waaLwijkse en lanqstRaatse couRant 'to REISVERZEKERINGEN Vooruitzichten lederwarenindustrie zijn niet onverdeeld gunstig Adviesaanvragen over invoering zomertijd TOONZAAL GEMEENTE LICHT- EN WATERBEDRIJVEN AAN MR. VAN COOTHSTRAAT MAANDAG OPEN van ter W. Timmermans en Zonen Kosten AFZET VERLOOPT MOEILIJK Overschakeling wordt wijk voor wijk aangepakt Ruimte-verwarming Kaatsheuvel Niet giftig Jongen en meisje doodgeschoten in bos gevonden ■^Lxciuóieve cl-lergixkieding WAALWIJK - BAGAGE - ONGEVALLEN - ZIEKTE - EXTRA KOSTEN tel. 3098 tel. 3626 tel. 3292 tel. 2147 Voordelen Werktijdverkorting in juni KLM bestelt 3 supersonische vliegtuigen Twee broers verdronken Import verdubbeld 17 militairen bij botsing gewond Jackie K. meldde zich op pastorie VRIJDAG 21 JULI 1967 88e JAARGANG No. 58 De tcho van het Zui Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 ^Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.Ê) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" „Operatie Aardgas" in verloopt volgens het dra (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Maandag gaat de toonzaal van de Gemeente Licht en Waterbedrijven Waalwijk, aan de Mr van Coothstraat open. Dat betekent dat dan de bewoners van sector I van 'Operatie Aardgas' worden uitgenodigd voor een bezoek aan de toonzaal. Het betekent ook dat alles precies volgens het draaiboek verlopen is. Een draai boek, dat vorig jaar reeds door wethouder C. van den Hoven en de heer A. Li Pelt, ing., direkteur van het bedrijf, is opgezet. Vol gende week wordt al in de vierde sector (Waalwijk is in 9 sectoren verdeeld) een enquête gehouden. Een enquête die nodig is, omdat alle 13.000 gastoestellen in Waalwijk binnen drie maanden moeten worden omgebouwd of vernieuwd. Wat uit een gesprek met de enquetteurs blijkt, is dat de gemeente naar zo weinig mogelijk over last bij deze omschakeling streeft. De toestellen worden gratis om gebouwd of men ontvangt een aantrekkelijke inruilwaarde bij de aankoop van nieuwe toestellen. In de toonzaal vindt men moderne kook- en verwarmingsapparaten in alle prijsklassen. De overschakeling naar aardgas wordt wijk voor wijk aangepakt. Het wordt de bewoners dus zo makkelijk mogelijk gemaakt. Het hele voorzie- ningsgebied van Waalwijk is in negen sectoren verdeeld, die men telkens in één week zal over schakelenAlle in woners hebben het boekje 'aardgas op komst' ontvangen, waarin een kaart staat met alle sectoren. Reeds 3 weken is men nu bezig met het no teren van het aantal toestellen, merk, type en jaar. Dit om de ombouw te bespoedigen. 'Operatie Aardgas' houdt wel een dagje 'kamperen' (in eigen huis) in. Koken op gas is er in de omschake- lings week niet bij. Op maandagavond van de ombouwweek gaat de hoofd kraan dicht. Het cokesovergas wordt dan uit de leidingen verdrongen door het aardgas en vóór dinsdagavond kunnen de kookapparaten, nu op aardgas, gebruikt worden. De overige toestellen volgen dan nog in dezelfde week. Leentje buur spelen zal soms enkele dagen nodig zijn. Terwijl alle toestellen uit de betrokken sector worden omgebouwd of nieuwe appa raten door de maatschap worden ge plaatst, zal waar nodig, gratis een leenkomfoor in huis worden aange sloten, waarop men met aardgas zal kunnen koken. Binnen een week kan men daarna met eigen omgebouwde of nieuwe apparaten op aardgas overgaan. Eenvoudige werkzaamhe den worden thuis verricht. Grote om- bouwwerkzaamheden worden in de werkplaats verricht. In de toonzaal is ook alles voor volledige ruimte-verwarming aanwe zig. Uit ervaring, die andere gemeen ten hebben, waar reeds langer aard gas is, blijkt dat velen er toe over gaan gasverwarming te gebruiken. woud, Antoniusparochie, Besoyen- noord, Besoyen en tenslotte het ge deelte tussen