wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRant GROTE VERDIENSTEN VOOR VERENIGINGSLEVEN IN KAATSHEUVEL Prins Bernhard wordt donderdag 56 jaar 1 MAANDAG 26 JUNI 1967 88e JAARGANG No. 51 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" iPl M JAN TUERLINGS ,Een belangrijke man in de gemeente' De verdiensten voor de heer Tuer lings in het verenigingsleven en op het terrein van het onderwijs zijn groot. „U bent een belangrijk man in onze gemeente", sprak in 1952 mr Th. van der Heijden, de toenmalige burge meester van Loon op Zand. Woorden die verder weinig toelichting behoed- ven. Jan Tuerlings tilt er niet zo zwaar aan. „Ze hebben me al die ja ren overal voor weten te spannen. Het is mij liefhebberij geworden en dan doe je al dat werk ook graag. Je bent verenigingsmain of je bent 't niet!" De heer Tuerlings was in 1906 nog maar amper geslaagd voor het onder wijzers-examen in Tilburg of hij viel ook in onderwijskringen op. Mr van Lanschot, toen schoolinspecteur en later burgemeester van Den Bosch maakte de introduktie van de nieuwe leermethode „ik lees al" mee tijdens een les van meester Tuerlings. Hij was hier zo tevreden over dat hij ge durende drie maanden iedere week een lesuur bijwoonde. Toen de heer Tuerlings in 1912 in Kaatsheuvel sol liciteerde was het Mr van Lanschot Vestigingsbesluit schoenbedrijven In staatsblad nr. 305 van heden is afgekondigd het vestigingsbesluit schoenbedrijven 1967, waarin vesti gingsregelingen zijn opgenomen voor de kleinhandel in schoenen 't schoen- herstellersbedrijf en het maat- en or thopedisch schoenmakersbedrijf. Dit besluit vervangt het vestigings besluit schoenbedrijven 1939, waarin dezelfde vormen van bedrijfsuitoefe ning t.a.v. schoenen waren geregeld doch het maatschoenmakersbedrijf en het orthopedische schoenmakersbe drijf aparte bedrijven waren. Tot de vereniging van beide laatstbedoelde bedrijven is overgegaan, omdat het vervaardigen van maatschoenen, voor zover dit nog voorkomt, tegenwoordig praktisoh uitsluitend in dezelfde on dernemingen geschiedt als waarin orthopedisch schoeisel wordt ge maakt. Verder biedt dit besluit nog enige andere vernieuwingen. Zo is 't voor de ondernemers, die de klein handel in schoenen uitoefenen, mo gelijk gemaakt tevens reiskoffers, tassen en enige verwante waren be nevens kousen en sokken te verko pen. die het schoolbestuur adviseerde Jan Tuerlings toch zeker aan te nemen. Vanaf 1912 tot 1929 was hij on derwijzer aan de Openbare Lagere School. Toen in dat jaar de Broeders van Liefde het openbaar onderwijs over namen werd hij benoemd aan de St. Janschool. Een paar maanden later ging hij over naar de St. Bemhard- school in de St. Jozefparochie. Tot 1 februari is hij daar onderwijzer ge weest, waarna hij weer terugkeerde naar de Schoolstraat waar hij tot aan zijn pensionering de vierde klas on der zijn hoede had. Muziek Jan Tuerlings en muziek zijn één. Als hij op zijn praatstoel zit vertelt hij honderduit over de successen van zijn koren, over de prachtige stem men van zijn zangers en zangeressen van Bel Canto, het kerkkoor en kna penkoor. Enthousiast haalt hij de vele concoursen waaraan werd deelgeno men en de concoursen die in Kaats heuvel werden georganiseerd weer eens naar voren. Het begin van zijn muzikale arbeid ligt in 1928 toen hij een dubbelmannenkwartet oprichtte. Uit dit kleine ensemble zou het grote Bel Canto groeien. Het dubbelkwar- tet was al snel uitgebreid tot een mannenkoor. In juni werd het eerste concert gegeven; met de kermis in juli volgde het tweede. Toen reeds waagde men uit te komen op een con cours. Veertien dagen tijd was er om de nummers in te studeren die men in Zevenbergen zou uitvoeren. Met 404 van de 420 te behalen punten werd in de derde afdeling glansrijk de eerste prijs behaald. De jury stond verstomd toen ze hoorde dat het koortje pas een half jaar bestond. Met de regelmaat van een klok is toen Bel Canto naar hogere afdelin gen gestegen en steeds behaalde men de eerste prijs. Het succes bereikte wel zijn hoogtepunt toen men op het grote concours in Zeist, waaraan 50 verenigingen deelnamen, enkele jaren later met 373 punten de dagprijs, de direkteursprijs, medailles en e'en zil veren vaas behaalde. Naast het man nenkoor werd ook een dameskoor op gericht. Beide vormden het grote Bel Cantokoor, dat jammer genoeg voor Kaatsheuvel verloren is gegaan. Zeer tot de spijt van oprichter