wAAlwijkse en lAnqstRAAtse cour An t Pastoor lOomens hartelijk gehuldigd bij zijn zilveren priesterfeest Zilveren priesterjubileum pastoor Simons Loon op Zand PAROCHIANEN BRACHTEN F. 4000.- BIJEEN Predikatie Namens parochianen Dankbaar Receptie Paus Paulus houdt vast aan celibaat Boerderij afgebrand in Raamsdonksveer Vijf studenten dood in grot Dank Receptie Verwoestingen in Chaam en Tricht Het gesprek «Johnson - Kosygin Broeder Romualdus neemt dinsdag afscheid van de St. Petrusschool Eerste prijs voor „Cornu Copiae" Erasmusprijs e 1 MAANDAG 26 JUNI 1967 88e JAARGANG No. 51 v a n he Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Pastoor Oomens bekijkt de oorkonde van de reis naar het Heilige Land. Rechts kapelaan C. Vermelis, links Mgr. Oomens, vicaris van het Bisdom Noodweer in eist vele Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 (van onze verslaggever) WAALWIJK - De plechtige Eucha ristieviering, zondagmorgen in de kerk van de St. Bernadetteparochie, was wel het hoogtepunt van de vie ring van het 25-jarig priesterfeest van pastoor J. Oomens. Na afloop van deze plechtigheid sprak dr. J. Hermans, voorzitter van het feest comité, een felicitatiewoord. Na mens alle parochianen die een bedrag van 4000,bijeen hadden gebracht bood hij de pastoor een Mariabeeld voor de kerk en een reis naar het Heilige Land aan. 's Middags tijdens de receptie mocht de jubilerende pastoor ook nog vele gelukwensen en geschenken in ont vangst nemen. Zondagmorgen werd past. Oomens aan de pastorie afgehaald door 'n aantal bruidjes die hem naar de feestelijk versierde kerk brachten. Na het openingslied „Treedt aan, zegent den Heer" sprak kapelaan C. Vermelis een kort welkoms woord. „Vijfentwintig jaar geleden trad u in dienst van de Heer. In uw vreugde van het priesterschap delen ook wij, pastoor. Het is goed u vandaag eens in de bloemetjes te zetten, want u hebt een beetje van de goedheid van God in de wereld laten zien". De feestpredikatie werd pehou- den door Mgr. Oomens, vicaris van het Bisdom en en broer van pas toor Oomens. Hij haalde het evan gelie van St. Jan aan, waarin een stukie van de afscheidswoorden van Jesus, gericht tot de apostelen, te vinden is. „De laatste tijd bestaat er meer aandacht voor het pries terschap. De afstand tussen gelovi gen en de priesters is ook kleiner geworden. Dat is een verblijdende ontwikkeling. Het is echter goed te denken dat de priester niet minder nodig is, dan voorheen, integendeel zelfs. Door zijn houding moet de pries ter toelichten wie Christus is. Deze opdracht kreeg u. mijnheer pastoor. 25 jaar geleden. Het is verheugend te weten dat ze u nog kennen in Dinther. waar u de eerste priester- iaren doorbracht, in Helmond en in de diocesame organisaties, ter wijl ook de zieken van de Lourdes- bedevaart u;niet vergeten zijn. Er is alle reden tot feest. Moge deze dagen een echt feest zijn", aldus Mgr. Oomens. Na afloon van de plechtige eucha ristieviering richtte dr. Hermans zich tot pastoor Oomens. ,,Een ju bileum betekent voor iedereen iets. Bij een zilveren jubileum kijkt de middengroep vooruit, naar de moei lijkheden die in de toekomst nog overwonnen moeten worden. De ouderen kijken on het jubileum te rug als een mijlnaal. bereikt in de kracht van het leven. U. mijnheer pastoor, behoort tot de midden groep die al weer verder kijkt. Sinds u vier jaar geleden uw werk in de parochie begon zijn al vele problemen opgelost. Nu al hebt u een onmisbare plaats in ons leven ingenomen. We kennen u als een hardwerkende, zorgzame man. De problemen van de bouw van een definitieve kerk houden u nu bezie. Het is weieens te zwaar voor u. Op ons allen kunt u blijven re kenen. Wij willen u graag tot steun zijn". Door het feestcomité zijn 3 maanden alle parochianen bezocht om zo gelden voor dit feest in te zamelen. Dr. Hermans was ver