Gemeenteraad van Waalwijk vergadert dinsdag Sporthal in Vlijmen wordt zaterdag officieel geopend Baardwijksestraat 22 Waalwijk BOERENLEENBANK Waalwijk Nieuwe Volks-bedrijfswagen comfort van personenauto VERS VAN DE PERS Op maandag 28 augustus 1967 is ons geheel gemo derniseerd bijkantoor: in gebruik genomen. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 SEPTEMBER 1967 2 Schoenwinkeliers houden show Zware strijd in Kanton Vliegtuig met elf Fransen spoorloos Constructie Vloer Verwarming Verlichting De oorlog werd in Zwitserland gewonnen Misdaad en roddelpraat De vrouw met het vosje De kelders van het Vaticaan Ontmoetingen op de heuvel Net beleg van het Alcazar De lichtjes van Tokio Het kantoor is geopend van: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.15 op vrijdagavond van 7.00-900 uur. Hoofdkantoor Markt 8 - Tel. 3290 Bijkantoor Baardwijksestraat 22 - Tel. 2269 Dinsdag 5 september komt de raad van Waalwijk in openbare vergade ring bijeen. De agenda luidt 1. Vaststelling van de notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van f. 20.000, - voor bestrating van opslagplaat sen van de gemeente licht- en waterbedrijven. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van f. 23.544, voor de uitbreiding van de gas-, elektriciteits- en watervoorzie ningen en van openbare verlich ting op het industrieterrein aan de haven. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van f. 22.500, - voor de aanleg van een hoog spanningskabel vanaf het trans formatorstation Engelsestr. naar de Irenestraat en de inrichting van een hoogspanningsruimte. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet groot f. 147.940 t.b.v. de verdere uitbreiding van de gas-, elektriciteits- en water voorzieningen en van de open bare verlichting in het bestem mingsplan „Groenewoud". 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van f. 44.000, - voor de aanleg van verspreide dienstaansluitingen alsmede voor de aankoop van meters ten be hoeve van de gemeente licht- en waterbedrijven. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van f. 30.000, - ten behoeve van de omlegging van de hoogspanningskabel in de Zomerdijkweg. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van f. 24.618, - voor de aankoop van 110 kleine badgeysers voor het gemeentelijk gasbedrijf. 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van f. 4.020, - voor de bouw van een garage bij de woning Mr van Bossestraat 26. 11. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Ne derlandse Spoorwegen tot be schikbaarstelling van een krediet groot f. 17.200,— terzake van de reconstructie van de spoor wegovergang Burg. Smeelelaan - Putstraat. 12. Voorstel tot het beschikbaarstel- len van 'n krediet groot f. 18.060 voor 't aanbrengen van warmte meters op de radiatoren van de centrale verwarmingsinstallaties, aanwezig in resp. 230 8 wo ningwetwoningen en 42 vrije sec tor woningen in het plan Laag einde. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van f. 6.950,- voor de aanschaf van een oefen set ten behoeve van de lichame lijke oefening aan de openbare lagere school. 14. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor de uitbreiding van de Past. van Haarenschool met 7 lokalen. 15. Voorstel tot verkoop van grond gelegen aan de Jasmijnhof in het plan Groenewoud aan de firma Couwenberg en Kleijngeld te Waalwijk. 16. yoorstel tot verkoop van grond, gelegen ten zuiden van de Ber kenlaan en aan de Jasmijnhof in 't plan Groenewoud aan 'Hoefs- ven' N.V. te Waalwijk. 17. