WAALWIJK Albert Heijn gaat supermarkt aan Irenestraat bouwen Zweefvliegen genieten van deze avontuurlijke sport DE HEMEL IS HUN SPORTVELD 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 JULI 1967 6 „MOEDERS VOOR MOEDERS" Leo Pullens van RKC verkocht aan Elinkwijk Secretaresse gevraagd a. Kastekort op post agentschap van Besoyen Sluitingsuur Wachtlokaal op Vredesplein N.S.U. Prinz - 3 In Amerika erg populair Nederland Kosten STICHTING WAALWIJKSE MUZIEKSCHOOL Spreekuur directeur: 's woensdags van 2 - 3 en van 7-8 uur. Wilhelminastraat 4. Tel. 3890. HULPDIENST WAALWIJK Voor hulp aanbieden en hulp vra gen: tel. 2778, b.g.g. 2604 of 2126. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Grotestraat 405, Waalwijk Dagelijks geopend: van 8.30 uur tot 12.30 uur. Uitsluitend voor werkenden boven dien: vrijdagavond van 7.00 tot 8.00 uur. van Organon Oss. Het contactadres voor Waalwijk: Mej. J. M. Wilmont Stationsstraat 112. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Grotestraat 196a - Tel. 3787. Jeugdbibliotheek: maandagmiddag van 16.00-17.30 u. woensdagmiddag van 15.00-17.30 u. vrijdagrruddag van 16.00-17.30 u. Iedere woensdag wordt er van 14.30-15.00 uur voorgelezen. Volwassenen: maandag 14.00-16.00 - 19.00-20.30 u. woensdag 19.00-20.30 uur vrijdag 14.00-16.00 - 19.00-20.30 u. zaterdag 10.00-12.30 - 13.00-15.00 u. De leeszaal is alleen open tijdens de openinguren. De Bibliotheek is van 17 tot en met 29 juli gesloten. BAARDWIJK SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK Geopend: vrijdagavond van 7-8 uur. CHR. LEESBIBLIOTHEEK Gevestigd in gebouw Chr. Belan gen, Besoyensestraat 3, geopend donderdagavond van 7.16-8 uur. 3410. STEDELIJK SOCIAAL CARITATIEF CENTRUM Par. St. Clemens en H. Bernadette: Maatsch. werkster A. C. M. Hoff- mans. Bureau Loeffstraat 54, telef. Par. St. Jan en O. L. Vrouw. Maatsch. werkster M. A. M. Hoff- mans. Bureau, Grotestraat 238, tel. 2882. Spreekuur in Besoyen in de Ber- nadetteschool: maandag van 4-5 uur. Burg. Verwielstraat 2a. Par. St. Antonius: Maatsch. werker E. J. v. d. Stoop. Bureau Grotestraat 238, tel. 2882. Dinsdag 2-3 uur Muloschool, Hade- wychstraat, tel. 3412. STICHTING PROTESTANTSE GEZINSZORG Inlichtingen te vragen bij: Mevr. G. E. van de Veen-Kroon, Westeinde 5, tel 2449, b.g.g. 2331. STICHTING WELZIJN GEESTELIJK GEHANDICAPTEN OOSTERHOUT, WAALWIJK Sociaal Peadagogische dienst. Rayon: Drunen, Heusden, Kaatsheu vel, Loon op Zand, Sprang-Capelle, Waalwijk, Waspik. Soc. Pedagoog J. Leeuwenberg, Grotestraat 238, Waalwijk, tel. 04160-2283. Spreek uren: maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur. RKC heeft een gewaardeerde kracht aan het betaald voetbal ver loren. Leo Pullens, de zo gevaarlijke linksbuiten, is verkocht aan Elink wijk. Bij deze Utrechtse Eerste Di visieclub gaat Pullens ook de links buitenplaats bezetten. De A-junioren van RKC hebben op een tournooi bij Waspik een le prijs behaald. De B-junioren gin gen in hun poule met een tweede prijs slepen. FEUILLETON door: Han van Hulzen Hij hield van haar en dat was iets heel anders dan verliefd op haar zijn. Omdat het niet kon en niet mocht, maar meer nog omdat hij zich voor zijn gevoelens schaam de, verschanste hij zich achter een r orse houding als het hem te mach tig werd en zijn handen zich naar haar wilden uitstrekken. Toen het lente werd, viel er 'n schaduw