waaLwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt „Hef voetbal in Nederland lijkt nog nergens op" Echtpaar Van der Sluys-Fijneman viert 19 juli Gouden Bruiloft WAALWIJK Een zonnebril kopen is geen eenvoudige zaak OUD-WAALWIJKER DIO ROKX IS MANAGER VAN DE ERE-DIVISIECLUB M.V.V. DRAGEN ER VAN KAN NOODZAKELIJK ZIJN West" Eindelijk een rustig seizoen Vier gevangenen in Oen Haag ontsnapt Vaste lijn Premie-stelsel Eerste KLM- luchtreus op Schiphol geland Entree hoger D. R. Oerlemans Raiffeisenbank „Langstraat 's avonds geen zonnebril Schadelijk? MAANDAG 17 JULI 1967 88e JAARGANG No. 57 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,80 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Ondanks de bezielende leiding van de huidige manager van de Maas trichtse Eredivisieclub MVV, de oud-Waalwijker Dio Rokx, zijn de resultaten van deze club nu niet van dien aard om over naar huis te schrijven. Het is dan ook niet te verwonderen, dat manager Rokx hierover allerminst tevreden is. ,,Onze voetballers moeten nu maar eens beseffen, dat ze voor het geld dat ze verdienen, ook maar eens iets moeten doen", aldus manager Rokx. Het voetbal in Nederland lijkt nog nergens op. Vandaar dat ik het afschaffen van het tweede elftal toejuich. De spoeling wordt nu dunner en er zal voor een plaats in het eerste team geknokt moeten worden. Na 5 moeilijke jaren heeft MVV onder leiding van manager Rokx eindelijk een rustig seizoen gekend. Dit neemt echter niet weg, dat de resultaten van het afgelopen jaar bitter zijn tegen gevallen, volgens de manager van MVV. We hebben de zielige ervaring, dat het elftal van MVV tegen sterke tegenstan ders behoorlijk uit de bus kwam. Maar tegen zwakkere broeders was het hopeloos mis. Voor ons is het onbegrijpelijk hoe dit mogelijk is. De stemming was altijd uitstekend en er waren geen wanklanken. Maar eenmaal in het veld leken het wel geslagen honden. Aan de wil om te knokken ontbrak het evenals in andere jaren. Ook in een ander opzicht is het afgelopen seizoen voor de grootste club in het zuiden een mislukking geworden. De obligatielening, die vorig jaar door de Stichting Geus- selt, groot 500.000 gulden, werd uit geschreven, werd een fiasco. Slechts 50 procent kon aan de man worden gebracht. Voor het mislukken daar van geeft de heer Rokx verschillen de redenen, op. Ten eerste, zegt hij, is de lening niet op het juiste mo ment gekomen. We waren reeds te ver in het seizoen gevorderd en aan gezien de eerste resultaten nu niet bepaald denderend waren, heeft dit de animo aanzienlijk verminderd. Vervolgens heeft het publiek niet begrepen waar het om ging. Er zijn Gisteravond om zeven uur zijn 4 gevangenen ontsnapt uit de gevan- ge reus op de Noordatlantische rou- genis aan de Pompstationsweg in Den Haag. De mannen hebben kans ge zien over de muur te klimmen, die rond de gevangenis staat. De Haagse politie, die direkt is ge alarmeerd, heeft een grote opspo- ringsaktie ingezet. De 4 ontvluchte gevangenen zijn de 19-jarige M. A. S. uit Tilburg, de 21-jarige W. B. uit Den Haag, de 22-jarige H. H. uit Arnhem en de 26-jarige J. K. uit Bu- del. De Tilburger en de man uit Bu- del horen tot de zgn. „zware geval len". Gebleken is dat zij tijdens het re- creatie-uur zijn ontvlucht. Via een raampje in de toiletruimte zijn zij naar buiten gegaan. Toen restte al leen nog de ongeveer 4 meter hoge gevangenismuur, die eveneens „ge nomen" werd. De Haagse politie, die de opsporing met een groot aantal manschappen heeft ingezet, was er gisteravond tegen kwart voor tien nog niet