wAAlwijkse en UnqstRAAtse couratu 1ste fase rioleringsplan en reconstructie straten Gemeenteraad Waalwijk LIEFDE INDE STORM Uit do Langstraat RAAD SPRANG CAPELLE VERGADERT VRIJDAG 88e JAARGANG No. 77 Schreinerlijn op Indonesië Sprang-Capelle Capelle Vlijmen Loon op Zand Verkeers slachtoffers Per dag wordt 30 miljoen liter ontzilt Benzine en olie iets goedkoper MAANDAG 25 SEPTEMBER 1967 ooe iw. ^rnmrnsm De Lcho vAn het Zuiöen Uitgever Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p.mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De gemeente Sprang-Capelle be- I zoek vrij ver gaat en misschien schikt reeds geruime tijd over een door het Ingenieursbureau MABEG te Utrecht uitgewerkt plan voor rio lering van de hele gemeente. De uitvoering van dit plan, dat meer dan zes miljoen gulden bedraagt^ is zonder steun van de overheid- niet mogelijk en. zal daarom ook niet in eens, maar in fasen moeten plaats hebben. Zeer waarschijnlijk zal nu binnen niet al te lange tijd met de uitvoering van de eerste fase van het plan kunnen worden begonnen. De eerste fase houdt in, het leggen van een stamriool met aansluitlei- dinigen, vanaf de Burg. Meijerstraat tot het Vrijhoeveplein. Dat betékent dat de riolering die reeds aanwezig is in de Torenstraat, Oudestraat, H. Chabotstraat, Burg. Meijerstraat, Burg. van Dijkstraat, Burg. Smit- straat, Jan Jannenstraat, Molenplein en Molenstraat, op dit te leggen stamriool kunnen worden aangeslo ten, evenals de riolering in 't nieu we uitbreidingsplan ten zuiden van de Kerkstraat. Alle woningen in 't hier genoemde gebied en die gele gen tussen de Burg. Meijerstraat en het Vrijhoeveplein, zulen na het ge reedkomen van deze eerste fase voor afvoer van hemelwater en af valwater op de riolering kunnen worden aangesloten. De afvoer van faecaliën zullen eerst naar 't riool kunnen worden afgevoerd, nadat ook de zuiveringinstallatie gereali seerd zal zijn. Toch zal deze eerste fase voor de betrokken percelen reeds een zeer grote vermindering van ongerief inhouden. Voor de uitvoering van deze eer ste fase van het rioleringsplan is 't nodig dat het wegdek van de hoofd weg door de gemeente' geheel opge broken zal moeten worden en door een nieuw wegdek vervangen. Naar de mening van B. en W. zou het nu dit geval zich voordoet van kortzichtigheid getuigen, indien deze gelegenheid niet zou worden aan gegrepen om de bestaande, voor 't verkeer veel te smalle weg, te re construeren. De bedoeling is een rij baan van zes meter te maken, met aan weerszijden een fietspad van iy2 meter en eveneens aan weers zijden daarvan een trottoir van 1Y2 meter. Waar de afstand van gevel tot gevel geen 12 meter bedraagt, zal het trottoir smaller moeten worden. Voor de uitvoering van dit plan zal de gemeente echter de beschik king moeten kunnen krijgen van grondstraken van de eigenaren van de betrokken panden, die de ge meente tegen een symbolische prijs zou willen kopen. Een 160-tal eigenaren van betrok ken percelen langs de Kerkstraat, v. d. Duinstraat en Raadhuisstraat, zijn nu door het gemeentebestuur in een uitvoerig schrijven van de plannen op de hoogte gesteld en hebben het verzoek ontvangen, in het algemeen belang, hun mede werking te verlenen om tot verwe zenlijking van deze plannen te ko men, door de benodigde stroken grond voor hun percelen voor de symbolische prijs van 1,aan de gemeente te schenken, waarbij werd toegezegd dat alle schade, die zal worden aangebracht door de ge- meënte, zal worden hersteld. Wellicht is uw eerste opwelling aldus B. en W. dat dit ver- vindt u dat de gemeente een te groot