waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt an irüerlo 1 m f: t q -n- CAMPINGS, BUNGALOWPARK EN KAMPEERBOERDERIJEN BIJZONDER IN TREK iSSSSl 3*,. f. li Vorig jaar ruim 66.000 over nachtingen WAALWIJK WV-kantoor Campings Recreatietent ijsbaan Kraanven De Efteling Nederlands kampioenschap dammen voor blinden dit jaar in Drunen Nasser stelde algemene mobilisatie van eigen volk voor Geen gemeenschap pelijke EEG-hulp voor Midden-Oosten New York Times noemt De Gaulle onruststoker Vreemdelingen verkeer in Amsterdam tegengevallen VRIJDAG 28 JULI 1967 88e JAARGANG No. 60 De tcho van het Zuiöen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.lt) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct èxfra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Toeristische attracties hebben van Kaatsheuvel recreatieplaats gemaakt a Een beeld van de drukte bij de Ijsbaan. Een recreatie-object waarvan bij warm weer een steeds drukker gebruik wordt gemaakt De topper van de recreatiegemeen te Loon op Zand is natuurlijk De Efteling, daarnaast zijn er de cam pings en 3500 ha duingebied, waar door onlangs nog 11,5 km fietspad is aangelegd. Nabij De Efteling vindt men verder nog De Paardenrug, waar de rijders van de manege een druk gebruik van maken. In het kerkdorp Loon op Zand zijn een tiental kam peerboerderijen die in prachtig natuurgebied liggen. In dit zuidelijk gedeelte van de Loonse en Drunense Duinen wil men beslist geen campings aanleggen. De dagrecreanten - waar van er velen uit de slechts enkele ki lometers verder gelegen woonwijken van Tilburg komen - krijgen hier de ruimte en worden niet gehinderd door de kampeerders. Burgemeester Van Erp was ver heugd dat de bevolking zich positief aansluit bij de ontwikkeling tot re creatiegemeente; hoewel slechts een klein aantal mensen onmiddellijk van het toerisme profiteren. Dit aantal zal in de toekomst waarschijnlijk steeds meer toenemen. Juist door een bezoek aan De Efteling hebben veel mensen het prachtige gebied en de gunstige ligging van Kaatsheuvel ontdekt. De heer Van Erp vindt het een plezierig nevenverschijnsel van De Efteling dat veel mensen uit het noorden, die een woning in Midden- Brabant zoeken, Kaatsheuvel als woongemeente kiezen. In de 15 jaar van haar bestaan heeft het sprookjes- en natuurpark De Efteling ruim 15 miljoen bezoe kers getrokken. Het kan niet anders of een gemeente moet hierdoor be kend worden. Zo neemt het aantal overnachtingen op de campings ieder jaar met ruim 20.000 toe. In 1966 boekte men bijna 66.000 overnach tingen en dit jaar hoopt men dit aan tal weer met 20.000 te overschrijden. De 18 kampeerboerderijen hadden in de eerste drie maanden van dit sei zoen reeds 9.000 overnachtingen. (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Kaatsheuvel is bij de toeristen 'in'. De Efte ling, de Loonse Duinen, de campings 't Hoekske en Duinlust en het bungalow- en recreatiepark Het Kraanven zijn een begrip ge worden. Deze toeristische trekpleisters bevinden zich op het grond gebied van de gemeente Loon op Zand en zijn nauw verwond met de plaats Kaatsheuvel. Terecht spreekt burgemeester L. van Erp dan ook over een recreatiegemeente. Een-derde deel van de opper vlakte van de gemeente is natuurgebied, dat ontspanning biedt aan honderdduizenden recreanten. Om aan te tónen dat Kaatsheuvel zijn taak als recreatie gemeente uitstekend verstaat, toonde ons burge meester L. van Erp zijn gemeente midden in het drukke hoogseizoen. Temidden van zand en water en onder een stralende zon troffen we niets dan tevreden vakantiegangers die, zoals zij vertelden, na een eerste kennismaking met het natuurschoon in Kaatsheuvel en Loon op Zand, er graag verblijven. Kaatsheuvel