in geslaagd een der mannen aan te houden. De ontsnapten zijn de 26-jarige Jacobus Th. Knops uit Budel, die een 6-jarige Eindhovense jongen gedood heeft en veroordeeld was tot 8 jaar gevangenisstraf plus ter beschikking van de regering; de 19-jarige Michel A. Stuiver uit Tilburg, wegens dief stal met geweldpleging veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met ter be schikkingstelling van de regering. Hij had tot 1970 in de gevangenis moe ten blijven. Verder zijn ontsnapt de 21-jarige Willem F. Bruins uit Den Haag (gestraft voor helinghij zou in januari 1968 zijn vrijgekomen) en de 22-jarige Hendrik C. Hunting uit Arnhem (die tot 1969 in de gevan genis had moeten blijven). De jonge gedetineerden waren opgenomen in 't selectie- en oriëntatiecentrum van de gevangenis. Ze zijn ontsnapt na hun actie zeer grondig te hebben voorbe reid. 2 zijn er in Gouda aangehouden er te veel geweest, die in de mening verkeerden, dat het geld niet terug kwam, ofwel dat er geen rente op werd gegeven. Daarbij komt dan nog, dat als er goed wordt gespeeld, de toeschouwers massaal opkomen, doch als zij b.v. een wedstrijd moe ten aanschouwen zoals het beker duel met DFC, kan ik me voorstel len dat de animo beduidend minder wordt. De schuld ligt dan ook niet bij het publiek, maar bij ons zelf. Gedwongen door de nieuwe con stellatie in het betaalde voetbal de grootste zorg geeft het terug trekken van de tweede elftallen, waardoor er een groot overschot aan spelers is ontstaan komen ook bij MVV de daarvoor noodza kelijke veranderingen. Volgens manager Rokx heeft het bestuur van MVV voor het komen de seizoen een vaste lijn uitgestip peld. Er is besloten om de betaalde jeugdselectie te handhaven. We wil len de consequenties aanvaarden dat de jeugd moet spelen tegen voetballers van dertig jaar en ou der. Met het jeugdelftal zullen we alleen deelnemen aan een regionale competitie, beslist niet aan een lan delijke. Mocht er anders worden be sloten, dan maar zonder jeugdelf tal. Door lange reizen en het ver vallen van de 50 procent vergoe ding van de bond gaat het meer geld kosten. De maatregel is ten slotte genomen om de uitgaven te beperken en daar moeten we dan ook naar toe. Financieel gezien, is de afvloeiing van spelers toch al 'n strop, waarvoor niets terugkomt. Volgens manager Rokx zal MVV het nieuwe seizoen ingaan met on geveer 18 gecontracteerde spelers hoe minder hoe beter Dege nen die op zondag niet binnen de lijnen komen, zullen in een elftal, aangevuld met jeugdspelers, spelen tegen een amateurelftal uit de om geving. Ook de contracten die aan de speiers zijn voorgelegd, zijn ver anderd. Een vaste maandelijkse uitkering is komen te vervallen. Daarvoor in de plaats is een volledig premiestelsel ingevoerd. Voor 1 punt ontvangt de speler in het vervolg 150.- en niet meer. Als er evenveel punten wor den behaald als in het afgelopen seizoen, kunnen de spelers in de komende competitie meer verdie nen, aldus de heer Rokx. De speler die het hiermee niet eens is, moet maar gaan. Hij moet zich dan ech ter niet de illusie maken, dat we hem dan voor een luttel bedrag van de hand zullen doen. Ontstemd is de heer Rokx over de activiteiten van de Vereniging voor Mevrouw M. Nikolay drukte zon dagmiddag op Schiphols platform haar man een geweldige bos rozen in zijn handen. De Australische KLM- vlieger M. G. Nikolay kreeg de hul de van zijn echtgenote omdat hij de eerste KLM-reus, de Super DC8-63, in tien en een half uur van de Dou- glas-fabrieken in Long Beach naar de thuishaven van de KLM heeft