Grotestraat, Burg. Ver- wielstraat, Klokkenlaan en Stations straat van aardgas voorzien. Het laatst aan de beurt is de Sta tionsstraat. Dat Waalwijk niet eerder op het aardgasnet is aangesloten vindt zijn reden in het ontbreken van grote industriële verbruikers. Waalwijk is ingepast in het lande lijk schema. Na Waalwijk komt Kaatsheuvel aan de beurt. Het later aansluiten van Waalwijk heeft echter belangrijke voordelen. Men kan nu afgaan op de ervaring die andere ge meenten hebben. Aan de hand van deze gegevens is het gasverbruik ge schat en konden de kosten 1750-dui- zend gulden worden berekend. Men verwacht in 1968 een verbruik van 3,5 miljoen kub., wat binnen tien jaar zal uitgroeien tot een verbruik van 8 miljoen kub. Het aardgas bereikt vanuit Boxtel waar een station is, Waalwijk. Het gas komt onder druk van 25 atm. en ten verbonden aan de bouw en in richting van distributiestations zijn voor rekening van de gemeente Waal wijk. In het hoofddistributiestation wordt er ook nog een bepaalde reuk aan het gas toegevoegd. De eigenschappen van aardgas zijn gunstiger dan die van het huidige mijngas. Zo is aardgas niet giftig, wel explosief. Een goede ventilatie is dan ook verplicht en van gemeente wege zal hier streng op worden toe gezien. Tengevolge van de hoge gas druk zal het 'lek-verlies' aanmerkelijk groter zijn dan nu het geval is. Daar om werd reeds vorig jaar het lek-on- derzoek geïntensiveerd en is het dit jaar voortgezet en nog steeds niet af gerond. Op 't ogenblik is er een ver lies van 9%. Dat zal de eerste jaren oplopen tot 16 - 17% om dan na 10 jaar constant te blijven op 4M>'%. Om een groot verlies tegen te gaan is een gedeelte van het oude net reeds vernieuwd. Het gemeentebestuur realiseert zich dat het gasbedrijf de eerste jaren met verlies zal moeten werken, gezien de hoge kosten en het gasverlies. Zo kost de inruilaktie de gemeente f 240.000,-; de ombouw f 354.000,- en onderdelen ombouw f 315.880,-. Voor voorlichting, exclusief inrich ting toonzaal is f 38.390, - uitge trokken. Voor industriële omschake ling is nog eens f 50.000, - gereser veerd. Het geheel gaat de gemeente dus een-driekwart miljoen gulden kosten. Wij waren in de gelegenheid een kijkje te nemen achter de schermen van de enorme organisatie, die is op gezet om de 'operatie Waalwijk aard gas' te doen slagen. Als men alleen al de tientallen waarschuwingskaar tjes bekijkt die straks gebruikt wor den om de betrokkenen te waarschu wen en om aanwijzingen te geven, dan blijkt hoeveel zorg er aan deze operatie wordt besteed. Vooral ook op het gebied van voorlichting aan het publiek wil de gemeente Waalwijk Niets is ook zo voordelig dan het aardgastarief. De inrichting van de toonzaal gebeurt met instemming van de gehele, hierbij betrokken midden stand. Als men namelijk in de toon zaal een apparaat koopt, kan men opgeven door welke installateur men dit geplaatst wil zien. De erkende gasfitters uit Waalwijk hebben zich in 'n maatschap verenigd om zo aan sluiting te verzorgen. De voorlopig vastgestelde dag dat Waalwijk aardgas krijgt is 23 okto ber '67. De gehele 'operatie' neemt 11 weken in beslag. Nabij de Prins Bernhardstraat komen twee distribu tiestations voor aardgas. Na een ge deelte van Waalwijk-Centrum zal achtereenvolgens Baardwijk, Laagein de, gedeelte tussen Putstraat en Tor- beckelaan, Bloemenoord, Groene- De heer A. L. Pelt, ing., de man die Operatie Aardgas met een team van medewerkers leidt mogelijk zelfs 40 atm. binnen. In het gasontvangststation wordt de druk gereduceerd tot 3 atm. Op deze ge reduceerde leidingen worden distribu tiestations aangesloten. Een hiervan is in aanbouw nabij de Pr. Bernhard straat. Als het noodzakelijk mocht zijn zullen in het voorzieningsgebied meer distributiestations worden ge plaatst. De installatie- en bouwkos ten van het ontvangststation zijn voor rekening van de Gas-Unie. De kos- In een bos in de gemeente Wittem (Z.