AJAX TEGENSTANDER IN STRIJD OM EUROPA-CUP 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 AUGUSTUS 1967 6 Vlijmen Waspik Loon op Zand Piratenzender zwijgt „Swinging London" bij IVBadame Tussauds „Way In" Londen's meest hippe boutique Real Madrid speelt al 12 jaar een leidende rol in Europeestop-voetbal Ajax krijgt in de eerste ronde van de nieuwe competitie om de Europese beker voor landskampioenen de sterkste ploeg van de af gelopen 12 jaar in het Europese voetbal te bestrijden. Real Madrid heeft in die twaalf jaar liefst zes keer de Europa-cup gewonnen (in 1956, 1957, 1958, 1959, 1960 en 1966) en behaalde bovendien in 1962 en 1964 nog de finale. De ploeg waar Ajax het tegen op moet nemen bestaat op één van de reserve keepers na geheel uit inter nationals. De ene is de jonge (20 jaar) talentrijke Junquera, die vorig seizoen is gekocht van de Spaanse provincieclub Up de Lang- reo en een geduchte concurrent is voor de beroemde keepers als José Araquistain en Antonio Betancourt. Toch zijn de grote mannen van Real niet de keepers, maar de spelers in het veld, hoewel daar niet meer dan sterren van weleer bij lopen zoals de fameuze Alfredo di Stefano, die vrijwel alleen een wedstrijd kon maken. Ook de ster ren van José Santamaria en de Hongaarse majoor F er ene Puskas schitteren niet meer. Van het kwartet van weleer is alleen nog de 32-jarige linksbuiten Francisco Gento over, een naam die geen ver dere aanduiding behoeft. FAAM DOOR DOELPUNTEN DIE SCHAARSER WORDEN Real Madrid heeft haar grote faam verworven niet alleen door haar suc cessen, maar vooral ook door haar in teressante spel, dat was gebaseerd op het maken van doelpunten. Met het vertrek van de grote sterren is de produktiviteit van de voorhoede klei ner geworden waardoor Real meer aandacht is gaan schenken aan de verdediging. Vooral daardoor zijn de Spanjaarden beslist niet onverslaan baar, hetgeen Feijenoord twee jaar geleden nog aantoonde, door in Rot terdam geflatteerd met 2-1 te win nen. Geflatteerd voor Real Madrid wel te verstaan. In hun uitwedstrijden hebben de Madrilenen al vaker verlo ren, maar op eigen terrein zijn zij heel moeilijk te kloppen. Dat pres teerden alleen de Italiaanse ploegen Juventus (0-1) in 1962 en Interna- zionale dit jaar (0-2). Gelijke spelen werden in het Ber- nabeu-stadion behaald door Barcelo na 1960 (2-2) en Anderlecht in 1962 (3-3). Anderlecht schakelde de ko ninklijke Madrileense club in dat jaar in de eerste ronde uit, want in Brus sel wonnen de Belgen met 1-0. We mogen aannemen dat de schotvaardi- ge Ajax-aanval wat meer treffers weet te plaatsen in Amsterdam, waar het nog nooit een wedstrijd om de Europa-cup heeft verloren. INTERNATIONALS Het gaat er bij Ajax voornamelijk om een voldoende grote voorsprong te nemen op Real Madrid in de thuis wedstrijd. Dat is geen lichte opgave tegen een ploeg van louter internatio nals! Nu is Ajax wat dat betreft ook niet mis, want in 't vaste Ajax-elftal staan liefst negen internationals. Al leen doelman Bals en achterspeler v. Duivenbode hebben nog nooit in het Nederlands elftal gespeeld, maar daartegenover staat, dat enkele inter nationals van Real het alleen maar tot amateur-international hebben ge bracht. In de wedstrijd in Amsterdam in het Olympisch stadion zal Real waarschijnlijk een zeer verdedigende taktiektoepassen. Sinds september'64 heeft Real geen enkele uitwedstrijd voor de Eropa-cup gewonnen. Er werd vier keer verloren en vier keer gelijk gespeeld in die tijd. Dat biedt Ajax dus genoeg