waalwijkse en UnqstRAAtse couraiu van 9?2<er/o Atog form meubelen Werkloosheid in Brabant Werkverkortingsvergunningen bedrijven in schoen- en voor 15 tot ledersector 20 ZDogaertó Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS Zoeken naar oorzaken nog zonder succes uitsluitend verkrijgbaar bij IN GEWEST WAALWIJK VAN G.A.B. Conjunctuur Onder dak Vruchten Bakens verzetten MAX TAK OVERLEDEN -^xcluóieve ^J-lerenkleclincj Vertier van Complete Woning inrichting Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1967 88e JAARGANG No. 64 »ivwi/nu xx iiuuuüiuo x«7uooc jnxiivumnu J.NV. ut De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent i Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Vakantie 1967 bracht ondanks goed weer verlies aan klanten Het vakantieseizoen schrijdt voort. De vakantiegangers mogen zich dit jaar verheugen in een goede zomer tot heden. Zelfs Nederland biedt uitstekende ontspanningsmogelijkheden als men naar het weer kijkt. Toch is er de klacht dat de hotels dit jaar een minder goede bezetting hebben dan voorheen. De weersomstandigheden zouden daarvan de schuld hebben gekregen wanneer men de ene dag na de andere tegen een scherm van regen had gestaard. Nu dit in juli niet het geval was, is men druk op zoek naar andere oorzaken. Te noemen zijn bijvoorbeeld de klacht dat de politieke spanningen niet tot reizen voor genoegen noden met name als men denkt aan de Amerikanen die Nederland dikwijls als tussenstation kiezen als zij toch naar het nabije oosten willen. Wij spreken ook wel over de onvoldoende accomodatie van Nederlandse hotels in de afgelopen jaren, die de buitenlanders een ander vakantieland hebben doen kiezen. Ook de onvoldoende propaganda voor Nederland in den vreemde wordt wel als oorzaak aangewezen. Het merkwaardige is echter dat onze hotels uitpuilden in de jaren dat er minder propa ganda werd gemaakt. Nu de propaganda toeneemt wordt het bezoek minder. Wij weten beter. De werkelijke oorzaak van het teruglopend lang durig vakantiebezoek ligt in de te ruglopende conjunctuur. Tal van werknemers beuren geen „zwart" loon meer, zo geschikt om aan de vakantie te besteden. Veel zaken mensen, vooral ook in west-Duits- land, hebben hun winst zien dalen en besteden dus minder aan hun vakantiebudget. De post recreatie is nu eenmaal zeer gevoelig voor de conjunctuur. Moeten wij dit als 'n groot nadeel zien? In de afgelopen jaren heeft de dienstverlening van de vakantie industrie stellig onder de overbe zetting van het toeristische appa raat geleden. De bestedingen van oen deel der vakantiegangers zijn naar andere richtingen verschoven. Het sociaal toerisme is toegenomen. Wie voorheen zijn vakantie in een hotel doorbracht met volledige ver zorging vond zich nogal eens be kocht. Men kreeg bijv. niet de ka mers die men verlangde. De kwali- liteit van het eten viel nogal eens tegen en de prijs zeker. De hotel houders raakten immers hun ka mers en maaltijden toch wel kwijt? Er waren toeristen in overvloed. Vele gasten moesten beleefd vra gen om ruimte en onderdak. Is het dan een wonder dat er meer cara vans werden gekocht of dat men 'n tent aanschafte en daarmee op reis ging? Dit heeft er toe geleid dat het evenwicht op de vakantlemarkt v/erd hersteld. Men moest zich be helpen en wij hebben geleerd dat te doen. De prijzen van een reeks vakantiegeneugten zijn gestegen, dikwijls meer dan nodig was. Dat geldt ook voor de staanplaatsen op kampeerterreinen met de daaraan verbonden dienstverlening. Het