wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Centrale Administratie Waalwijk tevreden over betalingsmethode Verhoging varieert van 7V2, 10 tot 15 RAAD VERKOCHT OPNIEUW BOUWPERCELEN VOOR RUIM 2000 WONINGEN NU OOK IN WAALWIJK-NOORD DE HUURVERHOGING PER 1 JULI Voor-oorlogse Nota grondbedrijf voor kennisgeving aangenomen Speelterreinen Nieuwe haven voor Rotterdam Woningbouw Laageinde Diversen Geen uitzondering Opnieuw 3000 ver bruikers Als gevolg van het ontbreken van een vouwblad over de huurverhoging per 1 juli 1967, worden de post kantoren, de huuradviescommissies en de redacties van de Nederlandse bladen overstelpt met verzoeken om inlichtingen. Het blijkt nog niet iedereen duidelijk te zijn, hoe de jongste huurverhoging moet worden berekend. Daarom geven wij hier een beknopte uit eenzetting. Bouwjaar is doorslaggevend Nieuwe panden Na-oorlogse Oudere huizen Onderhuur Hervormde kerk schenkt Tricht halve ton Ongeluk met Neder landse reisbus MAANDAG 3 JULI 1967 88e JAARGANG No. 53 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tanef Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Woningbouw in Waalwijk komt nu een eind in de richting (van onze verslaggever) WAALWIJK De behandeling van de nota van 't gementelijk grond bedrijf en de nota inzake de aanleg van speelterreinen, heeft donder dagavond in de gemeenteraad aanmerkelijk minder tijd gevergd dan werd verwacht. Na een uitvoerige toelichting van burgemeester Teijs- sen, hadden de raadsleden weinig meer aan de nota van het grondbe drijf toe te voegen. Met instemming werden de voorstellen begroet met betrekking tot de woningbouw. Burgemeester Teijssen deelde mee, dat reeds met de bouw van 52 woningen in Laageinde is begonnen, terwijl men binnenkort met de resterende woningen in dit uitbrei dingsplan en 20 woningen in de Klaproosstraat hoopt te beginnen. Ver der worden alle mogelijke stappen ondernomen om de afwerking van de 240 Nebuco-flats rond te krijgen. Bij de aanvang van het nieuwe schooljaar zal reeds gebruik gemaakt kunnen worden van de tweede gymnastiekzaal in de Taxandriasporthal. De raad stelde namelijk een krediet voor inrichting hiervan en voor de bouw van een nieuwe ma teriaalberging ter beschikking. Met de afbouw van straten in het zuid-westelijk gedeelte van het be stemmingsplan Groenewoud, kan worden begonnen. De raad voteerde namelijk een krediet van 240.000.-. Ook stelde men 22.250.beschik baar voor het treffen van parkeer voorzieningen in de Generaal de Wetstraat en in de Generaal Botha- straat. De heer Meijs oordeelde het wenselijker dat bij de aanleg van de straten rekening gehouden wordt met parkeerhavens. De heer Brou wer drong er bij het college op aan, om alleen daar parkeervoorzienin gen te treffen waar nodig. Wethou der Van Heeswijk zegde toe dit te zullen bezien. Zo ook de suggestie van de heer Van Noye, om de aan leg van straten voortaan openbaar aan te besteden. De nota van het gemeentelijk grondbedrijf is uitvoerig door de financiële commissie besproken. Het rapport van deze commissie werd door burgemeester Teijssen nader uiteengezet. Zo zal de prijs van de haventerreinen op het gehele ge bied van 120' ha. gebaseerd worden en niet op de nu bouwrijpe 54 ha. De voorzitter wees er nog eens dui delijk op, dat de strekking van de nota geen andere was dan een goed beeld te geven van de stand van zaken met betrekking tot het grond bedrijf en een vaststelling van een exploitatie-opzet van de industrie-l terreinen aan de haven. Deze exploitatie-opzet is echter niet bindend. De raad kan altijd voorstellen om de gronden duurder te verkopen. De financiële commis sie kon zich volgens het rapport vol ledig met de nota verenigen. De heer Dercksen merkte hierbij nog op, dat elke ongerustheid bij hem door deze nota is weggenomen. Uit de financiële commissie waren ook stemmen opgegaan om een egalisa tiefonds in te stellen. De meeste raadsleden spraken er hun vreugde over