waal wij kse en LanqstRaatse couRarrt Fr. Smolders viert woensdag 6 september 80ste verjaardag Raad Loon op Zand komt 7 sept, in vergadering bijeen Touringcar rijdt winkel binnen KAATSHEUVEL ERE-BURGER VAN WAALWIJK Wethouder IN GROTESTRAAT TE WAALWIJK Oorlogsjaren Veel functies Tankauto ontploft: 3 doden Os J. Kooman doet zondag intrede Herv. Gemeente te Baardwijk en Drunen Bestemmingsplan van Loon op Zand mmm- SbP Hollandia - Drunen naar Waalwijk? De Uitgever Waai wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 88e JAARGANG No. 70 van het Zuióen Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per ram. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De ere-burger van Waalwijk, oud-wethouder Fr. Smol ders hoopt woensdag 6 september zijn 80e verjaardag te vieren. Op die dag zal het de heer Smolders, die voor Waalwijk grote verdiensten heeft ge had, niet aan belangstelling ontbre ken. Wij vonden deze belangrijke dag in het leven van de heer Smolders 'n gerede aanleiding om nog eens wat dieper in te gaan op de betekenis die hij in het politieke en sociale leven van deze gemeente heeft gehad. Toen de heer Smolders 65 jaar ge leden zijn opleiding als drukker bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij An toon Tielen begon, zal hij wel niet vermoed hebben welke belangrijke taak hij in zijn latere leven in Waal wijk op het terrein van de organisatie en gemeentepolitiek zou gaan spelen. 40 jaar lang heeft hij als raadslid en wethouder voor de belangen van de stad geijverd. Bij zijn afscheid als wethouder in 1962 werd hem in een bijzondere openbare raadsvergadering het ere-burgerschap van Waalwijk aangeboden. De heer Smolders was al eerder benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, terwijl hij ook drager is van de Pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Ponti- fice. De heer Smolders werd in 1922 gekozen tot lid van de gemeenteraad in de vacature A. Verbunt. Vijf jaar later werd hij benoemd tot lid van de raadscommissie van advies voor de bedrijven. In februari 1927 werd de heer Smolders gekozen tot wethou der. Nog in datzelfde jaar werd be sloten tot de bouw van een nieuwe gasfabriek. Steeds ijverde wethouder Smolders voor tal van voorzieningen. Zo kwam in 1932 het Instituut van Erkende Installateurs tot stand. Ook werden gasbedrijf en de kantoren regelmatig verbouwd, tot werd over gegaan op mijngas. Het gereedkomen van het elektri citeitsplan van de PNEM 'en de uit bouw van de gemeente vergden be langrijke beslissingen van 't college. Alvorens definitief tot het betrekken van mijngas werd besloten, was van gemeentewege in 1951 op het gebied van de straatverlichting van gas over gegaan op elektriciteit. Eerst in 1948 werd besloten tot opheffing van het eigen gemeentelijk gasbedrijf. Daar na werd in 1960 de propaan piekgas- installatie in bedrijf gesteld. De taak van al deze bedrijven was in het col lege steeds aan de heer Smolders toe bedeeld. Ook op ander terrein heeft Fr. Smol ders grote verdiensten gehad. In de oorlogsjaren, vooral in de laatste maanden toonde hij zich een waarde vol man. Toen hij opgepakt dreigde te worden in zijn hoedanigheid van voorzitter van de K.A.B. weigerde hij, tegen alle drang in, onder te dui ken. Hij weerlegde deze aandrang door te zeggen: „Men heeft mij tot voorzitter gekozen om voor het wel zijn van de organisatie te waken. In uren van gevaar moet ik op mijn post blijven". Zijn positie werd nog moei lijker toen hij na de executie van burgemeester Moónen tot plaatsver