waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt TEACH -IN B. en W. vinden dat van „overmatige" bijdrage aan gemeenschapsvoorzieningen geen sprake is \^Lampe j RENTESTAND BLIJFT VOORLOPIG HOOG asseiie OPEN OOG TEACH-IN n jOampe van ^YYlierlo BEZWAARSCHRIFT LEDERFABRIKANTEN WAALWIJK fe* VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 88e JAARGANG No. 78 Dpgericht 1878 B vreaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenatraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres (Van onze economische medewerker) De werkeloosheid in de bouw is bevorderd door de hoge rentestand. Velen worden voor de nieuwbouw afgeschrikt door de hoge lasten, die het lenen van geld met zich meebrengt. Evenzo worden de nieuwe investeringen in het bedrijfsleven afgeremd door de rentelasten, al trekt men zich daar weinig van aan in een tijd van hoge winstkan sen. Maar daar is nu ook geen sprake van. Het is dus voor een snelle groei van het economische leven van grote betekenis dat de rentestand niet hoog blijft. De nieuwe rijksbegroting spreekt over het kapitaalaanbod in het komende jaar niet al te bemoedigende taal. De regering wil het sparen van individu en bedrijfsleven bevorderen omdat zij terecht ziet aankomen dat ons land voor de verhoging van de welvaart een geweldig programma te wachten staat. Dat blijkt ook telkens wanneer bedrijven moeten worden gesloten. Als een van de oorzaken wordt dikwijls de verouderde apparatuur genoemd. Dat bleek zo te zijn bij Van Heyst in Den Haag, bij het textielbedrijf Nijma in Nijmegen en wij zien dit ook bij de talrijke werven die naar orders snakken. TEACH-IN TEACH-IN TEACH-IN 6 oktober-negen uur 1 (21.01) Ikke en de rest kan stikken. Loon grootste gemene deler of klein ste gemene veelvoud? TEACH-IN spontaniteit, openhartigheid, eerlijkheid. Geen sloop werk. Restauratie van het oude of schepping van het nieuwe TEACH-IN Van wie is het bedrijf? Loon naar prestatie? Bestaans zekerheid? Sein op rood of oranje? TEACH-IN Met kankeraars gewapend met de sloophamer, schie ten we geen donder op. Rechtvaardigheid. Zit de juiste man op de juiste plaats? Recht in de ogen zien, graag TEACH-IN Durf je er je vrijdagavond aan te wagen? Wie jcmg van geest is, wie belangstelling heeft is uitgenodigd. Werknemers die geven. Werkgevers die nemen. Iedereen die weet te geven en te nemen. TEACH-IN Voorbereid met hart en ziel. Kan slagen - moet stagen - zal slagen 6 OKTOBER 9 UUR 1. Open Oog TEACH-IN Grasduinen TEACH-IN Bedrijfsapostolaat. HERMAN BROERENSCHOOL - TAXANDRIAWEG ZEG 'T VOORT (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De gezamenlijke leder fabrikanten van Waalwijk hebben vorige maand een bezwaarschrift bij het college van B. en W ingediend tegen de in juni vastgestelde tariefsverhoging van de rioolbelasting. In het bezwaarschrift wordt gesteld, dat het aantal bedrijven, dat de rioolbelasting hoofdzakelijk moet opbrengen de laatste tijd weer is verkleind zodat deze verhoging de overblijvende bedrijven extra zwaar treft. Deze conclusie is volgens het college van B. en W. van Waalwijk niet juist en wel omdat de rioolbelas ting geheven wordt in evenredigheid van de belastbare opbrengst van elk gebouwd eigendom en het aantal kubieke meters afvalwater, dat op de riolering wordt geloosd. Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Duidelijk gebrek aan kapitaal In EEG-verband worden grotere eenheden geëist, die moeten samen werken. Bedrijfstaksgewijs zou er dikwijls aan research moeten worden gedaan. Het wordt verzuimd omdat de middelen ontbreken. Eén van de grote punten aan voorsprong, die de Amerikaanse industrie boven de Eu ropese heeft, is de ruimere kapitaals invloed aan de overkant van de oce aan. Ook de regering worstelt met 'n duidelijk gebrek aan kapitaal. Dit blijkt duidelijk uit de miljoenennota. Mén staat voor geweldige objecten in de wegen- en