Opleiding voor diploma ULO-B aan de Dr. van Beurdenschool :orm meubelen Voorjaars tulnkeuring van K.N.M.T.P. afd. Waalwijk Nog nooit Smidje Verholen en de veedieven van Texas uitsluitend verkrijgbaar bij heb ik van sparen willen weten, maar nu... IN DE AVOND-UREN PREMIE SPAARPLAN 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 23 JUNI 1967 7 van Complete Woning inrichting Johnson over de toestand in het Midden-Oosten Deining rond ontslag van Domien van Gent Secretaresse gevraagd Basis voor persoonlijk bezit Man vergiftigt echtgenote Zaterdag in Drunen- se Duinen Sport- speidag voor protes tantse jongeren Al reeds vanaf oktober vorig jaar waren bestuur en direkteur van de Dr. van Beurdenschool, Middelba re Handelsavondschool te Waalwijk, bezig met het uitwerken van plan nen om in september van dit jaar aan hun school ook een opleiding te verbinden voor het diploma ULO en wel in de vorm van avondonder wijs. Deze plannen, die bijna vaste vorm hadden aangenomen, werden overkruist door de mededeling dat het bestuur van de R.K. Meisjes ULO-school te Waalwijk nog dit jaar zou overgaan tot het stichten van een avond-ULO. Na de plannen gezamenlijk be studeerd en be-argumenteerd te hebben, heeft de Dr. van Beurden school gemeend haar plannen in deze te moeten laten varen, daar haar bleek dat een avondopleiding voor beginners, voor het ULO-A- diploma meer efficient gegeven kon worden aan een bestaande ULO- school. Intussen is er bij het be stuur van de Dr. van Beurdenschool van verschillende zijden op aange drongen, dat zij zal overgaan tot het vestigen van een opleiding in de avonduren voor het diploma ULO-B. Behalve dat men voor dit diploma rechtstreeks examen kan afleggen, bestaat n.l. ook de moge lijkheid daarvoor een apart exa men te doen, nadat men geslaagd is voor het diploma ULO-A. In dit geval moet men dus nog examen doen in de wiskunde (algebra en meetkunde) en in natuurkunde of scheikunde. Voor meisjes, die verder willen studeren in de richting van assis tent apothekeres, laborante, röntge- nolage en dergelijke beroepen, is dit diploma vereist, terwijl voor jongens die zich verder willen bekwamen in technische richtingen, ook het be zit van ULO-diploma-B geëist wordt. Een mooie bijkomstigheid is dat men tegenwoordig ook voor verde re studie in economische, bedrijfs economische en statistische richtin gen d'e wiskunde niet meer missen kan. Op de Dr. van Beurdenschool zal er dus ook naar gestreefd wor den de leerlingen die zich bekwa men voor het ULO-diploma-B, zo zij dit wensen, tevens klaar te ma ken voor het praktijkexamen Wis kunde voor Economische Weten schappen van de Nederlandse Asso ciatie vaor Praktijkexamens. De cursu, die vanzelfsprekend alleen toegankelijk is voor bezitters van het ULO-A-diploma, zal 6 we kelijkse lesuren omvatten en gege ven worden op 2 avonden per week. De lessen zullen gegeven worden door een of twee ervaren ULO-le- raren. Daar de cursus niet gesubsi dieerd is, is het schoolgeld, dat ge vraagd moet worden, betrekkelijk hoog. Het zal f 25,per maand moeten bedragen, tenzij het aan tal leerlingen hoger is dan 15. In dit geval zal het 20,per maand worden. Inlichtingen over deze en andere studiemogelijkheden en aanmelding er voor is mogelijk op vrijdag 7 juli a.s. van 7-9 uur in het schoolge bouw, Mr. van Coothstraat 27, al hier. TILBURG PIUSPLBIN 26-88 tel. 88080 Busdiensten lfln 2 en 6 •toppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur President Johnson van de Ver enigde Staten heeft een bepoep ge daan op Israël en de Arabische lan den om in gemeenschappelijk over leg een duurzame vrede