uit dat de nota over de speelterreinen gereed was gekomen. De heren Van Eijl en Van Seters drongen er bij het college op aan om, daar waar mogelijk, zo snel mogelijk met de aanleg te begin nen. Burgemeester Teijssen merkte op, dat B. en W. er naar gestreefd hadden om voor het plan Laageinde 'n geheel concreet uitgewerkt plan- nenpakket op tafel te brengen, waarvoor de kosten op 94.500. geraamd worden. Een bedrag dat niet in één keer bij G.S. haalbaar is. Het college zal in snel tempo een aantal kredieten vragen, om zo te kunnen verwezenlijken wat haal baar is. De heer Smits vond de plannen charmant opgezet. Hij vreesde ech- Rotterdam wil definitief gaan begin nen met de aanleg van een gespecia liseerd stukgoed-havencomplex tussen Hoek van Holland en Maassluis. De Rotterdamse raadsleden hebben een uitgewerkt plan gekergen dat in 1976 geheel verwezenlijkt moet zijn. Met de aanleg van deze „Rijnpoorthaven" is een bedrag van 172 miljoen gul den gemoeid. In 1972 moet van dit bedrag al meer dan 100-miljoen zijn verwerkt. ter dat de jeugd straks1 de speelma terialen wel eens voor andere doel einden zou kunnen gebruiken dan voor spel. Een buurtcomité zou vol gens hem bij uitstek geschikt zijn om in de wijken toezicht te houden en zorg te dragen voor het mate riaal. Wethouder Van Heeswijk zei de instelling van buurtcomité's alleen maar toe te kunnen juichen. Hij zegde toe, dat B. en W. alles zullen doen wat hier mogelijk is. De finan ciële commissie zal zich ten spoe digste over de ontwerpen beraden, waarna de speelterreinen in plan Laageinde het eerst zullen worden uitgevoerd. De bouwonderneming N.V. Zuid- West in Waalwijk zal 134 woningen voor de verkoop gaan bouwen ten zuiden van de De Coubertinlaan. De lasten van deze woningen zullen zo danig zijn, dat zij voor een zeer gro te ctegorie van de bevolking betaal baar zijn. De woningen hebben de zelfde inhoud en zijn van hetzelfde type als de woningen door de N.V. Kramer en Van de Merwe aan de Van Berckenrodelaan gebouwd. De N.V. Cordam gaat in opdracht van de Woningbouwvereniging Baardwijk 80 etagewoningen en 7 garages bouwen. Voor beide bouw- objecten besloot de ;raad grond te verkopen. De heer Van Eijl vroeg in het kader van de woningbouw ook de aandacht voor de scholen bouw. „In deze wijken dreigen pro blemen rond de scholen. Wat gaat hier straks met het onderwijs ge beuren? Ik vrees hier net als in Baardwijk moeilijkheden. Kan hier de gemeente iels aan doen?" zo in formeerde de heer Van Eijl. De heer Van Mosselveld was be nieuwd of ook snel met de bouw zou worden begonnen, terwijl dhr. De Kort informeerde of de wonin gen ook goed afgewerkt zouden zijn. Burgemeester Teijssen merkte op, dat sinds Rijks financiën in de knel zijn gekomen, het met de bouw van woningwetwoningen niet meer zo wil vlotten. Toch zijn in het plan Laageinde 52 woningen in aanbouw, terwijl men binnen niet al te lange tijd de rijksbijdrage hoopt te verkrijgen om de 80 woningen in dit plan af te bouwen. Ook zullen dan de 20 wo ningen in de Klaproosstraat kunnen worden gebouwd. Het college stelt verder alles in het werk om de Nu- beco-flats, met 240 wooneenheden, rond te krijgen. „Sinds de terugslag in de toewijzing van woningwetwo ningen, tracht men de bouw van premie- en vrije sector-woningen weer op gang te brengen. De bouw in de vrije sector is geen haalbare zaak. B. en W. zijn echter voortdurend bezig om de premiebouw te active ren. De Woningbouwver. Baardwijk gaat in Baardwijk 113 woningen zet ten, terwijl daar nu weer 80 flat eenheden bijkomen, aldus de burge meester. Genoeg bouwactiviteit dus in Waalwijk. Wat de scholen be treft, merkte de heer Teijssen op, dat hier de taak bij de schoolbestu ren ligt. „Waar blijven die met hun plannen? Wanneer de besturen met concrete plannen voor de dag ko men, willen we graag meewerken. Het moeten echter traditionele scholen worden. G.S. verlenen geen toestemming meer voor de bouw van noodscholen". Naar