perspectieven. Maar dat ziet men vooral in de grote Euro pese bekertoernooien: de thuisspe- lende clubs boeken een zeer hoog winstpercentage. De vroegere Hongaarse Majoor Puskas heeft op het spel van Real Madrid een grote invloed gehad, evenals Alfredo di Stefano, die uit 't Argentijnse River Plate kwam. Zij hebben de veelvoudige Europese be- kewinnaar de perfectionering van het 4-2-4 systeem bijgebracht. De huidi ge trainer van Real is de weinig op de voorgrond tredende heer Munoz, die van signor Bernabeu, de eigenaar van de enorm grote sportclub Real Madrid die 15 sportafdelingen heeft, vrijwel de volledige zeggenschap over het voetbalelftal heeft. Munoz is al 6 jaar zij Real. De heer Bernabeu is de AOW-leeftijd al ruimschoots gepas seerd en leeft tegenwoordig terugge trokken. Hij heeft met zijn miljoenen een waar paradijs geschapen voor de meest bekwame voetballers, die best hard willen werken voor hun club. De miljonair komt nog slechts een enkele keer kijken naar „zijn" elftal. Alleen als er een goede wedstrijd zal zijn met zeer grote winstkansen voor Real, want anders windt hij zich te veel opAls Ajax komt moet hij thuis blijven om medisch advies. CHAUVINISTISCH Het enorme Bernabeu-stadion biedt plaats aan ongeveer 125.000 toe schouwers. Als de „koninklijke", welk predicaat de club in 1920 van de Spaanse koning Alfonso XIII kreeg, thuis een belangrijke wedstrijd speelt is het stadion meestal afgela den vol met chauvinistische en hyste rische Madrilenen, die de kuip tot 'n hel voor de tegenstander maken. Daar zal Ajax heel wat mee te stellen krij gen. Real Madrid is een veel gevraagde club voor gastwedstrijden, ondanks de vergoeding die de Madrilenen vra gen om ergens op te treden. Die loopt in de honderd-duizenden guldens. De Spaanse competitie begint weer om streeks half september en als voor bereiding voor het komende voetbal seizoen gaat de ploeg van trainer Mu noz eind augustus deelnemen aan een groot toernooi in New-York, georga niseerd door de erkende Amerikaan se voetbalbond. Begin september volgt dan het jaarlijkse toernooi om de Caranza-cup in Cadiz, waar Real de prachtige beker moet verdedigen, dit het in 1958, 1959, 1960 en 1966 won. VERDEDIGERS De spelers die tot de vaste kern voor het eerste elftal van Real be horen, zijn: de keepers José Ara quistain (29 jaar, 12x international) Antonio Betancourt (29 jaar, 2x in ternational) en de 20-jarige Andre as Junquera, die van UP de Lan- greo is gekocht, omdat Real in het verleden nogal eens met blessures van zijn beide topkeepers heeft ge kampt. De „Ausputzer" in de verdedi ging is de 26-jarige Antonio Calpe, lx international, gekocht van De- portiva Levante en vervanger van de befaamde Jasé Santamaria. Vi- centa Miera (27 jaar, 2x internati onal) is de rechtsachter, die al meermalen ernstige waarsehuwin- Aansluitend bij het bejaardenhuis: De burgemeester reikte de voorzitter, de heer F. van Wagenberg de zilve ren medaille der gemeente uit en bood namens de gemeente een fontein op 't Plein aan en dankte allen die aan de totstandkoming hadden mee gewerkt. WILDE ACHTERVOLGING VAN BELG IN TILBURG De bestuurder van een Belgische auto heeft gistermorgen op de weg tussen Goirle en de Belgische grens een poging gedaan frontaal in te rijden op twee van de drie politie auto's die van Tilburg af jacht op hem hadden gemaakt. Slechts door snel het stuur om te gooien hebben de politiemannen hun levens kun nen redden. Beide politie-auto's werden wel geraakt en beschadigd. Schoten van de