WAALWIJK Egypte kan het toerisme als inkomstenbron niet missen Wereldkamp Heerlen ioenschappen in cijfers Waaiwijkse zwemtitels in handen van Annelies Hellings en Albert Moeling HET DEBACLE VAN EGYPTE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 SEPTEMBER 1967 Lof voor Wim Suer- mondt bij installatie pastoor Stevens INZET JUKRATA' nog steeds ONVOLDOENDE K.M.H.C. Waalwijk Meer dan 2.775 miljoen gulden aan nieuwe levensverzekeringen Toestand van minister Schröder is zorgwekkend Toeristische attracties staan leeg te wachten „We hebben vrede nodig" Ontevreden Slecht uitgerust leger Wethouder A. v. d. Broek uit Waspik in ziekenhuis Voor ruim 50 mille sigaretten gestolen Gift van Prins voor Rode Kruis r-- Zaterdag j.l. werd het door bouw pastoor P. Stevens, oud-moderator van het Dr. Mollercollege te Waal wijk, gerealiseerde kerkgebouw te Eindhoven door Mgr. J, Bluyssen, bisschop van Den Bosch, ingezegend waarna pastoor Stevens werd ge ïnstalleerd. Dat deze nieuwe Thomaskerk in de Eindhovense wijk Oude Gracht, een produkt is van de gezamelijke inspanning van de bewoners van Waalwijk, zou te veel zijn gezegd, doch deze stad heeft toch wel ze ker haar inbreng gehad. Een aan tal jaren van zijn leven bracht oud- moderator Stevens in Waalwijk door en maakte daar enorm veel vrienden. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat bouwpastoor Ste vens voor financiële hulp een be roep deed op Waalwijk. En dat dit beroep niet tevergeefs was, bewees het respectabele bedrag dat iedere maand van Waalwijk naar Eind hoven verdween. Voor een ander facet van deze nieuwbouw maakte eveneens een Waalwijker bijzonder verdienstelijk. De Thomaskerk-ontwerpen door het architectenbureau Taen, Nix en van Hasselt uit Utrecht, kreeg n.l. zijn artistieke vormgeving van de Waaiwijkse kunstenaar Wim Suer- mondt, die flit in tegenstelling tot elders, geheel alleen tot stand bracht Aan lof-uitingen aan het adres van deze artiest heeft het dan ook niet ontbroken. De Waaiwijkse belang stelling voor het werk van pastoor Stevens was bijzonder groot. GEMEENTERAAD WAALWIJK GING OP EXCURSIE De raad van de gemeente Waal wijk is vrijdag op excursie geweest. Burgemeester, secretaris, raadsle den en enkele hoofden van dienst brachten een bezoek aan de ge meente Apeldoorn. Gaarne hadden wij deze week 'n ander geluid laten horen, vooral voor de vele deelnemers die trouw elke week hun formuliertje hebben ingevuld. Wanneer wij het netto resultaat van de afgelopen vier we ken beschouwen dan blijkt dat het tekort aan zaalhuur niet is verze kerd en dat wij terug zullen moe ten vallen op de steun van de ge meente Waalwijk voor het hehoud van onze verenigingen. Jammer is het daarom dat wij niet over de iuiste gegevens kunnen beschikken. Wij gaan ondanks dit pessimistisch geluid met goede moed de laatste week in en zullen trachtten wat van het verloren terrein goed te maken. Wij vragen nog een week de steun van alle medewerkers en deelnemers. Deze week kunnen we nog veel. ja zelfs heel veel goed maken. Laat ons afspreken: „met ons allen op naar de zeshonderd gulden". Dank U bijvoorbaat. Inzet deze week 392.00, le prijs de heer Marks. Bredero- riëlaan 6. Waalwijk met 392,01. Hij ontvangt f 58,80. 2e prijs mevr. de Bruiin-Pompe,. v. d. Merwedelaan 17, Waalwijk met 392,08. Zij ontvangt f 39,20. 