vangend burgemeester werd benoemd, welke functie hij op onverbeterlijke wijze vervulde. Geen wonder dat hij later met alge mene stemmen werd aangewezen als voorzitter van het comité van Kies mannen. In de volgende moeilijke da gen werkte hij uiterst prettig samen met de waarn. burgemeester mr R. v. d. Heijden. De oorlogstijd was een tragisch moment uit zijn bestuurspe riode. Dat hem in dit werkzame leven vele moeilijkheden niet bespaard ble ven spreekt vanzelf. In de loop van de jaren heeft wet houder Smolders zijn bijdrage aan tal van grote projecten geleverd. De gro te slag is begonnen toen burgemees ter Teijssen in Waalwijk zijn intrede Echtpaar Smolders-Schellekens deed. Na de roemvolle SLEM kwam de aanleg van het Hertog Jan park met zijn prachtige flats, de aankoop en verfraaiing van het stadspark, de uitbreidingsplannen, waarvan nu overal de resultaten te zien zijn, de aanleg van straten en pleinen, de sportvelden en het recreatie-oord. Zo zouden we kunnen doorgaan om op deze manier te bewijzen wat wethou der Smolders in deze 35 jaar tot stand heeft gebracht. Enkele van de vele functies die hij bekleedde waren: Voorzitter Bedrijfscom. voor Gas, Water en Electriciteit; Voorzitter Gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg; Lid Openbaar li chaam Gasvoorziening Zuid-Neder land; Lid Middenstandsborgstellings- fonds; Lid Kamer van Koophandel en Fabrieken (namens K.A.B.); Secreta ris Bouwstichting St. Johannes de Deo; Voorzitter Stichting Katholieke Gezinszorg in de Langstraat; Voor zitter Diocesaan Gezinszorgfonds; Bestuurslid Wit-Gele Kruis; Kassier Centrale Volksbank; Vice-voorzitter Plaatselijke Afdeling K.V.P.; Vice- voorzitter Statenkring Heusden; Be stuurslid R.K. 's-Hertogenbosch; Voorzitter Harmonie ,,St. Crispijn"; Ere-voorzitter plaatselijke afdeling K.A.B.Lid com. Advies Arbeidsbu reau; Lid Kerkbestuur St. Antonius; Vertegenwoordiger van de gemeente in het Prov. Waarborgingsinstituut van de Tuinbouw en het Centraal woonwagenkamp; Bestuurslid R.K. Levensschool. Als woensdag de heer Smolders zijn 80e verjaardag viert zullen ongetwij feld nog veel herinneringen uit zijn Nabij Chartres ap de route natio nale nr. 10 is maandagavond een Bel gische tankauto na een botsing met 5 personenauto's ontploft en in brand gevlogen. Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen, terwijl 5 andere automobilisten in levensgevaar verke ren. Het ongeluk ontstond toen de Bel gische tankauto moest uitwijken voor een gevaarlijk inhalende tegenligger en dwars op de weg kwam te staan waarna vijf uit tegenstegestelde rich ting komende auto's erop inreden. Terwijl andere automobilisten de in zittenden van de verongelukte wagens uit de verwrongen massa trachtten te bevrijden schoot een enorme steek vlam op uit de tankauto, die 20.000 liter van 'n hoogstontvlambare vloei stof vervoerde. - De Bronswerk - Feijenoord te Schiedam gaat 1 januari sluiten. Het betreft hier 125 man en bij de AKU te Breda gaat men kor ter werken. loopbaan worden opgehaald. Het spreekt voor zich dat het hem op die dag niet aan belangstelling zal ont breken. Een man met dergelijke ver diensten voor onze stad, wordt niet vergeten Na een vacaturetijd van bijne drie maanden zal op zondag 3 september 1967 ds J. J. Kooman worden ver bonden als predikant aan de Herv. Gemeenten van Baardwijk en Drunen. Ds Kooman is in 1940 te Bergen op Zoom geboren. In juni 1959 deed hij eindexamen aan het Stedelijk Gym nasium te Middelburg. Vervolgens studeerde hij Theologie aan de Rijks Universiteit