waal wij kse en lanqstpaatse coimanrt Jachthaven voor 1200schepen in de Biesbosch Mr. Cals legde verklaring af over situatie KVP Tribune op RKC-veld is bij eerste thuiswedstrijd gereed GAAT HET BETER BIJ ONZE ZUIDERBUREN BENOEMD TOT VOORZITTER STAATSCOMMISSIE Wat België betreft worden wij allen geacht bijzondere belangstelling te hebben. Met dit land zijn wij in het grijze verleden staatkundig één geweest en voorts spreekt de meerderheid van de bevolking (op eenjof andere wijze) onze taal, ondanks het feit dat men er toch werkelijk niets heeft nagelaten om die taal uit te roeien. Veel verder reikt de belangstelling meest al niet, omdat er aan België niet zo heel veel te ver dienen valt. De Benelux leek op papier een mooi ding, Laatste tijd groeien wij meer naar elkaar toe Meer vrijheid De ontwikkeling Belastingstelsel Modern maar niemand is daar ooit kond of heet van gewor den. Agrarisch zijn beide landen een eind uit elkaar gegroeid. Het Belgische land- en tuinbouwonderwijs, de voorlichting, de landbouworganisaties, de belastin gen, de wetten en zelfs de bedrijfsuitoefeningen zijn op verscheidene punten geheel anders dan in ons land. Wij begrijpen elkaar slecht en doen tal van din gen grondig verschillend. Alleen in de laatste tijd groeien wij wat meer naar elkaar toe. Harmonisatie Uit truck in Zundert 4 miljoen sigaretten gestolen Kleedkamers Tribune Sov jet-a mbassade in Peking bestormd Fedor den Hertog ernstig gewond Uitvoer daalde in juli Vietnamese oorlog in kritieke fase MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 88e JAARGANG No. 67 1UAA11UAU ilUUUaiUO i VU I -'»• -- De teho van het Zuióen Uitgever Waai wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Minder regels en voorschriften sparen tijd en moeite en dus geld uit België heeft één Boerenbond (plus enkele kleine groepen die nauwelijks enig aanzien hebben), wij 3 C.L.O.'s met tal van aangesloten groepen. Bel gië heeft maar een paar vakbladen, wij enige tientallen. België ziet kans voordelig kersen te telen en hoeve- boter te maken, wij niet. Wij hebben een loodzwaar apparaat van proef- boerderijen, instituten, onderzoek- en voorlichtingsinstellingen. België be paalt er zich toe, na te gaan wat daarvan voor eigen land bruikbaar is (en dat is zeker driekwart!) en onder zoekt de rest. Vandaar dat bijvoor beeld de begroting van landbouw daar maar een fractie van de onze bedraagt! België telt minder inwoners dan Nederland (9,4 tegen 12,3 miljoen) maar ook minder cultuurgrond (1,6 tegen 2,2 miljoen ha). In grootte ont lopen beide landen elkaar niet zoveel, maar België heeft bergen, meer heu vels en bossen dan wij. Toch kan men nauwelijks van méér ruimte in Bel gië spreken, want per 100 ha cultuur grond heeft België 568 inwoners en wij 541. Het is dus niet de ruimte, die aanleiding gaf tot meer vrijheid. Het is een geestesgesteldheid. Rijbewijzen, erkenningen, vergun ningen (voor bedrijfsuitoefening, om te houwen, om bedrijven te splitsen), verplichte registratie enz., het was en is ten dele nog allemaal waf gemak kelijker in België. U ziet hét aan de foeielijke reclamehorden die u al lang vóór Antwerpen aangrijnzen, aan de bebouwing en aan de hele levensstijl. En nu mag het waar zijn, dat het mensdom minder dogmatisch en uit- sloverig en bemoeiziek wordt naar mate men naar het zuiden afzakt, i daar zit toch wel overleg achter. Wat minder regels en voorschriften spa ren tijd en moeite uit (en dus geld), het bevordert handel en verkeer en vooral ook de vestiging van bedrijven uit andere landen. Nu moet óók ge zegd worden, dat België van de laat ste oorlog veel minder geleden heeft dan Nederland. Ook dat maakte veel grotere economische vrijheid moge