organisaties van midden standers e.d. als aan de ondernemers afzonderlijk voorlichting op bedrijfs economisch gebied. In individuele gevallen fungeren zij ook als wegwij zer, door de ondernemers, die voor lichting of advies nodig hebben te verwijzen naar de voor hen daarvoor geëigende organisaties of instituten. Zij hebben voorts een werkzaam aan deel in provinciale of regionale voor- lichtings-activiteiten. In ons land bestaan thans 35 Borg stellingsfondsen. Hun oprichting da teert uit de crisis van de dertiger ja ren. Hun werkgebied valt in het al gemeen samen met het district van'de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zoals dat ook in de Langstraat en het Land van Heusden en Altena het ge val is. Middenstanders, die krediet- hulp, bemiddeling en voorlichting wensen, kunnen zich voor een per soonlijk onderhoud op de spreekuren van het fonds, in hun district, ver voegen. De Borgstellingsfondsen kun nen twee scorten krediet verstrekken, tot ru maximum van 10.000,-; n.l. het Bijzonder bedrijfskrediet en het Borgstellingsfondskrediet. Naast de werkzaamheden ten be hoeve van de kredietverlening dienen de fondsen ook te worden gezien als belangrijke voorlichtende instanties voor de kleine middenstand. Boven dien verlenen zij, gelet op hun speci fieke taakstelling en hun jarenlange ervaring, medewerking aan de uit voering van de werkzaamheden van de Stichting Ontwikkeling en Sane ring voor het Midden- en Kleinbe drijf Voorts zijn de fondsen betrok ken bij de rapportering en advisering inzake verzoeken om financiële hulp ingevolge de Rijksgroepsregeling Zelf standi gen". Er zijn dus vele voorlichtingsmoge lijkheden voor de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. VAKANTIE De vakantie staat weer voor de deur. Weken, waarnaar men heeft uitgezien, kruipen nader; de zon en de blauwe hemel achter de ho<- rizon. Een valies vol met dromen staat klaar. Als Jan nou maar slaagt en Marlies overgaat en het weer ons goed gezind is. En blijkt dan uiteindelijk dat Jan op een half puntje gezak is en Marlies voorwaardelijk over mag, ook dan worden de koffers op de bepleisterde auto gepakt. Vader rakelt zijn geluwd enthousiasme wat op; moeder tempert de kinderen 'en de haard, om met het laatste mudje de koude dagen door te komen. Naar alle windstreken en uithoeken trekken ze weg, naar de Loönse Duinen en de Zwitserse Alpen, naar Coudewater en Warmerdam. In onze hedendaagse maatschappij zijn er echter teveel mensen voor wie die vakantie een beklemmende tijd is: mensen die door ziekte of invaliditeit aan het bed gekluisterd zijn. Maar ook voor tallozen die vanwege ,,bedrijfs-sociologische en conjuncturele mutaties", zo als dat dan heet, zonder werk zijn, is de vakantie een tijd, die hen opnieuw confronteerd met hun wankele plaats in een luchtledige maatschappij. Vakantie voelt men pas als zinvol, wanneer zij een verademing binnen een gericht arbeidszaam leven is. De oplossing van de werkeloosheid is niet alleen een probleem waar mee de regering zich moet bezighouden. Ook plaatselijk zulten be drijven van diverse pluimage openlijk met ekaar contact moeten hou den, Ze zullen samen de werkgelegenheid moeten doorlichten. Het gebeurt te vaak, dat een bedrijf langzaam van binnen uit wegrot, zo dat een sluiting als een bom invalt. De ondernemingsraad is er niet alleen ter bevordering van de bedrijfsvrede; zij moet ook een open college zijn waarin de planning en het personeelsbeleid ter tafel komt. De ondernemingsraad is vaak nog teveel „een zoethoudertje"aan wie men opgezette tijden iets mededeelt. Doch ook de werknemer zal bereid moeten zijn om positief te han delen, zal bereid moeten zijn om zich voor zijn bedrijf te interesseren, zal meer moeten doen als zeggen: ze moeten maar zien hoe ze uit de rotzooi komen en hoe ik aan werk kom. Namens het bedrijf sapostolaat, ALBERT MEGENS (De volgende week is de aalmoezenier afwezig i.v.m. het kamp van