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Burg. Smeelelaan in het plan Meerdijk aan H. J. M. Appels Automobiel- en Gara gebedrijf N.V. te Waalwijk. 18. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen ten zuiden van de Elzen- weg van de Erven P. J. Mom bers. 19. Voorstel tot vaststelling van een tweetal verordeningen ter uitvoe ring van de Drank- en Horeca- wet. 20. Voorstel tot le wijziging van de Legesverordening 1967. 21. Voorstel tot vaststelling van de Politieverordening Haven Waal wijk. 22. Voorstel tot benoeming van leden van de Commissie van Advies in gevolge de Woonruimtewet '47. 23. Begrotingswijzigingen. De Federatie van Schoen winke liersorganisaties toont op woensdag 5 september de voorjaars- en zomer collecties van 1968. De show wordt gegeven in het gebouw Musis Sa crum in Arnhem tijdens de 2-daagse schoenenexpositie van de federatie. Aan de expositie op 5 en 6 septem ber nemen ongeveer 30 schoenfabri kanten deel. De expositie is voortge komen uit de middagschoenenshow, die de laatste jaren is gehouden. Was dit niets geweest voor onze nieuwe expositie-hal. Drieduizend mensen zijn in de Chinese provincie Tsjekiang om 't leven gekomen tijdens een week van gevechten tussen voor- en te genstanders van Mao Tse-Toeng, zo heeft volgens het Japanse blad „Ma- naisji Simboen" Radio-Moskou ge meld in een voor Azië bestemde uitzending. Het aantal gewonden zou nog veel groter zijn. Vierdui zend huizen zijn volgens 't bericht verwoest. Een patrouillevliegtuig van de Franse marine met elf man aan boord, wordt vermist boven zee in de buurt van Noorwegen. Het toe stel, een tweemotorig Breguet At lantic, had omstreeks het middag uur op zijn basis moeten terugke ren van oefeningen boven zee. Donderdagmiddag is een begin gemaakt met een grote opsporings operatie, waaraan Franse, Britse, Amerikaanse en Noorse1 vliegtuigen deelnemen. De Breguet Atlantic is een vlieg tuig voor onderzeebootbestrijding, uitgerust met luchttorpedo's en conventionele bommen. Het vlieg tuig kan dieptebommen met atoom- lading vervoeren, aldus de Franse Marine. Er is niet meegedeeld of 't vliegtuig deze atoomwapens aan boord had. AMERSFOORT Een nieuwe Volkswagen bedrijfswagen ver schijnt binnenkort op de Neder landse wegen. In de VW-fabriek in Hannover is de productie begonnen van een bedrijfswagen, die voldoet aa nalle eisen van comfort en vei ligheid, die de bestuurder van een personenwagen aan zijn auto stelt. Enkele van de opvallendste eigen schappen van deze nieuwe VW zijn: een unieke achterasconstructie, die tot nu toe slechts op sportwagens te vinden was; voorwielophanging door middel van kogels; een ge scheiden remsysteem; een frisse Op zaterdag 9 september zal de officiële opening plaatshebben van de nieuwe sportzaal, gelegen bij het sportpark 'De Hoge Heide' aan de Pieter Breughelstraat, Wijk Vliedberg te Vlijmen. Deze door de N.V. Vaessen te Vught in samenwerking en overleg met de dienst gemeentewerken te Vlijmen gebouwde sportzaal is solide van bouw, goed van architectuur, prima uitgerust qua verlichting, vloeren, sanitair, verwarming en inrichting. Kortmom een modelzaal, in alle opzichten geschikt voor gymnastiekonderwijs en sport. De zaal werd ontworpen door de architect A. A. Buenen te 's Hertogenbosch. De hoofdafmetingen van het ge bouw bedragen 35,08 x 23,56 m. De sporthal zelf heeft een nuttige op pervlakte van 16 x 28 m en een vrije hoogte van 7 meter. Om de zaal liggen in een laagbouw - vrije hoogte 2,65 m - de toeschouwers ruimte, de kleed- en wasgelegen heden, toiletten, scheidsrechters- vertrekken, centrale