over het leven van Lies de Waal. Haar plezierige en op du re genoegens gebaseerde omgang met ir. Boxel bleek de kern in zich te hebben gedragen van een ramp zalig en ongewenst gebeuren. Zij had het niet gewild en zijn bedoe ling was het zeker niet geweest, maar het was de tol die zij moest betalen voor een frivool en onge bonden leventje. In haar nood wist ze niet tot wie zich te wenden, niet tot haar ouders, die de „schande" niet zouden weten te dragen, en aanvankelijk niet tot Boxel, omdat hij haar genoegzaam had duidelijk gemaakt dat een huwelijk nooit de GESLAAGD Aan de U.T.S. in Den Bosch slaag de voor afd. Werktuigbouwkunde de heer C. v. Woensel te Waalwijk. Aan de Universiteit te Amster dam slaagde voor het Propaedeu- tisch examen Sociologie, de heer Th. Bakkers uit Waalwijk. RECTIFICATIE Bij gelegenheid van het zilveren priesterfeest van pastoor Oomens, werd door de jeugd van de Pastoor van Haarenschool de kinderoperette ,Ali Baba en de veertig rovers' drie maal met groot succes opgevoerd. In ons blad werd abusievelijk ver meld dat de heer Th. Verheijen de leiding had van deze operette. Maar het was juist de heer Wim Kleijn, onderwijzer aan voornoemde school die deze prachtige operette heeft ingestudeerd. Bovendien heeft hij alle decors ontworpen, zorgde hij voor de verlichting en maakte een geluidsband voor de begeleiding. Alle eer komt dus toe aan de heer Wim Kleijn, die wij hebben leren kennen als een talentvolle, harde werker. Op het nieuwe postagentschap Besoijen is op woensdag 5 juli j.l. een kastekort ten bedrage van 79.30 ontstaan. Interne onderzoe kingen hebben het ontstaan van het tekort niet kunnen ophelderen. Het is niet uitgesloten dat het te kort is ontstaan doordat aan iemand die een cheque, een postwissel, een stuk van de Sociale Verzekerings bank, een AOW-kwitantie of der gelijke heeft laten uitbetalen, na de uitbetaling per ongeluk het gete kende betaalbewijs is mee terugge geven. Allen die woensdag j.l. het agent schap Besoijen bezochten worden verzocht na te gaan of wellicht een getekend stuk werd mee terugge geven of een andere onjuiste han deling heeft plaats gehad. Aange zien het Staatsbedrijf PTT elke aansprakelijkheid afwijst, komt het tekort ten laste van de betrokken postagent. Inlichtingen die tot het oplossen van het tekort kunnen leiden wor den graag verwacht bij de post agent (tel. 2540) of de directeur van het postkantoor Waalwijk (tel. 2511). GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: div. zwemkaarten; div. verz. plaatjes en -bewijzen; zonne brillen; fietstas; tas met kranten en regenjas; regenjas; sierdop en -rand BMW; hond met jongen; boekentas met inh.; kinderpolshorloge; heren polshorloge; tabak m. geld; bl. pull over; zwarte vulpen; portemon nees met inh.; rode step; stalen klauwhamer; bag. spin; herenpols horloge; bl. zwembroek met hand doek; colbertjasje; kinderfietsje; zilverbon; hond; leren tas met in houd; plaat rubber; handdoek; zak doek; kentekenplaat v. auto; bank biljet; loonzakje. Verloren: div. portemonnees met inh.; verz. plaatjes en -bewijzen; div. honden; div. zwemkaarten; wollen shawl; gouden damespols horloge; gouden kettinkje met me daille; trouwring; schrift m. kaar ten; koker m. landkaarten; dames- izonnebrillen; beige kort jongens jasje; knipportemonnee; weekend tas m. inh.; schuifmaat; damespols