waal wijk se en LanqstRaatse coupant Aandacht voor schoenen van onze jeugd is noodzakelijk Prins Claus neemt met drie vrienden deel aan Vierdaape WAALWIJK BESLOOT ENIGE TIJD GELEDEN EEN JUMELAGE AAN TE GAAN MET UNNA EEN SCHOEN DIENT VOOR DE VOET TE WORDEN UITGEZOCHT MILITAIREN UIT ISRAËL AANWEZIG Karei de Grote vestigde in Unna koningshof De hervorming Zoutmijnen Van mast veranifereui Onderwijs Verkeersligging fVlateriaal Verkeersprobleem 50© km training Israël Dienstplichtigen Luchtmacht mogen eerder naar huis PTT had vorig jaar verlies van 70 milj. gulden Koningin met vakantie Barnes MAANDAG 24 JULI 1967 88e JAARGANG No. 59 De tcho vah het Zuióen Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Streekstad Unna is ai eeuwen een belangrijk handelscentrum (Van onze verslaggever) WAALWIJK Begin juni besloot de raad van de gemeente Waalwijk een jumelage aan te gaan met de West-Duitse stad Unna. Dit internationale gemeentecontakt gaat uit van de Raad van Europese Gemeenten. Door gemeenten uit verschillende Europese landen met elkaar in kontakt te brengen ontstaat het saamhorigheidsgevoel dat volgens deze Raad nodig is voor de burgers van Europa van morgen. In dit kader is het gemeente bestuur van Waalwijk in kontakt gekomen met Unna, een stad van 32.000 inwoners, gelegen 20 km westelijk van Dortmund. Als woon-, werk- en centrumgemeente is Unna van eenzelfde karakter als Waalwijk. Het college van B. en W. heeft, op uit nodiging van het gemeentebestuur van Unna, een bezoek aan de stad gebracht. De West-Duitse streekbeelden schonken grote aandacht aan het bezoek van burgemeester Teijssen, wethouder C. van den Hoven, J. van Heeswijk en K. van Laak en secretaris A. Kuijpers. De Unnaer Zeitung, een plaatselijk dagblad stuurde een verslaggever naar Waalwijk die een serie uitgebreide arti kelen over de 'Schoenenstad' schreef. Hierin werd vol lof over Waalwijk en de streek geschreven. Ook in Duitsland twijfelt men er niet aan, dat de kontakten tussen Unna en Waalwijk van groot belang kunnen zijn. Om die inwoners van Waalwijk en de omliggende gemeenten een indruk te geven van 'partnerstad' Unna, dook onze verslaggever in de geschiedenis van deze West- Duitse stad. Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Tussen de Ruhr en de Lippe arm het Ooststrand van de rivier de Ruhr, valt het streekblad Unna met haar 32.000 inwoners op, door haar gun stige ligging voor het handelsverkeer, zowel heden ten dage als in het ver leden. Op de grond en in de bodem van het huidige stadsgebied kan men sporen vinden die erop wijzen dat er menselijk leven reeds in de oertijd moet zijn voorgekomen. Unna's ge schiedenis loopt vanaf het jaar 864 toen Karei de Grote er een konings hof en een pastorie liet aanleggen. Aan de kruising van de van west naar oost lopende Heilweg met de uit het Sauerland en naar het Mun sterland leidende verkeerswegen, ont stond rondom een markt, een koop mansnederzetting. Bij het aflopen van de oude Duitse keizertijd, toen de graven van de Mark met de aarts bisschoppen van Keulen om de macht vochten, had Unna reeds stadsrech ten gekregen. Stedelijke vrijheden verkreeg het pas na 1278. Sinds 1290 is een Raad bij acte aan te wij zen en uit het zelfde jaar stamt ook de 'rede van de stadsmuur'. Onder de Markische steden be kleedde Unna als munt- en Hanze stad een belangrijke plaats. Reeds spoedig na 1300 trokken zonen van families uit Unna naar de Oostzee- kant waar zij als raadsleden o.a. in Lübeck, Stockholm en Danzig belang rijke posities bekleedden. Georg Gies- ze, de door Hans Holbein in 1532 in Londen geschilderde 'Hanzenkoop- man', stamt uit een familie uit Unna. Aan de bloei