verwarming- en EHBO-ruimten en een toestellenber- ging met een oppervlakte van 14,07 x 3,75 m. Het gebouw is gefundeerd op staal en is opgebouwd rond een staalcon structie van stalen spantpoten waar tussen stalen vakwerkliggers. Over deze vakwerkliggers liggen stalen gordingen waarop de normale hou ten gordingen ter ondersteuning van de dakbedekking zijn bevestigd. De laagbouw is evenals de hoogbouw uitgevoerd met platdak. De laag bouw en de eindgevels van de hoog bouw zijn opgetrokken in traditio neel metselwerk en in twee soorten baksteen. De binnenwanden zijn uitgevoerd in schoon mjetselwerk van pora- bloc's, uitgezonderd de wasruimten en toiletten, welke geheel zijn be tegeld. De plafonds in de zaal en laagbouw zijn samengesteld uit vurenhouten deeltjes. De daglicht- voorziening in de zaal wordt ver kregen door 4 m hoge stalen ra men over de volle lengte van de langgevels. De zaal heeft een vloer van 6 mm kurklinoleum op een onderlaag van 2 mm kurkcement. Deze afdekvloer is aangebracht op een 5 cm dikke afwerkvloer, waaronder een beton nen ondervloer ter dikte van 12 cm. Tussen ondervloer en afwerkvloer is een isolatielaag aangebracht. In het gebouw is een hetelucht- verwarmings-installatie geplaatst, welke d.m.v. een geheel automa tisch werkende hogedruk-gasbran- rier een capaciteit heeft van 160.000 kcal/h, waardoor in de zaal een temperatuur van 15° C kan worden onderhouden. De hete lucht wordt via geïsoleerde kanalen onder de vloer in de diverse vertrekken in geblazen. De zaal heeft een kunstverlich- tinig, bestaande uit 20 stuks gloei lampen, elk 500 Watt, welke ver deeld over het plafond, in 40 arma turen zijn ondergebracht en een al gemene verlichtingssterkte geven van 350 lux. In de zaal kunnen de volgende takken van sport worden beoefend: turnen, gymnastiek, volleybal, zaal handbal, basketbal, korfbal, tennis, badminton, judo. De sporthal wordt zaterdagmid dag door burgem. mr. L. Schweit zer om 14.15 uur officieel geopend. Na de opening zijn er sportdemon- straties en -wedstrijden. luchtinstallatie; vergrote laadruim te en verstelbare rugleuningen. De nieuwe VW bedrijfswagen is de opvolger van de meest succes rijke bedrijfswagen ter wereld. Van dat type werden er meer dan 1,8 miljoen geproduceerd. Alleen al in Nederland bereikte deze betrouw bare, zuinige en veelgeprezen auto een verkooprecord van ver over de honderdduizend eenheden. Er zijn verschillende modellen leverbaar: bestelwagens, bestelwagens met ver grote laadruimte, pick-up, pick-up met dubbele cantine, combi en onder de naam „Clipper" busjes voor personenvervoer. Bij de constructie van de nieuwe VW bedrijfswagens is grote aan dacht besteed aan het comfort en de veiligheid van de bestuurder, die vaak vele uren per dag in zijn auto doorbrengt. Tot de standaarduitvoe ring behoren o.a. een gescheiden remsysteem, bevestigingspunten voor autogordels, verstelbare rug leuningen met vergrendeling, grote buitenspiegels aan beide zijden, een frisse Lichtinstallatie met verstel bare openingen en een dashboard waarop alle instrumenten en be dieningsknoppen overzichtelijk zijn gegroepeerd. De royale voorruit uit één stuk en panoramisch - geeft een goed uitzicht naar alle kanten. De laad. c.q. passagiersruimte bij dit type wagen is standaard voor zien van een schuifdeur. Doordat de voorzittingen gescheiden zijn, is een snelle doorgang naar deze ruim te mogelijk. Het lossen kan snel en zonder hinder voor het verkeer ge schieden. De carrosserie is zelfdra gend met frontbesturing. De lang gerekte zijwanden geven de wagen een