ge manifesteerde ongemak in vakantie centra heeft de belangstelling en de geestdrift voor lange vakantiereizen niet bevorderd al was dat nauwe lijks zichtbaar. Ook begint de va kantiespreiding resultaten af te werpen. In menig gezin zonder schoolgaande kinderen heeft men de voordelen van een vroege of late vakantie aan den lijve ondervon den. Dit heeft tot gevolg dat de druk op het topseizoen is vermin derd. Wij kunnen daar slechts ver heugd over zijn. Het zou onjuist zijn nu te menen dat de toeristenindustrie zijn top heeft bereikt. Veel meer zijn nu d'e voorwaarden geschapen tot een meer evenwichtige ontwikkeling. En daarop kan een ondernemer in deze bedrijvigheid zijn toekomst bouwen. Met name worden nu de vruchten geplukt door de onderne mers van hotels en pensions, die in de achter ons liggende jaren hun kwaliteitsdevies hebben gehand- naafd. Ze hebben hun klanten niet overvraagd en zij hebben gewei gerd hun vaste gasten de dupe te laten worden van de extra vraag. Zij vinden ook dit jaar hun vaste gastenkring weer binnen de muren. Die bespreken bij het weggaan al weer voor volgend jaar en als er soms uitvallen staan anderen klaar om hun plaats in te nemen. Die on dernemers hebben ook dit jaar een goed seizoen. Wellicht is het extra goed omdat het mooie weer tot ex tra consumptie noodt. Andere exploitanten van toeris tencentra hervinden zichzelf en hun bedrijf. Zij zien het getij keren en weten zich nog aan te passen. Ze geven dit jaar aan de normale bezetting van hun bedrijf het volle pond en bewijzen daarmee dat de dienstverlening aan de gast nog be staat. Ook aan de kant van de va kantiegasten vinden wij winstpun ten in de huidige situatie. De schei ding tussen ëen verblijf met vol ledige verzorging en de vakantie met zelfvoorziening wordt duidelij ker. De hotelgast gaat weer voelen dat hij goed bediend wordt en draagt dit uit bij vrienden en ken nissen. Dit kan een toenemend ho- telbezoek in de toekomst ten goe de komen vooral in de categorie inkomenstrekkers tussen bijv. 18 en 35 duizen gulden. Velen onder hen zullen bij voorrang het hotel kiezen voor een vakantieverblijf wanneer de gevraagde prijs en het daarvoor gebodene passen in hun bestedingspatroon. Het onderscheid tussen hotel en vakantieverblijf moet blijken. Men kan spreken over een vakantieganger en een ho- In New York is twee dagen voor zijn 76e verjaardag maandagavond overleden de Nederlandse journa list en musicus Max Tak. De begra fenis heeft vandaag (donderdag) plaats gevonden. De heer Tak werk te nog steeds voor de Avro. Max Tak is in de oorlog moeten vluchten via Curagao naar New- York. Hij is een verwoed Neder lander gebleven en kwam ieder jaar met vakantie naar Amsterdam. Hij heeft enorm veel gedaan voor de culturele naam van ons land. Zijn laatste wens is om in Amster dam begraven te worden, wat ook zal geschieden. Oud-ambassadeur in Amerika Mr. van Rooijen en burgemeester van Hall hebben gisteravond hartelijke afscheidswoorden via de rad'io ge sproken. WAALWIJK telgast. Het verschil moet duidelijk worden uit de wijze waarop men verzorgd wordit. De ontwikkeling naar een moder ne hotellerie wordt daarmee niet geremd. De meeste gasten willen niet meer doelloos in een hotel rondhangen. Zij wensen contact met anderen en mogelijkheden om aangenaam bezig te zijn. De hotel ondernemer kan daar veel aan doen Hij kan zorgen voor de aanwezig heid van gezelschapsspelen in zijn taak met de gelegenheid om die spelen te doen. Hij kan mapjes