wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt Bronzen eremetaal voor de heer J. Verhulst bij „De Amstel" ampe j Stassar heeft de bril die [bi]] u past. Stassar BI RAIFFEISENBANK Kon. Chroomlederfab. „De Amstel" brengt leer met genopt uiterlijk SIMCA Gor Heesakkers en Sjaak Brok «op de bres» voor Waalwijks wielerroem aiiipc VEERTIG JAAR EERSTE SORTEERDER Loco burgem. spelde kon. onderscheiding op Opticiën waar ruim f* 5 miljard wordt spaarbank en alle bankzaken DE GROOT's TIJDENS TOUR DE JUNIOR IN ACHTER VELD V fln Tilburg: <?£i VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1967 88e JAARGANG No. 64 De ïcho van Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.lsl ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B' o-eaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" WAALWIJK - Loco-burgemeester J. van Heeswijk van Waalwijk heeft dinsdag een verdienstelijke inwoner van z'n gemeente een onderscheiding kunnen opspelden. De heer J. Verhulst (54) her dacht het feit, dat hij 40 jaar werkzaam was bij de N.V. Kon. Chroomlederfabriek „De Amstel" v\h L. S. Gompen in Waalwijk. De wijze waarop deze eerste sorteerder zich voor het bedrijf ver dienstelijk heeft gemaakt, was voldoende hem in aanmerking te doen komen voor de ere-medaille in brons in de Orde van Oranje Nassau. ,,Aan het zwarte suède heeft ons bedrijf de groei te danken. Dit pro- dukt, dat u beter dan wie ook kent, verwierf zich 'n internationale faam. Het is een trots produkt, dat de basis voor ons bedrijf is geweest. Vele ja ren lang. Het heeft de deuren overal geopend en ons het vertrouwen gege ven om door te bouwen. Dat die naam gemaakt kon worden, heeft als oor zaak gehad, dat het een produkt was van een zeer constante kwaliteit" De heer J. Gompen, directeur van de N.V., meende, dat de heer Ver hulst een van de mensen was geweest, die voor een constant kwaliteitspro- dukt had zorg gedragen. „U was een van de mensen van het eerste begin en bleef dit door de jaren. De be langrijkheid van dit produkt heeft na tuurlijk vele tegenhangers gekregen. Ondanks een mindere omvang van de 'zwart-suède afdeling' bleef u er ech ter werkzaam". De^ heer Gompen schetste met enkele woorden de ont wikkeling van de geschiedenis met in de twintiger jaren een gunstige gang van zaken, de crisis en oorlog later, een hernieuwde opgang en op dit ogenblik weer enige recessie. „De le der- en schoenindustrie staan her haaldelijk in een wat angstige belang stelling. Het is in '67 niet overal even gezond. Ik ben er echter van overtuigd, dat een land als Neder land mogelijkheden te over heeft voor een gezond bedrijf. Dan moet het be leid echter op de toekomst zijn ge richt. Een bedrijfsleiding moet zich de eisen van de tijd bewust zijn, en een van die eisen is de kwaliteit. Om aan dit laatste te kunnen voldoen, moet je kunnen steunen op een staf van ervaren mensen, die ieder een eigen taak hebben en 'n eigen verant woordelijkheid dragen. Mensen zoals u zijn de trots van de directie. Men sen waarop kan worden gebouwd en die mede een stabiele gedragslijn be palen". Behalve zeer veel lovende woorden had de heer Gompen nog iets anders te bieden. Hij kon nl. een gouden draagmedaille van de Kon. Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid overhan digen, evenals een erbij behorende oorkonde. Verder bood hij namens de directie een geschenk onder couvert aan en had een fraai bloemstuk voor de echtgenote van jubilaris Verhulst. Wethouder J. van Heeswijk zei uit eigen ervaring te spreken als hij de functie van eerste sorteerder als zeer belangrijk schetste. „In uw werk bent u een schakel tussen klant en direc- •2; B mag U niet links (of rechts) laten liggen, als U in TIL- burg op zoek bent naar iets ENIGS-EN-APARTS VOLOP KEUS jumpers, pantalons, nylons, vesten, blouses, rokken, kraagjes, shawls enz. enz. ONZE LEUS kwaliteit, service en exclusiviteit. Heuvelstraat 14 I-* PLANNEN VOOR 66 BEJAARDENTEHUIZEN IN BRABANT Er wordt hard gewerkt om in Noord-Brabant meer bejaarden in tehuizen onder te brengen. Dit blijkt uit het verslag van de com missie „provinciaal toezicht op de bejaardentehuizen' waarin staat dat er 66 bouwplannen bestaan. Per 1 juli bedroeg 't aantal tehuizen 179. De bouwplannen worden als volgt verdeeld: 28 voor vervanging van bestaande tehuizen (1936 bedden), 9 voor uitbreiding van bestaande te huizen (215 bedden), en 29 voor geheel nieuwe voorzieningen (1724 bedden). PIETER VAN VOLLENHOVEN HAD AANRIJDING Mr. Pieter van Vollenhoven, de echtgenoot van prinses Margriet, is maandagmorgen bij een lichte aan rijding betrokken geweest. In Lex- mond reed hij met zijn auto tegen de achterzijde van een in een file stilstaande auto. De gevolgen ble-, ven beperkt tot lichte schade aan beide voertuigen. Komt u eens naar onze grootse kollektie moderne brilmonturen kijken. Wij tonen u, gaarne het nieuwste, ook op het gebied van ontspiegelde brillenglazen, contactlenzen enz. Leverancier van alle ziekenfondsen STAÏIONSSTRAAT 88 WAALWIJK tie". Hij haalde er de in de loop der jaren door de Amstel vergaarde roem nog bij. „Een deel van deze interna tionale roem straalt af op de gemeen te Waalwijk". In zijn felicitatiewoord speldde de heer Van Heeswijk de on derscheiding op. Namens het personeel trad de heer P. van Vugt naar voren. Hij sprak zeer waarderend over de collegialiteit van de jubilaris. Hij overhandigde namens ondernemingsraad en perso neel een geschenk onder couvert. Na mens de afdeling trad de directe chef van de heer Verhulst naar voren. De heer M. Leijtens kon slechts de woor den van de vorige spreker aanvullen. Tot slot dankte de heer Verhulst na mens zijn familie voor de hem be toonde hulde. MINISTERIE GAAT BOEKEN VOETBALCLUBS CONTROLEREN Rijksaccountants gaan binnenkort onderzoeken of Ajax, ADO en an dere eredivisieclubs de prijzen van de stadionskaartjes mogen verho gen. Het gaat er vooral om of de kosten van de eredivisieclubs de laatste jaren zo gestegen zijn dat een prijsverhoging gerechtvaardigd is. Zo .niet, dan moeten de clubs naar de prijzen van dit seizoen te rug. mm Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. Dinsdags gesloten WAALWIJK - Minorca en Majorca. Namen met een klank van muziek en zon. Onder deze namen lanceert de Kon. Chroomleder fabriek ,,De Amstel" in Waalwijk een leersoort met een heel nieuw 'gezicht'. „Een produkt om de talrijke traditionele lederprodukten te doorbreken. Om de ontwerpers nieuwe mogelijkheden te bieden". De heer Van Stokkum wijst daarbij op een overvloed van fraai ge kleurde vellen, die van een merkwaardig noppenpatroon werden voorzien. Deze voor voorjaar en zamer '68 bedoelde artikelen zijn verkrijgbaar in nubuck, splitsuède en anilineleder. In deze leder soorten zijn ze verkrijgbaar in alle modekleuren, in combinatie ook te gebruiken met de andere gelijkkleurige ledersoorten van ,,De Am stel". Naar mening van de directie van „De Amstel" is de schoenindustrie steeds teveel gebonden geweest aan een traditionele grondstof. De ont werpers moesten 't meestentijds zoe ken in veranderingen van het uiter lijk van de schoen. Door het patroon te veranderen, verkreeg men de no dige variaties. Het basismateriaal - het leder - had behalve dat het in talrijke kleuren verkrijgbaar was wei nig variatiemogelijkheden. De specia listen van „De Amstel" zijn in het recente verleden samen met adviseur Wim Hornman gaan werken aan de ontwikkeling van een produkt, dat