na de oor log in het nabije Oosten tot stand te brengen. Hij beloofde daarbij Amerikaanse steun, zowel door mid del van de UNO als op andere ma nieren. Johnson's eerste rede in de naoorlogse crisis in het nabije Oos ten, uitgesproken voor een onder- wijsconferentie over Amerika's bui tenlandse politiek in Washington stond door haar gematigde toon in opmerkelijk contrast met de felle woorden die de Russische premier Alexie Kosygin een uur later uit sprak in de Algemene vergadering van de UNO. President Johnson had in zijn rede de grondslagen van de Ameri kaanse politiek in het nabije Oos ten uiteengezet. De grondslagen zijn: Erkenning van het recht van elk volk, om in het omstreden ge bied te leven; Het streven naar 'n rechtvaardige oplossing van het vluchtelingenprobleem in het na bije Oosten; Verzekering van het recht van vrije vaart in internatio nale wateren; Beperking van de bewapeningswedloop in het nabije Oosten; Eerbiediging van de poli tieke onafhankelijkheid en territo riale onschendbaarheid van alle landen in het nabije Oosten. President Johnson verklaarde dat de Israëlische troepen stellig moe ten worden teruggetrokken, maar een terugkeer naar de situatie van 4 juni onmiddllijk voordat de vijandelijkheden begonnen zou slechts leiden tot hernieuwde strijd, aldus Johnson. Het ontslag van Domien van Gent als hoofd van d'e tentoonstellings dienst van het Provinciaal Genoot schap in Noord-Brabant heeft dei ning veroorzaakt onder de kunste naars in en buiten Brabant. Het bestuur van het genootschap heeft een protestsehrijven ontvangen dat door zestig kunstenaars en critici is ondertekend. FEUILLETON door: Han van Hulzen 2t. „Ja, ook". „Goed, dan weet ik genoeg". ,A-ls ik u soms met het een en ander van dienst kan zijn", bood Sandra aan, „ik heb wel een avond je vrij". „Nee, dat mag ik niet van u ver langen ik red me wel". „O, ik doe het graagof u zou er niet op gesteld moeten zijn". „Denkt u d'at niet ik ben u erg dankbaar". Met uitzondering van Dokstein was iedereen present. Halmar stond achter de tafel, rechtop, hij keek hen allen aan en zei: „Kijk eens, mijne heren, het gaat om het volgende. Zoals u allen be kend is, leven we in een tijd van zogenaamde hoogconjunctuur. Ik zeg „zogenaamde", omdat we ons daarin zo licht kunnen vergissen. Bij hoogconjunctuur stijgen d'e prij zen, winsten, lonen en rente, en nemen produktiecapaciteit en ar beidsgelegenheid toe. Met andere woorden: er is een enorme vraag naar produkten en dientengevolge Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,— en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarpian? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. De 38-jarige A. T. uit N'istelrode die ervan verdacht werd zijn vrouw met rattenkruid vergiftigd te heb ben, heeft een bekentenis afgelegd. De man heeft bekend al eerder po ging gedaan te hebben zijn vrouw met thallium om het leven te bren gen. De vrouw overleed vorige week dinsdag in het ziekenhuis in Oss. Het bleek dat de vrouw, moe der van 11 kinderen, al eerder met maagklachten in dit ziekenhuis op genomen was. Een flinke dosis thallium is de doodsoorzaak geweest. Ti, afkomstig van de Kei-eilanden bij Nieüw-Guinea, had het vergif dat hij voor rattenbestrijding had gekocht, in de bloedkvijn van zijn vrouw gedaan. De vrouw gebruikte deze wijn als versterkend middel. De familie T. is begin 1958 naar het woonoord Donzel in Nistelrode gekomen. Nu eenieder druk bezig is zijn voortuin een zomers aanzien te ge ven, vindt het bestuur van de af deling Waalwijk en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde het ogenblik