ma ken met uitgestippelde wandel-, fiets- en. autotochten, waarvan de gasten kunnen profiteren. Hij kan zorgen dat de gasten op de hoog te komen van bezienswaardigheden in de buurt en hij kan zijn VVV opwekken tot het organiseren van vakantiegenoegens. Er is verschil tussen een hotel exploiteren en het verlenen van onderdak in vakantiettijd. Dat ver schil zullen ook houders van cam pings en kampeerterreinen voor hun klanten moeten zien. Er is mis schien sprake van verliezen als de vakantiedrukte wat minder is. Er kan ook winst uit voortkomen. De vakantieklant is weer gast gewor den. TILBURG PIUSPLEIN «6-33 tel. S80M Busdiensten HJn 2 en stoppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur Bij de verdere industrialisatie van Noord-Brabant, die zonder meer no dig is in verband met de grote be hoefte aan industriële arbeidsplaat sen, kan een uitgebreide rijkssteun niet worden ontbeerd. Verdere indus trialisatie is zonder meer noodzake lijk, omdat de provincie onmogelijk bij een gelijkblijvende groei van in dustrie en ambacht voldoende aan vullende werkgelegenheid in de dien stensector kan creëren. Bij een verdere expansie van de industrie, is een belangrijker handi cap, dat de provincie is omsingeld door gebieden, die rijkssteun genie ten. In dit verband acht men het zonder meer nodig, dat de rijksrege ring zal komen tot een herziening van het regionale industrialisatiebeleid. In de „Nota inzake de werkgelegen heid in Noord-Brabant", die eind vorige week werd vrijgegeven, staat bovenstaande te lezen. Gedeputeerde Staten delen mee, dat in de periode 1967-1975 per jaar ongeveer 9.300 arbeidsplaatsen moeten worden ge creëerd, wil men de werkgelegenheid op peil houden. Dit wordt een des te groter probleem, omdat het verloop van de trend van de werkloosheid in het afgelopen jaar doet vermoeden, dat de situatie in de komende jaren op dit gebied nog zal verslechteren. De nota van Gedeputeerde Staten brengt niet veel nieuwe feiten aan 't WAALWIJK - De maand juli heeft in de schoen- en ledersector in het gewest Waalwijk van het Arbeids bureau weinig opzienbarende veran deringen gebracht. Dit blijkt tenmin ste uit de cijfers, die maandelijks be schikbaar worden gesteld. Het aan bod liep op van 39 naar 47, terwijl de vraag evenals in de maand juni verder steeg nl. van 300 naar 323. Het gewest kent echter toch wel wat sluimerende werkeloosheid. Niet on belangrijk is nl. het aantal werkver- kortingsaanvragen. Dit zijn er mo menteel tussen de 15 en 20. Bij het Arbeidsbureau kon men echter op geen stukken na zeggen in welke ma te deze vergunningen zouden worden benut. Pas achteraf krijgt men een opgave, waarna de stand van zaken pas kan worden opgemaakt. Het tweede kwartaal bracht echter alleen in het rayon Waalwijk voor mannen al 20.000 en vrouwen circa 9000 verleturen. In het rayon Don gen zijn deze cijfers 20.000 verlet uren voor mannen en 4.500 voor vrouwèn. Wanneer er niet van werk tijdverkorting gebruik zou worden ge maakt zou het werkeloosheidscijfer nogal sterk oplopen. Dit zou met minstens 70 mannen en 25 vrouwen stijgen. Het vraagcijfer is in de afgelopen maand ongeveer gelijk gebleven. In de bouw en metaal nam dit - de toe name van het aanbod houdt dit al in - iets af. Evenals in juni nam dat in de schoenindustrie nog toé, nl. van 300 naar 323. De oorzaken - vraag naar vooral stikkerijpersoneel en jeugd - zijn hetzelfde alhoewel de procentuele toename minder was dan in juni. Inmiddels steekt het gewest Waalwijk nog helemaal niet zo on gunstig af tegen het gemiddelde cij fer van de geregistreerde arbeidsre serve aan mannen. In het gewest is het 2,5% (rayon Waalwijk 2,6% en rayon Dongen 2,2!