waAl wijk se en LAnqstRAAtse couRArrt Een nieuwe lente in Nova Scotia een schiereiland in de Atl. Oceaan assai Atog form meubelen B. en W, van Drunen stellen voor een doorstfomingsfonds in te stelten Belangrijke uitbreidingen van De Vliedberg in Nieuwkuyk NAAR DE „EXPO-67" IN MONTREAL (4) Vlootshow uitsluitend verkrijgbaar bij Premier Maurer van Roemenië in ons land Onderhoud wegen Tweemaal zo groot als Nederland Opnieuw lente Barbecue is wegens vakantie gesloten van Complete Woning inrichting Vrijdagavond raads vergadering Engeland gaat op militaire uitgaven bezuinigen Kinderarts dr. Weijers overleden j x VRIJDAG 21 JULI 1967 88e JAARGANG No. 58 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 BureausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-20ÖT Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Omdat er op een wereldtentoonstelling van deze allure zo enorm veel te zien en te beleven is vergt men elke dag het maximum van het uithou dingsvermogen om toch maar zo weinig mogelijk van al dat mooie en interessante te missen. Maar tenslotte raakt men zo ontzaglijk vermoeid en over-verzadigd dat men hard naar een rustpauze begint te verlangen. Vooral als men, zoals wij, 2 maanden voor de boeg heeft, is dat ongedul dige gesjouw eigenlijk gekkenwerk. We hebben dus nog plenty tijd om tussendoor ook van een paar rustige vakantieweken in een mindere drukke landelijke omgeving te genieten. Ik hoop dan ook dat de Echo-lezers het mij niet kwalijk nemen dat ik even mijn verhaal over de Expo onderbreek en hun iets vertel over onze interessante belevenissen in een ander deel van Canada. Bij ons vorige bezoek aan Cana da, dat 280 maal zo groot is als Ne derland, hadden wij in verschillen de provincies reeds tal van beziens waardigheden bezocht. Wij mochten toen reeds de machtige, wereldbe roemde Niagara-watervallen aan de Canadese-Amerikaanse grens be wonderen, evenals het merengebied met de 1000 eilanden in Ontario, de Indianen-nederzetting Caughnawaga en 't schilderachtige berglandschap van de Laurentians. Ditmaal zou de provincie Nova Seotia ons tijdelijk vakantiegebied zijn. Het is een schiereiland in de Atlantische Oceaan aan de Oostkust van Canada, tweemaal zo groot als Nederland, maar veel dunner be volkt. In de honderden steden en dorpen wonen tesamen ongeveer 750.000 mensen. Dat betekent dan op dezelfde ruimte waarop in ons land 1000 mensen moeten leven, er daar slechts 40 wonen. Vele dorpen op de landkaart aangegeven, bleken dan ook onvindbaar, omdat ze uit slechts enkele zeer verspreid ge legen boerderijtjes bleken te be staan. Wij maakten onze reis naar Nova Scotia met een 4-motorig propeller- vliegtuig, een „Vanguard" van Air Canada. In vergelijking met het DC 8 straalvliegtuig, waarmee wij van Amsterdam naar Montreal wa ren gevlogen, leek ons dit toestel aanmerkelijk kleiner. Het verwon derde ons dan ook dat de massa pas sagiers die met ons in de betreffen de wachtzaal zaten, allemaal in het toestel konden. Maar nog groter werd onze verbazing toen er tijdens het 3 kwartier durende oponthoud noig tientallen passagiers kwamen aangehold en er ook prompt alle maal nog ingestopt werden. Die laatkomers leken wel forensen die op het laatste nippertje de bus naar hun werk of naar huis nog wilden halen. Het verschil tussen een vlucht met een toestel, voorzien van pro pellers en een met straalmotoren, viel ons in de lucht al spoedig op. Het eerste vliegt lang niet zo rustig en maakt veel meer leven dan een straalvliegtuig. Onze kist steunde en beefde als 'n amechtig oud man netje. Het vloog over het algemeen op geringere hoogte dan „onze" DC 8 en zodoende konden we meest al door de wolkenflarden heen nog iets van de uitgestrekte wouden eii de vele meren beneden' ons ontdek ken. Na een tussenlanding in Fre- dericton,. landden we behouden in