lijk. Natuurlijk kreeg België in hoofd zaak te maken met precies de zelfde omstandigheden als Nederland: stij ging van de lonen, schaarste aan ar beidskrachten (hoewel die ginds la ter optrad dan hier) en dus mechani satie, schaalvergroting en sanering. Maar men heeft daarbij veel minder ingegrepen en gereglementeerd. En uiteindelijk met net zulke goede re sultaten, want bijvoorbeeld in 1964 was ons nationaal inkomen 60,8 mil jard en het Belgische 55,61! Per hoofd won België het zelfs ruim 5.930 tegen wij 5.015 gulden per jaar. De oorzaak was, dat de Belgi sche industrie in het algemeen zeer doelmatig werkte. En als u mocht menen, dat de landbouw ginds toch achter die van ons komt, geven wij u de volgende cijfers. Per 100 ha werk ten bij ons in 1964 17 man, in Bel gië 16. Bij ons waren er 390.000 agrarische werkers, ginds maar 270- duizend. Wij brachten het tot een produktiewaarde van 9 miljard en België tot 7. Kortweg: men ziet het ginds vaak anders dan wij, maar achterlijk is men er zeer beslist niet! Dat zou nog met vele cijfers aangetoond kunnen wor den, maar cijfers zijn vervelend om te lezen. Ook de opbrengstcijfers per dier en per ha zijn in België niet slecht. De Belgische landbouw kent een De laatste fase van de voltooiing van de jachthaven van 't Westbra bantse Drimmelen (gemeente Ma de) nadert nu zijn einde. Het afge lopen seizoen is door de diverse werkzaamheden de haven niet op timaal benut kunnen worden. Drim melen bezit nu 550 ligplaatsen, waar er 480 van bezet waren. In de loop van het seizoen 1968 hoopt men de uitgebreide en verbeterde haven of ficieel in gebruik te kunnen stellen. Er zal dan plaats zijn voor 1200 schepen. Hiermede zal Drimmelen dan de grootste watersporthaven zijn van de Westbrabantse Bies bosch. De gemeente Made-Drimme- len, die in de Biesbosch 4800 hec taren grond bezit, heeft plannen in gediend, reeds enige jaren terug, voor de realisering van deze jacht haven. Met inbegrip van de subsi dies is nu reeds een bedrag van 4.5 miljoen gulden geïnvesteerd. Deze winter zullen nog steigers en aan legplaatsen gebouwd worden. Dit zal dan nog een bedrag van 5 ton vergen. Hiermede zal dan tevens de haven voltooid zijn. Burgemeester Smits zal dan een van de mooiste en grootste jacht havens van West-Europa bezitten. Dat het gemeentebestuur met dit initiatief gekomen is, is niet zo ver wonderlijk als men bedenkt, dat door de afsluiting van het Volke rak de 'grind- en rietcultuur nau welijks meer een middel van be staan zal hebben. De eb- en vloed- verschillen zullen dan voortaan minimaal zijn. In de komende jaren zal tevens gezorgd worden voor een goede wal-accomodatie. Architect ir. Vos heeft de plannen voor o.a. restaurant, een botel, een zeilschool, clubsociëteit en winterberging voor de schepen gereed. Op de andere oever tegenover Drimmelen wordt zand gebracht, verkregen uit de wa terbekkens, die dienst zullen gaan doen voor de gemeente Rotterdam. De aanleg van de pachthaven moet tevens in een ander perspectief ge zien worden. Door de vestiging van de Amerikaanse industrieën in de Dongemond is de heer Zegger uit Wassenaar zich gaan interesseren voor het havenproject. Hierdoor wordt de streek voor de Amerikaan se stafleden aantrekkelijker, daar zij hun recreatie in de nabijheid kunnen beoefenen en het niet ver derop hoeven te zoeken. Dit waren o.a. de voorwaarden voor de vesti ging van deze industrieën en door de vooruitstrevendheid van het ge meentebestuur Made Drimmelen zullen zij zich over dit punt van de voorwaarden niet bezorgd hoeven te maken. heel wat eenvoudiger belastinghef fing dan ons land: het forfaitaire stelsel. Dat wil zeggen, dat men per oppervlakte-eenheid en soort gewas een bepaald bedrag