waaLwijkse en UnqstRAAtse couRant Herinneringen rond de jonkheren De La Court Uitgaan in het weekend zBocjaertö Berg en Dal OPEN OOG VROOM DREESMANN Mnsis Sacrum Apollo Laat Uw van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS! KASTEEL ONZENOORT IN NIEUWKUYK John Slaughter schiet weer raak PARTIJ KOEKEPANNEN 9.90 26 cm. 9.50 24 cm. 8.90 8.50 20 cm. 7.90 Nieuwkuijk Harmonie Leken adviseren bisschop Den Bosch over financiën „Injectie" Mexicaanse boeren bestormen gebouw vakbond: 28 doden Collecte voor Prot. ziekenhuis bracht f3500 meer op Maria Rosa, de meid Mary Poppins Be Whisky- karavaan 22 cm. met de bekende grijze coat ing laag. Zoals U weet bakt in deze pannen niets aan en zij vragen geen onderhoud. Voorzien van stevige hand grepen. Een kwaliteitspan, nu extra voordelig. Al deze exceptioneel lage prijzen gelden slechts zolang de voorraad strekt. DEN BOSCH - EINDHOVEN - TILBURG HELMOND Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerfs voor ogen Inspecteur Clouseau slaat weer toe Theater Teach-in in Den Bosch Ook in Waalwijk cursus „Spreken in het openbaar" VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 88e JAARGANG No. 68 VAD Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week I,osse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.Ê) ƒ1,80 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B jeaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Het is 65 jaar geleden dat kasteel Onzenoort van de jonkheren de la Court in andere handen overging. Aan zeer vele inwoners van Nieuwkuijk (en ook daarbuiten) zijn er echter nog vele herinnerin gen. Willem Jacob de la Court was een jongere broer van mijnheer Jozef. Hij werd in Den Bosch op 9 februari 1844 geboren. Wan neer men de oudere mensen hoort praten was het leven 65 jaar ge leden heel anders. Men nam de tijd om met elkaar te praten en plezier te maken, eikaars vreugde 'en verdriet uit te wisselen en te dragen. De mensen kenden elkaar als goe de buren met de kleine eigenaardig heden, fouten en gebreken, die een ieder eigen zijn. In zo'n levensge meenschap waar Jan en alleman el kaar kende en met elkaar omging, zoals Onzenoort en Nieuwkuijk 65 jaar geleden er een was, paste ook de persoon van jhr Willem de la Court. Hij vond een kasteel een mooi, maar oud ding met holle vertrekken en koude gangen. Hij zelf hield meer van het eohte leven, van het lawaaierig voetgestamp van boerenvoeten, de ruwe praat over kapot gegane heesten en godverdories waar kapelaan Eras zich zo kwaad over kon maken. In Onzenoort en Nieuwkuijk klopte een hart waar jhr Willem graag naar luisterde. Hij be zocht bij voorkeur de café's, waar 't in die dagen altijd druk scheen te zijn geweest van opgeschoten jongens en meisjes en waar ook de ouderen kwa men om een kaartje te leggen en wat na te praten over goede en slechte oogsten. Daar had je b.v. café Merkx. Zondags een plaats waar men veel mensen bij elkaar kon vinden. Er werd gedronken, verteld en gezon gen. Oude wijsjes met veel keelgelui den en geklos van klompen. Als jhr Willem mee aanzat, werd dit tevens 'n gelegenheid om te zien wat mijn heer Willem in zijn muzikale ransel had. Ofschoon jhr Willem de la Court lid was van Provinciale Staten, beperkte zijn muzikale kennis zich slechts tot de algemeen gebruikelijke volkslieden. Café Merkx was ook het stam-café van de harmonie. IVlen mag zonder overdrijven zeggen, in café Merkx lag een stuk van het muzikale hart van Nieuwkuijk. Jonkheer Willem was zeker niet muzikaal. Het wel en wee van de harmonie ging hem daar- De bisschop van Den Bosch heeft een diocesane financiële commissie ingesteld, die de opdracht heeft om een financieel beleid op langere termijn voor het bisdom uit te wer ken. Deze commissie zal medever antwoordelijkheid dragen voor dit beleid. In de commissie hebben zit ting: drs. J. Teppema, die in over leg tot 1 januari 1968 het voorzit terschap waarneemt, prof. dr. H. Bosman, drs. N'. van Dijk, dr. A. v. Keep, drs. G. v. d. Linden, drs. P. van Leeuwen, drs. P. Veuger eco noom van het bisdom Den Bosch), secretaris van de commissie en drs. J. van Laarhoven (vicaris-generaal) die commissielid is