wMlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Prins Claus viert woensdag 41e verjaardag Pastoor van Haarensschool wordt uitgebreid met zeven lokalen 1 WAT BRENGT PRINSJESDAG? SPOORWEGOVERGANG IN PUTSTRAAT WORDT VERBREED Prijspeil kan stabiel blijven Verstikking Kostenstijging Besparingen Nieuwe omzetbelasting Jlfö - Overweg Wij lever warming Gymnastieklokaal 21.000 Nederlan ders vorig jaar aan kanker overleden MAANDAG 4 SEPTEMBER 1967 88e JAARGANG No. 71 niaamuau 4 aoriniuiMiiv imi De tcho vad het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit oIad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8. tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Nieuw omzetbelastingsysteem en nieuwe gemeentebelastingen (Van onze economische medewerker) Gelukkig beleefden wij dit jaar een mooie zomer, zodat het verloop van de uitgaven voor toerisme niet ongunstig is beïnvloed door slechte weersomstandigheden. Des te opmerkelijker is het dat er uit de vakantie-industrie geluiden tot ons komen van een minder goed seizoen. Officiële cijfers zijn er nog niet over te vinden. Het zou ons verbazen wanneer de Nederlandse toerist zijn bestedingen fors zou hebben ingekrompen, want de consumptie is in ons land de laatste maanden nog gestegen. Daarom kunnen buitenlanders hun uitgaven in Nederland evengoed beperkt hebben. Het ziet er naar uit dat de teruggelopen activiteit in het economisch leven in Neder land niet wordt veroorzaakt door dalend verbruik, tenminste niet in zijn totaliteit gezien. Het bovenstaande beeld past geheel in de door de regering gevoerde economische politiek van dit ogenblik. Het verbruik wordt niet extra aangemoedigd omdat de besparingen zo veel mogelijk moeten stijgen. Als wij ons afvragen hoe de werkloos heid nu kan toenemen bij een stijgende export en een stijgend ge bruik, dan ligt het antwoord in een stijging van de produktiviteit, terwijl ook het aanbod van produktieve krachten kan zijn toege nomen. Als wij de pas inhouden met de loonstijging, 'en dat zal moeten, dan kan de export verder worden opge voerd en dan mag zelfs de consump tie in het binnenland nog toenemen zonder dat dit inflatieverwekking tot gevolg heeft. Het prijspeil kan sta biel blijven of zelfs iets dalen bij de ze situatie door de toenemende con currentie. Intussen kan uit de boven staande ontwikkeling worden afge leid hoezeer de controle op stijging van produktiviteit in ons land de laatste tijd is verwaarloosd. Is het 'n wonder dat Europa uiteindglijk door een terugslag in de conjunctuur wordt geplaagd? Ten eerste hebben de Eu ropese landen de inflatiekrachten te zeer de vrije teugel gelaten en ver volgens hebben zij de efficiency ver waarloosd. brengen van een nieuw omzetbelas tingsysteem. Per saldo zal dat nieuwe systeem de rijkskas wel spekken. Voorts zal men mogelijkheden zoeken in een verschuiving van de belasting heffing naar de gemeenten, die al door met tekorten worstelen. De fi nanciële verhouding tussen rijk en ge meenten behoeft bepaald herziening. De gemeenten moeten een ruimer heffingsveld krijgen. Uiteindelijk zal ook dat er op neer komen dat de to tale fiscale druk toeneemt maar het beeld van die drukverzwaring wordt dan gespreid en is minder opvallend. Om tal van redenen komt het ons voor, dat de last van de directe be lastingen niet verzwaard maar ver licht moet worden. In de eerste plaats omdat er politieke eenstemmigheid heerst over de mening dat wij in Ne derland zeer zwaar belast worden. Voorts zal verdere verzwaring van die druk de produktiviteit van ons volk schaden en dat betekent het paard achter de wagen spannen. In de derde plaats bestaat er een alge meen onbehagen tegen ons belasting systeem. Verdere tariefsverhoging in de sfeer van loon- of inkomstenbe lasting zou de politieke onrust in ons land doen toenemen. In de vierde plaats is het geen ge heim dat wij de komst van buiten landse ondernemingen en buitenland se zakenlieden naar ons