beschikt over een bij zonder groot VVV-kantoor dat is ge vestigd in de Gasthuisstraat. De be heerder, de heer J. Nannes, tevens eigenaar van de naast het gebouwtje staande boekhandel heeft dit seizoen reeds zo'n 1100 mondelinge en 300 schriftelijke informaties verstrekt. De heer Nannes is van mening dat het hotelbezoek in de gemeente dit jaar wat tegenvalt. Hij wijdt dit aan het al te mooie weer, waardoor veel men sen een camping preferen. Problemen om mensen in hotels onder te bren gen doen zich dan ook niet voor. Wel is hij van mening dat er een gebrek is aan goed geaccommodeerde hotels. Het VVV te Kaatsheuvel heeft mid den in de roos geschoten met het VVV-inlichtingenbureau. Het drukke bezoek is daarvan het beste bewijs. Men kan er niet alleen informaties krijgen over de plaats maar ook over de streek en zelfs over attracties in het hele land. Volgend jaar wil men een bulletin uitgeven, waarin dan al le evenementen in dorp en streek ver meld staan. Ook denkt men aan het organiseren van evenementen voor regenachtige dagen. In het Apollo- theater worden iedere middag kin derfilms vertoond. Voorstellingen die door de gemeente worden gesubsidi eerd. De twee campings die Kaatsheuvel rijk is, 't Hoekske en Duinlust, zijn uitstekend ingericht. De kampeerder vindt er toiletgebouwen, kampwinkel, wasserette en kantine. Het hoogsei zoen is voor deze vakantieverblijven al voorbij. De top viel dit jaar samen met de bouwvak-vakantie. De mees te kampeerders komen uit de rand stad Holland. Uit eigen omgeving treft men weinig vakantiegangers aan. Camping 't Hoekske is aan zijn 8e seizoen bezig. Vorig jaar boekte men hier 44.000 overnachtingen. Dit jaar komt men daar zelfs nog overheen, dit is de verwachting van kampbe heerder dhr. C. J. Zijlmans. Hij con stateerde voor dit jaar 'n geweldige trek uit Zweden en uit Friesland. Op deze camping houdt dokter Winkel man uit Sprang-Capelle ieder middag spreekuur, waarvan door de kampeer ders 'n druk gebruik gemaakt wordt. 18 personeelsleden zorgen er voor dat de camping goed verzorgd blijft. Dat er heel wat komt kijken om 7,5 ha bij te houden is te begrijpen. Dat de gasten van 't Hoekske goed met elkaar kunnen opschieten blijkt wel uit de voetbalcompetitie, die er tus sen 6 Brabantse campings draait en waaraan ook teams van 't Hoekske deelnemen. Camping Duinlust heeft een bij zonder intiem karakter. Op het ter rein is een 370 jaar oude boerderij te vinden die 9 jaar geleden nog deel van de camping uitmaakte. De cam ping, waarover de familie Snoeren de scepter zwaait, is steentje voor steentje uitgebreid. De kampleiding heeft dit jaar, dankzij 't goede weer, weinig moeite de mensen bezig te houden. Men kan zichzelf uitstekend vermaken en wanneer dat niet het ge val is staat camping sportleider Ver beek klaar om wat te organiseren. In de kantine speelt 's avonds het huis orkest. Een derde camping komt er op het stille gebied van Plantloon bij. Vanaf 1 juli is aan de Duinlaan, nabij de beide campings een recreatie tent geplaatst waarin voor jong en oud iets georganiseerd wordt 'en waar 's zondags de kerkdiensten worden gehouden. De allerkleinsten worden 's middags tijdens het kinderuur be zig gehouden. Voor de ouderen draait men 's avonds beatmuziek. Burgemeester L. van Erp in gesprek met twee leiders van de recreatietent aan de Duinlaan. De burgemeester is vol belang stelling voor de ontwikkeling van dit re- creatiewerk ten behoeve van de kampeerders Ook worden er door de staf geregeld spelen georganiseerd. Dankzij de uit stekende samenwerking met de beide campings draait alles voortreffglijk. Als dit eerste experimentele jaar voorbij is, wil men alles eens bezien om dan volgend jaar met een uitge breider