Jan Tuer lings. Na de bevrijding herleefde Bel Canto. In Amsterdam werd zowel (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Het Kaatsheuvelse verenigings leven was tot voor enkele jaren ondenkbaar zonder de man die dinsdag 4 juli 80 jaar wordt: Jan Tuer lings. Gedurende een halve eeuw heeft de heer Tuer lings zich op alle mogelijke manieren dienstbaar ge maakt voor de gemeenschap van Kaatsheuvel. Er is bijna geen vereniging op te noemen, waarvan de heer Tuerlings geen bestuurslid is geweest. In 1952', toen hij 40 jaar in het verenigingsleven zat, is hem 'n groot se hulde bereid. Ook nu nog is de immer vitale Jan Tuerlings aktief. „Alles van je afzetten gaat niet. Muziek is altijd mijn grootste liefhebberij geweest. Als dirigent leid ik de repetities en de uitvoeringen van het kerkkoor nog met evenveel plezier als vroe ger. Als ik nog eens op de afgelopen acht decennia terug denk, dan spijt het me het meest dat het koor Bel canto ten gronde is gegaan. Daar heb ik een mooie tijd mee beleefd". Jan Tuerlings is niet de man om ergens lang over te treuren. Men kan hem iedere dag nog op zijn fiets door Kaatsheuvel zien rijden, adver tenties ophalend voor de streekbladen, en verzekerin gen afsluitend. Ook staat hij nog steeds klaar om, als het nodig is, het nieuws uit Kaatsheuvel naar buiten uit te dragen. Het is deze werker dan ook niet aan te zien, dat hij volgende week zijn 80ste verjaardag hoopt te vieren. met het dubbel mannenkwartet, het mannenkoor en het gemengd koor 'n eerste prijs behaald! In die jaren bouwde de heer Tuerlings het reper- toir van zijn koor om. Hij brak met de oud-liedertaf elstijl en ging zich toeleggen op de klassieke werken, op oratoria- en operamuziek. Bij het 20- en 25-jarig bestaan werden courcour- sen georganiseerd, waarover men in heel het land riep. Naast Bel Canto nam de heer Tuerlings ook het di- rekteurschap van het kerkkoor op zich. Een taak die hij nog steeds met succes vervult. Allerlei functies Buiten de muziekwereld heeft Jan Tuerlings ook andere functies be kleed. „Er kon niets te doen zijn, of ik werd er bijgesleept". In de kasten van huize Tuerlings stapelen zich de programmaboekjes, van allerlei fees telijke gelegenheden, waarbij hij een rol en vaak een hoofdrol speelde, zich op. Het begon bij de viering van de onafhankelijkheidsfeesten in 1913, toen hij als 26-jarige jongen, die am per een jaar in de gemeente woonde, zich tot voorzitter van het comité zag gebombardeerd. De oude garde her innert zich de pracht en praal, de fraaie bogen en de geweldige verlich ting nog als de dag van gisteren. Van het een kwam het ander. In 1924 was hij algemeen voorzitter bij het rege ringsjubileum van koningin Wilhel- mina. In die tijd richtte, hij ook Kaatsheuvels Belang op, een vereni ging die veel voor de gemeente heeft gedaan. Van de later ontstane VW is de heer Tuerlings ook nu nog be stuurslid. Van het Grote Internatio nale Muziekfeest Kaatsheuvel, bij ge legenheid van het jubileum van de harmonieën Euphonia en Apollo was hij secretaris en algemeen leider. Toen hoefde hij zelfs vier weken niet naar school om dit feest - een van de grootste muziekfeesten die Bra bant ooit heeft gekend - te organi seren. De heer Tuerlings heeft in Kaats heuvel ook de R.K. Begrafenisonder neming opgericht, waarvan hij nog steeds voorzitter is. Verder was hij secretaris van de Bouwvereniging, voorzitter van de Bond van Huiseige naren, secretaris van Herwonnen le venskracht. Hij verzorgde de afde ling pers en propaganda van de ten toonstelling 'De Schoen' en richtte het comité Ouden van Dagen op. Toen 'De Efteling' werd gesticht ver zorgde hij de reclame, wat hij voor 'n gedeelte nog steeds doet. Pluimvee Een hoofdstukje apart is wel de pluimvee en tuinbouw, de grote lief hebberij van de heer Tuerlings. We mogen trouwens wel zeggen dat heel de activiteit van hem een liefhebberij voor hem was. Vandaar dat hij steeds met zoveel genoegen deed en daarom ook nog zo vitaal is. Met enige trots toont hij de lauwertakken, de medail les, de vazen en de bekers, die hij met zijn pluimvee heeft behaald. De af gelopen winter won hij met één dier vier bekers. Zijn kippen, de zwart minorca kriel en de wit wyandot kriel hebben een landelijke bekendheid. Enkele malen organiseerde hij ten- toonstelingen, terwijl hij in de verre omgeving cursussen gaf. In de oor log richtte hij 'n tuinbouwvereniging