heugd te kunnen mededelen dat de parochianen van St. Bernadette maar liefst f 4000,biieen heb ben gebracht. Aan de Waalwijkse kunstenaar Wim Suermondt is op dracht gegeven een Mariabeeld, van 1 meter hoogte, te ontwerpen voor de kerk. Het Comité wilde pastoor Oomens graag iets blijvend's en zichtbaars aanbieden. Van het beeld was een ontwerp aanwezig, dat pastoor Oomens ont hulde. Als tweede geschenk werd hem een reis naar het H. Land aan geboden, een reis langs de bronnen van het christendom. Dr. Hermans bood een oorkonde van deze reis aan, vervaardigd door broeder Ro- mualdus. Hij hoopte dat de paro chianen hun pastoor nog jaren in hun midden zouden mogen hebben. Pastoor Oomens vond het moei lijk om woorden van dankbaar heid te vinden. In de missen van komende zondag komt hij hier graag op terug. Hij dankte iedereen, voor al voor de wijze waarop de Eucha ristieviering was meebeleefd. Een bijzonder woord richtte hij tot het koor. dat onderleiding van de heer J. Winkel de driestemmige Neder landse Mis „Christus Koning" van C. van Haperen uitvoerde. Hij hoop te het Mariabeeld over enige tijd een mooie plaats in de kerk te kun nen geven. „Uit dit alles mag blijken, dat u mij genomen hebt, zoals ik ben. Ik hoop dat u ook in de toekomst een beetje zult denken aan de pries ters die in uw parochie wonen. Laten we proberen een goed mens en een goed priester te zijn" zo be sloot pastoor Oomens de plechtig heid. Zaterdagavond was een begin ge maakt met de feestelijkheden in de parochie. Op het kerkplein bracht „Cornu Copiae" een serenade, ter wijl het Gilde St. Ambrosius de vendelgroet bracht. Spontaan zon gen de honderden belangstellenden hun pastoor een „lang zal hij leven" toe. Voor deze week staan er nog feesten voor de Ouden van Dagen, de kinderen van de lagere school en de kleuterschool op het pro gramma. 's Middags hield de jubilerende pastoor in de lokalen van de nieu we kleuterschool „Hummeloord", achter de Bernadettekerk een re ceptie. Zo goed als alle parochianen en vele andere belangstellenden kwamen in een lange stroom pas toor Oomens feliciteren met zijn zilveren priesterfeest. We bemerkten o.m. burgemeester en mevrouw Teijssen, de wethou ders J. van Heeswijk en K. v. Laak en de gemeentesecretaris Mr. J. Kuijpers, deken P. Maessen met 't kerkbestuur van St. Jan, vele he ren geestelijken, eerw. Broeders en Zusters, diverse schoolbesturen, het bestuur van d'e Stichting Jeugdbe- langen. Een balletgroepje van deze sfiichting voer'de een 'leuk elfen dansje uit, dat bij de jubilerende pastoor en zijn naaste familieleden bij zonder in de smaak viel. Ook de Misdienaars van de Bernadettepa rochie kwamen hun pastoor felici teren en hieven spontaan een „lang zal hij leven" aan. Namens hêt kerkbestuur, dat uiteraard ook aanwezig was bood dr. Hermans een Albé aan, terwijl de dames van de kerkmeesters zelf vervaardigde kassuifels aanboden. Verder waren er afgevaardigden van de R.K. Politiebond St. Michael en een afgevaardigde van de Vrou wenbeweging van het NKV. Zeer velen lieten hun gelukwensen ver gezeld gaan met fraaie geschenken. Het moet voor pastoor Oomens wel een grote voldoening zijn ge weest al deze genegenheid te mo gen ervaren, niet alleen van allen die in een of andere vorm bij zijn werk betrokken zijn, doch ook van degenen die hem als „gewoon" pa rochiaan kwamen feliciteren. Van avond brengt de jeugddrumband Ons Genoegen de jubilerende pas toor een klinkende serenade. De hele parochie van Loon op Zand heeft zondag haar pastoor eens letterlijk in de bloemetjes ge zet. Hoe kan het anders, want de pastoor, die nog maar twee jaar hier is, heeft veel sympathie weten te verwerven. Voor de plechtige Eucharistievie ring werd de pastoor met zijn con celebranten afgehaald aan de pas torie. Hierbij was Deken Maessen van Waalwijk. Na de priesters volg den