R.K. E.H.B.O. richt in Waalwijk 25 verbandposten in BOUWMAN Oud-raadslid A. de Raat dinsdagavond gehuldigd ,in Sprang-Capelle Wim Hornman spreekt bij opening Volksuniversiteit Soos L'Ecurie start zondag OOK HANS TIEMEYER NAAR KAATSHEUVEL 15 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 15 Aktie Cursus - - Harmonie „St. Crispïjn" Surséance voor Van Heyst, Den Haag Kath. Nat. Boüd voor E.H.ELO. AANMELDING Verleen goed© Eerste Hulp! Volg daarom deze cursus! Dode en 6 gewonden op Langstraatweg üegrotisig 1968 vasi 23 miljard gulden Specialisten willen 12% meer honorarium Nieuwe Jaarbeurs gebouwen fSO mil joen in 197© gereed It l' Qcuriz^ - clÜaalwijk (van onze verslaggever) WAALWIJK - Deze maand zul len door de afdeling Waalwijk van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO de eerste 25 verbandposten worden uitgezet. De plaatsen waar deze verbandposten komen, zijn kenbaar aan het EHBO-embleem op de gevel. Iedereen die hulp no dig heeft, kan zich op deze adres sen vervoegen en om assistentie vragen. Het uitzetten van deze koffers vraagt een grote investering. Iedere tas kost 35,Door de toename van het aantal ongevallen in de ge meente heeft het bestuur van de RK EHBO-afd. Waalwijk gemeend op deze manier een bijdrage te kun nen leveren om snelle eerste hulp mogelijk te maken ten dienste van de medemens. Zo is het bestuur ook in onderhandeling met het gemeen tebestuur omtrent een aantal pun ten waar men medewerking aan wil verleenen, speciaal op EHBO-ter- rein. Om een EHBO-vereniging draai ende te kunnen houden, is heel wat geld nodig. De leden betalen con tributie, waarvan materialen, zoals verband etc., gekocht worden. Deze materialen worden weer gratis weg gegeven aan mensen die dat op een bepaald ogenblik nodig hebben. De bond krijgt geen rijkssubsidie. Wel krijgen de plaatselijke afdelingen een gemeentesuhsidie, wat ook in Waalwijk hét geval is. Om de aanschaf van de noodkof- fers mogelijk te maken, heeft de Waalwijkse afdeling in maart en april een steunkaarten-aktie gehou den, die goed is ingeslagen en een financieel succes is geworden. Bij de diploma-uitreiking in juni, werd er van de zijde van het bestuur al op gewezen, dat iedere straat eigen lijk een verbandpost moet hebben. De EHBO-vereniging heeft niet alleen de taak eerste hulp te ver lenen, maar ook er voor te zorgen dat er mensen opgeleid worden voor het EHBO-diploma. De heer Nieu- wenhuizen, voorzitter, is er van overtuigd dat heel veel mensen nog niet de noodzaak van een EHBO- cursus inzien. Iedereen heeft wel eens met een ongeval te maken, hetzij op straat, in huis of op zijn werk. In een EHBO-cursus leert men wat er wel en niet gedaan moet worden bij een ongeval. Deze maand is er begonnen met de propaganda voor de nieuwe cur sus, die 26 lessen omvat. Er wor den huis-aan-huis folders verspreid met een invulformulier. De cursus wordt gegeven door een arts en 'n kadarinstrutcteur. Men kan zich ook op de maandagen 11 en 18 sep- voorheen TAUSCH Grotestraat 231 Waalwijk Telefoon 04160-38(56 Hebt U een bril nodig? Niet erg» l Een Bouwman bril vormt een harmonie met uw gelaat- Wij bieden u een ruime collectie de grootste service en eengratis advies IEDERSWILEENBOUWMANBKa graphic design bycees.embrechts «muil t.H.8,0. mmimm De volledig uitgeruste EHBO-koffers die op 25 plaatsen in Waalwijk worden uitgezet door de R.K. EHBO-Vereniging tember van 20.00 tot 21.00 uur op geven in het Medisch