wAalwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Zondag viert Kaatsheuvel eeuwfeest vestiging zusters IB RAIFFEISENBANK A top form meubelen Volgende week trekt het rij dend Bijbelhuis door Waalwijk Kon. Ned. Ver. voor EHBO zorgt in Waalwijk voor doeltreffende hulpverlening DANKBAAR VDOR VELE WERK VAN ZUSTERS FRANCISCANESSEN meer 1300 vestigingen spaarbank en alle bankzaken uitsluitend verkrijgbaar bij NATIONALE VERENIGING VIERT VOLGEND JAAR 75 JARIG BESTAAN Waardering Huize Bethlehem Weinig zusters Expositie van religi euze schilderijen in Waalwijk en Drunen van Compltte Woning inrichting Den Bosch heeft 80.000 inwoners Medewerking Opleiding Lesmateriaal 53 verbandposten Raad Sprang-Capelle vergadert vrijdag avond SER adviseert betere maatregelen hedrijfspensioenen De tc VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 88e JAARGANG No. 78 O V<M1 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,80 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B ueaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensfraat 8. tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Zondag zal heel Kaatsheuvel in dankbaarheid het feit gaan herdenken, dat 100 jaar geleden de eerste 4 klooster zusters met een huifkar vanuit Oisterwijk naar dit schoenendorp" werden gebracht om daar hun zegenrijke arbeid aan te vangen. Het feestcomité heeft er voor gezorgd dat alle zusters, dankzij de be reidwillige medewerking van de bevolking, een autobusreis door Nederland kunnen gaan maken. Zondagmorgen wordt er door Pas toor P. van de Spijker een H. Mis van dankbaarheid opgedragen in de kerk van de parochie St. Jan. Verder wordt er in het restau rant van De Efieling een koffietafel aangeboden. In de aula van Huize Bethlehem wordt 's middags een receptie gehouden. De eerste zusters namen voorlopig hun intrek in een gehuurde woning waarin zij, zich de bekrompenheid van plaats en gebrek aan vele zaken getroostend de bewaarschool hiel den en aan de oudere kinderen de katechismus leerden. Het kerkbestuur van de toenmalige enige parochie van Kaatsheuvel, onder voorzitterschap van pastoor Nicolaas van Mierlo had van Mgr Zwijsen - Aartsbisschop van Utrecht - verlof gekregen om scholen en een liefdehuis te bouwen. Ten einde aan de Kaatsheuvelse jeugd gewoon lager onderwijs en on derricht in handwerken en vooral een godsdienstige opvoeding te verschaf fen, kon rrien begin februari 1868 reeds de eerste schoollokalen inge- bruik nemen. Primo januari 1873 betrokken 10 zusters het nieuwe kloosterhuis, dat door de goede zorg van het kerkbe stuur en de milddadigheid van de in woners was tot stand gekomen. Blijk baar werd het werk van de zusters door de Kaatsheuvelse mensen ter zeerste gewaardeerd, getuige ook de liefdegiften en aalmoezen waarmee de mensen kwamen aandragen om in het levensonderhoud van de zusters te voorzien, die gratis onderwijs ga ven zonder enig salaris of subsidie van rijk en gemeente. Alleen uit de kerkekas ontvingen zij een jaarlijks bedrag van ongeveer 150 gulden per zuster. Voorts zorgden werkzusters in tuin en boerderij voor de rest van de meest noodzakelijke levensbehoef ten. „Zorg dat uw zusters een behoor lijk onderdak krijgen, anders zoudt ge ze wel eens kwijt kunnen raken en dat zou een groot verlies zijn voor de parochie", aldus Mgr W. Mut- saers tot pastoor P. v. d. Spijker bij zijn benoeming tot pastoor van de pa rochie St. Jan te Kaatsheuvel. Goed werk heeft tijd nodig Na jarenlang wikken en wegen en plan nen maken, na ontruiming van be paalde gebouwen door de in '53 op gerichte huishoudschool en de even eens aldaar gevestigde kleuterschool, kwam de mogelijkheid om met goed keuring van Rome, klooster, gasthuis en scholen met bijbehorende grond over te dragen aan 'n