programma op tafel te kun nen komen. Als zwem- en zongelegenheid komt de oude ijsbaan steeds meer in trek. De waterplas van ongeveer 5 ha, waarin een eiland, is ontstaan als werkverruimingsobject. Door het ge meentebestuur wordt een studie ge maakt hoe men de 'ijsbaan' optimaal voor het toerisme kan benutten. Het kan een plezierige aanvulling op het bos en heidegebied betekenen. Een gunstig geluid is dat het water beslist zuiver is en van verontreiniging to taal geen sprake is. Er zijn heel wat gezinnen uit de omgeving die via een tocht over de fraaie fietspaden bij de ijsbaan uitkomen, waar men heerlijk pick-nickt en zwemt. Het is een genot om in het bungalow- en recreatiepark „Het Kraanven" te verblijven. Geheel ver scholen in de bossen en duinen staan hier 35 goed ingerichte bungalows voor gezinnen van zes of acht per sonen. De huurders van deze bunga low's hebben verder een verwarmd zwembad, tennisbaan, midgetgolfbaan en een manege ter beschikking. Wil len de ouders 's avonds uit, dan kan ook dat met een gerust hart want voor f. 1,25 per uur huurt men een babysit. Wil men het koken eens la ten dan kan men in het restaurant 's avonds een warme maaltijd gebrui ken. Ook in de wintermaanden wil men het Kraanven benutten. Daarom zul len de bungalows, waarin nu gezellig open-haardvuur, worden voorzien van kachels. In de loop van het jaar zal worden begonnen met de bouw vah nog 20 bungalows, die eveneens ver scholen in de bossen zullen worden gebouwd. Privecy staat in het Kraan ven wel voorop, vandaar dat de bun galows in het seizoen ook volledig bezet zijn. De attractie waar in Kaatsheuvel alles om draait is De Efteling. De di- rekteur, de heer Diender, heeft voor dit jaar hoge verwachtingen. In plaats van de gebruikelijke 2 topwe- ken heeft men er nu reeds 3 achter de rug, terwijl er alles op wijst dat men 6 topweken haalt. ,,Dan hebben we het spel gewonnen en zal een re cord aantal bezoekers het park hebben bezocht", vertelde de heer Diender, die constateerde dat nu reeds 20.000 mensen meer het park bezocht hebben dan vorig jaar, toen men eind sep tember de 1-miljoenste bezoeker van dat jaar mocht begroeten. Het be looft dus iets voor dit jaar. De va kantiespreiding is aan deze goede gang van zaken niet vreemd. Een verheugend geluid is, dat de politie, in samenwerking met de Efteling verkeersdienst, de bezoekersstroom uitstekend kan verwerken. Niet helemaal tevreden is de heer Diender over de BBA. De Efteling- direktie krijgt nog al eens wat klach ten over de slechte busverbinding. Overvolle bussen is de gewoonste zaak van de wereld. Duidelijke rich tingaanwijzingen en pendelbussen zouden de oplossing zijn. De Efte- ling-direktie geeft alle medewerking aan de BBA om op haar terreinen 'n gedeelte als parkeerruimte te gebrui ken. Binnenkort volgt weer een on derhoud tussen Efteling en BBA en de Nederlandse Spoorwegen. Deze laatste instantie heeft door de ver koop van dagtrips veel belang bij een goede verbinding station-Efteling. Wellicht zou het weer ingebruikne- men van de Langstraat-spoorweg een goede oplossing betekenen. Deze korte beschrijving van de vele recreatie-mogelijkheden in de gemeente Loon op Zand, met name in Kaatsheuvel, toont duidelijk aan dat naast Oisterwijk deze gemeente in Midden-Braabnt een duidelijke plaats als recreatiegemeente inneemt. Dat is voor de Langstraat alleen maar verheugend nieuws. - Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Damvereniging Heus- den worden op 30 september en 1 oktober in de Klinkaert in Drunen de officieuze Nederlandse Damkampi oenschappen vo<or blinden verspeeld. De strijd blijft officieus omdat vrije inschrijving niet is toegestaan. De heer Jó Manders ook bekend als dirigent