waaLwijkse en LanqstRAAtse couRant Groep christen radicalen stuurt K.V.P.- bestuur en partijraad een adres BEDRIJF AAN ALTENAWEG WORDT UITGEBREID MET SILO VAN 800 TON OPEN OOG van €~ÏT[ierto |lj| STREVEN NAAR SAMENWERKINGSVERBAND VAN PARTIJEN MET VOORUITSTREVENDE POLITIEK A. Teurlings vrijdag 70 jaar Hard vak Nieuwe fabriek Samenstelling Persmachines v" 400 ton per week Prins Karei van België voor 28 miljoen gulden opgelicht IVian verduistert voor 25 mille bij Alg. Bank Ned. Nieuwe Schiphol trok nu al 1 miljoen bezoekers Vorig jaar verloren 51 mensen bij brand het leven Bijdrage leveren tot een zo open mogelijke discussie Reactie K.V.P. -^xcluóieve cllerenkleclirib) v v-:«v WAALWIJK Drs Schmelzer VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 88e JAARGANG No. 66 v^n Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.Ê) ƒ1,80 p.kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,— bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Fa. Teurlings uit Waalwijk behoort tot oudste veekoekenfabrieken van Nederland (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Een van de oudste veekoekenfabrieken van Neder land treft men in Waalwijk aan. Het is de firma Gebr. Teurlings aan de Altenaweg. Een bedrijf dat in de bijna 45 jaren van haar bestaan van een kleine meelhandel en veekoekenfabriek is uitge groeid tot een groot modern geoutilleerd bedrijf, waar wekelijks 350 ton veekoekjes, -brokjes, varkensmeel en nog eens 60 ton dui- venvoer en vogeltjeszaden wordt verwerkt. Een van de stichters van dit Waalwijkse bedrijf, dat zich in Zuid-Nederland een grote naam heeft verworven, is de heer A. A. Teurlings die vrijdag 18 augustus 70 jaar wordt. Nog steeds heeft de heer Teurlings sr. als in- 'en verkoper een belangrijk aandeel in het bedrijf, dat zich gestadig uit breidt. Zo zal over enige weken worden begonnen met de bouw van 20 silo's die de huidige capaciteit van 1000 ton op 1800 ton bren gen. Deze silo's zullen verrijzen achter de huidige nieuwbouw die uit 1960 dateert. Dat de heer A. Teurlings 44 jaar geleden op het idee kwam om samen met z'n broer de heer W. Teurlings (74), die nog steeds een deel van de administratieve werkzaamheden voor zijn rekening neemt, 'n veekoekenfa briek te beginnen, zal niemand vreemd doen als men weet dat hij uit een ras echte molenaarsfamilie stamt. In het bedrijf van z'n vader hebben de heren Teurlings heel wat jaartjes met de windmolen gemalen. Deze uit 1890 stammende molen is nog steeds m Oosterhout te vinden. Een uit 1850 daterende molen, waarmee grootvader Teurlings maalde treft men aan langs het Wihelmina-kanaal in Tilburg. „Het moet een goede vakman zijn, die met een windmolen kan malen. Op de molenaarsschool kreeg je een gedegen opleiding. De meesten leer den het vak echter bij de, molenaar. Wilde je een goed molenaar zijn, dan moest je je handen uit de mouwen steken. Waaide 't, dan was je paraat of het nu midden in de nacht was of op zondag. Wind betekende malen en dat betekende weer brood, want het pad van een molenaar ging in die ja ren eoht niet over rozen. Het was toen voor velen een slechte tijd". De heer Teurlings had het goed gezien dat in een veekoekenfabriek meer „brood" zat. Het stemt hem nu vreugdevol dat het bedrijf, dat hij en zijn broers in een slechte tijd be gonnen, tot een van de bekendste in Nederland behoort. Het bedrijf dat men in 1960 in een nieuw jasje gestoken heeft ook nog vele jaren als olie- en bloemfabriek gedraaid. De laatste jaren uitsluitend als veekoeken en brokjesfabriek met daarnaast varkensmeel en duivenvoer. De nieuwe fabriek is voor een deel over 't water van de haven gebouwd, zodat elk schip bij het fabriek kan meren. 