offer van u vraagt. Wij kun nen dat enerzijds wel begrijpen. Doch bij nader inzien zult u er on getwijfeld ook oog voor hebben dat in de vorm van de wag-reconstruc- tie daar tegenover een gemeentelij ke tegenprestatie staat, die zowel voor de gemeenschap als geheel, als voor iedere eigenaar c.q. bewoner van een betrokken perceel in het bijzonder, belangrijke voordelen biedt en het gevraagde offer meer dan compenseert. B. en W. sommen dan die voor delen op en tonen aan dat deze ver betering voor het algemeen belang in het algemeen en voor de betrok kenen van uitzonderlijk belang zijn en vertrouwen dat men de gevraag de medewerking gaarne zal willen verlenen, door de bij het schrijven gevoegde verklaring getekend aah het gemeentebestuur, spoedig in te zenden. Wij vernamen van de zijde van Luchtreder Bob Schreiner gaat een groot deel van zijn aandacht richten op vestigingen in ontwikke lingslanden. Dat gebeurt na zijn uit treden uit de chartermaatschappij Schreiner Airways, die zich vooral bezig 'hield met toeristenvervoer. Een van de eerste activiteiten van de nieuwe maatschappij Schreiner Air Transport is de oprichting van een gemeenschappelijk Indonesisch- Nederlands charterbedrijf Indone sian Air Transport. Over veertien dagen vertrekt het eerste vliegtuig een tweemotarig Aztee-zaken- toestel naar Indonesië. Het zal met als basiis Medan op Noord-Su- matra vliegen onder contract van de oliemaatschappij Permina. Enke le weken daarna gaat waarschijn lijk een tweede Aztec naar Indone sië, aldus kondigde Schreiner aan. het gemeentebestuur dat reeds ter stond door enkele ingezetenen de gevraagde medewerking werd ver leend. Wij kunnen niet anders dan de hoop uitspreken dat alle betrok kenen dit voorbeeld zullen volgen en het gemeentebestuur spoedig in staat zal zijn de plannen te verwe zenlijken. Een en ander zal ook niet weinig tot verfraaiing van de ge meente bijdragen. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op donderdag 28 september 1967 om 19.30 uur ten stadhuize. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen van de op 5 september 1967 gehou den openbare vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot wijziging van de Verordening op de heffing van een hondenbelasting in de gemeente Waalwijk. 4. Voorstel tot wijziging van de „Procedure-verordening Planscha- devergoeding 1966". 5. Voorstel tot wijziging van de algemene regelen warmtelevering in verband met het aanbrengen van warmtemeters in een aantal wonin gen in het plan Laageinde I. 6. Voorstel tot wijziging van de „Gemeentelijke garantieverlenings regeling 1966". 8. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 8.250, voor de aankoop van een auto voor de politie. 9. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 8.000, voor tegelbestrating achterompaden woningwetwoningen plan Baard wijk. 10. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 7.000, voor de verbouwing van de woning Burgemeester Verwielstraat 49. 11. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 61.040, voor de aankoop van een huisvuil- auto ten behoeve van de dienst ge meentewerken. 12. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 24.990, voor de aankoop van 3 electro-cars ten behoeve van de dienst gemeen tewerken. 13. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 22.035, voor de aankoop van drie kleine vrachtwagens ten behoeve van de plantsoenendienst. 14. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 14.900, voor de aankoop van een hydrocar ten behoeve van de dienst gemeen tewerken. 