wAALwijkse en lanqstRAAtse couRAnt ROME: die een blijft wereldstad boeien 1 Sta&sar RUYS&CO Bejaardentocht Sprang was dinsdag een succes €>ids DE EEUWIGE STAD MEI ZIJN MEER DAN 2000 JAAR OUDE GESCHIEDENIS voor ringen met diamant iElSAQENTEN Pracht en praal Peperduur Vatacaara Brabants Orkest op radio Raadpleeg voor de verzorging van uw zaken- en vacantiereizen eerst Schoolzwem wed strijd in Sprang-Capelle Moord op 68-jarige vrouw na 8 weken ontdekt „Campagne" Peter Gons P. van Assen Vergadering N.-B, Mij„ Landfoaisw in Sprang-Capelle Leo Ouwens naar België VRIJDAG 23 JUNI 196? 88e JAARGANG No. 50 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week i-iosse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,30 p.mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p.kwrt. (3,40+10 ct inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,— bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „RCHO" (Van onze verslaggever) ROME - Het beste advies voor een toerist, die voor de eerste maal in Italië op vakantie is? Vergeten dat men uit Nederland komt, dan heeft men voor 50 procent meer plezier van zijn vakantie". Deze uitspraak liet ons Augusta Hermans optekenen toen wij deze gids van ,,St. Christoffel" iets over de eeuwige stad Rome lieten vertellen. Guus je Hermans, zoals in haar Nederlands paspoort staat, weet wat er in Rome te koop is. Zij studeerde er sociale en politieke wetenschappen en luerkt nu reeds drie jaar als gids voor "St. Chris toffel" met als vaste standplaats Rome. Italië is een land dat blijft boeien. Het heeft een heerlijk klimaat en dan de steeds hoffelijke Romeinen die hun ware mentaliteit in het verkeer laten blijken. Voor iedereen is een bezoek aan Rome een belevenis. Wie er een maal geweest is komt (en dat staat voor 80 procent vast) nog eens terug". Deze uitspraak van Guusje Her mans kunnen wij ten volle delen. Rome is bij de toeristen, die nu niet eens alleen maar zon. en strand wil len, bijzonder in trek. „Dat bewij zen wel de vele boekingen die wij voor deze wereldstad krijgen", be vestigde ons de heer H. Dingen, di- rekteur van het Tilburgse reisbureau Ruys en Co. Wat de reizen naar Rome betreft, zorgt het Nederlands Reisbureau voor katholieken St. Christoffel wel voor een unicum. Dit is namelijk het enige Neder landse bureau, dat charterreizen per bus of vliegtuig of in combinatie naar de eeuwige stad verkoopt. Een maand geleden maakte een aantal inwoners uit de Langstraatse ge meenten een speciale Rome-reis. Toen ook brachten wij een bezoek aan Rome. Over Rome is reeds veel geschre ven en gesproken. Ook zijn er tal van boeken over geschreven. Wat voor iedere toerist die Rome be zoekt interessant kan zijn, vertelde ons Aug. Hermans tijdens een ge sprek dat wij met haar hadden n Hotel Giotto, in een van de fraaie buitenwijken van Rome. Guusje Hermans is een van de honderden Nederlandse meisjes die in het bui tenland als gids of tolk werken. Waarom zij deze op het oog zo aantrekkelijke job koos „Met studeren en werken Vul ik mijn jaren. Vijf maanden per jaar studeer ik samen met een groep studenten sociale en politieke we tenschappen aan de universiteiten van Berlijn, Tuiingen, Peruga, Ro me, Oxford en St. Andrews. De overige zeven maanden moet ik, om het hele jaar te kunnen leven, wer ken. Wat is! dan idealer om als gids te werken in een land dat je na aan het hart ligt. In de 'drie maan den dat ik in Rome studeerde boei de stad eninwoners mij, zo, dat ik besloot er een gedeelte van het jaar te gaan werken. St. Christoffel bood me de kans en Het is nu, vóór het derde jaar cjpt ik hier van april tot november toeristen ontvang en hen de eeuwige stad laat zien. Nog twee jaar hoop ik dit werk te blijven doen. Dan studeer ik in Oxford af en hoop me bezig te gaan houden met de problemen van de ontwik kelingslanden". Plet werken in Rome is voor Augus ta (zoals de Romeinen haar ge makshalve noemen) niet eenvoudig. De regering verbiedt buitenlandse gidsen. Zij mogen alleen werken samen met de Italianen, die