van het Hanzenverbond heeft de stad Unna zelf echter ook het een en ander overgehouden: de stadskerk, voorheen een Romaans bouwwerk, verkreeg in de jaren 1322-1407 haar tegenwoordige vorm en inrichting als Gotische Hallenkerk met drie schepen en de kenmerkende, in Westfalen zelden voorkomende kooromloop. De rijke aankleding van de kerk met haar 13 altaren, viel in 1594 bijna geheel ten offer aan de woede van de beeldstormers. De be roemde 'Marienklage', het plastiek van een Middenrijn-meester van om streeks 1430, bleef echter behouden en vormt nu een bijzondere schat van het Landsmuseum in Munster. De hervorming werd in Unna zon der veel twist of ruzie ingevoerd. La tere confessionele meningsverschillen en twisten tussen Calvinisten en Lu theranen werden door de strijdbare pastoor Philipp Nicolai beslist. Tij dens zijn zegenrijke arbeid (1596 tot 1601) was er dat vreselijke pestjaar 1597, waarin met 1400 doden bijna een derde deel van de bevolking om kwam. Toen dichtte Nicolai zijn Cho- ralen 'Wie schön leuchtet der Mor genstern' en 'Wachet auf, ruft uns die Stimme'Tegenwoordig ver krijgt de naar hem genoemde pastorie door grammofoonplaten en concerten een grotere schare bezoekers en be wonderaars. De katholieke gemeen schap vond na de Hervorming in het 'Zusterhuis' van de Augustinessen bij de tegenwoordige kloostermuur 'n toevluchtsoord. De Catharinnenkerk tegenover het Raadhuis werd neerge zet op de plaats van een kleine kerk uit 1848. De ontwikkeling van de Spoorwe gen bracht de stad tot nieuwe bloei. Reeds omstreeks 1860 kruisten bij Unna twee belangrijke spoorwegen el kaar: de lijn Dortmund - Soest en Hamm - Hagen. Sindsdien ontwik kelden zich in Unna aanzienlijke fa brieken voornamelijk in de metaalbe en verwerkende industrie die, na de uiteindelijke afbouw en totstandko ming van het spoorwegnet, andere industrieën, zoals de chemische, een elektronische en een brouwerij, aan trokken. De moderne ontwikkeling van Unna vindt in feite haar oor sprong in het noorden van de streek. Sinds 1389 werden de zoutmijnen van de Rijksstichting Essen behoren de Oberhofs Brockhausen benut. Overigens stamt van deze familie de bekende gelijkmatige uitgeversfami lie uit Leipzig af. In 1732 ging men over tot de oprichting van een fiscale Zoutfabriek met de naam Könings- Anderzijds kan men van kinderen ook niet verwachten dat ze bij stra lend weer braaf met de voetjes naast elkaar op de stoep een spelletje gaan ganzeborden. Het wordt dus meestal een van de twee: ,Hoe goedkoper de schoenen, hoe beter', óf 'Draag de oude maar af'. Als daarvan slechts de neuzen kaal zijn en ze passen ver der goed, dan kan dat ook gerust nog een tijdje. Maar toch is het van we zenlijk belang aan de schoenen voor de kinderen wat meer aandacht te be steden dan alleen aan het zondagse paar. Recente onderzoekingen hebben na melijk aangetoond dat een groot deel van alle voetklachten een gevolg zijn van onjiuste schoenen tijdens de jeugdjaren. En als men dan weet dat meer dan de helft van alle vrouwen en meer dan een kwart van alle man nen voetklachten hebben, dan geeft dat bij nog geen 10 procent van aan geboren voetafwijkingen sprake is. Bij een onderzoek in Duitsland heeft men onlangs dan ook eens 37.000 paar kindervoeten en hun schoenen bekeken. Men kwam daarbij tot de nogal ontstellende conclusie dat slechts aan 20 procent van al die pa- born. De nu nog bestaande Frie- drichsborn ontstond in 1748. Met be hulp van de Vrijheren van Stein werd er in 1793 een eigen school opgericht voor de kinderen van de werknemers in dit zoutbedrijf. De plaatsing van de zogenaamde Vuurmachine, de eer ste stoommachine in het industriege