15. Voorstel tot medewerking en beschikbaarstelling van een krediet van 2.484,voor het aanbrengen van voorzieningen aan de Christe lijke kleuterschool, Hollands Steeg je 8. 16. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor de stichting van een nieuwe 2nklassige r.k. kleuter school in de St. Bernadetteparochie. 17. Voorstel tot medewerking en beschikbaarstelling van een krediet van 23.864,voor het aanbren gen van een nieuwe verwarming in het gebouw van de Nassauschool, Grotestraat 45. 18. Voorstel tot beschikbaarstel ling van kredieten af 24.800,en 20.200,voor het plaatsen van toiletten en het vernieuwen van een muur aan de straatzijde van het ge bouw van de Nassauschool, Grote- straat 45. 19. Voorstel tot aankoop van het pand Groenstraat 19 van de heer L. J. Ammersdorffer en mevr. M. C. C. Ammersdorffer-Klopper. 20. Nota inzake overdracht van woningwetwoningen aan de bewo ners en wijziging algemene ver- koopbedingen. 21. Voorstel tot verkoop van het winkelpand Pastoor Kuijpersstr. 30 aan mevr. F. G. J. Willemse-Pul- lens. 22. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen in het plan „Groene- woud", aan F. G. J. Wilmont. 23. Voorstel tot vaststelling van het maximumbedrag, tot hetwelk door B. en W. kasgeld kan worden opgenomen gedurende het vierde kwartaal 1967. 24. Voorstel tot het aangaan van een rekeningcourantovereenkomst voor het jaar 1968 met het Stadsge west Waalwijk. 25. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mevr. C. A. W. v. Daelen-de Louw als hoofdleidster van de openbare kleuterschool al hier. 26. Wijziging begroting. PLATTELANDSVROUWEN De afdeling Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen opende don derdag 21 september j.l. het winterseizoen met een vergadering in het cultureel cen trum „Zidewinde". De samenkomst stond onder leiding van de presidente van de af deling, mevr. Winkelman, die in haar ope ningswoord speciaal welkom heette de heer Wim Pavel, film-, televisie- en radio-com mentator, die bereid gevonden was voor de dames van zijn werken te vertellen. Nadat enige huishoudelijke verenigingsaangelegen- heden waren afgehandeld, kreeg de heer Povel de gelegenheid zijn bekende sprook- jesverhalen voor te dragen. Op grootse wij ze boeide hij de dames achtereenvolgens met: „Tafeltje dek je", „Doornroosje", „De koetsier van Assepoes", „Toovenaar" en „De gelaarsde kat". De presidente dankte de heer Povel aan het slot voor het gelbo- dene. Het was een mooi begin van het vergaderseizoen. INSTUIF -AVOND Op initiatief van de 3 plaatselijke Oranje verenigingen zal op zaterdagavond, 30 sep tember a.s. in het cultureel centrum „Zide winde" een instuif-avond wofden georgani seerd, waaraan medewerking zal worden verleend door het dansorkest „De Wavo's" uit Kaatsheuvel. Dit orkest geniet een goe de klank in wijde omgeving en zal er zeker voor zorgen, dat het zaterdagavond ook goed zal worden. Kaarten voor deze avond zijn reeds verkrijgbaar bij de voor-verkoop adressen, het cultureel centrum, kapsalon Pruijssers te Sprang en bij het stationskof fiehuis van de heer P. Pruijssers. Met het organiseren van deze avond beoogt men de jeugd en ook de ouderen in eigen gemeen te een goede ontspanningsavond te bezor gen. Laat men deze kans dan ook weten te waarderen. Aanvang 7.30 uur. PRIJSUITREIKING Zaterdagavond zal in café „De Witte Brug" de prijsuitreiking plaatsvinden van de door de postduivenvereniging 'De Lucht vaart' gehouden kasvlucht. Het bestuur is erin geslaagd een mooie serie prijzen te verkrijgen. KRUISBOOGSPORT Op de banen van het kruisbooggezelschap „De Vrolijke Schutters" te Rosmalen