en leider van het meisjes koor 'Romantica' heeft de deelnemers zelf geïnviteerd. Er zijn zes deelne mers, nl. de heren Finkelman, Kaffa, Huisstede en Verwey uit Amsterdam; de heer Van den Heuvel uit Utrecht en de heer Manders uit Drunen. De geïnviteerde spelers spelen reeds in gewone competities en komen daarbij uit in hoofd- en eerste klasse. Een dergelijk tournooi is een unicum in de Nederlandse damwereld en ieder een is dan ook enthousiast over dit initiatief. De wedstrijden worden ge- houden onder auspiciën van de Kon. Ned. Dambond. Wedstrijdleider is de bekende dammer A. de Graag uit Heusden. De financiële consequen ties worden gedragen door het be drijfsleven uit Drunen. De KNDB staat garant voor eventuele tekorten. Met dit damtournooi voor blinden wil men bewijzen dat ook gehandi capten deze sport volwaardig kunnen beoefenen. In de schaaksport bestaan reeds tournooien voor blinden. Bur gemeester mr H. Stieger zal op 30 september de openingszet verrichten. De prijzen zullen worden uitgereikt door de voorzitter van de Kon Ned. Dambond, de heer Van de Vreugde. President Gamnal Abdel Nasser van Egypte heeft de algemene mobi lisatie van zijn eigen volk en de een heid van alle Arabieren voorgesteld om de strijd tegen het imperialisme voort te zetten. Dat imperialisme, zo betoogt hij, wil de revolutionaire re geringen der Arabische wereld ver nietigen. In zijn eerste rede sinds de Ara bische nederlaag in de korte Arabi- sch-Israëlische oorlog zes weken ge leden, sprak Nasser niet openlijk van een 'tweede ronde' tegen Israël. Wel zei hij, dat de Arabieren twee alter natieven onder ogen moeten zien - „onvoorwaardelijke onderwerping of voortzetting van de strijd. Hij voegde hieraan toe, dat de keuze van de mas sa's voortzetting van de strijd is. In een rede van 2,5 uur voor Egypte's radio en televisie waarschuwde Nas ser, dat de strijd in dit geval lang en hard, zeer hard, zou zijn. Italië heeft maandag in de Euro pese Ministerraad in Brussel een voorstel teruggenomen dat voorzag in gemeenschappelijke EEG-hulp ten behoeve van de vluchtingen in het Midden-Oosten. Italië had onlangs voorgesteld een soort voorschot te geven op de voed selhulp in het kader van de wereld overeenkomst voor graan, waartoe in de Kennedy-ronde in beginsel is be sloten. Bij de uitwerking van het Italiaanse plan stuitte men echter op zoveel moeilijkheden, dat men het maar liet varen en heeft volstaan met een beroep op de zes regeringen om hun humanitaire hulp aan het Mid den-Oosten voort te zetten. De New York Times van dinsdag heeft president De Gaulle verweten het separatisme in de Canadese pro vincie Quebec aan te moedigen. Het zegt in een hoofdartikel dat De Gaul le van staatsman is afgedaald tot on ruststoker. Hij moedigt afscheiding opzette lijk aan op zijn tocht door Quebec, door zijn politieke hatelijkheden en door overmatig de nadruk te leggen op de Franse afkomst, taal en cul tuur van het gebied. Hij is bezig een al enorm moeilijk probleem voor de Canadese regering meedogenloos te verscherpen. De generaal is duidelijk van plan zijn pijlen naar de Verenig de Staten te laten afketsen omdat de Frans-Canadezen nauwe betrekkingen met de V.S. hebben. Natuurlijk geeft hij niet alleen de Engels sprekende Canadezen zijdelings een trap na, maar ook Engeland, dat hij volledig uit het westelijk halfrond weg wil hebben, aldus het blad. Het vreemdelingenverkeer in Am sterdam is in de eerste helft van dit jaar tegengevallen. De vooruitzichten waren zeer gunstig; het aantal aan vragen ging zelfs uit boven de capa- citeit van de hotels. Maar politieke en conjuncturele moeilijkheden heb ben een terugslag teweeggebracht.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1