wAAlwijkse en LAnqsLRAAtse couRArrt Werkkamp Brabants Heem van 2-5 augustus in Drunen Verwachtingen Federatie Ned. Schoenfabrikanten niet hoog gespannen tö :orm meubelen QtJl ZDoaaertó HEEMKUNDEKRING „ONSENOORT" ORGANISEERT DIT JAARLIJKSE WERKKAMP TERUGGANG BINNENLANDSE MARKT uitsluitend verkrijgbaar bij Ook voor splitsing van woningen Belangrijke verruiming van de premieregeling woningverbetering laaf Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS Werkkamp Voorbereiding Bezuinigingen op onderwijs Prins Claus naar Ned. Antillen Programma Deelnemers Invoer Export Bij brand in vrachtwagen ruim 200.000,— schade van Complet# Woning inrichting Oleg Penkovsky bekende spion pleegde zelfmoord Bassenoniusfen al naar veertien steden overgeslagen. ËVIeer dan 30 doden Jongens en meisjes uif Drunen speelden Safari Brilienspecialist Optica Houdt Bogaorts voor ogen VRIJDAG 28 JULI 1967 ööe JAAKGAINU No. 60 De tcho van het Zuióen 88e JAARGANG No. 60 Uitgever Waaiwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) f 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,3't) p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Ieder jaar wordt door het hoofd bestuur van de Stichting Brabants Heem" 'n heemkundekring gevraagd om het heemkundig werkkamp te or ganiseren en dit jaar is hiervoor aan gezocht de heemkundekring ,,Onsen- oort", voor de tweede maal, want in 1957 had men ook zo'n kamp te Dru nen. De heemkundekring Onsenoort is 'n vereniging die zich ten doel stelt in woord en geschrift, door middel van studie en vergelijking, alsmede door 't houden van tentoonstellingen (o.a. te Heusden 1963 en te Drunen '65), de kennis en de liefde voor eigen streek aan te kweken, zijn eigen aard en cultuur te stimuleren en, waar no dig, te beschermen. 'Het werkkamp van Brabants Heem is de jaarlijkse ontmoeting van Bra banders van elke rang en leeftijd om door het gezamenlijk kennis nemen van de historie en de cultuur van 'n bepaalde streek, van haar huidige situatie en haar geplande toekomstige ontwikkeling in contact met de be woners van die streek - hun belang stelling voor land en volk van onze provincie te verdiepen en inspiratie op te doen voor een vruchtbare werk zaamheid ten dienste vooral van het eigen heem. Be grijpelijk is dat een heemkun dig werkkamp een grote voorberei ding eist. Sinds februari heeft de heemkundekring Onsenoort er aan gewerkt. Dank zij de samenwerking van velen is het gelukt. De burge meesters van Drunen, Heusden, En gelen en Vlijmen hebben door hun medewerking de opzet gestimuleerd. Ook de plaatselijke industrie van Drunen en Heusden. Jammer dat de industrie van Vlijmen verstek liet gaan. Wanneer U de stoet van fiet sers ziet gaan kunt U ze herkennen aan het oranjekleurig fietsvlaggetje en aan het insigne op hun revers. Op het laatste, in kleur, het wapen van Drunen aangebracht. Bij aankomst ontvangt ieder deel nemer of deelneemster 'n map waar- «SAW iSiS>v.» Het kabinet-De Jong heeft het mes gezet in de onderwijsbegroting van 't volgende jaar. In onderwijskringen houdt men rekening met de volgende maatregelen: - Het budget voor 't wetenschappe lijk onderwijs zal worden ontlast door minder te reserveren voor de bouw van 3 academische zieken huizen in Amsterdam, Utrecht en Leiden, waarmee in totaal f 500- miljoen is gemoeid. - Het schoolgeld voor het kleuter onderwijs zal worden verhoogd. - Er zal een wetsontwerp worden ingediend tot verhoging van het inschrijfgeld voor universiteiten tot ongeveer 50, - - De invoering van de Mammoet wet, waartoe tijdens het kabinet Zijlstra werd besloten, zal worden vertraagd. Prins Claus vertrekt maandag 14 augustus naar de Nederlandse Antil len om als ere-voorzitter van de Ko ninklijke Sportliga de Koninkrijks Spelen 1967 te openen, die van 15 tot 20 augustus in Willemstad worden gehouden. Tevens zal de Prins met de Antil liaanse regering overleggen, hoe het voor de Nederlandse Antillen be stemde deel van het nationaal huwe lijksgeschenk het gehandicapte kind zal