namens de staf van het bisdom. om ook niet ter harte als musicus maar wel als goed vriend. Hij wist de inwoners van Nieuwkuijk geen groter plezier te doen dan zich als beschermheer te laten benoemen van de harmonie. In die tijd stond de har monie op een dood punt. Het werd tijd om eens uit die muzikale misère te komen. Jonkheer Willem deed als beschermheer voor de muziek wat hij kon doen. Hij zorgde voor de hart- prikkel. „Baas Merkx, geef die jon gens nog eens een borreltje, dan gaat het beter". Een beetje foeter beteken de voor mijnheer Willem een beetje harder. Men werkte in die dagen flink voor het concours in Rotterdam. Een zekere Horman uit Den Bosch werd ontboden om de laatste afwerking aan te brengen. En zeker staat het vast dat zij de erepalm in Rotterdam in de wacht zouden slepen, als de jury van dezelfde norm was uitge gaan als de harmonie. Die norm was geen andere dan „fortissimo". Ondanks de vaderlijke vermaning van de directeur van de schutterij uit Den Bosch, om toch nog even te wachten, daar de muziek volgens zijn mening hard maar toch ook een beet je vals klonk, ging men toch met blij de ziel op naar Rotterdam. Mijnheer Willem deelde onderweg kwistig fooien uit. Het lag zeker niet aan hem als het mis zou gaan. Royaal zorgde hij er voor dat de jongens hun zenuwen er onder hadden door ze 'n paar maal een extra hartinjectie te geven. Een goede borrel kon zijn uit werking niet missen. Maar de jon gens waren er zo door opgewarmd dat directeur Houet ze niet meer mu zikaal kon inbinden. Er werd ge beukt, getetterd en gebast. Sommige van de juryleden duwden hun duimen in hun oren. Na afloop feliciteerde mijnheer Willem de jon gens; 't ging best, heel best, zei hij. In het jury-rapport werden de woor den vertaald inhet ging er erg hard en lawaaierig naar toe. De duiven brachten door de lucht de blijde tij ding over naar Nieuwkuijk: „Goed gelukt". Mgar het was mis. De jon gens stonden aan de grond genageld toen ze het hoorden. De jury kwam er eerlijk en openlijk voor uit. Er was erg hard geblazen en niet bijzon der muzikaal. In deze verslagen ver bijstering deelde heel Nieuwkuijk. Jonkheer Willem stampvoette van kwaadheid. Maar de roffel van zijn voeten zou heel Nieuwkuijk en On zenoort uit haar muzikale droom hel pen, want sinds die tijd ging het Cre- sendo". Een mars van ontevreden Mexi caanse kokosnotenboeren naar het moderne, glazen gebouw van hun vakbond in de weelderige badplaats Acapulco, waar de vakbondleiders aan een feestbanket zaten is uitge lopen op een wilde schietpartij die zeker 28 mensen het leven heeft gekost. De protestmars was georga niseerd door Cesar Del Angel, een federale afgevaardigde van de staat Veracuz. Del Angel ging de hal van het vakbondsgebouw binnen om met de leiders te praten. Even la ter kwam hij weer naar buiten en riep zijn volgelingen op het gebouw met geweld in te nemen. Er volgde een luidruchtige bestorming. Wie 't eerst schoot is nog niet duidelijk, maar opeens was er een uitbarsting van salvo's uit geweren, revolvers en automatische- wapens. Na een half uur was de straat voor het ge bouw bezaaid met doden en gewon den. De gehouden collecte voor het Protestants Ziekenhuis is 'n groot succes geworden. Het resultaat was heel erg mooi en ten opzichte van 1965 was het ruim 3590 hoger. Dit grote bedrag werd bijeenge bracht door Vrienden van het Pro testants Ziekenhuis, wonende in 'n groot verspreid gebied o.a. in de P.ommelerwaard, het Land van Heusden en Altena, de Langstraat, Den Bosch en Vught. De collectan ten kwamen in Den Bosch bijeen om hun bijdragen af te geven. Voor cle plaatsen in ons verspreidingsge bied waren deze bedragen: Besoyen en Baardwijk 1035,50; Heusden 2549,-; Loon op Zand' en Kaats heuvel 810,75; Sprang-Capelle 44C-0,-. Het bestuur zal en daaraan zal niemand twijfelen de gelden 'n goede bestemming geven. ALS 'HET OVER COMMUNICATIE GAAT Vijf woorden van WAARDERING „Dat heb je fijn gedaan" Vier woorden van ERKENNING ,,Wat denk jij ervan?" Drie woorden van BELANGSTELLING ,,Hoe gaat het?" Twee woorden van ERKENTELIJKHEID „Dank U Een woord van GEEN BELANG .,lk Hebt u er wel eens over gedacht, dat het gezamenlijk