Wc\c\Lwijkse en LanqstRAAtse couRant Raad Waalwijk vergadert donderdag 13 juli Raad Loon op Zand werkte in vlot tempo agenda af Benzine weer omhoog Gevlogen GYMNASTIEKZAAL VOOR ULO In het economisch proces is de ondernemer in de loop der jaren soms een overbelichte figuur geworden. Dat hierbij meer dan eens ook verkeerde belichting ge bruikt is, mag ons dan nauwelijks nog verwonderen. Meer verwondering mag zich bij ons aftekenen in het beschouwen van de consument, de eindfiguur in elk economisch proces. Eigenlijk is 't die consument, die het hele economische leven in beweging brengt. Zijn Ondernemer is soms overbelichte figuur geworden Boze woorden Hulpverlening door wijkverpleegsters aan vakantiegangers Krediet Vietnam Fokker Friendship naar de top behoeftenpatroon bepaalt of een fabrikant nog toe komst heeft of niet. Hij kan een bedrijfstak tot bloei brengen maar ook tot de grond toe afbreken. Zijn macht is ongekend maar wordt eigenlijk onvoldoende gebruikt, althans op georganiseerde wijze. Vurige le den van de consumentenbond zullen 't met die machts positie van de consument eens zijn. Hun organisatie slaat van dag tot dag op de trom om die miljoenen ver bruikers rond de organisatievlag te verenigen. Beïnvloeding Moeilijke opgaaf Nederlanders mogen Guinee niet meer uit Reconstructie Gymnastiekzaal Bundeswehr krimpt in Giften rampenfonds stromen binnen Ramp met trein in Oost-Duitsland MAANDAG 10 JULI 1967 88e JAARGANG No. 55 Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De consument brengt eigenlijk het economisch leven in beweging (Van onze economische medewerker) En toch zullen ook consumenten organisaties grote moeite hebben, marktbeheersend op te treden. Wel kan hun betekenis uitgroeien tot 'n marktverstorend element, waarbij wij zowel aan de goede als aan de kwade zijde van die storing den ken. Zij kunnen ten goede werken, wanneer zij economische misstan den bloot leggen en ten kwade wanneer zij zich daarbij vergissen. Hoe moeilijk het is het terrein der vergissing te mijden, hebben wij ervaren bij de warentesten rond de consumentengids en ook in het verband van verkeerde of wellicht verkeerd uitgelegde uitspraken voor radio en televisie. De klant is ko ning, maar in een ontwikkelde maatschappij niet meer in de be tekenis van een willekeurig heer ser. In vele publicaties over de con sument wordt deze dikwijls afge schilderd als een figuur die versto ten wordt en veracht door het be drijfsleven. Er zou met hem geen rekening worden gehouden. Van zelfsprekend is dit een onjuiste voorstelling van de werkelijkheid. In het gehele bedrijfsleven is de klant nog wel degelijk de grote fi guur. Slechts het mala-fide deel van de handel en industrie zou een hekel aan die consument kunnen hebben. Ook bestaat er bepaald geen tegen stelling tussen 't midden- en klein bedrijf en de consument. De mees te boze woorden vinden hun oor sprong in wederzijds onbegrip of in het spreken van een andere taal. In wezen bestaat er een grote harmo nie van belangen. Zien wij in dit verband nog eens naar de kwestie van de warentest. Mits geen persoonlijke belangen ge schaad worden, hebben consument en ondernemer er een groot belang bij te weten welke gebreken be paalde produkten (kunnen) verto nen. Minder opmerkzame onderne mers kunnen daarmee hun voordeel doen. In dit verband is het betreurens waardig dat het doen van waren- tests onder toezicht van een com missie uit het bedrijfsleven en con sumentewereld nog niet van de grond is gekomen. Onlangs leerde ons een publicatie dat de regering Vakantiegangers, die in hun woon plaats regelmatig hulp ontvangen van de wijkverpleegster van een kruisvereniging, kunnen deze ver pleeghulp in overleg en in over eenstemming met plaatselijke rege lingen ook verkrijgen