land door 't fiscaal regiem afremmen en dat be rokkent ons schade. Tenslotte gaat 'n deel van onze flinke mensen, want die vormen hoge inkomens, met zijn capaciteiten naar het buitenland en daarmee zijn wij bezig de economi sche bloem der natie te verstikken. Wij hopen dat de derde dinsdag van september ons zal confronteren met een aantal frisse maatregelen, die de bureaucratie in ons land zullen ver minderen. Daarmee zal het vertrou wen in ons bestaande staatsbestel worden geruggesteund en krijgt dit bewind vaste voet. En dat is nodig willen wij de economische groei her stellen. Het zal zelfs moeten zonder de aankondiging op de zware genees kundige risico's. Beloften van nieuwe uitkeringsmogelijkheden zijn uitste kend maar eerst de middelen daar voor bijeen brengen! En daarmee moeten wij in de naaste toekomst druk zijn. Zolang mevrouw Indira Gandhi iran haar armoede nog 25 miljoen kan weggeven aan Nasser, die daarmee gevaarlijke uitgaven financiert, moe ten wij onze drift naar meer uitkerin gen voor ontwikkelingshulp maar even beteugelen. Voor geld uitgeven is rijpheid nodig en daar is een groot tekort aan, helaas ook in ons land. drs A. v. MIERLO Zo moest de secretaris-generaal van ons departement van Economi sche Zaken deze week wel erkennen dat de arbeidskosten in de E.E.G. sinds 10 jaar terug 4% sneller zijn gestegen dan in de V.S. En die had den al een kostenvoorsprong. De nu werkende inflatoire krachten in de V.S. zullen misschien iets recht trek ken. Als wij daarentegen bekenden dat over een jaar in het kader van de Kennedy-ronde de Europese invoer rechten omlaag gaan evenals in de V.S. dan zijn de E.E.G.-landen voor lopig nog niet uit de zorgen. Geluk kig hebben wij ons in Nederland nooit door hoge invoerrechten be schermd. Willen wij met onze dichte bevolking een belangrijker plaats op de wereldmarkt innemen, dan is het trekken van enige conclusies voor onze te volgen economische politiek onvermijdelijk. Allereerst zullen wij j onze investeringen verder moeten op- voeren en maatregelen moeten nemen die de weerstand van onze industrie en handel vergroten. Daarvoor is geld nodig en daarvoor zullen de besparingen moeten worden opgevoerd. Die besparingen moeten uit particuliere bron komen maar ook uit winstinhouding. Dan zal men het bedrijfsleven ook in de gelegenheid moeten stellen winsten te maken. Dit zal ook investeringen vragen van de overheid, terwijl het eveneens een bij drage vraagt van de regering voor het voeren van een actieve structuurpoli tiek. Een omvangrijker overheidstaak aan het investeringsfront zal beteke nen dat de overheid meer middelen nodig heeft. Als de overheid het ni veau van haar consumptieve beste dingen handhaaft, zal zij hogere be lastingen moeten heffen om aan vol doende geld te komen. In dit licht gezien is er van de derde dinsdag in september weinig heil te verwachten. Laten wij onszelf niets wijs maken: de totale belastingdruk zal in de toe komst nog wel zwaarder worden. In het komende regeringsjaar zullen wij daar echter nog niet zo veel van mer ken. De troonrede zal ons de aanvang WAALWIJK - Dinsdagavond komt de raad van de gemeente Waalwijk in openbare vergadering bijeen. Een van de agendapunten betreft de uitbreiding van de Pastoor van Haarenschool met zeven leslokalen. Deze school die in 1963 ingebruik werd genomen werd aanvankelijk alleen door leerlingen uit het plan Baardwijk bezocht. De aanbouw van nieuwe woningen in het plan Laageinde heeft echter tot gevolg gehad, dat hoe langer hoe meer leerlingen uit deze wijk de Pastoor van Haarenschool gaan bezoeken. De Pastoor van Haarenschool telt thans 247 leerlingen, terwijl het gebouw slechts plaatsruimte biedt voor maximaal 217 leerlingen. Voor het ogenblik kon in de behoefte aan schoolruimte nog worden voorzien door een gedeelte van de leerlingen tijdelijk te huisvesten in een vrijgkomen lokaal van de St. Teresiaschool aan de Wilhelminastraat. Rekening moet echter worden