wAAlwijkse en LangstRaatse couRAnt Hoeder verweet vader zijn despotische regiem in bijzijn van partijmensen Raad van Waalwijk zich snel door korte werkte agende Raad van Vlijmen had geen moeite met agenda Veel toeristen kopen Nederlandse kinderschoenen Nabetaling rentezegels UIT HET DAGBOEK VAN STALINS DOCHTER HORECABEDRIJVEN NU TOT EEN UUR 'S NACHTS OPEN MAANDAG 17 JULI 1967 88e JAARGANG No. 57 Hij eist een absolute gehoorzaamheid De breuk Zoon vlucht Jodenhater De ommekeer DE GAULLE: „Engeland moet eerst echt Europees land worden" Grondtransacties Egypte weigert schenking uit Nederland Weer 100 miljoen voor bestrijding werkloosheid Wielrijder uit Haar steeg bij oversteken gedood Gevechten bij Suez Voor 1 augustus tot Raad van Arbeid wenden Man en vrouw na zwemmen in Amer vermist De Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.£ 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8. tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Van een onzer correspondenten) „Mijn vader dreef moeder in de doodhij liet mijn broer kre- peren in Duitse gevangenschap en zond mijn vriend naar Sibe rië." Aldus verhaalt Statins dochter in haar levensgeschiedenis. In oktober van dit jaar zullen de memoires van Swetlana Alli- lujewa Stalin, enige dochter van de dictator Jozef Stalin, in de Ver. Staten worden uitgegeven door de uitgeverij Harper and Row te New York. In deze gedenkschriften zullen haar vader en de dood de hoofdfiguren zijn. De U2-jarige Swetlana beschrijft in haar boek in de eerste plaats de dood van haar moeder, de tweede vrouw van Stalin Nadesja Stalin-Allilujew genaamd, eens secretaresse van Lenin. Zij schonk haar man twee kinde ren: Swetlana en Wassillij. Zij pleegde in '32 zelfmoord Swet lana was toen 7 jaar oudals gevolg van een heftige woorden wisseling met haar man ten huize van maarschalk Worossjilow en in het bijzijn van een aantal kopstukken van partij en staat. Nadesja viel haar man aan over het door hem gevoerde wrede en despotische regiem, waarbij duizenden in de dood werden gejaagd. Thuis gekomen binnen de mu ren van het Kremlin benam me vrouw Stalin zich het leven door zich een pistoolschot door het hoofd te jagen. Zij overleed dus niet ten gevolge van een blindedarm-ontste king zoals Moskou destijds doorgaf. Het slachtoffer werd te Moskou in afwezigheid van haar man begra ven. Enkele dagen na haar begrafenis volgde op last van Stalin een groot scheepse zuivering in de hoogste kringen van het aan de macht zijn de regiem. „Wat ons opviel," aldus Swetla na, „was wel het feit dat mijn va der alle herinneringen aan zijn vrouw en onze moeder, uit het huis verwijderde en op een wat later tijdstip liet vernietigen. Ook met zijn nog in leven zijnde schoonou ders wenste Stalin geen enkele con tact." „Hij eiste," zo vervolgt Swet lana haar verhaal, „om verzekerd te zijn van zijn macht en dictator schap, een absolute gehoorzaam heid van een ieder. Ontstond er twijfel of kritiek bij zijn naaste me dewerkers dan had dit altijd ver schrikkelijke gevolgen voor de be trokkenen en mijn vader voelde zich dan verplicht om hem uit de weg te ruimen." Stalins drie kinderen, waarvan een zoon Jakob uit zijn eerste hu welijk met Jekatrina Swanidze, werden groot gebracht door een kindermeisje (Njanja), die in 1956 te Moskou overleed. Het was deze Njanja die er toe had bijgedragen, dat Swetlana zich in 1962 in de Russisch-orthodoxe kerk te .Moskou door de geestelijke Nikolaj liet do pen. Tot aan zijn dood in 1953, geloof de Stalin zonder meer aan een te gen hem gerichte samenzwering en degene die hem daarin sterkte en tevens zijn boze geest was, was wel Lawrentij Berija, de chef van de MVD-GPU. Tot een breuk tussen vader en dochter Swetlana kwam het in 1942 toen zij de veel oudere Russische regisseur Alexander