op het va kantie-adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn wanneer het 't geven van injecties betreft. De eigen huis arts dient de vakantieganger dan 'n briefje met gegevens mee te geven voor zijn collega in de vakantie plaats. Ook de wijkverpleegsters in de twee plaatsen zullen elkaar over de patiënt(e) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie is, ziek wordt en er een arts bij roept, kan daarna ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrokkenen nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een noodlidmaatschap moeten worden aangegaan. Buitenlanders, die in ons land hun vakantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijk verpleegster verkrijgen. Ook deze patiënten dienen eerst een arts ter plaatse te consulteren. Deze kan hen zo nodig naar 'n wijkverpleeg ster van een der kruisverenigingen verwijzen. dit werk niet voldoende wil subsi diëren. Dat zal ongetwijfeld een ge volg zijn van de bezuinigingsplan nen van de overheid. Met het oog op het belang van deze zaak, zou het particulier ini tiatief dit werk moeten kunnen be kostigen. Blijkt de betekenis van dit werk zo groot voor het alge meen belang als in brede kring wordt betoogd en geloofd, dan zal de overheid via de Staten-Generaal heus wel voldoende middelen op ta fel brengen. Het is niet ongezond wanneer de overheid de initiatie ven uit het volk en bedrijfsleven volgt, maar deze niet oproept. Intussen is het bedrijfsleven nog wel benieuwd naar meer in het oog lopende wensen van de consument. Men zou zich kunnen afvragen in hoeverre nu eigenlijk het consump tief krediet van grote betekenis kan zijn voor de welvaart. Wij weten daar wel iets over van de zijde van de banken, die zich met het zgn. kleinfcrediet bezig houden, maar in hoeverre er een maatschappelijke weldaad of afkeurenswaardige transactie in schuilt, hangt nog in de mist. Meer onderzoek op dit punt zou gewenst zijn. In het afremmen van consumptief krediet als instrument van conjunctuurpolitiek juist? Be paalde bedrijfstakken worden dan de dupe. Dit vraagstuk zou meer vanuit de hoek van de consument moeten worden belicht. Misstappen bij het aftasten van de consumenten levende behoeften gaan met enorme kapitaalvernieti ging gepaard. De investeringen voor nieuwe produkten vragen steeds grotere sommen naarmate het on mogelijker wordt een produktie op kleine schaal te beginnen. Dit heeft direct gevolgen voor de mate van research, die nodig vooraf moet gaan aan een nieuwe produktie, on geacht of deze ligt op het terrein van de fabricage of op dat van de dienstverlening. Zoals wij bezig zijn de resultaten van een verkiezingsuitslag te ana lyseren ten behoeve van de meest gewenste politieke structuur, zo zul len wij ook moeten werken aan het analyseren van de consumentenkeu ze in het proces van koop en ver koop. Zo voorzièt het moderne stads plan in buurtwinkels, wijkwinkels en centrum-zaken. Daar gaat men nu overal van uit. De verspreide winkelvestiging wordt uit den boze geacht. Wil de consument dat nu werkelijk en overal? Terwijl Amerika's minister van defensie McNamara in Zuid-Viet nam besprekingen voert over ver der te nemen maatregelen met het oog op de oorlog daar, heeft zijn collega van buitenlandse zaken Dean Rusk in Chicago verklaard dat de V.S.