bied van Rijnland-Westfalen die sinds 1799 het zoute water moet oppom pen, is een belangrijke gebeurtenis in de Duitse industriële geschiedenis. Van 1818 - 1940 was Köningsborn ook als 'Thermalbad' wijd en zijd be kend. Gebleven is nog het 'Kurpark' met zijn rijke boomaanplant, met de tennisbanen en de speelplaatsen. In de onmiddellijke nabijheid verschenen ook het voor het gehele bondsgebied belangrijke 'Proefstation voor fokke rij van kleine dieren' en de 'Land bouwschool'. In dit gedeelte van de stad wordt het culturele stadscen trum gevestigd. Reeds zijn de Han delsschool en de regionale vakschool gebouwd, alsmede de in 1964 ge stichte 3-jarige H.B.S., een modern overdekt zwembad en het reeds van verre zichtbare Provinciale Bestuurs gebouw. Voor de stadhal, de nieuw bouw van een gymnasium voor meis jes en een 'Freibad' zijn de voorbe reidingen reeds getroffen. ren voetjes goed passende schoenen zaten. Een Duits medicus heeft eens geschreven: 'Een voet dient zich niet aan de schoen aan te passen, maar de schoen dient voor de voet te worden uitgezocht'. Dat geldt dan zeker voor kinder voeten, die - zo bleek ook uit het onderzoek - in één jaar tijd min stens één of tweemaal, maar ook wel driemaal (en voor kleinere kinderen zelfs viermaal) van maat kunnen ver anderen. Daar kindervoeten boven dien proportioneel niet regelmatig in alle ricthitngen groeien (dus als het ware dan weer wat in lengte en dan weer wat in de breedte), dienen de schoenen voor onze jongens en meis jes met zorg te worden gekozen. Ge lukkig zijn er tal van goede zaken met deskundig verkooppersoneel die er zelfs al de beschikking over een meetapparaat hebben dat 't sinds eni ge tijd mogelijk maakt de juiste leng te en breedte van de voeten te bepa len, als die voetjes althans al aan harde vloeren en straten dus aan schoentjes toe zijn. Unna is een 'leergierige' stad; haar eerste leraar werd reeds in 1295 bij oorkonde benoemd. Behalve de zo juist genoemde scholen, zijn er ook lagere scholen, een school voor bij zonder onderwijs, een philologisch jongensgymnasium dat zetelt in een in 1964 betrokken nieuw gebouw, een philologisch gymnasium voor meisjes en een middelbaar gymnasi um voor jongens en meisjes. In het gebouw van de volkshoge school werkt de kunstkring van Un na, die mede door goed bezochte ten toonstellingen tot in de wijde omtrek bekend is. Een stadsbibliotheek be vindt zich in de oude burcht, die ook het Hellwegmuseum met zijn schatten aan stadsgeschiedenis, zijn 'Heimat- stube' voor de Oostduitsers en de enig in zijn soort zijnde technische afdeling voor industriegeschiedenis. Voor de culturele festiviteiten draagt het stedelijk cultuurbureau en de mu ziekvereniging met haar meestercon- certen zorg. Zoals de spoorweg de eerste in dustriële nederzettingen bevorderde, wordt Unna tegenwoordig door zijn Men heeft met de voeten van onze jeugd immers het beste voor? Van daar dat we naast de maaten pas vorm ook aandacht vragen voor het materiaal. En wat is er dan voor de schoenen van jeugdige springers be ter dan echt leer? Leer is namelijk in wezen niets anders dan de huid van een dier. Een huid met allerlei goecle eigenschappen, gemaakt door de na tuur cm dieren te bekleden en te be schermen. Een huid die bovendien in staat is ook zonder meer alle bewe gingen, die dat dier maakt, te volgen. Leer is zo'n gelooide huid. En looien betekent eigenlijk niets anders dan dat de huid wordt gecon serveerd, waar bij alle goede eigen schappen van de huid in het leer be houden blijven; soms zelf worden verbeterd. Want het leer wordt al eeuwen gebruikt en de leerfabrikan- ten hebben ook niet stilgezeten en voor steeds