3e prijs de heer P. Koonmans, Molenstraat 28. Raamsdonk met 392.10 Hij ontvangt f 19,60'. UITSTAPJE KLANTEN CAFÉ ,,'T NIEUWE CENTRUM" Hiertoe uitgenodigd door de eige naars van café ,.'t Nieuwe Cen trum". hoek Pater v. d. Elzenstraat- Mf?r. Zwijsenstraat te Waalwijk, dé heer en mevrouw D. van Rijsdijk- Jonkers, maakten de vaste klanten van dit café met hunne dames don- Herda" j.l een excursie naar „De Drie Hoefijzers" te Breda, waar al len zich na een rondleiding te goed honden doen aan het product van deze bekende bierbrouwerij. Hier van werd een dankbaar gebruik eemaakt. Van Breda ging dé tocht naar Oosterhout waar in hotel .;De Kanonnier" een diner werd aange boden en waar men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Uiterst vol daan jegens de heer en mevrouw van Rijsdi.ik-Jonkers. keerde het ge zelschap in de kleine uurtjes in Waalwijk terug. INBREKER AANGEHOUDEN In samenwerking met. de nolitie van Helmond is woensdag j.l. een zekere W. van L. aangehouden, die bekende bij een inbraak in Waal wijk eer, grote partij schoenen te hebben gestolen. De man wordt vandaag voorgeleid. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: doublé hangertje, ballet schoen, stemvork, drie sleuteltjes, groene step, grijze regenbroek, bei ge werkjas, schooletui, Duitse her der. Verloren: gouden armband', horloge, sleutelring, boekentas, regenjas, di verse portemonnaies. boekentas, Si amese kat. kinderfiets, boekentas. Waalwijk heeft het afgelopen week einde het seizoen '67-'68 geopend met het traditionele in alle opzich ten geslaagde seniorentournooi. Het hockeyfestijn werd zaterdagavond geopend met een bal, waarop reeds vele deelnemende verenigingen acte de nrésence gaven en dat derhalve druk bezocht was. Zondag was de dag van de actieve sport. Wethouder v. Heeswijk opende het tournooi. In een halve competitie bekampten zowel de heren als de dames elkaar. De spieren konden worden losgewerkt en diverse elf talcommissies kregen de gelegenheid voor een laatste experiment voor de competitie die a.s. zaterdag van start gaat. Bij de heren was het de captain van Pelikaan uit Roosen daal, die de le prijs mocht ontvan gen van de voorzitter van Waal wij ks Belang, de heer J. de Kort, bij de dames de captain van Sittard. Zowel de heren als de dames van KMHC slaagden er niet in tot de prijzen door te dringen: Dames 1: 5e plaats 5 2 0 3 4 83 Heren 1: 4e plaats 5 0 5 0 5 11 De Waaiwijkse heren boekten wel in zoverre succes, dat zij de eerste prijswinnaar Pelikaan één punt af handig maakten en zich daarmee gedeeltelijk revancheerden voor de grote nederlaag '/an de vorige week. Resumerend: 'n weekend van sport en ontspanning, waarop geen des sonant werd gehoord en waarop ve le hockeyliefhebbers nog lang zul len terugzien. AGENDA Woensdag 8 uur: repetitie dames koor in ,,De Twee Kolommen". Zondag 12 uur: repetitie mannen koor in „Do Twee Kolommen". OPENBARE LEESBIBLIOTHEEK Grotestraat 196a, Waalwijk Aanwinstenlijst van de Openbare Bibliotheek. Chantage onder water L. Deighton Een Engelse spion krijgt de op dracht een Duits oorlogswrak te zoeken, dat bij Portugal op de bo dem van de zeer rust. Een verre glimlach F. Sagan Wat louter als afleiding in haar vrij eentonig bestaan was begonnen, wordt voor een Parijse studente de ervaring die haar leven tijdelijk 'n andere glans geeft. Maigret en de gangsters G. Simenon Maigret heeft alle moeite om een Parijse politie-inspecteur uit de han den van een troep gangsters te be vrijden. De bittere erfenis A. Schlesinger Overzicht van de voorgeschiedenis van de oorlog in Vietnam, bespre king van de huidige situatie en een voorspelling voor de toekomst. Een huisbewaarder S. Vestdijk Het