-troepen zich uit Vietnam zou den kunnen terugtrekken indien Hanoi ook zijn geregelde eenheden en de guerrilla-strijdkrachten uit 't zuiden zou terugroepen. De Air France gaat voor de Fran se posterijen vliegen met 12 Fokker Friendships De toestellen zijn don derdag in Parijs door het Franse ministerie van Posterijen besteld. De eerste twee Friendships, die van Fokker zijn gehuurd, worden in au gustus in Air France-kleuren afge leverd. Met deze bestelling is het Friend- ship-verkoopcijfer gestegen tot 442, waardoor het record van 444 van de Europese Viscount bijna is ge broken. Omdat de Friendship nog jaren in produktie zal blijven, zal het Viscount-verkoopcijfer waar schijnlijk vere worden overschre den. Veel wordt ons in de mond ge legd voordat Wij er ja of amen op hebben kunnen zeggen Geeft de consument de voorkeur aan par- keermeters of wil hij toch liever de parkeerschijf? Als het waar is dat alleen grote fabrikanten het consu mentenonderzoek kunnen betalen, houdt dit dan geen grote gevaren in? Zal die grote fabrikant dan niet de consument gaan dicteren? Hij zal dat nooit laten merken, maar 't beïnvloeden van consumenten via goedgerichte reclame-acties is niet zo'n groot probleem. Lopen wij niet het risico dat het consumentenonderzoek in handen komt van degenen die er belang bij hebben dat in bepaalde richting te leiden? Het zou interessant zijn wanneer een aantal onderzoekingen ten bate van consumenten werd ge daan door een instituut, dat geheel los staat van elk commercieel- en groepsbelang. Het schijnt een moeilijke opgaaf. Zo moeilijk, dat wij nu het meeste over die grillig reagerende consu ment alleen weten via rinkelende kassa's. Voor het overige gaat die consument nog onder in een on grijpbare massa van wensen en ge dachten, die wij niet kennen. Wij dachten dat een goede consumen- ten-research aan zakenleven en par ticulieren een goede dienst zou kun nen bewijzen. Mr. v. M. De regering van Guinee heeft haar strafmaatregelen tegen Neder land uitgebreid met het verbod aan alle Nederlanders om het land te verlaten, zo blijkt uit berichten die uit het buurland Sierra Leone in Den Haag zijn ontvangen. Vier KLM-employé's waren reeds aangehouden in de Guinese hoofd stad Conakry, als represaille voor de noodlanding van een KLM-ma- chine in Ivoorkust, met aan boord de UNO-delegatie van Guinee. Er zijn ongeveer 50 Nederlanders in Guinee, van wie ruim 30 in dienst van het Aannemersbedrijf Van Hat- tum en Blankevoort. Ingewijden noemen als mogelijke bijkomstige achtergrond voor de ongehoorde maatregelen van Guinee, de schul den die het land heeft aan de KLM en aan v. Hattum en Blankevoort. De Guinese ambassadeur in Bonn, die ook met de diplomatieke belan gen van zijn land in Den Haag is belast, blijkt geen gehoor te geven aan de dringende verzoeken om bij minister Dunt te verschijnen, met het motief, dat hij zijn geloofsbrie ven nog niet heeft aangeboden bij de Nederlandse regering. Het Departement van Buitenl. Zaken is uiterst verbolgen over de onvoorstelbare gang van zaken. De raad van de gemeente Waalwijk komt donderdag 13 juli om 19.30 uur ten stadhuize in openbare vergade ring bijeen. De agenda luidt: 1. Vaststellen van de notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot 20e wijziging van de algemene politieverordening voor de gemeente Waalwijk 1935. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 6.500,- voor de aanschaffing van een bestelwagen voor de gemeente licht- en waterbe drijven. 5. Voorstel tot het overdragen in eigendom van 2 semi-permanente schoollokalen van de R.K. Kleuter school, Heermanslaan 2, alhier, aan het R.K. Kerk- en Schoolbestuur van de parochie St. Clemens te Waalwijk. 6. Voorstel tot aankoop van de pan den Markt 11 en Grotestraat 210 van Albert Heyn te Zaandam. 7. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen ten noorden van de Groene- woudlaan, aan L. P. L. Beerens te Kaatsheuvel. 8. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen ten noorden van de Jan van Eycklaan, aan Ir. V. Th. J. van Ber- kestijn te Eindhoven. 9. Voorstel tot verkoop van bouwter rein, gelegen ten oosten van 't Ramp pad, aan P. de Werd te Waalwijk. 10. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen ten noorden van de Woerin- genlaan, aan C. H. van de Zande te Waalwijk. 11. Voorstel tot ruil van de gemeen tewoning Tolstraat 3 tegen de wo ning Van Assendelfstraat 56, eigen dom van J. P. van der Mei. 12. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen ten westen van de Akkerlaan, van mevrouw P. W. J. Willemse-Pul- lens. 13. Voorstel tot aankoop van 't pand Stationsstraat 100 van C. P. Heems kerk. 14. Voorstel tot het verlenen van 'n recht van opstal op een westelijk ge deelte van het Vredesplein, aan J. J. van der Lee. (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - De raadsleden van Kaatsheuvel hebben van de 22 punten tellende agenda donderdagavond geen probleem gemaakt. In nog geen uur werkte men zich door de voorstellen. Tijdens de rondvraag kwam de verkeerssituatie in het centrum van Kaatsheuvel met de kermis- en marktdagen weer eens ter sprake. Burgemeester Van Erp zegde toe dat volgend jaar terdege bekeken zal worden waar de kermisattracties worden geplaatst. Ook wordt dan een zo goed mogelijke regeling voor het ver keer getroffen. Er worden door de PNEM in Kaatsheuvel en Loon op Zand enkele gebouwtjes neergezet die, volgens de heer Beerens, de om geving ontsieren. De heer Van Erp wees er op dat als straks de uitbrei dingsplannen gerealiseerd zijn, deze gebouwtjes in de huizenblokken zijn opgenomen. Men besloot dan ook erfdienstbaarheden van weg 'en kabels aan de N.V. Provinciale Noordbrabantse Elektriciteits Maatschappij te verlenen. Bij de behandeling van een beroep schrift van de heer N. de Jong, waar bij het college adviseerde afwijzend te beschikken, kwam de heer Moo- nen met het verzoek om de zaak als nog te bezien. „Deze man wordt ge dupeerd. Er zijn bijzondere omstan digheden die bij uw college niet be kend zijn. Er zal hier geholpen moe ten worden", aldus de heer Moonen die het college vroeg de mogelijkheid te willen bezien om alsnog toestem ming te willen verlenen. Burgemeester Van Erp deed de toezegging dat als deze omstandigheden bij het college bekend zijn, men graag de zaak nog eens wil bekijken. Hij had het juister gevonden als de heer De Jong contakt had opge nomen met het college. „Waarom moet dat via de raad gespeeld wor den?" Besloten werd 't verzoekschrift af te wijzen, waarbij burgemeester Van Erp wel de mogelijkheid open liet, later op deze beslissing terug te komen. Er zal een bestemmingsplan worden voorbereid van de bebouwde kom van Loon op Zand alsmede de kom van Kaatsheuvel. Deze beide kommen zullen planologisch en stede bouwkundig moeten worden aange past bij de steeds groeiende ontwik keling van deze twee woonkernen. De heer Hornman deed hierbij de sug gestie om voorlichtingsavonden te or ganiseren voor de betrokken bewo ners, zodat dan vooral de zakenmen sen tijdig weten wat er gebeuren gaat. Een suggestie die burgemeester Van Erp graag in overweging nam. Met de Maatschap Aardgas werd een overeenkoms t aangegaan. Ook werden de wachtgeldregeling en de salarisverordening van de gemeente gewijzigd. Een groot goed noemde de heer Hornman de verordening, rege lende het toekennen van een tege moetkoming in de bovenmatige ziek tekosten aan gepensioneerden, wacht gelders e.a. Wel vroeg hij het col lege te willen bezien of er een bepa ling in opgenomen kon worden, dat degenen die uit sociaal oogpunt geen gebruik van deze regeling behoeven te maken, worden uitgesloten. Burge meester Van Erp zal met het Geor ganiseerd Overleg contakt over het voorstel van de heer Hornman opne men. Er zal een jaarlijkse subsidie wor den verleend aan het Katholiek Insti tuut voor gezinsverzorging in Waal wijk, in de kosten van huishoudelijke hulpverlening aan alleen-wonende be jaarden. Ook werd medewerking ver leend aan het treffen van een aantal onderwijsvoorzieningen. Een