gevlo- gen. Nog voordat de maand juli ten einde is, gaat de KLM met haar bij na 60 meter lange DC-8 op de lijn naar New York vliegen. Het is dan de grootste en voor korte tijd de eni ge reus op de Noordatlantische ruo- te. De KLM Super DC-8 heeft voor lopig uitsluitend economyklasse stoe len. Er kunnen 227 passagiers tege lijk worden vervoerd in de lichte ruime kabine, die in vergelijking met zijn oude, elf meter kortere DC-8- broertjes een face-lift heeft onder gaan. Contractspelers (VVCS). Wij willen baas in eigen huis blijven, zegt hij. Met interne zaken van de club heeft de VVCS niets te maken. Als ik 'n speler straf, gaat dat niemand iets aan, ook de VVCS niet. Toen ik Frans Körver in het laatste seizoen strafte kreeg ik van de VVCS een brief, waarin mij werd meegedeeld dat ik het straffen van spelers maar moest laten. Ik zou daarmee het hele elftal straffen. De WCS weet niet wat er in een club ge beurt, aldus de heer Rokx, en daar bij wens ik niet, dat het er zich, op welke wijze dan ook, mee inlaat. Het is de wens van de heer Rokx om een elftal van vrienden te kwe ken en om dat te bereiken zal hij, desnoods eenmaal in de maand, alle spelers bij elkaar laten komen en hun alles mededelen wat er in een bepaalde periode in de vereniging is gebeurd. Zij zullen weten wat de inkomsten en uitgaven zijn en noem verder maar op. Uiteindelijk moe ten zij het doen en daarom moeten ze dus ook alles weten. Het bestuur van MVV zal het ko mende seizoen roeien met de rie men, die zijn overgebleven. Het is echter niet de bedoeling om weer terug te vallen op de Stichting Geusselt voor versterking van de financien. Indien het echter finan cieel mogelijk is, zal het elftal in de voorhoede worden versterkt, het geen inmiddels ook is gebeurd. De spelers, die door het verdwij nen van het tweede elftal afvloeien zijn niet door de vereniging op de transferiijst geplaatst. Ze moeten zelf naar een nieuwe club uitzien. Het bestuur van MVV zal hen hier bij alle mogelijke medewerking ver lenen. Teneinde de financiële draag kracht te vergroten zijn, in overleg met Fortuna '54 en Sittardia, voor het komende seizoen enkele toe gangsprijzen verhoogd. Een staan plaats zal drie gulden gaan kosten (voorheen 2.75). De kinderkaar- ten worden een kwartje duurder en komen op een gulden, ouden van dagen en invaliden zullen 1.5Ó moeten gaan betalen, terwijl aan militairen geen reductie meer zal worden verleend. Volgens manager Rokx zijn de inkomsten nog altijd te laag. Als het slecht weer is, moe ten wij, zegt hij, om de sporttoto draaiende te houden, toch spelen. Het wordt tijd, dat er van die kant, ook eens aan de clubs wordt ge dacht want wel er voor werken maar niets ontvangen is een be lachelijke zaak, zo vertrouwde ons de heer Rokx, die nog altijd graag in zijn geboorteplaats Waalwijk komt, ons toe. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te U- trecht is geslaagd voor het candi- daats-examen Natuurkunde-Schei- kunde onze stadgenoot J. N. H. van Hoof. De huisartsenpraktijk van wijlen dokter L. S. M. van Daal wordt op 17 juli 1967 voortgezet door dokter voorlopig op Grotestraat 331 Spreekuur van 7.45 tot 9.30 uur. Geen avondspreekuur Huisbezoeken opgeven voor 10 uur. JUBILEUM Op 8 augustus a.s. hoopt de heer J. Verhulst zijn 40-jarig dienstjubi- leum bij de N.V. Kon. Chroomleder- fabriek „De Amstel" te vieren. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: Rode knipbeurs; step (rood); zak met Edit-keukenrollen; sleutelhan ger met sleutels; 2 dames polshor loges; herenbril; kinderportemon- raie; konijn; wieldop VW; bril met één glas. Verloren: Diverse zwemkaarten; 2 verzeke- rings bewijzen bromfiets; zilveren dames armband; portefeuille met inhoud; zwarte Ierse setter; rood meisjesvest; polshorloge met scha kelarmband; ondergebit. JEUGDTOTO ATLETIEKCLUB „A.C. WAALWIJK '66" Inzet fl. 201,20 le prijs fl 30,18, P vd Wirken, Burg vh. 14, Gilze, geraden f 201,26; 2e prijs fl. 20,12. mevr. Demmers, Mgr Zwijsenstraat 13, Waalwijk, gera den f 201,12; 3e prijs fl. 10,06, G Alessie, Fr vd Puttenstraat 2, Waal wijk, geraden f 201,10. GILDE ST. CRISPIJN BESOIJEN De kermis was voor de gildebroe- ders van Besoijen nog niet voorbij omdat de onderlinge wedstrijd nog gestreden moest worden, jl. zondag. Al waren al vele leden met va kantie, niet minder dan zestien schutters kwamen onder de boom om elkaar te bekampen. Na een ge zellige en spannende strijd was de uitslag als volgt: 1 M v Loon; 2 A Schalken; 3 L v Zon; 4 H v Dongen; 5 A de Louw; 6 W de Louw sr.; 7 J Klerkx; 8 C v Huiten; 9 J v Huiten; 10 Fr v Gestel; 11 J Hoevenaar; 12 P v Huiten; 13 A v d Gouw; 14 L de Louw; 15 H de Louw jr; 16 J Light- voet. Nagenoeg allen gingen met een prijs naar huis waarmee deze mooie wedstrijd' weer tot het verleden be hoorde. AGENDA Theater Musis Sacrum: maandag en dinsdag 8.3C' uur ,.De duivelsdans" Woensdag 19 juli a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat het echtpaar van der Sluys-Fijneman wonende Pater v. d. Elzenstraat 11 te Waalwijk, in het huwelijksbootje stapte. De bruidegom werd geboren te Kerkdriel en is thans 73 jaar. De bruid werd in Raams- donk(dorp) geboren. Zij is thans 74 jaar. Het huwelijk van het echtpaar werd gezegend met 5 kinderen, vier jon gens en een meisje, waarvan één zoon overleed te Baardwijk op 10 februari '41. De overigen zijn allen getrouwd en schonken hun ouders 5 kleinkinde ren. Vele jaren dreef de bruidegom een handel in tweede hands goederen te Baardwijk. Hij stond bekend als een goed en eerlijk zakenman. Nu 11 jaar geleden legde de heer van der Sluys zijn handel neer en verhuisde van Baardwijk naar de Pater van de Elzenstraat in Waalwijk, waar zij bei den nu van een rustige oude dag ge nieten. Hoewel het niet is aan te zien laat de gezondheid van beiden wel iets te wensen over. De bruidegom n.l. wordt nogal geplaagd door bron chitis, terwijl de bruid last heeft van doofheid. Dit verhindert haar echter niet, zij het met enige hulp voor het zwaardere werk, haar huishoudentje nog zelf te doen en het moet gezegd j worden de woning ziet er keurig uit. In de 11 jaar dat het echtpaar nu in de Pater v .d. Elzenstraat woont, heeft het in alle opzichten de sympa- l thie van de buurtbewoners verworven en het was dan ook niet te verwonde ren, dat deze de hoofden bij elkaar staken om te trachten 't gouden hu welijksfeest van het echtpaar tot 'n onvergetelijke gebeurtenis te maken. Er is uit de buurtbewoners een co mité gevormd dat hiertoe de nodige voorbereidingen treft. Voorzitter van het comité is de heer A. v. d. Heuvel, leden de heren A. v. Mierlo en J. Siegenthaler. De woning van het gouden paar zal op smaakvolle wijze worden versierd, 's Morgens om 10 uur zal in de Ber- nadettekerk een plechtige LI. Mis van dankbaarheid worden opgedragen, 't Bruidspaar en hun familie sullen per auto naar de kerk worden vervoerd,- begeleid door een aantal bruidjes. In de zaal van 't Vosje te Baardwijk zal hierna een receptie worden gehouden. Tijdens deze receptie zal het cadeau van de buurtbewoners worden aan gebeden. Al met al belooft het woens dag 19 juli voor