%) en in Neder land bedraagt het gemiddelde 2,4%. Voor de provincie Noord-Brabant is het eindresultaat met 3,4% aanzien lijk minder goed. Circa 60 schoolverlaters - allen afkomstig van de technische scholen in Waalwijk, Dongen, Rijen en ver dere omtrek - heeft het Gewestelijk Arbeidsbureau in Waalwijk nog niet kunnen onderbrengen. Het betreft hier 35 jongelui voor de bouw en 25 voor de metaal. De eerste groep zal naar verwachting nog wel wat moei lijkheden opleveren 'bij 't onderbren gen. Bij het GAB noemt men de kans zelfs niet klein, dat 't hier een groep langdurig werkeloze jeugdigen wordt. De metaal geeft op dit ogenblik wat moeilijkheden. De 25 schoolverlaters zullen echter toch nog wel binnen af zienbare tijd aan een werkkring kun nen worden geholpen. Van de technische scholen kwamen 120 gegadigden voor de bouwvakken klaar. Ongeveer een kwart hiervan kreeg nog geen baan. Het betreft hier voornamelijk timmerlieden en metse laars. Getracht wordt de jongelui nu buiten het gebied van het GAB on der te brengen. Het aantal schoolver laters met een metaalopleiding be droeg 150. Voor ongeveer 25 ziet de toekomst er minder rooskleurig uit. De begeleiding, die de jongelui nodig hebben, is er in enkele gevallen oor zaak van, dat men nog afzag van het in dienst nemen. De afgestudeerde kandidaten voor de schoen- en leder industrie - dertien in getal - kre gen allen reeds een werkkring. Ook de jongelui met een ULO- of Huis houdschooldiploma werden vlot on dergebracht. Het seizoenaanbod is in de maand juli met name in voornoemde secto ren gegroeid, nl. in totaal van 467 naar 542. Behalve voornoemde oor zaken zijn er nog enkele andere te noemen. Zo zijn er de vakanties van de bedrijven waardoor de te werkstel ling van nieuw personeel even stil stond, terwijl het bemiddelingswerk van het G.A.B. eveneens door de va kanties minder omvangrijk was. OPHELDERING MOORD De acht rechercheurs van de Vlaar. dinigse „moordbrigade" geassis teerd door ambtenaren van de Dac- tylosoopiscbe Dienst in Den Haag zijn er maandag met behulp van „teohnische" details in geslaagd de moord op de weduwnaar Willem van der Plaat (76) op te lossen. Maandagmiddag arresteerden ze in de wachtkamer van een Rotterdam se arts de 19-jarige Duitse zeeman Karl-Heiniz F. uit het Duitse plaat sje Ostersander. Hij bekende korte tijd later op het Vlaardingse poli tiebureau de dood van Willem van der Plaat op zijn geweten te heb ben. Over het uiteindelijke motief kan de Vlaardingse politie nog niets zeggen. De jongen vertelt, dat hij de oude man met een hamer heeft geslagen, nadat er een ruzie was ontstaan. De politie wil zich nog niet uitlaten over de vraag of het hier om een regelrechte moord gaat, of dat de uiteindelijke kwali ficatie doodslag zal zijn. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele'dagi geopend, dinsdag de gehele dag gesloten licht maar staaft beweringen over de moeilijke toestand ten aanzien van de werkgelegenheid in Brabant met vele cijfers. Uit onderzoekingen van het Eco nomisch Technologisch Instituut bleek, dat de oorzaak van de stagna tie niet gelegen is in een gebrek aan belangstelling om bedrijven in Noord Brabant te vestigen, maar dat deze hoofdzakelijk bij de bestaande bedrij ven moet worden gezocht. Het door bedrijfsopheffing verloren gegane aantal