aanleiding van de vraag van de heer Van Mos selveld wanneer met de bouw kan worden begonnen, zei burgemeester Teijssen, dat hij de premiebeschik king spoedig verwacht. De woningen Winterdijk 2 en Loeffstraat 11 werden onbewoon baar verklaard. Een krediet van 24.520.werd beschikbaar gesteld voor de aankoop van 310 electrici- teitsmeters en 20 schakelklokken voor het gemeentelijke electriciteits- bedrijf; 11.100.werd gevoteerd voor het treffen van voorzieningen aan de toiletten van de St. Cle- mensschool in Baardwijk. De raad stemde ook in met het voorstel om een subsidie van 25.per leer ling te verlenen aan de Gewestelij ke Sociale School in Waalwijk. De Stichting Jeugdbelangen Besoijen ontving een subsidie van 2500. ten behoeve van de exploitatie van haar jeugdgebouw. Aan „Piet Klerks Waalwijk N.V." werd een perceel van ongeveer 24.000 m2 industrieterrein in 't plan Zanddonk in erfpacht uitgegeven. Het bedrijf wil hierop een meubel fabriek met magazijnen stichten. Door deze transaktie gaat de ver koop aan Piet Klerks N.V. van een industrieterrein ten westen van de Zomerdijkweg niet door. Schoenfa briek Anita J. II. Vesters is voor nemens al haar bestaande bedrijven in Waalwijk te concentreren in een nieuwe fabriek, te bouwen op het industrieterrein Zanddonk. De raad besloot een industrieterrein van on geveer 15.000 m2in erfpacht uit te geven. (van onze verslaggever) Begin februari werd aan alle verbruikers in Waalwijk een circulaire toegezonden over de nieuwe betalingsmethode der verbruikskwitan- ties. O.m. werd hierin gesteld, dat geleidelijk aan voor geheel Waal wijk geen kwitanties meer aan huis zouden worden geïnd, maar dat de betaling voortaan zou moeten geschieden op het postkantoor, of per automatische giro c.q. acceptgiro/bankgiro. In april j.l. werd gestart in twee stadsgedeelten, n.l. de nieuwbouw Baardwijk en de nieuwbouw Besoijen. Thans wordt ook het gedeelte van Waalwijk, gelegen ten noorden van de spoorlijn hierin betrokken. Het zuidelijk gedeelte, dit is ten zuiden van de spoorlijn, volgt bin nenkort als het hulppostkantoor in dat stadsgedeelte zal zijn geves tigd. Uit een gesprek met de heer Swarts, directeur van de Centrale Administratie, blijkt dat de nieuwe methode van inning bij de bewoners van voornoemde stadswijken reuze in de smaak is gevallen. De ver bruikers stellen het n.l. erg op prijs niet meer aan een bepaalde tijd ge bonden te zijn, waarop de incasseer, der aanbelt. Zij kunnen thans in 'n tijdvak van ongeveer 10 dagen zelf dag en uur bepalen waarop het hen schikt het verschuldigde bedrag op het postkantoor te voldoen. Over de medewerking van het publiek is de heer Swarts erg tevreden en 't blijkt ook uit het statistisch materiaal dat de nota's vlugger betaald worden dan bij het vorige systeem. Wel is de laatste maand gebleken dat er iets meer betalingsherinne ringen moeten worden verzonden; mogelijk houdt dit verband met de vacanties. Men kan daarom beter de Centrale Administratie even bel len (telefnr. 3702) of een berichtje sturen dat men gedurende enige weken afwezig is, dan wordt daar mee rekening gehouden. Over het algemeen wordt er in Waalwijk, volgens de heer Swarts, vlot be taald, maar het vereist wel 'n voort durende bewaking van de debiteu renadministratie. In een paar ge vallen is het de afgelopen maanden tot afsluiting gekomen, waarbij zelfs tot afsluiting buiten in de straat moest worden overgegaan. Jammer dat het soms zo ver moet komen, want de kosten van die werkzaamheden komen geheel op de kap van de betreffende verbrui ker. Een bedrag van 100.is dan nog maar weinig. Wel bereiken de Centrale Admi nistratie verzoeken om de verval dag van de nota te verschuiven naar de dag waarop men z'n maand salaris beurt. Dat is echter een las tige zaak. Er is nu een goed slui tend betalingssysteem, waarbij maandelijks zo'n 6500 debiteuren zijn betrokken en waarbij alle ver bruikers op een zelfde wijze behan deld