wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt Mej. Adri Franken nam vrijdag na 42 jaar afscheid van de PTT RKG voor tiende jaar naar de NKS-jeugdsportkampen Grandioos succes voor koor uit Waspik in Kurhaus Drs. D. Schouten, Willem v. Oranje College over weggelopen Henk Mulder HEROPENING POSTAGENTSCHAP IN BESOIJEN Bisschoppen mogen diakonaat instellen Bijeenkomst direk- ties arbeidsvoor zieningen in Den Bosch „'t Snoekske" zullen heropenen Prijs van vla, benzine en suiker omhoog 22 miijoen gulden voor bevordering van de werkgelegen heid in Nrd-Brabant Tien jaar in Ooster- houtse moordzaak MAANDAG 3 JULI 1967 88e JAARGANG No. 53 De tcho van het Zuióen Uitgever tVaaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit Dlad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Na een dienstverband van 42 jaar, dróeg mej. Adrie Franken het agentschap van de PTT in Besoyen over 'en nam vrijdag jl. in intie me kring afscheid van de PTT in haar woonplaats Waalwijk. Deze bijeenkomst had plaats in de hal van het Hoofdpostkantoor Waal wijk in de Grotestraat, in tegenwoordigheid van directie en personeel van het kantoor Waalwijk van de PTT. De eerste die haar toesprak was de directeur van het kantoor Waal wijk de heer R. Bocksstael. 'Ofschoon 't vandaag nog de laatste dag is, dat U relatie's met ons PTT bedrijf onderhoudt,' aldus de direc teur, 'ben ik toch niet de eerste, die u mag uitluiden. Wanneer ik de plaatselijke persberichten goed heb gevolgd, dan is dit reeds in diverse toonaarden gebeurt.' „Toch zult u begrijpen, mej. Fran ken, dat dit, op officiële wijze van u afscheid nemen, niet achterwege kon blijven. En het verheugd mij dan ook, dat ik op mijn eerste schuchtere aftasting van de moge lijkheid hiertoe, een positief geluid te horen kreeg. Wanneer men zoals u, vanaf 1925 hebt geleefd in de sfeer van de PTT, dan hebt u heel wat collega's zien komen en gaan. Die eerste schreden, die u zette op het PTT-pad, zette u onder de hoe de van uw vader, die u een dusda nige goede begeleiding gaf, dat u op 1 mei 1940 werkelijk als post- agente kon gaan optreden. Zowaar een hele tijd waarin u die bijzondere PTT-sfeer hebt kunnen smaken. Die tijd is uiteraard niet ongemerkt aan u, maar ook niet aan de Waalwijkse bevolking in 't algemeen en de Besoyense bevol king in het bijzonder voorbijgegaan. Het karakter van ons dienstverle nend bedrijf heeft in u een werke lijk waardig vertegenwoordigster gevonden. Ongevraagd is mij dit meermalen ter kennis gebracht. Uw deelname in het dienstverle nende vlak was niet passief, inte gendeel, graag wil ik stellen dat uw instelling te dien aanzien, „daadwerkelijk" was. Vriendelijk behulpzaam en deskundig stond u steeds klaar voor uw klanten. Ik zou dat willen laten illustreren door een voorval welke mij uit de overlevering bereikte: Zo rond de St. Nicolaastijd, na o.'e 2e wereldoorlog, waren snood aards op stap, om met het oog op de komende dure tijd, op onoirbare wijze zo het een en ander bij te verdienen en hun oog viel daarbij op de winkel (annex postagent schap) van mej. Franken. Naar men mij verzekerde bedroeg a'e buit zo om en nabij de 1000, De bisschoppenconferenties mogen voortaan na goedkeuring van de paus het diakonaat instellen in de onder hun jurisdictie vallende gebieden. Om de goedkeuring van de paus te ver krijgen moeten de bisschoppen aan geven op grond van welke motieven zij tot de stichting van een permanent diakonaat willen overgaan of de aan dacht vestigen op de omstandigheden die hoop geven op een goed