horloge; dames handtas m, inh.; korte plastic regenjas; boekentas m. schriften; doublé damespolshorlo ge; portefeuille m. inh.; 2 steppen; jongensbril; zilv. armband; sleutels; grijze damesparaplu; bankbiljetten; wieldop DKW; gouden broche; ge reedschapstas; schooltasje m. inh.; groene regenjas; kinderpyama; dou blé armband; gouden schakelarm band; bonboekjeshouder; handtasje m. ring; klantenboek; doublé arm band; antieke broche; plastic bal len; fietstas m. regenbroek; baby truitje; zwemtas m. inh. voortzetting kon zijn van hun ver houding. Ze wendde zich pas tot hem nadat ze het twee maanden in angst en vele nachten in tranen had gedragen. Waarom zo vroeg hij haar, kwam ze daarmee bij hem? Het was toch niet haar bedoeling om hém aan te wijzen als de vader van het nog on geboren kind? Inderdaad was hij zo nu en dan met haar uit geweest, dat zou hij niet ontkennen, maar was ze dat ook niet met anderen? Uiteraard was dat haar goed recht, want gelijk hij geen enkele ver plichting had tegenover haar, had zij dat evenmin tegenover hem. Ze konden beiden doen en laten wat ze wilden, zodat zij zich niet hoefde te houden aan hem en hij niet aan haar. Ze zou toch niet willen be weren dat hij dat ooit van haar had verlangd? Een vrije omgang stond toe dat zowel de een als de ander omging met anderen. Het was dus logisch dat zij het ook had gedaan - hij nam haar dat niet kwa lijk, maar wel vond hij het heel onbetamelijk van haar dat zij hem het kind in de schoenen wilde schuiven. Natuurlijk was hij niet ongenegen om haar te helpen Als ze geld nodig had om naar iemand toe te gaan, die zulke zaakjes dis creet behandelde, dan was hij graag bereid haar financieel bij te staan. De plannen van de vestiging van 'n supermarkt van de N.V. Albert Heijn in de oude panden van de Kon. Stoomschoenfabriek A.H. van Schijn- del in de Stationsstraat zullen andere vormen gaan aannemen. Deze be doelde vestiging gaat niet daar door maar Albert Heijn zal een nieuw pand gaan bouwen voor een grote Super markt aan de Irenestraat. In de raad van de gemeente Waalwijk is dit voor gesteld en tevens dat B en W grond en gebouwen van Albert Heijn aan de Markt en Grotestraat zal kopen. Hierdoor zullen de plannen in de Irenestraat nog grotere vormen gaan krijgen. Hierin zien we de belangrijke uitbreiding van Waalwijk naar bet zuiden en oosten, waarmede de Sta tionsstraat en omgeving een belang rijke tussenschakel is geworden en waaromheen zich de laatste jaren meerdere zaken gaan vormen of uit breiden. Bij schrijven van 28 juni 1967 is door een aantal exploitanten van ho- reca-bedrijven in Waalwijk gevraagd het sluitingsuur voor horeca-bedrijven te stellen op 's-nachts één uur, de ge legenheid open te laten ook na één uur hun zaken geopend te houden en voorts, de leges, verschuldigd voor 't verlenen van een ontheffing voor de uren na 1.00 uur, op een gulden te stellen. Naar de mening van b en w bestaat er geen bezwaar tegen het veranderen van het verplichte sluitingsuur van 24.00 uur in 1.00 uur en het openla ten van de mogelijkheid om ook na 1.00 uur in bijzondere gevallen ont heffing van de sluitingsverplichting mogelijk te maken. Het stellen van het verplichte slui tingsuur van 24.00 uur op 1.00 uur heeft wel een financiële konsekwen- tie voor de gemeente. Jaarlijks wordt nl. voor verleende ontheffing een be drag ontvangen aan