168 leerlingen van Nijverheidsschool Waalwijk e.o. ontvingen diploma Overgangsexamens van Willem Oranje College UW fiSlISS Middelbare Vakschool Schoen- en Leder industrie sloot schooljaar af Brab. Orkest geeft donderdag het tweede zomerconcert FEESTELIJKE DIPLOMA-UITREIKING 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 JULI 1967 3 Lascursus Fruitmand Amstel-prijs Schoolbestuur Gewapende overval op geldauto in België Nederl. Spoorwegen verloren in 1966 79 miljoen gulden VANAF 1 JULI SPREKEN DE STREPEN -v- Vrijdagmiddag j.l. had in de kan tine van de Nijverheidsschool voor Waalwijk e.o. de diploma-uitreiking plaats aan de geslaagde leerlingen van dit Onderwijsinstituut. Voordat de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. de Kort, tot de diploma uitreiking overging, deed hij de vol gende belangrijke mededelingen: Het totaal aantal gediplomeerden bedraagt ditmaal 168 (incl. parttime schoenm.). Niet gediplomeerd werden 32 leer lingen, zijnde 17% van het totaal van de dagschoolleerlingen. Voor 'U nieuwe cursusjaar zijn 288 aanmel dingen binnengekomen. De leraren A. Smulders en C. Raaymakers behaalden beiden een 2e acte. De heer Smulders de Acte N III, zijnde vaktekenen, technisch schet sen en de theoretisch-technische vakken aan bouwkundigen. De heer Raaymakers de Acte N Ila, zijnde handtekenen, lijnteke nen en technisch schetsen. Na ruim 2 jaren zijn beste krach ten aan de leerlingen te hebben ge geven, gaat Pater Janssens per 1 augustus a.s. de school verlaten. Het komende schooljaar zal er 'n 4e klas autotechniek bijkomen, als vervolg op de vorig jaar gestarte afdeling auto-techniek. Begin sep tember kan de geheel verbouwde bouwloods dan als definitief onder komen voor de autoherstellers in gebruik worden genomen. Verder ligt het in het voornemen om per 1 oktober a.s. aan de avond school te starten met een lascursus voor beginners, zowel autogeen- als electrisch lassen. Volgens de voorzitter behaalden de leerlingen uit de z.g. ,,A"-stroom opleiding mooie resultaten. Van de 21 leerlingen konden er n.l. 18 tot de U.T.S. worden toegelaten, t.w. 12 in Den Bosoh en 6 in Tilburg; 150 leerlingen konden in het bedrijfs leven worden geplaatst, ondanks dat de economische situatie minder gunstig is. Veel medewerking werd hierbij ondervonden van het G.A.B. en de jeugdbestuurder, de heer De Koning. De heer De Kort benadrukte, dat de opleiding aan deze school slechts een basis-opleiding is en men door hard werken en door toewijding en liefde voor het vak iets zal kunnen bereiken en een maatschappelijke positie zal kunnen verwerven. In dit verband vestigde hij de aandacht op het leerlingenstelsel. In de be drijven van morgen, aldus de heer De Kort, zal vakmanschap en ken nis een eerste vereiste zijn. Hij wenste de geslaagden geluk en bracht dank aan directeur en lera ren, die ook dit jaar weer met toe wijding en overgave zich aan hun taak hebben gegeven. Tevens bracht de voorzitter dank aan de admini stratie en het overige personeel van de school. Hij gaf een korte terugblik van markante feiten in het afgelopen jaar, waarbij hij de viering van het 25-jarig bestaan van de school me moreerde, waarbij direct na dit ju bileum de leraar Kuijsten om ge zondheidsredenen ontslag moest ne men en de directeur de heer Van Steenderen, in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De heer De Kort stelde voor om de heer Van Steenderen namens het bestuur, leraren en afgestudeerde leerlingen een