sprekend uiterlijk. Met 'n laad vermogen van vijf kubieke meter en een nuttig laadvermogen van 1100 kg., zet de nieuwe Volkswagen bedrijfswagen niet alleen de veel zijdige traditie voort van zijn voor ganger bij de inzet in velerlei be drijfstakken, maar de technische vooruitgang heeft vele principiële vernieuwingen mogelijk gemaakt. De motor is een nieuw ontwikkel de 1,6 liter motor, die achterin is geplaatst. Zij heeft een staand ven tilatorhuis en een vermogen van 57 SAE PK bij 4400 omwentelingen per minuut. De verbeterde weglig- ging wordt verkregen door de op hanging met schrage driehoeksge leiding en twee kruiskoppelingen aan iedere zijde van de achteras en door de kogelophanging van de voorwielen. De benzinetank heeft een inhoud van ongeveer 60 liter (vorig model 40 liter). Bij 'n DIN- verbruik van 10,4 liter/100 km., be tekent dit een gemiddelde actiera dius van meer dan 500 kilometer, afhankelijk van rijstijl en verkeers- intensiviteit. De maximumsnelheid is 105 kilometer per uur en 't toe laatbaar totaalgewicht 2175 kg. Bij Bruna Utrecht/Antwerpen ver scheen in de serie Bruna Boeken: door Pierre Accoce en Pierre Quet. Er moge dan in de Tweede Wereld oorlog in Zwitserland geen gevechten geleverd zijn, hoe voornaam Zwit serland tijdens die oorlog echter ge weest is, van hoeveel betekenis voor al voor de gevechten op het Russische front, blijkt uit dit boek. In Zwitser land bevond zich namelijk iemand, die rechtstreeks uit het Führerhauptquar- tier berichten ontving over alle op handen zijnde operaties, vooral over die op het oost-front. Van wie? Van vrienden; maar wie dat waren ia. tot op heden niet bekend geworden. De Russen hebben van deze inlichtingen, die vanuit Zwitserland doorgeseind werden naar Moskou, een dankbaar gebruik kunnen maken. Een boek dat zich laat lezen als de spannendste de tective! Onverwachts kan een dorp of een kleine stad, waar iedereen iedereen kent, overspoeld worden door rod delpraat, en zo verging het ook Southersham, een plaats in Enge land die u op geen kaart zult vin den. Op „Peacocks Hall wel het laatste huis waaraan men zou den ken was het allemaal begonnen. De patiënte heette Francia Forde, een gecompliceerd en verwend vrouwtje dat op mannen een on weerstaanbare aantrekkingskracht uitoefende. Ze was in bewusteloze toestand aangetroffen en de vrou welijke arts die haar behandelde, had ogenschijnlijk het beste met haar voor. Toch zou hij zichzelf heel wat ellende bespaard hebben als zij de patiënte maar aan haar lot had overgelaten. Al gauw gin gen er praatjes rond: Francia Ford was geen onbekende voor de arts en deze had alle reden om haar te haten. Toen er een slaapmiddel werd vermist dat bij overmatig ge bruik dodelijk kan zijn, kwamen de tongen in Southersham pas goed los Twintig jaar lang leidde Violette Leduc in Parijs een monotoom en uitzichtloos bestaan. Maar door haar autobiografische roman „De bastaard" (De Bezige Bij) werd zij op slag beroemd, een succes waar van zij zelf heeft gezegd dat het eigenlijk te laat kwam. Inmiddels heeft zij de nodige afstand tot de jaren van armoede kunnen nemen om te komen tot het kleine mees terwerk „De vrouw met 't vosje", waarin zij acht dagen beschrijft van 't leven van een straatarme vrouw die met suikerklontjes en een paar aardappels in leven probeert te blij ven. Haar enige, dierbare bezit is een goedkoop en kaalgeworden vos je, dat ze uit een vuilnisbak heeft opgediept. Ze is bereid het te ver kopen om niet tot de bedelstaf te vervallen, maar ze wordt op straat gezet, zonder pardon en met haar