2 Schippers, die uitsluitend voor de firma Teurlings varen, zor gen voot een dagelijkse aanvoer van de diverse granen vanuit Rotterdam. Het bedryf van Gebr. Teurlings met op de achtergrond de 14 meter hoge silo. Links 't oude bedrijf dat niet meer gebruikt wordt. De heer A. Teurlings begon daar 44 jaar ge leden het veekoekenfabriek. Granen die uit alle delen van de we reld, zoals Canada, Argentinië, Ame rika en zelfs China en Rusland in Nederlands havenstad nummer één worden aangevoerd. Een zuiginstallatie, met een capa citeit van 20 ton per uur zorgt er voor dat de schepen nog op de dag van aankomst worden gelost. Het graan wordt, voordat het in de silo's belandt, automatisch gewogen. De 56 silo's, elk van 20 ton die gezamenlijk een 14 meter hoge toren op het be drijf vormen, dienen als opslagruimte voor de grondstoffen, zoals soja-bo- nen, lijmzaad, grondnoten en vismeel. Worden deze produkten in zakken aangevoerd, dan zorgt een transport ketting er voor dat het graan uit de opengesneden zakken, in de silo's be landt. De heer A. Teurlings, die vrijdag 70 jaar wordt Elke silo is verdeeld in cellen. Om nu veekoekjes of brokjes met een be paald percentage aan eiwitten te ma ken worden verschillende graansoor ten gemengd. Dit is tevoren nauw keurig uitgerekend en op mengkaar- ten aangegeven, zodat de menger vrij snel de gewenste samenstelling, in paketten van 200 kg naar de meng- ketel kan transporteren. Na gemengd te zijn worden de granen in de ha mermolen fijngemalen, waarna het mengsel in bunkers wordt opgesla gen. Om tot koekjes of brokjes geperst te kunnen worden is er eerst een bindmiddel, melasse genaamd, aan toegevoegd. Melasse is ongezuiverde stroop van suikerbieten. Van deze stroop, die om de drie weken met 'n tankschuit wordt aangevoerd, ver werkt men iedere week 35 ton. Is het melasse bij de grondstoffen ge voegd en ingewerkt, dan is de per- serij de laatste afdeling. In de vorm van briketten of in plaatvorm komt 't mengsel uit de persmachines te voor schijn. De machines hallen gezamen- De persmachine waaruit de veekoekjes rollen, die automatisch inge pakt worden en na gewogen te zijn voor verzending gereed liggen. lijk een produktie van 2,5 ton per uur. De koekjes (in plaatvorm) en briketten worden automatisch inge pakt in paketten van 25 kilo. Zes vrachtwagens zorgen dagelijks voor 't vervoer van 60 ton. Met in de topmaanden een produk tie van 350 ton koeken en nog eens 60 ton duivenvoer en vogeltjeszaad ligt het voor de hand dat de 35 per soneelsleden hun handen vol hebben om alles op tijd gereed te hebben en het zo snel mogelijk bij de molenaars, de veehouders en winkeliers af te le veren. Een aparte afdeling in het be drijf van de gebr. Teurlings is be stemd voor duiven-, kippenvoer en vogeltjeszaad. De grondstoffen hier voor, hoofdzakelijk mais, erwten en bonen worden per schip aangevoerd 'en in aparte silo-cellen opgeslagen. Een reinigings- en zeefmachine en tenslotte een poetsmachine zorgen er voor dat het mengsel van 5 a 6 pro dukten als uitstekend voer de fabriek verlaat. Dat de produkten van de fa. Teurlings hun weg naar de vee-, pluim- en duivenhouders wel weten te vinden, bewijst de produktie van ruim 400 ton per week. Thans zijn de zonen der Gebrs. Teur- lings vol ijver mede bezig de zaak op te bouwen. Een gigantische zwendelaffaire, waarvan prins Karei van België 't slachtoffer is. houdt op 't ogenblik de Belgische en Franse politie bezig. Prins Karei, voormalig regent van België en een oom van koning Bou de wijn, zou een vermogen van 28 miljoen gulden zijn kwijtgeraakt door de malversaties van zijn Bel gische zaakwaarnemer, die al vele jaren in Cannes aan de Franse Ri- vièra woont. De 40-jarige bankemployé H. J. J. van der K. heeft toegegeven vier Nederlandse effecten ter waarde van 25 duizend gulden te hebben verduisterd. De man werkte op het hoofdkantoor van de Alg. Bank Ned (ABN) aan de Vijzelstraat in Am sterdam in de effectensector. De verduistering kwam aan het licht bij de periodieke controle van de effectenvoorraad. Na de ontdek king waarschuwde de bank de po litie, die Van der K. arresteerde. De man had de stukken, die niet aan cliënten toebehoorden, maar eigendom waren van de bank, al te gelde gemaakt. Een deel van de schade is inmiddels terugbetaald. Tijdens het verhoor