perfecter looimethoden gezorgd. Daarom is leer er nu ook in ontelbaar veel soorten op het voet balveld of het muiltje in de salon. En dat met alle goede draageigenschap- pen. Het 'ademt' (zo noemen we de waterdampdoorlaatbaarheid van bin nen naar buiten) het neemt vocht op zonder dat de drager het merkt en 't is sterk. Stevig of zacht en scepel, droog of nat: Leer blijft sterk in alle omstandigheden. En met de regenpij pen of het voetbalveld in gedachten is dat voor kinderschoenen óók heel wat waard uitstekende verkeersligging tot een middelpunt in het ontwikkelingsge bied ten Oosten van de Ruhr. De van Keulen naar Kamener Kreuz en la ter naar Münster en Bremen leiden de autobaan 'Hansalinie' kruist hier Bondsweg no. 1. Deze heeft de func tie van de Heilweg overgenomen en wordt terecht vanwege haar allure van grote autobaan van Essen naar Unna 'Ruhrsnelweg' genoemd. De geplande autobaan Kassel-Unna, een andere Bondsweg en verschillende lands- en regionale wegen vormen ook de verbinding met het gebied voor de uitstapjes, een gebied met bossen, stuwdammen en waterburch ten. Deze ligging in de onmiddellijke nabijheid van het Ruhrgebied, van 't Münster- en het Sauerland, is ook de basis voor de stadsontwikkeling, voor werken en wonen. De toekomstplan ning rekent op een bevolkingsaantal van 50.000 inwoners. Woon- en werkgelegenheid, nodig voor dit aan tal is klaar. Alleen al aan de rand van de 'Kurgarten' en het scholenareaal is een stuk grond voor 1200 wonin gen gepland. De oplossing van het toekomstpro bleem is de grootste zorg van de vroede vaderen van Unna. Ter ont lasting van het gestaag toenemende verkeer in de binnenstad, is men be zig aan 'n eenrichtingsverkeersring, die het ook mogelijk moet maken, de winkelstraten voor de voetgangers vrij te houden. Door het groeiende inwo nertal is het raadhuis al lang te klein en is nieuwbouw noodzakelijk. Dit nieuwe raadhuis komt aan de rand van de noordelijke binnenstad aan 't eind van de voetgangerspromenade- Marks-Bahnhofstrasze. Tenslotte wordt in het aangrenzende stationsgebied en een bus-station neergezet. Unna is een moderne stad die bruist van energie. De samenwer king tussen Waalwijk en Unna is dan ook alleen maar toe te juichen. Niet alleen op de journalisten, ook op het bestuur van de organiserende bond, dat gelijktijdig van het feit op de hoogte werd gebracht. De Pm is - ,,zijn loopnummer is 203, dat was nog open en dat vond ik zo'n mooi nummer'aldus kolonel Breunese - wil als „gewone wandelaar" aan de Vierdaagse deelnemen. Hij zal de viaggenparade, die maandagavond aan 't grote wandelfeest voorafgaat, dan ook niet bijwonen. Op het kle i- rigc vlaggenspel zou hij ongetwijfeld immers een plaats op de voorste rij van de ere-tribune hebben gekregen en niet tussen de deelnemers op de onoverdekte tribunes van het Goffer- stadion. Het ligt in de bedoeling dat prins- Claus in hotel Groot Berg en Dal zal logeren. De prins heeft z'n trainings campagne - hij liep zo'n 500 km - kortgeleden afgesloten met een mars van 50 kilometer van Zaltbommel naar Nijmegen. Drie vrienden zullen hem op zijn tocht vergezellen te we ten mr F. Salomonson, drs F. M. L. baron van Geen en mr J. C. v. Mun ster van Heuven. Verwacht wordt dat prinses Beatrix vrijdag 28 juli aan wezig zal zijn bij de feestelijke in tocht van de deelnemers. Aan de 51e Vierdaagse van Nij megen zullen 15.117 wandelaars uit Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Honderden dienstplichtigen van de koninklijke luchtmacht mogen in 1968 vroeger afzwaaien. Het is per soneel dat niet technisch gespecia liseerd is, maar op het ogenblik toch nog de volle 24 maanden voor