Kapler leerde kennen. Stalin verbood echter zijn dochter elke omgang met Kapler, die kort daarop werd gearresteerd en voor 12 jaar naar Siberië werd verbannen. Ook de verhouding tussen Stalin en zijn zoon Jakob liet zeer te wen sen over. Tijdens de Duitse veld tocht en wel op 16 juni 1941 werd Jakob Dshugaswilli Stalin, roep naam „Jasja", die toen le luitenant batterij commandant bij het 14e Re giment artillerie was, op 16 juni 1941 bij Vitebsk krijgsgevangen ge maakt door de Duitsers en opge sloten in het krijgsgevangenenkamp Oflag X-C Vorwerk te Lübeck en later overgebracht naar het inter neringskamp Hammelburg X-B in Oberfranken. Dit kamp werd in maart 1945 door generaal Patton, bevelhebber van het 3e Amerikaan se leger bevrijd en van dat moment af verdween ook de Russische le luitenant Jakob Stalin, die van de ontstane chaos gebruik moet heb ben gemaakt en de vlucht nam. Volgens Swetlana werkt Jakob nu in Canada en staan zij beiden met elkaar in regelmatig contact. Na de slag bij Stalingrad in 1943, boden de Duitsers le luitenant Ja kob Stalin aan in ruil voor de in Russische krijgsgevangenschap ver toevende generaal-veldmaarschalk Von Paulus. In persoonlijke op dracht van Stalin werd echter aan het Duitse opperbevel medegedeeld: „dat een Stalin nooit in Duitse ge vangenschap kon en mocht gera ken. Het verzoek van de Duitse le gerleiding, is dan ook een truc en een wel zeer smerige zaak." Stalin haatte zijn zoon Jakob omdat deze met een Joodse vrouw was gehuwd. Hij haatte de Joden. In 1944 trad de toen 19 jaar oude Swetlana in het huwelijk met de student Gregorij Morosov, deze was eveneens van Joodsen bloede en Stalin heeft zijn schoonzoon daarom nimmer willen zien. Het tweetal had elkaar aan de universiteit te Moskou leren kennen, waar Grego rij medicijnen en Swetlana Engels- se literatuur studeerde. Uit dit hu welijk dat in 1947 weer werd ont bonden, werd één kind geboren. In 1949 trouwde Swetlana voor de tweede keer met Jurij Schdanow en ook dit huwelijk was van korte duur, het hield stand tot 1951 waar na het eveneens werd ontbonden en ook hier was een kind: Jekatri na genaamd. In maart 1953 overleed Josef Sta lin en waar de dictator altijd voor gevreesd had, werd nu werkelijk heid: Alle macht in het land, over dood en leven van zijn mede-men sen ontgleed aan zijn klamme en krachteloze vingers. In 1962 overleed de jongere broer van Swetlana: Wassilij Stalin, ge- neraal-vlieger bij de Russische luchtmacht, die overmatig aan de wodka verslaafd was. In 1964 kwam Swetlana in contact met de Indiase communistische prins Brij est Singh, 57 jaar, die voor studiedoeleinden in Moskou vertoefde. Het Kremlin (Van onze verslaggever) WAALWIJK De raad heeft don derdagavond niet veel moeite ge had met de agenda. In nog geen half uur werkte men zich door de 17 voorstellen heen. De exploitanten van horeca-bedrij- ven in Waalwijk hoeven voortaan geen ontheffing meer te vragen wil len zij hun zaak tot 1 uur 's-nachts open houden. De raad besloot na melijk het sluitingsuur op 1 uur te stellen, met de mogelijkheid ont heffing te vragen voor de uren na 1 uur. Burgemeester Teijssen merkte naar aanleiding van het verzoek schrift van een aantal exploitanten van horecabedrijven op, dat het niet de taak van b. en w. is om toeris tische activiteiten te ontplooien, maar voor het particulier initiatief, al dan niet met steun van de ge meente. Verheugd was de raad met de aankoop van de panden Grotestraat 210 en Markt 11. In deze panden zijn resp. gevestigd een winkel van Albert Heyn N.V. en de boekhan del De Bieb. Het gehele perceel werd voor 50.000.gekocht, het geen de heer Smits een bijzonder goede transaktie noemde. Burge meester Teijssen verzekerde nog dat in de verkoopakte geen verdere be palingen waren opgenomen, dan in het pre-advies vermeld stonden. Er werd een krediet van 6500.