legeskosten ca. 15.000,-. Waar de meeste onthef fingen worden verleend voor de tijd van 24.00 uur tot 100 uur zal na wijziging van de sluitingsverplichting de opbrengst aan legesgelden belang rijk minder worden. Waar het ge- GEWONDE MAN OP STRAAT Zaterdag werd in de Stations traat een man bloedend aangetrof fen op straat. Geen enkele van de omstanders kon of wilde iets zeg gen omtrent de toedracht van het gebeurde. De man, v. G. uit Eethen, werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij momenteel nog verblijft. Hij heeft vermoedelijk een lichte hersenschudding opgelopen. VEEL SCHADE BIJ BOTSING Zaterdagavond tegen twaalf uur heeft zich op de hoek Grotestraat- Emmickhovensestraat een botsing voorgedaan tussen twee personen auto's. De bestuurder A. P. uit Made verleende geen voorrang aan F. D. uit Den Haag, waardoor een aan rijding niet te vermijden was. Bei de voertuigen liepen veel schade op, terwijl de bestuurders slechts licht gewond raakten. Zij behoef den zich dan ook niet ter behan deling naar het ziekenhuis te be geven. VALPARTIJ In de Burg. Smeelelaan heeft zich zaterdag ook een valpartij voorge daan. Ook hier wist men niet hoe een en ander zich had toegedragen. C. v. D. uit Waalwijk was hierbij betrokken. Hij was per bromfiets. Het geval viel nogal mee. Ze zej dat hij een schoft was en dat ze noch van zijn voorstel, noch van zijn stinkend geld gebruik zou maken. In haar radeloosheid wendde ze zich tenslotte tot een oudere colle ga, een in de liefde teleurgesteld meisje, dat zich niet met anderen bemoeide en stil haar eigen weg ging. Lies deed het voorkomen als of ze een vriendin had wie de smaad was aangedaan en die haar ge vraagd had om raad, welke zij haar niet kon geven. Kon juffrouw Bolke misschien de weg aangeven die haar vriendin bewandelen moest? Juffrouw Bolke, die het onmid dellijk door had, doch de tact be zat haar vermoeden voor zich te houden, meende dat Lies haar vriendin het best naar de sociale werkster van de gemeente kon stu ren. Die juffrouw zou er wel raad op weten. En zo géviel het dat Lies zich op een avond op het spreekuur bevond van juffrouw Marion Wentink, de door de gemeente aangestelde soci ale werkster. Toen het haar beurt was en zij schoorvoetend de spreek kamer was binnengegaan, ontviel haar de moed. Ze wist niet hoe te beginnen en inplaats van de juf frouw achter het bureau haar moei lijkheden voor te leggen, barstte ze in tranen uit. opend blijven van horeca-bedrijven na 1.00 tot de uitzonderingen zal blij ven behoren, zien b en w geen aanlei ding een voorstel te doen tot verla ging van de legesrechten die voor een dergelijke ontheffing dienen te wor den betaald. Dit zou naar haar me ning ook niet harmoniëren met de verhogingen van andere belastingen en rechten, die onlangs, gezien de fi nanciële toestand van de gemeente noodzakelijk waren. Zij stelde de raad voor te besluiten tot wijziging van de Algemene Politieverordening door de verplichte sluitingstijd van Marion Wentink, dochter van 'n plattelandsburgemeester, was klein en tenger, doch begiftigd met een sprankelende geest en een enorme dosis energie. Ze hield van aanpak ken en aan alle voorkomende moei lijkheden bood ze resoluut 't hoofd. Opvallend in haar gelaat waren de grote, iets gebogen neus en haar donkere, mooie bruine ogen. Ze kwam achter haar bureau van daan en met 'n hand