fruitmand te laten bezorgen. Met ingang van 1 augustus a.s. is de heer Van Bree tot adjunct-direc teur benoemd. De heer De Kort wees tenslotte op de vele cursussen die kunnen worden gevolgd naast de basis-op leidingen, waardoor de leidende functies op een hoger maatschappe lijk millieu kunnen worden ge bracht. Hierna ging de voorzitter over tot de uitreiking van de diploma's. Metaalbewerken: P. van Balkom, Th. Brouwers, P. Damen, J. Don ders, J. v. Hoek, J. v. d. Hoven, J. Kroot, H. Muskens en E. Severs uit Kaatsheuvel. P. v. Dooren uit Loon op Zand. A. v. d. Broek, M. Brok, R. Creyf, Th. v. Diern, C. v. Egge- len, U. Gorong, J. v. Heesfoeen, J. de Kort, W. Mosselveld, F. v. d. Noorman, J. v. d. Ossenblok, W. Raaymakers, D. Rombouts, J. Scha- gen, C. v. Uden en J. v. Zuylen uit Waalwijk. A. Broeks, R. Haisrna, B. Mayers, C. Mayers en P. v. Thielen uit Sprang-Capelle. J. v. d. Berk en J. v. Kuyk uit Vlijmen. W. v. Delft, J. Klerks, H. Marleen, J. Marleen en K. Panajutopulos uit Elshout. S. Jacobs, Th. de Kort, A. Sleutjens, L. Smits en P. Stokhorst uit Dru- nen. M. v. Son, Th. v. Son en H. Swaagman uit Nieuwkuijk. C. v. d. Mooren en A. Smelt uit Genderen. A. Bax uit Heesbeen. P. Blom uit Eethen. P. v. Helden uit Wijk en Aalburg. P. Schapers uit Waspik. Niet gediplomeerd: 10. Schoenmaken: W. Castelijn en S. Hesselberth te Waalwijk. A. Bou- man te Wijk en Aalburg. N. van Mook te Elshout. J. de Rooy te Dus- sen. H. Ros te Amersfoort. F. Wey- ters te Loon op Zand. V. v. d. Wou- de te 's-Hertogenbosch. Niet gediplomeerd: geen. Timmeren: J. Broumels, C. van Daelen, H. v. Hees wijk, A. Hurk- mans, C. Leltz, A. Mulders, N. Mus ters, A. v. d. Schans, J. v. Tuyl en A. v. d. Ven te Waalwijk. J. v. Dijk, C. Groenendaal, Fr. Grootswagers, P. de Jong, G. Kemmeren, H. de Kort, J. Ligtvoet, H. Mathijsen, J. Schilders en A. Zijlmans te Kaats heuvel. H. Bragt, G. v. d. Bijgaart en J. v. Esch te Loon op Zand. C. Brok, J. v. Delft, A. Dollekens en J. Walravens te Drunen. C. Musch, Th. v. Son en II. v. d. Ven, Nieuw kuijk. J. Been en A. v: d. Schans te Sprang-Capelle. A. Broeders, H. de Jong en M. Moonen te Udenhout. Th. v. d. Griendt en M. Kamerman te Heusden. P. v. d. Bogaart te Wijk en Aalburg. A. v. d. Bosch te Vlij men. J. Branderhorst te Genderen. G. Donks en A. Mols te Waspik. G. de Haan te Drongelen. Niet gediplomeerd: 14. Schilderen: R. van Esch, .A. de Graaf, A. Ligtvoet, C. Sleénhoff en A. Verhoeven te Waalwijk. H. Riet veld en A. Schiedon te Sprang-Ca pelle. Th. Verduyn te Kaatsheuvel. J. v. d. Velden te Loon op Zand. C. Klijn te Den Moer. J. Lommers te Drunen. G. v. Hooren te Waspik. G. Baks te Eethen. Niet gediplomeerd: 5. Electrotechniek: A. Brok, A. Da- men, J. v. Dishoeck, M. Fijneman, M. v. Herwijnen, Fr. v. d. Houdt, Th. Janssen, A. Mortko, Ph. Peters, M. de Rooy, A. v. d. Steen en J. Werther te Waalwijk. J. v. Esch, C. v. d. Houdt, H. Masseurs, P. Mut- saers en H. Schipperen te Kaatsheu vel. R. Damen en A. Mimpen te te Drunen. R. Gillavry en J. Riet veld te Sprang-Capelle. C. Bax te Waspik. A. v. d. Beek te Babylo niënbroek G. Mans te Heesbeen en G. v. Tilborg te Veen. Niet gediplomeerd: 2. Metselen: M. Brok, A. Donders, H. v. Heesch, J. v. d. Linden, P. Ro- zenbrand en J. Verboven te Kaats heuvel. G. Hamers en C. Klerks te Waalwijk. J. Vos en J. Wagemakers te Sprang-Capelle. H. Brekelmans te Drunen. A. v. Weezenbeek te Waspik. J. v. Wijk te Nieuwkuijk. Niet gediplomeerd: 1. Part-time cursus „B" Schoenmaken: E. Bergmans, M. Didden, A. Lensveld, H. v. Loon, L. Pol en A. Voogd te Kaatsheuvel. G. v. Riel en Fr. Velthuizen te Loon op Zand. J. Meter te Sprang-Capel le. G. Treffers te Capelle. W. v. Riel te Waalwijk. A. v. Sluisveld te Els hout. M. v. Malsen te Gameren. Niet gediplomeerd: geen. Prijzen: Metaalbewerken: le prijs M. Brok en J. de Kort te Waal wijk; le prijs J. v. Hoek, Kaatsheu vel en Th. de Kort, Drunen; 2e prijs Th. Brouwers, Kaatsheuvel. Schoenmaken: le prijs S. Hessel berth, Waalwijk; 2e prijs J. v. Been, Sprang-Capelle. Timmeren: le prijs J. Broumels, Waalwijk en C. Brok, Drunen; 2e prijs J. Walravens, Drunen; 3e prijs A. v. d. Schans, Sprang-Capelle en Ligtvoet, Kaatsheuvel. Schilderen: le prijs A. Schiedon, Sprang-Capelle. Electrotechniek: le prijs R. Da men, Drunen; 2e prijs A. Mimpen, Drunen; 3e prijs Ph. Peters, Waal wijk. Metselen: le prijs M. Brok, Kaats heuvel en G. Hamers, Waalwijk; 2e prijs J. Verboven, Kaatsheuvel. Teven zijn de volgende 3 prijzen beschikbaar gesteld door de Nederl. Baksteenindustrie, voor die jongens, welke hebben deelgenomen aan de metselwedstrijden te Rotterdam: le prijs M. Brok, Kaatsheuvel; 2e prijs G. Hamers, Waalwijk; 3e prijs J. Verboven, Kaatsheuvel. Part-time cursus „B" Schoenmaken: le prijs H. v. Loon en L. Pol, Kaatsheuvel; le prijs F. Velthuizen, Loon op zand. Namens elke afdeling bracht een der leerlingen dank aan de direc teur en de leraren voor het genoten onderwijs, waarna de voorzitter deze bijeenkomst sloot en allen een i plezierige vakantie toewenste. Bevorderd van klas I naar II: W. Achterkamp, A. Harkema, A. Keydener, J. Oosterhoff, P. Schei der, J. Hofland, C. Katan, J. Uilen- reef en A. de Boer te 's-Hertogen- bosdh; R. Gouda, U. Santi, J. Vrie- ze, E. v. Zoest, J. v. Esch, H. Kuijs ten, A. Paans, A. de Rooy, M. de Rooy, A. v. Beek, M. Dekkers, A. de Ruijter, R. Bernards, C. Mande- makers, J. Millenaar, J. Streef, G. Vos en P. Werther te Waalwijk; A. van Dieren, G. Mes, R. Rijke, H. Welsch en J. Rijke te Heusden; J. v. Eersel, M. Stam en J. Blom te 's-Gravenmoer; A. den Dekker, J. Duister, A. v. Ballegooijen, G. van Berkel, D. Eigenbrood en H. v .d. Pol te Wijk en Aalburg; P. de Graaff, P. Pieterse, J. Spaans en M. Vlot te Vlijmen; D. Morelissen en G. Timmermans te Veen; N. Sana- ky en E. Mooy te Vught; G. v. Nijen en U. Geimer te Drunen; T. v. Beek, J. Mandemakers, J. v. Oversteeg en J. J. v. Oversteeg te Sprang-Capel le; M. v. d. Schanste Sprang; A. Dekkers te Vrijh.-Capelle; J. Beis huizen, J. Buijs, M. Enserink, I. Harkema, H. v. Twillert, G. den Bok, A. v. Duyn, J. Koolwijk en M. Mesch te Tilburg; G. Dekker en H. Kleinloog te Genderen; G. Vlas kamp en H. Heinen te Raamsdonks- veer; G. J. Knaap, Raamsdonk; G. Haaksma, Eethen; A. de Haan, Meeuwen; M. Treffers, Drongelen; T. Vos, Babyloniënbroek; P. Ruij- tenberg, Waspik; J. Versteeg, Kaats heuvel; L. G. Muis en G. voor de Poorte. Afgewezen: 20. Herexamen: 4. Bevorderd van klas 2 h.b.s. naar klas 3 h.b.s.: R. v. Buuren, L. Dorenbosch, J. Ham, A. Hofland, E. Nieboer, F. v. Berge, G. Bos en A. van Oost te 's-Hertogenbosch; W. Bouman en J. de Waal te Wijk en Aalburg; B. Li- cher en J. v. Vugt te Raamsdonks- veer; P. Strijp, H. v. Tilborg, F- de Wind, M. Hairteveld, W. Schuwer, A. Soeters, W. Soeters en P. Greve te Waalwijk; A. Verhoeff, E. Lau- rense, J. Florijn, C. Treffers en F. Wittebol te Sprang-Capelle; B. te Brummelstroete, R. Vlot en G. Bar- biër te