wvaLwijkse en UnqstRAAtse couRant Ontwerp nieuwe gemeentewet President De Gaulle op zijn praatstoel Klaagmuur in Jeruzalem heiligdom voor de Joden ISRAËL NA VEROVERING NIET VAN PLAN TERUG TE TREKKEN De MAANDAG 14 AUGUSTUS 1967 88e JAARGANG No. 65 VAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,80 p. mnd. (1,20+10 ct.inc.Ê) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 79 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B' j-eausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De benoeming van burgemeesters moet, volgenseen dinsdag gepu bliceerd voorlopig ontwerp voor een nieuwe gemeentewet, een be voegdheid van de Kroon blijven. Naast een algemene modernisering brengt het voorontwerp ook een aantal nieuwe voorstellen: 1) uit breiding van het aantal leden van de gemeenteraden; 2) uitbreiding van het aantal wethouders; 3) de mogelijkheid om bij tussentijdse vacatures een wethouder te benoemen; 4) een gewijzigde ontslag regeling voor wethouders. Het voorontwerp is niet bij de Tweede Kamer ingediend, maar is bedoeld als basis voor discussie in ruime kring. Aan de hand van de resultaten daarvan wil minister Beernink (Binnenlandse Zaken) in de loop van het volgend jaar een defini tief ontwerp voor een nieuwe gemeentewet opstellen en aan de Volksvertegenwoordiging ter behandeling geven. Minister Beernink zej bij de in- troduktie van het voorontwerp dat door zijn voprganger werd voorbereid dat hij niet iedere zin voor zijn rekening wilde nemen. Hij doelde daarmee in het bijzonder op de uitspraak, dat „elke vorm van inspraak van de gemeenteraad bij de benoeming van burgemees ters" moet worden afgewezen. Mr. Beernink heeft zelf de fractievoor zitters van de Amsterdamse ge meenteraad laten polsen alvorens de heer Samkalden tot burgemees ter van de hoofdstad werd benoemd De minister gaf toe, dat het voor ontwerp op dit punt enigermate door de feiten is achterhaald, al noemde hij Amsterdam „een bij zonder geval". Wel zei de bewinds man, dat de uitspraak van de raad in het algemeen beperkt moet wor den tot het soort kandidaat de ge wenste bekwaamheden en de poli tieke richting. Een discussie over personen vindt hij ongewenst. Ook houdt hij eraan vast, dat het Ne derlandse systeem van benoemde burgemeesters onmiskenbaar voor delen biedt boven de gekozen bur gemeester. In het voorontwerp, dat nog slechts een deel van de nieuwe gemeente wet omvat, wordt niet gesproken over de verantwoordingsplicht van het politiebeleid. Dit onderdeel zal, volgens een toezegging van het ka binet, reeds op korte termijn in een aparte wijziging van de huidige ge meentewet worden geregeld. Het voorontwerp bevat een tabel van het uitgebreide aantal leden van de gemeenteraden. Bij een minimum van zeven voor ge meenten met minder dan duizend inwoners loopt, het aantal op tot 13 van drieduizend tot tienduizend in woners, negenentwintig bij veertig tot vijftigduizend inwoners, zeven endertig bij maximaal honderdui zend inwoners en negenenveertig bij de allergrootste gemeenten: bo ven vijfhonderduizend inwoners. De raad kan zelf beslissen, zegt het ontwerp, het aantal leden nog ver der te verhogen. Met maximaal 6 voor gemeenten tot vijftigduizend inwoners en met ten hoogste twaalf voor grotere gemeenten. Voor het aantal wethouders wordt een regeling voorgesteld, die onder meer het gevolg heeft, dat de aller grootste gemeentèn negen wethou ders zouden krijgen. Zoals bekend is thans juist in Rotterdam een