op. De pers Toen Jan Tuerlings zich in 1912 in Kaatsheuvel vestigde nam hij van de heer Surig, die zijn onderwijzers loopbaan beëindigde, diverse corres pondentschappen van landelijke dag bladen en de streekbladen over. In die tijd was hij de officiële persman in Kaatsheuvel. Hoe groot zijn ver diensten voor Kaatsheuvel in deze functie zijn geweest valt slechts bij benadering te zeggen. Groot zijn ook zijn verdiensten voor 'De Echo van het Zuiden'. Van 1912 tot 1959 is hij correspondent geweest van ons blad. In die jaren was hij ook bij kantoorhouder en nog steeds verzorgt hij de advertenties en abonnementen werving voor 'De Echo' in Kaatsheu vel. Wij zijn hem zeer dankbaar voor het vele wat hij die jaren voor ons blad heeft gedaan. We hebben zoveel mogelijk ge tracht de verdiensten v^n de heer Tuerlings onopgesmukt weer te ge ven, om zo het gevaar te ontlopen de schijn van onwaarschijnlijkheid en overdrijving te wekken. De feiten rechtvaardigen echter de conclusie dat deze man, meer dan wie ook, ver dient om bij gelegenheid van zijn 80e verjaardag in de schijnwerpers gezet te worden. Hoewel het feest op dins dag 4 juli in familiekring gevierd gaat worden, zal het Jan Tuerlings op deze dag zeker niet aan belang- stellling ontbreken. Donderdag 29 juni a.s. verjaart 'grootvader'. Maar de status van grootvader is prins Bernhard zeker op deze foto niet aan te zien. Wij kennen onze prins nog als een enthousiaste 'en sportieve figuur, die graag zijn krachten geeft voor allerlei economische en maat schappelijke taken 'en onmiddellijk bereid is tot daden, als anderen nog over plannen praten. Z.K.H. schroomt ook niet, zelf de handen uit de mouwen te steken. Als vliegenier heeft hij meer dan ooit storingen moeten verhelpen. Als een bedrijf nieuwe apparatuur heeft geïnstalleerd, is prins Bernhard graag de eerste om er eens mee te experimenteren. En het zijn niet alleen auto's die hij persoonlijk gaat testen. Op Schiphol is hij vaak te vinden in de vluchtnabootsers van een nieuw type vliegtuig en bij verscheidene industrieën be zichtigt Z.K.H. als dat maar even kan computers en machines. Het genereuze geschenk van ons land aan Amerika, bestaande uit een leerstoel in Nederlandse beschaving aan een universiteit aldaar, was zijn werk. Juist de relaties met tal van andere landen heeft Z.K.H. diepere inhoud gegeven. De economische resultaten van zijn export missies zijn niet meer in geldswaarden uit te drukken. Prins Bern hard wordt thans 56 jaar. Getuige de foto is hij nog altijd even actief. Man poogde vrouw in ziekenhuis te vergiftigen De rijkspolitie heeft de 51-jarige J. P. H. uit Handel gearresteerd. De man wordt ervan verdacht gepoogd te hebben zijn vrouw, die in het zie kenhuis te Veghel lag, met parathion te vergiftigen. De zaak is aan het licht gekomen toen een verpleegster in het zieken huis de kwaliteit van een van de si naasappelen niet vertrouwde, die ze voor de 54-jarige vrouw aan het pel len was. De sinaasappel, die de man voor zijn vrouw had meegebracht, was met een injectienaald van een dosis parathion voorzien. H., een oorlogsinvalide, ontkent de sinaasappelen te hebben 'behandeld'. Bij een huiszoeking in Handel zijn echter een flesje parathion en een in jectienaald gevonden. Een onderzoek van het gerechtelijk laboratorium heeft uitgewezen dat één van de ge vonden injectienaalden gevuld moet zijn geweest met parathion. 15-jarige jongen wilde oma en tante vergiftigen De 15-jarige G. H. de V. uit Vin- keveen is voor de Utrechtse officier van justitie geleid. De jongen wordt ervan verdacht afgelopen zondag zijn 74-jarige oma, mevrouw C. M. de D. en zijn 37-jarige tante, mejuffrouw J. C. de D., te hebben willen vergif tigen. Beide vrouwen zijn uit Mij drecht afkomstig. De jopgeman heeft bekend parathion in het water te heb ben gedaan, dat was bestemd voor de koffie. De. vrouwen hebben niet van de koffie gedronken. Maandagavond werd hij in Vinkeveen gearresteerd nadat zijn oma die dag aangifte had gedaan bij de politie in Mijdrecht. Vliegramp Een tweemotorig vliegtuig van de Braziliaanse luchtmacht is donderdag op een woonwijk gestort. Hierbij kwamen 11 mensen om het leven. Achtendertig personen werden ge wond. Het ongeluk gebeurde in For- taleza, de hoofdstad van de Brazili aanse staat Ceara. De ïcho van het Zuióen Jan Tuerlings 4 juli 80 jaar

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1