werd de eerste wedstrijd gehouden ten behoeve van Het Vlijmense Zorgenkind. Dit wil zeggen voor geestelijk en lichamelijk gehan dicapte kinderen. Voor deze wedstrijd was grote belangstelling van de schutters uit Vlijmen (2x), Haarsteeg en Rosmalen. De uitslag werd als volgd: Korps A: 1. Rozenjacht, Vlijmen, 175 pnt.; 2. De Vrolijke Schutters, Rosmalen, 167; 3. Willem Teil, Vlijmen 164; 4. Vriendschap Onder Ons, Haarsteeg, 163 punten. Korps B: 1. Vriendschap Onder Ons 2, 159; 2. De Vrolijke Schutters 2, 158; 3. Rozenjacht 2, 157 punten. Koningskruis: 1. A. v. 'Beijnen, 44; 2. H. Verhagen, 43; 3. B. v. d. Meijden, 42; 4. W. Koks, 40 punten. Erekruis: 1. T. v. Beijnen, 45; 2. P. van Engelen, 45; 3. J. van Beijnen, 45; 4. H. Verhagen, 44; 5. M. v. Heijst, 44; 6. M. Verhagen, 43; 7. B. Herman, 43; 8. J. v. Hoof, 43; 9. J. Kivits, 42; 10. W. v. Ra- vensteijn, 41; 11. W. v. Engelen, 41 pun ten. Personeel A: 1. A. v. Beijnen, 25; 2. W. v. Engelen, 24; 3. M. Verhagen, 24; 4. H. Verhagen, 24 punten. Personeel B: 1. J. Kiviets, 24; 2. J. van Hoof, 24; 3. M. v. d. Heuvel, 23; 4. B. v. d. Linden, 23; 5. M. van Heijst, 23 punten. Gelukslblok: 1. B. v. d. Linden, 35; 2. j J. v. d. Burgt, 34; 3. 'H. Verhagen, 33; 4. I M. v. Beijnen, 33 punten. FEUILLETON door Eleanor Elliot Canoll 5. Ze boeide de drie mannen door haar levendige ver halen over het leven der verpleeg sters in het ziekenhuis, waar ze met veertig andere meisje gewerkt had. Daarna kwam het gesprek op boe ken en literatuur. En Robin, die gre tig naar elk woord door haar gespro ken luisterde, stond verbaasd en ver rukt over de bekendheid van Gwynne met de nieuwe lectuur. Hij zelf las graag en veel en dit bewijs van ge lijkgezindheid vermeerderde zijn be langstelling voor het lieftallige meis- je. Na het diner verdwenen Maitland en de dokter naar de rooksalon om een spelletje te gaan kaarten en Ro bin stelde Gwynne voor, een wande lingetje aan dek te gaan maken. Arm in arm drentelden ze vredig heen en weer en ze babbelden over alles en nog wat. Het was ver na middernacht, toen hij voor de deur van haar hut afscheid van haar nam. Zij keek zijn hoge lenige gestalte na tot hij uit haar gezicht verdwenen was. „Goedennacht, Robin Adair!" fluis terde ze zachtjes bij het sluiten van haar deur. III ONTLUIKENDE LIEFDE De eerste dagen op zee waren mis tig en onaangenaam, zoals dat soms op de Stille Zuidzee in september kan voorkomen. Zowel Inez als me vrouw Maitland bleven in haar hut, niet omdat ze ziek waren, maar om dat ze vreesden ziek te worden, zoals neef Ambrose meermalen tegen Gwynne verzekerde. „Verwende en bedorven kinderen, allebei", bromde hij. „Weten zelf niet, wat ze willen". Dokter Faust besteedde het groot ste gedeelte van zijn tijd aan de zie- ken-uit-eigen-verkiezing en dat was eveneens het geval met Gwynne. In die dagen deed ze heel wat onder vinding op betreffende verwende vrouwen en verloor nu en dan haar geduld door haar dwaze grillen. Doch ze slaagde erin, haar ergernis te ver bergen. Haar avonden had ze echter vrij en dan begon haar eigenlijke leven pas. Die uren waren ongestoord van haar en Robin Lee was altijd aan haar zij de. Wat door Inez en Margaret Mait land voor een saaie en eentonige reis werd uitgekreten was voor het onbe reisde meisje een onvermengd genot. Haar opgetogenheid en aanstekelijke lachje samen met haar onbedorven jeugd maakten Gwynne tot een aan trekkelijk gezelschap voor alle drie de heren aan boord. „U bet net een dynamo, juffrouw Cameron", zei dokter Faust bij wijze van complimentje. „U bezit de zeld zame gave, andere