geko men om de uitslag van de Voorjaars- tu'nkeuring bekend te maken. Over het algemeen is de keuringsdienst ran oordeel dat er ditmaal meer tuinen in aanmerking kwamen dan vorig jaar. Er was met meer zorg en belangstelling gewerkt, hetgeen tot gevolg had dat het werk van de commissie zeker niet gemakkelij ker was dan vorige jaren. Gezien de betrekkelijk korte bloei werden de tuinen dan ook op drie verschillende tijdstippen be^ ocrdfiUdj om 'zodoende een juist oordeel te kunnen vormen. De tui nen die het predikaat zeer goed tot uitmuntend verdienden waren de volgende: Voor Waalwijk: Floris V-laan 13; van der Hammen- straat 5; Julianastraat 7a; Burge meester Smeelelaan 59; Baard wij k- sestraat 141. Voor Drunen: Oranjestraat 61, 63; Torenstraat 43; Hoge Schijf 35; Bosscheweg 4, 64; Duinweg 10. Voor Capelle: Be j aardencentrum. Naast deze uitmuntende waren er zeer veel goede tuinen oa. In Waalwijk: Burgemeester Smeelelaan 60, 62, 64, 110; Parallelweg 49; Wilhelmina- straat 73, 77, 81; Pater v. d. Elzen- weg 5; Ambrosiusweg 5, 7, 27, 31; Akkerlaan 3; Hoefsvenlaan 2; Burg. van Heijstlaan 11, 23, 27; Westeinde 56, 58, 60; Julianastraat 2, 7, 11; Mr. van Coothstraat 41. 51; Hugo Verrieststraat 8; Jacob Catsstraatl; Vondelstraat 21, 25; Kloosterweg 10, 36, 49, 50, 54, 64; van Assen- delftstraat 8, 16; Forestierlaan 3; Floris V-laan 7; May laan 2; Burg. Verwielstraat 8, 10; Grotenhuis- straatstraat 6; Burg. Wijnenstraat 4; Kerkstraat 91; Dr. Mollerlaan 8; Jan de Rooystraat 2, 19. In Drunen: Grotestraat 60, 99; Dr. Akkermans straat 88, '73; Ésdoofnstraat 11; Burg. v. d'. Heij denstraat 3; Wilhel- minastraat 43, 44, 59; Brakenstraat 1, 4, 15; Oranjestraat 57, 59, 65; van Arkelstraat 14. 16; Prins Hen drikstraat 26; Henk Romeijnstraat 3, 6; Torenstraat 61, 63; Hoge Schijf 2, 6, 6a, 8, 10; Bosscheweg 5. 6, 8, 51, 61. In Elshout: Kerkstraat 27, 35, 49, 72a; Norber tijnerstraat 43. In Sprang-Capelle: Wendelnesseweg la, 17; Juliana- laan 50, 52; Emmastraat 18; Nas- saustraat 6; Irenestraat 24; v. d. Duijnstraat 2; Burg. Smitsstraat 1; Burg. Mayerstraat 23, 25, 27; Jan de Rooystraat 4, 19. Zaterdag wordt in de Drunense Duinen de jaarlijkse jeugd-, buiten en sportdag voor protestantse jon geren gehouden. Initiatiefnemer do minee Janssen uit Doeveren heeft een aantrekkelijk programma opge steld voor jongens en meisjes van 12 tot 15 jaar, die hier in groeps verband aan deel kunnen nemen. De organisatie van de dag is verder in handen van de padvinders van de Jan de Rooy-groep uit Sprang- Capelle. Het gaat op deze dag niet zo zeer om individuele prestaties, maar het is, volgens dominee Jansen, vóór alles de bedoeling om de verschil lende gemeenten tegen elkaar te laten uitkomen. Daarom worden za terdag uit iedere gemeente één of meer groepen van acht jongens en meisjes verwacht in de Drunense Duinen. Iedere gemeente mag met zo veel achttallen uitkomen als men wil. De winnende gemeente krijgt een wisselbeker. De winnaars van elk onderdeel krijgen verder een medaille. Er zijn allerlei wedstrij den zoals hardlopen, verspringen, hoogspringen, kogelstoten, balspel. De dag wordt besloten met een kampvuur. Voor een speciale attrac tie, nog een verrassing, zorgen de padvinders van de Jan de Rooy- groep. De wedstrijden beginnen om twee uur. Dominee Jansen rekent ook dit jaar weer op veel belang stelling van de zijde van de ouders. COPYRIGHI STUDIO AVAN 56. „Die ouwe Stinkerd zee dat we de laan uitmoste, as we nog één keer vervelend wazze", zei Plat vink-Jantje tegen z'n makker Sjarl. „Kan mij niet skeel", zei Sjarl. „lek ben ier tok niet kelukkiek en