voorstel aan de orde om op bijzon dere overwegingen een uitbreiding WERK VOOR 150 MAN IN FABRIEK IN MIDDELBURG DEN HAAG - Begin december zal in Middelburg in een nieuwe fa briek van Hercules N.V. te Den Haag, een vestiging van het Ameri kaanse chemische concern Hercules Incorporated, een aanvang worden gemaakt met de produktie van lime- thylterephtalaat (D.M.T.) De nieuwe fabriek in Zeeland zal dan werkge legenheid bieden aan circa 150 man, die voor het werk in de nieuwe fa briek zijn aangetrokken. Begin december zal in de nieuwe fabriek worden begonnen met proef draaien. Met de feitelijke produktie zal, naar men bij Hercules N.V. ver wacht, eind maart 1968 een aanvang kunnen worden gemaakt. D.M.T. is de grondstof voor polyester-vezels en -films. Polyestervezels zijn bekend onder handelsnaam als dacron, ter- lenka, trevira, terylene, enz., terwijl polyesterfilms op de markt worden gebracht onder de naam mylar, meli- nex, hostiphan, enz. Met het gereed komen van het project te Middel burg is door Hercules N.V. in totaal bijna f. 100-miljoen in vaste activa in Nederland geïnvesteerd. Hercules N.V. heeft al een fabriek in Zwijn- drecht. De wereldproduktie van poly estervezels neemt elk jaar met ruim 100.000 ton toe. De directie van de Hercules N.V. verwacht dan ook dat de nieuwe fabriek een goede toe komst tegemoet gaat. van het aantal wethouders van zes tot zeven aan te vragen. Wethouders zullen alleen kunnen worden ontslagen bij kennelijk wangedrag of grove verwaarlozing van hun taak, aldus het vooront werp. De tekst van de huidige ge meentewet, die ontslag mogelijk maakt bij gebleken gebrek aan ver trouwen, wordt volgens de toelich ting „veelal onjuist of lichtvaar dig toegepast", zonder dat de Kroon WATERWINNING IN BIESBOSCH ROTTERDAM - Rotterdam en Noord-Brabant zijn het eens over de oprichting van de N.V. Waterwin- ningsbedrijf Brabantse Biesbosch, die in de Biesbosch grote spaarbekkens gaat aanleggen voor het opvangen van water uit de rivier de Maas. Er is tot dusver nog vrijwel geen grond aan gekocht door een tekort aan financie ringsmiddelen, toch verwachten B. en W. van Rotterdam, dat de produktie in 1973 kan beginnen. Rotterdam zal dan naar schatting 110 a 120 miljoen kubieke meter per jaar uit de Bies bosch afnemen. De N.V. zal zo nodig ook water leveren aan de waterlei dingsbedrijven in Noord-Brabant. De Vennootschap krijgt een maat schappelijk kapitaal van f. 100.000,- en zal dus in de kapitaalbehoefte gro tendeels een beroep moeten doen op de kapitaalmarkt. Noord-Brabant en Rotterdam krijgen ieder 40 procent van de aandelen. Acht aandelen van f. 2.500, - zijn gereserveerd voor anderen bijv. de provincies Zeeland en Zuid-Holland. De directie zal in eerste aanleg berusten bij ir P. L. Knoppert, adjunct-directeur van de Rotterdamse drinkwaterleiding. CONDUCTEURLOZE TRAMS IN AMSTERDAM Binnenkort rijdt tramlijn 27 in de spitsuren in Amsterdam met een bij zonder uitgedoste motorwagen name lijk met o.a. oranje deuren ten teken dat deze motorwagen alleen een be stuurder en geen conducteur heeft. Dit houdt in dat alleen die passagiers, die het zonder conducteur kunnen stellen, dus geen kaartje meer hoeven te kopen omdat zij bijv. een maand- kaart of een abonnement hebben, in de motorwagen mogen slappen. De bijwagen heeft wel een conducteur en is in de normale grijsblauwe kleuren geschilderd. Het Amsterdamse Gemeentelijke Vervoersbedrijf hoopt met dit expe riment, als het lukt, het