Hallifax, waar ons een hartelijk welkom en blij weerzien van onze familie wachtten. Onze eerste prettige ervaring in Nova Scotia was, dat we hier voor de tweede maal van de lente kon den genieten. Het jonge groen en de bloesempracht die wij in de eer- ste helft van mei in onze Hollandse dreven, vooral op de schilderachti ge Betuwe-routes reeds hadden be wonderd, kregen we hier eind juni, dus iy2 maand later, nog eens te zien. In dit landelijke gebied geur den de bloeiende seringen- en mei doornstruiken ons tegen en de bloei ende boomgaarden en de uitbundi ge bloemenpracht van de kastanje bomen waren een lust voor 't oog. Wij kwamen ook spoedig tot de ontdekking dat er in Nova Scotia met z'n tienduizenden ha. onontgon. nen gebied ook tal van Nederland se pioniers een toekomst trachten op te bouwen. Wij passeerden soms een hele reeks privé-brievenbussen langs de weg, die allemaal rood- wit-blauw beschilderd waren, wat duidelijk er op wees, dat er Neder landse boerengezinnen in de daar achter gelegen boerderijen huisden. Jammer genoeg maakten niet al deze behuizingen een florisante in druk. Dartmouth, waar onze familie woont en waar we enkele weken van een rustige vakantie wilden ge nieten, ligt in een heuvelachtig wa ter- en bosrijk gebied. Het heeft pl.m. 50.000 inwoners en ligt vlak bij de hoofdstad Hallifax (ongeveer 100.000 inwoners), waarmee 't met een enorme hangbrug over de ha ven is verbonden. Bij stevige wind voelt ge bij het passeren die brug flink slingeren. Het straatbeeld in Dartmouth is geheel anders dan wij dat in Holland kennen. Geen lange rijen huizen van hetzelfde type, vaak dicht aaneengebouwd, maar elk huis (allemaal één- of 2-gezins- woningen) is hier op 'n terp ge bouwd en is geheel of grotendeels van hout met veel variatie in stijl en indeling. Onder het gehele huis is een beton nen basement, een grote kelder, die met zijn ramen boven de begane grond uitsteekt. Daarom voert er naar elke vóór- en zijdeur een ste nen trap. In de gehele benedenver dieping bevinden zich geen deuren. Hal, zitkamer, eetkamer, keuken enz. staan allemaal met een open doorgang met elkaar in verbinding. De gehele stad ligt tegen heuvel hellingen gebouwd, zodat alle stra ten op- en aflopen, soms vrij stijl, wat wandelingen vrij vermoeiend maakt. Maar hier ziet men ook geen wandelaars; ieder maakt hier steeds gebruik van zijn wagen. Ha/ldifax is een bekende havenstad die echter veel van zijn Atlantisch scheepvaartverkeer heeft moeten prijsgeven aan Montreal, dat een veel betere verbinding met 't ach terland heeft en door de machtige St. Lawerence River met de oceaan verbonden is. Wel is Hallifax nog steeds de vlootbasis van de Cana dese marine, maar het lijkt nog te teren op zijn oude roem. Het leven is hier veel rustiger; men neemt overal de tijd voor en het maakt dan ook een veel minder active-, maar ook minder welvarende in druk dan het van activiteit bruisen de Montreal, dat echt Amerikaanse allures heeft. Toch hebben we hier in Hallifax de afgelopen weken grootse en zeer geslaagde feestelijkheden meege maakt ter viering van het 100-jarig bestaan van Canada, dat in geheel dit land luisterrijk herdacht wordt en van welke eeuwfeestviering de Expo in Montreal het hoogtepunt is. In Hallifax, als havenstad en ma rinebasis, lagen deze feestelijkheden voor een groot deel op het terrein van de scheepvaart. Dank zij onze bijzondere connecties met marine luchtvaart-autoriteiten, hadden wij toegang tot alle voor het publiek afgesloten terreinen en kaden van de marine en konden daardoor van dichtbij getuige zijn van de machti ge vlootshow waaraan pl.m. vijftig oorlogsbodems van verschillende naties en vele helicopters en vlieg tuigen deelnamen. Onder de deel nemende oorlogsbodems bevonden zich ook de „Van Gallen" en de „Rotterdam" van de Kon. Nederl. Marine, 