per jaar betaalt. Zeer eenvoudig, want het kadaster is er (sinds Napoleon) net zo ingericht als bij ons. Wat de boer méér maakt dan het geschatte gemiddelde is zijn zaak. Niet alleen spaart dit stelsel heerlegers van ambtenaren, contro leurs en boekhouders uit, het bevor dert ook in hoge mate de doélmatige produktie. Want extra opbrengsten geven extra inkomen dat niet afge roomd wordt! Er is ook verschil in de inkomsten belasting, die voor niet-agrariërs geldt of voor inkomens uit niet- agra rische arbeid of vermogen. Een echt paar met twee kinderen en 20 mille inkomen betaalt hier 18,5, ginds 13! Ook daardoor is er ginds meer geld van particulieren beschikbaar. Een gevolg van het „vrije boerengeld" is. dat de handel in dé' grensstreken ten dele op zwart geld berust. Een Ne derlandse boer of handelaar kan na melijk aan Belgen verkopen, maar 'n deel van de koopprijs „zwart" hou den, dat wil zeggen dat die niet op factuur kcmt, maar wel betaald wordt. Dit geld ontsnapt dus óók aan de Nederlandse fiscus, ook al meent die nog zo slim te zijn. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen speelt dit zwar te geld een grote rol, maar ook elders. Nu de botersmokkel ten einde loopt is dit het grote kwaad geworden. Het West-Duitse belastingstelsel is óók grondig verschillend van het on ze. Men denke slechts aan de tarieven voor „gewerbliche" en „landwirt- schaftliche" bedrijven, die allebei land, vee enz. omvatten. Maar de fis cale inhaligheid geeft geen grote ver schillen in beschikbare middelen. Het Belgische stelsel benadeelt ons hevig. Mén moet ook niet denken, dat in de grensstreken ieder hoera roept over het Belgische systeem. Want dit verstoort de Nederlandse handel soms erg. Men juicht het alleen toe als Een handige dievenbende is er in geslaagd in één slag ruim vier mil joen sigaretten te stelen. Zij haal den in de nacht van woensdag op donderdag van een parkeerterrein in het Brabantse Zundert een Lu xemburgse truck met oplegger, be laden met bijna 714 miljoen Lexing ton- en Kent-sigaretten, weg. Om elf uur donderdagmorgen werd de wagen aangetroffen even buiten Nispen bij Roosendaal. Van de lading waren ruim vier miljoen sigaretten overgeladen op een an dere vrachtwagen, waarmee de die ven hun vlucht vervolgd hebben. Albert Wtirolle (50), uit de stad Luxemburg, rijdt 2 maal per week een lading in Luxemburg vervaardigde Lexington- en Kent- sigaretten naar Scheveningen via de grensplaats Zundert. In dit dorp overnacht hij gewoonlijk in hotel De Roskam, tegenover het gemeen tehuis. Op het grote plein parkeer de de Luxemburger woensdagavond zijn truck met oplegger. Het is een in het oog lopend gevaarte, felrood en wit geschilderd met in grote let ters het merk Lexington er op aan gebracht. voorbeeld dat in Nederland nage volgd dient te worden. Of dat kan en gewenst is, is niet in twee woorden te zeggen. Wél kan men zeggen, dat een economisch samengaan in de E.E.G. zonder harmonisatie van be lastingen tot onmogelijke toestanden gaat leiden. En laten wij van België alvast dit leren, dat een stelsel dat ons middeleeuws toelijkt, wel eens beter kan zijn dan het perfectionis me dat wij gewoonlijk nastreven! Daarenboven maakt België de indus trie-vestiging veel gemakkelijker, door goedkoper grondverkoop, door be lasting faciliteiten enz., waardoor meer en meer industrie, ook uit ons land, zich in België vestigt. Oud-premier Cals zal samen met de president van het Europees ge rechtshof, Donner, worden benoemd tot voorzitter van de staatscommis sie voor de herziening van de grond wet en de kieswet. Mr Cals, die is teruggekeerd van vakantie, heeft zich in een verklaring achter de oproep van de radicale KVP-ers ge schaard: „Ik