daarvan was de medewerking aan de bouw van een gymnastieklokaa l bij de Ulo school Pius X. Hierdoor zal de ac- comodatie op het gebied van de soort lichamelijke opvoeding belangrijk ver beterd worden. De heer Veldkamp bracht hiervoor het college dank. Bur gemeester Van Erp haalde ook nog de sporthal aan. Plannen hiervoor zijn in voorbereiding. De bouw van een gymzaal voor de Ulo zal hierop geen invloed hebben. Tot slot werd nog een overeenkomst aangegaan met de N.V. Nederlandse Gas Unie in Groningen, voor de le vering en afname van aardgas. Ook werd een krediet beschikbaar gesteld voor de aanleg van wegen in het ka der van de ruilverkavelnigsovereen- komst Binnenheide. Burgemeester v. Erp merkte op dat de mogelijkheid wordt bezien om met een subsidie van het rijk de Moerse Dreef te verhar den. 15. Voorlopige vaststelling gemeen te- en bedrijfsrekeningen 1964 en goedkeuring rekening 1964 Gemeen telijke Instelling voor Maatschappe- ke Zorg. 16. Wijziging begroting. In tegenstelling tot de vorige prijs verhoging is dieselolie (autogasolie) die door het wegverkeer wordt ge bruikt, nu ook bij het duurder wor den betrokken. De prijs voor deze olie gaat zelfs drie cent per liter om hoog. Voor een liter superbenzine moet de automobilist vandaag 57 ct betalen en voor gewone benzine 53.7 ct. per liter. Dieselolie komt nu uit op bijna 24 ct. per liter. Petroleum wordt 2 ct. per liter in prijs opgetrokken. Deze verhoging geldt.ook voor huisbrandolie 1 en 2 en dunne stookolie. Zware stookolie gaat 15 gulden per duizend liter om hoog en teerprodukten (bitumen) worden 20 gulden per ton duurder. Smeermiddelen die in garages wor den gebruikt, zoals motorolie en vet, worden vijf ct. per liter duurder. Autogas mag een halve cent per liter worden verhoogd en andere vloeibare gassen één cent per liter. Met de prijsverhoging van vandaag zijn ben zine, dieselolie en huisbrandolie sinds het uitbreken van het Arabisch-Isra ëlische conflict 3 cent per liter duur der geworden. Dat de verschillende olieprodukten weer in prijs zouden worden verhoogd was te verwachten. Een verhoging van twee cent per li ter voor benzine en andere produkten komt evenwel als een volledige ver rassing. Het Westduitsè ministerie van de fensie moet van alle ministeries waarschijnlijk het sterkst bezuini gen. De defensiebegroting van ko mend jaar, die op 20 miljard was geraamd, wordt besnoeid tot onge veer 18 miljard, waardoor vooral 't leger veel minder krijgt. Dit zal tot gevolg hebben, dat ongeveer 60.000 soldaten minder onder de wapenen worden geroepen. Op gironummer 9575 van het Na tionaal Rampenfonds zijn 1253 nieu we giften binnengekomen voor hulpverlening aan de slachtoffers van de windhoos van zondag 25 ju ni. Het totaal aan binnengekomen giften bedraagt thans 135.190.24. Zowel de koningin als prins Bern- hard hebben aan het rampenfonds een bedrag geschonken. Bij een spoorwegongeluk op 15 kilometer van de Oostduitse stad Maagdenburg, zijn minstens 79 men sen, waaronder vele kinderen, om 't leven gekomen en zeker 75 men sen ernstig gewond. Een personentrein uit Maagden burg botste woensdagmorgen om 8 uur vlakbij het station van 't plaats je Langenweddingen op een tank wagen, die was gevuld met benzine. De wagen ontplofte en zette vier wagons van de trein en het stations gebouw in brand. Het meest tragische aspect van de ramp is het nog onbekende aan tal kinderen, dat is omgekomen. De kinderen waren op weg naar een vaikantie-kolonie. De meeste ver ongelukte passagiers zijn verbrand. De overwegwachter, die de bo men van de overweg, waar het on geluk gebeurde, niet voldoende zou hebben geesloten en ook andere vei ligheidsmaatregelen zou hebben na gelaten, is gearesteerd.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1