's Avonds mochten we hier de schitterend verlichte oorlogs schepen bewonderen en drie avon den achtereen 't fantastische vuur werk gadeslaan dat op een eiland in de haven werd ontstoken. Velen van onze Jantjes werden gastvrij opgenomen in Canadese ge zinnen en zij zullen van dit bezoek aan Hallifax en aan de Expo in Montreal zekier een prettige herin nering mee huiswaarts nemen. Dat zal ook zeker het geval zijn met on ze zee-officieren, die hier letterlijk van de ene receptie, gala-avond of partij in de andere vielen. Ook de Nederlandse militaire attaché, kolo nel Van Weelde uit Ottawa met z'n echtgenote, waarmee wij in Hallifax kennis maakten, vond het overda dig en was blij dat er de feestelijk heden opzaten. Hij was zo vrien delijk ons een schriftelijke introduc tie te igeven voor een bezoek aan de „Van Galen", 's Avonds werden wij met een motorsloep van de „Van Galen" naar deze nieuwste aanwinst van de Nederlandse marine gevaren en na afloop van de interessante rondleiding weer naar de wal ge bracht. Overdag was er voorts een lucht vaartshow, waarop o.a. een stunt- groep van de Canadese luchtmacht vele stoutmoedige, adembenemende staaltjes van gedurfd teamwork liet zien. Verder waren er parades van verschillende militaire onderdelen, races voor roei-, zeil- en motor boten en wedstrijden in alle moge lijke sporten. En dan trok er twee uur lang een schitterende allegori sche optocht door Hallifax' hoofd straten met tientallen muziekkorp sen en bands, praalwagens en groe pen. Het meest attractieve in deze op tocht vonden we de honderden „ma jorettes". Dit zijn fleurig en luchtig geklede girls, die onder het voorbij trekken allerlei vrolijke dansen en rytihmisohe oefeningen uitvoeren en onderwijl jongleren met een meta len staafje met knoppen aan de uiteinden, waarmee ze ongelooflijke staaltjes van behendigheid lieten zien. Langs de gehele route oogst ten deze dartelende „majorettes" (die het best te vergelijke zijn met de „dansmariekes" in het Limburg se carnaval) veel bijval van de dui zendkoppige menigte. Wij maakten nóg een typisch Ca nadees onderdeel van het feest mee, n.l. een „barbecue". Wij zouden het een grote publieke pic-nic willen noemen, waaraan duizenden gezin nen deelnamen. Daarbij werden er in de opënlucht volop haantjes aan het spit, hot-dags, saté's, frites en andere heerlijkheden gebakken en er werden gratis consumpties ver strekt. Duizenden zaten in het gras tegen de hellingen van de enorme Citadel-Hill in het hartje van Hal lifax te smullen en zich te laven, genietend van een heerlijk zomer zonnetje. En ondertussen zorgden de openvolgende bands met muziek, zang en dans voor een vrolijke stemming onder de feestende menig te. Voor ons was deze typisch-Cana- dese volksfeestviering een lust voor het oog. Neen, wij hebben er geen spijt van dat we enkele weken in Nova Scotia zijn gaan uitblazen. Maar we gaan nu spoedig weer naar Mon treal terug om de laatste 3 weken voor onze terugreis naar Holland nog veel in en rond Montreal te be zichtigen en vooral nog vaak de Expo te bezoeken, waarvan wij U in ons volgend (slot)artikel nog wat interessante bijzonderheden ho pen te vertellen. J. v. Mierlo Juwelier, Horloger, Opticiën St tot en met 29 juli STASSAR Stationsstraat 88 Waalwijk TILBURG PIUSPLEIN 26-33 tel. 83080 Busdiensten lijn 2 en 6 stoppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur Een van de voorstellen die in de raadsvergadering van Drunen a.s. vrijdag 21 juli ter tafel zullen komen, is een voorstel van B. en W om ook voor Drunen een doorstromingsregeling in te stellen. Tot voor kort had dit nog weinig zin, omdat deze gemeente slechts wo ningwetwoningen, particuliere woningen en bedrijfswoningen bezat (voornamelijk Lips). De nog jonge 'Stichting Woningbouw Drunen', zal nu echter 132 premiewoningen gaan bouwen, alsmede