door een gidsencentrale worden aange wezen. Guusje Hermans leidde ons vier dagen rond door Rome. Daarna hebben we op eigen gelegenheid Napels en Sorrento verkend. Naar deze twee Zuid-Italiaanse steden maken tegenwoordig steeds meer Nederlanders gecombineerde trips. Een zevendaags verblijf in Rome wordt dan afgesloten aan de stran den van Sorrento. Augusta en haar collega Adrien- ne Rietberger brengen de toerist eerst naar het stadhuis. Van de plaats waar in ieder land belang rijke gebeurtenissen afspelen be gint ook in Rome de trip. Hier vindt men, omgeven door 2 musea ook de befaamde Bambinokerk, waarin het rnet allerlei kostbaarheden om hangen beeld van 'n kind. De pracht en praal van Rome straalt af van het „monument" van Victor Ema nuel, met voor het graf van de on bekende soldaat waarbij de eeuwige vlam Italiaanse militai ren die de wacht houden. In het op een paleis gelijkend monument is een receptie-ruimte. Vol enthousiasme vertelt Augusta de toeristen over het Forum Roma no. Het nieuwe Rome is zoals be kend ,oP de oude stad gebouwd. Er bevinden zich nog vèel oudheden onder de grond. Er wordt hard ge werkt om nieuwe gedeelten waar dat mogelijk is, bloot te leggen. •De Romein is trots op zijn oudhe den. Hij gelooft met stellige over tuiging in de uitspraak: „als het colosseum valt, valt Rome en als Rome valt verdwijnt de wereld", Guusje Hermans vergeet even haar verhaal over de excursiemogelijkhe den. ..Rome is duur. De VVV be paalt de prijzen. De beroemde win kelstraten in de omgeving van de Via Veneto zijn té duur In de zij straten en de buitenwijken kan men te kust en te keur voor een zacht prijsje kopen. Rome leer je alleen maar ken nen door veel te lopen. Dan zie je ook snel het verschil in prijs. Het nachtleven is peperduur, maar dat is tenslotte in elke wereldstad. Het strand is wat te ver weg (28 km), maar met de metro is ook deze af stand geen bezwaar. Overigens wordt de metro weinig gebruikt", zo Vervolgt de Christoffel-gids. Men laat de auto (hoofdzakelijk FIAT) niet thuis. In de spitsuren is het dan ook hopeloos om door de ver- keerswirwar heen te komen. Bij 't aanschouwen van deze „verkeers- strijd" op b.v. de Piazza Venezia, krijgt menigeen hartkloppingen. Wat de Rome-bezoeker natuurlijk niet onthouden wordt is het Collo- seum, waar in vroegere jaren leeu wengevechten en miniatuurzeesla gen gehouden werden. Het ging er in het Colloseum niet zo bloedig aan toe, als in het circus Maximus. Wil men een prachtig uitzicht over de stad dan moet men het stand beeld van Garribaldi, dat op een on de heuvels staat, niet verge ten. In de Godentempel, nu katho lieke kerk en Mausoleum bevindt zich het graf van Victor Emanuel. Van de honderden kerken diïe Rome telt, mag men zeker niet de Saneta Maria Majore (waar in '63 F-rinses Irene trouwde), de St. Pau- lus buiten de muren, de Basiliek St. Pieter en de Sixtijnse kapel, verge len. In de Sixtijnse kapel is men momenteel druk doende de fresco's te restaureren. Voordat men deze kapel betreedt komt men door het Vaticaans Museum, waar de bezoe ker een indruk krijgt van de rijk dom van het Vaticaan. De Basiliek van St. Paulus bui ten de muren staat op de plaats waar Paulus onthoofd is. In de di- rektg omgeving hiervan kan men een rondleiding door dé catacom ben maken. Hier liggen naar schat ting 1 miljoen mensen begraven. In de gangen ziet men bijzonder mooie fresco's. In het grootste deel van Rome is oud en nieuw gecom bineerd, uitgezonderd de moderne wijk EUR, die in opdracht van Mussolini is gebouwd. STATIONSSTRAAT WAALWIJK Het Forun Roma Op dinsdag 27 juni a.s. zal door de KRO (Hilversum I 402 m) een opname worden uitgezonden, die gemaakt werd van het concert dat door Het Brabants Orkest o-l.v. Hein Jordans op 23 juni 1967 te Den Bosch werd gegeven, ter gelegen- heid van het zilveren dirigentenju bileum van Hein Jordans. Van 20.00 - 22.00 uur kunt u luis teren naar: Diepenbrock - Te Deum, m.m.v. het Philips Philharmonisch koor en de solisten Annette de La Bije, Wilhelmine Matthès, Lode