komen. in het bovengenoemde fietsvlaggetje, het insigne, kaart van de Drunense duinen, kaart met logie-adres en het speciale werkkampnummer van „Met Gansen Trou". In het laatste lezen we het Drunense volkslied van de heer A. JJW. Noyons op de bekende melodie: „Van Hertog Jan". Ook het volledig programma is in dit boekje ingevoegd. De moeilijkheid van lo gies is dank zij de oproep van Mr. H. J. M. Stieger, burgemeester van Drunen, voor het grootste gedeelte opgelost. De inwoners van Drunen hebben zich hierin royaal gedragen. Een rijk geschakeerd programma ligt hier voor ons, waarbij het eerst opvalt het verkennen van de streek o.a. de meest mooie voorkomende natuur - het trekken door het ruil- verkavelingsgebied. Verder kennisma king met architectonische en histori sche bezienswaardigheden. Aan het einde van de dag vinden ze elkaar weer in de zaal van restaurant Els- hout om er hun gezellige avonden te beleven, waarop het Brabantse lied, het Brabantse idoom, de Brabantse humor op onvergetelijke wijze hoog tij zal vieren. Dit alles wordt gekenmerkt door een zo eigen, aantrekkelijke, eerlijke en onbedorven atmosfeer, dat een ware verademing is, zoiets in deze tijd te kunnen beleven. Vermeldens waard is dat het gemeentebestuur van Heusden haar gasten een koffietafel aanbiedt in het fort te Hedikhuizen. Spraken we hierboven reeds over de bezoekers uit alle delen van Bra bant, ook wat betreft de beroepen zien we een grote verscheidenheid. Wat wel vooral in het oog springt is dat twee-derde ervan uit onderwijs en ambtenaren bestaat. Wat de leeftijd betreft variëren deze van 18 tot 80 jaar. Wanneer nu de weersomstan digheden ons goed genegen zijn, be loven het waardevolle, culturele dagen te worden. De Verwachtingen van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten voor de Nederlandse schoenproduk- tie in 1967 zijn niet hoog gespannen: 'n teruggang ten opzichte van '65 in de orde van grootte van 5 pCt. lijkt waarschijnlijk, zo deelt de Federatie mee in haar verslag over 1966. Aan het jaarverslag ontlenen wij verder 't volgende: De economische resultaten van het jaar 1966 moeten over het algemeen als ongunstig worden beoordeeld. De produktiviteitsstijging, 4 procent, was niet voldoende om de stijging van de loonkosten te kunnen compen seren. Bovendien slaagden verschei dene fabrikanten er niet in om de enorme prijsstijging van grondstoffen in 1966 16 pCt.) door te bereke nen in het eindprodukt vanwege de hevige prijsconcurrentie op de bin nenlandse zowel op de buitenlandse markt. Er is reden om aan te nemen dat de winsten als gevolg hiervan ongeveer gehalveerd zijn t.o.v. 1965. De ontwikkeling leidde er ook toe dat de personeelsbezetting in '66 gemiddeld met 3,6 pCt. afnam. Aan het eind van 1966 lag de personeels bezetting in de schoenindustrie zelfs 5,5 pCt. beneden het peil van eind 1965. In 1966 werd de schoenen branche geconfronteerd met een aar zelende en zelfs enigszins afnemende vraag naar schoenen. Behalve de te ruglopende conjunctuur hebben hier bij ook andere factoren een voorna me rol gespeeld. Het effect van de relatief grote prijsstijging van schoei sel heeft er zeker ook toe bijgedragen dat het publiek in 1966 terughoudend was bij het aankopen van schoeisel. In de laatste 10 jaar was een daling van het reële schoenverbruik niet meer voorgekomen. Overigens lijken recente cijfers over de eerste maan den van 1967 op enig herstel van de vraagontwikkeilng te wijzen. De steeds toenemnde invoer baart de schoenindustrie grote zorg. In de nabije toekomst zal het onderzoek naar de factoren die hieraan ten grondslag liggen hoge prioriteit ge nieten. De import bedraagt thans 27 procent van het binnenlandse ver bruik. In de afgelopen 10 jaren is dit percentage zeer regelmatig gestegen zodat gevreesd moet worden dat de Nederlandse afzet op de eigen markt zal afnemen als de invoertoeneming niet met succes wordt bestreden. Meenden wij vorig jaar dat het stij gingstempo van de invoer duidelijk tekenen van afzwakking