bejaar denwoningen. Hierdoor wordt 't belangrijk, om be langstellenden voor de premiewonin gen een financieel duwtje in de rug te geven. Door B. en W. van Drunen werd de voorkeur gegeven aan de Bossche regeling nl. f. 600, - als men binnen de gemeente verhuist naar een woning, waarvan de kale huur 30 procent hoger is; f. 400, - als men een huur beneden de f. 100, - betaalt en verhuist naar 'n kleinere woning. Wel wordt in sommige gemeenten 'n hogere vergoeding gegeven, doch B. en W. van Drunen vrezen dat in dat geval het fonds snel uitgeput zal ra ken. Naar aanleiding van een verzoek van de ULO om het parochiehuis te Elshout te huren voor gymnastiekon- Voor de bouwvakvakantie werd er reeds een begin gemaakt met de bouw van 59 woningwet- en 77 premiewo ningen, tesamen een complex van 136 woningen, waarmede het Oostelijk deel van dit plan vol loopt. Deze snelle ontwikkeling baart 't gemeen tebestuur toch wel zorgen. Op de Vliedberg ligt nog wel een perceel grond ten noorden van de Nassaulaan dat voor woningbouw bestemd is. Op dit terrein kan men echter pas gaan bouwen wanneer het 'Hartplan' z'n beslag krijgt. Maar zo als bekend heeft de provincie dit centrum-plan afgewezen. Het ge meentebestuur is hierna in beroep ge gaan bij de Kroon. Voorlopig is hier van echter neg geen uitspraak te ver wachten. En toch moet het gemeen tebestuur verder. Een volgende fase in de stede- bouwkundige uitbouw is dan ook de realisering van plan 'Vijfboeven', De Roemeense minister-president Ion Maurer vertoeft met minister Manescu van buitenlandse zaken (de eerste minister achter 't 1 Jzeren Gor dijn) en vice-premier Miculescu voor een vijfdaags bezoek officieel bezoek in ons land. Minister Luns verwel komde dinsdag de Roemenen op de vliegbasis Ypenburg. Maurer gaf daar een ontkennend antwoord op de vraag of Roemenië van zins is uit 't Oostblok te treden. Hij verklaarde wel, dat herziening van het Navo-ver- drag en van het Pact van Warschau dringend nodig is. Maandagmiddag brachten de Roe meense ministers een bezoek aan de beide Kamer-voorzitters. Hierna na men zij deel aan een bespreking op het kabinet van premier De Jong. In het Kurhaus bood premier De Jong zijn buitenlandse gasten een diner aan. De heer De Jong hield een toe spraak, waarin hij gewaagde van de oprechte en innige wens naar ont spanning die hij in Europa aanwezig acht. Hij merkte op, dat het bezoek aanzien geeft aan de ontwikkeling van de relaties tussen Nederland en Roemenië. De persoonlijke contacten tussen staatslieden zijn noodzakelijk om de vriendschap te verdiepen, al dus de minister-president. een uitbreidingsplan ten noorden van het dorp Vlijmen, waarin ruimte komt voor ca. 1200 woningen. Bin nenkort krijgt de raad de plannen voor dit deel voorgelegd. Het 'Hart plan', waarin de bouw van een aan tal openbare gebouwen als gemeente huis en postkantoor is gepland, is toch wel een sterke dominant in de hele ontwikkeling van de gemeente. De afronding van Vliedberg blijft er op hangen. Ook echter de afronding van plan 'Vijfhoeven' is er nauw mee verwant in verband er op vele plaatsen grote percelen grond liggen waarop nog wel een flink aantal hui zen kan verrijzen. De samenstelling van het bouwcon- tingent voor Vliedberg is nogal merk waardig bij elkaar gescharreld. Het gemeentebestuur had slechts 6 wo ningwetwoningen voor 1967 toege wezen gekregen. Met veel moeite heeft men er vier kunnen bijkrijgen. Daarnaast werden nog 30 woningen aangewezen te bouwen voor militai ren. Tenslotte werd het aantal van 56 afgerond tot 59. De Britse regering heeft dinsdag een witboek gepubliceerd, waarin verscheidene bezuinigingen op mili taire uitgaven worden bekendge maakt. Tegen het midden van 1970 wil de regering de huidige sterkte van de strijdkrachten hebben terugge bracht met 75.000 man tot 417.000 man. Hiermee \ril men de post Defensie op de Britse begroting beperken, met een bedrag van 18 miljard gulden. Begin 1970 zullen de Britse troepen in Singapore en Maleisië worden te ruggetrokken, eenheden van de lucht macht en de marine zullen in deze landen blijven gestationeerd. Singa pore en Maleisië krijgen financiële steun om de gevolgen van de terug trekking van de Britse troepen voor de werkgelegenheid op te vangen. Uit West-Duitsland zullen een briga de van het Britse Rijnleger en een sqaudron van de luchtmacht worden teruggetrokken. Voor moeilijkheden in het Verre Oosten zal na het ver trek van de Britse militairen uit Ma leisië en Singapore in Engeland een speciale strategische reserve worden gereedgehouden. derwijs, zijn B. en W. genegen, de huurvergoedingen, die 10 jaar gele den werden vastgesteld, te herzien. De exploitatie van het parochiehuis vraagt f. 5. - per lesuur, boven een jaarlijks bedrag van f. 1750,- voor onderhoud en afschrijving. B. en W. willen nu voorstellen, om elke school een huurvergoeding van f. 5, - te geven en bovendien een vaste ver goeding voor de eigenaars van de gymnastieklokalen. De gymnastiek vereniging S. H. J., die de lokaliteit in 1960 verbouwde, krijgt derhalve nu ook een vergoeding van f. 1750 per jaar. Tevens zullen B. en W. voorstellen om de naar de derde klas gepromoveerde schaakclub 'Gambiet' een bijdrage van f. 300, - te schen ken en een subsidie van f. 6, per lid. Deze club wil nl. voor haar 40 leden 20 schaakborden, stukken en schaakklokken. Gezien de activitei ten van de club (b.v. organisatie van de Brabantse schaakdag) en het suc ces van de vereniging adviseren B. en W. het voorstel aan te nemen. Daar het voorlopig plan 'Braken Oost' ter visie geen bezwaren heeft opgeleverd, zal de raad nu als voor zorgmaatregel een onteigeningsbe- sluit worden voorgelegd. De taxatie van de grond in dit gebied is reeds geschied en men is nu bezig te on derhandelen over de aankoop. Vol gens de toelichting heeft het gemeen tebestuur goede hoop 't onteigenings- besluit niet nodig te hebben. Die eventuele onteigening staat echter nog niet direct voor de deur, omdat de Kroon het bestemmingsplan zelf en het onteigeningsbesluit nog moet goedkeuren. Na een jaar kan eerst na een vonnis worden onteigend. Het onderhoud acrn de wegen, be groot op f. 40.000, - heeft maar liefst f. 37.775, - meer gekost. De ze hogere kosten zijn voornamelijk te wijten aan het feit, dat bij sommige wegen, niet alleen onderhoud, maar ook verbeteringen noodzakelijk wa ren. In de Prins Hendrikstraat zal 'n trottoir worden aangelegd voor de veiligheid van de bejaarden. L. M. de Gouw en A. J. van der Heijden te Haarsteeg willen een stuk grond kopen aan de Zonnebloemlaan om hierop een dubbele bungalow te bouwen. Naar aanleiding van het feit dat de heer H. C. Brok zijn boerde rij heeft verkocht, wil de gemeente nu het grootste gedeelte van zijn grond kopen. A. Cales gaat een nieu we woning bouwen. Voor het oude huis op de Kleinestraat 4 heeft de gemeente belangstelling. Door de heer A. v. Delft is aan het gemeente bestuur verzocht een hypothecaire le ning te garanderen om de bouw van een woning in de Molensteeg moge lijk te maken. De ULOv wil haar in strumentarium gaan uitbreiden met 4 zig-zag naaimachines. Tenslotte heeft de Brandweer nevelslangen nodig. Te zijnen huize aan de Hekellaan 59 te Den Bosch is in de leeftijd van 63 jaar overleden dr W. A. M. Weijers. In zijn persoon is heen gegaan een vriendelijk mens, een vakkundig en toegewijd kinderarts, die in vele gezinnen zeer gemist zal worden. Ook het Bossche Groot Zie- kengasthuis waar hij 36 jaar werk zaam is geweest, is een kundig en werkzaam arts ontvallen. De heer Weijers is geboren op 15 december 1903 te Vlijmen, waar zijn vader huisarts was.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5