Vlijmen; J. Dinkelaar, J. v. Splunder en V. v. Steenis te Dru nen; J. Cornel en R. Roth te Geer- truidenberg; J. Harkema en C. Out- husy te Tilburg; E. v. d. Beek te> Meeuwen; F. Mouthaan, Genderen; J. v. d. Pol en A. Ruijmschoot te Heusden; P. Vos, Drongelen; A. Goudswaard, Drongelen; J. Hahn, Rosmalen. Afgewezen: 21. Herexamen: 9. Bevorderd van klas 4 h.b.s. B naar klas 5 h.b.s. B: T. v. d. Broek en C. Tuwanakotta te Tilburg; L. Pawlikowski, J. van Wijk en J. v. Mil te Waalwijk; G. Hovinga, J. Bogers, M. v. Campen en W. de Raat te Sprang-Capelle; A. Rotte en P. Taihuttu te Vught; B. Dekkers, Kaatsheuvel; A. Jis- koot, 's-Boseh; J. Ruijmschoot, Heus den. Afgewezen: 16. Herexamen: 1. Bevorderd van klas 2 m.m.s. naar klas 3 m.m.s.: P. v. Beek, G. Fabritius, R. Ho vinga, G. de Jong, P. v. Oversteeg, M. de Raat, A. de Rooy, A. Schou ten, A. Timmermans, D. Winter- Werp en J. Winterwerp te Sprang- Capelle; ]g. Haaksema en A. Rijke te Heusden; A, Barbiër, Vlijmen; C. Donken, Drongelen; R. Marti, Drunen; C. Oerlemans, Genderen; S. Schellingerhout, Tilburg; J. v. d. Wal, Vught; M. Schroot, 's-Bosch; J. Blok, Waalwijk. Afgewezen: 4 Herexamen: 1. Bevorderd van klas 3 h.b.s. naar klas 4 h.b.s.: J. Cazander, L. Frankenhuis, A. Stolk, F. Hoek, J. Hofland en A. Raes te 's-Bosch; H. Morelissen, I. Nieuwenhuizen en P. Timmermans te Veen; J. Oerlemans, J. v. Vuu- ren, M. de Bie, H. Buizer, B. Been en D. Rijken te Sprang-Capele; D. Schuwer, W. Boerman, H. Boezer, W. de Jongh, J. Muis, A. Ruhuput- tu, E. Treffers, A. de Jong en F. Verharen te Waalwijk; A. Lamers, C. Behoekoe Nam Radja en H. van Seventer te Vught; N. Heinen te Raamsdonksveer; P. Konings te Raamsdonk; L. v. Diggelen,. Gende ren; G. Redeker, Meeuwen; A. Vos, Babyloniënbroek; A. Bouman, Was. pik; A. Schild, 's-Gravenmoer; T. Schulz, Tilburg; J. Vuurmans, Dru nen; J. v. Heivoort én P. v. d. Ven te Vlijmen. Argewezen: 20. Herexamen 6. Bevorderd van klas 3 m.m.s. naar klas 4 m.m.s.: Bi Derksen en T. v. Deventer te 's-Bosch; H. v. Belzen, H. Enserink, J. Meiborg en E. Zijlema te Tilburg; M. den Butter en E. v. d. Hoeven te Vught; C. Geenen, M. Greve en A. Mulders te Waalwijk; A. Haits- ma, L. Laurense, H. Muis, J. Schou ten en M. Roubos te Sprang-Capel le; M. v. d. Kevie, Heusden; J. van Moorselaar, Oosterhout; D. Smits, Drunen; D. v. d. Vorst, Kaatsheu vel. Afgewezen: 2. Herexamen: 2. Bevorderd van klas 4 m.m.s. naar klas 5 m.m.s.: M. Bertens, A. Creijf, C. Dienst- bach, C. Schaap en A. Snijders te Waalwijk; J. v. Andel, Nieuwendijk; C. Blom, 's-Gravenmoer; M. Goed hart, Vught; J. Snaterse, Drunen; A. Wittebol, Sprang-Capelle. Argewezen: 5. Bevorderd van klas 4 h.b.s. naar klas 5 h.b.s. A: R. Crouwell en C. van Oost te te 's-Bosch; P. Lombarts en. G. Sik- kens te Waalwijk; J. van Cadsand, Drunen; W. Kaptein, Kaatsheuvel; M. v. d. Sijde, Sprang; A. v. d. Ven, Vlijmen; G. van de Water, Nieuw kuijk. Afgewezen: 4. Herexamen: 1. VOOR VERLENGING SLUITINGS UUR TE WAALWIJK De gezamenlijke exploitanten van Horeca-bedrijven te Waalwijk, hebben heden aan de Gemeente raad van Waalwijk onderstaand verzoekschrift doen toekomen: „Geven eerbiedig te kennen de gezamenlijke exploitanten van Ho reca-bedrijven te Waalwijk, vol gens hun onderstaande handteke ningen: dat de grote meerderheid van de Waalwijkse ingezetenen elders ver maak gaat zoeken, omdat er niets te beleven is in Waalwijk, waarvan Gemeentewege niets gedaan wordt om vreemdelingen te trekken en 't daarom op