-Limburg) is maandagavond rond 10 uur het stoffelijk overschot ge vonden van een 20-jarige jongeman en een meisje van 17 jaar, beiden uit La Calamine in het Belgische grens gebied bij Limburg. Beiden waren doodgeschoten. De lichamen lagen dicht bij elkaar. De jongen en het meisje werden sinds maandagmorgen door de Belgische politie gezocht. Men nam aan dat de jongen het meisje geschaakt had. Toen het zoeken op Belgisch terrein vergeefs bleek, werd ook de Neder landse politie verzocht naar het twee tal uit te zien. Tenslotte vond men beiden dood te Wittem, met een re volver tussen hen beiden. via Makelaars in Assurantiën Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160 - 4131 Wethouder C. van den Hoven, vraagt in een voorwoord speciale aandacht voor het boekje 'Aardgas op Komst' bij zijn. Uiteraard een eerste vereiste voor deze belangrijke zaak. Het doet echter goed te kunnen constateren dat de gemeente Waalwijk en met na me het gemeentelijk gasbedrijf, ge reed is om de inwoners van dienst te zijn. Vertegenwoordigers J. Groothuis, Prof Nolenslaan 9 W. Remmers, v. Vessemstraat 21 G. Dingetnans, Victoriestraat 21 W. de Louw, v. Berckenrodelaan 110 De vooruitzichten in de Nederland se lederwarenindustrie zijn niet on verdeeld gunstig. Dit blijkt uit het zojuist uitgegeven jaarverslag van de bedrijfschap lederwarenindustrie. Reeds in 1966 is de afzet van le derwaren moeizamer verlopen dan in voorgaande jaren. Ofschoon de groei 11 procent bedroeg was er in de 2e helft van het verslagjaar een opmer kelijke teruggang te constateren. Met het vooruitzicht dat een traditioneel afzetgebied als West-Duitsland op korte termijn geen perspectief biedt voor grotere afzet van lederwaren, is het volgens het bedrijfschap noodza kelijk nieuwe afzetgebieden te zoe- De staatssecretaris van Economi sche Zaken heeft de Sociaal Econo mische Raad verzocht advies uit te brengen over de consequenties van een eventuele invoering van de zo mertijd voor enkele meest betrok ken bedrijfstakken. Hij denkt daar bij met name aan de landbouw, het horecabedrijf, de industrie, de de tailhandel en het particuliere ver voerswezen. De regering heeft geconstateerd dat de gehele toeristische en recre atieve sector vrijwel unaniem zich voorstander heeft betoond van in voering van de zomertijd. Tevens is haar echter gebleken dat voor het vervoerswezen, eer in het bijzonder dat deel van het vervoerswezen dat in het internationaal verkeer per sonenvervoer volgens vaste dienst regelingen verricht, zoals de spoor wegen, de luchtvaart en zeescheep vaart, bezwaren zouden rijzen, in dien alleen Nederland een aparte zomertijdregeling zou invoeren. Voor deze bedrijfstakken en ook voor de tram- en autofouslijnbedrij- ven die diensten onderhouden wel ke op het internationale personen vervoer moeten aansluiten, zou het dan ook wenselijk zijn dat, indien tot een aparte zomertijd wordt overgegaan, een daartoe strekkende maatregel op ruime internationale schaal zou worden genomen. Afgezien van de moeilijkheden die in het geval van een eenzijdige na tionale invoering van de zomertijd voor het vervoerswezen zouden ont staan, is het twijfelachtig of de voordelen die men uit 'n toeristisch en recreatief oogpunt van een ver lenging van de avond verwacht zoals met name een, verlenging van het vakantieseizoen en bijgevolg grotere mogelijkheid tot vakantie- Het aantal in de maand juni 1967 geregistreerde minder gewerkte uren ten gevolge van verminderd bedrijvig heid bedroeg 946.707, verdeeld over 409 bedrijven. (Mei jl.: 1.009.483 uren en 