wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRant Internationale waardering voor werk lederscheikundige Ir PJ.v.Vlimmeren \dCampe\ JLampe «ELS Perzische tappen en lepers Een goede bedrijfadministratie is kompas voor bedrijfsvoering OMEGA WAALWIJKER ONTVING GOUDEN MEDAILLE FRANSE VERENIGING LEDERSCHEIKUNDIGEN UITERMATE BELANGRIJK Samenwerking Edel produkt Huurders en verhuurders van woningen en andere panden! I a a I I a a a In Tilburg: Garantiekrediet voor midden- en kleinbedrijf Weduwe van spaargeld beroofd opgehouden gedurende bef transport Centraal Planbureau Groei Nederlandse economie herstelt Ook van belang voor verloop van de kosten Omzet Financiële positie Statistieken Twintig miljoen voor Brabant Nederland heeft klacht over Griekse regering VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 88e JAARGANG No. 76 e cho Vc\n het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) 0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,4010 ct. inc.k.3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B u-eaus Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenatraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Waalwijkse lederscheikundige ir P. v. Vlim- meren is vorige week tijdens het congres van de Internationale Unie van Lederscheikundigen en -technici in Luzern onderscheiden met de gouden medaille van de Association Frangaise des Ingenieus Chimistes et Techniciens de Cuir. Het was de eerste maal dat deze Franse vereniging de onlangs ingestelde onderscheiding toekende. Ir Van Vlimmeren is deze eer te beurt gevallen als waardering voor het vele werk dat hij gedurende twee jaar als voorzitter van de In ternationale Unie heeft verricht en voor de meer dan 200 weten schappelijke publikaties die van zijn hand verschenen. veel rapporten over het werk op het instituut samengesteld. Tussen de lederinstituten in de EEG-landen bestaat een nauwe sa menwerking. Regelmatig zijn er bij eenkomsten waarop wederzijdse be vindingen worden uitgewisseld. Ir v. Vlimmeren juicht deze vorm van sa menwerking, die tot voor enkele jaren niet denkbaar was, toe. Ook de direk- teuren van de instituten over de ge hele wereld hebben regelmatig studie bijeenkomsten. Van de hier opgedane ervaring profiteren alle lederfabrie ken. „De lederindustrie houdt altijd stand. Wel zullen concentraties niet uitblijven. Alleen een groot bedrijf kan rationeel werken. Ook de machi nes worden voor kleine bedrijven te kostbaar, te meer daar dit soort be drijfjes geen produktie voor deze moderne grote machines hebben. Hoewel het aantal bedrijven steeds afneemt, is er een belangrijke stijging in de produktie. Dat is een duidelijk teken van vooruitgang", aldus ir Van Vlimmeren. „In ons land heeft leerlooien nooit een prettige klank gehad. Die tijd is voorbij. De vuile bewerking gaat steeds meer naar de ontwikkelings landen. Het half fabrikaat wordt dan in ons land verder bewerkt. Aange zien de West-Europese landen over bekwamer technisch personeel be schikken zullen de edele produkten hier gemaakt worden, terwijl de goed kopere leersoorten in de toekomst wel eens in de ontwikkelingslanden gefabriceerd kunnen worden". Ook Ir. P. J. van Vlimmeren De heer Van Vlimmeren, chef van de research- en adviesafdeiing van 't TNO in Waalwijk, is een veelge vraagd spreker op internationale en nationale congressen. Op het congres in Luzern hield ir Van Vlimmeren een voordracht over de nieuwste ont wikkelingen op het gebied van de chroomlooiïng. Het was voor de eer ste maal in het 10-jarig bestaan van de Unie, dat naar aanleiding van een voordracht 'een algemene discussie werd gehouden. Aan dit congres werd door vertegenwoordigers uit 30 landen deelgenomen. In alle West-Europese landen en zelfs ook in Amerika heeft de heer Van Vlimmeren de laatste jaren voor drachten gehouden. Meer dan 200 publikaties in binnen- en buitenland se vaktijdschriften staan op z'n naam. Ook heeft hij met zijn medewerkers de kunststoffen geeft de heer Van Vlimmeren een goede toekomst. ,,De positie van leder zal altijd gehand haafd blijven, maar er is een tekort aan huiden. Wij zijn afhankelijk van 