op de schou der van haar bezoekster, zei ze: „Huil jij maar rustig uit, iedereen heeft in zijn leven van die ogen blikken dat hij niet meer tegen de stroom op kan". Dat scheen te helpen, want op de met een zachte en sympathieke stem uitgesproken woorden volgde met horten en stoten het droeve relaas. „Kind", zei Marion tegen het vier entwintigjarige meisje, dat nauwe lijks vijf jaar jonger was dan zij. „Kind, voor een géval als het jou we ben ik wel niet de aangewezen persoon, maar ik zal desondanks zien wat ik voor je kan doen. Is de man getrouwd?" „Nee". „Waarom wil hij dan niet met je trouwen?" „Dat weet is niet - we hadden geen verkering - het was zomaar een losse omgang". horecabedrijven te stellen op 1.00 tot 5.00 uur, met een ontheffingsmo gelijkheid. Nu hét centrale busstation van de BBA op het Vredesplein een feit is geworden, is het oprichten van een wachtlokaal voor reizigers aldaar als sluitstuk van de verbetering ten zeer ste gewenst. Thans bestaat de moge lijkheid ter plaatse tot een alleszins bevredigende voorziening te komen, zonder dat van een investering van gemeentewege sprake zal behoeven te zijn. Het college heeft de heer J.J. van der Lee, wonende Grotestraat 200, bereid gevonden op het zuidwestelijk gedeelte van he Vredesplein, voor „Wil je mij zeggen wie het is?" „Ingenieur Boxel". Het verhoor, met een eindeloos geduld gevoerd, duurde voort tot Marion alles wist wat ze weten wil de. Ze zei: „Ga jij nu maar rustig naar huis en bezie alles eens rus tig. Over het verleden kan je be rouw hebben, maar dat betekent niet dat je de moed mag opgeven. Integendeel! En opnieuw beginnen vraagt kalmte, en met een nieuw begin wil ik je helpen, zo goed als ik kan Zo erg is het nu ook weer niet. Aan de grote klok zul je het wel niet willen hangen en dat is ook niet nodig. Je hebt er met je ouders nog niet over gesproken - laat dat maar aan mij over". „In 's hemelsnaam, vertelt u het niet aan mijn ouders!" smeekte Lies „Ze zouden het besterven". „Welnee. Je bent naar mij toe gekomen omdat je hulp van mij verwachtte, nu moet je ook een. beetje vertrouwen in mij hebben. Heus het is erg - maar er zijn erger dingen in het leven. Over een jaar ben je blij met je kindje en wat je dan doorgemaakt hebt, zul je graag voor over gehad hebben. Vertrouw gerust een beetje op mij. Je staat nu niet meer alleen, wij samen knappen dat heel netjes op, dat zul je zien". Enigszins gesterkt door de woor- zijn rekening een gebouw tot stand te brengen, dat een doelmatige akko- modatie zal bieden voor de reizigers. In het overleg met ons öp te richten gebouw zal een restauratie opgeno men zijn, een wachtlokaal, waarin konsumptie niet verplicht is gesteld, een ruimte voor een telefooncel ten publieke nutte, alsook de nodige ruimte voor een kantoor ten behoeve van de N.V. BBA te Breda. Ook de inrichting van het gebouw zal ruim schoots in de behoeften voorzien. Teneinde de bouw van het wacht lokaal mogelijk te maken, zal ten be hoeve van de heer v.d. Lee een op stalrecht dienen te worden gevestigd, wat b en w de raad voorstellen. Zoals de agenda toont, staat er voor donderdag verder weinig op het pro gramma. ALG. KLASSEMENT TOUR DE FRANCE 1. Pingeon (Fr.