arbeidsplaatsen is in de perio de 1960-1966 aanzienlijk geweest 10.000. Dit komt voornamelijk voor rekening van de textiel-, schoen- en lederindustrie. Behalve het afnemen van de personeelsbezetting in de zgn. traditionele industrie, kwam hierbij ook een afgenomen groeitempo van de metaalindustrie. De andere be drijfstakken hebben in totaal geno men in de periode 1960-1966 het zelfde groeitempo te zien gegeven als in de periode 1950 - 1960. De vertraging van de industriële expansie kan voor meer dan de helft op rekening van de metaalnijverheid worden geschreven. Het E.T.I. is ook tot de conclusie gekomen, dat het aantal arbeidsplaatsen voor mannen in de overige nijverheid, exclusief de bouwnijverheid van 1960 tot 1966 moet zijn toegenomen met 6000. In de bouwnijverheid is het aantal ar beidsplaatsen toegenomen met 15.250 in dezelfde periode. In de agrarische sector is het aantal arbeidsplaatsen voortdurend gedaald. Gedeputeerde Staten achten dan ook dringend geboden, dat er een herzie ning plaatsvindt van het regionaal in dustrialisatiebeleid, waarbij Noord- Brabant grotere faciliteiten krijgt en dat deze faciliteiten ook zullen gel den voor plaatsen, die tot nu toe hier voor niet in aanmerking kwamen. Aan de hand van het rapport van het E.T.I. concluderen Gedeputeerde Sta ten dat het voor de provincie een als een vrijwel onmogelijk uit te voeren taak moet worden gezien 'bij een ge lijkblijvende groei van de industrie en het ambacht en een ontwikkeling in de landbouw en de bouwnijverheid, zoals hier boven staat vermeld, de noodzakelijke aanvullende werkgele genheid in de dienstensector te cre- eren. In de nota wordt ook gezegd, dat het verloop van de trend van de werkloosheid in het afgelopen jaar doet vermoeden, dat ook in de ko mende jaren de situatie nog zal ver slechteren. Waren er in juli 12.900 werklozen, in december van dit jaar verwacht men een werkloosheidscijfer van 22.500. Voor wat betreft de prognoses op langere termijn zal er mee rekening moeten worden gehouden, dat ook bij terugkeer van de hoogconjunctuur niet meer het thans bestaande werk loosheidbestand in het produktie-pro ces zal worden opgenomen, tenzij naast het conjuncturele herstel tevens een groot aantal nieuwe arbeidsplaat sen wordt gecreëerd. ZUID-CHINA IN HANDEN VAN „VIJAND" De „culturele revolutie" van Mao Tse Toeng, die een jaar geleden in China uitbrak om president Lioe Sjao Tsji en zijn aanhang van ge matigde communisten te verdringen uit hun machtsstellingen, heeft nog steeds geen beslissing opgeleverd, maar land en volk wel naar een geestelijke en materiële chaos ge leid. Mao Tse Toeng en maarschalk Lin Piao hebben hun aanhangers nu opgeroepen een laatste en beslis sende aanval te doen op de stel lingen van president Lioe en diens aanhang in de Chinese communis tische partij. Ofschoon Mao en zijn „kroon prins", maarschalk Lin Piao, hun posities hier en daar wel hebben kunnen versterken, zijn ze nog geen heer en meester en is een be slissing in hun voordeel niet in zicht. De Chinese jeugd is nu al een jaar lang niet naar school 'geweest en heeft alle oproepen om naar de schoolbanken en universitaire col leges terug te keren, genegeerd. De Chinese economie, geplaagd door „wervelende" stakingen, die nu eens hier dan weer daar fabrie ken en complete industrieën hebben lamgelegd, werkt met horten en stoten in een voortdurende crisis. De „culturele revolutie" wordt ongelooflijk succes.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1