de familieleden van de jubila ris. Dit alles werd naar de kerk be geleid door de Jeugdharmonie, de oude gilden van het dorp, de bruid jes en feest- en kerkbestuur. In de kerk vormden de deputaties van de gilden de vaandelwacht op 't hoog altaar. Onder de consecratie werd het vaandel gezwaaid. Het kerkkoor zong de „Spatzenmesse" van Mozart en werd versterkt door het dames koor. De feestpredikatie werd verzorgd door Pater Angelinus de Jong (oud- parochiaan), die zijn felicitatierede uitsprak en daarin de priester als een speciaal dienende persoon wilde zien in de tegenwoordige structuur van de maatschappij en het religi euze leven. In het dorp zijn vele taken weggelegd, waarbij de pries ter is betrokken en betrokken wordt. Hij sprak de hoop uiit dat de oude sfeer van Loon op Zand en zijn be volking zou bijdragen tot een mooi samenspel van de gemeenschap met de kerkelijke overheid. Na de H. Mis vertrok de pastoor via de sacristie naar de pastorie. Een grootse hulde wachtte de pas toor in de kerk om kwart voor 12. Toen werd hij door de beide Loonse harmoniën afgehaald. In het pries terkoor had de jubilaris en 't kerk bestuur plaatsgenomen, terwijl daar ook burgemeester Van Erp was met wethouder v. Noije. Na een feestelijke klank van So phia sprak de heer v. Lier als kerk bestuurslid de gelukwens uit na mens de hele parochie. Hij zei dat de pastoor bijzonder snel had mee gewerkt zich met zijn parochie aan te passen bij de vernieuwde liturgie, maar dat ook de pastoor in de moei lijkheden kwam, met de restauratie van de kerktoren e.d. Eveneens was de confrontatie van de pastoor met het dorpsleven vlug gegaan. Dit was -ook te danken aan de goede rneder- werking van de parochianen, die zich bijzonder goed hebben aange past. Het bedrag dat door de Loon se parochianen is bijeengebracht voor de aanpassing van het priester koor het feestgeschenk was 4.601,41. De heer v. Lier mocht het de pastoor overhandigen. In de H. Mis is ook de nieuwe ciborie- De katholieke kerk houdt onver minderd vast aan het celibaat van de priester en zal in de toekomst in de priesteropleiding hier nog meer rekening mee gaan houden. Dat is de principiële uitspraak van de en cycliek „Sacerdotalis coelibatus", die dezer dagen is gepubliceerd. De encycliek is gedateerd op 24 juni, de naamdag van Paus Paulus. De rector-magnificus van de pauselijke universiteit Urbaniana, monseigneur S. Garofalo, die de encycliek bij de pers inleidde, heeft ,er op gewezen dat de paus met de publikatie van deze encycliek een belofte heeft willen inlossen, die hij op 11 okto ber 1965 in het concilie heeft afge legd. In de nacht van vrijdag op zater dag om half twee, is de boerderij van de heer A. v. d. Pluijm in de Groenstraat te Raamsdonksveer ge heel afgebrand. Het gezin van 9 personen, dat gelijkvloers sliep, werd door bewoners uit de buurt gealarmeerd. Het kon zich ternau wernood in nachtkledij in veiligheid stellen. Het woonhuis en de schuur die geheel met riet waren bedekt, stonden in een minimum van tijd in lichterlaaie. Vijf studenten die afgedwaald waren in een grot in Noord-Yorks hire, zijn dit weekend om het leven gekomen als gevolg van plotselinge regenval, die in enkele minuten de nauwe gangen vulde met snel stro mend water. Redders, die 24 uur naar de studenten gezocht hebben, vonden gisteravond de stoffelijke overschotten. schelp gebruikt, welke ook is ge schonken. Het was een opbrengst van buitengewoon formaat. De zangvereniging „De Echo der Duinen" liet ook een tweetal liede ren horen. Burgemeester Van Erp zei: „als burgemeester beziet hij de inwoners als een vader, en als hij met de pas toor het eens is, dan is het goed te leven". De burgemeester wenste na zijn felicitaties de pastoor een goe de toekomst, zowel voor de pastoor als de parochie. Hij besloot zijn rede met een der laatste titels