'n afvalprodukt en de vleesconsump tie neemt minder toe dan de leercon- sumptie. Het vervangingsprodukt, dat overigens nog vrij nieuw is, kan dus een goede aanvulling betekenen. De vraag naar leer, als chique en edel produkt, zal steeds blijven. Bij het Lederinstituut TNO in Waalwijk, dat in alle landen van de wereld door haar onderzoekingen een grote naam heeft verworven, is men bezig een vergelijk te maken tussen kunststoffen en leder. Over de voor- en nadelen zijn reeds buitenlandse publikaties verschenen. Omdat de meeste kunststoffen nog in de kin derschoenen staan vond de heer Van Vlimmeren het wat voorbarig nu reeds een oordeel te vellen. Hiermee zal het TNO echter zeer zeker niet achter blijven. Op 1 oktober a.s. vervalt in vele gemeenten in Noord-Brabant1) de wettelijke huurprijs- beheersing. Tegelijk treden andere voorschrif ten voor de huurbescherming in werking. Een en ander is vooral voor huurders en verhuurders van particuliere woningen van belang. Men kan hierover alles lezen in een vouwblad van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het vouwblad is gratis verkrijgbaar bij de gemeentehuizen in de aangewezen gemeenten. Haal een vouwblad, dan bent U op de hoogte. 1Aarle-Rixtel, Almkerk, Alphen, Andel, Baarle- Nassau, Bakel en Milheeze, Beek en Donk, Beers, Bergeijk, Berghem, Berkel-Enschot, Berlicum, Bladel en Netersel, Boekei, Budel, Chaam, Diessen, Dintel- oord en Prinsland, Dinther, den Dungen, Dussen, Eersel, Eethen, Empel en Meerwijk, Engelen, Erp, Esch, Fijnaart en Heijningen, Geertruidenberg, Gef- fen, Giessen, Grave, 's-Gravenmoer, Haaren, Halste ren, Haps, Heesch, Heeswijk, Helvoirt, Heusden, Hilvarenbeek, Hoeven, Hooge en Lage Mierde, Hoo- ge en Lage Zwaluwe, Hoogeloon, Huijbergen, Klun- dert, Leende, Liempde, Lieshout, Lith, Luijksgestel, Maarheeze, Made en Drimmelen, Megen, Mill, Moer gestel, Nieuw-Ginneken, Nieuw-Vossemeer, Nistel- rode, Nuland, Oeffeit, Oost-West en Middelbeers, Oploo, Ossendrecht, Oudenbosch, Oud- en Nieuw Gastel, Prinsenbeek, Putte, Raamsdonk, Ravenstein, Reusel, Riethoven, Rijsbergen, Rijswijk, Schaijk, Sint Michielsgestel, Sprang-Capelle, Standdaarbuiten, Stip hout, Terheijden, Teteringen, Udenhout, Veen, Ves- sem, Vierlingsbeek, Wanroy, Waspik, Westerhoven, Willemstad, Woensdrecht, Woudrichem, Wouw, Wijk en Aalburg, Zeeland. i i i i i i 8 8 3 mag U niet links (of rechts) laten liggen, als U in TIL- burg op zoek bent naar iets ENIGS-EN-APARTS VOLOP KEUS: jumpers, pantalons, nylons, vesten, blouses, rokken, kraagjes, shawls enz. enz. ONZE LEUS kwaliteit, service en exclusiviteit. Heuvelstraat 14 In de vorm van garantiekrediet, gaat de regering het midden- en kleinbedrijf een verdere helpende hand toesteken. Deze garantie-le ningen worden officieel bedrijfs ontwikkelingskrediet genoemd. In A overleg met de Stichting Ontwikke ling en Sanering voor het midden- en kleinbedrijf is de hulp tot stand gekomen. In het totaal van de struc- tuurverbeterende maatregelen ten behoeve van 't midden- en klein bedrijf heeft de nieuwe krediet vorm ten doel, aan ondernemingen die niet in staat zijn normaal bank krediet of een garantiekrediet te verkrijgen, risicodragend kapitaal te verschaffen. Het bedrijfs-ontwikke- lingskrediet vormt dan een basis voor verdere kredietverlening met of zonder garantie. Hiermede wordt de onderneming „bankabel" ge maakt, hetgeen blijkt uit een be schikking in de Staatscourant. De weduwe mevrouw J. Kamps (56) uit Gieten is maandagnacht door een nog onbekende man in haar slaapkamer overvallen. De man was gemaskerd en eiste haar geld op. Toen mevrouw Kamps zei geen geld te hebben, zei de man haar: „Dat heb je wel en ik weet ook wel een manier om te weten te komen waar het ligt. Schiet op en maak geen licht". Be vend van angst haalde de vrouw toen een enveloppe met 475 gulden uit 't nachtkastje. De overvaller verdween, nadat hij haar had gesommeerd de hele nacht in bed te blijven en niet eerder dan in de ochtend de politie te waarschuwen. FINALE VERKOOP f In opdracht van zijn principaal zal Notaris H. J. G. M. PETERS, Dr. Mollerlaan 2, Waalwijk op VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 te 11.00 uur v.m. in het opslagpakhuis TRANSPORT EN EXPEDITIE N.V. Altenawag 8, Waalwijk een veiling houden van een zeer belangrijke en kostbare zending zeldzame en waardevolle en andere Oosterse tapijten en lopers KWALITEITEN VOOR DE DUITSE LUXE MARKT VOOR VEILING, met het doel van liquidatie door middel van veiling en gehouden op last van hen die hier financieel bij betrokken zijn. INSPEKTIE DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 VANAF 11.30 UUR V.M. De balen worden dan geopend voor inspektie en het onderzoek der versohepings- en transitodokumenten, de officieel geautoriseerde vertegenwoordigers, berich ten als volgt omtrent de oorsprong, maten en kwali teiten: PERZISCH Bakthiar (Chahar Shotur, Chahar Mahal, Hadjibad, Bibibaft, Shar Kurd), Afshar Lurs (Deh Sho- toraan, Saarabad, Buchakji), Kirman (Lahver), Arak (Sultanaimir Tafrish, Kabutarang), Keshan (Arun, Nasi- rabad, Kurk) enz. KAUKAZISCH Derbend, Ushak, Kazak, Daghestan. AFGHANISTANAtabai, Maimana, Kurki, Charikar en Balouchistan. Inlichtingen bij de Wettelijke Vertegenwoordiger in West-Duitslamd, DR. JUR. ROLF HINZE Reehtsanwalt t KLeverstrasse 80, Duesseldorf X Eind dit jaar en vooral volgend jaar zal de groei van de Nederlandse Fconomie, die in de eerste helft van dit jaar is vertraagd, zich herstel len. De totale produktie van alle be drijven zal in 1968 oplopen met 4 procent, hetgeen overigens minder is, dan de gemiddelde groei, die voor de komende jaren bij normale om standigheden kon worden verwacht. De werkeloosheid', die dit jaar fel steeg, zal gemiddeld volgend jaar op hetzelfde peil blijven: 90.000 man of bijna 2V2 procent van alle men sen in loondienst. Daar echter de werkeloosheid begin 1968 boven 't gemiddelde ligt, zal in dte loop van het jaar toch een langzame daling optreden tot onder dit peil. Het Centraal Planbureau geeft deze voorspellingen in de „Macro Eco nomische Verkenning" die bij de miljoenennota zijn gevoegd. Volgens deze voorlopige prognose het definitieve Centraal Econo misch plan voor 1968 volgt nog zal volgend jaar de conjunctuur zich meer bewegen in de richting van economisch evenwicht, zodat de lo pende rekening van de betalings balans een flink overschot zal tonen; de prijsstijging matig wordt en d'e consumptie nagenoeg in hetzelfde tempo zal blijven stijgen. Verder blijft de kapitaalmarkt krap, ter wijl de investeringen van het be drijfsleven niet of nauwelijks zul len stijgen. Het is de taak van de ondernemer, de reëel bereikbare mogelijk heden voor zijn bedrijf tot werkelijkheid te maken. Daarvoor dient hij te weten wat er binnen en buiten zijn bedrijf omgaat en wat de toekomstmogelijkheden zijn. Dit betekent, dat het leiden van een bedrijf veel omvattender wordt en dat aan' de administratie, voor I een juiste bepaling van het bedrijfsbeleid, een steeds grotere bete kenis moet worden toegekend. Uitgangspunt mag niet meer alleen zijn: ,,wat heb ik in het verleden bereikt en hoe trek ik die lijn door",maar, welke mogelijkheden bestaan er tot vergroting van het bedrijfsresultaat"Of anders gezegd, „hoe profiteer ik van de toenemende welvaart"? Duidelijk moet zijn, dat het daar bij niet uitsluitend om het omzet- verloop gaat. Even belangrijk, mis schien nog belangrijker, is het ver loop van de kosten. Informaties hierover meet de administratie op ieder gewenst moment kunnen ver schaffen. Deze moet derhalve een centrale plaats innemen, temidden van de andere beleidsinstrumenten. In de praktijk blijkt echter, helaas, nog al te vaak een onderwaarde ring van de administratie te bestaan. Het „schrijfwerk" zoals dat dan wordt genoemd, kan niet altijd re kenen op de volle sympathie van de ondernemer. Hij is nog te gauw •geneigd deze werkzaamheden te be schouwen als een karweitje, dat hij t.z.t. wel eens in een verloren half uurtje zal opknappen. Onbegrijpe lijk, want het voortbestaan van de onderneming is er maar al te -dik wijls mee gemoeid. Het is niet de bedoeling in deze korte beschouwing een volledig in zicht te geven in de technische eisen waaraan een administratie moet voldoen en de daarvoor beschik