com municeren'zondags in de kerk iets te maken heeft met de communicatiein uw bedrijf? Naar folder B. A. Amsterdam jrg. 4 nr. 5. Texas ranger John Slaughter is gewond geraakt bij een bankover val welke de beruchte Barko-bende heeft uitgevoerd. Slaughter heeft plechtig de eed gezworen de dood te wreken van zijn vriend die tij dens de overval door Barko's vrouw is neergeschoten. Zelfs zijn ver loofde draagt bij aan de goede af loop. Zondag 3 uur. Maria Rosa is een dorpsmeisje dat haar geluk wilde zoeken in het rij ke Milaan. Zij bezweek echter voor de verleiding en raakte op het slechte pad en wel zo, dat de politie haar tenslotte naar haar dorp terug stuurt. Thuis wordt zij niet met blijdschap ontvangen maar de man nen uit het dorp reageren heel an ders. Vrijdag 11 uur. „Mary Poppins" met Julie An drews en Dick van Dyke in de hoofdrollen. Heel de film, vaak spelers gecombineerd met teken figuren had door geen andere acteurs als zij tot een zo groot suk- ses kunnen brengen. Een straatzan ger, genaamd Bert (Dick van Dyke) introduceert ons bij de bewoners van Cherry Tree Lane. Tot die be woners behoort ook het gezin Banks waar juist iedereen in rep en roer is over het plotselinge vertrek van het kindermeisje. De kinderen schrijven zelf een advertentie waar in staat dat het meisje lief, Vrolijk en erg mooi möet zijn. Vader Banks, een direc teur van een bank heeft een heel wat zakelijker tekst in z'n hoofd, zo dat hij de advertentie van de kin deren verscheurt en in het open haardvuur gooit. De volgende dag verandert de wind plotseling van richting en op de sterke oosten wind komt plotseling Mary Pop pins aanzweven. De rij van streng kijkende candidaat-kindermeisjes wordt weggeblazen en alleen Marry Poppins blijf over. De kinderen zijn natuurlijk opgetogen en kijken ge fascineerd naar de tas van Mary Poppins, waaruit zij de meest on waarschijnlijke dingen tevoorschijn haalt. Als zij met de kinderen gaat wandelen komen zij Bert tegen, nu als straattekenaar en hij biedt hen een tochtje door zijn kleurrijke te keningen aan. De avonturen die zij met dit tochtje beleven zijn echt niet de enigste. Ook een oom van Mary blijkt een apart mannetje te zijn want wanneer hij lacht stijgt hij naar de zolder. En wanneer de kinderen met Mary en Bert bij hem op bezoek gaan overkomt hen pre cies hetzelfde. En er gebeuren nog meer vreemde en tevens heerlijke dingen bij de familie Banks. Donderdag tot en met dinsdag. A.l. nu net altijd die vermommingen die zijn collega's aanleiding geven hem te arresteren en dan moet hij hen maar zien te overtuigen dat hij Clousseau is en niet een jager zon der vergunning, en niet een gek, omdat hij vrijwel naakt door Parijs heenrent. Dit zijn zo maar enkele van de vele avonturen die Clousseau beleeft op zijn speurtochten. Zaterdag, dinsdag enwoensdag. Het jaar was 1867 en het pro bleem was formidabel; de winter naderde snel in Denver en de voor raad whisky aldaar was tot een alarmerend peil geslonken. Maar versterkingen waren onderweg in de vorm van een karavaan wagen, beladen met whisky en champagne. Dit was het gegeven van John Stur- The Sound Specials met hun zeer speciale sound zijn zaterdagavond weer present. De uiteenlopende soorten van muziek die zij brengen met altijd nog even dat eigen tintje eraan geeft hun wel het recht zich zo te noemen. The AU Stars met Frank Scott verzorgen zaterdag de avond. Frank Scott die is opgenomen in de groep ais solozanger heeft duidelijk een voorkeur voor beat. Dit brengt hij dan ook bijzonder goed. Zondag middag treden de Waalwij kse Row- 28 cm Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten ges nieuwste film. Het is een groot se komedie geworden, zich afspelend in het oude westen. De film vertelt de geschiedenis van de tot een cha os leidende botsing op de verlaten prairie tussen een grillige verza meling groepen, die met elkaar te maken krijgen in verband met een karavaan huifkarren, beladen met drank. Een regiment cavalerie ter bescherming komt eraan te pas, maar ook een damesvereniging die tegen alcoholmisbruik ageert. En verder een aantal weinig heldhaf tige indianen, de vastbesloten goud delvers van