actieve „Stich ting huize Bethlehem", die met enor me geldbedragen onder garantie van, de gemeente Loon op Zand einde 1965 een behoorlijk onderdak voor de zusters wist tot stand te brengen en januari 1967 bij het begin van het eeuwfeest een zeer riant en modern bejaardenhuis „Huize Bethlehem", waarin het heerlijk is voor de bejaar den om te wonen en voor de zusters om daar te werken. Helaas echter begint het aantal zusters te slinken. De opengevallen plaatsen kunnen niet meer worden aangevuld. De laatste zuster gaat bin nenkort de kleuterschool verlaten en wellicht gaat hetzelfde gebeuren bin nen niet al te lange tijd met de laat ste zuster van de lagere school. Ho pelijk worden de zusters nog geruime IN NOUAND SM EN IRIS vestigingen Raiffeisenbank een vertrouwde instelling. Ook in uw omgeving tijd behouden voor het bejaardenhuis „Bethlehem", waar de parochie ze vooral zeer node zou missen. Intus sen mag niet het zegenrijk werk van de zusters gedurende honderd jaren vergeten worden; het werk van een zuster Mercedes, die 40 jaren in hef gasthuis de oude mannen verzorgde, van zuster Zephyrine, die 40 jaar hoofd was van de kleuterschool, van zuster Florentia, die ongeveer 40 jaar hoofd was van de lagere school en van zovele andere zusters, aan wie Kaatsheuvel zo enorm veel te danken heeft. Zondag zal Kaatsheuvel zijn dankbaarheid tonen. De gezamenlijke Protestantse en Rooms-Katholieke kerken van Waal wijk en Drunen hebben bij enkele be drijven die in deze plaatsen zijn ge vestigd, een expositie van religieus getendeerde schilderijen georgani seerd. De exposanten zijn: de Sant- poortse schilder Roelof Klein en zijn Waalwijkse collega Jan Verboom. In Drunen wordt geëxposeerd bij de metaalwarenfabriek N.V. Lips, van 28 september tot en met 3 okto ber. Op zondag 1 oktober is de ex positie voor het publiek geopend van 14 tot 17 uur. Op de andere dagen is de tentoonstelling alleen toeganke lijk voor de werknemers van de N.V. Lips. Op 5 en 6 oktober is de ten toonstelling gehuisvest bij de firma Bloch en Stibbe te Waalwijk en op 9 en 10 oktober bij de fa. Ivo van Haren te Baardwijk. In de avonden van deze dagen is de tentoonstelling voor belangstellenden geopend van 20 tot 21 uur. De tentoongestelde werken zullen worden toegelicht door middel van een klankbeeld. rljS i" 'K TILBURG PIUSPLEIN M-SS teL S80M Busdiensten HJn 2 ea ■toppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM advtseur Sedert maandag heeft 's Hertogen bosch 80.000 inwoners. De 80-dui- zendste is de zoon van de heer en mevrouw J. B. Jansen-Van Balveren. Ter viering van dit heugelijk feit had het gemeentebestuur van 's Her togenbosch een speciale bijeenkomst belegd, waarbij de nieuwe wereld burger op feestelijke wijze in de re gisters werd geschreven. Behalve de gelukkige vader waren voor deze bij eenkomst onder meer uitgenodigd de voorzitter van de Jeroen Bosch Stich ting, mr D. de Roij van Zuidewijn en mr Ton Frenken, de initiatiefnemer tot de oprichting van de Jeroen Bosch Stichting. Als volgende week het Rijdend Bijbelhuis" met een grote groep me dewerkers door Waalwijks straten trekt, zullen velen misschien zeggen of denken: „dat is niet voor mij, want ik heb al een Bijbel"Wilt u dan eens aan anderen denken? In het bijzonder aan onze kinderen, aan onze bejaar den en aan buitenlandse gasten in ons midden? In 1966 heeft het eerste deeltje van een reeks „Wat de Bijbel ons ver telt" het licht gezien, speciaal be stemd voor het gebruik door kleuters, kinderen die in hun geestelijke ont wikkeling wat achterblijven, e.d. De bijbel in simpele taal, fraai en kleur rijk geïllustreerd. Er zijn bijbels voor slechtzienden, gezet in 'n extra groot lettertype. Er zijn bijbels voor blin den en er is ook een handig boekje dat heet: 