mensen tot hoog spanning te laden. Als ik ooit her senverweking mocht krijgen, dan zal ik u als verpleegster laten roepen en u moet beloven, dat u dan zult ko men, waar ik ergens ook ben". „Dat zal ik beslist doen", verzeker de ze hem heel ernstig. Met de dag mocht ze de dokter beter lijden. Hij was zo eerlijk en prettig om mee te praten, zo vriende lijk en tevens zo knap. Die grijze plukjes haar aan zijn slapen gaven: hem slechts een méér gedistingeerd uiterlijk. Gwynne had zich reeds meermalen afgevraagd, of hij *soms verliefd was op Inez, die zoveel van zijn aandacht opvorderde. Urenlang kon hij naast het rustbed zitten, waarop die veel eisende schoonheid lag in rood zijden pyama, en op geklemde muzikale toon kalmerend met haar praten. On getwijfeld, zo meende Gwynne, oe fende hij een goede invloed op haar geschokte zenuwen uit. Neef Ambrose was geen vleier, maar volgens zijn zeggen hoopte hij veel van het opwekkend gezelschap van Gwynne te mogen genieten. „Een vriendelijke lach aan het ont- 2e wedstrijd 15 oktober, Willem Teil, Vlij men; 3e wedstrijd 29 oktober, Rozenjacht, Vlijmen; 4e wedstrijd 14 november, Vriend schap Onder Ons, Haarsteeg. WEDVLUCHT „DE REISDUIF" De Postduivenvereniging „De Reisduif" hield een wedvlucht vanuit Vilvoorde; af stand 102 km. Los 13 uur. Eerste duif 14.11.08 uur; laatste prijsduif 14.27.38 uur. iDe uitslag is als volgt: P. Diepstraten 1 6; H. Berkelmans 2 3 4 12 22; J. Koks 5 8; J. v. Heivoort-Fut 7 19 29; H. Kolen 9 15; G. v. d. Wiel 10 13; J. Enschot lil; P. v. Dal 14 17 20 21; H. Wilhart 16 25; H. v. d. Ven 18; H. Boom 23; J. Kuys VB, 24; J. v. d. Sanden 26 27; W. v. d. Heuvel 28. KAMPIOENSCHAPPEN „DE REISDUIF" 1967 Vitesse duifkampioen: 1. 'H. Berkelmans 966 pnt.; 2. Th. v. Overdijk, 937 pnt.; 3. W. v. Ravensteijn 923 pnt. Vitesse hok-kampioen: 1. Jo v. d. Heu vel, gem. 61.87; 2. W. v. Ravensteijn, gem. 56.55; 3. Th. v. Overdijk, gem. 54.45. Midfond duif-kampioen: P. Diepstraten I, 2 en 3; 1270, 1082 en 1069 punten. Midfond hok-kampioen: 1. P. Diepstra ten, gem. 88.90; 2. W. v. Ravensteijn 53.27; 3. B. v. Esdonk, 38.28. Fond duif-kampioen: 1. H. Berkelmans 711 pnt.; 2. J. Kuijs VB, 498 pnt.; 3. H. Boom, 448 punten. Fond hok-kampioen: 1. H. Boom, gem. 85.62; 2. Th. v. Overdijk, gem. 63.50; 3. J. Kuijs VB, gem. 49.80. Jonge duiven: Duif-kampioen: 1. Jo v. d. Heuvel, 888 pnt.; 2. W. v. Ravensteijn, 855 pnt.; 3. C. Berkelmans, 805 pnt. Jonge duivenhok: 1. R. Berkelmans, gem. 59.66; 2. C. Berkelmans, gem. 41.88; 3. W. v. Ravensteijn, gem. 41.03. Generaal Kampioen: 1. R. Berkelmans, gem. 50.58; 2. W. van Ravensteijn, gem. 47.23; 3. P. Diepstraten, gem. 42.24. OPRICHTING VOGELVERENIGING Door enkele initiatiefnemers, welke zich beijveren op het gebied van vogelliefhebbe- rij is het plan gemaakt om te komen tot oprichting van een vogelvereniging. In het dorp zijn vele vogelliefhebbers en het zou doenlijk zijn deze te vinden in een goede vereniging, welke zich met de vogels bezig houdt. Het zijn niet alleen de kanaries die door menigeen gekweekt worden, maar er zijn er nog zoveel meer. Het is de bedoe ling in een vergadering tot de oprichting hiervan te komen. Deze wordt gehouden in de zaal van „De Echo der Duinen" op za terdag 30 september om 8 uur n.m. Naast de kweek van vogels is het ook mogelijk 'n tentoonstelling te gaan houden opdat ieder een kan zien dat een meer dan een soort kanaries en parkieten is. Op deze manier kan men zien dat er heel wat meer uit te halen is. Enfin de liefhebbers en belang stellenden zijn zaterdag van harte welkom. GESPREKSGROEPEN De pastorale