luchtmacht-dienstplichtigen uit dient. Er wordt naar gestreefd de groep vervroegde afzwaaiers zo groot mogelijk te laten zijn, liefst meer dan 1000 en om hun dienst- tijdverkorting twee maanden te la ten bedragen, aldus de luchtmacht voorlichtingsdienst. Tot nu toe wa ren er bij de luchtmacht incidentele verkortingen, die nooit meer dan enkele weken inhielden. De PTT heeft een bijzonder slecht jaar achter de rug wat de resulta ten betreft. Vooral de afdeling pos terijen is een enorm zorgenkind ge worden dat vorig jaar een verlies van bijna 70 miljoen gulden boekte. Ook de telefoondienst heeft met sterk teruglopende resultaten te ma ken gehad. Hier daalde de winst van 35,4 tot 3,8 miljoen gulden. Het zijn voornamelijk de sterk gestegen lasten, die niet konden worden opgevangen door tariefs verhogingen, die een druk op de re sultaten hebben gezet. Uit het ver slag van de PTT blijkt, dat verdere tariefsverhogingen onvermijdelijk zijn. Koningin Juliana is donderdag morgen voor een vakantie in Porto Ercole van Soesterberg naar Italië vertrokken. Op weg naar het va kantieverblijf brengt de koningin privébezoeken aan Venetië en Flo rence. Eind van de maand wordt konin gin Juliana in Porto Ercole ver wacht. Daar zal prins Bernhard dan ook zijn aangekomen. Prinses Bea trix en prins Claus gaan deze zo mer niet naar het vakantieverblijf; zij blijven voorlopig in Nederland. Ook prinses Margriet en mr P. van Vollenhoven gaan voorlopig niet met vakantie. I 18 landen deelnemen, dat is 437 minder dan in 1966, toen 15.554 in schrijvers bij de gouden Vierdaagse vcor een record zorgden. Nederland levert met 8500 - 3200 militairen en 5330 burgers - het grootste con tingent. Opmerkelijk is dat ditmaal 1631 wandelaars België, tweede in de „rangschikking", vertegenwoordi gen., Er komen voorts onder meer 1350 Engelsen, 1124 Duitsers en 817 Zwitsers. De vertegenwoordigde landen zijn verder: Canada, Dene marken, Frankrijk, Israël, Noorwe gen, Oostenrijk, Luxemburg, Ameri ka, Australië, Zweden, Italië, de Ne- I derlandse Antillen en China. Het overigens zeer behoudende be stuur van de K.N.B.V.L.O. zorgde voor neg can nauwelijks verwachte wijziging in het reglement. Dit jaar zullen namelijk de vrouwelijke wan delaars desgewenst hr.n tocht in lan ge broek mogen volbrengen. Iets, waar de organisatoren tot nu toe de grootste bezwaren tegen had den. De vraag: „Mag een korte broek ook?", zaaide rond kclone) Breunese „Ben je nou helemaal?" - grote verwarring. Een reactie, die luttele jaren geleden het gevolg zou zijn ge weest van de vraag of de lange broek deel mocht uitmaken van het wandel- kostuum van de deelneemsters De schoenen van onze jeugd krijgen als regel minder aandacht dan ze verdienen. Dat is geen onverschilligheid van de ouders. Over het algemeen zijn de kinderen in ons land goed verzorgd. Hun jas sen en jurken, rokken, truien en pakken worden veelal met overleg gekozen. Dat de keus van de schoenen hiermee niet altijd in over eenstemming is, dankt de 'lieve juegd' aan zichzelf. Het is begrij pelijk dat men geen duur paar schoenen wil wagen aan een klauter- partij in boom of regenpijp. Prins Claus zal deelnemen aan de eenenvijftigste Vierdaagse van Nijmegen, die van dinsdag 25 tot en met vrijdag 28 juli wordt ge houden. Woensdagavond kreeg marsleider kolonel Breunse bericht dat de prins zich officieel aanmeldde aJ.s individueel loper op de 50 km. Het bericht dat voor het eerst in de geschiedenis van de Vierdaagse een lid van het koninklijk huis zal deelnemen, maakte grote indruk tijdens de jaarlijkse persconferentie van de internatio nale afstandsmarsen van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1