blij. lek wil niet wees kewoon oef- smid' Wij moeten maar pik die automobiel en dan beroof de bank!" „Dat motte we dan maar zo gauw mogelijk probere", vond Jantje. „Maar late we nou eerst maar ef- fe gaan kijke bij de koeie. As nette koibois motte we op de hoogte we- ze van de veeteelt, nietwaar Kijk, daar staat er al een. Hij heb een ring door de neus. Wat een lief beessie, hè „Weet jij wel zeeker, dat diet ies een koebeest?" vroeg Sjarl angstig. „Natuurlijk", steld'e Jantje hem gerust, terwijl hij bru taal bij het „koebeest" naar binnen ging. „Dit is een koei. Dat ken je aan de horens zien. Stiere hebbe namelijk geen horens, weet je. As ze horens hebben dan benne het koeie. Kijk nou toch 'es hoe goeiïg dat beessie er uitziet. Net of-ie geen kip ken kwaaddoen". Dikke Jantje gaf het dier een stevige tik op zijn achterwerk en grinnikte: „Zo, ouwe lobbes Hoeveel litertjes melk geef jij wel Ik zal d'r niet veel van drinke, jonge, want ik heb liever een borreltje Het „koe beest" keek verstoord op, want het was nog nooit zo onbevangen tegen zijn achterwerk geslagen. Het was namelijk niet gewend zo gemeen zaam behandeld te word'en, want niet voor niets luisterde het naar de naam Lucky Baby, de kostbaar ste prijsstier van Texas. Maar toen de twee rare snaken hem begon nen te beklimmen, begon hij toch het gevoel te krijgen, dat hij enige protesten moest laten zien. „Help mijn nou 'es effe op dat lieve bees sie", zei Jantje tegen Sjarl. „Wie goed wil lere paardrijje mot op 'n koebeest beginne. Hoepla, daar gaat-ie. Och och ocsh, wat een lief beessie is dat toch". Maar Lucky Baby, dé prijsstier, begon al nerveus met zijn hoef in het zand te krab ben. is het zaak dat de industrie daar gelijke tred mee houdt. Wij van de Greyhound kunnen daarbij niet achterblijven. Wij hebben ons een zekere plaats op de markt verwor ven en wij moeten zorgen die te behouden. Want na deze tijd komt er ongetwijfeld een terugslag en wanneer wij dan zijn achtergeble ven zullen onze concurrenten onze plaats in gaan nemen en omdat er d'an een sterk verminderde vraag zal zijn, zullen wij de kans lopen van de markt verdrongen te worden en dat willen wij geen van allen. U weet wat het wil zeggen als wij onze produktie moeten inkrimpen. Een deel van onze arbeiders zou hierdoor brodeloos worden, althans op straat komen te staan. Dit is heel in het kort de economische si tuatie, waarbij ik u nogmaals uit- j drukkelijk onder het oog wil bren gen dat we ons niet blind moeten staren op de welvaart, die we thans beleven en die wel eens een schijn welvaart zou kunnen blijken te zijn. Halmar pauzeerde even, keek de kring rond. Hij zag slechts strakke, uitdrukkingsloze gezichten van mannen die vergeefse pogingen aanwenden hem de indruk te ge ven dat ze met aandacht naar hem luisterden Boxel trok een onver schillig gezicht alsof het hem niet aanging. Viander keek zorgelijk voor zich heen en Graafland, die tijdens zijn voordracht instemmend had zitten knikken, trachtte hem nu met zijn ogen duidelijk te ma ken dat hem elk woord, als zijnde de hoogste waarheid, uit het hart was gegrepen. Sandra, naast hem, hield haar blik op de notities ge richt. Halmar stak een sigaret op, wan delde achter zijn tafel wat heen en weer en zette daarop zijn betoog voort: „Wij moeten er goed van door drongen zijn dat wij slechts met de uiterste krachtsinspanning de plaats die we op d'e markt veroverd heb, ben, kunnen behouden. Met andere woorden, we moeten onze produk- tiecapaciteiten handhaven zonder de kwaliteit uit het oog te verlie zen. Nu meen ik te hebben opge merkt dat de teamgeest, de samen