wAALwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Japan voert een geruisloze oorlog tegen Mao BOUWMAN O!, ampe JOi ampe Brabants Orkest concerteert 21sept. in Hervormde Kerk in Waalwijk O A top ronn meubelen OPEN OOG DAADWERKELIJKE HULP AAN NATUURLANDEN uitsluitend verkrijgbaar bij Zorgen 6500 militairen voor 1968 minder in dienst „Recept" Tilburg «Jougelui stelen voor halve ton aan goederen Pierre Jetteur solist in viool concert Beethoven Anton Koene N.V. J. van Heyst kan dit jaar winst maken van Complnt* Woning* inrichting Robinson sluit bedrijf in Valkenswaard VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 88e JAARGANG No. 74 tcho van Uitgever ÏVaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 73 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De oorlog in Vietnam heeft een andere belangrijke strijd, die thans in de nabuurlanden van China aan de gang is, in de schaduw gesteld. Japan, de eerste en tevens enige Aziatische natie die midden in de twintigste eeuw staat, voert een vreedzame oorlog om ook zijn buren op het niveau van onze tijd te brengen. Japan is teruggekeerd in de landen, die zij ruim twintig jaar geleden bruut bezet hield t.w. de Filippijnen, het tegenwoordige Maleisië, Indonesië, Korea en For mosa. De Japanners steken geld maar ook technologische kennis in hun pogingen om hun voormalige slachtoffers te helpen bij de op bouw van hun economie. Bij die inspanningen stellen zij hun vrije economie tegenover de centraal geregelde en in een keurslijf gedwon gen economie van Communistisch- China en hun open maatschappij te genover de gesloten tegenhanger van dat land. Na de nederlaag in 1945 heeft Japan gedurende bijna 20 jaar het gevoel gehad, dat zijn prestige zo'n enorme klap had gekregen, dat het maar beter in het eigen tuintje kon blijven wieden en zijn verwoeste industrieën weer opbouwen. Dat is, het is genoegzaam bekend, met veel geestdrift en ijver gebeurd. In 1966, aldus Het Beste, behoorde Japan tot de vier leidende industrielanden van de wereld, na de Verenigde Staten en Rusland en West-Duitsland. De Japanners leven met honderd mil joen mensen samengepakt op 'n aan tal eilanden, die vrijwel geen grond stoffen voor de produkten van het land opleveren. Men is dus aangewe zen op de handel met het buitenland. De moeilijkheid was echter, dat de bevolking in de verarmde nabuurlan den geen of weinig grondstoffen, we gens gebrek aan wilskracht of kennis, produceerde. Hoe zouden trouwens de Japanners hun eindprodukten kwijt kunnen raken aan buren die geen geld hebben om ze te kopen. Verder speelde ook de nationale vei- voorheen TAUSCH Grotestraat 231 Waalwijk Telefoon 04160-3866 Hebt TJ een bril nodig? Niet erg. Een Bouwman bril vormt een harmonie met uw gelaat. Wij bieden u een ruime collectie de grootste service en een gratis advies IEDERSWHjEENBOUWMANBKDL graphic design bycees.embrechts ligheid van Japan een belangrijke rol. Alhoewel Japan door de Amerikaan se kernwapenparaplu wordt be schermd, kan deze het land slechts voor een direkte aanval van Commu- nistisch-China behoeden. Hij biedt echter geen bescherming tegen de arme en politiek weinig stabiele lan den. Hierdoor zou Japan in een oor log betrokken kunnen raken. Langzamerhand groeide in Japan de wil om uit zijn diplomatieke isole ment te kruipen en de nabuurlanden te helpen. Die hulp was uitermate welkom in landen als Cambodja, Laos, Maleisië, de Filippijnen, Thai land en Vietnam, waar het gemiddel de jaarinkomen tussen de 200 en 900 gulden ligt. Als voorbeeld kon Japan zijn vrije economie tonen, die het land een nieuwe nationale welvaart had gebracht, en wel in een tempo, dat noch