verzoek van een bewonderde oudere vriend, om tijdens zijn her haalde afwezigheid huis en kind te bewaiken, geeft een student de ge legenheid de oorzaken van diens ge heimzinnig gedrag en karakter na te speuren en te ontraadselen. De stad en dokter Moore A. Young De geneesheer-direkteur van een ziekenhuis in 'n kleine plattelands gemeente in de Verenigde Staten, kampt met veel moeilijkheden als zijn ziekenhuis met de ondergang wordt bedreigd. De groene baret; Franse comman do's in de tweede wereldoorlog. Ph. Kieffer Verslag van het aandeel van de Franse troepen aan de invasie in Normandië, waarbij voornamelijk de strijd in Normandië en op de Zeeuwse eilanden wordt beschre ven. Mao Tse-toeng G. Paloczi-Horvath Levensbeschrijving van de dictator Mao Tse-toeng met daaromheen verweven de geschiedenis van Chi na, vanaf de oprichting van de com munistische partij in 1921 tot 1966. Op de Walletjes te Amsterdam is een 28-jarige vrouw vermoord; in hetzelfde vertrek waar in 1963 de 18-jarige Sonja Kilsdonk om het leven werd gebracht. In Vietnam zijn de beide generaals Theu en Ky tot president en vice- president herkozen. Voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek tonen aan dat in de eerste drie maanden van dit jaar voor een hoger bedrag aan nieu we levensyerzekeringen tot stand ge komen is dan vorig jaar in dezelfde periode. Er werd voor een totaal ver zekerd bedrag van 2.775 miljoen gul den aan nieuwe verzekeringen afge sloten. In 1966 was dit 2.233 mil joen gulden, zodat er een stijging van 542 miljoen gulden of ruim 24% heeft plaatsgevonden. In de sector renteverzekeringen, d.w.z. verzeke ringen die periodieke uitkeringen ga randeren, werden nieuwe verzekerin gen afgesloten voor een bedrag van 1.426 miljoen gulden tegen 1.061 miljoen gulden in dezelfde periode van het vorig jaar. Bij de kapitaal verzekeringen (verzekeringen die een uitkering-ineens garanderen) was dit 1.231 miljoen gulden (1.061 miljoen gulden in '66) en in de sector volks verzekeringen (kleine verzekeringen) 117 miljoen gulden tegen 110,5 mil joen gulden in 1966. Uit deze cijfers valt af te leiden dat in vergelijking tot hetzelfde tijdvak van verleden jaar, de belangstelling voor het tref fen van financiële toekomstvoorzie ningen toegenomen is, aldus bericht het Bureau Voorlichting Levensverze kering. De West-Duitse minister van de fensie, Gerhard Schroder (56) heeft een hartaanval gehad 'en wordt in 'n ziekenhuis in Hamburg verpleegd. Zifn toestand is zorgwekkend. Aanvankelijk heette het, dat de mi nister in zijn vakantieverblijf in Kam pen op het eiland Sylt in de Noord zee een val had gemaakt in zijn bad kamer en dermate ongelukkig terecht was gekomen, dat hij ernstige ver wondingen had opgelopen. Deze uit leg stamde van zijn vrouw. Later evenwel werd dit in Bonn tegenge sproken. „Stoornissen in het hartrit me" werd toen als verklaring gege ven. Per speciaal vliegtuig is de zieke minister van Sylt naar Hamburg ver-! voerd. De Egyptische minister voor Toerisme, Amin Shaker, die twee maanden geleden - namelijk vlak voor het uitbreken van de oorlog met Iraël - nog openlijk verklaarde dat ,,het verpletteren" van de staat Israël belangrijker was dan de buitenlandse toeristen, die hun geld in Egypte besteden, heeft tegenover een groep Nederlandse journalisten in Cairo verklaard dat Egypte het toerisme als inkom stenbron niet kan missen. Gewoonlijk bracht het miljoenen guldens in het laatje, maar sinds de oorlog hebben de vakantiegangers de Egyptische pyramiden