Centrum aan het Vredesplein. De eerste les wordt gegeven op maandag 25 september. Dank zij de akties, is men in staat gesteld het lesmateriaal dusdanig uit te breiden, dat het aanschouwe lijk onderwijs op een hoger peil is komen te staan. De Waalwijkse Harmonie St. Cris- pijn heeft afgelopen zondag in het kader van het Bestendig Festival van de stad Antwerpen op de kiosk in het stadspark aldaar, een concert gegeven. Er kan van een prima ge slaagd concert worden gesproken, terwijl er ook sprake was van re delijke belangstelling van het pu bliek. Alles bijeen is het een zeer nuttige en aangename dag geweest. Ook de dames van de leden hebben de tocht meegemaakt en zo weer eens kunnen horen wat op muzikaal gebied door hun echtgenoten ge presteerd wordt. De van ouds bekende radiatoren en stalenramenfabriek J. B. van Heyst en Zonen in Den Haag, waar 900 mensen werken, verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Het bedrijf heeft woensdagmiddag uitstel van betaling moeten vragen, om te voorkomen dat een aantal schuldeisers faillissement zou heb ben aangevraagd. Het gevaar bestaat dat bij Van Heyst ontslagen vallen. Er zijn on derhandelingen gaande over de ver koop van hert bedrijf. Als dat niet snel tot resultaat leidt, ziet het er voor de 900 werknemers slecht uit. want Van Heyst kan 'alleen van daag nog loon uitbetalen. Van Heyst heeft fabrieken in Den Haag en Wieirden (250 man) en ook nog enkele in het buitenland. Dinsdagavond werd tijdens een door de afd. Sprang-Capelle van de Partij van de Arbeid belegde samen komst in de zaal van de heer Pruijs- sers te Capelle een grootse hulde ge bracht aan het lid, de heer A. P. de Raat, die gedurende 14Vz jaar als lid van de raad de gemeente Sprang- Capelle heeft gediend. De voorzitter der afdeling de heer Sprangers heette de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de heer J. van Gijzel van de Arbeiderspers, dhr. C. van Lienden, gewestelijk voorzitter van de afd. Brabant van de P.v.d.A. en de oud-gewestelijk secretaris de heer K. Andriessen. Daarna schetste de voorzitter in het kort de grote ver diensten van de heer De Raat voor de gemeenschap verricht, veelal on der moeilijke omstandigheden. Hij had veel waardering voor het werk van de heer de Raat, maar was toch blij dat de heer De Raat thans het werk aan een jongere kracht wilde overgeven. Hij liet de dank der partij verge zeld gaan van een prachtige gouden vulpen en bood mevrouw De Raat bloemen aan. De heer M. van Don gen sprak als voorzitter van de plaat selijke VARA en prees de grote ver diensten van de heer De Raat, sprak de hoop uit dat de heer De Raat en zijn vrouw nog lang gespaard moch ten blijven en bood eveneens bloemen aan. Hierna voerde de heer J. de Vries, namens de P.v.d.A.-raadsfrac tie het woord en prees de goede sa menwerking die hij steeds van hem heeft mogen ondervinden. Meestal was het vechten tegen de bierkaai, wanneer bepaalde dingen in de raad naar voren kwamen, maar als het no- die was diende ook de heer De Raat de tegenpartij fel van repliek en de burgemeester zei dan ook in zijn af scheid tot de heer De Raat dat hij in de lijn van zijn overtuiging zich ge geven heeft om de belangen der ge meente te behartigen. Spreker durfde te zeggen dat de heer De Raat de ge meenschap van Sprang-Capelle op uitstekende wijze heeft gediend. Hij was blij dat de heer De Raat ook de verwezenlijking heeft mogen zien van zijn werk aan de