wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRant Zeventig vaksctioolstudenten bezochten dinsdag Schoenenmuseum, De Amstel en Rex GAS „EKKERS Protestants ziekenhuis met 300 bedden aan Vlijmenseweg form meubelen aytft P.T.T. haalt waarschijnlijk verwachte meer-opbrengst van telefoon BOUWMAN verwarming uitsluitend verkrijgbaar bij 21 jarige Waalwijker H.Wachtels van de Berg wint 14 daagse reis naar Hongarije JONGELUI UIT ZEVEN EUROPESE LANDEN NIEUWBOUW IN DEN BOSCH BEKROONDE Y00RDRA0HT DOOR RADIO BUDAPEST UITGEZONDEN Voordracht Ons land produceert 40 miljoen paar schoenen Herstructuering Programma Zesdaagse kalender Kaatsheuvel Waalwijk Waspik Tel.2205 Tel.2235 Tel.383 van Complete Woning inrichting Cor van de Wiel Cijfers uit jaarverslag 1966 N.V. Noord-Braband Voor diefstal bij Van Hilst 2 jaar geëist VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 88e JAARGANG No. 68 o van Zuióen Uitgever SVaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.Ê) ƒ1,80 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 8,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 73 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B oreaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Deze week zijn een zeventigtal studenten van schoen vakscholen uit 7 Europese landen te gast in Nederland. In Oisterwijk wordt namelijk de negende „Interna tional Students' Conference" gehou den. De eerste vier dagen van deze studieweek zijn gericht op de schoen en lederindustrie, de laatste dagen wordt het aangename met het nuttige verenigd. Dinsdag was het gezelschap op bezoek in Waalwijk, waar het te gast was bij de Kon. Chroomleder- fabriek ,,De Amstel", het TNO-insti- tuut de Middelbare Vakschool en het Schoenenmuseum, terwijl in Drunen de REX-schoenfabrieken werden be zocht. In het schoenenmuseum verwel komde voorzitter Jac. Bergmans het gezelschap. Hij gaf een korte uiteen zetting over 't ontstaan van de groei en het doel van het Museum voor de Schoen- en Lederindustrie. „Wie het museum doorloopt krijgt een juist overzicht van de schoenmode van vroeger en nu", aldus de 'heer Berg mans die ook nog even de Internatio nale Schoen Ontwerpwedstrijd aan haalde. De bijeenkomst werd ook bij gewoond door burgemeester J. Teijs- sen, de wethouders C. van den Ho ven en K. van Laak en secretaris mr J. Kuijpers. Nadat men een rondgang door het museum had gemaakt bood het gemeentebestuur een lunch aan. Op de eerste dag van deze „Inter national Students' Conference" hield de heer F. Mannaerts, voorzitter van de Federatie van Nederl. Schoenfa brikanten een korte, causerie over Nederland en de schoenindustrie. Er worden in ons land door 170 schoen fabrikanten ieder jaar zo'n 40 mil joen paar schoenen gefabriceerd. Hiervan wordt bijna 20% geëxpor teerd. Organisator M. van der Heij den wees er in zijn welkomstwoord op dat er zich in deze bedrijfstak momenteel een gevaarlijke herstruc tuering voltrekt. „Slechts de onder nemingen die zich in voldoende mate weten aan te passen aan de verande ringen zullen in staat zijn om het hoofd boven water te houden. Daar om is samenwerking juist zo belang rijk. Ook kleine bedrijven zullen moeten gaan samenwerken op natio naal en internationaal niveau. De toe komst zal uitwijzen of dat mogelijk is", aldus de heer Van der Heijden die in dit kader bezien, het congres van grote waarde achtte. Het is het negende congres dat sinds 1958 ge houden wordt. Na Engeland, Duits land, Italië, België, Zweden en Zwit serland namen nu Nederlandse vak schoolstudenten de taak op zich om deze studieweek te organiseren. Maar s De heer Jac. Bergmans geeft in de tuin van het museum uitleg aan de studenten. Schoenfabriek Jupiter", de N.V. Schoenfabriek Berkelmans en de NV Schoenfabriek Van Bommel. Na een ontvangst door het gemeentebestuur gaven de Oisterwijkse gilden een de monstratie vendelzwaaien. Dinsdag vertoefde men in Waalwijk en Dru nen. 