gespreksgroepen zullen ook deze winter weer in de parochie gehouden worden. Dit keer staan zij in het teken van de „saamhorigheid" in de kerk, de gemeen schap, de ontwikkeling van gebieden e.d. Het is de bedoeling dat deze groepen wor den uitgebreid, want heden zijn er slechts vier groepen. Aan de pastorie kan men zich aanmelden voor deelname. WANDELSPORT De leden van de wandelclub „Loduka", van de Stichting Jeugdbelangen hebben zondag deelgenomen aan de tochten te Helmond en wel voor de 10 en de 15 km. De eersten behaalden de 5e plaats met 624 punten en de laatsten de 13e plaats met 634 punten. Op deze prijsuitreiking is „Opa" uit Helmond gehuldigd. Hij is 76 jaar oud en heeft maar liefst 32.596 km in de wandelclub meegelopen. Hij ontving hiervoor de legpenning van de stad Hel mond. Voor de Loonse deelnemers en deel neemsters is dit een aanmoediging om te blijven volharden aan de wedstrijddeelname en de tochten als „Een Hollandse jongen" mee te maken. Volgende week gaat de tocht van start in Ammerzoden ook weer voor de 10 en 15 km. VETERANEN VAN UNO ANIMO De oudjes van Uno Animo hebben zo pas hun seizoen afgesloten met de wedstrijd tegen Nevelo en met succes kunnen zij op deze periode terugzien. De vriendschappe lijke wedstrijden zijn inderdaad amikaal geweest want zij hebben vele vrienden we ten te verwerven 'op de wijze waarop de wedstrijden en toernooien zijn georganiseerd en gespeeld. Meerdere wedstrijden zijn ook gewonnen. Het winterprogramma staat nu weer voor de deur en er wordt reeds ge dacht aan de sinterklaasfeesten voor de kin deren. Inmiddels zijn stappen ondernomen om de plannen te verwezenlijken. GILDE ST. AMBROSIUS Het gilde St. Ambrosius zal dit jaar zijn statiedag vieren op zaterdag 7 oktober a.s. Voorafgaande hieraan heeft de verplichte leden jaarvergadering plaats in zaal Ver meulen op zaterdag 30 september a.s. om 8 uur. Het afgelopen jaar is erg vruchtbaar geweest en de plannen voor de toekomst zijn goed. Het bestuur verwacht dan ook dat allen op de ledenvergadering aanwezig zullen zijn en dat de statiedag in gildebroe- derlijke geest en met vriendschap zal ver lopen. Het aantal verkeersslachtoffers is ook vorig jaar weer toegenomen (van 2479 in 1965 tot 2612 in 1966). Er zijn geen aanwijzingen dat de, op steeds meer kennis én inzicht -gebaseerde, propaganda en voor lichting een zodanige invloed uit oefent op het Nederlandse publiek, dat er sprake is van een zichtbare verbetering. Toch zijn al deze in spanningen niet vergeefs. Indien er geen pogingen zouden worden on dernomen om een gunstiger ver keersbeeld te bereiken, dan zou de situatie aanzienlijk slechter zijn. In Terneuzen is de bouw gestart van de grootste waterfabriek ter wereld. Eind 1968 zal de installatie gereed zijn. Per dag zal dan dertig miljoen liter gedistilleerd water ge produceerd worden. Dit wordt ver kregen door verdamping van zee water uit de Westersehelde in twee onafhankelijk werkende verdamper- eenheden. De commissaris der ko ningin in Zeeland, mr J. van Aart- sen, plaatste vrijdag j.l. het eerste verdampervat. Zaterdag jl. zijn de prijzen voor benzine, huisbrandolie en andere olieprodukten iets in prijs verlaagd. Dit is mogelijk omdat aan de felle kostenstijging door het Arabisch-, Israëlische conflict een einde is ge komen, waardoor de aanvoer vlot ter verloopt. Een verlaging tot het peil van voor de oorlog in het Nabije Oosten is nog niet mogelijk, omdat de slui ting van het Suez-kanaal nog altijd voor hogere transportkosten zorgt. De prijs voor autobenzine gaat met een halve cent omlaag. Auto- gasolie (dieselolie), gasolie, huis brandolie I en II en dunne stook olie en teerprodukten (bitumen) gaat tien igulden per ton omlaag. bijt is een millioen dollar waard", zei hij eens tegen haar. „Nu heb ik mijn zaken in het drukst van de tijd in de steek gelaten, om Margaret en Inez op een naar mijn mening verrukkelijk reisje mee te nemen en nu sluiten ze zich allebei met overspannen zenu- 3ven op. Dwaasheid. Als ze wilden, konden ze die zenuwen heus wel de baas blijven. Maar ze doen er haar best niet voor. Zeg Gwynne, als jij met je levendigheid nog eens een man weet te winnen, wat ongetwijfeld het geval zal zijn, geef je werk dan niet op, als je hem eenmaal veroverd hebt, lieve meid!" „Daar zal ik mijn best voor doen neef Ambrose", zei ze glimlachend, „ik heb nooit veel gezien of gereisd, ziet u, zoals Inez en uw vrouw. Voor haar is het oude kost, maar voor mij is alles fonkelnieuw". Tegenover de vrouw van haar neef gedroeg ze zich nog steeds zeer vor melijk. Margaret Maitland had ook een zekere gereserveerdheid over zich, die geen familiariteit gedoogde, vooral niet van de kant van het meis je, dat haar zo keurig als patiënte verzorgde. Mevrouw Maitland had vernomen, dat zij haar avonden met Robin aan dek doorbracht, als alle anderen al naar hun hut waren en ze begon eraan te twijfelen, of het wel verstandig geweest was, Gwynne mee te nemen. Want voor haar meest be voorrechte neef koesterde zij andere plannen. De belangstelling van Robin voor Gwynne groeide echter met het uur. Lang voordat ze in de zone van het Panama-kanaal aangekomen waren, waar ze eerste keer aan land zouden gaan, wist hij, dat zijn hart voorgoed toebehoorde aan het meisje, dat zo voortdurend haar zorgen aan anderen wijdde. Met uiterste belangstelling bestu deerde hij de verschillende gevoelens waaraan haar gelaat uitdrukking gaf. Kinderlijke verrukking verhelderde haar gelaat bij het zien van een vlucht meeuwen of een met sterren bezaaide hemel. Medelijden sprak uit haar trekken, als een matroos zijn vinger gekneusd had en zij de dokter zo handig hielp bij het verbinden. Ge woonlijk bracht Robin uit plichtsge voel een uur of zo per dag bij zijn tante en Inez in de morgenuren door en dan werd vaak genoeg zijn erge- nis gewekt door de veeleisendheid der beide vrouwen voor de altijd ge willige jonge verpleegster. Inez voor al liet haar allerlei werkjes opknap pen. Het was aldoor: „Haal dat eens even!" „Schud de kussens wat op". „Wil je mijn hoek even uit de salon halen?" en vaak moest het meisje, dat op de bereiding der maaltijden toezicht moest houden, verwijten ho ren over iets, wat niet naar haar smaak was. En onophoudelijk be klaagde Inez zich erover dat Gwynne zo onhandig was. „Had ik toch maar niet toegegeven aan mijn al te goede hart", zei ze op een morgen tegen Robin die op be zoek was, „ik had gedacht, dat die kleine sufkop een zeereisje waarde ren zou en haar best doen, dat ple ziertje ook te verdienen. Daarom liet ik me ook door vader overhalen, haar mee te nemen, omdat hij beweerde, dat ze zo'n schat was. Ze is integen deel net zo lichtzinnig en stuntelig als Rachel, mijn kamenier. En ondank baar bovendien. Is het je niet opge vallen hoe nijdig ze me aankeek, toen ik haar over die lauwe thee een aan merking maakte? Ze keek, of ze me met alle plezier een pak slaag gege ven had". Robin's gezicht verstrakte. „Ik vind juffrouw Cameron een der mooiste karakters, die ik nog ooit ontmoet heb", zei hij stroef met fonkelende ogen", ze is innerlijk even mooi als uiterlijk". „Mooi?" (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9