resultaat van deze maatregel. De taak van de diakens wordt in elf punten samengevat - het verlenen van assistentie aan de bisschop en de priester tijdens li turgische handelingen; - het plechtig toedienen van het H. Doopsel; - het bewaren en uitdelen van de Eucharistie, ook aan de sterven den; - het inzegenen van huwelijken uit naam van de kerk en krachtens volmacht van de bisschop en van de pastoor; - het uitdelen van de sacramentalia; - het voorlezen uit de H. Schrift en de onderrichting daarover aan de gelovigen; - het leiden van diensten en gebeden wanneer geen priester aanwezig is; - het leiden van de dienst van het woord, vooral wanneer de priester ontbreekt; - het vervullen in naam van de hiërachie van de verplichtingen tot naastenliefde en sociale hulpver lening; - het leiden in naam van de pastoor gn van de bisschop van de ver spreid liggende christelijke ge meenschappen; - het bevorderen en onderhouden van de apostolische activiteiten van de leken. Voor die tijd een aardig bedrag. Dit nam de Besoyense bevolking niet. Juffrouw Franken mocht niet opdraaien voor deze strop. Door de buurtbewoners werd han ook spon taan het ontvreemde bedrag bij een gegaard en bij wijze van St. Nicolaasgeschenk aan de gedupeer de mej. Franken aangeboden. Dit kleine voorval wilde ik gebruiken om daarmede te demonstreren hoe node he Besoyense bevolking (uw klantjes) u zien vertrekken, ze zul len u missen" aldus de directeur. „Maar niet alleen de bevolking van Besoyen, ook wij voelen", al dus de directeur, „iets van weemoed bij uw heengaan. De interne con tacten waren steeds bijzonder pret tig. Uw tegemoetkomende vriende lijkheid en uw correcte omgangs vormen met mijn mensen, droe gen er ontegenzeggelijk toe bij, dat (voor zover ik 't in mijn nog korte ambtsperiode te Waalwijk kan overzien) zich nooit wrijvingen van enige portantie hebben voorgedaan. Ook uw administratieve beslomme ringen gaven zelden aanleiding tot strubbelingen, U had het postale vak onder de knie. Onze contacten (tussen u en mij) waren, ofschoon niet zo' intensief, toch bijzonder prettig. De ambtelijke problemen of probleempjes die zich voordeden, konden we steeds harmonieus en tot beider tevredenheid oplossen. Voor al deze bemoeienissen en contacten wil ik u graag vanaf deze plaats hartelijk bedanken en deze dank breng ik u tevens over namens de hogere bedrijfsleiding, die in de vorm van een begeleidend schrij ven, waarin de verbintenis per 1 juli 1967 wordt verbroken, u mede deelt dat zij voor de wijze, waarop u uw dienst heeft uitgevoerd, gaar ne dank zegt. Juffrouw Franken, u gaat nu en wij zien u vertrekken met gemengde gevoelens. Enerzijds verheugt het ons dat u in staat bent er mee te kunnen stoppen op deze leeftijd en onder werkelijk prima vitale omstandig heden, welke alle belofte voor de toekomst inhoudt. Anderzijds spijt het ons dat wij in u zullen missen een amicale ien prpttfge collega/. Tenslotte wens ik u toe, dat de in het verschiet liggende jaren ten- volle zullen beantwoorden aan het beeld, dat u zelf ongetwijfeld daar van zult hebben gevormd. Mede namens al mijn medewerkers in de ruimste zin des woords wens ik u van harte nog vele goede, gelukki ge maar vooral gezonde jaren toe. „Mag ik dit benadrukken", aldus de directeur, „met het overhandigen van dit bloemetje. Zich richtend tot mevr. Vrijhoeven, die mej Franken gedurende ettelijke jaren op werke lijk voorbeeldige wijze heeft bij gestaan, zei de directeur. „Ofschoon van een officiële band tussen u en het bedrijf niet gespro ken kan