politiemannen kon den niet verhinderen, dat de Bel gische auto met twee inzittenden spoorloos verdween in de richting Tilburg. De bestuurder is in Turn hout op weg naar zijn gevangenis ontsnapt. Hij is een goede bekende van de Belgische politie. Reddingsploegen hebben de be vroren lichamen van een Duits pro fessor en 4 studenten gevonden, die bij noodweer op de hellingen van de Mont-Blanc zijn omgekomen. gen heeft gekregen wegens onspor tief spel. Linksachter is Enrique Perez Diaz, die zich siert met de voetbalnaam Pachin (26 jaar, llx international). De tweede centrum- verdediger is Pedro De Filipe (22 jaar, lx amateurinternational). Voor het middenveld komen de volgende vier spelers in aanmer king: Ignaeio Zocco (27 jaar, 22x international), Eduardo Gonzalez (22 jaar, 5x amateurinternational), Manuel Sanchis (28 jaar, 5x ama teurinternational) en José Sachez met de voetbalnaam Pirri (21 jaar, 4x amateurinternational AANVALLERS Voor de aanval van vier spelers komen zeven kandidaten in aan merking: de 32-jarige Gento is vrij wel zeker van zijn plaats. Hij speel de 32 keer in het Spaanse nationale elftal en ook enkele keren in het wereldelftal. De andere zes zijn: Fernando Serena (25 jaar, lx in ternational), de snelle rechtsbuiten Amaro Amancio (26 jaar, 12x inter national) is een knaap, van wie de Ajax-defensie aardig wat last zal kunnen hebben. José Veloso (28 jaar, 4x international) is de stevige doorduwer van de Real-aanval, Fe lix Ruiz (26 jaar, 9x international) en Ramon Grosso (22 jaar, lx in ternational en 9x amateurinternati onal) zijn de gegadigden voor de linksbinnenplaats en Manuel Ve lasquez (23 jaar, lx international en 12x amateurinternational) is met Serena kandidaat voor de rechts binnenplaats. In Spanje kent men nog maar één naam van de Ajax-spelers: en wel Cruijff. Maar na de wedstrijd in Amsterdam zullen er wel meer bekend zijn. Het elftal van de Am sterdammers heeft vorig seizoen heel wat ervaring opgedaan, zodat Real een volwassen tegenstander in Ajax krijgt, die technisch niet voor de Spanjaarden hoeft onder te doen Het zwakke punt van Ajax is het uithoudingsvermogen. Dat bleek ook weer in de wedstrijd in Praag tegen Dukla. Van het uithoudings vermogen van de rood-witten zal vooral in het op 600 meter hoogte gelegen Bernabeu-stadion heel wat worden gevergd. De verandering van klimaat is destijds ook één van de oorzaken geweest bij de grote 50 nederlaag van Feijenoord. Daar kan Ajax nu lering uit trekken. ZILVEREN PRIESTERFEEST Kapelaan M. Vonk m.s.c. van de Bar- tholomeusparochie te Waspik vierde zon dag zijn zilveren priesterfeest. De kerkelij ke viering, de plechtige hoogmis door de jubilaris opgedragen, werd door het koor opgeluisterd met de missa Festiva van Alexandre Gretchanineff voor gemend koor. Daarna volgde in het gemeenschapshuis 'n druk bezochte receptie. De verdere festivi teiten worden i.v.m. een te verwachten be noeming tot pastoor uitgesteld. VERGADERING HOOFDINGELANDEN Z.A.K. Op woensdag 16 augustus a.s. zullen de hoofdingelanden van het waterschap „Het Zuiderafwateringskanaal" voor een verga dering in café C. Montens bijeen komen. Aanvang van de vergadering 20 uur. Tij dens deze bijeenkomst zal ter voorziening in de vacature Waverijn een nieuw be stuurslid worden gekozen. Reglementair moet deze functionaris gekozen worden uit de hoofdingelanden van district 7, t.w. G. A. Stam, J. de Man en W. M. A. Heij- mans. Als na deze verkiezing het dagelijks bestuur weer compleet is zal nog tijdens de zelfde