waterbouw, de investe ringen in het onderwijs eisen miljoe nen, de sanering van steden en dor pen zal miljoenen vragen. De regering heeft drie wegen om zich het geld te verschaffen. Zij kan in de eerste plaats belasting heffen. Op dat front is de grens wel bijna be reikt. Bij belasting heffen worden er besparingen van de burgers overge heveld naar de staat. Hier is dus een weg om gedwongen de besparingen op te voeren. De tweede weg voor de overheid bestaat uit het lenen op de kapitaalmarkt. Ook deze weg wordt door de staat bewandeld. Lening Minister Witteveen kondigt o.m. aan dat hij nog in 1967 met 'n nieu we staatslening zal komen van f. 300- miljoen. Voor 1967 zit hij nog met een financieringstekort van f. 1200- miljoen, die nog resteert door middel van leningen kunnen dekken. Dit ge beurt niet want op de beurs komt ook het bedrijfsleven om geld te lenen. Wanneer de regering te zeer in con currentie treedt met het bedrijfsleven wordt óf de een óf de ander de dupe. Aangezien de overheid de ontplooiing van het bedrijfsleven niet mag rem men, dient zij hier terughoudend op te treden. De enige weg die de staat dan nog rest is de geldschepping. Maar ook dit gaat uiteindelijk ten koste van de burgerij. Als de staat, zoals zij dit jaar gaat doen, voor een bedrag van 900 miljoen geld gaat scheppen gaat dit ten koste van de waarde van het geld dat onder het volk circuleert. Hier treedt het be kende inflatie-waardeverlies op dat wij al jaren ontmoeten. In wezen ook een vorm van gedwongen besparing met grote willekeur toegepast. Mees tal worden kleine spaarders daar het meest de dupe van. Behoefte Voor 1968 verwacht het rijk een financieringsbehoefte van'2700 mil joen. Men verwacht dat hiervan f. 1400 miljoen aan reserveringen beschikbaar komt. Resteert nog een behoefte van f. 1300 miljoen, die voor f. 600 miljoen door leningen zal worden gedekt. Aangezien het rijk ook nog wel eens leningen moet aflossen en deze aflossingsplicht in 1968 ook f. 600 miljoen zal bedra gen, verwacht de minister dat hij per saldo geen geld aan de kapitaalmarkt behoeft te onttrekken. Aan de ene kant geeft hij immers geleend geld terug en anderzijds vraagt hij weer om eenzelfde bedrag. De resterende f. 700 miljoen zcd weer door geld schepping op tafel komen. De rege ring acht dit verantwoord omdat dit tekort door conjuncturele omstandig heden ontstaat. Opleving Langs deze weg hoopt men in 1968 de kapitaalmarkt vrij te houden voor het bedrijfsleven. Dit is nodig omdat men voorziet dat handel en industrie het volgend jaar weer zullen opleven en zo'n opleving gaat altijd met ka- pitaalvraag gepaard. Wij zien hieruit hoezeer de kapitaalvoorziening een kwestie is van passen en meten. Bij zo'n situatie moet de rentestand wel hoog blijven. Dit is temeer te ver wachten omdat de planning van de financiering in de conjunctuur-ont wikkeling nog wel kunnen tegenval len. In dat geval wordt de kapitaal- vraag via de beurs nog meer onder druk gezet. Het is duidelijk dat ook de vakcentrales er het grootste belang bij hebben om de kapitaalvoorziening op peil te houden. Zij weten dat de werknemers over het algemeen con- Partij v. d. Arbeid en de NAVO In de top van de Partij van de Ar beid bestaat onenigheid over de vraag of (1) Nederland na 1969 nog lid van de NAVO moet blijven en (2) of het Atlantisch bondgenootschap nog moet worden voortgezet. Het ver schil van inzicht blijkt uit het rap port „Een politiek van de vrede", dat door 'n PvdA-commissie onder voor zitterschap van de oud-staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, mr M. van der Stoel, is samengesteld. Twee leden van de uit tien man bestaande commissie zijn het niet eens met de opvatting van de meer derheid, dat de NAVO - met er kenning van alle nadelen - „een middel kan zijn ter bevordering van de ontspanning en vrede". Het zijn de vice-voorzitter van de PvdA, het Tweede-Kamerlid