- beschikbaar gesteld voor de aan schaffing van een bestelwagen voor de gemeente licht- en waterbedrij ven. Twee semi permanente school lokalen van de r.k. kleuterschool Heermanslaan 2 werden overgedra gen aan het r.k. kerk- en schoolbe stuur van de parochie St. Clemens. verbood echter een huwelijk. Singh overleed in 1966 te Mos kou, zijn lichaam werd aldaar ge cremeerd en de as door zijn gelief de Swetlana op de wateren van de Indiase Ganges verstrooid. Van 25 december 1966 tot 6 maart 1967 ver bleef Swetlana in India. In de vroe ge morgenuren van de 6e maart van dit jaar vervoegde zij zich bij de Amerikaanse legatie waar zij om asyl verzocht, dat op last van pre sident Johnson onmiddellijk werd verleend. Bewaakt door geheime agenten van de C.I.A. vertrok zij via Zürich naar de Ver. Staten, de vrijheid tegemoet. Na afloop van het bezoek van pre sident de Gaulle aan de Bondsrepu bliek werd gisteren duidelijk wat de ze in het zin heeft. Engeland kan pas worden toegela ten tot de Europese Economische Ge meenschap als het „een echt Europees land" is geworden, aldus de Gaulle. Volgens de Gaulle moeten de Euro pese landen hun nationale indentiteit tot gelding brengen tegenover de Amerikanen. Hiervoor is noodzakelijk dat Frankrijk en Duitsland niet wor den gescheiden want „anders is het onmogelijk een Amerikaans overwicht te vermijden". De Euromarkt, moet blijven zoals zij nu is, want „als we haar laten ontwrichten zullen we in een andere situatie komen, een At lantische situatie en dat wil zeggen onder Amerikaanse overheersing". Tenslotte moesten er volgens de Gaul le begrip en samenwerking tussen West-Europa en de communistische landen zijn, „zodat er iets anders dan domweg twee blokken in de wereld politiek komt". De raad van Vlijmen werkte zich donderdag vlot door de agenda, heen. Slechts twee agendapunten gaven aanleiding tot discussie. In het een verzochten B. en W. de raad alleen te mogen beslissen over het aanspannen van rechtsgedingen voor de kantonrechter. De raadsleden M. de Vaan en W. van Heivoort waren het hier niet mee eens en lie ten aantekenen te hebben tegengestemd. Aan L. Beerens te Kaatsheuvel werd het perceel grond gelegen ten noorden van de Groenewoudlaan Verkocht aan ir. V. van Berkestijn te Eindhoven een perceel grond ge legen ten noorden van de Jan van Eyoklaan, aan P. de Werd te Waal wijk werd bouwterrein verkocht, gelegen ten oosten van het Ramp- pad. Grond aan de Woeringenlaan werd aan C. van de Zande te Waal wijk verkocht. De gemeentewoning Tolstraat 3 werd geruild tegen de woning Van Assendelftstraat 56. Een perceel grond, gelegen ten westen van de Akkerlaan werd van mevr. P. Wil- lems-Pullens gekocht. Van C. P. Heemskerk werd het pand Stations straat 100 gekocht. Een aanvullend krediet van 41.000.- werd beschik baar gesteld ten behoeve van de sporthal. Aan de heer J. van der Lee werd opstalrecht verleend op het Vredes- plein, voor de bouw van een wacht lokaal en restauratie bij het BBA- station. De Egyptische regering heeft ge weigerd een schenking van de Ne derlandse regering aan de slachtof fers van het conflict met Israël te aanvaarden. Het gaat om een deel van een zending halfvette melkpoe der, zeep, dekens en vitaminepre paraten ter waarde van 300.000 gul den, die was aangeboden aan Egyp te, Syrië en Jordanië. Deze twee laatsten hebben het wel aanvaard, j In het andere stelden B. en W. voor de wegenaanlegbelasting niet van toepassing te verklaren voor eige naars van tuinbouwkassen. Hoewel hiertegen weinig bezwaar werd ge uit, waren het weer de heren de Vaan en van Heivoort, die wel be zwaren naar voren brachten. Zij wilden de hele wegenaanlegbelas ting zien afgeschaft. De overige 12 raadsleden (de heren Liebrechts, Waltz en Snoeren