468 bedrijven). De teruggang van het aantal leeg loopuren in de textielindustrie heeft zich in juni verder voortgezet en be droeg in dez emaand 299.321 (67 bedrijven, tegen 328.805 (88 bedrij ven) in mei 1967. spreiding wel goed tot hun recht zullen komen, indien alleen Neder land een aparte zomertijd zou ken nen. De staatssecretaris heeft zich daarom op het standpunt gesteld dat, wanneer hier te lande tot her invoering van de zomertijd zou worden overgegaan hetgeen uit een toeristisch en recreatief oog punt wenselijk voorkomt en waar aan, speciaal voor de toeristische sector, ook bepaalde economische voordelen vastzitten zulks zou moeten gebeuren op ruime interna tionale schaal en voorts op unifor me wijze, d.w.z. met dezelfde begin- en einddata. SCHIPHOL - De KLM en de Japan Air Lines hebben woensdag beiden aan de Boeing vliegtuigenfa- brieken in Seattle (VS) verzocht de afleveringsposities voor nog 3 super sonische straalverkeersvliegtuigen voor hen te reserveren. Daarmee heeft de KLM, die in 1964 de eerste optie op drie toestel len nam, zich thans verzekerd van 6 afleveringsposities van dit type vlieg tuig, dat in Amerika de afkorting S.S.T. (Super Sonic Transport) draagt. De Japanse maatschappij had al eerder 5 S.S.T. toestellen voor zich laten reserveren, alsmede 3 Concor des en brengt haar totaal met dit nieuwe verzoek dus op 11 supersoni sche vliegtuigen. De S.S.T. van de Boeing fabrieken, die maximaal 300 passagiers zal kunnen vervoeren, zal een snelheid krijgen van 2.7 maal die van het geluid. Dat is ongeveer drie maal zo snel als de huidige straal verkeersvliegtuigen. In de Boven-Merwede bij Woudri- chem zijn maandagmorgen om even over tienen een twaalf- en een elfja rig zoontje van de familie Meester uit Oosterhout verdronken. ken, bij voorkeur buiten de Euro- markt, bij voorkeur buiten de Euro enteren op de Oost-Europese landen. Tegenover de nieuwe mogelijkheden staat echter, dat betrekkelijk eenvou dige industriële produkten elders aan zienlijk goedkoper worden vervaar digd dan in West-Europa. De opeenvolging van zachte winters heeft aldlus het jaarverslag, een na delige invloed gehad op de afzet van handschoenen. Het dalende verbruik was bovendien te wijten aan een ver mindering van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid, de metaalindus trie en de mijnen, omdat in deze sec tor werkzame personen gemiddeld 3 paar werkhandschoenen per jaar ver slijten. Daarbij komt nog, dat de import, met name uit het Verre Oosten, meer dan verdubbeld is. Alleen al uit Ja pan werden 300.000 paar werkhand schoenen ingevoerd tegen een gemid delde prijs, die nauwelijk de kosten van de verwerkte grondstoffen dekt. Gunstiger is de situatie in de sectoren van de koffer- en tassenindustrie. De reislust neemt nog toe. De kofferin dustrie heeft een goed jaar achter de rug en is 1967 begonnen met een re delijke orderportefeuille. De totale geldomzet van de Nederlandse leder warenindustrie bedroeg circa f. 145 min. Het nadelig saldo van in- en uit voer bedroeg in 1966 ca. f. 25 mil joen, hetgeen de totale afzet aan de handel op f. 10 min. brengt. Dichte rookwolken van een bran dende vuilnisbelt veroorzaakten bij Assen enkele botsingen, waarbij 17 militairen gewond werden. Zij zaten in twee YP-408 pantervoertuigen die op elkaar reden toen het eerste voer tuig midden in 't 'rookgordijn' moest afremmen. Maandagavond om kwart voor 8 heeft de 26-jarige J. T. J. (Jackie) K. zich gemeld op een pastorie in Rijs wijk (Z.H.). Hiermee zijn drie van de 4 zondag uit de Scheveningse strafge vangenis uitgebroken delinquenten weer onder arrest. Dit is de man uit Budel, die 't Eind- hovense jongetje vermoordde. JUWELIER

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1