H. Franssen en de linkervleugelsocialist Han Lammers. Het partijbestuur, met uitzondering uiteraard van vice-voorzitter Frans sen, steunt het rapport met een aan tal resoluties, die op het PvdA-con- gres in november in stemming wor den gebracht. sumptief zijn ingesteld. Daarom zoe ken zij naar wegen om een deel van loon en salaris uit te keren in de vorm van spaarloon. Sn de loonsom Voor het bedrijfsleven is dit aan vaardbaar mits dit spaarloon niet ex tra wordt gevraagd maar deel uit maakt van de normale loonsom. Zou het spaarloon er extra bovenop ko men dan wordt in wezen het bedrijfs leven ermee belast en worden de loonkosten hoger. Door die loonkos ten wordt het prijspeil aangetast en daarmee treft men zeker de export kansen. Bij het geschetste beeld zal het voor het bedrijfsleven niet eenvoudig zijn om met succes aandelen uit te geven. Daarvoor moeten de winstver wachtingen van het publiek goed zijn. Op dit punt is er echter veel twijfel en aarzeling. Om deze reden kiest men dikwijls liever de weg van de onderhandse lening. Dit schaadt de handel in aandelen en drukt de koer sen. Het is jammer dat op deze wijze de animo voor het kopen van effec ten wordt gedrukt. Er zal veel kunst en vliegwerk nodig zijn om de be langstelling voor de ondernemingsge wijze internationale ontwikkeling ons te hulp komen. jj kan U héél wat tijd (en I ergernis) besparen. g I WIJ DOEN HET J plisseren, repareren, ajouren, borduren, inkor- J 1 ten, stoppen, vermaken 1 enz. enz. I WIJ MAKEN HET J I stofknopen, ceintuurs, gespen en nog véél ander j atelier-werk. j In Tilburg naar: Heuvelstraat 14 ji Gouden medaille Holland Society voor Prins Bernhard Tijdens het 83e galajaardiner van de Holland Society in New York heeft prins Bernhard maandagavond de gouden ere-medaille van deze ver eniging in ontvangst genomen. De Holland Society is een vereni ging waarvan uitsluitend Amerikanen lid kunnen zijn die in de directe en mannelijke lijn afstammen van de Ne derlandse kolonisten, die zich vóór 1675 in Amerika vestigden. De on derscheiding werd in 1922 ingesteld. Zij wordt elk jaar toegekend aan een Amerikaanse ingezetene van Neder landse afstamming, die zich op bij zondere wijze verdienstelijk heeft ge maakt. Zo ontvingen onder meer pre sident Herbert Hoover, Henry Ford, generaal Lucius D. Clay en admiraal Rickover deze onderscheiding. Dit jaar is hij voor het eerst aan een Ne derlander toegekend. De Holland Society heeft 999 leden. Belgen vrij in Algerije De Algerijnse regering heeft be sloten om twee Belgen vrij te laten, die sinds de ontvoering van de Kon golese ex-premier Tsjombe in Al giers gevangen werden gehouden. In evenredigheid betalen Vermindert het aantal afwaterlo- zende bedrijven dan zullen, zo schrij ven B. en W., de overblijvende be drijven in evenredigheid blijven beta len naar de belastbare opbrengsten en naar het aantal kubieke meter water, dat wordt geloosd. Het is derhalve beslist niet zo, dat de bedrijven in hun totaliteit een bedrag dienen op te brengen. De opmerking, dat de lederindus trie door de dalende conjunctuur niet in staat zou zijn, de toenemende lasten te dragen kan door het college moeilijk worden betwist of onder schreven, omdat de gegevens ter be oordeling van de rentabiliteit van de ze industrie ontbreken. Aannemende, dat deze opmerking terecht zou zijn gemaakt, kan deze constatering, zo vervolgen B. en W., niet leiden tot het toekennen van een uitzonderings positie aan één bepaalde tak van in dustrie. Dit zou ook in strijd zijn met het bepaalde in de grondwet. Het zou slechts mogelijk zijn om alle grotere verbruikers in een gunstiger positie te brengen. Het gevolg zou dan ech ter zijn, dat ook die industrieën, die de tariefsverhoging gelet op de ren tabiliteit van de betreffende bedrij ven, zonder bezwaar wél zouden kun nen opbrengen zonder noodzaak in 'n gunstiger positie zouden worden