gemeden. Duizenden mensen, die in het be ging van dit jaar hun vakantiereis naar Egypte reeds hadden be sproken, hebben deze naar aanleiding van de spanningen in het Midden-Oosten geannuleerd. In Cairo, Luxor 'en andere toeristische plaatsen staan de hotels leeg. De dikwijls vrij nieuwe, luxueuze ho tels met een capaciteit van enkele honderden bedden tellen slechts een handjevol gasten of hebben hun deuren met planken dichtge spijkerd. Het personeel is naar huis gestuurd. Vele mensen hebben hun baan verloren. Op diverse plaatsen langs de Nijl is men nog bezig met de bouw van nieuwe hotels. Bij de pyramiden van Gizeh ston den vroeger de vakantiegangers in rijen te wachten om ze van binnen te bezichtigen. Thans wachten de rondleiders in verveling af totdat er zich iemand meldt. De kamelen drijvers, die enkele maanden gele den nog honderden buitenlanders hun eerste rit <>P een kameel lieten maken, hebben thans niets te doen. De paardenkoetsjes in Luxor staan tijdenlang onder de bomen langs de Nijl te wachten op een opdracht. Ook de schoenenpoetsers langs de straten hebben minder te doen dan voorheen. Egypte staat er economisch niet best voor. De oorlog heeft miljarden gulden opgeslokt en diverse bron nen van inkomsten, o.a. het Suez- kanaal, zijn afgesneden. Nu ook 't toerisme geen geld meer in het laatje bracht, werd de situatie langzamer onhoudbaar. Er moest iets gebeuren. Daarom nodigde de minister van toerisme een aantal Nederlandse journalisten uit om de situatie in het land te bekijken. De meeste mensen huiveren ervoor om een land te bezoeken dat nog niet zo lang geleden in een hevige strijd was gewikkeld met zijn buurstaat en waar de spanningen nog niet ge heel zijn verdwenen. In feite wordt In het Gemeentelijk Zwembad Het Hoefsven werden gisterende Waai wijkse Zwemkampioenschappen ge houden. De deelname was minder groot dan in de voorgaande jaren, wat waarschijnlijk te wijten was aan de weersomstandigheden en het reeds ver gevorderde zwemseizoen. Misschien verdient het aanbeveling om de kampioenschappen in de ko mende jaren enige weken vroeger te verzwemmen. De titels bij de dames en heren kwamen dit jaar in nieuwe handen terecht. Bij de dames was dit de veelbelovende An nelies Hellings en bij de heren Al- bert Moeling, die sinds enkele maanden in Waalwijk woonachtig is en zijn zwemopleiding in Rotter dam, met zijn veie gerenommeerde clubs, heeft gehad. De oude titelhouders waren resp. Toos Hulst en Peter van Bracht. Bij de overige leeftijdsgroepen viel het goede zwemmen op van Bert Spit- ters en Jan Scholt in de leeftijds groep van 14 en 15 jaar. Bij de meisjes toonde Annemieke Hol zich het sterkste, na enkele spannende duels met Marleen Schalken. Na af- PROFS 1 en wereldkampioen Eddy Merckx België, 265,180 km in 6 uur 44 min. 42 sec. (gem. 39,318 km. p. uur); 2. Jan Janssen, Ned., z.t.; 3. Ramon Saez, Spanje, z.t.; 4. Gianni Motta, It., z.t.; 5. Jos van der Vleuten, Ned. z.t.; 6. Lasa, Spanje, op 2.05; 7. Van Rijckeghem, B., z.t.; 8. Dancelli, It., z.t.; 9. Boons, B., z.t.; 10. Hagmann, Zw., z.t.; 11. Peter Post, Ned., z.t.; 12. Foucher, Fr. z.t.; 13. Wolfshohl, Did., op 8.03; 14. Altig, Did., op 8.25; 15. Gerben Karstens, Ned., z.t.; 16. Busso, It.,; 17. Harrie Steevens, Ned. z.t.; 18. Riotte, Fr. z.t.; 19. Leme- teyer, Fr. z.t.; 20. Jan Harings, Ned. z.t.; 22. Wim Schepers, Ned. z.t.; 24. Poulidor, Fr-., z.t.; 29. Gimondi, It., z.t.; 30. Balmanion, It., z.t. 36. Pin- geon, Fr., z.t.; 42. Aimar, Fr. z.t. AMATEURS 1. Graham Webb, G.B., 198.885 km in 4 uur 58 min. 43 sec.; 2. Claude Guyot, Fr.; 3. René Pijnen, Ned. 4. Jörgen Hansen, Den., allen z.t.; 5. Curt Soederlund, Zweden, 4.58.43; 6. Ger Harings, Ned., 7. De Vlae- minck, Belg., 8. Bianco, It.; 9. Lu cas, Sp.,; 10. Monsere, B.; 11. Bra- mucci, It.; 12. Conti, It.; 13. Dole- sal, Tsj.