aantal (moei lijk te verwerven} conducteurs te kun nen verminderen en het in- en uit stappen te versnellen. Versnellen van het openbaar vervoer wordt in Am sterdam in de strijd tegen de auto in de binnenstad als zeer belangrijk ge zien. „Het beestje moet een naam hebben", onder dit motto probeert 't G.V.B. voor de conducteurloze tram een eigen (Amsterdamse) naam te vinden en wel in de vorm van een prijsvraag waaraan alle trampassa giers deel kunnen nemen, ook dagjes mensen en touristen. JUDO-KROON VOOR RUSKA Wim Ruska heeft een indrukwek kende prestatie geleverd in Salt Lake City. Hij werd wereldkampioen judo in het zwaargewicht door in de finale de Japanner Maejima te verslaan. Na 14 minuten strijd paste de 26-jarige Amsterdammer een geslaagde schou derworp toe. Ruska volgde hierdoor Anton Geesink op, die in Rio de Ja neiro voor de laatste maal wereld kampioen in het zwaargewicht werd. voldoende mogelijkheden heeft om het ontslagbesluit te vernietigen. Het blijkt soms moeilijk bij tussen tijdse vacatures een wethouder uit de raad te benoemen die geschikt en bereid is. Daarom wordt voor gesteld in deze gevallen de benoe ming mogelijk te maken van een wethouder die" geen raadslid is. De benoeming geldt slechts tot de eerstvolgende raadsverkiezingen. Het voorontwerp geeft iets meer houvast voor een bevredigende re geling van de rechtspositie van bur gemeesters bij ontslag. De noodzaak van herbenoeming om de zes ja ren wordt geschrapt. De bepalingen over functies, die onverenigbaar zijn met het lidmaatschap van de raad of het wethouderschap, worden uitgebreid. De lijst van onderwer pen, waarover niet in een besloten vergadering mag worden beslist, is uitgebreid met o.a. het vaststellen "an gas,- elektriciteits- en waterta rieven. Wijzigingen, in aantal raadsleden Het voorontwerp van de nieuwe gemeentewet houdt een wijziging van het aantal raadsleden voor sommige gemeenten in. De samen stelling van de raad zou volgens het ontwerp als volgt worden: Aantal inwoners Aantal der gemeente: raadsleden: beneden 1.001 7 1.Ö01 - 3.000 9 3.001 - 10.000 13 10.001 - 20.000 17 20.001 - 30.000 21 30.001 - 40.000 25 40.001 - 50.000 29 50.001 - 70.000 33 70.001 -100.000 37 100.001 -200.000 41 200.001 -500.000 45 boven 500.000 49 Bovendien zou de raad het volgens dit lijstje igeldende aansta) leden kunnen verhogen met 6 in gemeen ten met niet meer dan 50.000 in woners en met 12 in de overige gemeenten. IN JULI 139 BADERS VERDRONKEN Door het warme weer is in de maand juli het aantal verdrinkingsgeyalien enorm gestegen. In Nederland ver dronken vorige maand 139 baders, namelijk 54 jongens, 9 meisjes, 70 ihannen en 6 vrouwen. Vorig jaar juli verdronken 80 mensen. HANDELSBLAD GAAT 30 MAN ONTSLAAN Het Algemeen Handelsblad te Am sterdam gaat 30 man, merendeels on geschoold technisch personeel, ont slaan. De ontslagen zijn een gevolg van een reorganisatie van het tech nisch bedrijf. De directie heeft deze maatregelen na overleg met de per soneelsvertegenwoordigingen en de vakorganisaties genomen. BIJ DOOP ALEXANDER 1800 GENODIGDEN Voor de doop van prins Willem - Alexander, op zaterdag 2 september in de Grote Kerk in Den Haag zijn 1800 gasten uitgenodigd. Van de 19- honderd plaatsen die de kerk telt moet uiteraard een aantal plaatsen worden gereserveerd voor de mede werkenden, zoals de leden van het Haags Jeugdkoor, onder leiding van Marius Borstlap. De aanvangstijd van de kerkdienst, waarin ds H. J. Kater