worden, wil ik de gelegen heid van dit afscheid toch niet laten passeren, zonder ook niet u van harte te bedanken voor de prettige contacten, die u, enerzijds namens het Staatsbedrijf der PTT met het publiek onderhield en anderzijds intern met alle medewerkers van dit kantoor". Hij wenste mevr. Vrijhoeven en haar echtgenoot voor de toekomst bet allerbeste en bood haar even eens bloemen aan. Namens het ge hele personeel, ambtenaren, bestel lers. voorman en werksters, sprak de heer H. Sleenhof een kort af scheidswoord en dankte op de eer ste plaats mej. Franken die al die jaren op correcte wijze haar werk heeft vervuld, de laatste jaren in samenwerking met mevr. Vrijhoe ven. „Hoewel wij u uw rust van harte gunnen, kunnen wij, „aldus de heer Sleenhof, „een gevoel van spijt toch niet onderdrukken en dit zullen zeker de bewoners van Besoyen met mij eens zijn. Vooral de oudjes van Besoyen, die u in al die jaren hun AOW hebt uitbetaald, zullen u het meest missen". De heer Sleenhof dankte voor de goede samenwerking en sprak de wens uit dat God mej. Franken nog vele jaren kracht en gezondheid geven mag en hij hoopte dat zij nog vele jaren van een welverdiende rust zal mogen genieten. Namens het gehele personeel bood hij mej. Franken een prachtige vaas aan waarvan hij hoopte dat deze 'n ereplaats zal krijgen in haar woning en steeds een herinnering zal zijn aan de tijd die mej. Franken bij de PTT heeft aangebracht. Met ingang van heden is het agentschap Be soyen van de PTT gevestigd in het pand Molenstraat 4. In Den Bosch is de intérne jaar vergadering gehouden van de hoofd inspecteurs-directeuren der districts bureaus voor de arbeidsvoorziening in Nederland. Het gezelschap werd in het provinciehuis ontvangen door het provinciaal bestuur van Noord- Brabant en bracht een bezoek aan de schroevengieterij van Lips N.V. te Drunen. Daarna werden de Theodo- rushaven in Bergen op Zoom en het industriegebied aldaar bezocht. Voorts werden de excursies besloten met een bezoek aan Etten en Eindho ven. De oud-president van Conigo, Tsjombe, die uit dit land was ge vlucht en in Spanje woonde, is per vliegtuig uit dit land ontvoerd en naar Algiers overgebracht. Congo heeft nu zijn uitlevering gevraagd. Als dit wordt toegestaan, wacht hem daar de doodstraf. L.S. Wij hebben het genoegen mede te delen, dat wij ons Café op woensdag 5 juli aanstaande Onze zaak is gemoderniseerd en uitgebreid, waardoor wij onze klanten nog beter kunnen bedienen. Aanbevelend, A. W. KLERKS Waalwijk, juli 1967 Valkenvoortseweg 20 Onder leiding van de heer W. van Rijcke- vorsel heeft het Waspikse mannenkoor haar reputatie weer eens een keertje opgepoest. Nieuwe glans verwierven de 35 puike ke len ip het roemruchte Kurhaus te Sdheve- ningen waar het optrad in het kader van het grote internationale koorfestival, geor ganiseerd door de federatie van Neder landse zangerbonden. Het Waspiks koor kreeg van de jury R. van Yperen, ingeval len voor prof. ir. Henk Badings, prof. dr. Siegfried Borris uit Berlijn en Vic Mees uit Meohelen een bijzonder hoge waarde ring, zowel voor het verplichte als het vrije werk. In de hoogste afdeling waarin Waspik uitkwam hebben 8 van de 9 koren voor het verplichte nummer de keus laten vallen op Plange van Marius Monnikendam. Alleen de Schola Canterum St. Feillan uit Aken, een kamerkoor van 14 zangers, voerde de compositie van Guillauwe de Machaut uit. Als vrij werk bracht het Waspiks koor de St. Antoine de Padoue van Francis Poulenc. De heren Van Yperen, Borris en Mees waardeerden