-Sl. 14. Ampler, O.Dld., op 36 sec.; 15. Giaccone, It. op 2 min. 2 sec.; 16. Duyndam, Ned. op 3.50; 46. Harrie Jansen, Ned., op 6.34; 51. Rini Wagtmans, Ned, z.t.; 67. Henk Nieuwkamp, Ned. z.t. DAMES 1 en wereldkampioen Beryl Burton, G.B., 53.036 km (4 ronden) in 1 u. 26 min. 30 sec. (gem. 36,787 km); 2. Zadorozhnaya, Sovjet-Unie, op één min. 47 sec.; 3. Konkina, Sovjet- Unie op 5.47; 4. Yudina, Sovjet- Unie, z.t.; 5. Smits, België, z.t. 6. Ni- kolaeva, Sovjet-Unie. z.t.; 7 Keetie Hage, Ned., z.t.; 8 Elsie Jacobs, L., z.t.; 9. Samoletova, Sovjet-Unie, z.t. 10. Van den Broeck, België, op 6,33. 11. Hennie Hondeveld, Ned., z.t.; 16. Jannie Jonkers, Ned., op 6.41; 21. Bella Hage, Ned., op 7.12; 22. Irene Paul, Ned., z.t.; 23. Truus Smulders, Ned., op 816. loop van de wedstrijden reikte de heer B. Wolters, voorzitter, aan de diverse winnaars de prijzen uit die uit medailles en diploma's beston den voor de eerste drie aankomen den. De gedetailleerde uitslagen wa ren: 100 meter rug,slag dames: Jeanne Pullens 1.46.3. 25 meter vrije slag jongsen tot en met 11 jaar: Alex Melius 0.20.-. 25 meter vrije slag meisjes tot en met 11 jaar: Ineke Hol 0.23.9. 100 meter schoolslag meisjes 14 en 15 jaar: Marleen Schalken 1.56.1. 50 meter rugslag jongens 12 en 13 jaar :Gerard de Graa-uw 55.9. 100 meter rugslag he ren: Albert Moeling 1.32.7. 100 me ter schoolslag jongens 14 en 15 jaar J. Scholt 1.32.5. 50 meter rugslag meisjes 12 en 13 jaar: I. Raayma- kers 48.8. 100 meter schoolslag da mes: Annelies Hellings 1.40.1. 50 meter schoolslag jongens 12 en 13 jaar: Frits van Gelder 50.1. 50 meter I vrije slag jongens 14 en 15 jaar: B. I Spitters 33.-. 50 meter rugslag meis jes 14 en 15 jaar: A. Hol 50.8. 100 meter schoolslag heren: A. Moe ling 1.38,-. 25 meter rugslag meis jes tot en met 11 jaar: Ineke Hol 26.2. 25 meter rugslag johgens tot en met 11 jaar: Alex Melius 29.-. 50 meter schoolslag meisjes 12 en 13 jaar: Ineke Raaymakers 50.8. 50 meter rugslag jongens 14 en 15 jaar Erik Sohoemakers 52.1. 25 meter schoolslag meisjes tot en met 11 jaar: Annelies Ketelaars 26.9. 50 meter vrije slag jongens 12 en 13 jaar: Gerard de Graauw 40.1. 50 meter vrije slag meisjes 12 en 13 jaar: Ineke Raaymakers 44.2. 25 me ter schoolslag jongens tot en met 11 jaar: Jan Richters 25.1. 50 meter vrije slag meisjes 14 en 15 jaar: An nemieke Hol 43.4. 100 meter vrije slag dames: Annelies Hellings 1.29.6. 100 meter vrije slag heren: A. Moe ling 1.11.5. Use Koch, de beruchte comman dantevrouw van Buchenwald, die tot levenslang was veroordeeld, heeft in de gevangenis zelfmoord gepleegd. Bij terreur-daden door de Vlet- cong zijn 62 mensen vermoord. Beiier Confectiefabriek in En schedé gaat de produktie geheel stopzetten. thans iedere toerist met de grootste gastvrijheid behandeld en hij merkt niets van een vijandi!gei houding van de bevolking ten opzichte van de Westerse landen. De vakantie ganger is zelfs bijzonder welkom. De hotels moeten weer worden ge vuld, de winkels hebben hun bui tenlandse kopers hard nodig. Het enige in Egypte wat nog aan de oorlog zou kunnen herinneren, is de bewaking van de bruggen over de Nijl, de wachtposten bij de Re geringsgebouwen en