totstandkoming van het recreatief centrum. Ook vooral als lid van de woningadviescommissie heeft de heer De Raat verdienstelijk werk verricht. Verder noemde de heer De Vries het werk voor de heer De Raat verricht ten bate van het Rode Kruis en het Koningin Wilhelmina- fonds. Een beroep op de heer De Raat tot medewerking was nooit te vergeefs. Het Humanistisch Verbond had in hem een groot voorstander, maar jammer genoeg heeft hij in de raad nooit steun hiervoor kunnen vinden, al heeft hij bij zijn tegenstan ders in de raad respect afgedwongen. Hij hoopte dat zijn opvolgster zijn plaats op even voorbeeldige wijze zal innemen. Hij dankte voor de goede samenwerking en voor wat hij van hem heeft geleerd en wenste hem met zijn vrouw nog vele gelukkige en ge zonde jaren toe. De heer Andriessen bracht nog vele oude herinneringen naar voren. Als laatste sprak de heer Van Lienden, die facetten van vroe ger en nu opsomde. Hij was blij dat de heer De Raat de problemen van de jongeren heeft ingezien en niet de oude vormen en gedachten heeft vast gehouden, maar ook de jongeren de kans geeft zich te ontplooien. De heer De Raat was iemand die bereid was zich voor alles in te zetten en hij prees de P.v.d.A. gelukkig zulke mensen te bezitten. Ook hij dankte de heer De Raat voor al zijn werk en wenste hem nog vele gelukkige jaren toe. Voorzitter Sprangers maakte nog van de gelegenheid gebruik het echt paar M. de Jong uit de Poolsestraat geluk te wensen met hun 50-jarige echtvereniging. De heer de Jong bood afdeling WAALWIJK, aangesloten bij het Wit-Gele-Kruis, stelt de gelegenheid open voor voor dé nieuwe cursus voor EERSTE HULP op maandag 11 en maandag 18 september a.s. van 20.00 tot 21.00 uur in het Medisch Centrum, Waalwijk. Vredesplein De Volksuniversiteit te Kaatsheu vel heeft het programma voor het winterseizoen 1967 - 1968 samenge steld, waarmee op maandag 25 sep tember van start zal worden gegaan. Op deze openingsavond zal de jour nalist Wim Hornman de aanwezigen meenemen op een avontuurlijke reis door het grootste moerasgebied ter wereld, het Amazonegebied, en zijn verhaal met muziek en kleurendia's illustreren. Maandag 9 oktober „een wandeling door 't oude Kaatsheuvel" Op zijn bekende boeiende wijze zal burgemeester L. M. J. van Erp over de historie van zijn eigen gemeente vertellen, een en ander aanschouwe lijk toegelicht. Donderdag 26 oktober, een avond over het boeddhisme, vooral het Ja panse boeddhisme van nu, het ont staan van totaal nieuwe religies, de invloed hiervan op het dagelijks le ven, de concurrentie met het christen dom, toegelicht met dia's door drs. J. H. Kamstra S.V.D. uit Nijmegen. Broeder Erich van de Volkssterren wacht uit Oudenbosch komt donder dag 9 november een avond verzor gen met een lezing en film over „Om vang van het heelal". De journaliste Wina Born zal maandag 27 november in haar lezing met dia's over de gas tronomische levenskunst de aanwezi gen laten genieten van haar eet- en drinkervaringen in verschillende Eu ropese landen. De liefhebbers van de dierenwereld zullen dinsdag 9 janua ri moeten reserveren. Han Rensen- brink, wetenschappelijk assistent van Artis, zal dan vertellen over dieren- moeders en -kinderen, waarbij hij kleurendia's en een korte film zal vertonen. Op donderdag 25 januari spreekt de heer W. M. van Andel, hoofdinspecteur van politie te 's Gra- venhage, over het aktuele onderwerp „Jong en Oud, Gezag en Vrijheid, Contact en