uit Amsterdam de plechtigheid zal leiden, zal vermoedelijk half elf zijn. Voor de zekerheid heeft de Rijks luchtvaartdienst al bepaald dat de burgerluchtvaart boven Den Haag op 2 september tussen negen en twaalf uur verboden zal zijn. ROOFOVERVAL OP BEJAARDE In de nacht van woensdag op don derdag hebben tot nu toe onbekenden een roofoverval gepleegd op de 70- jarige bollenkweker S. Ros in zijn woning op de Hooge Berg tussen Oudeschild en Den Burg op Texel. De rovers maakten een portefeuille met 185 gulden buit. President De Gaulle heeft zijn Fransen donderdagavond over de televisie gekapitteld over het steeds grotere gebrek aan vertrouwen in hem en zijn beleid. „Fransen en Franpaises", zo riep de president op de hem gebruikelijke patheti sche toon uit, „wij doen dat niet. Zet alle twijfel van u af. Laat ons voortgaan op onze weg; die de weg van Frankrijk is en de weg naar de toekomst". Met „apostels van de ondergang" bedoelde de Franse president de politieke partijen, die oppositie voe ren, en de dagbladen, die zijn be leid en bepaalde gebeurtenissen van de laatste tijd bekritiseren: de Gaulles houding in de oorlog in het Nabije Oosten, waarbij hij Israël veroordeelde als agressor en de zij de koos der Arabieren; het inci dent van Quebec waar hij als offi- SCHOTS HUWELIJK VOOR LIMBURGSE JONGELUI PRESTWICK - De Nederlandse te gel fabrikant P. Laumans uit Tege- len heeft dinsdag samen met zijn zoon Theo getracht zijn dochter Bea trix van een Schots huwelijk te weer houden. De 18-jarige Beatrix is van plan op 26 augustus in de Rooms- Katholieke Kerk van Prestwick in het huwelijk te treden met de 27-jarige gemeente-ambtenaar Johannes Ver- bong, eveneens uit Tegelen. Na af loop van een gesprek van een uur tussen beide partijen in een hotel ver klaarde Theo Laumans; „het belang rijkste bezwaar van mijn familie ligt in het verschil in leeftijd. Zij is nog maar een kind". Het antwoord van de toekomstige bruidegom luidde: „Haar ouders zijn rijk en achten mij niet goed genoeg, maar Beatrix en ik zijn van plan door te zetten". Sinds de jongste veldtocht van de staat Israël tegen de Arabische legers, waarbij ook Jeruzalem in zijn geheel werd veroverd, hoort men nog dagelijks over de Klaagmuur, een plek die de Israëli's zover ze godsdienstig zijn bijzonder dierbaar is. Na 19 jaar kunnen de Joden weer bij die muur bidden en wenen. Wat is de Klaagmuur eigenlijk en waarom was ze zo lang ontoegankelijk voor hen BOUWSEL STAMT UIT BEGIN VAN ONZE JAARTELLING De stad Jeruzalem, op de grens tussen Israël en Jordanië, is een be langrijk godsdienstig centrum voor vele godsdiensten, w.o. alle Christe lijke, de Mohammedaanse en de Joodse. Christeren trekken naar Je ruzalem toe omdat er het Heilige Graf is, met in de nabijheid Gethsé- manië en Golgotha. Bovendien heeft Jezus Christus hier geleefd. Voor de Islamieten is er het Haram-esj-She- rief, het Verheven Heiligdom met de rotskoepel, dat zich bevindt op de plaats waar Solomo zijn tempel oor spronkelijk bouwde. Het stamt uit 1187, toen sultan Saladijn Jeruzalem binnentrok. De Joden tenslotte hech ten grote waarde aan de Klaagmuur, een rest van een zware buitenmuur, die het oorspronkelijke Tempelplein omringde. De oorspronkelijke Tempel van Sa lomo werd door Herodes verbouwd, maar door de Romein Titus in 70 na Christus verwoest. De toegang stamt uit de Byzantijnse tijd en wordt de Gouden Poort genoemd. Deze poort bestaat uit een flinke rechthoekige ruimte, door