vergadering een voorzitter worden gekozen door alle hoofdingelanden. Ingevol ge art. 62 van 'het Algemeen Waterschaps reglement voor Noord-Brabant moet de voorzitter uit het dagelijks bestuur worden gekozen. Andere agendapunten zijn: voor stel tot het vaststellen van een verordening tot deelname aan de interprovinciale ziekte kostenregeling door het personeel en een voorstel tot beschikbaar stellen van een cre- diet voor de verbouwing van het pand Wendelnesseweg 85 te Sprang-Capelle. DUIVENSPORT De Reisduif, uitslag Noyon: G. Remmeren 1 7; H. Boons 2 15 16; C. Fitters 3 10; J. Jongenelen 4 5 14; H. Ne- rings 6; Th. v. d. Broek 8; F. v. Hoof 9 11; A. Faro 12; M. Bax 13; P.V. „Waspik", eveneens Noyon: P. de Graauw 1 5 7 24; W. Donks 3; G. Kuyten 2; F. v. Onzenoort 4 17; H. Tref fers 6 11 20 23; Th. Gijsman 8 16 25; P. v. d. Mosselaar 9; J. Timmers 10 19; A. v. d. Mosselaar 12 18; Th. Smits 13 14; Gebr. Selders 15; J. v. d. Vleuten 21; F. v. d. Mosselaar 22. ONDERWIJZERES BENOEMD Tot onderwijzeres aan de jongensschool te Waspik werd in de vacature T. Kamp met ingang van 't nieuwe schooljaar be noemd mevr. J. de Wit-Smits uit Waspik. LEERLINGEN HARMONIE De Waspikse harmonie Volksvlijt en Volksvermaak zoekt nieuw talent. Voor jongens die voor het korps opgeleid willen warden gaat in september een nieuwe cur sus van start. Men kan zich hiervoor op geven bij de heer A. Brokx, Schoolstraat 17. GOUDEN BRUILOFT Op zaterdag 19 augustus a.s. zal het echtpaar Luiken-Bossers, Stadhoudersdijk 3 te Waspik haar 50-jarig huwelijksfeest vie ren. De heer A. Luiken werd op 26 april 1898 te Oosterhout geboren. Mevrouw H. Luiken-Bossers, in het zelfde jaar geboren en wel op 11 december te Waspik. Het gouden paar woont nu 8 jaar aan de Sjad- houdersdijk maar heeft wel vanaf de trouw dag zijn domicilie in Waspik gehad. Tot voor acht jaar was de heer Luiken schipper, en ook zijn zoon en twee dochters met 7 kleinkinderen en een achterkleinkind (de familie kent dus vier geslachten) zitten op de Vaart. Zaterdag zal om 10 uur in de Bartholomeuskerk een H. Mis worden op gedragen. Hetbuurtcomité onder leiding van de heer D. Langermans zal het echt paar naar de kerk doen begeleiden door bruidjes en door de ponyclub „De kleine hoefjes". Van 3 tot 4 is er in de Statie een receptie, terwijl om 8 uur 's avonds de harmonie een serenade zal brengen aan de versierde woning. KOE IN RIOOL Dat een brandweerman all round moet zijn bleek donderdagavond weers eens. Want wie zou vermoeden dat een koe het korps te hulp zou roepen om uit een be narde positie te worden gered. Het dier was via een sloot in de waterloop onder de Langstraatweg geraakt waar het zelfs voor een koe letterlijk 'n beesteleven werd. Om 7 uur 's avonds vingen buurtbewo ners van de Havendijk het hulpgeloei uit de duikersluis op, maar achteraf bleek het dier al rond het middaguur in de waterloop verzeild te zijn geraakt, waar het amper 't hoofd boven water kon houden. De brand weer slaagde erin het dier meer lucht te geven door het riool leeg te pompen. Twee 16-jardge knapen, Jan Smits en Ad van Tilborgh trokken vervolgens hun shirt uit en hun stoutste schoenen aan om gewapend met 'zaklantaarns en een touw de situatie onder de Langstraatweg te gaan verkennen, hoe benauwd het was en hoe ver. Voor het dier was er nl. maar een richting, recht vooruit, totdat het aan de afsluiting voor de haven belandde. Hier slaagden de dieren vrienden na enkele schietgebedjes om wat frisse luoht, er in om enkele touwen aan de koepoten te