waaLwijkse en LanqstRAAtse couraiu Britse economie veert wet bij gesboringen «RAIFFEISENBANK Maandag 18 sept. begint com petitie dist. Waalwijk KNBB TDocjaertó Liqne Caline, de voor herfst nieuwe haarmode en winter Cor van de Wiel De NTS-programma's in het komende seizoen Laat Uw hri! van tijd tot tijd eens bijstellen NET KOST U NIETS I DE SCHAT ONDER DE NOORDZEE met ruim 2 miljoen spaarders. spaarbank en alle bankzaken Geslaagde boringen Caoudmijn Record aantal eerste-jaars aan TL8*1, - Eindhoven Een bijzondere detects eve Twernerij en Spoele- rij in Tilburg gaat liquideren Vuurgevechten aan Suez-kanaai Toto-winnaar mist le prijs Brillenspecialist Optica Houdt Bogaorts voor ogen VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 88e JAARGANG No. 72 De Lcho van het Zuióen ht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Nederland heeft tot nog toe haar deel van het continentaal plat onaangeroerd gelaten. Niet omdat geen enkele oliemaatschappij ge ïnteresseerd is in de eventuele oliebronnen of gasbellen, die zich onder de zeebodem zouden kunnen bevinden, doch door de vertra ging, die is opgetreden door enkele meningsverschillen tussen de regering-Cals en de oliemaatschappijen. Alhoewel sinds enkele we ken door de huidige regering de inschrijving voor de verdeling van de „blokken" is opgesteld, kunnen vóór 1968 geen exploratie-akti- viteiten worden verwacht. Dit in tegenstelling met het Britse deel van de Noordzee. Wat is daar tot nu toe bereikt? IN H0I1AND SIMTEENHUIS Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit Dlad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Om te beginnen hebben de Britten, aldus een overzichtelijk rapport in Het Beste van september, het op twee na grootste aardgasreservoir ter we reld aangeboord. Men schat de voor raad gas op 550 tot 1100 miljard ku bieke meter. Zij zijn voldoende om tientallen jaren volledig in de toene mende gasbehoefte van het Britse Koninkrijk te voorzien. Op dit ogen blik zijn ruim 60 maatschappijen tot 25 afzonderlijke groepen samenge bundeld, die elk naar nieuwe gasvel- den zoeken. Er zullen dit jaar ongeveer 50 proefboringen worden verricht, voor namelijk in Britse wateren, a raison van 6,5 miljoen gulden per boring. De Britse schatkist vaart wel bij deze aktiviteiten. De oliemaatschappijen betalen 6.250 (ong. 62.500,-) per jaar aan boorrechten voor elk blok van honderd vierkante mijl, waarvoor zij de exploitatierechten hebben verworven. In het Britse deel der Noordzee bevinden zich meer dan 1000 van deze blokken. De maat schappijen dienen verder 12Vè'% aan royalties af te dragen over al het gas dat door hen wordt opgespoord. Men neemt aan, dat tegen 1970 113 mil joen kubieke meter gas per dag uit de Noordzee naar Groot-Brittannië zal vloeien. Tot nog toe hebben de helft van de Britse boorputten gas opgeleverd. Een zeer hoog percentage want het wereldgemiddelde van succesvolle bo ringen bedraagt één op de veertig. Om deze boringen te kunnen uitvoe ren beschikken de oliemaatschappijen over booreilanden, waarvan de bouw kosten tot 35 miljoen gulden kunnen oplopen. De exploitatiekosten zijn evenmin aan de lage kant nl. zo'n 70.000 gulden per dag. Vrijwel nergens ter wereld zijn de gevaren van het boren zo groot als bij de booraktiviteiten in de Noord zee. Hoewel de zee bijna nergens die per dan negentig meter is en wind, golven, stromingen en koude evenmin erger zijn dan elders, treft men al de ze omstandigheden op geen enkele plek ter wereld in een zo verwoesten de en onberekenbare combinatie aan. In amper drie uur tijds kunnen hier woedende stormen opsteken, die da genlang kunnen aanhouden. Lloyd's heeft in nog geen drie jaar tijd aan de oliemaatschappijen meer dan drie miljoen pond aan schade-uitkeringen betaald. Reden waarom de verzeke ringspremies voor booreilanden en drijvende boorinstallaties drastisch zijn verhoogd. Voor een platform ter waarde van 35 miljoen gulden kan de premie 3,5 miljoen gulden per jaar bedragen. Aanvullende verzekeringen voor de bemanning en uitrusting kun nen dit bedrag nog tot vier