midden gedeeld door zware zuilen die corresponderen met pilasters waarop door de Mohamme danen koepels zijn aangebracht. STEENBLOKKEN De Klaagmuur is eigenlijk de rest van het bouwwerk van Herodes de Grote en ligt aan de westzijde. Ze be staat uit reusachtige steenblokken, waaronder zich resten bevinden van een tempel, die in de dagen van Nehemia werd gebouwd. Zestig jaar geleden verrichtte de Engelse geleer de Warren daar opgravingen, waar bij nog oudere steenblokken werden gevonden. Dat fundament bleek af komstig van de Tempel van Salomo. Eeuwenlang kwamen er pelgrims uit allerlei landen om hier te bidden en te wenen. In de voegen tussen de stenen groeien grasbundels, waaraan 's morgens dauwdruppels hangen, dan weent de Muur met de kinderen van Israël. Ook zijn er door de pelgrims spij kers in de voegen geslagen, gedach tig het woord uit Jesaja 22 23 „En ik zal hem als een pin in een hechte plaats vastslaan, zodat hij tot een erezetel zal worden voor zijn fa milie". SINDS 1948 Het bezoeken van de Klaagmuur in Jeruzalem werd onmogelijk toen de staat Israël in 1948 werd opgericht. Want toen werd de oude stad van Je ruzalem Arabisch gebied. Tot de laatste veldtocht behoorde dit stukje grond binnen de muren en poorten bij Jordanië en de Joden mochten er niet meer komen. Zij mochten de grens niet over. Jeruzalem is nu weer in Israëlische handen en zij hebben aangekondigd dat dit zo zal blijven. Zodat de Klaagmuur dagelijks be zocht kan worden. In de oudheid la gen de muren van het oude Jeruzalem overigens anders dan nu. De zuid muur lag tot aan het Hinnomdal, maar tegenwoordig ligt ze noordelij ker, waardoor het zuidelijke gedeelte van de westelijke heuvel al in Israël lag. De Joden noemen deze heuvel Har Tsion, berg Sion. Er leidt een stijle, hoge trap heen. Boven bevindt zich het graf van David. Ook is daar de Cenakel, de zaal van het Avond maal van Jezus Christus met de dis cipelen. Tevens het Dormition, waar Maria volgens het daar gangbare ver haal haar aardse leven beëindigde en de „Martef Hasjoa", de kamer der martelaren met een collectie voorwer pen die getuigen van de dood van miljoenen Joden in de Tweede We reldoorlog. Allemaal belangrijke plaatsen voor de gelovige Joden, die de herovering van de Klaagmuur dermate belangrijk vinden, dat het onwaarschijnlijk lijkt, dat Israël de stad Jeruzalem nog ooit uit handen zal geven. Toch moet men niet vergeten dat Jeruzalem niet al leen belangrijke Joodse religieuze heiligdommen telt, maar ook andere. Daarom zou het aanbeveling verdie nen wanneer iedereen die hier bezoe ken af wil leggen, ongestoord zijn gang kan gaan. MOORD TE OIRSCHOT H. de is De 71-jarige caféhouder Jan Schoenmakers, die woonde aan Eindhovensedijk in Oirschot, woensdagavond omstreeks halftien vermoord gevonden door de politie in zijn houten huis, dat grenst aan het café. Hij was door slagen met zijn eigen bijl op het achterhoofd gedood. Schoenmakers zat in een hoge arm stoel aan de tafel in zijn huiskamer. De rijkspolitie heeft de verdachte in deze zaak, de 47-jarige zwerver Jo- han V., afkomstig uit Dordrecht in arrest. Het onderzoek van donder dagmorgen heeft uitgemaakt, dat een aantal sporen duidelijk naar hem als verdachte wijst. Hij is in verband met vermogensdelicten al eerder met de politie in aanraking geweest. De verdachte is in tussen gearresteerd maar heeft tot dusverre ontkend. ciële gast van de Canadese rege ring met de kreet „Leve vrij Que bec" de