toeristisch gebied steeds meer een dorpskarakter krijgt; dat adressanten gaarne hun mede werking aanbieden om het toerisme in Waalwijk te bevorderen en zich daarvoor wenden tot Uw Raad; dat wanneer 's avonds toeristen zich bevinden in een café te Waal wijk, zij hoogst verbaasd zijn er zo vroeg uit te moeten vanwege het sluitingsuur, dat voor een grote ge meente als Waalwijk vroeg gesteld is als in een klein dorp; dat die dorpssfeer het industriële Waalwijk, centrum van de Neder landse schoen- en lederindustrie, onwaardig is, want vreemde zaken lieden, die er voor handelstransac ties enkele dagen moeten vertoeven zoeken bij voorkeur hotels in de omliggende steden, omdat Waal wijk vooral 's avonds geen enkel vertier biedt; dat adressanten er bij Uw raad eerbiedig op aandringen Waalwijk uit die dorpssfeer omhoog te halen tot een meer stedelijk aanzien, on der andere door het 's avonds later open laten blijven van de Horeca bedrijven; dat het thans te Waalwijk gel dend sluitingsuur voor de Horeca zaken gesteld is op 12 uur 's avonds: redenen waarom adressanten zich wenden tot de Ed.Achtb. Heer Voor zitter van de Gemeenteraad te Waalwijk met het eerbiedig verzoek onderstaand voorstel over te nemen en in de eerstvolgende vergadering de Gemeenteraad voor te leggen en in stemming te brengen, namelijk om met ingang van de datum waar op die gemeenteraadsvergadering plaats heeft, het sluitingsuur van de Horeca-bedrijven te Waalwijk te stellen op 's nachts 1 uur en voorts de exploitanten van Horeca-zaken die het voor hun bedrijf nodig ach ten facultatief na 's nachts 1 uur nog.een uur open te blijven, daar toe in de gelegenheid te stellen te gen betaling van een gulden, in na volging van Tilburg, Den Bosch en Breda, waar ook een desbetreffen de regeling geldt tegen hetzelfde tarief. Hetwelk doende enz." Donderdag jl. had in de aula van de Middelb. School voor de Schoen en Lederindustrie te Waalwijk de jaarlijkse diploma-uitreiking plaats aan de geslaagde leerlingen van dit Onderwijs-instituut. Naast het be stuur van de school en de Rijksgecommitteerden, de heren P. H. Vloe mans uit Kaatsheuvel en A. A. v. Delft uit Oisterwijk, waren ook vele leraren van de school en ouders van leerlingen aanwezig. De directeur, Ir. J. Roelofs Heyrmans, heette allen welkom, speciaal het bestuur van de school, de gecommitteerden en de vertegenwoorv digers van de Pers, die de belangrijkheid van de school steeds naar buiten uitdragen. Wij menen, dat wat het politie- uur betreft, men in onze gemeente zeer soepel is. Voorts willen wij er bij deze op wijzen, dat stukken als deze in ons bezit moeten zijn vóór of zeker te gelijk met andere bladen, opdat wij ze maandag of donderdag minstens gelijk kunnen plaatsen met andere bladen. Dat er tegenwoordig niet veel te beleven valt, weinig activiteiten op toeristisch gebied worden ontplooid, moeten we helaas met inzenders eens zijn. Red. Er liggen voor de geslaagden, al dus de directeur, in de industrie nog belangrijke en interessante functies te wachten en hij was daar om minder prettig gestemd, omdat het aantal afgewezenen ditmaal groter is dan andere jaren. Hij vond het jammer dat deze laatsten de vereiste belangstelling voor het gegeven onderwijs niet hebben kun nen opbrengen. Ook onze school neemt in de nieuwe onderwijsorga nisatie een belangrijke plaats in. De directeur bracht vervolgens enkele belangrijke algemene punten naar voren en wees in dit verband op de vervolgcursussen die