De- vos en Leo Ketelaars en Bruckner - Symfonie no. 7. Onze verslaggever in gesprek met Augusta Hprmans, hostes van St. Christoffel in Rome. Rechts de heer H. Dingen, direkteur van het Reis bureau Ruys en Co., Tilburg. Zoals bekend begint dit Reisbureau in het najaar een vestiging in Waal wijk in het WV-gebouwtje op het St. Jahsplein TILBURG i SPOORLAAN 420 TEL. 310 70 1 egenover Ket station Op zaterdag 24 juni a.s. zullen in het zwembad 'Zidewindë' te Sprang- Capelle d[e schoolzwemwedstrijden 1967 worden gehouden. Programma nummers zijn 50 meter schoolslag meisjes; 50 mtr schoolslag jongens; 11 jaar en ouder. 50 meter schoolslag meisjes; 50 mtr schoolslag jongens; tot en met 10 j. 25 meter vrije slag meisjes; 25 metër vrije slag jongens; 11 jaar en ouder. 25 meter rugslag meisjes; 25 meter rugslag jongens; tot en met 10 jaar. Estafette vrije slag meisjes - esta fette vrij slag jongens. Voor elk persoonlijk nummer is 'n eerste, een tweede en een derde prijs beschikbaar gesteld (medaille). De school met het hoogste aantal punten, komt voor één jaar in het bezit van een wisselbeker en de eerste prijs, zijnde een beker. De daarop volgen de scholen, die op de tweede, derde, vierde en vijfde plaats eindigen ont vangen een beker. Bij de persoonlijke nummers telt een eerste plaats 5, 'n tweede plaats 3 en een derde plaats 1 punt. Bij de estafettes telt de eer ste plaats 9, de tweede plaats 7, de derde plaats 5, de vierde plaats 3 en de vijfde plaats 1 punt, voor de school, waarbij de deelnemer dan wel de estafetteploeg behoort. Bij een gelijk aantal punten van twee of meer scheden, beslist de jury. De politie te Dordrecht heeft 'n 35-jarige man gearresteerd, die be kend heeft zijn moeder, de 68-jarige weduwe D. W. H. Muijs-Koman, 8 weken geleden om het leven te heb ben gebracht. Eerst gisteren werd haar stoffelijk overschot in 'n klein huisje aan de Nieuwkerkstraat ge vonden. Een arbeider, die achter het huisje aan het werk was en onraad vermoedde, waarschuwde de politie, die de deur forceerde en in de woonkamer de vrouw met ingeslagen schedel vond. Eerst maandag j.l. drong de po litie het huisje binnen, waar de vrouw werd gevonden. Haar sche del is vermoedelijk met een strijk ijzer ingeslagen. De zoon werd spoe dig opgespoord. Hij heeft een be kentenis afgelegd. CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. HUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van tnuggebetcn. Bij bezoek aan Rome behoort haast de audiëntie bij Paus Paulus ook een rondrit door de omge ving. Men maakt dan kennis met lib: leven in de „campagne", waar aan de voet van de Apenijnen tus sen de olijfbomen en de wijngaar den de beroemde stadjes Tivoili', Castel Gandolfo en Frascati zieh bevinden. Ook in Castel Gandolfo het buitenverblijf van de Paus, is iedere woensdag in een speciaal hiervoor gebouwde hal, een audiën tie. Dat, Rome een heerlijke stad is die blijft boeien, is iedereen die er een bezoek aan gebracht heeft dui delijk. Men komt er nooit uitgeke ken. Een van de redenen dat Au gusta Hermans ieder jaar opnieuw honderden mensen mag begroeten die voor de tweede of derde maal deze eeuwige stad komen bezoeken. Eén stad, waarin de charmante Ro meinen zich goede gastheren tonen en er alles voor doen om Rome te laten leven, „als Rome valt, valt tenslotte ook de wereld". De dinsdag door het comité Be jaardentocht Sprang georganiseerde 18e bejaardentocht mag weer in alle opzichten uitstekend geslaagd ge noemd worden. Onder ideale weers omstandigheden werd de tocht 's mor gens om half 9 aangevangen en ver trokken de 40 luxe auto's met een gezelschap van 142 .personen, nage wuifd door vele ingezetenen, ma Waspik naar Breda. In het Mastbos werd in hotel 'Boschhek' koffie ge dronken, waarna het verder door de mooiste delen onzer provincie in de richting Baarle-Nassau ging. Hier wachtte het gezelschap in 't bosrestaurant 'Landgoed Schalluinen' een tot in de puntjes verzorgd diner, dat alle eer werd aangedaan. In zijn tafelspeech sprak de voorzitter van 