( 49.05.37, 2. Polido- ri (Primavera It.) op 2.06, 3. Letort (Bleuets, Fr.) op 2.43, 4. van Neste (Belg.) op 4.43, 5. van Springel (B.) op 5.13, 6. Simpson (GB) op 5.15, 7. Schleck (Lux.Zwits.) op 5.26, 8. Jan Jansen (Ned.) op 5.34, 9. Aimar (Fr.) op 5.43, 10. Balmanion (Prim. It.) op 5.48, 11. Brands (Belg.) op 5.57, 12. van Clooster (Rode Dui vels, Belg.) op 6.29, 13. Kees Haast (Ned.) op 6.33, 14. Chappe (Bleuets Fr.) op 7.02, 15. Junkermann DM.) op 7.28, 16. Gines-Garcia op 7.39, 17. Jimenez op 7.49, 18. Brodrero op 7.56, 19 van Schil op 7.57, 20 Spruyt op 7.58, 26. Karstens op 8.25, 31. Gi- mondi op 9.09, 43. Schepers op 11.14 59. van der Vleuten op 14.25, 61. Zilverberg op 15.15, Poulidor op 16.37, 84. Harings op 22.49, 96. De Roo op 28.31, 97. Maliepaard op 28.52. In Honkong wordt de toestaind erger. Zaterdag zijn negen mensen gedood. De dader van de moord op de 19-jarige Ria Florijn te Rüurlo is zondagmiddag gearresteerd. Het is een 19-jarige boerenknecht die ver bleef in de psychopaten-inrichting te Doetinohem. Hij bekende dat hij iemand had willen doden. In Den Haag zijn 3 baby's ge stikt, alle drie in hun bedje, een werd dood gevonden, het ander was tussen muur en bedje bekneld ge raakt en het derde in het kussen gestikt. Er hebben weer schietpartijen aan het Suezkanaal plaats gehad. De Nederlandse regering wil be middeling van secretaris Oe Thant inzake de kwestie Guinee, waar 4 KLM-piloten worden vastgehouden en andere Nederlanders niet mo gen vertrekken. Na een drinkgelag heeft een woonwagenbewoner zijn collega van 26 jaar met een pistool dood geschoten. TE KOOP: bouwjaar 1959-1960, in goede staat. v. Berckenrodelaan 87, Tel. 04160-3604, Waalwijk. den van de jonge vrouw ging Lies heen. Ze voelde zich inderdaad niet meer alleen met haar verdriet. De eerste stappen die Marion on dernam, voerden haar naar de Grey hound. Ze vroeg de directeur te spreken, maar werd door Sandra ontvangen omdat Halmar een aan deelhoudersvergadering bijwoonde. De kennismaking van de twee jon ge vrouwen had een zeer prettig karakter. Deze eerste ontmoeting, waarbij ze onmiddellijk in eikaars smaak vielen, droeg de kiem in zich van een blijvende hechte vriendschap. Ook Zitha bleek geen bezwaar tegen de bezoekster te hebben na dat ze haar had besnuffeld. „Misschien dat ik u helpen kan", zei Sandra, „tenzij u zeer vertrou welijk met meneer Halmar wijt praten". „Ik neem aan dat uw directeur geen geheimen voor u heeft", zei Marion. „Maar heel weinig", lachte Sandra Het gaat over een van uw typis tes, juffrouw De Waal en ir. Boxel. Is het u bekend dat die twee met elkaar in relatie staan?" „Het lijkt me niet uitgesloten. Maar hoezo?" „Het meisjes verwacht 'n kind". (Wordt vervolgd) Bij het besturen van een zweefvliegtuig gaat de oeroude droom van de mens om te kunnen vliegen pas werkelijk in vervulling. Als een vogel zo vrij kan men de kleine witte wolkjes tegemoet vliegen en hun wisselende vormen gadeslaan. Dit gevoel van vrijheid is een enorme sentatie. Sommige mensen gaan schreeuwen, zingen of huilen van vreugde. Deze vreugde en opwinding, welke aan het zweefvliegen zijn verbonden, hebben deze sport in vele landen populair gemaakt. In Duitsland, zijn meer dan negenhon derd zweefvliegclubs. Parijs heeft binnen een straal van tachtig kilometer een dozijn zweefvliegvelden, vrijwel evenveel als Londen. In de Verenigde Staten zijn hon derdzeventig clubs aangesloten bij de Soaring Society of America. De Schweizer Aircraft Corporation produceert in de