bevestigen. Met vereende krachten, en die waren inmiddels erg tal rijk, bracht men het koebeest weer onder de blote hemel in de frisse wind. Ruin 2 uur had de operatie geduurd. RIEN v. LOOSDRECHT OVERLEDEN Donderdag jl. is de heer Rien van Loos- drecht ten grave gedragen. De overledene is gedurende 50 jaren bestuurslid en secre taris van de Kon. Erk. Harmonie Concor dia geweest. Hij heeft alle lief en leed van deze harmonie meegemaakt. Het meeste was het lier, want zij heeft vele grote pres taties mogen verrichten op het gebied van de blaasmuziek. De heer Van Loosdrecht is in februari nog hartelijk voor deze func tie gehuldigd. De drumband en haTmonie hebben hem vergezeld op zijn laatst gang. Hij ruste in vrede. WEDVLUCHT „DE LUCHTBODE" De postduivenvereniging „De Luchtbode" hield zondag haar vlucht vanuit Noyon; af stand 271 km. Deelname 188 duiven. Ge lost om 7.30 uur. Aankomst eerste duif 10.30.15 uur; laatste prijsduif 10.56.34 u. De uitslag is als volgt: W. v. Noye 1 31 47; H. M. v. d. Velden 21 34; Gebrs. Boons 3 15 30; G. Schoen makers 4 46; M. Vera 5 10 23 25 32 40; Henk v. d. Velden 6 12; K. v. Esch 7; A. Leermakers 8; H. v. d. Linden 9 16 27 35 44; J. v. Dongen 11 13; J. Aarts 14 17; A. v. d. Velden 18 26; H. Leermakers 19 28; G. IJpelaar 20 29 38; H.' Vera 21 22 41 43; J. Broekhoven 24; J. Vera 33; M. Maas 36; W. v. d. Velden 37; P. Hooij- maayers 39 42; C. Schapendonk 45. Overduif: Hooymaaijers. HANDBAL ORIËNTATIEWANDEL TOCHT De handbal-junioren van Uno Animo zullen a.s. zaterdag 19 augustus een wan- del-oriëntatietocht gaan houden. Dit is dus voor de adspiranten jongens- en meisjes teams tot en met 14 jaar. De start zal zijn om 2 uur aan de Wdllibrordusstraat no. 33 (Noord) bij de heer J. v. Dongen. Een van de grootste Engelse pi ratenzenders heeft vrijdag 27 juli 1.1. de witte vlag gehesen. Het voor de Oostkust van Engeland op een oude mijnenveger gevestigde „Radio Londen" zal zijn uitzendingen op 15 augustus staken. Dan wordt een nieuwe wet van kracht, die het za kendoen met piratenzenders ver biedt. Wat „Radio Caroline" zal doen, is nog niet bekend. Deze zen der is na de verdwijning van „Ra dio Londen" de enig overgebleven piratenzender voor de kust van En geland. Een nieuwe toeristen-attractie, deel uitmakende van „Swinging London", kan men thans bij de nieuwe tentoonstelling van Madame Tussauds, het bekende wassenbeel denmuseum, gaan zien. Het onder werp van deze tentoonstelling is: de mensen, de mode en de geluiden die verbonden zijn aan „Swinging London". De gehele tentoonstelling is door Michael Haynes, bekend ge worden door zijn werk in het Chur chill Museum te Chartwell, ontwor pen. De tentoonstelling zal tot ok tober geopend zijn. „Pop"-persoon- lijkheden, zoals de Beatles, de Rol ling Stones, Twiggy en Sand ie Shaw zijn vertegenwoordigd in fo to's, tekeningen of beeldhouwwer ken. Het traditionele was, waardoor Madame Tussauds wereldberoemd werd, is niet gebruikt, doch zal geen afbreuk doen aan de „Swinging London" tentoonstelling die bij Tus sauds te zien is. De nieuwste en op verschillend gebied de meest opwindende toe voegingen aan de Londense hippe tonelen, is door Harrods geïntrodu ceerd, met hun eigen boutique, „Way In". „Way In" is geheel in tegenstelling met de rest van deze bekende zaak in Knightsbridge. Hoewel de boutique op de vierde verdieping van de grote zaak is ge vestigd, is er een aparte ingang in Hans Crescent, met speciale liften die de kopers naar de boutique, met z'n donkerblauwe lichteffecten, voe