werking, d'ie noodzakelijk is om 't beoogde doel te bereiken, aan het tanen is. Er zijn bepaalde remmen de krachten bezig ons in ons stre ven te belemmeren. Dat moet een oorzaak hebben en ik zou u willen verzoeken hierover openlijk met mij te spreken. Laat ieder die meent factoren te kunen aanwijzen die vertraging in de produktie tenge volge hebben, deze naar voren brengen en er, zoals ik al gezegd heb, vrijuit over spreken. Welnu, mijne heren, is er iemand' onder u die iets te zeggen heeft?" Halmar keek hen allen aan, maar geen van de heren bleek in de gau wigheid iets te kunnen bedenken dat niet belachelijk zou klinken. Men keek elkaar aan met vragende ogen en tegelijk was er in hun blik een uitnodiging van de een tot de ander om toch vooral voor d'e dag te komen met de bestaande grieven. Graafland kuchte „Als ik het dan mag zeggen, meneer Halmar, dan geloof ik dat we te maken hebben met «en veelheid van oorzaken". Sandra stenografeerde. „Veelheid van oorzaken" en dacht: d'aar zal hij veel aan hebben. „Kun je het niet wat duidelijker stellen, Graafland? Wat is bijvoor beeld de grondoorzaak?" „Ik dacht Dokstein". Halmar schudde heftig het hoofd'. Graafland begreep ogenblikkelijk dat hij er verkeerd aan had gedaan door er een persoonlijke kwestie van te maken. Westerhout, die de wenk van Hal mar niet had begrepen, stond op, en alsof hij buiten adem was bracht hij er stotend uit: „Ik vind dat het geen pas geeft een afwezige chef de schuld te geven. Als we iets op Dokstein aan te merken hebben, kunnen we hem dat beter in zijn gezicht zeggen". Men hield de adem in, men voel de zich een beetje onbehaaglijk on der de openhartigheid' van Wester hout. Halmar keek de amechtige spreker aan, wildé hem antwoorden maar zweeg. Kleurend vanwege de terechtwij zing wendde Graafland zich tot de anderen. Z'n gelaat was van kwaad heid vertrokken omdat hij duide lijk het gevoel had dat men hem in zijn hemd liet staan. Rasveldt richtte zich in de stil gevallen vergadering op en vroeg Halmar verlof een woord in het midden te mogen brengen. Hij zei begrepen te hebben dat ze met de produktie achter raakten, zodat hij voorstelde over te gaan tot over werk. „Dat is nu niet aan de orde, Ras veldt. Het moet ook niet nodig zijn, want met de middelen en mensen d'ie wij hebben, moet het mogelijk zijn de produktie op peil te houden. Wat ik graag wil horen is wat er zoals jou niet in orde is, welke ver beteringen of veranderingen in het bedrijf men in het algemeen voor staat Of zijn het misschien de lonen?" Zo komen we er niet, dacht Bo xel. Laten die belabberde kerels hun kiezen op mekaar houden als ze niet met hun grieven durven te komen. Natuurlijk willen ze al lemaal loonsverhoging, maar het is tijdverspilling om daarover te pra ten. Ze worden volgens de CAO betaald en Halmar zal daar niet van afwijken. In de ademloze stilte, die na de laatste woorden van Hal mar was ingevallen, keek men el kaar schuw aan. Waar blijven nu de klachten? dacht Halmar en terzijde ving hij heel even een blik op van Sandra, die het nogal een zielige vertoning vond. „Kom, mijne heren", drong hij aan. Men verkoos evenwel het zwij gen te bewaren. Ze hebben blijk baar allemaal een afspraakje, dacht Boxel geamuseerd. Hij had zijn goede humeur herwonnen en twij felde er niet meer aan dat hij Lies op tijd zou kunnen ontmoeten. Inderdaad bleven persoonlijke con flicten, spanningen en wrijvingen onbesproken, zodat de vergadering volgens de speculatie van Boxel om streeks negen uur kon worden ge sloten. Halmar bleef alleen achter met Sandra. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 7