vertoonde, in 1966 valt opnieuw een scherpe stij ging te constateren. De voornaamste landen van oorsprong zijn in volgor de van belangrijkheid Italië, West- Duitsland, België en Frankrijk, die samen 84 pCt. van de totale import- waarde leverden, aldus de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten. Ondanks de verslechterde concur rentiepositie en dank zij enorme in spanningen slaagde de schoenindus trie erin de export uit te breiden. De groei van de buitenlandse afzet was echter niet voldoende om de terug gang op de binnenlandse markt te compenseren. De Federatie verwacht dat de exportcijfers gunstig beïn vloed zullen worden door de vrij aan zienlijke orders die een aantal fabri kanten direct of indirect uit Rusland hebben gekregen. Een trekker met oplegger, geladen met 14 ton tapijten ter waarde van f 200.000, - is op de Rijksweg Am- hem - Utrecht in brand gevlogen. Met het oóg op het ontploffingsgevaar en vanwege de enorme hitte, die de brandende lading verspreidde, had de verkeerspolitie het verkeer over de rijksweg in de richting Utrecht ver boden. Zij leidde het om over Wou denberg en Zeist. Machinisten van de treinen over de spoorlijn Drieber gen - Maarn, die vlak naast de weg loopt, kregen de opdracht de plaats van de brand langzaam te passeren. De vrachtwagencombinatie werd bestuurd door de 29-jarige Chr. de Graaf uit Rotterdam. De. vermoedelij ke oorzaak is kortsluiting in de elek trische installatie van de vrachtauto. Er ontstond een enorme rookontwik keling. De kolom rook was tot in Utrecht te zien. Gelukkig sloeg het vuur niet over naar de struiken en bomen, die de autoweg van de spoor baan scheiden. Kort na het begin van de brand ontstonden kilometerslange files. 'tu' TILBURG PIUSPLEIN 28-83 tel. 88080 Busdiensten l{jn 2 en f stoppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur Oleg Penkovsky, lid van de Sowjet- Russische geheime dienst, is in 1963 niet door zijn landgenoten wegens spionage voor het Westen terechtge steld. Hij pleegde zelfmoord. Dit heeft Greville Wynne, een medewer ker van de Britse geheime dienst, die Penkovsky overhaalde voor het Wes ten te werken, onthuld in een boek, dat hij onder de titel Contact on Gorki Street" in de loop van dit jaar zal laten uitgeven. Zowel Wynne als Penkovsky wer den in 1963 in de Sovjet-Unie ver oordeeld. De Brit kreeg 8 jaar ge vangenisstraf, de Rus de doodstraf. Wynne werd een jaar later uitgewis seld tegen de Sovjet-spion Lonsdale, die tot 25 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Penkovsky, die door Wynne wellicht de waardevolste agent die het Westen ooit heeft ge had wordt genoemd, zou volgens of ficiële gegevens vijf dagen na beëin diging van zijn proces zijn terechtge steld. Volgens Wynne is het vonnis echter nimmer uitgevoerd doordat Penkovsky de hand aan zichzelf sloeg. De Brit zegt in zijn boek ver volgens, dat het proces in Moskou van a tot z in scene was gezet. DE GAULLE SCHOKT CANADA De Canadese regering is dinsdag avond onder leiding van premier Les ter Pearson in spoedzitting bijeenge komen om de politieke consequenties te bespreken van president de Gaul le's geruchtmakende uitlatingen in Quebec en Montreal. De Gaulle had in een toespraak tot Frans-Canadezen in Montreal de menigte opgezweept met de kreet: Lang leve het vrije Quebec. Daarmee gaf hij blijk de zijde te kiezen van de Frans sprekende Canadezen in de provincie Quebec, waar een beweging streeft naar uittreding van de pro vincie uit de confederatie, van Cana da. De Gaulle heeft zich daarmee gemengd in de binnenlandse aange legenheden van een onafhankelijk land, wat hij zelf ten opzichte van Vietnam en het Midden-Oosten altijd fel veroordeelde. WAALWIJK - Onlangs zijn door de Minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening nieuwe subsidie-maatregelen aan gekondigd voor de verbetering, herstel en onderhoud van woningen en andere gebouwen, alsmede voor de splitsing van woningen. Deze maatregelen - welke slechts van tijdelijke aard zijn - moeten