miljoen gulden doen oplopen. Toen Groot-Brittanië in de zomer van '64 na jaren van juridisch touw trekken de wet had ondertekend, die was opgesteld om de boorgebieden internationaal vast te stellen, stortte De Technische Hogeschool in Eind hoven verwacht een record-inschrij ving van 650 tot 700 eerst-jaarsstu- denten. Deze raming is gebaseerd op het grote aantal inschrijvingen - 600 studenten - op de eerste dag van het nieuwe collegejaar. Vorig jaar werden op de eerste dag i van de inschrijving 469 nieuwe stu denten geboekt. Een deel van de stij ging is te danken aan de start van de nieuwe afdeling bouwkunde waar voor zich tot nog toe 70 eerst-jaars- studenten gemeld hebben. Eind vorig jaar stonden 2550 studenten aan de Eindhovense Technische Hogeschool ingeschreven. Bestuur en programmaraad van de NTS zijn van mening dat het NTS-programma onverteerbaar zou worden wanneer binnen de daar voor beschikbare zenduren alleen maar in het vlak van de ontmoeting van geestelijke en maatschappelijke stromingen het een en ander gere aliseerd zou worden. Van de 1000 uren, die de NTS per jaar beschik baar heeft zijn er 750 uren nodig voor de gemeenschappelijke taken, zoals die liggen in het vlak van Eurovisie-uitzendingen, sportrepor- tages, journaaluitzendingen, natio nale evenementen en dergelijke. Er blijven dan slechts 250 uren over om iets eigens te doen en dus het spe- dit land zich met grote spoed in de aardgasrace. Nadat in het Britse deel een reeks van suksesvolle boringen had plaatsgevonden, kon Sir Henry Jones, de voorzitter van de Britse Gasunie tevreden rapporteren ,,dat de Noordzee weieens een van de goed koopste brandstof reservoirs zou kun nen blijken te zijn" Gezien de Britse suksessen zou het wenselijk zijn, indien binnen al te lange tijd een dergelijk geluid ook van Nederlandse zijde zou kunnen werden vernemen. Niet alleen van wege het bezit van de eventuele aard gasvoorraden, doch ook voor de werk gelegenheid, die door de booraktivi teiten voor grote en kleine toeleve ringsbedrijven wordt geschapen. In Groot-Brittannië zijn hierdoor zelfs talloze dode en zielloze steden en dor pen aan de oostkust tot nieuw leven gebracht. Voor 4000 dollar in goudstukken had Felix Sloma, een particulier de- tectieve uit Cour celles, een plaatsje in de buurt van Charleroi, een jonge vrouw in handen moeten spelen van Franse onderwereldfiguren, die haar naar de andere wereld moesten hel pen. De speurder had het geld dank baar aanvaard, maar de vrouw in veiligheid gebracht. Met dat verhaal kwam hij eind vo rige week bij de politie in Charleroi. De eerste reactie was: die man heeft te veel griezelfilms gezien. Maar Sloma diepte honderd goudstukken van 20 dollar uit zijn zakken op (de andere honderd waren aan onkosten opgegaan, zo vertelde hij) en liet een geluidsbandje horen, dat er niet om loog. Gevolg: Jean B., de 39-jarige echtgenoot van de jonge vrouw, als zanger-conférencier een beroemdheid in de Zuidbelgische mijnstreek, zit achter slot en grendel. cifïeke eiaen gezicht te tonen. Niet temin blijft de ontmoeting de voor naamste trek van het NTS-program ma, aldus het hoofd van de NTS- programmastaf, de heer C. Enklaar. De heer Enklaar ziet in het ko mende winterpropramma van de NTS twee duidelijke kenmerken. Voor het eerst zijn volgens hem daarin de bedoelingen van het over- gangsbestel en de invloed van de programmaraad kenbaar. Eveneens ziet hij daarin voor het eerst een grote mate van service aan het kij kerspubliek door het uitzenden van programma's op een vast tijdstip en met een vaste frequentie, de zgn. blokprogramma's. De NTS heeft haar vaste uitzend- avonden vanaf 1 oktober op de dinsdagavonden via Nederland 2 en on de woensdagavonden via Neder land 1. Op de zondagmidag blijft de NTS in de lucht met het moni torprogramma, dat deels van ont spannende en deels van informa tieve aard zal zijn. Het programma- blok van dinsdagavond wordt ge heel onder een noemer op 't scherm gebracht. n,l. onder het motto „dag dinsdag". Kees Brusse zal op deze dinsdagavonden als presentator op treden. Hij brengt dan