de volledige kenmerken en de kwaliteit had van leder, maar uiterlijk er toch uit zou gaan springen. Vorig jaar was het ribcord (oordureoy-effect) er een gevolg van. Nu brengt men leder met een noppeneffect, nl. met grote en kleine noppen. Om tot de vervaardiging van dit materiaal te komen, moesten er ech ter nogal wat moeilijkheden worden overwonnen. Zo was het nodig, dat men het leder zo prepareerde, dat door de in de schoenindustrie toege paste krachten bij het vormen van het bovenblad van de schoen - o.a. bij het zwikken - het speciale effect niet verloren ging. Dit heeft men kunnen bereiken door de rek uit het leder te halen en daarna tot het per sen van de noppen - via een matrijs met gaten - in de gelooide huid over te gaan. In een serie ontwerpen heeft Wim Hornman z'n krachten beproefd om iets van de toepassingsmogelijkheden te laten zien. „Voor de schoenindus trie geldt zo rationeel mogelijke, ar beid. Vandaar deze twee patronen. Beide materialen kunnen op zes ma nieren worden gesneden. De hoeveel heid afvalmateriaal is daarom even klein als dit bij het versnijden van andere ledersoorten het geval is". Wim Hornman wijst erop, dat het technisch mogelijk is tot meer motie ven - ruiten, driehoeken enz. - te komen. „Dan verliest men de nu be staande gunstige versnijdingsmoge lijkheden echter, met als gevolg meer afval". „De ontwerper van een schoen" - Wim Hornman laat enkele eigen ont werpen zien „zal echter met som mige hoedanigheden van het motief rekening moeten houden. Wij zien in de kleine nop meer kansen voor kin derschoenen en in de grote nop voor de damesschoenen. Het karakter kan dan beter worden gehandhaafd. Daar naast is er echter de damesschoen met een smal en breed zadel boven blad. Het spreekt voor zich, dat bij een smal zadel de zijkanten eveneens van genoemd materiaal moeten wor den vervaardigd, eveneens om de nop goed te laten uitkomen". De specialisten van „De Amstel" noemen de toepassingsmogelijkheden van dit materiaal enorm groot. Zo kan het worden benut voor de ver vaardiging van ceintuurs, lederwaren als tassen en portemonnaies, echter ook voor handschoenen, meubelstof fen en zelfs kleding. Op die manier kan de vrouw een combinatie-garda- robe opbouwen. De ledersoorten zul len dan echter moeten worden aange past. Als beperking noemt men echter de onmogelijkheid alle ledersoorten hiervoor te gebruiken. De schoenindustrie wordt met dit materiaal de kans geboden het ge bruik van een materiaal met een tra ditioneel uiterlijk te doorbreken. Vooral in het jeugdige genre zal dit Ieder aanslaan. Voorlopig wil men zich beperken tot twee patronen, juist in verband met de verwerkings mogelijkheden. In principe is een an der patroon wel te maken, maar de bruikbaarheid zal er echter door af nemen. PRIJS VOOR BESTE l OTOJOURNALIST TER WERELD DEN HAAG - World Press Pho to 1968 zal groter 'en belangrijker zijn dan ooit. Voor dit doel zal een nieu we grote prijs worden ingesteld naast de hoofdprijs voor de beste foto van het jaar: de prijs voor de beste foto journalist ter wereld. De organisatie van World Press Photo 1968 hoopt de opening van deze expositie te laten samenvallen met de officiële opening van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag in het voorjaar 1969. Overigens worden gedeelten van dit gebouwencomplex reeds eerder in gebruik genomen. De grote Interna tionale Tentoonstelling van de Foto- journalistiek voor dit jaar, World Press Photo 1967, zal in december reeds worden gehouden in de noorde lijke vleugel van het Nederlandse Congresgebouw. Daar laten de orga nisatoren foto's zien. uit 45 landen aan naar verwachting meer dan 200- duizend belangstellenden. Het bestuur van World Press Photo werkt