een communistisch noch een vrij land ooit had gekend. De for mule die de Japanners in hun buur landen volgen bestaat uit ijver en doortastendheid. Zo gingen bijvoorbeeld op Nieuw jaarsdag in 1967 zo'n 2500 arbeiders aan het werk aan een reeds in aan bouw zijnde kunstmestfabriek in Z. Korea. Zij werkten zij aan zij met 300 Japanners, Toen de dagploeg na 10 uur naar huis ging, kwam de nachtploeg, die in het licht van schijnwerpers verder werkte. Wan neer de Japanners naar huis waren gegaan om de feestdag thuis te vie- Bij de Koninklijke Landmacht, zal in 1968 het aantal dienstplichtigen met ruim 6500 man dalen. Het dienstplichtig personeel bij de Land macht is dan sinds 1964 met 18.000 man ingekrompen. Voornamelijk is dit het gevolg van de Operatie Chi rurg" die om budgettaire redenen ge richt is op vergaande stroomlijning. De vermindering van volgend jaar zal worden bereikt door: Reorganisatie van de ondersteunings eenheden bij de parate divisies; De aanvullende onderdelen, zoals ge nie, artillerie en intendance worden geconcentreerd op legerkorpsniveau. Toeneming van het aantal technische specialisten, die voor vijf jaar teke nen. Opheffing van enkele fanfare korpsen. Samenvoeging van inde lingsbureaus voor de mobilisatie. De lagere landmachttraining in de komende begroting van het benodigd aantal .dienstplichtigen zal gevolgd worden door een beslissing van mi nister Den Toom (Defensie) over een verruiming van de vrijstellingsmoge lijkheden voor dienstplichtigen. De ambtelijke commissie dienstplicht voorzieningen heeft er aanbevelingen voor opgesteld samen met verdere verminderingen aan dienstplichtig personeel bij de luchtmacht en de Marine waarin nu al weinig dienst plichtigen zijn ingedeeld, komt de ge schatte daling bij de gehele krijgs macht over 1968 neer op acht a 10- duizend dienstplichtigen. In officiële kringen voorspelt men, dat de komende verruiming van het vrijstellingsbeleid voorlopig slechts op bescheiden aantallen dienstplichtigen betrekking kan hebben. Per jaar wor den weliswaar rond 100.000 jongelui gekeurd maar daar werd in 1967 al 30,2 percent van afgekeurd. ren zou de fabriek zeven dagen later zijn voltooid. Elke dag was echter kostbaar, want na de voltooiing zou de fabriek duizend ton kunstmest per dag gaan produceren en elke gewon nen dag zou een deviezenbesparing van 325.000 gulden opleveren, het bedrag dat anders voor de invoer van kunstmest moet worden betaald. Nu wisten de Japanners en Koreanen de fabriek een half jaar eerder te vol tooien dan voor een dergelijk project wordt uitgetrokken. De Koreanen zijn inmiddels begon nen met het Japanse recept voor hun ontwikkeling toe te passen. Zo werd de jaarlijkse bevolkingsaanwas - 2,9 procent gedurende de laatste 10 jaar in '66 tot 2,5 procent teruggebracht. Men verwacht dat dit cijfer in 1971 twee procent zal zijn. Verder zit 24 procent van de Koreaanse bevolking op school, evenveel als in de V.S. Korea heeft in 5 jaar de voedselpro- duktie met 33 procent opgevoerd en hoopt in 1971 zichzelf geheel te kun nen voeden. Dit zijn belangrijke cij fers die de opgaande lijn van het land aantonen. Ook in andere, hierboven genoemde landen, voltrekt zich een soortgelijk proces. Het lijkt erop, dat Japan bezig is een hecht fundament te helpen bouwen voor het vrije Azië. HEEFT HET blouses, rokken, shawls, vesten, jumpers, pantalons, zakdoeken, kraagjes, nylons enz. enz. DOET HET plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, vermaken, inkorten enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, gespen enz. in naar: Heuvelstraat 14 De politie in Leiden heeft Leidena- ren van 20, 21 en 26 jaar gearres teerd