bare technische hulpmiddelen. Er zijn voldoende mogelijkheden om daarover voorlichting te krijgen. Wij noemen alleen maar de eigen organisatie, de accountant, het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (dat verschillende instructieve brochures heeft uitge geven over dit onderwerp) en de Rijksconsulent voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme. Enige be ilangrijke punten, waarop de ad ministratie de eigenaar volledig moet kunnen inlichten, willen wij echter wèl aangeven. Eerst de omzet. Het verloop daar van moet men op ieder gewenst ogenblik kunnen vaststellen. En. men moet die nauwkeurig kennen, omdat daaruit de gegevens gedis tilleerd kunnen worden voor de in koop Hierbij gaat het niet alleen om het totale omzetverloop, doch om die van de verschillende artike len of artikelgroepen. Een doelma tige inkoop is mede bepalend voor het winstresultaat. De voorraad mag niet te groot, doch ook niet te klein zijn. „Neen"-verkopen stoot klanten af, en een te grote voorraad drukt de winst. Omzetcijfers moeten daar om aanwijzingen geven over de gangmakers in het assortiment en over de artikelen met een lage om- zetsnelheid. De kosten vormen eveneens een zeer belangrijk be drijfseconomisch gegeven. De ad ministratie moet ook daarvoor vol ledige informatie verschaffen. En dan weer niet alleen over de totale kosten, maar over de verschillende kostensoorten en het verloop daar van. De financiële positie van het be drijf, het „eigen" geld. de liquide middelen waarover men op een be paald moment kunt beschikken, de stand van vorderingen en schulden, bezittingen e.d., ook daarover mag de administratie de eigenaar niet in twijfel laten. Bij uitbreidings plannen, bij de aanschaf van nieuwe (moderne) bedrijfsmiddelen, waar voor men niet over voldoende eigen middelen beschikt, kan een beroep gedaan worden op geld van derden. B JUWELIER 'n precisie horloge mei internationale Omega-garantie COMPLETE COLLECTIE Er za/1 echter geen enkele kapi taalverschaffer te vinden zijn, als uit de administratie niet duidelijk blijkt, dat de onderneming „goed" is voor het gevraagde bedrag. De fiscus stelt eveneens zijn eisen. Die heeft ook belangstelling voor de administratie. En het geeft ver trouwen als blijkt, dat deze be trouwbaar en deugdelijk cijfer-ma- teriaal verstrekt. Tot slot nog dit. Aan het begin is geschreven, dat het de taak van een ondernemer is, bereikbare mo gelijkheden te realiseren en dat hij daarbij kennis dient te nemen van hetgeen er binnen én buiten zijn bedrijf gebeurt. Daarmede bedoelen wij óók te zeggen, dat zijn eigen cij f er-materiaal alléén, nooit vol doende houvast kan geven. Zijn eigen gegevens moet hij regelmatig vergelijken met di,'e van andere branch-genoten. De verschillende statistieken van het Economisch Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf bieden daartoe veje moge lijkheden. Bovendien bestaan er in verschillende branche clubs, waar van de deelnemers aan mondelinge bedrijfsvergelij kingen doen. Over dit laaste kunnen de eigen organi satie en de Rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme alle inlichtingen geven. Deze Rijksconsulten zijn gevestigd in de provinciehoofdsteden en in Amsterdam. Uit de begroting voor het Provin ciefonds 1968 blijkt, dat uitgaande van de laatst bekende cijfers over op- pervlaktemaat en inwoneraantal, het voor het volgend jaar naar raming beschikbare bedrag uit het Provincie fonds voor Brabant f. 20.650.293, - is. Het totaal bedrag voor het Provin ciefonds wordt geschat op bijna 166,5 miljoen. De Nederlandse regering zal stap pen ondernemen bij de Europese com missie voor de rechten van de mens met een klacht over de Griekse rege ring. Dit zegt minister Luns in antwoord op schriftelijke vragen van KVP, PvdA, VVD, ARP, D'66 en PSP uit de Tweede Kamer. Binnen de Bene lux wordt nog door de. regering over leg gepleegd over het indienen van de klacht dat de Griekse regering 'n aantal bepalingen van het Europese verdrag tot bescherming van de rech ten van de mens en de fundamen tele vrijheden niet nakomt.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 13