's Avonds hield de heer H. van Goethem van het Ledercentrum een interessante inleiding. Woensdag werden schoenfabrieken in Nijmegen bezocht, waarna prof. J. Geertman een causerie hield. Van daag, donderdag, werden de Delta werken 'en de Rotterdamse haven be keken. Vrijdag is men te gast bij de Heineken Brouwerijen Nederland N.V. in Den Bosch, terwijl het gezel schap 's middags het Evoluon van de N.V. Philips in Eindhoven gaat be zichtigen. liefst 70 jongeren, die een opleiding ontvangen om in de toekomst een lei dinggevende positie in de schoenin dustrie te bekleden nemen aan het congres deel. Het zijn 25 Engelsen, 10 Duitsers, 12 Fransen, 6 Zweden, 5 Italianen, 5 Zwitsers en 5 Neder landers. «Na de causerie van de heer Man naerts maakten de studenten maan dag een toer door Oisterwijk en brachten bezoeken aan de Kon. Le- derfabriek „Oisterwijk", de N.V. Op de zes-daagse kalender voor het komende seizoen staat de Zes daagse van Amsterdam van 8 tot en met 14 december, gelijk met die van Miinster. De volledige kalen der ziet er als volgt uit: Londen: 18-23 september; Wenen: 28 september tot 4 oktober (Deut- schlandhalle)Madrid: 10-16 okto ber; Dortmund 19 tot en met 25 ok tober; Frankfort: 27 oktober tot en met 2 november; Essen: 9-15 no vember; Gent: 20-26 november; Zu rich: 30 november tot en met 6 de cember; Münster en Amsterdam: 8-14 december; Charleroi: 16-22 de cember; Keulen: 27 december tot en met 2 januari; Bremen 4-10 ja nuari; Berlijn Sportpaleis: 12-18 ja nuari; Milaan: 15-21 februari; Ant werpen: 23-29 februari. De heer Jac. Bergmans, voorzitter van het Schoenenmuseum Er bestaan al geruime tijd plan nen om een nieuw Protestants Zie kenhuis in Den Bosch te gaan bou wen met een capaciteit van 300 bed den. Dit ziekenhuis zal worden ge bouwd aan de Vlijmenseweg ter hoogte van Deuteron. Sinds septem ber vorig jaar heeft de bouwcommis sie regelmatig met de architect ver gaderd om wensen kenbaar te maken. Ook werden er diverse nieuw ge bouwde ziekenhuizen in ons land be zocht en velerlei informatie's inge wonnen bij ziekenhuisbesturen en di recties, die over ervaring in zieken- huisbouw beschikken. Thans is men zover gevorderd, dat men ongeveer weet hoe het nieuwe ziekenhuis er aan de buitenkant uit zal zien. Het zal een gebouw worden, bestaande uit twee grote bouwlagen de zgn. „platte schijf", waar alle dienstruimten en nevenafdelingen zullen komen, terwijl op de tweede bouwlaag het beddenhuis van zeven etages zal komen. De onderste bouw lagen zullen ongeveer 120 meter lang en 25 meter breed zijn. Geheel los van het ziekenhuis zal een zusterhuis gebouwd worden. De inhoud van het nieuwe ziekenhuis zal ongeveer 75- duizendvijfhonderd m3 zijn. De bouwcommissie hoopt, dat nog dit jaar het voorlopig schetsontwerp aangeboden zal kunnen worden aan de zgn. ziekenhuiscommissie in Den Haag. Deze instantie zal het gehele plan aan een zeer kritisch onderzoek onderwerpen. Men verwacht, dat het minstens een jaar zal duren, voordat het voorlopig ontwerp geheel beoor deeld is. Daarna zal de architect moe ten gaan werken aan het definitieve ontwerp. Hoewel er nog heel wat problemen zullen moeten worden op gelost, hoopt men 1 januari 1970 met de bouw te kunnen beginnen. De bouwperiode wordt door de architect geschat op 4 a W"i jaar hetgeen be tekent dat het nieuwe ziekenhuis per 1 juli 1974 in gebruik zou kunnen worden genomen. De totale kosten zijn begroot op f. 30.000.000, - doch dan mogen de lonen niet meer stijgen en dan mag de gulden niet verder dalen. Het bestuur zal proberen al deze mil joenen te lenen. Er zal dan echter een vorm van garantie moeten worden gevonden en de garantie die het be stuur voor ogen staat, is een zo groot mogelijk eigen vermogen. Met de hulp van God hoopt het bestuur dit doel te bereiken; niet tot eer van hen zelf, maar om de vele zieken, die da gelijks ziekenhuisverpleging