't comité Bejaardentocht, de heer W. J. Willigenburg, dankwoorden tot allen die hadden medegewerkt om deze tocht mogelijk te maken en heette in het bijzonder welkom aan de dis loco burgemeester, de heer Jac. Vos en mevr. Vos en Ds Wursten en bracht verder dank aan zijn mede-comitéle den voor al hun werk. Wethouder Vos noemde het een goede gedachte van de Oranjeverenigingen in de ge meente om de bejaardentocht te orga niseren en zei dat zulks door het ge meentebestuur zeer op prijs werd ge steld. Om half 3 werd de tocht weer voortgezet en ging het via rustige binnenwegen, door bos en duin, dich ting Oisterwijk, waar de uitspanning 'Groot Speyk' werd aangedaan en waar wederom verfrissingen en ver snaperingen, die door enkele firma's belangeloos beschikbaar waren ge steld, werden aangeboden. Als laat ste pleisterplaats werd op de thuis reis nog 'n bezoek gebracht aan 'El dorado' in Vught, waar enige tijd aangenaam werd doorgebracht. Om 8 uur werd het gezelschap aan het Oosteind opgewacht door harmonie en drumband 'Marijke' en ging het onder vrolijke tonen naar het punt van aanvang, de Hendrik Chabotstr., waar door de fa. Van Wijlen voor 'n geluidsinstallatie was gezorgd, zodat zowel de deelnemers en deelneem sters aan de tocht, als de vele belang stellenden die daar ter begroeting aanwezig waren, getuigen konden zijn van de dankwoorden van de heer v. Willigenburg, gericht tot de bejaar den, de chauffeurs, de comitéleden en de firma's die versnaperingen had den aangeboden. De voorzitter van 't comité nam hier afscheid als zodanig, want hij gaf de wens te kennen de leiding aan een jongere kracht te willen overgeven en dankte vooral de comitéleden voor de ijver waarop hij gedurende vele jaren met hen mocht samenwerken. De loco-burgemeester sprak eveneens woorden van dank tot allen die deze tocht mede verzorgden en dankte de heer Van Willigenburg in het bijzonder namens het gemeen tebestuur voor het vele werk dat hij gedurende vele jaren voor de Oran jevereniging Sprang en speciaal voor de bejaardentochten deed. De bejaar den werden daarna door de chauf feurs thuis gebracht en behoorde de ze mooie dag weer tot het verleden. Wij hopen dat allen met veel genoe gen op deze dag zullen terugzien en allen een volgend jaar weer van de partij zullen mogen zijn. Voor al Uw BINNENSCHILDERWERK EN BEHANGWERK Boekelaerstr. 60, Waalwijk Tel. 04160 - 3945 Bedrijfsleider Verweij Schildersbedrijf Leerdam, Gorinchem, Waalwijk Door het hoofdbestuur van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw is een algemene vergade ring belegd, die zal worden gehouden op woensdag 28 juni as. in het Dorpshuis 'Zidewinde'Julianalaan, Sprang-Capelle en zal aanvangen cm half 10. 'De agenda luidt: Openingsrede door de voorzitter; notulen; verslag over 1966; rekening en balans; benoeming leden financiële commissie. Als spreker treedt op de heer A. de Zeeuw, directeur van de Tuinbouw, met het onderwerp: 'Heeft de tuin bouw nog toekomst'?. Na de lunch pauze zal een rijtoer door het gebied van de ruilverkaveling Heusden-Vlij men worden gemaakt, met bezoek aan enkele tuinbouwprojecten. De 20-jarige voetballer uit Oss, die cds vervanger van de toen gebles seerde Jan Mulder (Anderlecht) en kele weken geleden met het Neder landse militair elftal in Marokko speelde en die eveneens uitkwam in de twee wedstrijden van het nationale amateurteam tegen Finland, heeft verschillende aanbiedingen gekregen. Maanden geleden kwam er al een aanbieding binnen van de 'Club van Duizend', de financiële toeverlaat van EVV Eindhoven, waarmee hij en zijn vader tot een gesigneerd akkoord kwamen. Eind vorige week blijkt Ou wens echter ook zijn handtekening te hebben gezet onder een contract dat hem werd voorgelegd door het Belgi sche St. Truiden, de ploeg waarin de gewezen PSV-er Eddy Koens in het afgelopen seizoen grote triomfen heeft gevierd. Zowel de 'Club van Duizend' als het bestuur van Eindho ven hebben aangekondigd de zaak uit te pluizen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5