van de Beatles-platen en vertrouwde er op dat de eigentijdse wereld ook aan de priesters zou mogen blijven vra gen: ,;Wil je mij ook blijven vér- zorgen". In zijn dankwoord heeft de pas toor allen hartelijk dank gebracht. Bijzonder verheugde het hem, dat juist dit in de kerk heeft plaats ge had, want de kerk is immers niet alleen voor liturgie, maar er moet alles in gevierd kunnen worden, vandaar de huldiging en receptie in deze kerk. Vooral benadrukte hij de verhouding van de kerk met de ge meentelijke overheid, dat een ver tolking is van de gezamenlijke be langen. De pastoor zei, dat hij hier niet alleen staat, want iedereen in de parochie helpt hem voelbaar. Dit was de reden van dankbaarheid, die hij gedurende de bijna twee en half jaar heeft mogen hebben als herder van deze parochie. Wat het ge schenk betreft, zei hij, dat hij de gelden zo goed mogelijk zou aan wenden om de veranderingen in 't priesterkoor zo doelmatig als het kan te laten aanbrengen, om nog beter de liturgie te 'kunnen meevie ren. Sprekende over de huidige tijd, zei de pastoor, dat we momenteel leven in een woestijn, waar ieder een tracht de goede weg te vinden en waar de gelegenheid wordt aan gegrepen om goed te kunnen wo nen. Rekenend op de medewerking en steun van de parochianen, zou de toekomst van de parochie zeer zeker verzekerd zijn. In de kerk werd na deze hulde de receptie gehouden, waaraan zeer velen deelnamen. Maandag zullen ook de kinderen aan het pastoors- feest kunnen deelnemen. Daarom is om 9 uur de H. Mis voor de school kinderen. Om 10.15 uur heeft de huldiging op de speelplaats van de jongensschool plaats en 's middags om 2 uur is er een spel met verras singen voor de jeugd. Door geheel West-Europa hebben in het afgelopen weekeinde wervel stormen, gepaard gaande met he vige regen- en hagelbuien, 'n spoor van vernieling getrokken. Via N.W. Frankrijk en Vlaanderen trok het noodweer naar Nederland. Door in stortingen en blikseminslagen zijn in Nederland zeker twaalf mensen om het leven gekomen. Het zwaarst getroffen zijn het Gelderse dorp Tricht bij Geldermalsen, waar vier doden, en het dorp Chaam bij Bre da, waar twee doden te betreuren vielen. Ten oosten van het Franse stadje Atreeht >waar de tornado opstak werden zeven mensen gedood en veertig gewond. In het Vlaamse dorp Oostmalle vernielde de wer velstorm in minder dan 15 secon den de kerk en de toren van het stadhuis, zeker zestig mensen wer den gewond. Zowel zaterdagnacht als zondag middag werden grote delen van zuid- en midden-Nederland door het noodweer getroffen. In het Gelderse plaatsje Tricht bij Geldermalsen, waar vier doden te betreuren viel, werden zeker 50 woningen volledig verwoest. Minister Schut van Volks huisvesting bracht reeds enkele uren later een bezoek aan het ge troffen dorp om zich op de hoogte te stellen van de verwoestingen. Door het noodweer raakte op de rotonde bij Deil op de Rijksweg Utrecht-Den Bosch enkele tiental len auto's van de weg. Hierdoor werden zestien mensen gewond. Drie sneeuwschuivers van Rijks waterstaat, die op een terrein bij Pastoor J. Simons bij het binnen treden van de kerk. „Er is geen overeenkomst in zicht tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten" over de crisis in het Nabije Oosten. Dit verklaarde pre sident Johnson bij zijn terugkeer in Washington na zijn tweede topge- sprek met premier Kosygin zondag in Glassboro. Over Vietnam zei de president, dat hier „de mate van overeenstemming het geringst is". Maar op geen enkel terrein mogen de meningsverschillen „reden tot een groter conflict worden", aldus Johnson, die wees op het belang van het open en directe gesprek Kosygin. Premier Kosygin, die vrijwel te gelijkertijd in New-York een pers conferentie hield, herhaalde de Rus sische eis, dat het eerste doel in het Nabije Oosten moet zijn, het ver oordelen van Israël en de terug trekking van Israëlische troepen uit Egypte, Syrië en Jordanië. Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Nederland doden! het verkeersplein stonden, werden finaal opgetild en kwamen een eind verder in een weiland terecht. Ook bij Haaften, dicht bij Tricht werd een aantal woningen, alsook een champignonkwekerij door 't nood weer vernield, terwijl twee boerde rijen door een windhoos werden platgelegd. Tengevolge van het noodweer zijn op de camping Klein Paradijs langs de weg van Chaam naar Alphen in Noord-Brabant de heer van Ettik- boven en mevrouw Pillard uit Rot terdam om het leven gekomen, ter wijl een ongekend aantal mensen werd gewond. De gewonden werden afgevoerd door ziekenauto's uit Til burg en Breda. Na het voorbijtrek ken van de windhoos waren tiental len tenten en caravans totaal van het terrein weggevaagd, terwijl ook een groot aantal boerderijen en campings in de omgeving werden vernield. Het café Klein Amerika werd met de grond gelijk gemaakt. Van de twiniig mensen, die hier bijeen wa ren, werd niemand ernstig gewond. Anders was 't op 'n parkeerplaats waar drie auto's met caravans en al door de windhoos werden opge nomen en vele meters werden weg geslingerd. Hierbij werden tien per sonen ernstig gewond. In het gebied van Chaam moet de totale schade in de miljoenen lopen. Na ruim 30 jaar onderwijs gege ven te hebben aan de St. Petrus- school aan de Grotestraat in Waal wijk gaat Broeder Romualdus, die in maart 65 jaar werd, de school verlaten. Honderden jongens heeft hij in de loop der jaren in zijn klas gehad. Hij heeft nu al zoontjes van oud leerlingen in zijn klas. Dinsdag a.s. worden de ouders van de leerlin gen in de gelegenheid gesteld om afscheid te nemen tijdens een recep tie, welke gehouden zal worden in een van de lokalen van de school, van 7.30 tot 9.00 uur. Er zullen ook tekeningen van alle leerlingen te bewonderen zijn. Voor alle leer lingen worden er op de speelplaats van de school pp vrijdagmiddag volksspelen georganiseerd. We ho pen dat Broeder Romualdus, die in Waalwijk blijft wonen, nog vele jaren van zijn welverdiende pen sioen zal kunnen genieten. Zondag 25 juni nam het Waal wijkse jachthoornkorps Cornu Co piae deel aan het Federatief Drum bandconcours, georganiseerd door Drumband „Hintham", gemeente Rosmalen. Cornu Copiae wist in de ere-afdeling een eerste prijs te be halen met 220(4 punt en lof der jury, hetgeen tevens inhoud: pro motie naar de Superieure-afdeling. Door Cornu Copiae werden uit gevoerd: stilstaand: „Hunter's of Rythm" en marcherend: „P. J. M.- Mars". Het Waalwijkse corps be haalde niet alleen het hoogste aan tal punten in de ere-afdeling, doch ook van het gehele concours. Dit laatste met de Drumband van de R.K. Gildebonds-Harmonie, Boxtel, welk corps in de afdeling Uitmun tendheid uitkwam. In elk geval een eclatant succes voor Cornu Copiae, waarmede wij het kranige corps met hun bekwa me instructeur, de heer W. Gerrits, gaarne van harte gelukwensen. Prins Bernhard heeft vrijdagmor gen in het Internationaal Congres centrum te Amsterdam de Erasmus prijs 1967 uitgereikt aan prof. dr. Jan Tinbergen, befaamd econoom en internationaal expert op het ge bied van de ontwikkelingshulp. Het is de eerste keer dat deze jaarlijkse prijs, groot 100.000 gulden, is toe gewezen aan een Nederlander. Een landmijn, gelegd door pro- Oostenrijkse terroristen, heeft zon dag drie Italiaanse soldaten gedood en een vierde ernstig gewond. De mijn lag in Cima Vallona, vlak bij de Oostenrijkse grens. Bij zwemwedstrijden in Dus- seldorf hebben de Nederlandse he ren en dames in alle afdelingen op één na de eerste prijzen behaald. In het internationale concours. hyppique te Keulen, zegevierde Toon Ebben als eerste in het lan- den-nummer.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5