die hebben bekend voor in to taal een halve ton aan goederen heb ben gestolen ondermeer bij V. en D. te Leiden. De buit bestond uit sieraden, kle dingstukken, horloges en sigaretten. Zij hebben zowel afzonderlijk als in combinatie ingebroken. Tegelijkertijd zijn een 34-jarige Leidse kelner en 'n 45-jarige Haagse bouwvakker aange houden die als heler hebben gefun geerd. EEN EIGEN MERK VOEREN Als een schilder zijn werkstuk klaar heeft, zet hij er onder in de hoek zijn naam op; het is zijn werk; het staat op zijn naam. En als je muziek van een componist wilt uitvoeren, moet je bumarechten betalen, want de rechten van de componist zijn beschermd. En op een uitvinding kun je patent aanvragen om daarmee anderen uit te sluiten van de voordelen, die aan die ontdekking verbonden zijn. Ieder mens is er op uit om met zijn merk op de markt te komen. Wij willen zo graag auteur zijn en met onze stempel slaan. Wij wil len er bij horen, om toch maar zeker voor vol aangezien te worden. Onze stem moet gehoord worden. We willen meetellen. We slaan graag onze vleugels uit. We willen inpalmen, de touwtjes in handen nemen, als het even kan. We laten ons zomaar niet ondersneeuwen, want daar zijn we zelf bij! We steken de kop op. Je moet laten ho ren, dat je er ook nog bent. En we laten ons niet op de vingers tikken. Je moet zorgen, dat je meetelt, desnoods maar de vuist op tafel, als het anders niet lukt. Je moet toch minstens in de eerste helft van de processie lopen; en nog liever koptrekker van de ploeg. Je mag geen doetje zijn. Je moet jezelf handhaven en proberen goed voor de dag te komen. En daar heb je een machtsgebied voor nodig, waar je de scepter kunt zwaaien, waar jouw haan koning kraait. Alleen zoeken we het vaak zo ver weg, voordat we toeslaan. En een belangrijk terrein in de naaste omgeving zien we over het hoofd. Dat kleine stukje wereld, dat we zelf zijn! Daar hebben we alle rechten en niemand hoeven we naar de ogen te zien. Daar kunnen we helemaal een eigen merk voeren en daarop kunnen we onze eigen stempel drukken. Dat heel typische, exclusief van jou is, waarvan geen cliché bestaat! Dat kan daar helemaal tot zijn recht komen. Meer nog dan je naam kun je daar jezelf waar maken, volgens een volkomen eigen ontwerp. Het zou heel wat interessanter worden op de wereldmarkt! L. VAN BERKEL, bedrijf saalmoezenier Het concert dat Het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jor- dans op donderdag 21 september 1967 om 20.00 uur in de Neder lands Hervormde Kerk te Waalwijk zal geven, wordt geopend met het 4e Brandenburg concert voor viool en 2 fluiten van J. S. Bach. Solistische medewerking hieraan wordt verleend door de violist Anton Koene en de fluittisten Dick Mooy en Jan van Rooy. Ver volgens wordt de „Lirizer"-symfonie van Mozart gespeeld. Na de pauze kunt U Pierre Petteur als solist horen in het Vioolconcert van Beethoven. Pierre Jetteur werd op 14 septem ber 1928 te Dison-Verviers geboren. Hij begon zijn vioolstudie op 5-jari ge leeftijd bij zijn vader, Michel Jet teur, leraar aan het Conservatorium te Verviers. Na beëindiging van zijn studies aan dit conservatorium stu deerde Pierre Jetteur viool aan het Conservatorium te Brussel bij Alfred Dubois, Maurice Raskin, Jacques Thibaud en diens assistent Théodore Pashkus. Hij behaalde talrijke prijzen in België, o.a. de Kreisler- en de Vieuxtemps-prijs. In 1952 behaalde hij in Londen de internationale Carl Flesh-prijs. JUWELIER 'n precisie horloge met internationale Omega-garantie COMPLETE COLLECTIE Als solist trad hij op met het Bel gisch Nationaal Orkest en met de radio-orkesten van het N.I.R., Radio Luxemburg, met het Conservatorium