te Utrecht vanaf 1959. Hij deed daar Propadeutisch examen in 1960, candidaats-examen in 1963 en Kerkelijk examen in 1964. Van oktober 1964 tot en met januari '65 was hij leer-vicaris te Hoogvliet bij ds K. Verbeek. Van februari 1965 studeerde hij op het Theologisch Se minarium van de Nederlandse Herv. Kerk te Driebergen. In juli '65 deed hij Colloguium te Rotterdam. Hierna volgde hij de studie voor het docto- raal-examen Theologie tot zomer '67. In mei 1967 werd Ds Kooman be roepen als predikant voor de Herv. Gemeenten Baardwijk en Drunen, in de vacature ds J. van 't Kruis. Ds Kooman zal in de morgendienst van zondag 3 september 1967, aanvang 10.00 uur, in de Ned. Herv. Kerk te Baardwijk, als predikant worden be vestigd door Ds E. Durkstra van Al melo. De intrededienst te Drunen zal plaatshebben in het jeugdcentrum ,,'t Trefpunt", op 3 september a.s., aanvang 14.30 uur. De intrededienst in de Ned. Herv. Kerk te Baardwijk zal plaatsvinden op 3 september '67, aanvang 18.30 uur. De gemeenteraad van Loon op Zand komt donderdag 7 september om 19.30 uur in het gebouw Open bare Werken in openbare vergade ring bijeen. waarbij o.a. een beroeps- schrift ingevolge de Woningwet van Dr. S. L. II. M. von der Fuhr uit Zutphen behandeld zal worden. In hun prea-advies merken burgemees ter en wethouders op, dat zij op de aanvrage van Br. von der Fuhr om vergunning tot het houwen van een villa op twee percelen, plaatse lijk bekend Kastellaan te Loon op Zand, bij besluit van 16 juni 1967 afwijzend hebben beschikt, aange zien het bouwplan in strijd is met het bestemmingsplan. In zijn be roepssschrift, dat door adressant binnen de door de wet gestelde ter mijn is ingekomen, stelt, deze, dat reeds op 7 september 1966 'n bouw- aanvrage is ingediend. Naar aan leiding van zijn brief van 28 maart 1967. die door de raad behandeld 's in de vergadering van 5 mei '67, is deze aangelegenheid voldoende aan de orde geweest. „Het stond vast", aldus b. en w„ „dat slechts een schetsplan was ingezonden, dat in vooroverleg is geweest en aan de hand waarvan de nodige corres pondentie met b, en w. is gevierd." Het formeel ingediende bouwplan voldoet niet aan de eisen, die krachtens het bestemmingsplan ge steld worden. De percelen, waarop betrokkene wenst te bouwen, zijn gelegen in het bestemmingsplan „Kom Loon op Zand", die zijn be stemd tot agrarisch gebied, waarin op de eerste plaats mag worden ge bouwd ten behoeve van een agra risch bedrijf. Afgezien van het ont- werp-herzieningsplan is in princine de bouw van grote vrijstaande vil la's, landhuizen of dergelijke wo ningen met de daarbij behorende bijgebouwen toegestaan, mits het bouwplan voldoet aan de navolgen de eisen: a. de minimum oppervlakte van het bouwperceel moet 2 ha bedragen. b. de afstand van de zijgevels van het hoofdgebouw tot aan de zij delingse perceelgrens moet min stens 30 m zijn. c. de bebouwingslijn (voorgevel rooilijn) aan de straatzijde, die is bepaald op 15 m uit de weg- grens. mag niet worden over schreden. Bij de beoordeling van het bouw plan is geconstateerd, dat: ad a. het bouwperceel slechts een oppervlakte van 4545 m2 be zit; ad b. de afstand tot de zijdelingse perceelgrens, gemeten vanaf de noordzijde van de woning eeen 30 m bedraagt. Op een bepaald punt wordt deze af stand niet in acht genomen; ad c. het geprojecteerde hoofdge bouw overschrijdt de voorge schreven bebouwingslij n met 2 meter. Uit het vorenstaande blijkt duide lijk, dat het bouwplan in strijd is met het geldende bestemmingsplan en de