de prestaties van Waspik resp. in het verplichte en het vrije werk als volgt: zuiverheid 9-9, 9-9, 8-9, ritmiek 9-9, 9-9, 9-8, uitspraak 9-9, 9-8, 9-9, klankgehalte 9-9, 9-9, 8-8, nuancering 9-9, 9-8, 9-8, samenzang 9-9, 8-9, 9-8, opvatting 9-8, 9-8, 8-8. Dit bracht een totaal van 365 punten en een gemiddelde van 8,7. Geen enkel Nederlands koor uit de hoogste afdeling kon dit puntentotaal benadeTen. Alleen de Schola cantorum uit Aken en het Cher der Prager Lehrer uit Praag eindigde boven Waspik, resp. met 385 en 400 pnt. 4e werd Mannenkoor Lambardi uit Helmond met 352 p. 5e een koor uit Attendorf, Duits land met 330 p. 6e Polyhymnia uit Heer len met 325 p. 7e Rumpens Mannenkoor uit Brunssum met 319 p. 8e Zutphens man nen koor met 296 p. Het Proleter koor uit Sarajewe, Joegoslavië liet verstek gaan. 68 junioren en pupillen en 9 lei ders maken zich gereed om in de tweede week van de maand juli 'n kampweek mee te beleven. Deze kampweken worden jaarlijks geor ganiseerd door de kampcommissie van de NKS. Een zo groot aantal leiders als dit ja31* zijn er nog niet mee geweest en we mogen wel stel len, dat het tot grote voldoening stemt, wanneer negen personen be reid zijn om er een gedeelte van hun vakantie aan op te offeren. En niemand zal begin 1958 deze ont wikkeling vermoed hebben, wat be treft RKC. Reeds in augustus 1957 reisden vooral Br. Sic/onius en de heer J. Pullens vele kampen af om zich cp de hoogte te stellen van de eventuele mogelijkheden voor RKC. Het antwoord was zeer positief. In januari 1958 werden er voor de jeugd dia's vertoond over de kam pen en dit had tot gevolg, dat zich voor de kampen in augustus 25 per sonen opgaven. De eerste kamp- week voor RKC vond plaats in Zundert. Toendertijd werd er door RKC nog op stro geslapen, doch dit sliep niet best, zodat prompt met een luchtbeddenactie werd be gonnen. Enthousiast over dit eerste succes schreef RKq weer in voor het volgende kampjaar. Weliswaar moet gezegd worden niet voor 100 procent enthousiast, want de orga nisatie van de NKS stond op een lager pitje als nu, waardoor hygi ëne en eten bijna op de tweede plaats kwamen. Gelukkig is de NKS hier al snel op teruggekomen, zodat nu de hygiène en het eten 'n gelijkwaardige plaats innemen naast het sportieve element. In 1959 ging RKC weer naar Zundert en nu met 56 deelnemers in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. Door een nieuwe in deling naar leeftijd kon voortaan naar kampen gegaan worden met jongens, die even oud waren. Velen zullen prettige herinneringen kun nen ophalen bij het noemen van de kampplaatsen Zundert. Berg en Dal, Horst. Weert, Stadtkyll en Fersch- weiler. Dit jaar gaat RKC dus voor de De suikerprijs is met ingang van zaterdag j.l. met drie cent per kilo gram omhoog, evenals de prijs van diverse aardolieproducten. Met in gang van vandaag wordt de prijs van vanille- en chocoladevla ver hoogd. De verhoging van de suikerprijs is een gevolg van de aanpassing van de af-fabrieksprijs aan de voor de oogstjaren '66/'67 en '67/'68 gelden de garantieprijs en van de verho ging van de omzetbelasting. Voor de aardolieproducten zijn de verhogingen: benzine, super en ge wone, en tweetaktolie 0,3 cent per liter; petroleum en gasolie 0,1 cent per liter en stookolie van 50 tot 55 cent per 1000 kg. Aan het Suezkanaal zijn nieu we gevechten uitgebroken. Beiden beschuldigen elkaar natuurlijk van het eerste schot, maar beiden blij ken te trachten daar hun posities te verbetéren. In Bihar (Indië) is na 3 jaar de eerste regen gevallen. Men