aan de school worden gegeven en de avond cursussen van de Federatie van Schoenfabrikanten, alsmede de Ma- nagement-cursus, die dit jaar weer samen met het instituut Tilburg is gehouden. Verder wees de directeur op de belangrijke cursus voor de Lederbereiding. Uit de reacties van de lederindus trie is gebleken hoe belangrijk deze cursus is. Dat de school de belang stelling heeft van de industrie, bleek uit het feit dat enige jaren geleden de Chroomlederfabriek „De Amstel" een bedrag beschikbaar stelde, om het mogelijk te maken dat de beste leerling van ieder jaar in de afdeling lederbereiding van deze school, zal kunnen deelnemen aan de jaarlijkse uitwisseling tussen Nederland met Duitsland en Enge land. Prijswinnaar was de heer A. Eskens uit Tilburg. Ook het Bedrijfsschap voor de Schoenindustrie stelt ieder jaar een bedrag beschikbaar om de beste leerling in de afdeling Schoenindus trie in staat te stellen een cursus te volgen in Utrecht van 20 tot en met 26 juli. Zich wendend tot de leerlingen, zei de directeur: Wanneer jullie straks in een be drijf te werk worden gesteld, moet u niet denken, zie-zo, ik heb een getuigschrift in mijn zak en nu ben ik er; niets is echter minder waar. Dit getuigschrift is alleen maar een basis waarop u verder kunt bou wen. Ik raad u aan: blijf u zelf ont wikkelen, van iedereen in een be drijf kim je nog leren; de meeste mensen zijn mensen met ervaring en door bescheidenheid en mede werking kun je iets bereiken. Met een behartenswaardig woord tot elk der geslaagden, reikte de di recteur hierna de diploma's uit. Tot de beide leerlingen die uit België afkomstig zijn, richtte hij 'n speciaal woord van gelukwens en sprak daarbij de hoop uit dat beiden in België de naam van deze school zullen uitdragen. De voorzitter van het schoolbe- Op donderdag 6 juli 1967 wordt in de Staadsschouwburg te Tilburg het tweede zomerconcert gegeven. Hein Jordans, die pas geleden (23 juni) met een historisch feestconcert in 's Hertogenbosch zijn zilveren di rigentenjubileum heeft gevierd, pre senteert met zijn ensemble een pro gramma dat ongetwijfeld door velen met vreugde zal worden ontvangen. Juist de zomerconcerten kunnen extra tegemoetkomen aan de voorkeur van 't grote publiek voor bepaalde mees terwerken uit de literatuur en zijn dus uitermate geschikt voor een eer ste kennismaking met de symfonische cultuur, niet via plaat, radio en tele visie, maar ivaar het hoort, in de con certzaal. De solist van de avond is één van de briljantste pianovirtuozen van ons land, Daniël Wayenberg, die het eer ste Pianoconcert van Tsjaikowski zal voordragen. Dit zeer geliefde concert, dat begint met een rijke voluitzingen- de melodie, die door de solist met zware accoorden wordt gescandeerd, bergt behalve een grillige exposé van virtuoze pianistiek een overvloed van innige, romantische lyriek. De mees terlijke vertolking van deze twee uitersten heeft dit concert uit 1875 (het tweede wordt zelden gespeeld, het derde bleef onvoltooid) tot het 'pièce de resistance' voor de piano solist gemaakt. Het programma wordt geopend met de Ouverture „Die Verkaufte Braut" van Smetana, de inleidingsmuziek voor de komische opera uit 1856 van deze Boheemse componist, die de folkloristische zang- en dansmuziek van zijn vaderland tot een integrerend bestanddeel maakte van zijn prachtige romantische muziek. De ouverture is uiterlijk 'n glansrijk effectstuk, voor al zeer moeilijk subliem te realiseren voor het strijkorkest. Wat