'Hulp voor de Bijbellezer'. De Bijbel is zo'n dik boek en waar moet je beginnen? Het bevat verha len uit een ver verleden en wat bete kenen die nu nog? Er zijn zoveel ge deelten van verschillende schrijvers en hoe moeten we daar tegenover staan? Het handige boekje „Hulp voor de Bijbellezer" wil hierop in gaan en de lezer wat wegwijs maken in het meest verkochte boek ter we reld: de Bijbel. Er zijn ook Bijbels verkrijgbaar in de Friese taal, in het Turks, het Spaans en ander talen. Als u dus onze „gastarbeiders" eens een plezier wilt doen Vraagt u er maar naar als het „Rijdend Bijbelhuis" de komende week in uw wijk is. Alles is nu voor bereid om de aktie te doen slagen. Of nee, toch niet alles. Een succes kan het alleen worden door gezame- lijk gebed van alle Waalwijkse Chris tenen, of zij nu Katholiek zijn of Protestant. Ora et labore. Daarom worden alle medewerkers a.s. vrijdag avond 29 september om 8 uur in het kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk aan de Ambrosiusweg verwacht en ieder die niet daadwerkelijk kan meewerken, laat die tenminste op zondag daaraanvolgend naar de kerk (Van onze verslaggever) WAALWIJK Volgend jaar viert de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor EHBO haar 75-jarig bestaan. Een feest dat ook in Waal wijk niet ongemerkt voorbij zal gaan. De Waalwijkse afdeling is de verzorging toegewezen van de provinciale wedstrijd, terwijl ook de jaarlijkse vergadering van dit district Noord Brabant-Limburg in Waalwijk wordt gehouden. Hoewel de afdeling Waalwijk van de KNV voor EHBO pas 9 jaar be staat telt de vereniging 48 gediplo meerde leden, terwijl men de be schikking heeft over niet minder dan 53 goed geoutilleerde verband- posten in Waalwijk. Verbandposten die bij alle gevaarlijke punten in de gemeente aanwezig zijn. Ook op 't politiebureau, in de politiewagens en in de gemeentelijke sporthal zijn verbandkoffers van deze EHBO vereniging te vinden. De leden van de KNV voor EHBO treft men ook steeds bij alle eve nementen. Zo is in de weekeinden steeds de post in het zwembad be mand en zijn de leden te vinden bij wedstrijden van AC Waalwijk, Tachos, Ronde van 't Lido, school- voetbal, thuiswedstrijden van RKC, RWB en WSC, terwijl verder me dewerking wordt verleend aan wan delsportevenementen, de avondvier daagse voor de jeugd, het jeugd- vakantiewerk, Oranjefeesten, zwem wedstrijden. Reeds jaren is het de ze Waalwijkse EHBO vereniging die twee dagen present is tijdens de Ronde van Brabant. Het is 'n com pliment dat door de organisatoren van deze provinciale wielerwed strijd juist de EHBO-Waalwijk uit verkoren wordt om twee dagen door Brabant mee te trekken. Voor de opleiding van het EHBO- diploma meldden zich maar liefst 55 cursisten. Er zijn in Waalwijk overigens nog twee andere instan ties (de R.K. EHBO en het Roode Kruis) die een opleiding voor dit diploma verzorgen. Het was mis schien beter als hier de krachten gebundeld werden. De 55 cursisten krijgen dertig weken lang les van dr. van Tuyn en de kaderinstruc teurs mej. Leijtens en de heer A. van Nunen. De lessen worden ge geven in de aula van de Herman Broerenschool. Geslaagden kunnen lid worden van de EHBO vereniging. Men is dan verplicht, wil het diploma zijn waarde behouden, ieder jaar nog 8 instructielessen te volgen. Voor alle lessen beeft men uitgebreid! lesmateriaal. Zo is er onlangs, dank zij de toto van de vogelvereniging, een skelet gekocht. Voor de cursus van gediplomeerden heeft men ook de beschikking over drie zgn. Lotus mensen. Deze personen hebben in Den Bosch een aparte opleiding ge volgd in enseneren, grimeren en acteren. Zij zijn de oefenpatiënten. Hierdoor wordt de werkelijkheid zo dicht mogelijk benaderd. De 48 gediplomeerde leden heb ben thuis een