andere offici ële instellingen. Op diverse plaatsen in de straten van Caïro liggen sta pels zandzakken en zijn zelfs kleine stenen muurtjes opgetrokken, waar achter een militair de wacht houdt. Vooral de luchthavens worden nog streng bewaakt. Ter bescherming tegen luchtaanvallen zijn de ramen van bijna alle grote gebouwen don kerblauw geschilderd. Zelfs de kop lampen van bussen, trams en auto's zijn met een laagje blauwe verf bedekt. Toch is alles volkomen rus tig. Al deze maatregelen vallen de meeste mensen niet eens op. De be volking loopt eraan voorbij. Het zegt hun niets. „Het enige wat Egypte nodig heeft is de vrede. Wij willen geen oorlog. Ons land kan het zich niet permit teren miljarden guldens uit te ge ven aan een strijd tegen onze buur staat. Wij hebben de rust nodig om aan de opbouw van onze economie te kunnen werken", aldus de minis ter van Toerisme, die een persoon lijke vriend is van President Nas ser en zich tegenover de Neder landse gasten gaarne uitliet over de politiek. Volgens hem lag de kern van het probleem bij de Arabische vluchtelingen. Als deze naar hun eigen grondgebied zouden kunnen terugkeren, zouden alle moeilijk heden zijn opgelost. „Egypte heeft ieder jaar bij de Verenigde Naties een resolutie in gediend voor de repatriëring van de Arabieren naar het huidige Is raël. Nog nooit is aan deze wens van Egypte tegemoet gekomen. Als de rechten van deze mensen zouden worden erkend, zijn er voor ons geen problemen meer. Wij hebben niets tegen de Joden in Israël. Wij zijn gekant tegen het Zionisme, te gen een staat die uitsluitend voor Joden is bestemd. Als ook de Ara bieren in het land mogen wonen en gelijke rechten krijgen als de andere inwoners, zal al onze oppo sitie tegen Israël ophouden". De herhaalde vraag of Egypte in dat geval de staat Israël officieel zou erkennen bleef de heer Shaker ont wijkend beantwoorden. Om aan te tonen, dat de Egypti sche regering niets tegen het Jo dendom als religie heeft, lieten de autoriteiten de Nederlandse journa listen het Ghetto in Caïro zien, waar de eeuwenoude Ben Esrasyna- goge nog steeds in gebruik is. Er wonen thans nog 42 gezinnen. Vol gens de regerings-functionarissen wonen momenteel in Eypte 40 tot 50.000 Joden, die hun godsdienst normaal mogen uitoefenen en als Jood volledig worden geaccepteerd. Als men de mensen in de straat vraagt wat zij van de situatie den ken, halen velen hun schouders op. Zij weten niet wat ze ervan moeten denken. Zij worden voorgelicht door dagbladen, die de woorden „impe rialisme" en „zionisme" kwistig hanteren en felle commentaren schrijven tegen alles wat als wa pen tegen de vijand zou kunnen worden gebruikt. Diverse Egypte naren maakten onez verslaggever duidelijk, dat zij zich bedrogen voe len. De regering heeft vele belof ten. Er komt niets van terecht. Uit de gesprekken met meer ont wikkelde mensen bleek, dat zich onder deze groep mensen velen be vinden die fel gekant zijn tegen de regering en tegen president Nas ser. Zij willen gaarne over politiek praten. Maar men is erg voorzich tig deze in het openbaar te uiten uit vrees voor repressaillemaatrege- len. Een welgestelde Egyptenaar, die de oorlog tegen Israël 'n waan zinnige affaire noemde, zei dat de meeste Egyptenaren zich niet voor het wel of niet voortbestaan van de staat Israël interesseren. „Wij zien piet in waarom een staat, die zijn bestaansrecht in de loop der jaren heeft bewezen, thans moet verdwijnen. De Arabische vluchte lingen zijn er voor een groot ge deelte zelf de