gehouden met een verdere toeneming van het aantal leerlingen. - m mr; Op grond van het aantal kinderen in de leeftijd van 1 tot 6 jaar in de in het plan Laageinde nieuw gestichte parochie van de H. Bemadette, dient er namelijk van te worden uitgegaan, dat alleen al uit die parochie jaarlijks voor gemiddeld 7 0 leerlingen om toe lating op de betreffende school zal worden verzocht. Een en ander is voor het bestuur van de Pastoor van Haarenschool (het R.K. kerkbestuur van de parochie St. Clemens) aanlei ding geweest in overleg te treden met het bestuur van de katholieke stich ting voor het lager en voorbereidend lager onderwijs in de parochie van de H. Bemadette over de in dit verband te nemen maatregelen. Dit overleg heeft ertoe geleid, dat overeenstemming werd bereikt over het uitbreiden van de Pastoor van Haarensohool met 7 lokalen. Uitbrei ding van deze school tot een gebouw met 13 lokalen wordt noodzakelijk geoordeeld met het oog op de verde re uitgroei van de parochie van de H. Bemadette. Naar verwachting zal voor de betreffende school uiteinde lijk met 12 klaslokalen kunnen wor den volstaan. Het 13e lokaal zal als dan kunnen worden ingericht als vak- J lokaal. Het bestuur van de Pastoor van Haarenschool heeft een verzoek in- J gediend om medewerking voor de hiervoor bedoelde uitbreiding van de ze school. Dit verzoek voldoet aan de in de Lager-onderwijswet gestelde eisen. B. en W. stellen dan ook voor tot het verlenen van de gevraagde medewerking te besluiten. Thans is nog niets bekend omtrent het tijdstip, waarop tot realisering van de voor genomen uitbreiding zal kunnen wor den overgegaan. De mogelijkheid van realisering is afhankelijk van de ver krijging van vaste financieringsmid delen (geldlening), waartoe de minis ters van financiën en binnenlandse zaken de nodige, beslissing hebben te nemen. De spoorwegovergang in de Put straat is uit verkeerstechnisch oog punt een grote belemmering voor het verkeer in de Putstraat - Burg. Smee- lelaan. Het gemeentebestuur heeft derhalve contact opgenomen met de N.V. Nederlandse Spoorwegen om te komen tot verbreding van deze spoor wegovergang. Het ligt in de bedoe ling om nog meer spoorwegovergan gen in de gemeente die niet aan de eisen voldoen te verbreden. Om be paalde redenen is het echter slechts mogelijk op korte termijn de recon structie van de spoorwegovergang in de Putstraat te realiseren. De kosten van de verbreding van de spoorweg overgang, welke door de N.V. Ne derlandse Spoorwegen wordt uitge voerd, worden geraamd op f. 10.300. De kosten van aansluiting van het straatwerk aan de verbrede overweg, dat door de gemeente in eigen beheer zal worden uitgevoerd, wordt blijkens de voor U ter inzage liggende begro ting geraamd op f. 6.900, - In het plan Laageinde zijn respec tievelijk 230 woningwetwoningen, 42 vrije sectorwoningen en 8 premiewo ningen gebouwd, welke alle zijn voor zien van centrale verwarming. Deze ivarmte wordt van gemeentewege ge leverd via een centraal ketelhuis. Van de bewoners der woningen wordt in de vorm van een tariefsverhoging een vaste vergoeding geheven als bijdrage in de vaste en variabele kosten der wijkverwarming. Door deze methode worden de kosten van de warmtele- vering over de betrokken huurders verdeeld, ongeacht het aantal radia toren, dat benut wordt. Naar de me ning van zou het aanbeveling verdie nen om tot een billijker verdeling van de stookkosten te komen. Uit een ingesteld onderzoek is ons voorts gebleken, dat diverse bewoners zonder noodzaak radiatoren laten openstaan en bij een te hoog oplopen de temperatuur de ramen openen in plaats van de radiatoren dicht te draaien. Ten gevolge van dit warmte verlies moet harder gestookt worden, hetgeen uiteraard meer brandstof vergt. Teneinde èn een billijker ver deling van de stookkosten te verkrij- Sinds z'n komst in ons land heeft prins Claus werkelijk alles gedaan, om Nederlander te worden onder de Nederlanders, werker onder de