Conflict". Een vrolijke causerie over taal, volkstaal en volks humor met een leerzame inslag wordt op dinsdag 20 februari gehouden door Willem van Iependaal. Dinsdag 12 maart volgt een Bra bantse avond. Mevrouw van Dort, verbonden aan de Stichting 'Brabants Heem', zal een voordracht houden over „Kent U dit Brabant (no)"?, waarbij haar dia's unieke interieurs laten zien van oude boerderijen. Hans Tiemeijer, van de toneelgroep Theater, zal op donderdag 28 maart spreken ever het moderne toneel en/ of televisie. Op dinsdag 9 april zul len de leden van de Volksuniversiteit een oude bekende ontmoeten in de persoon van Manus Willemsen, hoofd van de afdeling muziek van de KRO, Dinsdagavond vond bij de kruisine over de Langstraatweg nabij de Ned Herv. Kerk te Raamsdonk(dorn) 'n ernstig ongeluk plaats, waarbij één persoon werd gedood, een ernstig en vijf licht werden gewond. Doordat een bestelwegen uit Bre de geen voorrang verleende aan 't verkeer op de Langstraatweg kwam deze wagen in botsing met een bus je met pendelaars komende uit de richting Waalwijk. Een man en 'n vrouw uit Breda, inzittenden van de bestelwagen, werden uit de auto geslincerd. waardoor de man. de 49-jarige O. M. P. Loenne uit Bre da, ter plaatse overleed, terwijl de vrouwmet ernstige verwondingen naar het St. Theresiaziekenhuis te Raamsdonksveer werd vervoerd., 't Busje kantelde. De vijf inzittenden werden licht gewond. de heer De Raat nog een cadeautje aan, waarna de heer De Raat allen dankte voor de goede woorden tot hem gericht en voor de mooie ca deaus die hij mocht ontvangen en hiermee kwam men aan het einde van een geslaagd samenzijn, waar vooral het scheidende raadslid met veel ple zier op zal terugzien. met wie zij naar 'het Franse chanson' zullen luisteren. De sluitingsavond is nog niet bezet, omdat het bestuur wederom iets actueels hoopt te kun nen brengen, terwijl verder de moge lijkheid van extra avonden geenszins is uitgesloten. De avonden zullen vöortaan om 20.15 uur beginnen en weer gehouden worden in de levens school, Mgr Völkerstraat 91a. Op Prinsjesdag zal minister Wit- teveen traditiegetrouw weer met de miljoenennota te voorschijn komen. De begroting 1S68 zal een record hoogte van 23 miljard gulden ie zien geven, bijna 3 miljard meer dan dit jaar. Bit betekent een ver- driedubbeling in tien jaar tijds. In politieke kringen schat men het begrotingsrecord waarmee re kening zal moeten worden gehou den op een miljard. Belastingver hoging tot een bedrag van 450 .mil joen gulden zal moeten voorkomen dat dit gat nog groter wordt. De accijns op benzine zal omhoog gaan, terwijl op chocolade en suiker een hogere omzetbelasting zal worden geheven. Ook bromfietsen zullen meer in 's lands schatkist gaan brengen dan tot nu toe. Overigens zal de regering De Jong de begro ting voor het volgende jaar pre senteren als 'n bezuinigingswerkstuk Ontwikkelingshulp: Voor ontwikkelingshulp komt 'n post van 525 miljoen op de begro ting. Woningbouw: Het aantal in 1968 te bouwen wo ningen wordt gesteld op 120-000 en zal minder woningwetwoningen om vatten dan dit jaar. Tegenover de 57.500 dié in 1967 klaar moeten ko men stelt de minister van Volks huisvesting, Schut, een verminde ring voor tot 50.000. als premiewo- r.ingen zal een evengroot aantal gebouwd worden (in 1967 was dit aantal 37.030). De overblijvende 20.000 zullen de vrije sector toe vallen. Deze verschuiving zal de schatkist een besparing van om streeks 