is druk aan het zaaien en de dorst te lessen. Zaterdag en zondag is het zeer druk geweest op de wegen en de stranden in ons land; ook honderd duizenden vertrokken naar het bui tenland. Talrijke auto-ongevallen heb ben zich voorgedaan, waaronder met dodelijke afloop. Ook zijn drie baders verdronken. tiende maal op kamp. In die periode hebben enkele honderden jeugdle den een prettige week beleefd in de jeugdsportkampen. Velen zijn als leider mee geweest, o.m. L. v. d. Hoven 9x, Br. Sidonius 8x, J. Pullens sr. 6x, Th. Pulles 6 x, J. v. d. Eerden 5x. In de weken dat er bij RKC „kampkoorts" heerst, kan de kamp- commissie altijd op veel medewer king rekenen bij het vervoer van de bagage en van a'e jongere deel nemers naar de kampplaatsen. Zon der die hulp zouden de kampen niet hebben kunnen worden tot wat ze nu zijn. De pupillen gaan dit jaar naar Griendtsveen met 27 personen o.l.v. Br. Reinhard, P. v. d. Broek en J. Donkers. Tevens gaan in diezelfa'e week de A-junioren naar Fersch- weiler in Duitsland met als leiders de heren M. Verdonk en Th. Pulles. In de week daarop gaan de C-juni- oren naar Horst met 15 man onder leiding van J. v. d. Eera'en en J. Kolster. In deze periode gaan ook de B-junioren op kamp en wel naar Weert, waar als leiders fungeren de heren L. v. d. Hoven en Sj. Leij- tens. De verschillende sporten, die in een kampweek beoefend worden, zijn naast voetbal: o.a. volleybal, wandelen, zwemmen, atletiek en be hendigheidsspelen. Het spreekt van zelf, dat de kampcommissie van RKC iets aparts wil maken van dit tweede lustrum en wij kunnen niets anders doen dan hen veel suc ces toe wensen, niet alleen voor de sportprestaties, maar ook dat door de kampen de onderlinge band weer verstevigd mag worden. Gedeputeerde staten van Noord- Brabant hebben van de minister van Binnenlandse Zaken bericht ontvan gen, dat extra financiëringsmiddelen beschikbaar zijn gesteld aan noord- brabantse gemeenten om investerin gen te doen in het kader van de be vordering van de werkgelegenheid tot een totaal bedrag van 22 mil joen. De objecten welke thans hierme de kunnen worden verwezenlijkt bestaan uit scholenbouw, bouwrijp maken van grona'en met diverse bestemmingen, aanleg en recon structie van wegen en aanleg riole ring. Helmond en omliggende ge meenten, waar de behoefte aan werkgelegenheid groter is dan el ders, ontvangen extra financiërings middelen tot een bedrag van 2.639,300,—. In het gebiea' Eindhoven en om geving kunnen de gemeenten met objecten aanvangen met een totale investering van 2.746.500',Ook in het gebied Roosendaal c.a. - Et- ten en Leur - Rucphen zijn aan di verse gemeenten extra financiërings middelen beschikbaar gesteld van ruim 1 miljoen, terwijl aan elk der gemeenten Tilburg en Oss een bedrag van bijna f 2 miljoen ten deel viel. De verdeling van het to tale bedrag van f 22 miljoen naai de aard der objecten is als volgt: Scholenbouw f 11.801.100,-; bouw gymlokalen 758.000,-; bouwrijp- maken van gronden inclusief we genaanleg en riolering 6.932.800,-; bruggenbouw 1.480.000,-; en voor zieningen van openbaar nut (gas- voorziening etc.) 1.040.000,-. De 49-jarige S. S. uit Oosterhout is donderdagmorgen voor de recht bank van Breda wegens doodslag ver oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De officier van jus titie had 15 jaar geëist. Op 17 februari heeft S. in zijn wo ning aan de Korte Hoogstraat in Oosterhout zijn echtgenote door wur ging om het leven gebracht. De man en vrouw leefden reeds geruime tijd gescheiden. De officier van