schuld van dat zij niet in de staat Israël zijn opgeno men. President Nasser mag dan zijn verdiensten voor het land hebben gehad, maar met zijn hetze tegen Israël heeft hij grote fouten ge maakt, Hij heeft met miljarden om gesprongen, die beter voor de eco nomie van het land dan voor deze zinloze oorlog gebruikt hadden kun nen worden. De Egyptenaren willen rust en zekerheid. Zonder dat js leven onhoudbaar. President Nasser moet dit eerst maar eens waar ma ken. Wij twijfelen er sterk aan of hij dit ooit zal bereiken". Het gevoel van zekerheid onder de bevolking wordt evenmin ver sterkt door de aanwezigheid van een leger, dat in het binnenland in een srjaaft van paraatheid is ge bracht Overal is bewaking, maar de soldaten zien er dikwijls slecht verzorgd uit en hangen maar wat rond. De mansgaten in het trottoir zijn slechts afgedekt met een paar verdorde takken. Behalve voor de legeringsgebouwen zijn de wacht posten veelal slechts beschermd door een paar zandzakken, waar achter zich een soldaat nauwelijks of niet kan verschuilen. Op een wachtpost voor een van de officiële gebouwen in Caïro trof onze ver slaggever een militair in diepe slaap aan. Zijn geweer lag half over het trottoir. Fotograferen van dit soort objec ten is een hachelijke onderneming. Dit ondervond een van de Neder landse journalisten, die een patrouil lerende militiar bij een van de bruggen over de Nijl fotografeerde. De soldaat had hem hiervoor toe stemming verleend. Een passeren de burger was het er niet mee eens en waarschuwde een paar andere militaire, die de camera in beslag namen en de journalist meenamen naar de dichtsbijzijnde kazerne. Hier werd hij overigens in vriendelij ken termen aan een verhoor on derworpen. Twee uur later kon hij de kazerne verlaten met achterla ting van het filmrolletje. Zaterdagavond is wethouder A. v. d. Broek in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis in Raamsdonksveer overgebracht. De heer Van den Broek kwam rond half 11 met zijn brom fiets in de Schotse Hooglandersstraat door nog onbekende oorzaak ten val. Hij liep hierbij enkele ernstige hoofdwonden op en ondermeer nog een kneuzing aan zijn pols. Na te zijn verzorgd werd hij per ziekenauto naar Raamsdonksveer overgebracht, zon der bij kennis te zijn geweest. Zon dagavond kreeg de heer Van den Broek het bewustzijn terug. Ondanks een vrij zware hersenschudding was zijn toestand toen vrij goed. In de nacht van donderdag op vrij dag hebben onbekenden een tabaks groothandel van de firma B. Heijnen in de Wassenaarstraat te Bergen op Zoom grotendeels geplunderd. De buit bestond uit ongeveer 900.000 sigaretten ter waarde van ongeveer f. 55.000,-. De schade wordt slechts zeer gedeeltelijk door verzekering gedekt. De diefstal werd ontdekt door een magazijnbediende, die vrijdagmorgen omstreeks 8 uur het magazijn, dat daags tevoren was aangevuld, bijna leeg aantrof. De dieven waren bin nengedrongen door 't wegnemen van een plastic dakkoepel. Zij bleken bij zonder brutaal te werk te zijn ge gaan. Prins Bernhard getooid met een snor - heeft als voorzitter van het nationaal rampenfonds de voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, jhr. G. Kraijenhoff, in de namiddag in het internationaal congrescentrum RAI Amsterdam, symbolisch drie am bulances aangeboden. De aanbieding geschiedde na de herdenking van het 100-jarig bestaan van het Neder landsche Roode Kruis tijdens 'n gro te bijeenkomst in het congrescentrum.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 6