200 miljoen opleveren. De landelijke specialistenvereniging heeft de ziekenfondsorganisaties la ten weten, dat ze overweegt om een honorariumverhoging van 12 procent te vragen over 1967. Een officieel voorstel in deze lijn is door de L.S.V. echter nog niet ingediend. De overeenkomst voor 1967 tussen specialisten en ziekenfondsen heeft indertijd geen moeilijkheden opgele verd, maar nu de huisartsen hebben bereikt, dat er voor hen met terug werkende kracht tot 1 januari van dit jaar bedragen worden gereserveerd voor een pensioenvoorziening, willen ook de specialisten aanspraak maken op een dergelijke regeling. De twaalf procent honorariumverhoging zou dan ook voor de pensioenen moeten wor den gebruikt. De ziekenfondsen heb ben over deze kwestie hun standpunt nog niet bepaald. Een argument dat bij de onderhandelingen met de huis artsen heel zwaar gewogen heeft was, dat de sociale voorzieningen verbe terd moesten worden omdat het huis artsenberoep dreigde uit te sterven. Als de ziekenfondsen alle medewer- kersgroepen (de huisartsen uitgezon derd) een honorariumverhoging van 12 procent zouden geven, zou daar mee een bedrag van 54 miljoen gul den zijn gemoeid. Dit zou een ver hoging van de ziekenfondspremie met 0,3 procent noodzakelijk maken. Een verhoging van alleen de specia listenhonoraria met 12 procent komt neer op 12 miljoen gulden. De bouw van het nieuwe tentoon stellingsgebouw van de Koninklijke Nederl. Jaarbeurs aan de Croese- laan in Utrecht (kosten ongeveer 50 miljoen gulden) ligt ondanks het ver lies van 22 kalenderdagen tijdens de winter ongeveer zes weken voor op 't tijdsschema. De ruwbouw op de begane grond, inclusief de grote toneelzaal (1100 zitplaatsen), is al flink gevorderd. Een bouwteam is van het begin af bij de werkzaamheden ingeschakeld ge weest, hetgeen volgens de Jaarbeurs leiding de gang van zaken aanmerke lijk heeft bespoedigd. Met de voor- jaarsbeurs van 1970 kan het nieuwe gebouw in gebruik worden genomen en zal de concentratie van de Jaar beurs op het Croeselaancomplex een feit zijn. De oude gebouwen op het Vredenburg, inclusief het splinter nieuwe secretariaatsgebouw (kosten 4 miljoen gulden), gaan dan verdwij nen. Tegen de tijd dat het nieuwe ge bouw zijn voltooiing begint te nade ren, zal een reeks omliggende wer ken, die verband houden met de uit voering van het plan Hoog Catharij- ne, reeds gestart zijn of gaan starten. WAALWIJK - Zondag gaat het zesde soosseizoen in van ,,Club du Disque L Ecurie. Het bestuur heeft de zomerpauze benut om de „stal nog sfeervoller en gezelliger te maken, zodat iedereen er zich zeker in thuis voelt. Er is heel wat veranderd aan de bovenzaal van De Gecroonde Leersse in de Grotestraat. Er zijn staldeuren gekomen die de bezoeker direkt al de indruk geven in een „stal" te komen. De bar is opgeknapt en de dansvloer voorzien van een schuurdak. De karrewielen, die het geheel opsieren, doen het allemaal echt lij ken. Ook zijn de muurschilderingen wat opgehaald, terwijl de ramen zijn voorzien van gordijntjes van Brabants Bont. De geluidsinstal latie heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan, zodat de disc- jockey's nog meer mogelijkheden hebben. Ondanks alle verbeterin gen en kostbare veranderingen is de entree-prijs niet verhoogd. De „stalmeesters" verwachten zondagavond, als de leden ingeschreven moeten worden, een behoorlijke toeloop.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 15