justitie achtte 14 dagen geleden tijdens de rechtszitting moord bewezen, omdat de verdachte met kalm beraad en rus tig overleg te werk zou zijn gegaan. De rechtbank was het hiér niet mee eens en strafte wegens doodslag. WAALWIJK Vorige week is de Tilburger Henk Mulder (16) leer ling van het Willem van Oranje College uit Waalwijk gevlucht toen hij hoorde dat hij voor het over gangsexamen van de derde naar de vierde klas was gezakt. In een brief aan zijn ouders zette hij de reden van zijn vertrek uiteen. Mede dank zij een oproep door de radio werd hij donderdag op een camping in Cadzand gevonden. Aan een verslaggever van het dagblad De Telegraaf verklaarden vader en zoon Mulder wat de reden van de vlucht was. Henk had begin juni zijn duim gebroken en dit was volgens hem een te zware hana'icap voor het maken van de schriftelijke examen. Drs. D. Schouten, direk- teur van het Willem van Oranje College vond de zaak zwaar over trokken. Hij gaf ons het volgende uitgebreide commentaar. „We hebben in de pers een ver haal kunnen lezen omtrent 'n weg gelopen leerling van mijn school. Waarom moet dat nu in de krant? Is het al niet erg genoeg voor de ouders, dat zoiets gebeur(t En waarom moet door een kletsver- haal vol onjuistheden mijn school in een volstrekt onjuist daglicht wora'en gesteld? Dientengevolge acht ik mij genoodzaakt alle leu gens te weerleggen en aan de kaak te stellen. Vooreerst vluchtte de jongen, voordat de leraarsvergadering ge houden was. Hij vreesde een on gunstig rapport. Hij ging weg op dinsdag, pas op donderdag ontving de vader bericht, dat de zoon ge zakt was. Het meest gemene in dit verhaal is de geschiedenis van de gebroken duim. Gesuggereerd wordt dat deze de oorzaak van zijn zakken is. Dit is een flagrante leugen. De exacte feiten zijn de volgen de: Op zijn tweede rapport had hij vier onvoldoenden, waarop hij reeds gezakt zou zijn bij overgang. Op zijn overgangsrapport had hij ze ven onvoldoenden. Op 1 juni brak hij zijn duim. Hij was echter op 7 juni reeds in staat een repetitie na tuurkunde te maken, waarvoor hij een vijf kreeg. Toen hij op IC- juni een repetitie scheikunde moest ma ken, kon hij wel de vragen op schrijven, maar geen enkel ant woord, resultaat: 1. Op 12 juni moest hij een repeti tie Duits maken; hij zei tegen de leraar, dat hij niet kon schrijven, wel was de repliek, dat is niet erg, dan hoen we het mondeling. Na enige minuten bleek, dat hij er to taal niets van wist en hij ging er mee accoord dat er een twee voor genoteerd werd. On 14 juni was hij in staat een repetitie aardrijkskunde te maken, waarvoor hij een negen kreeg. Op 15 juni was hij in staat een repetitie algebra geheel af te ma ken, maar door een groot aantal cijferfouten kreeg hij er 5% voor. Toen kwam dan op 16 juni de re petitie boekhouden. Hij heeft voor de repetitie niets tegen de leraar gezegd en deze normaal meege maakt. Alleen na de les heeft hij gezegd, hat hij wat slecht kon schrij ven. Hij kreeg voor deze repetitie een vier. Het zal duidelijk zijn, dat deze vier geen gevolg is van het slechte schrijven, maar van gebrek aan kennis. Op 17 juni maakte hij nog een werk voor scheikunde, waar hij drie voor kreeg, zodat het rapportcijfer 4 Wel allerpiins ge rechtvaardigd is. Uit een en ander kan blijken, hat het slechte rapport een gevolg is' van gebrek aan ijver. Ook heeft hij nimmer contact met mij opgenomen. De leraarsvergade ring kon dan ook niet anders doen dan hem afwijzen", aldus de heer Schouten

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5