acht het adres een po sitieve bijdrage aan de verdere dis cussie in KVP-kring", zei hij. Mr Cals kwam woensdagavond laat in Nederland aan, terug van vakantie. De tekst van zijn verklaring is: „In oktober 1966 heb ik gezegd, geruime tijd afstand te willen ne men van actuele politieke werk zaamheden. Dienovereenkomstig heb ik in de afgelopen maanden verschillende malen geweigerd (me de) de leiding te nemen van acties tot partijvernieuwing of andere po litieke hervormingen en ik heb alle uitnodigingen voor spreekbeurten consequent afgewezen. Wel heb ik op verzoek van het KVP-bestuur deelgenomen aan de besprekingen tussen KVP, ARP en CHU. Toen mij dat verzoek werd gedaan, was ik al benaderd door een der KVP- leden van de „christen-radicalen", die gaarne met enige oudere politi ci over hun plannen wilden spre ken. Voordat ik op dat verzoek ben ingegaan, heb ik mij ervan verge wist, dat de partijvoorzitter van de KVP daartegen geen enkel bezwaar had. Hij achtte zulks integendeel van groot belang, hetgeen bevestigd werd toen de KVP nadien de heer Jurgens en mij aanwees als leden van de gespreksgroep der drie chris- Enkele jaren geleden is men bij RKC begonnen aan het realiseren van een lang gekoesterde wens. Men begon toen namelijk met het op touw zetten van allerlei acties om te komen tot de bouw van een tribune op het RKC-terrein. Door allerlei acties binnen en buiten eigen kring werd een bedrag van 25.000,bijeengebracht. De ge meente kocht van RKC een door de leden verwezenlijkte opstal voor 11.000,terwijl zij zich voor 't onbekende bedrag van ±f 14.000, garant stelde. Op 17 juli, daags na de bouwvakkersvakantie, kon met het (werk een aanvang genomen worden. Nu, ongeveer een maand later, nadert de bouw zijn voltooi ing. De heer Blom, uitvoerder bij de Fa. Wed. A. Aarts, die de tribune bouwt, noemt nog enkele data: 26 augustus hoopt hij, dat het dak volledig gemonteerd is. Daarna zul len er nog slechts incidentele kar weitjes opgeknapt moeten worden, zodat bij de eerste thuiswedstrijd, op 10 september tegen De Valk, de tribune helemaal klaar zal zijn. Hiermede zal dan de eerste fase gereed zijn. Fase twee omvat de realisering van kleedgelegenheid onder de tri bune. Uit betrouwbare bron ver nemen wij, dat het in de bedoe ling ligt om dit reeds provisorisch te doen. De breedte van de kap is namelijk 10 meter, waarvan 6 me ter aan de voorzijde, gerekend van af ide tribunerand, uitsteekt en 4 meter aan de achterzijde, die te vens dienst zal gaan doen als dak voor de kleedgelegenheid. Door nu deze ruimte te ommuren krijgt men reeds geheel beschutte ruimten, waarin door self-working van RKC wel enkele kleedgelegenheden zo lang gemaakt kunnen worden. De tribune zal een, lengte krij gen van 42 meter, in twééën ver deeld en gescheiden door een spe lersdoorgang. Er zullen 7 rijen zit plaatsen komen met een totale ca paciteit van ruim 500 toeschouwers. De bestaande open tribune blijft gehandhaafd, zodat er slechts drie rijen bijgebouwd moesten worden. Boven de spelersdoorgang wordt 'n geluidscabine gebouwd, die aan bei de zijden van de tribunewand onge veer een meter zal uitsteken en 'n breedte van 1,5 meter heeft. Op de twee hoeken van de tribune en aan de andere kant van het veld zul len loudspeakers gemonteerd wor den. Om de toeschouwers een vol ledig uitzicht te geven, zullen de zijwanden gedeeltelijk uit glas be staan. De muren zijn in dezelfde stijl opgetrokken als de rest van de aceomodatie, terwijl het dak zal bestaan uit een staalconstructie af gedekt met eterniet-golfp,laten. RKC en verder heel voetbalmin- nend Waalwijk kunnen trots zijn op deze tribune, die een goede be scherming biedt tegen het wissel vallige Nederlandse