vosje. De beslissing om te gaan be delen opent voor haar een poëtisch universum, waarin zij een nieuw geluk met haar vosje ervaart Met de figuur van Laf cadio gaat Gide alle grenzen te buiten: een lafaard die doodt om te bewijzen dat hij tot de sterken behoort, is een armzalige figuur, schreef Mau rice Lime, een criticus zonder hu mor. Want alleen als men Les caves du Vatican leest als een ernstig be doelde realistische roman, moet men dit oordeel onderschrijven, zo als men zich dan ook zal ergeren aan het caricaturale van de figuren en het gezochte en overdrevene van de avonturen. Gide schreef met zijn Caves echter geen psychologisch drama, maar „une soitie", 'n klucht. Het onder de kluchtliggende thema geeft het boek echter een ontstel lende actualiteit. De dufheid van de kleinburgerlijkheid en de vrome be driegerijen zijn van alle tijden. Les caves du Vatican is een van de vele boeken waarin Gide het recht van de mens verdedigt om naar eigen aard en aanleg, volgens zijn eigen wet te leven. Anne Philipe's literaire faam werd met haar eerste boek snel, maar overtuigend gevestigd. De weduwe van de beroemde acte-ur Gérard Phi- lipe gaf in „Niet meer dan 'n adem tocht" ook als Wit Beertje ver schenen een bewonderenswaar dige meditatie over liefde en dood, in een taal van een merkwaardige zuiverheid. In haar tweede boek „Ontmoetingen op de heuvel" haalt Anne Philipe een curieuze op voedingssituatie de literatuur bin nen: een moeder en een tienjarige dochter, die als vriendinnen van ge lijke leeftijd met elkaar omgaan Uit de subtiele weergave van hun gesprekken rijst het beeld op van een volwassene die zich herinnert een kind te zijn geweest en van een kind dat dat hartstochtelijk begeert een volwassene te worden. De taal is van een uiterste tederheid en eenvoud. De vertaling van Clare Lennart doet aan de gevoeligheid van het origineel alle recht. In juli 1936, aan het begin van de Spaanse burgeroorlog, barricadeer den ruim 1800 nationalistische op standelingen zich in de militaire academie het Alcazar te Toledo. Gedurende tien dramatische weken wisten zij zonder hulp van buitenaf stand te houden en tenslotte wer den zij ontzet. In deze geschiedenis is de hoofd persoon een obscure kolonel die tot de held van het nationalistische Spanje werd. Hij is omringd door even verdwaasde mensen die niet temin het onmogelijke waar maken -door hun operette-achtige opvattin gen over heldendom in de praktijk te brengen. De schrijver laat er geen twijfel over bestaan dat het heldendom van deze opstandelingen Spanje niet vooruit heeft geholpen, want hij besluit zijn boek: Het Al cazar is uit het puin herrezen en de voornaamste export van Toledo be staat nog steeds uit priesters en sol daten. Frederica de Cesco schreef dit ver haal en Dolf Verroen vertaalde het uit het Frans. Het is een verhaal van het jonge meisje Mariko in de miljoenenstad Tokyo, voor ons misschien de stad van het hele oude en tegelijk heel mo derne sprookje, maar voor haar be woners een plaats waar je voor je da gelijks brood moet werken en voor een goede boterham hard moet wer ken zelfs. Mariko wordt d,oor hard werken en gestaag volharden een suc cesvol schrijfster maar voor haar wordt het succes de bron van droef heid en ellende, want haar jeugd vriendinnen en -vrienden verdwijnen uit haar leven en haar grootste vriend haar liefde, Yasuo, meent dat de doof tussen haar en hem zo groot geworden is, dat hij uit haar leven moet verdwijnen. Mariko, rijk en ge vierde blijft alleen achter.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 2