nodig hebben, ook in de verre toekomst 'n goede verpleging en behandeling te garanderen. TILBURG PIÜSFLEIN £8-88 tel. I80M Busdiensten ltJn 3 m stoppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur Tijdens de vakantie maakte de 21-jarige Waalwijker H. J. A. Wach tels- v. d. Berg, zoon van de heer C. W. Wachtels-v. d. Berg, onder wijzer aan de Chr. School alhier, een reis naar Budapest (Hongarije). Deze reis maakte de jeugdige Waal wijker samen met 20 studenten van dc UTS te 's Hertogenbosch, aan vvelkè school hij kortgeleden voor zijn eindexamen slaagde (hij moet thans nog een jaar praktische stu die ^volgen, waarvoor 'hij bij de PNEM in dienst is). Aan zijn reis naar Hongarije heeft de heer Wachtels-v. d. Berg vele aangename herinneringen. De men sen waren hartelijk en gastvrij en dat hij er veel vrienden heeft ge maakt, bewijzen de brieven en an sichtkaarten, die hij nu nog bijna dagelijks ontvangt. Tot slot van 't verblijf in Boedapest werd een ge zellige avond georganiseerd, tesa- rrien met verschillende andere groe pen van scholen die de reis mee maakten. Tij dens deze gezellige avond werd aan iedereen gevraagd hieraan een bijdrage te leveren in de vorm van een lied of een voordracht. Ook de heer Wachtels-v. d. Berg deed hier aan mee. Men vroeg hem een stuk je voor te dragen in het Hongaars. UTRECHT Als de ontwikkeling binnen het telefoondistrict Utrecht (wat omvang betreft het grootste van Nederland) als landelijke maat staf kan worden genomen, kan de PTT dit jaar rekenen op de in de rijksbegroting verwachte meer-op brengst voor de telefoondienst van 193 miljoen gulden. Dit is dan te danken aan de verhoogde tarieven voor aansluitkosten en gesprekken per 1 januari j.l. Deze verwachting heeft de direc teur van het telefoondistrict Utrecht Ir. C. Broekmeijer, dinsdag uitge sproken bij de officiële indienst- stelling van een nieuwe wijkcen- trale in Utrecht. Het Utrechtse te lefoondistrict telt eentiende van al le telefoonaansluitingen in Neder land. Op basis van de tot nu toe behaalde resultaten in zijn district, acht Ir. Broekmeijer de verwachte meer-opbrengst haalbaar. Overigens hebben de hogere tarieven wel weer een schrikeffect tot gevolg gehad. In het Utrechtse telefoon district daalde in het eerste half jaar van 1967 het aantal aanvra gen voor telefoonsluitingen met 21 pet. tot 20'22 en bovendien steeg 't aantal opzeggingen met 45 pet. tot 725. Ir. Broekmeijer heeft de in druk dat de nieuwe telefoontarie ven voor velen blijkbaar een niet jn de marge van het budget te dek ken uitgave zijn. Overigens ziet hij de toekomst niet somber in. De PTT heeft dergelijke schrikeffecten na elke tariefsverhoging meegemaakt, na twee jaar begint het herstel en. de wachtlijsten blijven. In d'e stad Utrecht, waar één op de twee ge zinnen thans een telefoonaanslui ting heeft (ruim 40.000 aansluitin gen), wachten nog steeds 3500 men sen oftewel 9 pet. van het totaal aantal abonnees op aansluiting. „Rampgebied" is de nieuwe Tuin- sftad 'Overvecht, waah Ir. Broek meijer eind 1969 een wachtlijst ver- Membre Syndicat Haute Coiffure Frangaise Atelier voor alle haarwerken, o.a. pruiken, vlechten, staarten, moderne haardelen enz. Wij verwerken alleen le kwali teit natuurhaar. Aparte salons. Enorme sortering. Grotestraat 174, WAALWIJK Telefoon 04160 -2623 Van Uw afgeknipte vlecht, maken wij moderne haardelen. Wij kopen afgeknipte vlech ten tegen hoge prijs. Sftaïi# wacht van 2200 (thans 700). Geld voor het installeren en bouwen van een nieuwe centrale komt met mondjesmaat. Pas in 1970 verwacht PTT een definitieve oplossing voor deze wijk. PTT overweegt thans in deze wijk een verplaatsbare cen trale met een capaciteit van 1600 aansluitingen te detacheren. Ir. Broekmeijer kondigde voorts aan dat de abonnees in Bilthoven naar verwachting eind 1968 in de locale nummerreeks van de stad Utrecht sullen worden opgenomen. Met de