worden. Moet dan voor een paar honderd verbruikers een uit zondering worden gemaakt, dan be grijpt iedereen dat in de huidige geautomatiseerde wereld de behan deling van deze uitzonderingsgeval len geld kost. En aangezien de ge meente toch al gemiddeld ongeveer 3 ton per maand aan nota's heeft uitstaan wat jaarlijks ongeveer 20.000.aan rente kost, dan is 't niet verantwoord de rentepost te laten toenemen door de vervaldag regelmatig naar een later tijdstip te verschuiven. Het beste zal zijn, dat men een maandnota inloopt. De verbruikers die het inkomen per maand ontvangen, moeten dit zelf regelen, wat de verbruikers die op weekloon staan ook moeten doen. Met tijdelijke betalingsmoeilijkhe den kan altijd rekening worden ge houden, maar het eeuwig sturen van aanmaningen en dreigementen moet eens ophouden. Daar gaat men in de toekomst wat straffer aanstaan, aldus de heer Swarts. Hoewel de ge meente met de levering van gas, water en electriciteit in een zekere monopoliepositie verkeert, dienen de verbruikers ook te beseffen dat de gemeente ten behoeve van die verbruikers over de meest moderne zelfbedieningswinkel beschikt. De produkten worden zonder enige moeite van de kant der verbruikers in huis op elke gewenste plaats af geleverd, op elk uur van de dag kan men er over beschikken en nog wel op krediet, want de betaling komt pas een maand later. Zoiets heeft 't moderne grootwinkelbedrijf nog niet gepresteerd. Met het systeem van de 3-maan- delijkse meteropname heeft de Cen trale Administratie iets meer moei te, maar dat wordt binnenskamers wel opgelost. Het is gebleken dat de meeste verbruikers graag hebben dat het tussentijdse voorschot op 't verbruik aan de hoge kant wordt gehouden, waardoor de afrekenings nota wat lager uitvalt. Hier zal in het vervolg rekening mee worden gehouden. De heer Swarts vertrouwt er op dat de nieuwe betalingsmethode ook bij de 3000 verbruikers die thans aan de beurt zijn, in goede aarde zal vallen. Mochten er vragen of onduidelijkheden zijn, dan is de Centrale Administratie gaarne be reid hierop een antwoord te geven of de zaak nader uiteen te zetten. Het kantoor staat hiervoor steeds open. Voor het berekenen van de huur verhoging moet de thans geldende huur worden teruggebracht tot de 'kale huur'. Dat wil zeggen, dat al lerlei bijkomende lasten als water, gas en licht, stoffering, meubilering en pension, maar ook elke omslag voor gemeenschappelijk gebruik van trap loper, schoonmaakkosten, centrale antenne, lift, telefoon, glazenwasser enz. eerst moeten worden afgetrok ken. Ten aanzien van bedrijfspanden, waaronder ook te rekenen de winkels met woning, geldt een afzonderlijke regeling. Voor de woningen is het bouwjaar doorslaggevend. Van offi cieel 'onbewoonbaar' verklaarde wo ningen mag de huur ook dit keer niet worden opgetrokken. In principe wordt de huur niet ver hoogd van die panden, welke zijn ge bouwd na 1 januari 1961. Op deze regel zijn echter de volgende uitzon deringen gemaakt: a) woningen gebouwd met steun van het rijk wegens geleden oorlogsscha de (de zg. herbouwpanden) vallen wel onder de verhoging met 10 b) woningwetwoningen gebouwd met steun van 't rijk volgens de Beschik king bijdragen woningwetbouw 1950 zijn alleen onderworpen aan de huur verhoging van 10!% indien de huur prijs ook vorig maal bij algemene wet werd verhoogd; c) een aantal woningen gebouwd met rijkssubsidie volgens de Premiebe schikking woningbouw 1957 of '58, waarvan de huurprijs reeds eerder volgens de wet is verhoogd, vallen wel onder deze huurverhoging van 10!