gaf de bank employé meer toe dan de directie van de ABN in haar aangifte had gemeld. De man is tien jaar in dienst geweest van de Twentse Bank, die inderijd met de Neder landse Handelsmaatschappij tot de ABN fuseerde. Het nieuwe Schiphol heeft in net 3 maanden tijd (het werd geopend op 8 mei j.I.) al een miljoen bezoe kers getrokken. Vorig jaar trok het oude Schiphol in een heel jaar 1,4 miljoen bezoekers. Met een bezoekersaantal, dat naar het zich laat aanzien per jaar zeker meer dan 2 miljoen zal bedragen, noemt Schiphol zich trots Neder lands grootste toeristische trek pleister, vóór De Efteling met 1,3 miljoen en de Scheveningse pier met rond 1 miljoen per jaar. Zelfs zo betoogt de Schiphol-directie behoort onze nationale luchtha ven internationaal gezien tot een belangrijke attractie. De Niagara- watervallen trekken jaarlijks ca. 3 miljoen en het Empire State Building' 1 y2 miljoen mensen. Volgens Bartjes heeft Schiphol in de afgelopen 99 dagen gemid deld meer dan 10.000 bezoekers per dag ontvangen. Topdagen waren zondag 21 mei met 20.675 en 6 augustus met 20.450 bezoekers. Het record van het oude Schiphol, ge vestigd op 30 mei 1966, bedroeg 18.950. DEN HAAG Blijkens het jaar verslag over 1966 van de Inspec tie voor hef Brandweerwezen heb ben in dat jaar voor zover bekend 51 mensen bij brand het leven ver loren, tegen 56 het jaar daarvoor. Bij branden in Amsterdam kwamen in 1966 12 mensen om. Branden die vermoedelijk door brandstichting zijn ontstaan. Het aantal gewonden bedroeg in 1966: 615 (1965: 597), onder wie 181 brandweerlieden (179). De directe brandschade, die in 1966 door 13.800 branden werd veroorzaakt, bedroeg 120 miljoen gulden, of 16 procent minder dan in het jaar daarvoor. In het verslag wordt opgemerkt, dat de brandschadecijfers van d'e eerste maanden van dit jaar een verontrustende stijging te zien ge ven vergeleken met dezelfde perio de van vorig jaar. Ook zegt het ver slag, dat in 1966 opnieuw is ge bleken hoe moeilijk het in het al gemeen nog steeds is om brand1- preventie-eisen of - adviezen opge volgd te krijgen meestal als ge volg van bezwaren van financiële en esthetische aard. De belangrijk ste brandoorzaak was in 1966 spe len met vuur. KNIPOGEN De vakantie zit er weer op. Jammer! Iemand zei dezer dagen, dat de verdeling precies verkeerd ligt: „twee weken werken en mjftig weken vakantie, dat is pas léven'. Bekwame voorspellers geven deze burger moed en rekenen uit, dat we omstreeks het jaar 2000 nog maar twee of drie dagen zullen moeten werken voor ons bestaan; en als we even achter ons kijken, dan zien we inderdaad, dat we al een stukje op weg zijn. Maar laten we voorlopig met beide benen op de grond blijven en constateren, dat alles weer zijn normale gangetje loopt, nog wat restjes aan zonnige herinneringen, mis schien ook nog dia's of foto's; maar daar blijft het dan toch bij. - Of toch niet? We zijn toch anders van de vakantie vandaan geko men dan we er aan begonnen! Wat ruimer, wat breder, wat sterker, wat nieuwer. Olie ververst en doorgesmeerd, zou je kunnen zeggen; of misschien was het wel een grote beurt. We hebben het leven even van een andere kant bekeken; en misschien hebben we wel gelachen met dingen, die we anders met vuur en vlam te lijf gaan. We zijn even van ons paardje afgekomen. Achter de rug van het gewone leven en even geknipoogd tegen onszelf. Net als twee vrienden tegen elkaar, als een derde in het gezelschap zwaar zit door te slaan. Een blik van verstandhouding, om er toch maar zeker niet in te tip pelen. Dat bewuste korreltje zout, om je niet te pletter te lopen tegen jezelf. En dat was heel belangrijk om nu weer frisser te kun nen aanpakken, zij het met wat heimwee in het hart Ter verduidelijking van de opzet van deze rubriek „Open Oog" zij vermeld, dat elke vorm van opbouwende reaktie bijzonder op prijs wordt gesteld. L. van Berkel, Bedrijfsaalmoezenier DEN HAAG Een groep christen- radicalen uit de KVP heeft het ini tiatief genomen om zich te richten