Verenigde Staten grote aantallen zweefvliegtuigen Het bedrijf zag in 1966 haar omzet met 50 pet. stijgen. Andere Ameri kaanse fabrieken boekten eenzelfde stijging. Daarnaast worden uit Europa veel zweefvliegtuigen naar Amerika geëxporteerd. De sport trekt jong en oud aan. De meesten hebben nimmer een motorvliegtuig be stuurd. Vaak zijn er onder de vlieg sport-enthousiasten zakenmensen, die zich letterlijk boven de dage lijkse beslommeringen willen ver heffen. Soms ook getrouwde vrou wen, die door geestdriftige verha len van hun mannen op het spoor van deze avontuurlijke sport zijn gezet. Ja, er zijn zelfs piloten van straalvliegtuigen, die zonder het gedreun van motoren door de lucht willen zweven. Iedereen die de speciale medische zweefvliegkeuring goed doorstaat, mag in Nederland van zijn veertien de jaar af vliegen. Het vroegere A-brevet bestaat niet meer. Men werkt eerst naar het B-brevet toe. Om dit te behalen dient men vijf vrije vluchten, elk van zestig se conden en met een volledige cir kel tijdens elke vlucht, te kunnen uitvoeren. Voor het C-brevet zijn de eisen vanzelfsprekend hoger. Deze zijn: een vrije vlucht in stijg- wind, waarbij gedurende tenminste vijf minuten achtereen is gevlogen op een hoogte boven het begin punt van de vrije stijgvlucht. Na 't C-brevet volgt het zilveren brevet, waarmee men, als men tevens het zweef vliegbewijs van de Rijkslucht vaartdienst bezit, ook overland- vluchten mag maken. De zweefvlie ger is uitsluitend aangewezen op opstijgende, warme lucht, die ther miek wordt genoemd. Al zijn aan dacht moet zijn gericht op het vin den van die opstijgende luchtstro mingen. Men kan, gebruikmakende hiervan, soms enkele kilometers stijgen in één zogenaamde thermiek- bel. Elke warmtebron komt hier voor in aanmerking. Dicht bij el kaar staande olietanks bijvoor beeld of eep winkelcentrum. Het zelfde is het geval met grindkuilen en vuilnisbelten. Geen zweefvlieger heeft ooit in zijn leven een ther- miekbel gezien, maar het vormt 'n onuitputtelijk onderwerp voor de gesprekken van de vliegers. Zweefvliegen is geen uitgespro ken kostbare sport. In Nederland kan men voor een bedrag van vijf honderd gulden per jaar al heel wat doen. Wil men echter 'n eigen toestel hebben, dan vergt dat toch gauw een som van vijftienduizend gulden. De vliegtuigen worden meestal door de clubs aangekocht en betaald uit de gemeenschappe lijke kas. In het buitenland bouwen veel zweefvliegers hun eigen vlieg tuig. waarvoor bouwpaketten in de handel zijn die minder dan tiendui zend gulden kosten. Het zelf bou wen is overigens in ons land van wege de officiële voorschriften praktisch uitgesloten. Zweefvliegtuigen zijn een goede geldbelegging, doordat zij vrijwel niet aan slijtage onderhevig zijn. Zij hebben geen trillende motor, die het geraamte doet schudden en het materiaal vermoeit. Er komen geen oliespatten on het vernis, zo dat het toestel er glanzend en nieuw blijft uitzien. Vliegers die hun toes tel na een lange stille tocht aan de grond hebben gezet, zijn zich steeds weer bewust dat zij iets ongeloof lijks hebben meegemaakt. Zij zijn alleen geweest met de natuur en hebben grootse taferelen aan schouwd. Stranden, bossen en me ren mogen dan wemelen van de toeristen, in de heldere wijde he mel is nog ruimte voor opwindende avonturen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 6