%, de overige niet; d) woningen gebouwd met rijkssub sidie volgens de Premie- en bijdrage- beschikking woningbouw 1960 zijn niet onderworpen aan huurverhoging, tenzij de subsidie is toegekend tussen 1 april 1960 en 1 april 1964. Voor deze groep geldt een huurverhoging van 10'%. e) voor alle woningen die na 1 janu ari 1961 in de vrije sector zijn ge bouwd, kan de huur vrij tussen huur der en verhuurder worden overeen gekomen. Huurders van deze wonin gen behoeven dus ook niet meer een huurverhoging te accepteren. Voor oudere na-oorlogse huizen gebouwd tussen 5 mei 1945 en 1 ja nuari 1961 geldt in het algemeen een huurverhoging van 10%. Uitgezon derd zijn de z.g. noodwoningen en de huizen die gebouwd zijn in de vrije sector. Noodwoningen mogen niet in huur worden verhoogd en van de laatste groep kunnen huurder en ver huurder zelf de huurprijs gaan over een komen. Ook voor deze huurders geldt dus, dat zij niet automatisch meer behoeven te gaan betalen. Van de woningen die gebouwd zijn tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 en waarvan de huurprijs op 31 de cember 1965 lager was dan f. 70, - per maand in de eerste en tweede ga- meenteklasse, wordt de huur met I V2 procent verhoogd. Woningen uit deze groep die op 31 december 1965 in genoemde gemeenteklassen van f. 70 tot f. 125 aan huur deden, vallen on der de verhoging van 10%. Voor de woningen uit genoemde jaren waar van de huurprijs op 31 december '65 in de eerste en tweede gemeenteklas se boven de f. 125,- lag, komt de verhoging op 15%. Voor panden gebouwd vóór 1921 buiten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, waarvan de huurprijs op 31 december 1965 in de eerste en 2e gemeenteklasse ten minste f. 70, - per maand bedroeg, geldt een huur verhoging van 10%. Voor de overige vóór 1921 gebouwde woningen, dat zijn dus huizen waarvan de huurprijs op 31 december 1965 lager lag dan f. 70, - per maand, mag de huur volgens deze wet niet worden ver hoogd. Pas na de berekening van de ver hoogde kale huurprijs mogen de an dere bestanddelen van de huurprijs weer bij het bedrag worden gevoegd. Kamerbewoners en in het algemeen onderhuurders dienen er op te letten, dat het door hen betaalde bedrag niet zonder meer met 10% wordt opge trokken. Ook al valt de betrokken woning onder de bepalingen van deze wet, dan nog moet een evt. verhoging in verhouding staan tot het door hen gebruikte deel van het huis en de totale woning. Iemand die zelf honderd gulden per maand aan de eigenaar verschul digd is en slechts f. 10, - per maand meer gaat betalen, mag een kamerbe woner die f. 50, - kale huur p.mnd. voldoet, geen f. 5, - huurverhoging berekenen. Er zijn nl. in dat huis misschien wel vijf of zes kamers en het tientje huurverhoging moet reder- lijkerwijs gedeeld worden door het aantal aanwezige kamers. Per kamer bewoner mag dan hoogstens f .2, - worden doorberekend Het solidariteitsfonds van de ge nerale diakonale raad van de her vormde kerk, een fonds dat onder meer voorziet in hulp bij binnenland se rampen, heeft voorlopig 50.000, - gulden beschikbaar gesteld voor hulp verlening in Tricht. De staatssecretaris van Financiën, dr F. H. M. Grapperhaus, heeft en kele fiscale tegemoetkomingen ver leend voor giften die worden gedaan aan het Nationaal Rampenfonds in verband met de schade die door de windhoós is aangericht. Over schen kingsrecht hoeft geen belasting te worden betaald. Ondernemers die tot 1 januari 1968 aan het Rampenfonds gratis goederen leveren, hoeven voor die leveringen geen omzetbelasting af te dragen. Een collecte voor de rampslachtof fers in 't getroffen Chaam, dat 2800 inwoners telt heeft ruim f 5500 opgeleverd. Dagelijks komen op het gemeentehuis Chaam nog aanbiedin gen binnen van mensen uit alle delen van het land, die bepaalde stukken huisraad of zelfs woonruimte be schikbaar stellen voor de slachtof fers. Bij het reisbureau Lindbergh Tou ringcars in Amsterdam, zijn berichten binnengekomen dat een autobus van het bureau in Zuid-Slavië betrokken was geraakt bij een verkeersongeluk. Een woordevoerder van het reisbu reau deelde mee, dat zeker één, maar waarschijnlijk twee Nederlandse in zittenden van de bus om het leven zijn gekomen. Vier personen zijn zwaar gewond in het ziekenhuis in Ljoebl- jana opgenomen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1