voorts een gedachte uit om 'n jeugdwedstrijd aan het evenement te verbinden. Voor de wedstrijd voor dit jaar zijn nog vijf klassen gehand haafd: nieuws, sport, features, foto series en kleurenfoto's. De maker van de foto van het jaar zal zo mogelijk naar de prijsuitreiking in Den Haag worden gehaald. Wie meedingt naar de bij World Press Photo 1968 in te stellen titel „Beste Fotojournalist ter Wereld" zal worden gevraagd een aantal foto's van verschillende onder werpen in te zenden. Bij de beoorde ling zal op de journalistieke kwaliteit en in het bijzonder op het fotogra fisch vakmanschap worden gelet. AUTOBEDRIJF Wijksestraat 25 H E U S D E N Tel. 04162 165/468 WAALWIJK - Twee jonge coureurtjes uit Waalwijk nl. de 15- jarige Cor Heesakker en de 12-jarige Sjaakie Brok hebben met succes deelgenomen aan de tiende Internationale Tour de Junior, die in Achterveld bij Amersfoort is gehouden. Beiden maakten deel uit van een groep van tien kleine Brabanders die aan deze tocht deelnamen. Ook Duitse en Belgische rennertjes namen er aan deel. De Tour de Junior werd 10 jaar geleden opgezet als een spektakel stuk voor jongens op gewone fietsen, doch is inmiddels uitgegroeid tot een volwassen wielerschool voor jonge renners, die worden ge confronteerd met alles wat het wielervak te bieden heeft, o.a. sprint aantrekken; demareren; terugvallen; coalities; de man met de ha mer; pech; valpartijen; ploegentaktiek en wat er al meer in het wie- Ier jargon te koop is. Ook de Ronde Miss ontbreekt niet (ditmaal waren er zelfs twee) n.l. Ine en Lia Vissers, die prompt de traditionele zoenen aan de drie winnaars uitdeelden. De Tour de Junior is opengesteld voor jongens van 12 t/m 16 jaar. Voor iedere leeftijdsgroep is er een gele trui. De deelnemertjes zijn verplicht met een helm te rijden die, door de or ganisatie beschikbaar wordt ge steld. De 12-jarige deelnemertjes rijden iedere dag 28 kilometer, die van 13 t/m 16 jaar 36 kilometer. Alle deelnemers worden bij parti culieren ondergebracht van het 1800 inwoners tellende plaatsje. Ligt de tijd bij de „groten" al geheel in de echte wedstrijdsfeer, achterin wordt nog op de klassieke tourmanier gefietst. Kleine manne tjes op een racefiets of op een ge wone jongensfiets met een wat lich ter frame hebben een krom stuur en geen spatborden. Deze laatsten rijden ver achter de groten aan. doch altijd nog of hun leven ervan afhangt. Over de 12-jarige Sjaakie Brok uit Waalwijk schrijft de Amersfoorter courant: „Groots in ciit opzicht is het mini-coureurtje Sjaakie Brok uit Waalwijk, die de dag voor de toer even naar Achter veld, een afstand van 70 kilometer, kwam fietsen. Hij berijdt het klein ste fietsje van allemaal en ligt elke dag ver in de achterhoede. Maar dat is niet belangrijk. Hij doet mee, hij geeft zich tot het uiterste, diep gebogen over zijn stuur en ernstig turend door zijn brilletje. Hij vecht in zijn eentje om zo snel mogelijk binnen te zijn en met zijn laatste krachten perst hij er ieder dag nog een spurtje uit. Hij is een manneke, dat rijdt in de stijl van de eerste jeugdtour. Als jongens als hij er niet waren, zou de grootste charme van dit evenement verloren gaan". Al met al is de deelname voor beide Waalwijkse deelnemertjes 'n groot succes geworden. Een tour die beoogt: Er bij zijn, meedoen en vrienden maken. De naam van Waalwijk heeft, dankzij deze twee sportieve jongens, ook weer in Achterveld geklonken en dat is weer een pluspunt op zich. De Tour de Junior is in ieder ge val een goede aanloop voor een wie- lercarriére. en mogelijk is zo'n car rière ook voor Cor Heesakkers en Sjaakie Brok uit Waalwijk weg gelegd, hetgeen wij van harte ho pen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5