ren. De 1850 m2 van de „Way In" zijn geheel gewijd aan de exclusieve be hoefte van de Londense mode-na strevende jongeren zowel man nelijk als vrouwelijk met in de verkoop kleding om „nu" te dra gen. Alle modes zullen, vanzelfspre kend, tot op de minuut „bij" zijn en de zaak is zodanig gedecoreerd en ontworpen, dat het winkelen of alleen een bezoek eraan brengen, vreugde en opwinding kan beteke nen. „Way In" heeft, behalve dat men er zich van top tot teen in het nieuw kan steken, ook faciliteiten om er te eten, te wachten, te lezen of platen te kopen. Harrods is de tweede Londense zaak die een boutique opent voor de hippe Londenaren. De andere, Miss Selfridge, die deel uitmaakt van Selfridges, de grootste zaak in Oxford Street, opende verleden jaar reeds zijn deuren en boekt thans 'n weliswaar gevoerd met inzet en on der toezicht van het leger maar een open vraag is, wie de baas is over het leger. OVERVAL OP PIRATENZENDER Londen Vijf mannen hebben za terdagnacht een overval gepleegd op de piratenzender Radio 390 voor de kust van het Engelse graafschap Kent. De overvallers maakten een hoeveelheid koper en lood ter v/aarde van ongeveer 10,000 gulden buit, maar vier personeelsleden van de zender - die sinds negen dagen buiten werking is in verband met de Britse wet tegen piratenzen ders - slaagden erin de politie te alarmeren. De politie heeft 5 ver dachten aangehouden. VALS ALARM VERTRAAGDE AMBULANCE De ambulancedienst van Haarlem mermeer is zaterdag vergeefs uitge rukt na een valse melding over een ernstig ongeluk op de Venneperweg bij Rijksweg 4 in Nieuw-Vennep. Meegedeeld werd dat er negen zwaar gewonden waren. Drie beschikbare ambulances reden uit, terwijl ook de gemeentepolitie de beschikbare man schappen naar de opgegeven plaats dirigeerde. Bij aankomst bleek dat 't loos air am was. Nauwelijks op de terugweg kwam opnieuw een, deze keer ware, mel ding binnen van een ongeval, nu bij de Cruquiusbrug. Her waren vier ge wonden, van wie een, een 37-jarige vrouw, er zeer ernstig aan toe was. Als gevolg van het valse alarm arri veerde de ambulance veel later dan normaal mogelijk zou zijn geweest. De ambulance was nog net op tijd om te voorkomen dat de vrouw dood bloedde. GOUDEN BRUILOFT IN LOON OP ZAND Vrijdag is in de Kloosterstraat de gouden bruiloft gevierd door het echtpaar Jac. Hamers (84) en Ma ria Hamers-Coomans (78), dat een bijzonder mooi en intiem huiselijk feest is geworden. In verband met de invaliditeit van de heer Hamers, is de H. Mis van dankbaarheid gevierd in de fa briek achter de woning van 't gou den paar. In de namiddag om half twee is door pastoor Simons de H. Mis opgedragen. Tijdens de H. Mis is de voorbede bij de offerande door de oudste van elk der 4 gezinnen tezamen gebe den. Juffrouw Marionette Hamers heeft het epistel voorgelezen. Onder deze dienst heeft pastoor Simons een toepasselijke predikatie gehouden, waarin hij het gouden paar hartelijk feliciteerde. Direct hierna was het een gezel lig samenzijn, dat gevolgd werd door een aanbieding van een pas send cadeau van de buurt. Vermeld zij, --dat het buurtcomité ook in de kerkdienst aanwezig was. Bij mon de van de heer M. v. Esch werd hulde gebracht namens de buurt en een zeer fraaie fruitmand aan geboden. De receptie die volgde, was bij zonder druk bezocht, waarbij we naast de familieleden ook vele vrienden van het gouden paar aan troffen. Ook vele zakenrelaties wa ren ter begroeting aanwezig. Velen lieten hun gelukwensen van ge schenken vergezeld gaan. Kortom, de