tot het bestuur en de partijraad van de KVP. Deze groep streeft naar een samenwerkingsverband van de partijen die een vooruitstrevende politiek willen voeren. „Als eerste stap moet hard worden gewerkt aan een eigentijdse concretisering van de radicaalvooruitstrevende po litiek in christelijke zin", aldus het adres van de initiatiefnemers, waar in deze hun inzichten in grote lij- ren hebben weergeven. Het ligt in de bedoeling op korte termijn een aantal KVP-leden te vragen zich achter de zienswijze der initiatief nemers te plaatsen. Zodra de lijst van ondertekenaren gereed is, zal deze aan de KVP worden toegezon den en worden gepubliceerd. De groep christen-radicalen uit de KVP wil met dit initiatief een bijdrage leveren tot een zo open mogelijke discussie, in het bijzonder binnen de KVP, over het vraagstuk van de partijvorming. Zij menen dat het bekend maken van hun op vattingen een wezenlijke voorwaar de is voor vruchtbare gesprekken in kringen en afdelingen ter voor bereiding van de ^partijraad. Zij gaan er van uit, dat het ook de be doeling is van de KVP-leiding dat de discussie zo open mogelijk wordt gevoerd'. Omdat door onvolledige weergave misverstanden over het adres en de aard van de actie zou den kunnen ontstaan, is zaterdag avond de volledige tekst van het adres aan het partijbestuur verzon den. Naar aanleiding van het adres van de „groep christen-radicalen" heeft het KVP-bestuur een verkla ring afgegeven waarin onder meer wordt gesteld, dat men „met grote n ld y i t - verbazing via derden heeft verno men dat er een handtekeningenac tie is begonnen ten behoeve van de denkbeelden die leven bij deze christen-radicalen. Het is zonne klaar, dat een dergelijke actie niet behoort tot de middelen die de re glementen dër partij kennen". Voorts wordt verklaard dat deze actie volledig voorbij gaat aan de beslissingen die het partij-bestuur deze zomer heeft genomen ter voor bereiding van de partij-raadsverga dering van 8 en 9 december aan staande. Gemeend wordt da de ac tiviteiten van adressanten buiten dë dijn vajllen da,e (het Ipartijbestuuir heeft vastgesteld „om de vrije me ningsvorming binnen de partij te bevorderen". Het partijbestuur wil immers op regionale vergaderingen de meningen binnen de partij pei len en zo tot besluit komen. In de verklaring wordt voorts gezegd dat de partijen waarmee de adressan ten contact zouden preferen, PvdA en D'66, steeds fel de bestaansgrond van christelijke partijen hebben be streden. De besprekingen met CHU en AR zijn voorts niet slechts or ganisatorisch, maar gaan over we zenlijke programmatische zaken, zo wordt gesteld. „Wij hebben", aldus de verkla ring van het partijbestuur, „er geen enkele moeite mee te erkennen dat er binnen de KVP verschillend ge dacht wordt over de toekomst van het partijwezen in Nederland. Wij verlangen echter dat de menings verschillen binnen de organisatie banden van de partij worden be sproken", Evenmin als het bestuur van de partij kunnen individuele leden de reglementen van de partij opzij schuiven als hun dat toeval lig beter uitkomt", aldus tenslotte de verklaring. Vooral nu een ge sprek van de KVP met de AR en CHU aan de gang is, waarin Cals en Bogaerts zitting hebben, die on dertussen tekenen voor de christen radicalen. De voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft als volgt gerea geerd op het adres van de „groep christen-radicalen". „Al voor het begin van het zomerreces was be sloten dat de KVP-fractie vpor het einde van dit reces zou bijeenkomen om zich te beraden over een aantal aangelegenheden van meer alge mene aard, waaronder de proble matiek van de partijvorming. In dit licht, alsmede in verband met het feit dat ik op dit ogenblik door vakantie niet als fractievoor zitter in functie ben, wil ik als voorlopige persoonlijke reactie vol staan met de mededeling dat ik het volledig eens ben met het commen taar dat van de zijde onzer partij leiding is verstrekt".

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1