klimaat. telijke partijen", zo gaat de verkla ring verder. „Ik heb enkel gesprekken met bo vengenoemde personen gehad, waar bij telkens voorop stond, dat wij binnen de KVP en in volslagen openheid de problemen, die ons zo zeer beroeren, tot een oplossing moesten trachten te brengen. In ge noemde besprekingen werd beslo ten een adres te richten aan het partijbestuur en de partijraad, om daardoor een goed voorbereide dis cussie in de partij-organen te be vorderen. Over dit adres werd ver schillende malen overleg gepleegd. De laatste twee besprekingen, waar in de definitieve tekst werd vast gesteld, heb ik niet kunnen bijwo- wonen. Dat neemt niet weg, dat ik mij gaarne schaard achter de doel stellingen van deze oproep tot po litieke vernieuwing en bevordering van een krachtig vooruitstrevend beleid, ook al zou ik persoonlijk en kele onderdelen anders hebben ge formuleerd. Ik acht het adres een positieve bijdrage aan de verdere discussie in KVP-kring, omdat de kernpunten, waar 't thans om gaat, er duidelijk in worden aangegeven". Het KVP-bestuur heeft de leden opgeroepen aan de politieke me ningsvorming in de eigen partij ac tief deel te nemen. „Ik zie dit adres als een krachtige impuls daartoe. Als ik ondanks voorgaande verder niet op enigerlei wijze aan de open bare discussie over genoemde pro blemen zal deelnemen, dan vloeit dit voort uit het feit, dat ik bena derd ben voor het eventueel ver vullen van 'n taak, die een strin gente terughoudendheid op dit ge bied vereist", aldus mr Cals. Toch wel, toch niet dus! Chinese betogers zijn de gebou wen van de Russische ambassade in Peking binnengedrongen, waar zij meubels kapot sloegen en documen ten in brand staken, zo heeft een correspondent van 't Zuidslavische persbureau Tanjoeg gemeld. Militai re eenheden, die rond de ambassa de de wacht hielden, grepen niet in. Eerder op de dag werd een auto van de Russische ambassade in het centrum van Peking in brand ge stoken. De Nederlandse amateurwielren ner Fedor den Hertog is donderdag tijdens de wegwedstrijd Ougree- Aywaille-Ougree zeer ernstig ge wond geraakt. Den Hertog, die deel uitmaakte van de Nederlandse se lectie voor het wereldkampioen schap, reed frontaal tegen 'n vracht wagen. De coureur uit Harderwijk werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis van Esneux gebracht, waar artsen een gebroken linker hand- en been-, een kaakfractuur en een zware hersenschudding con stateerden. Zijn toestand is echter goed vooruitgegaan en hij is naar het ziekenhuis te Luik overgebracht. De Nederlandse handel met het buitenland is in juli minder gunstig geweest dan in de voorgaande maan den van dit jaar. De waarde van de, invoer daalde in vergelijking met juni weliswaar van 2668 tot 2354 miljoen gulden, maar de uitvoer nam nog sterker af van 2324 miljoen gulden tot 1939 mil joen gulden. De invoer werd voor 82 procent gedekt door de uitvoer tegen voor 85 procent in juni. Gerekend over het hele eerste halfjaar bedroeg het dekkingspercentage 85. Het in- voersaldo bedroeg sinds 't begin van dit jaar 2600 miljoen gulden. In de eerste 7 maanden van 1966 was dit 3119 miljoen gulden. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De Amerikaanse generale staf is op grond van een rapport van de inlichtingendienst van oordeel, dat de toestand in Vietnam voor de N.- Vietnamezen en de Vietcong; in een kritieke fase is getreden. De troe pensterkte en het moreel van de Noordvietnamezen en de Vietcong zouden volgens het rapport sinds 't begin van het jaar voortdurend ach teruit gaan. Daarentegen groeiden de kracht en de doeltreffendheid van de Amerikaanse en Zuidviet- narnese troepen gestadig.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1