gouden bruiloft van dit paar is een zeer bijzondere geweest, want alles was gesteld op de intieme vie ring ervan in de huiselijke en fa miliaire kring. De heer en mevrouw Hamers- Coomans zij nog vele jaren van ge zondheid toegewenst. Dit was dan ook de mening van de velen die 't feest hebben meegemaakt. G.S. SOMBER OVER DE WONINGBOUW IN 1968 Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant zijn somber gestemd over de bouwbedrijvigheid in deze pro vincie in dit en in het komend jaar. Dit jaar komen in Noord-Brabant ruim 17.000 woningen gereed tegen 2000 meer in 1966. G.S. verwach ten, dat er in 1968 aanzienlijk min der huizen gebouwd zullen worden dan in de voorgaande jaren. De moeilijkheden op de kapitaal markt zijn daar debet aan. De be hoefte aan nieuwbouw, krot-oprui ming en sanering vereisen echter nog steeds een grote produtkie van woningen. Deze gegevens zijn ont leend' aan de „nota van aanbieding" bij de provinciale begroting 1968, welke begroting een tekort laat zien van f 2.622.035. Evenals vorig jaar is nu ook weer de ronde som van dertig miljoen geraamd voor de aanleg en verbe tering van wegen. Voor de bouw van het nieuwe provinciehuis is tien milioen gulden geraamd. Dat er van de aanleg van het Postel- kanaal in de eerstvolgende jaren niets komt. blijkt ook uit deze be groting. G.S. schrijven in hun aanbiedings brief, dat debelangstelling voor culturele gebeurtenissen zich in kritische zin ontwikkelt, waardoor alleen met het betere genoegen ge nomen wordt. Het peil van de eve nementen is bepalend voor de in teresse van het publiek. Dit vindt mede zijn oorzaak in de mogelijk heid om in ruime mate kennis te nemen van culturele evenementen oo hoger niveau door radio en tv. Men kan daardoor vergelijkingen trekken met datgene wat in de pro vincie zelf wordt geboden. LAND- EN TUINBOUW G.S staan in hun nota uitvoerig stil bij de ontwikkeling van land en tuinbouw in deze provincie. Vol gens het college zullen land- en tuinbouw voorlopig belangrijke be- orijfstakken in dit gewest blijven. De maatschappelijke ontwikkeling in de provincie vraagt jaarlijks on geveer 1000 ha cultuurgrond van de thans ongeveer 330.00o ha). Op langere termijn blijft er ruim 300 duizend ha voor de land- en tuin bouw beschikbaar. Deze bedrijfs takken hebben samen een bruto- iaarproduktie van 1,4 miljard gul den. Naar de mening van G.S. kun nen de nu en dan optredende span ningen tussen planologen en agra riërs aanmerkelijk beperkt worden, indien vanuit de land- en tuinbouw een positieve bijdrage wordt gele verd aan de streekplannen, waarin de voorwaarden voor een doelma tige uitoefening van land- én tuin bouw worden opgenomen. Er zijn thans in deze provincie 12 000 bedrijven, die 'n oppervlakte hebben van minder dan 10 ha. In 1950 waren er dat nog 24.000. Hef aantal bedrijven boven de 10 ha steeg van 1N000 tot 12.000. G.S. vra gen zich af of het wel juist is de tuinbouwbedrijven over d'e gehele provincie te verspreiden. Zowel bij de produktie als bij de afzet komt de centrumfunctie steeds meer naar voren. Breda en Asten-Someren zijn thans krachtige centra. RECREATIE In 1966 heeft Brabant van 't Rijk ruim een miljoen aan subsidie ge kregen voor recreatie-objecten. G.S. zeggen dat dit in vergelijking met andere provincies niet veel is Dit komt omdat de recreatie plannen van tal van gemeenten niet voldoen aan de voorwaarden die vervuld moeten worden om voor een subsidie in aanmerking te ko men.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 6