Frans-Canadese separatis ten een hart onder de riem stak; zijn onpopulaire sociale wetten, die weliswaar winstdeling invoeren voor bedrijven met meer dan 100 arbeiders maar daarnaast ook een gevoelige verhoging van de premies voor sociale belastingen zonder eni ge compensatie in loonsverhoging, zodat de arbeider er op achteruit gaat. „Vooruitgang, onafhankelijkheid en vrede zijn de doelen van ons be leid", zo verklaarde De Gaulle, ,,'n Natuurlijk gevolg hiervan is dat ons hele beleid afgekeurd wordt door wat men de school van de na tionale verloochening moet noe men; figuren en partijen en geest verwante dagbladen, die het ervoor houden, dat het onmogelijk, bela chelijk en zelfs schandalig is te denken, dat Frankrijk een eigen rol kan spelen. Daarom heeft Frankrijk, zonder cte vriendschap met Engeland en Amerika op te geven, zich losgemaakt uit de NATO en daarom „Leve Frankrijk" SCHOORSTEENVEGERS SLAPEN OP DAK DEN HAAG - Er wordt in Den Haag thans gezwendeld door lieden, die zich uitgeven voor schoorsteen veger, maar weinig of niets aan de schoorstenen doen. Zij zouden een uiltje knappen op het zonovergoten dak en nadien een forse rekening la ten betalen, dit staat voor de Haagse politie vast, die de identiteit van de zwendelaars nog niet heeft vastge steld, maar wel uit de klanten kon opmaken, dat er tamelijk veel op da ken wordt geslapen. Herhaaldelijk hebben Hagenaars, die er te laat achterkwamen, dat hun schoorsteen niet echt was geveegd, zich tot de politie gewend. Doorgaans dienen de pseudo-ambachtslieden zich aan als employes van\een te goeder naam en faam bekend staande schoorsteenveegonderneming, 'n olie- stook-installateursbureau of een be drijf voor onderhoud van centrale verwarming. Ze vertellen, als het no dig is, dat een medebewoner gevraagd had de schoorsteen te komen vegen, of dat er gebeld is naar de baas om dit te komen doen. Vaak krijgen de mannen entree tot het huis en het dak om hun 'opdracht' uit te voeren. Na met een borstel wat roet onder schoorsteenmantel vandaan te hebben geveegd, wordt dan een gepeperde rekening gepresenteerd van tientallen guldens. Daarop staat ook wel een schoorsteenkapje dat evenwel niet werd geleverd. Vermoed wordt, dat nog ettelijke Hagenaars in de waan verkeren, dat de laatste tijd hun schoorsteen werkelijk is geveegd en van een kapje voorzien. KENTERING IN DE MODE VAN DE MAN AMSTERDAM - In de mode voor de man is een kentering gekomen: er is een splitsing te zien tussen senio ren en junioren waarbij de ouderen duidelijk de leiding hebben overgeno men. De mode voor 1968 is echter niet conservatief maar wel weer draagbaar: het colbert is langer ge worden, de heuplijn van de broek verhoogd en de schouders zijn zo natuurlijk mogelijk aangesloten. Dit is de mening van de Vereni ging Nederlandse herenmodëbeurs, die op 4, 5 en 6 september in de RAI in Amsterdam een herenmodebeurs houdt en waarbij bovengenoemde ten- denzen tot uiting worden gebracht. Volgens de vereniging is de revolu tie in de mannenmode, die de tiener van enkele jaren geleden veroorzaak te, op weinig uitgelopen: „de tiener is volwassen geworden, studeert of werd in het arbeidsproces opgenomen en volgt nu het beeld van zijn vader, bij voorkeur nog van zijn grootvader. En zijn opvolger, de tiener van van daag, wenst blijkbaar niet zijn eens opstandige oudere broer te volgen. Het is alles rustiger en gewoner ge worden".

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1