telefoonabonnees in De Bilt is dat al enige jaren het geval. Volgens het jaarverslag over '66 van de N.V. Noord-Braband, Maat schappij van Verzekering op het Leven te Waalwijk, bedroeg de pro- duktie 85.494.222,- (vorig jaar 17510-22.790,-y. jEÜet totale verze kerd bedrag steeg tot ruim 657 mil- lioen gulden. De uitkeringen bij overlijden bedroegen 2.211.306,- (v.j. 2.246.246,-) en de uitkeringen door expiratie en afkoop 4.572.056,- (v.j. 4.688,604,-). Aan periodieke premiën werd ontvangen een be drag van 14.910,434,- (vorig jaar 14.033.126,-). De op veilige grond slagen berekende wiskundige reser ve steeg met 6.015.493.- tot een bedrag van 105.924.776,-. De be rekening heeft plaats gevonden met een gemiddelde rentevoet van 3.15 procent, terwijl de gemiddelde ren te der beleggingen 5.23 procent be droeg (v.j. 4.97 pet.). De financiële resultaten waren gunstig; aan de vrije reserves werd 1.146.707,- toe gevoegd. Met het gestorte aandelen kapitaal ad', 1,004.000,- bedragen de zichtbare waarborgen f 6.471.879. Door de openbare aanklager van het Bossche Hof, Mr. Bruigom, is twee jaar gevangenisstraf met af trek geëist tegen de 20-jarige E. K. uit Enschede wegens diefstal met inbraak bij de firma van Hilst in Waalwijk en bij een radio- en tele visiezaak, waar twee draagbare ra dio's werden ontvreemd, alsmede wegens diefstallen, meestal met in braak, in Enschede, Oldenzaal en rog andere plaatsen, alsmede voor het wegnemen van een Opel-Re- cord. Volgens het reclasseringsrapport heeft K. het allemaal gedaan uit 'n soort protesthouding. K. was op de lagere school een goede leerling en ook tijdens de twee jaar Ulo deed hij zich van zijn beste zijde kennen. Volgens Mr. Bruigom gaf het re classeringsrapport alle aanleiding met ernst te worden bekeken. Hij wilde tevens rekening houden met Nu wilde het toeval dat hij vóór de vakantie van zijn verloofde 'n boekje had gekregen met als titel „Meester van de Hongaarse Vertel kunst" en uit dit boekje droeg de jonge Waalwijker iets voor n.l. een legende. En hij deed dat met zo'n groot succes dat hem unaniem de eerste prijs werd toegekend, hoewel hij vooraf niet wist of hieraan een prijs was verbonden. Deze eerste prijs bestond uit een reis van 10 tot 14 dagen volgend jaar naar Hon garije, waar de 21-jarige Wachtels- v. d. Berg natuurlijk dolgelukkig mee is en waar hij terecht trots op kan zijn. Hoewel Radio Budapest zijn voor dracht heeft uitgezonden en zijn ouders en familie van datum en uur van de uitzending op de hoogte waren gesteld, konden zij de uit zending niet beluisteren, daar de voordracht slecht doorkwam. Wel is de voordracht op de ge luidsband opgenomen die naar Waalwijk zal worden gezonden In ieder geval is de reis naar Boeda pest voor de Waalwijkse student van de UTS een belevenis geweest, die hij niet licht zal vergeten en die hij volgend jaar. dank zij zijn eerste prijs met zijn Hongaarse voordracht, nog eens over kan doen. voorheen TAUSCH Grotestraat 231 Waalwijk Telefoon 04160-3886 Hebt TJ een bril nodig? Niet erg. I Ben Bouwman bril vormt een harmonie met uw gelaat. Wij bieden u een ruime collectie de grootste service en eengratis advies IEDERSWBUEENBOUWMANBRDL graphic design by cees.embrechts de jeugdige leeftijd van beklaagde, doch eiste niettemin twee jaar met aftrek van voorarrest. Mr. Hermans, die de verdachte verdedigt, wees nogmaals met na druk op het rapport. „De ouders van deze jongen", aldus deze ver dediger, „zijn in Duitsland begon- sen aan de opbouw van een textiel zaak .De vader is een amateur-ge oloog en de moeder onderwijzeres. Sedert zij in Duitsland zijn, hebben zij zich niets meer aan hun zoon ge legen laten liggen. De oud-onderwijzeres van de jon gen uit Enschede, die nu in Dronten in Oostelij k-Flevoland werkt, ver klaarde zich bereid de knaap op te nemen. Mr. Hermans bepleitte uiterst clementie. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9