het gouden echtpaar v. d. Slys-Fijneman en hun familie een feestelijke dag te worden. Gedurende de periode van 17 juli tot 12 augustus 1967 is ons kantoor te Waalwijk als volgt geopend: elke maandagavond van 7.00 tot 9.00 uur elke woensdagmiddag van 2.00 tot 4.00 uur elke vrijdagmiddag van 2.00 tot 4.00 uur Is een zonnebril werkelijk noodzakelijk? Kan een goedkope zonnebril schade aan uw ogen toebrengen? Dit zijn slecht twee van een aantal vragen. Als antwoord op de eerste vraag kan worden gesteld, dat het normale oog goed genoeg is uitgerust om het licht zonder hulp te kunnen verwerken, vooral in gematigde streken. Ongemak en - voor degenen die door hun werk langdurig aan sterk zonlicht worden blootgesteld - mogelijke beschadiging van het oog wegens te grote lichtintensiteit zijn de enige medisch verantwoorde redenen voor het dragen van gekleurde lenzen. Als u loenst, uw voorhoofd fronst, de spieren van de oogleden samentrekt, en na een dag in de zon last hebt van vermoeide, tranende of ontstoken ogen, kan een zonnebril wellicht uitkomst bieden. Om een medisch studierapport te citeren: Aangezien de schadelijke gevolgen van verblindend licht althans ten dele secundaire verschijnselen kunnen zijn volgend op loensen, fronsen en samentrekken van de spieren, levert ieder instrument dat bijdraagt tot ontspanning van de spieren een bijdrage aan de gezondheid van de ogen". Daar uw vermogen om in het don ker te zien door een hele dag bloot staan aanscherp zonlicht en schitte ring met 50 percent kan verminderen, doet u er goed aan een zonnebril te dragen als u een dag aan het strand doorbrengt. Maar vergeet niet hem af te zetten voordat u 's avonds aan de terugreis begint. (Alle deskundi gen waarschuwen tegen het dragen van een zonnebril bij het rijden in 't donker). Tenzij een donkere bril door een oogarts wordt voorgeschreven wegens een ziekelijke aandoening, moet hij nooit dag 'en nacht worden gedragen om hetHollywood-effect" of om te camoufleren dat uw gevor derde leeftijd corrigerende lenzen noodzakelijk maakt. Het voortdurend onnodig dragen van een zonnebril leidt tot een vorm van verslaving, zo dat ieder poging om hem in het dag licht af te laten de ogen uiterst pijn lijk treft. Kan een goedkope zonnebril scha delijk zijn voor uw ogen? Het ant woord op deze vraag hangt af van zo veel verschillende factoren, dat het op zijn bondigst luidt: „Best moge lijk". Een groot gedeelte van alle zon nebrillen die worden verkocht is van inferieure kwaliteit. De fabrikanten ervan beweren dat de meeste onvol komenheden zo onbetekenend zijn dat de doorsnee koper ze niet kan ont dekken. Dit is een schijn-argument; als de tekortkomingen gering zijn, kan het oog er zich door extra in spanning van de spieren min of meer bij aanpassen, en dit tracht het dan ook voortdurend te doen. Resultaat: vermoeidheid van spieren en zenu wen. Dit ruïneert niet uw ogen, maar wel uw comfort en het plezier aan uw verblijf in de zon. Het is duidelijk dat het nooit zo ernstig zal worden als u alleen maar gaat zonnebaden, waarbij uw ogen in rust zijn. Maar het is heel iets anders als u leest, tennist, skiet, of - bovenal - als u uur na uur op een door de zon geblakerde snelweg rijdt. In der gelijke situaties zijn uw ogen voort durend in beweging - op en neer, van links naar rechts, van dichtbij naar veraf - waarbij het hele lensoppervlak wordt gebruikt. Hun niet aflatende pogingen om zich aan te passen aan prullerige lenzen eisen spoedig hun tol. Vervolg pag. 6

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5