werkenden, sportbeoefenaar onder de sportbeoefenaren, echtgenoot naast zijn echtgenote 'en hij zal straks ook wel een vader worden als alle vaders, als zijn zoon aan het vader-beivustzijn toe is. Dat nog niet alle Nederlanders hem op handen dragenoch, dat spreekt vanzelf. Hij heeft zijn afkomst niet mee. Hij heeft ook zijn positie in ons land niet mee. Hooggeplaatsten worden nu eenmaal gauw omlaag gehaald, als hun hele verleden open 'en bloot te kijk wordt gehangen. En toch blijkt het duidelijk dat prins Claus zich waarmaakte. Hij is op eigen kracht op pad gegaan om de Nederlanders te laten zien, dat hij wat mans is. Hij heeft zich met volle energie aan zijn taak op het gebied van de ruimtelijke ordening gewijd. Hij is gewoon tussen alle vierdaagselopers in mee komen wandelen en heeft laten zien, dat hij deel wil uitmaken van het Nederlandse volk. Zijn werk spreekt de meesten nog niet aan. Wat begrijpt men van ruimtelijke ordening? Maar dat hij wil werken en dat hij het voor Nederland doet, zal spoedig tot den volke doordrin gen. Wellicht komt er weldra eens een gelegenheid, zijn werkkracht voor opvallender arbeid te gebruiken. Op zijn komende verjaaxdag, zijn eenenveertigste, woensdag, 6 september a.s. kunnen wij in elk geval wel de vlag hijsen voor hetgeen Z.K.H. tot op heden pres teerde en voor ons volk in 't koninklijk huis betekent. <6> tS gen èn verspilling van warmte tegen te gaan lijkt het B. en W. verant woord over te gaan tot het plaatsen van z.g. warmtemeters op de radiato ren van de centrale verwarming in de woningen evenals zulks is geschied t.a.v. de flats in het Hertog Janpark. In elk van de 230 woningwetwonin gen zijn 7 en in de 8 premiewoningen en de 42 vrije sectorwoningen elk 9 radiatoren aanwezig. De jaarlijkse servicekosten worden eveneens op de huurders verhaald. Doordat de huur ders bij plaatsing van warmtemeters een bedrag zullen gaan betalen naar gelang het warmteverbruik, komt de vaste vergoeding voor stookkosten, welke thans wordt betaald, te verval len. Ten behoeve van het onderwijs in het vak lichamelijke oefening, dat aan de leerlingen van de Hugo de Grootschool (openbare school voor g.l.o.), aan de De Coubertinlaan 6 wordt gegeven, kan niet worden be schikt over een overdekte akkomoda- tie. In verband daarmede dient het onderwijs in het betreffende vak te worden verzorgd op de bij de school behorende speelplaats en het bij die speelplaats gelegen sportveld je. Blijkens van de inspekteur verkre gen inlichtingen komt het onderwijs in vorenbedoeld vak niet voldoende tof zijn recht. De inspekteur schrijft een en ander toe aan het niet be schikbaar zijn van de voor dit vak ge- eigende oefenmiddelen. Voor de Hu- go de Grootschool is een plan in voorbereiding voor de stichting van een gymnastieklokaal bij deze school. Aangezien het nog geruime tijd kan duren voordat tot realisering van dat plan kan worden overgegaan, is in overleg met de inspekteur uitgezien naar middelen om het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de betref fende school meer verantwoord te doen geven. Dat overleg heeft ertoe geleid, dat een kostenbegroting is op gesteld van de in afwachting van het te stichten gymnastieklokaal noodza kelijk aan te schaffen leer- en hulp middelen. Bij het opstellen van deze begroting is er rekening mee gehou den, dat de thans aan te schaffen ma terialen ook in het nog te bouwen gymnastieklokaal kunnen worden ge bruikt. B. en W. stellen de raad voor tot het aanschaffen van vorenbedoel de leer- en hulpmiddelen te besluiten en het terzake benodigde krediet ad f. 6.950, - beschikbaar te stellen. In 1966 zijn meer dan 21.000 Ne derlanders aan kanker overleden. Dit cijfer verstrekte staatsecretaris dr R. J. H. Kruisinga (volgsgezondheid) in een donderdagavond gehouden radio causerie, waarin hij de aandacht ves tigde op de komende collecte ten bate van 't Kon. Wilhelmina Fonds.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1