een eigen over de avond verdeeld programma, dat de verbinding vormt tussen de voornaamste programma's. De woensdagavond op Nederland 1 blijft gereserveerd voor de hoofd film, bovendien wordt op deze avond nog een informatieprogram ma uitgezonden onder de titel „pa- nomariek". De NTS streeft er ten slotte naar de weerman met een verhoogde frequentie in de huis kamer te brengen. De PTT heeft reeds een straalverbinding tot stand gebracht tussen het KNMI in de Bilt en de studio in Bussum, zodat de weerman straks in een recht streekse verbinding op het scherm kan worden gebracht. Op maandag 18 september begint wederom de competitie voor het dis trict Waalwijk van de K.N.B.B. In klasse C 1 zullen 11 teams aan de competitie deelnemen nl.: BSV 1, BSV 2, 't Bruggetje, HBS 1, HMS 1, N. Volleerd 1, N. Volleerd 2, Ons Genoegen 1, OOG 1, 't Vos je 1 en 't Zwaantje 1. Op 18 september spelen: BSV 1 tegen BSV 2; 't Bruggetje tegen HBS 1; HMS tegen Ons Ge noegen; N. Volleerd 1 tegen N. Vol leerd 2 en OOG 1 tegen 't Vosje 1. In klasse C 2 zullen eveneens 11 teams aan de competitie deelnemen nl.: BVO; Central; Keesje 1; KOT (Els- hout); KOT (Waalwijk); Ons Genoe gen 2; OOG 2; HMS 2; 't Vosje 2; WIK en 't Zwaantje 2, waarvan het wedstrijdprogramma op 18 september luidt als volgt: Central-BVO; Keesje 1 - HMS 2; KOT (Waalwijk) - KOT (Elshout); Ons Genoegen 2 - OOG 2; WIK- 't Zwaantje 2. In klasse C 3: nemen 9 teams aan de competitie deel, nl.: BVO 2; HBS 2; HMS 3; KNA; KOT 2 (Elshout); KOT 2 (Waal wijk); Keesje 2; OOG 3; 't Vosje 3. Hiervan luidt het wedstrijdprogram ma op 18 september als volgt: De N.V. Twernerij en Spoelerij „Hoogmolen" in Tilburg ziet zich genoodzaakt tot liquidatie van haar bedrijf over te gaan, zo wordt van de zijde van dit bedrijf vernomen. De structurele wijziging in de textielin dustrie zouden 'n rendabele bedrijfs voering onmogelijk maken. Voor het personeel, dat uit 35 man bestaat, zal volgens de directie de best mogelijke oplossing worden gezocht. Met de vakbonden en 't ar beidsbureau in Tilburg zijn reeds be sprekingen gevoerd. Het bedrijf, dat zich bezighoudt met het twernen en spoelen van garens, is een dochteron derneming van N.V. A. Hoogmolen, een handelsbedrijf in textielgrond- stoffen. Voortdurende onderbezetting en afzet tegen lage 'prijzen zijn ten slotte funest voor het bedrijf gewor den, zo deelt de directie ons desge vraagd mede. BVO 2; HMS 3; HBS 2; KNA 1; KOT 2 (Elshout; KOT 2 (Waalwijk); 't Vosje 3; Keesje 2. De aanvang der wedstrijden is vast gesteld op 20.00 uur. Wanneer om 20.30 uur nog niet is begonnen is de partij waarvan de speler nog niet aan wezig is, verloren. Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 cl. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal taHef Telegram-adres „ECHO" Aan het Suez-kanaal braken maan dag hevige vuurgevechten uit tussen de Egyptische en Israëlische strijd krachten. Een door de UNO-waar- nemers uitgeroepen wapenstilstand werd verschillende malen verbroken. In de namiddag maakte een nieuw UNO-bestand een einde aan de ar tillerieduels, maar in de avond maak te Cairo bekend, dat de stad Suez aan de zuidelijke kant van het kanaal opnieuw door Israëlische kanonnen onder vuur was genomen. Israël en Egypte gaven een ver schillende lezing van het ontstaan der incidenten. Volgens de Israëli's open den de Egyptenaren het vuur op twee Israëlische patrouilleboten, die in 't noorden van de Golf van Suez, vlak bij de zuidelijke ingang van het ka naal. kruisten. Volgens de Egyptena ren probeerden drie Israëlische vaar tuigen de toegang tot het kanaal te forceren, terwijl Israëlische tanks en kanonnen een bombardement op Suez openden. De 60-jarige invalide Steven van Hemert uit het plaatsje Rossum in de Betuwe heeft de sporttoto van ver leden week foutloos ingevuld. Een prestatie, die beloond zou zijn met ongeveer f. 16.000, - De Stichting Sporttotalisator is ech ter niet tot uitbetaling overgegaan, omdat de doorslag van het formulier niet tijdig in Den Haag was gearri veerd. Bij nader onderzoek bleek, dat bij de verzending van de toto-formu lieren van de HW Hurwenen naar de verzamelaar van de kring Betuwe in Geldermalsen, de adressering on volledig was geweest, met als gevolg dat de toto-formulieren bij het spe ciale bureau van de PTT voor onbe stelbare stukken in Den Haag terecht kwamen. Maandagmiddag heeft de directeur van de sportoto, de heer Muilenburg, tijdens een bezoek aan de heer Van Hemert laten weten dat hij geheel onverplicht zou kijken of er nog iets aan te doen zou zijn. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten Deze nieuwe haarlijn is soepel, kort, vrouwelijk, elegant en geba seerd op een nieuwe techniek voor de coupe; de Haute Coiffure Fran- caise vertoont hiermee zich verre te willen houden van bepaalde ex cessen, die in tegenspraak zijn met de goede Franse smaak. Soepel, om dat zij tegemoet komt aan het ver langen van de moderne vrouw naar een practisch kapsel, dat slechts even doorgeborsteld hoeft te wor den om het weer in model te bren gen. Kort, omdat de hoog opstaande kragen van de mantels, vooral die van de bontmantels, een vrije nek- partij vereisen, die het silhouet van de vrouw verfijnt. Elegant, omdat deze lijn zo perfekt aansluit bij de lijnen van de grote couturiers, dat zij de finishing touch vormt van de nieuwe „image" van de vrouw '67- '68. Vrouwelijk, omdat we nu geen torenhoge kapsels of bijna kaalge knipte hoofden zien, maar speelse, springerige lokken, dansende veer tjes als het ware, die het gezicht omlijsten van een vrouw die zich ten volle van haar vrouwelijkheid bewust is. Een nieuwe techniek voor de coupe, omdat zij is gebaseerd op twee to taal verschillende lengten, die wor den bepaald door een zeer precieze coupe. Het lange haar wordt vanaf de kruin naar voren gekamd; van achteren is het haar korter, maar de geleidelijke aflopende halslijn blijft toch vrouwelijk. Voor dit nieuwe herfst/winter-kapsel kan 't haar ter verhoging van de houd baarheid gedeeltelijk gepermanent worden (modeling). De haarkleu ren zijn in warme tinten gehou den, met schakeringen, die geïn spireerd zijn op de kleuren van de herfst en helder als een winterzon; zij gaan buitengewoon goed samen met de kleuren van de Haute Cou- ture-stoffen, die de komende win ter en vogue zullen zijn. Voor cock tail-coiffures worden haarstukjes of gedeeltelijk postiches in het haar verwerkt. Kortom, van deze nieuwe herfst/winter-lijn 1967-1968 kan men zeggen dat de Haute Coiffure Fran ca ise, samen met de Haute Couture, de moderne, elegante vrouw ertoe wil brengen, terug te keren naar een stijl die zich verre houdt van, excessen, naar een authentieke „Mode de Paris". De nieuwe lijn is dus gedurfd door de nieuwe methode voor de coupe, maar de Haute Coiffure Frangaise streeft vooral naar een eleghnt, echt vrouwelijk kapsel, dat in perfecte harmonie is met de Hau te Couture. Het kapsel steunt op Membre Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise et Coiffure Création Grotestraat 174 - Waalwijk Telefoon 04160-2623 drie duidelijk te onderscheiden ele menten: het vooraanzicht, het pro fiel en de nekpartij. Vooraanzicht, het haar omlijst het gezicht met speelse lokken, met ter hoogte van de ogen een soepele golving. Het kapsel kan met of zon der pony gedragen worden, al naai de vorm van het gezicht dit ver langt. Profiel, ter hoogte van de slapen wordt het haar naar voren gewerkt; het bedekt éven de oren. Nekpartij, aflopende kruinpartij, die toch iets bol kan zijn. Naar bene den toe worden de haren korter, echter niet té kort: van ±6 tot ±2 centimeter. Het haar volgt de vorm van de schedel; het wordt wat ge punt en uitgedund. De coupe. Men onderscheid duidelijk twee lengtes: 1. Boven op het hoofd is het haar lang gelaten; het wordt vanaf de kruin naar voren gewerkt. 2. De nekpartij, smal en aflopend, vormt een sterk contrast met de voorpartij, die voller is. De nieuwe lijn herfst/winter '67- '68 staat dus in het teken van een geheel nieuwe kniptechniek, en al leen de juiste uitvoering daarvan garandeert dat de lijn perfect ge realiseerd wordt.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5