wa ren met vakantie) hadden niet de minste moeite met de voorstellen van B. en W., zodat de raadsverga dering na een dik uur kon worden gesloten. De heer de Vaan, lichtte zijn bezwa ren toe. Hij vond het niet juist dat de meenderiheid van het college, be staande uit de burgemeester en 2 wethouders, deze zo belangrijke be slissingen konden nemen. Hij meen de dat een verwijzing naar de kan tonrechter in de raad een veelzijdi- ger behandeling kreeg. Burgemeester Schweitzer zette uit een, dat de kamtongerechtszaken gewoonlijk bijzonder onbelangrijk zijn en bv. in het geval van 'n ach terstallige huur, behandeld in een openbare raadsvergadering, de huurders extra gestraft worden door de publikatie in de kranten. De heer de Vaan bleef echter bij zijn bezwaren, hierin bijgevallen door de heer W. van Heivoort. Het lid Berkelmans vond publika tie van een huurschuld te erg voor de betrokkenen. De heer Vor- 9tenbosch was voor het voorstel. Hij zei zich te kunnen voorstellen, dat rechtsgedingen door de te ver wachten sousa in de raad, maar op de lange baan worden geschoven. Bij de behandeling van het voor stel wegenaanlegbelasting zei de heer de Vaan dat hij tegen dit voor stel was, omdat het voor de zelf standigen dubbel belasting zou zijn Het kabinet-De Jong zal de vorige maand alsnog toegezegde 100 mil joen gulden ter bestrijding van de werkloosheid nu metterdaad gaan uit geven. Niet ineens, maar geleidelijk aan en wel voor „verdere stimuleren de maatregelen". Deze beslissing is gisteren door de ministerraad geno men. Het geldt de verwezenlijking van een toezegging, gedaan tijdens het werkloosheidsdebat op 13 juni j.l. in de Tweede Kamer. boven de straatbelasting. De zelf standigen hebben het al moeilijk genoeg, aldus de heer de Vaan. Hij ging zelfs nog verder en gebruikte het woord onredelijk. Ook de heer van Heivoort zei, dat hij altijd te gen de" wegenaanlegbelasting was geweest. De voorzitter wees er op, dat mo gelijk de begroting maar op het nippertje sluitend was te krijgen. Iedereen wil echter wegen, riole ringen en noem maar op, maar dan moet er toch geld op tafel komen, aldus de burgemeester, die bij de goedkeuring van de al sinds 1962 slepende uitbreiding van de ULOte Vlijmen de verzuchting slaakte „eindelijk voor elkaar". Veel waar derende woorden had het raadslid Van Berk voor de daadwerkelijke inzet van de Stichting Jeugdbelan- gen om een speelterrein aan, te leg gen. Tenslotte dankte de voorzitter voor het geschenk van de Ned. Sportfederatie van 40.000.- t.b.v. de sportzaal bij de Hoge Heide. Hij maakte tevens bekend dat deze zaal op 9 september a.s. officieel zal worden geopend. Nederlandse vakantiegangers ko pen in Italië, Spanje en Frankrijk frivole damesschoentjes en goedko pe luchtige herenschoenen. Zelden of nooit brengen zij uit deze „war mere landen" kinderschoenen mee, omdat men daar in ons land zeer hoge praktische eisen aan stelt. Goede kinderschoenen worden in eigen land gekocht. De mode kan dan een doorslaggevende invloed op het schoeisel voor teeners en (wat) ouderen gehad hebben, in de uitgesproken kindermaten is de pro- duktie van echt mode-schoeisel ge ring. De voorhaamste producenten vol gen in leestvormen, materialen enz. wel in grote trekken de mode maar doen toch zelden concessie's waar het verantwoorde pasvorm en prak tische bruikbaarheid betreft. Dat ook een volgens deze principe op gebouwde kollefctie hoogst attrak- tief kan zijn, zelfs voor herfst en winter, hebben ook Nederlandse be drijven w.o. Jimmy Joy, Waalwijk, bewezen. Naast interesse van bin nen- en buitenlandse kopers en mensen van de internationale vak pers hebben ook de dag- en dames bladen meer belangstelling voor dit moderne kinderschoeisel getoond dan ooit tevoren. Begin september zal in een grote kleuren-reportage