Denver en tenslotte de dranklustige voerlui van de kara vaan zelf. Het is niet de eerste keer dat in specteur Clousseau een zaak in handen krijgt en de meest vreemde gebeurtenissen plaats vinden. Dit maal moet hij een moord ontkno pen. Het slachtoffer is een bedien de van de familie Ballon. Clousseau vermomd zich vele malen om maar niet herkend te worden maar schiet er niet veel mee op, want hij kiest dies weer eens op. Het orkest van Cor Luyten heeft zondagavond de eer. Cor Luyten die in de muziek wereld een zeer goede naam heeft veroverd wordt nogal eens uitge nodigd op bijzondere avonden. Voor al in de Tilburgse schouwburg is hij met zijn orkest een zeer gezie ne gast. Ook zondagmiddag zijn de Blue Birds van 2 tot 6 uur weer aan de Roestelberg voor de verzorging van de dansmiddag. Buiten de uitste kende dansmuziek die zij brengen zijn zij ook het gewone beluisteren beslist waard. GOUDEN BRUILOFT Op 15 september a.s. hoopt het echtpaar J. v. d. Aa-Kuipe<rs, alhier, zijn gouden huwelijksfeest te vieren. J. v. d. Aa is 89 en zijn vrouw 85 jaar. Het is het oudste echtpaar tot op heden in 'Nieuwkuijk. In middels zijn ze vorige week naar het be jaardenhuis in Orthen verhuisd. Het feest zal aldaar gevierd warden. DEN BOSCH Onder het motto „De vergrijzing van het theaterle ven in Nederland" zal op zaterdag 2 september in de Stadsschouwburg Casino in Den Bosch een „Theater teach-in" worden gehouden. De ini tiatiefnemer van de theater teach-in de directeur van de Stadsschouw burg Casino, Luc van Gent, hoopt dat tijdens de teach-in de meningen over de huidige stand van zaken in de Nederlandse theaterwereld zul len loskomen en dat zowel de over heid als de mensen uit „het vak" hieruit hun lering zullen kunnen trekken. Luc van Gent ziet in deze theater teach-in tevens een mogelijkheid om door openbare meningsuiting te weten te komen, wat er leeft aan verlangens en wensen bij publiek en de overheid om te komen tot 'n volwaardige stadsschouwburg. Er is een panel samengesteld on der voorzitterschap van Drs. Joep Naninck, hoofdredakteur van het Brabants Dagblad en waarin ver der o.a. zitting hebben oud-minister Vrolijk, oud-staatssecretaris Drs. L. van der Laar, thans burgemeester van Bergen op Zoom, het Eerste- Kamerlid Hr, G. P. J. Cammel- beeck, Peter Lohr, directeur van de Stadsschouwburg Haarlem, Egbert van Baridon, directeur van de to neelgroep Centrum en Hans Croi- set, artistiek directeur van toneel groep Theater. Tal van autoriteiten, artiesten, overheidsfunctionarissen uit de culturele sector, musici, the atercritici en directeuren van the aters en toneelgezelschappen heb ben reeds toegezegd de theater teach-in te zullen bijwonen. Het is algemeen bekend, dat meer dan 90% van ons volk met spreken het dagelijks brood moet verdienen. Ter illustratie enige voorbeelden Vele medewerkers hebben in het be drijf, waar zij werkzaam zijn, zitting in één of meerderen commissies. Op cultureel, kerkelijk en of politiek ge bied kan alleen door een goede spreek- en uitdrukkingsvaardigheid meer invloed op de mensen uitgeoe fend worden. Middenstanders, winkelpersoneel en allen, die op welke wijze dan ook in de verkoopbranche werkzaam zijn, moeten in staat zijn de klanten op de juiste manier te woord te staan. Tot slot kunnen ouders door goed en be schaafd te spreken hun kinderen be ter beïnvloeden. Uiteindelijk is het de vader of de moeder, die de zoon of dochter in de goede richting kan stuwen. Helaas zijn er maar heel wei nig mensen, die de kunst verstaan om doeltreffend en voor de vuistweg te spreken. Het bewijs wordt wel gele verd, wanneer men naar radio- en televisie-uitzendingen luistert. De laatste jaren wordt aan deze ma terie meer aandacht besteed. Het In stituut 'RHETORICA' uit Dordrecht ontdekte de wetten waardoor ieder een, ongeacht welke schoolopleiding men genoten heeft, in staat is om deze vaardigheid door het volgen van de mondelinge leergang Spreekvaar digheid, Persoonlijkheids- en Carriè re-vorming aan te leren. Mocht U voor deze cursus interesse hebben, dan verwijzen wij U naar de adver tentie elders in dit blad.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5