volledig uitgeruste verbandkoffer, waarin alles is te vinden wat bij de hulpverlening noodzakelijk is. Centraal heeft men dan nog eens voor 400,materi aal beschikbaar. De leden maken van elke hulpverlening een rapport zodat het bestuur precies kan bij houden waar hulp is verleend en op welke punten de hulp het meest, gevraagd wordt. Het is duidelijk dat de afdeling Waalwijk van de Kon. Ned. Ver. voor EHBO veel en goed werk verricht. - B. en W. van Eindhoven hebben de gemeenteraad een sluitende be groting van 75 miljoen aangebo den. - 700 leerlingen van de Vakoplei ding Bouwbedrijf hebben hun op leiding afgebroken, omdat dege nen die een eindopleiding hebben ontvangen, toch geen werk kon den vinden. - Minister Roolvink is voorstander van een pensioenfonds voor vrije beroepen. gaan en mee bidden om het welsla gen van deze aktie. Tenslotte nog een kleine rectifica tie: de dia-avond in het bejaarden huis „Samarja" wordt gehouden op woensdag 4 oktober, 8 uur. Dus niet op donderdag, zoals eerste gepubli ceerd was, maar op woensdag. In St. Clemenshof blijft het zoals afgespro ken, op dinsdag 3 oktober, 8 uur. Tijdens de openbare vergadering van de raad van de gemeente Sprang- Capelle, die vrijdag om 19.30 uur ten gemeentehuize wordt gehouden, zal de volgende agenda ter tafel komen 1. Opening. 2. Beëdiging van het nieuw be noemde raadslid mevr. M. van Suylekom-Blom. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken. 5. Wijziging rechtspositie-regelin gen. 6. Benoeming leden van de Com missie van Advies als bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947. 7. Vaststelling nieuwe regeling be treffende het verlenen van sub sidie aan de plaatselijke afdeling van de Ver. 'Het Groene Kruis'. 8. Verpachting Landerijen. 9. Aankoop strookje grond van de heer M. R. Nieuwenhuizen te Sprang-Capelle. 10. Verkoop bouwgrond aan de heer Chr. van der Schans te Sprang- Capelle. 11. Verkoop perceel industrieterrein aan autospuiterij Verboven te Kaatsheuvel. 12. Verkoop grond aan de heer H. G. Straver te Sprang-Capelle. 13. Intrekking raadsbesluit tot ver koop van een perceel industrie terrein aan de heer H. J. Kop te Loon op Zand. 14. Overdracht complex van 18 wo ningwetwoningen aan de Wo- ningbouwstichting „Sprang-Ca pelle" en de verlening van voor schotten aan die Stichting. 15. Aangaan overeenkomst van geld lening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag. 16. Wijziging gemeentebegroting en begroting gemeentelijk grondbe drijf, beide dienstjaar 1967. Door de Sociaal Economische Raad wordt de regering dringend geadvi seerd om betere veiligheidsmaatrege len op te stellen, daar de wettelijke regeling voor bedrijfspensioenfond sen geen garantie geeft, dat werkne mers bij bedrijfssluiting hun pensi oenrechten behouden. Volgens de SER moet in afwach ting biervan, het Algemeen Werke loosheidsfonds bij faillissement, de door de werkgever niet betaalde pre mie's over hoogstens één jaar betalen. Het regeringsvoorstel om werknemers van 50 jaar en ouder bij ontslag een ontslagtermijn van 13 weken te ge ven, wordt door de Sociaal Economi sche Raad verworpen, daar dit het deze werknemers bijna onmogelijk zal maken, om weer nieuw werk te ge ven. Door de SER werd nu een glijdende schaal voorgesteld, waarbij werknemers van 50 jaar en ouder een ontslagtermijn van drie tot 13 weken krijgen, afhankelijk van het aantal dienstjaren. Een warm onthaal bij de SER vindt het plan van de regering om de aanspraken van werknemers op uitkeringen van niet wettelijk ge regelde bedrijfspensioenfondsen bij bedrijfssluiting veilig te stellen. Al leen vindt de SER het jammer dat van de voorgestelde regeling in de praktijk vrijwel nooit iets terecht zal komen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 13