in Margriet vooral de aandacht ge vestigd wordèn op de (hoge) kin derlaarsje. Dit typisch produkt van deze tijd heeft de ontwerpers in de gelegen heid gesteld de aandacht wat af te leiden van de ruime leestvorm: laarsschacht en sluiting zijn zó ge raffineerd „versierd" dat men de indruk krijgt van miniaturen van hoog-modieuse dameslaarzen. Alle laarsjes zijn vervaardigd van hoogwaardige ledersoorten, waar door model en eigenschappen vol ledig tot hun recht komen. Pasvorm en degelijkheid van dit Nederlandse kinderschoeisel is ook in het bui tenland een begrip. De verkoop- pieken in bijna alle vakantie-centra tonen deze maanden weer aan. Ook vertoont de export van kinderschoe nen een verheugende stijging, ter wijn het importcijfer ca. 50 pet. la ger ligt dan van dames- en heren schoenen. Op de kruising Abdij laan-Tuin- bouwweg te Vlijmen heeft een ver keersongeluk plaatsgehad, waarbij de 13-jarige K. J. v. Esch uit Haar steeg om het leven is gekomen. De jongen werd door een personenauto aangereden, toen hij op zijn fiets de weg overstak. Hij overleed ter plaatse. Ook vorige week woensdag deed zich op dezelfde kruising een ongeluk met dodelijke afloop voor. I Bij Suez kwam het vrijdag tot de fel ste gevechten tussen Israëlische en Egyptische troepen sinds de wapen stilstand van vorige maand. Vijf Isra ëlische militairen kwamen hierbij vol gens radio Tel Aviv om het leven. Voor het verkrijgen van een in- validiteitsrente krachtens de Inva liditeitswet geldt de voorwaarde dat ten minste 150 rentezegels zijn ge plakt. Toen ingaande 1 januari '65 de premiebetaling voor de invalidi teitswet werd stopgezet was er een aantal personen, dat niet het ver eiste aantal van 150 rentezegels had geplakt. Deze personen konden geen invaliditeitsrente ontvangen indien zij invalide waren in de zin van deze wet. Omdat de mogelijkheid tot beta len van premie na 1 januari 1965 niet meer bestond is destijds be paald, dat zij die op 31 december 1964 reeds invalide waren alsnog de ontbrekende zegels konden bij betalen. Een verzoek daartoe moest voor 1 januari 1967 worden inge diend bij de Raad van Arbeid. Omdat is gebleken dat een aantal verzekerden na 1 januari 1967 een dergelijk verzoek had ingediend, terwijl tevens gebleken is, dat een aantal personen niet met de moge lijkheid van het indienen van een verzoek bekend was, heeft de Mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid thans bepaald, dat de termijn van indiening van deze ver zoeken is verlengd tot 1 juni 1967. Dit is geschied bij een beschikking, die is gedateerd 22 juni 1967. Omdat het niet meer mogelijk was voor 1 juli 1967 aan de verlenging van deze termijn voldoende bekend- 1 heid te geven wordt medegedeeld, dat verzoeken die voor 1 augustus 1967 worden gedaan alsnog in be handeling zullen worden genomen. Belanghebbenden dienen zich daarom voor 1 augustus 1967 tot'de Raden van Arbeid te wenden met een verzoek Pm tot nabetaling van rentezegels te mogen overgaan. Wordt een invaliditeitsrente toege kend, dan bestaat in bepaalde ge vallen de mogelijkheid, dat hierop een bijslag krachtens de Interim- wet invaliditeitsrentetrekkers wordt gegeven. Wordt een bijslag gege ven, dan heeft dit tot gevolg, dat de toegekende rente en bijslag in gaande 1 juli 1967 worden omgezet in een uitkering krachtens de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverze kering. Sinds woensdagavond worden twee jonge mensen vermist na het zwem men in de Amer (in de Biesbosch) ter hoogte van Koekoek. Een van de ver misten is de 27-jarige mejuffrouw v. Es uit Made. De andere is een man uit Kerkrade, wiens indentiteit nog niet bekend is. De kleren van 't twee tal zijn gevonden. De waterpolitie is donderdagmorgen met dreggen be gonnen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1