ge bracht. De constatering, dat de zuivering van afvalwater in Waalwijk in ver houding tot dit in andere delen van Noord-Brabant „eenvoudig" mag he ten, is naar onze mening niet terzake doende. De zuivering van afvalwater in de gemeente voldoet aan de eisen, welke bij de bouw van de betreffende installatie werden gesteld. Indien in de toekomst deze eisen hoger gesteld zouden worden, zullen ook in Waalwijk nieuwe voorzieningen getroffen moeten worden. Als dan zullen ook de tarieven van de riool belasting moeten worden verhoogd, omdat zij op dit moment gebaseerd zijn op de huidige kosten, voortsprui tende uit de thans alhier getroffen - eenvoudige - voorzieningen. In dit verband valt op te merken, dat kleinere zuiveringsinstallaties - zo als die te Waalwijk - nu eenmaal in verhouding kostbaarder zijn dan in stallaties voor grotere eenheden. Dat de concurrentiepositie van de Waalwijkse lederindustrie ten opzich te van de lederindustrie in andere delen van ons land door de onder havige belastingverhoging, wordt ver slechterd geldt slechts voor die in dustrieën, gevestigd in gemeenten met géén of een zeer gebrekkige zui vering van afvalwater. Aandacht Wat de opmerking inzake het tij dig bekend maken van eventuele be lastingverhogingen aangaat, deelt het college mee, dat in de pers steeds voldoende aandacht wordt geschon ken aan de voorstellen tot verhoging van belastingen en van de behande ling hiervan in de raadsvergaderin gen. Zolang de koninklijke goedkeu ring aan een door de raad vastge stelde belastingverhoging nog niet is Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,80 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. ertra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief ,ECHO" verleend, moet het prematuur worden geacht belastingplichtigen in te lich ten. De opmerking, dat de water schappen in 1967 de tarieven niet zullen verhogen, achten wij eveneens prematuur en niet ter zake doende. De gemeenten die in dezelfde om standigheden verkeren als Waalwijk, zullen de tarieven wél moeten verho gen ten einde voor een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds in aanmerking te kunnen komen. De te verwachten opbrengst voor 1967 bedraagt, rekening houdende met de door de raad vastgestelde ta riefsverhoging resp. voor de kleine afvoerders f. 303.544, - en voor de grote afvoerders f. 196.456, - Hierbij is t.a.v. de kleine afvoerders uitgegaan van de te verwachten uit breiding van de bebouwing, waar door afgezien van de procentuele stijging van het tarief van 18 op 31, een hogere opbrengst zal worden ver kregen. Zoals uit deze cijfers blijkt, zal naar verwachting in het jaar '67 door de grote afvoerders minder aan rioolbelasting verschuldigd zijn dan op grond van de op een rechtvaardige lastenverdeling gebaseerde bereke ning billijk mag worden geacht. Beoordeling Vanzelfsprekend mag aan de hier voor opgenomen voor het jaar 1967 geldende berekening geen absolute betekenis worden toegekend. Van jaar tot jaar zal aan de hand van de kosten, die aan de rioolbelasting ten grondslag liggen, moeten worden be oordeeld in hoeverre de opbrengst der belasting - rekening houdende met een te maken matige winst van 25 procent - aan de bedoelde kos ten zal moeten worden aangepast. Uit het vorenstaande volgt tevens, dat van een „overmatige" bijdrage van de zijde van de industrieën aan gemeenschapsvoorzieningen - zoals in het bezwaarschrift wordt gesteld - geen sprake is. Gelet op voren staande overwegingen 'en berekenin gen achten wij geen termen aanwezig om aan uw verzoek te voldoen", zo schrijven B. en W. teue J-lerenkleding WAAL WIJK* De Fc o van Rijksbegroting spreekt over kapitaalaanbod niet al te bemoedigende taal alles voor Baby's huidje .STOFVRIJ AFGESLOTEN Herman Broerenschool - Taxandriaweg (Ter hoogte van gemeentehuis) Waalwijk j.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1