wor den beschouwd als een verruiming van de financiële faciliteiten van het Rijk voor de verbetering van het particuliere woningbezit. Bij de beoordeling van verzoeken om toekenning van de betref fende premie, die na juli 1967 worden ingediend, zal voor het be palen van de premie het maximum van de aanvaardbare kosten voor de verschillende categorieën van werkzaamheden tijdelijk met 50;% worden verhoogd. Dit betekent, dat voor de duur van de nieuwe maatregelen de volgende maximum-bedragen zullen gelden - voor privaatverbetering 600, - - voor het aanbrengen van een douche in een bestaande ruimte 600, - - voor het aanbrengen van een douche-ruimte met douche-installatie 1.200,— - voor een volledige verbetering van het woongerief (zonder privaatverbetering) 5.550, - - voor een volledige verbetering van het woongerief (met privaatverbetering) 6.000, - - voor het splitsen van woningen per nieuw verkregen woning 'f 6.000, - De toe te kennen premies zullen 331/ai% bedragen van de goedge keurde kosten van de werkzaamheden, voorzover die kosten het hierboven aangegeven maximum per categorie niet te boven gaan. Voorts kunnen - wanneer aan bepaalde voorwaarden is voldaan - degenen, die voor de financiering van bovenbedoelde werkzaam heden een geldlening willen aangaan, rekenen op een garantie van de gemeente Waalwijk voor de betaling van rente en aflossing van die lening. Verzoeken om toekenning van de rijkspremie moeten bij de gemeente worden ingediend. Aanvraagformulieren zijn verkrijg baar bij de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie van Waalwijk, alwaar aan belanghebbenden nadere inlichtingen terzake zullen worden verstrekt. De rassenonlusten hebben zich in de Verenigde Staten als een prairie- brand uitgebreid tot 14 steden, het merendeel in de noordelijke staten. Het dodencijfer is de 30 al gepas seerd en het aantal gewonden wordt op vele duizenden geschat. Detroit is nu het dieptepunt gepasseerd nu er sinds maandagnacht 2000 para's de stad zijn binnengetrokken. De grootste hinder heeft men van de sluipschutters. In Washington denkt men dat de leer van de extreme ne gerleiders als Carmichael, die de op stand van de negers propageert, meer aanhang krijgt en de verklaring moet zijn voor het feit, dat de ongeregeld heden zich op zo'n grote schaal over verschillende steden uitbreiden. Het congres heeft besloten een drin gende studie te maken van de oor zaken van de onrust. Relletjes met het bekende patroon van geweldpleging, verzet tegen de politie, brandstichting en plundering werden dinsdagavond gemeld uit de steden New York, Pontiac, Rochester, Cambridge, Toledo, Houston, Min neapolis, Flint, Portsmouth, Grand Rapids, Englewood, Bridgeport, Tuc son en Wauke.gan. Een aantal jongens en meisjes van de Vrije Jeugdbeweging, o.m. uit de 'Voorste Vennen in Drunen, hebben voor het eerst gekampeerd temidden van de bossen op het buitencentrum Seters te Dorst. Onder de hoofdlei ding van het Nationaal Hoofdkwar tier hebben zij samen met vier andere groepen een week lang het spel van ontdekkingen in de jungle compleet met kampvuren, de Safari, gespeeld. De groepen kregen alle stamnamen uit de jungle, zoals o.a. de „Kikon- go's", „Watsoetsies", de Masai" e.a. De baubastam werd samen met drie meisjes uit Den Haag, door de Drunense meisjes gevormd. Een week lang waren de 'Stammen' met elkaar in sportieve strijd gewikkeld, om het bezit van de grote Safari-totemvlag. Deze vlag was te behalen door de groep, die het best kampeerde. Na felle strijd waren het tenslotte de Drunense jongens en meisjes, die haar veroverden. Daarnaast waren er nog verschillende gezamenlijke acti viteiten, w.o. een sportdag, een stun- tentocht, een fietsenrallye en een avondspel. Deze eerste kampdoop mag voor de meisjes en jongens uit de 'Voorste Vennen', ondanks het veelvuldig bezoeken van de medicijn man door zowel staf- als groepsleden, in vele opzichten als 'zeer geslaagd' worden genoemd. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5