de Levens school in Well (L. WAAI W IJ k Woensdag was het precies 200 jaar geleden dat het orgel van de fraaie middeleeuwse kruiskerk te Waspik (daterend van 1426) in gebruik werd genomen. Kerk en orgel staan beide onder monumentenzorg. Het histori sche en waardevolle orgel werd 9 jaar geleden door D. A. Flentrop uit Zaandam vakkundig gerestaureerd. Hiermee was een totaalbedrag van f. 25.000, - gemoeid, en wel 18-dui- zend gulden voor het klinkende deel (1342 pijpen) en f. 6.500, - voor 't k Heuvelstraat 14 mmmmf herstel van het poly chrome erwerk van het instrument. De firma Hulst uit Sprang-Capelle heeft dit uiterlijk as pect, typerend voor de 18e eeuw, keurig hersteld. De namen Cousebant en Wassenaar wier wapens tegen de orgelkast hangen, zijn de vermoede lijke schenkers van het verrukkelijke instrument. Het Waspikse orgel is een mecha nisch pijporgel met aangehangen kistpedaal. Dit instrument stelt aan de bespeling heel eigen eisen, maar geeft het ook een heel eigen karak ter. Ongetwijfeld geeft het in ver band met de aangehangen kistpedaal beperkte mogelijkheden qua program mering, maar daar tegenover staat dat het een prachtige dispositie heeft met een twintigtal registers. Behalve het kistpedaal, wat zeer uniek te noemen is (slechts 2 of 3 in Nederland) heeft het orgel ook onmogelijk kleine en smalle pedaaltoetsen. In feite kan er dus slechts manuliter gespeeld wor den en zo dient het 'kistpedaal slecht ter ontlasting van de linker hand. Het is dus uitsluitend een curiositeit te noemen, al demonstreerde de inter nationaal bekende organist Albert de Klerk uit Haarlem tijdens 'n concert de bruikbaarheid daarvan. De waarde van het orgel moge ook uit het volgende blijkenDe histori sche orgels van Nederland zijn, naar de mate van hun gaafheid en hun ouderdom verdeeld in drie klassen, de zgn. A, B en C-orgels. De A-or gels zijn instrumenten die praktisch geheel gaaf zijn. Het is dan ook geen wonder dat het aantal A-orgels laag is. In Noord-Brabant zijn er van de 35 op de monumentenlijst geplaatste orgels slecht 4 die behoren tot de A- klasse. Eén daarvan is het orgel van de Ned. Herv. Kerk te Waspik. Al leen al deze indeling wijst op het be lang van het instrument. De dispo sitie van het majestueus en ornamen tiek orgel is als volgt: hoofdwerk: C-d"\ Praestant 16 af c', Bourdon 16, Praestant 8, Holpijp 8, Octaaf 4, Holfluit 4, Octaaf 2, Woudfluit 2, Mixture IV sterk, Cimbaal 3 sterk, Cornet IV sterk af c', Trompet 8 bas, Trompet 8 discant, Sesquialter III sterk. Rugwerk: C-d"', Dwarsfluit 8 af c', Holpijp 8, Praestant 4, Fluit 4, Octaaf 2, Quint li/2, Sexqualter II sterk af c'. Pedaal: C-c'. Dit orgel van Matthaus de Crane is klaarblijkelijk geïnspireerd op het orgel uit de grote kerk van zijn ge boorteplaats Culenborg, waar zijn va der organist was en die daar het door de Brabander Matthijs Verhofstad gebouwde instrument bespeelde bij de ingebruikneming in 1719. Ook moet de orgelbouwer Matthaus de Crane zelf organist zijn geweest want hij bespeelde het Waspikse orgel bij de ingebruikneming in 1767, zoals in fijne letters boven de speeltafel staat te lezen: 'Matthaus de Crane me fe cit ende bespeelde mij bij Eredienst'. De bouwtrant van Verhofstad en de Crane is eer Zuid-Nederlands te noemen dan Noord-Nederlands; het zijn late vertegenwoordigers van de oud-Nederlandse bouwstijl. Zij staan nl. los van de machtige Schnitger- school, die sedert 1720 zulk een enorme invloed heeft gehad op de Nederlandse orgelbouw. Zo is het Waspikse orgel enigszins archaïse rend van karakter waaraan het juist zijn bijzondere charme en historische betekenis ontleent, afgezien nog van het feit dat het practisch geheel ori gineel is gebleven. Daterend uit de bloeitijd van de orgelbouw en de or gelmuziekkunst kan het instrument gezien worden als het punt waarin de orgelbouw van de Nederlandse school culmineert.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1