orkest in Luik, hét London Philhar monic Orchestra en het Liverpool Philharmonic Orchestra. Hij speelde recitals in Amsterdam, 's Gravenhage, Parijs, Wenen, Keulen en Bayreuth en vanzelfsprekend in vrijwel alle Belgische steden. Hij trad bovendien op voor de radio in Parijs, Wenen, Bayreuth, München en Brussel. Als eerste concertmeester was hij werk zaam in een Kamerorkest. Als kamer muziekspeler maakte hij deel uit van het Belgisch Kwartet van Londen. Sedert 1 september 1955 is Pierre Jetteur eerste concertmeester van Het Brabants Orkest. In het seizoen '65- '66 werd dan ook zijn 10-jarig jubi leum in deze functie gevierd door hem als solist met Het Brabants Or kest te laten optreden in die plaatsen, waar Het Brabants Orkest regelmatig concerteert. Ook maakt hij als con certmeester deel uit van Het Brabants Kamerorkest, welk ensemble met in gang van het seizoen 1966-'67 onder zijn artistieke leiding staat. Anton Koene begon zijn muziek studies op 8-jarige leeftijd. Na vak opleiding was hij achtereenvolgens werkzaam als violist in het Tilhurgs Stedelijk Orkest, het Radio Philhar- monisch Orkest te Batavia en als con certmeester van het Rotterdams Ka merorkest en het Nederlands Kamer orkest. In 1958 werd hij 2e concert meester bij Het Gelders Orkest en oprichter, tevens leider, van het Gel ders Kamerorkest. In 1961 volgde zijn benoeming tot tweede le concert meester van Het Brabants Orkest, waarin hij regematig solistisch op treedt. In '62 nam hij deel aan de Internatio nale Dirigentencursus van de Neder Pierre Jetteur landse Radio Unie o.l.v. Franco Fer- rara, en met de aldaar opgedane er varingen begon hij een volledige con servatorium-studie aan het Brabants Conservatorium met als hoofdleraar Jan Out. In aansluiting hierop nam Anton Koene deel aan de le Internationale Dirigentencursus te Santiago de Com- postela (Spanje) o.l.v. Igor Marke- vitch, bij welke laatste hij momenteel zijn studies voortzet. Zijn activiteiten in Spanje resulteerden in een optre den tijdens twee openbare concerten met het Orquesta Nacional de la Ra dio-television Espanola, en het ont vangen van een diploma met eervolle vermelding, benevens een prijs, be schikbaar gesteld voor de beste cur sisten door het Spaanse Ministerie van Voorlichting. De heer J. van Bree, directeur van de Belgische vestiging in Grobben- donk van de N.V. J. P. van Heyst en Zonen, het bedrijf dat in betalings moeilijkheden geraakte, waardoor vo rige week surséance moest worden aangevraagd en tevens commissaris van de Nederlandse Moedermaat schappij, heeft verklaard, dat een be kend Nederlands organisatie-bureau heeft becijferd, dat de N.V. J. P. v. Heyst en Zonen in 1968 een zeer ruime winst moet kunnen maken en dat de winst in 1969 nog weer groter zou kunnen zijn, althans in België. TILBURG PIL'SPLEIN 26-88 tel. 88086 Busdiensten lfln 2 n «toppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur De Robinson schoenfabriek in Nij megen gaat haar bedrijf in Valkens waard sluiten. Voor 96 werknemers betekent dit ontslag. De fabriek heeft in Valkenswaard een stikkerij en een afdeling waar onderwerk voor schoe nen wordt gemaakt. In het Nijmeeg se bedrijf moest Robinson vorige week donderdag al overgaan tot werk tijdverkorting voor 30 van de 350 werknemers in het Nijmeegse bedrijf. Met de vakbonden is overleg ge pleegd. Mede onder invloed van de conjuctuur en de situatie in de schoe- nenafzet, maakt Robinson schoenfa briek een moeilijke tijd door. Direk- teur Verschuur zegt over de proble men bij zijn bedrijf: „De hele indus trie zit moeilijk. We proberen er bo venuit te komen".

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5