vorm en melodisohe inhoud betreft is het een klassiek meesterwerk van de eerste orde. Na de pauze klinkt Antonin Dvo rak's Negende Symfonie 'Uit de Nieuwe Wereld'. De symfonie, die op de grammofoonplaat van Het Bra bants Orkest zo'n geweldig succes is geweest, dat de plaat nergens meer te verkrijgen is. Tweehonderdduizend gulden onge veer hebben rovers in H ouden g- Goegnies, ongeveer 40 kilometer ten zuiden van Brussel, buitgemaakt bij een overval op een bestelwagen van een mijnonderneming. Dat bedrag was bestemd voor uit betaling aan het personeel van de mijn. Het was juist bij een bank in La Louvière opgehaald. stuur, burgemeester J. Teijssen, noemde de opleiding aan deze school bijzonder waardevol. Met de hier opgedane kennis, is voor de ge slaagden de mogelijkheid geschapen zich in het bedrijfsleven verder te bekwamen. Hij sprak de hoop uit dat zij op dit terrein zich verder zelf zullen weten te vormen. Na een compliment aan directeur en leraren van de school, wenste de burgemeester de geslaagden geluk met de beste wensen voor de toe komst. De gecommitteerde, de heer A. A. van Delft, sprak mede namens zijn collega, de heer P. H. Vloemans. Hij drukte de geslaagden op 't hart, niet uit het oog te verliezen dat in het bedrijfsleven heel andere nor men worden aangelegd dan op de school. In het bedrijfsleven wordt van u verwacht dat u uw werk goed, zelfs zeer goed zult doen. In ieder geval zijn de grondslagen ge legd waarop u voort zult moeten bouwen. Hij feliciteerde de geslaag den van harte en hoopte dat zij ook in het bedrijfsleven zullen slagen. Een der leerlingen, de heer K. Vesters uit Kaatsheuvel, dankte hierna namens allen directeur en leraren voor het genoten onderwijs en voor het vele werk dat zij heb ben verricht, mede door het uitval len van de leraar, de heer Richters. Na een slotwoord van de direc teur werd de tentoonstelling van 't werk der leerlingen bezichtigd. Deze tentoonstelling gaf een duidelijk beeld van het_ hoge peil, waarop 't onderwijs in de Middelbare Vak school wordt gegeven. De Nederlandse Spoorwegen zijn op alle fronten bezig om te zien waar de inkomsten verhoogd en uitgaven gedrukt kunnen worden. Na het af sluiten van het jaar 1966, waarin 79 miljoen gulden werd verloren, schrijft de directie in haar jaarverslag, dat reeds lang in samenwerking met een efficiencybureau allerlei sectoren van het bedrijf worden doorgelicht om te zien of er door betere werkmethoden, automatisering, het afstoten van niet strikt noodzakelijke verrichtingen met meer profijt kan worden gewerkt. Op 't ogenblik is er 117 miljoen schuld. Het was mogelijk om in 1966 - net als in een reeks voorgaande jaren - het personeel met ruim 500 man te verminderen. Er wordt naar ge streefd ook de komende jaren 't per soneel met minstens dit aantal per jaar omlaag te brengen. Het ziet er naar uit dat die personeelsteruggang net als voorheen uitsluitend kan ge schieden via het niet vervangen van personeel bij pensionering en ontslag op verzoek. Er werken thans bij de NS 27.800 mensen. In 1960 waren er dan nog 30.900. Vanaf 1 juli is hef verboden een ononderbroken streep op de rij baan fe overschrijden. Waar zo'n streep is aangebracht mag u dus ook niet links afslaan! Een onderbroken srreep mag de wel overschreden worden SLaan er 2 strepen op de weg. dan geldt voor u de dichtstbijzijnde. Dus: A mag wel overschrijden B mag niet overschrijden

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 3