krachtens dit plan gestelde eisen. De Woningwet bepaalt im peratief dat dan de gevraagde bouw vergunning moet worden geweigerd. Indien het bouwplan wel aan het bestemmingsplan zou voldoen, dan behoort momenteel in aanmerking te worden genomen het onderwerp- herzieningsplan dat ter visie heeft gelegen en waaromtrent de beslis sing inzake de vaststelling met een termijn van drie maanden bij uw besluit van 1 juni is verdaagd. De beslissing omtrent het bouwplan zou ,dan moeten worden aangehou den, totdat het besluit inzake de vaststelling van deze herziening onherroepelijk is geworden. Qp grond van het vorenstaande stellen b. en w. de raad dan ook voor op de aanvrage in beroep afwijzend ïe beschikken wegens het in strijd zijn met het geldende bestemmingsplan. Voorstel vaststelling 2e herzie ning bestemmingsplan „Kom Loon op Zand". Frae-advies: In de vergadering van 1 juni 1967 werd er vaststelling aangeboden het ontwerp-bestem- mingsolan, zijnde de 2e herziening van het bestemmingsplan „Kom Loon op Zand". Naar aanleiding van het door Dr. S. von der Fuhr ingediende bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan, dat verband houdt met de door hem ingediende bouw- aanvrage voor de oprichting van een villa in het gebied, waarop het bestemmingsplan betrekking heeft, heeft b.en.w. de beslissing omtrent de vaststelling van dit plan voor ten hoogste drie maanden verdaaed. B. en w. brengen onder aandacht, dat het ontwerp-bestemmingsplan vanaf 1 maart 1967 voor eenieder gedurende een maand ter inzage heeft gelegen. Ingevolge de wet op de Ruimelijke Ordening beslist de gemeenteraad binnen drie maanden na afloop van de evengenoemde termijn omtrent de vaststtlling van bet bestemmingsplan. Deze beslis sing kan slechts eenmaal voor ten hoogste drie maanden worden ver daagd, welke mogelijkheid is be nut. Over enige weken is de wette lijk voorgeschreven termijn, waar binnen de raad een beslissing moet nemen, verstreken. Met het oog op 't vorenstaande stellen b. en w. dan ook voor vast te stellen de 2e her ziening van het bestemmingsplan Kom Loon op Zand" met de daar bij behorende voorschriften en toe lichting, alsmede de ingediende be zwaarschriften van P. Verboven, G. J. W. Overmars en Dr. S. von der Fuhr ongegrond te verklaren. WAALWIJK - In de nacht van woensdag op donderdag is een bus van het touringcarbedrijf Van Mook uit Oosterhout de levensmid delenwinkel van de firma Van Brunschot in de Grotestraat binnen gereden. Hierdoor ontstond grote materiële schade, terwijl ook het pand van Drukkerij Verwiel werd beschadigd. Toen de chauffeur Van P. uit 's-Gravenmoer, van de lege bus vanuit de Mr van Cooth- straat de Grotestraat wilde indraaien merkte hij plotseling dat zijn remmen niet meer werkten. De bus dreigde hierdoor regelrecht Drukkerij Verwiel binnen te rijden. Van P. zag echter het steegje tussen de firma Verwiel en Van Brunschot en probeerde hier zijn remloze bus in te krijgen. De bus boorde zich echter in de zijgevel van het levensmiddelènbedrijf, terwijl ook de muren van de firma Verwiel zwaar werden beschadigd. Nadat de gevels waren gestut kon de bus uit de nachtelijke ravage worden getrokken. Direkt werd begonnen met het dichtmaken van de muren. Het mag een geluk bij een ongelijk worden genoemd dat de bus geen passagiers ver voerde, anders waren er heel wat gewonden gevallen. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De verkoop in beide winkels gaat gewoon door. De schade wordt door ds verzekering gedekt. Enorme ravage bij fa. van Brunschot WEDVLUCHT De C.C. Kaatsheuvel en Kaats heuvel-West hielden een wedvlucht vanuit Pont St. Maxence met 138 duiven. Eerste duif 5.56.29; laatste prijsduif 6.45.0 uur. De uitslag was als volgt; C. M. Snoeren 1A. Couwenherg 2 5 7 11 16 24 35; M. v. Corstanje 3 10 20 29; J. Monsieurs 4 32; H. v. Son 6 27; J. Snoeren 8 18; J. van Wanrooij 9 39 42; K. v. Boxtel 12; G. v. d. Linden 13 21 33; L. Snoeren 14; B. Masseurs 15 44; C. v. Don gen 17; J. Kemmeren 21 34; M. Voogd 23; L. Meijer 25 30; C. van Ree 26 40; J. Snoeren 28 41 43; C. Hamers 31 37; A. v. Wanrooij 36 46; L. v. d. Velden 38; A. v. Kuijk 45. JUDO-NIEUWS 1 Judoka E. Kemmeren 2e dan, le- i laar judo, jiu jitsu, aikido en condi tietraining, begint in september weer met 'n nieuwe cursus in de R.K. Le vensschool voor jongens van 6 en 7 jaar en meisjes vanaf 8 jaar. Zater dag 3 september a.s. kunnen nieuwe leerlingen zich tussen 11 uur en half een in de Levensschool opgeven. Ook voor de privé-groep kunnen zich leer lingen opgeven, terwijl ook telefo nische opgave op bovengenoemde da tum onder nummer 2300 mogelijk is. DOKTERSDIENST Komend weekeinde zal de praktijk van de doktoren R. Raaymaakers te Kaatsheuvel en A. de Vries te Loon op Zand worden waargenomen door dokter P. Wijtenburg, Hoofdstraat 4, Kaatsheuvel, tel. 04167-2550. Zaterdag en zondag zal de prak tijk van dokter H. Winkelman te Sprang worden waargenomen door collega K. van Tuijn, Vossenbergse- laan 21, Kaatsheuvel, telef. 04167 - 2006, die tevens waarneemt voor ver loskundige M. van Vlerken. PASTORIEDIENST Voor geestelijke bijstand kan men zich a.s. zondag van 's-middags 12 uur tot 's nachts 12 uur wenden tot de pastorie van de parochie H.H. Martelaren van Gorcum, tel. 2517, Erasstraat 6. AGENDA Apollotheater: Donderdag 20.15 uur, vrijdag 20.15 uur, zondag 18.45 en 21. - uur: „Geheim agent voor H.A.R.M. 14 j. Zaterdag 18.45 en 21. - uur, dins dag 20.15 uur, woensdag 2015 uur: „The party is over". 18 jaar. Vrijdag 23. - uur, zaterdag 23.45 u.: „De man van Istanboel". 18 jaar. Zondag 15. - uur: „De wraak der Barbaren". Alle leeftijden. EEN SHOWROOM GEOPEND De bekende firma P. van Rooij, juwelier, horloger en optitiën, open de deze week in een tweede pand in de Gasthuisstraat een speciale show room voor Gero-artikelen. 't Is een eis van de tijd geworden, dat men moet laten zien, wat men aan te bie den heeft. De fa. P. v. Rooij heeft dat begrepen en in het pand Gast huisstraat 36 een showroom ingericht speciaal van de bekende Gero-artike len. De veelzijdigheid van het Gero- product eist voor de belangstellende koper de mogelijkheid hiervan een kijkje te nemen, wat geen enkele ju welier, die nog zo oneindig veel be koorlijks aan te bieden heeft in zijn grote rijkdom tentoon kan stellen. Woensdag werd het personeel van liet Drunense bedrijf van de N.V. Nederlandse Schoenenunie Bloch Stibbe-Hollandia te Waalwijk mede gedeeld dat de directie overweegt een of meer afdelingen van haar bedrijf in Drunen naar Waalwijk over te plaatsen. Welke afdelingen voor overplaat sing in aanmerking komen kon de heer D. Stibbe, directeur van de N.V., nog niet vertellen. Als com mentaar gaf hij: „De zaak is nog in studie". In het verleden leidden rationalisatie en centralisatie er reeds toe, dat de fabriek in Gilze- Rijen werd opgeheven en naar Waalwijk werd overgeplaatst. Er werd toen geen personeel ontslagen en naar de heer Stibbe mededeel de zal dit ook bij eventuele veran deringen in Drunen niet het geval zijn.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 13