waAlwijkse en Ungstpaatse couRAnt |EI,jHES&a OMEGA Drs. G. de Vries nam afscheid van kerk- en schoolbestuur St. Jan BOUWMAN Vijfde deel van Nederlandse jeugd is baldadig PRINSES MARGRIET VERWACHT BABY koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... PREMIE SPAARPLAN MAATSCHAPPELIJK NATUURVERSCHIJNSEL Referendum in Grie kenland over nieuwe grondwet WAALWIJK STATIONSSTRAAT 34 .TEL. 04160-4087 Basis voor persoonlijk bezit Twee doden bij bankoverval in ÜYlüaan 1 Opening nieuwe weg in Kaatsheuvel Eigen speelruimte Verdraagzaamheid Op ander terrein Pont vergaan: 250 doden P. van Assen SVlinder personeel in haven Rotterdam VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 88e JAARGANG No. 78 De tcho van het Zuiöen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 Gironummer 1069687 (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Dit olad verschijnt 2x per week Advertentieprijs: 14 cent per mm. Losse nummers 20 cent Contractadvertenties: speciaal tarief BureausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 JUWELIER Drs. G. de Vries voorheen TAUSCH Grotestraat 231 Waalwijk Telefoon 04160-3866 Hebt U een bril nodig? Niet erg Een Bouwman bril vormt een harmonie met uw gelaat. Wij bieden u een ruime collectie de grootste service en een gratis advies 52> 34» IliDEUSWULEUNBOUWMANBRH graphic design by cees.embrechte Vele prominente figuren uit de onderwijswereld waren maandag avond in de bovenzaal van de St. Theresiaschool samengekomen waar drs G. J. de Vries een hartelijk afscheid werd bereid. De heer De Vries heeft zich nl. teruggetrokken als lid van het kerk- en schoolbestuur van de parochie's St. Jan en Bernadette in verband met zijn leeftijd. De eerste spreker was deken P. Maessen: Hoewel U hebt gemeend, dat de tijd van gaan voor U is aangebroken, waar bij wij ons tenslotte moeten neerleggen, vinden wij het jammer dat U Uw laatste functie neerlegt", aldus deken Maessen. „Niet minder dan 52 jaar stond U zelf voor de klas en 32 jaar bent U lid geweest van het schoolbestuur". De voorzitter van het kerk- en schoolbestuur van de parochie St. Jan vervolgde: ,,U hebt in deze lange tijd enorm veel voor het onderwijs ge daan. Toen U in Waalwijk kwam was het onderwijs in onze stad nog bij zonder summier en hetgeen er op on derwijsgebied is tot stand gekomen, is mogelijk geworden door Uw per soonlijke inzet. U begrijpt zeker wel, dat wij dit af scheid niet zonder meer voorbij kun nen laten gaan en wij hebben deze ge legenheid graag aangegrepen, om U te tonen, wat wij U verschuldigd zijn en wij willen U gaarne dank zeggen voor Uw inspanning voor de bevol king van stad en streek, want deze bevolking is Uw inspanning ten goe de gekomen. En deze dank willen wij tot uiting laten komen, door U als herinneringsgeschenk een grote Atlas van Nederland aan te bieden". Mevr. De Vries werd in de hulde, die haar man ten dèel viel, betrok ken door de aanbieding door Zuster Godelinde, hoofd van de St. There siaschool, van een boeket bloemen. „U hebt een groot deel van de ont wikkeling in de onderwijswetgeving meegemaakt", aldus burgemeester J. Teijssen, „en daaraan een grote bij drage geleverd. Vooral het bijzonder onderwijs gaf U gestalte. Natuurlijk was het voor Waalwijk het belang rijkste datgene wat U voor het lager- In Milaan zijn maandag twee men sen doodgeschoten en negentien ge wond bij een vuurgevecht tussen de politie 'en twee mannen, die even te voren bij een bankoverval 50.000 tot 60.000 gulden hadden buitgemaakt. Een van de twee bankrovers die licht werd gewond, kon gevangen worden genomen. De andere wist te ontko men in een auto, die later verlaten werd teruggevonden. Volgens de kassier van de bank hadden de twee overvallers in de rij voor de kassa staan wachten. Toen zij aan de benrt kwamen, bonden zij een zakdoek voor het gezicht en eis ten al het geld op. Nadat zij een be zoeker en een politiebeambte met de kolf van hun pistool bewusteloos had den geslagen, renden zij met de buit naar hun auto. Toen een politiewa gen hun de weg versperde, openden de rovers het vuur. De rover, die bij de schietpartij werd gewond, werd met het gestolen geld uit de wegrij dende auto gegooid. In verband met de toenemende werkloosheid, welke met name de minder valide en minder geschikten heeft getroffen, zijn te Loon op Zand - Kaatsheuvel in het kader van de Gemeentelijke Sociale Werkvoor- zieningsregeling voor handarbeiders (G.S.W.) al sinds jaren diverse ob jecten uitgevoerd, bepaaldelijk in de vorm van weg-aanleg en weg-verbete- ring. Ook uit omliggende gemeenten werden daarbij, op verzoek, handar beiders ingeschakeld. Sedert een half jaar is met een groep van ongeveer 15 man, uit di verse gemeenten afkomstig in GSW- verhand gewerkt aan een weg, ge naamd Eftelingstraat, welke thans gereed is gekomen. Met het oog op de mogelijkheid, dat in de komende tijd meer mensen in GSW-verband zullen moeten worden tewerkgesteld, waarbij een bundeling van krachten uiteraard de voorkeur verdient, zou den B. en W. der gemeente Loon op Zand het gereedgekomen object Ef telingstraat met enig vertoon willen openen. De datum is bepaald op 17 oktober a.s. 's middags om 3 uur. Aan deze opening zal een booniplant- dag worden verbonden. sen zeer verdienstelijk gemaakt", al dus de heer Teijssen, „en dan mag ik in het bijzonder vermelden het werk dat U hebt besteed aan de his toriebeschrijving. Bij vele Waalwijkse ingezetenen heeft juist indruk ge maakt, dat U naast de vele uren, die U beschikbaar had voor het onder wijs, U nog kon vrijmaken om Uw medemensen te dienen". Mevr. Langemeyer sprak namens 't oudercomité van de jongensschool en schetste de heer De Vries als „kerk vader", vooral wegens zijn grote ver diensten. Met het geschenk dat mevr. Langemeijer hem aanbood, nl. het protestantse deel van de christelijke encyclopedie, was drs De Vries bij zonder in zijn schik. Hij was nl. al leen in het bezit van het Katholieke deel. Tot slot van dit afscheid hield drs De Vries een spreekbeurt over het onderwijs, onder het motto: „Enige bladzijden uit het geschiedenisboek van 't Lager Onderwijs". Dit boeien de historische overzicht viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Op grond van statistische gegevens is 20 procent van alle jeugdgedragin- gen in ons land van zodanige aard, dat van baldadigheid kan worden ge sproken. Ongeveer 10 procent hier van behoort tot de lichte, vijf procent tot de matige, drie procent tot de ernstige en twee procent tot de zeer ernstige gevallen van baldadigheid. Dit schrijft mr drs J. Engelberts, psycholoog van de G.G. en G.D. in Utrecht in het maandblad „Gezond heidszorg" van het Groene Kruis. Hij is van mening, dat jeugdbalda- digheid overwegend bestaat uit ge dragingen, die de jeugd in zijn tierig heid verricht zonder de opzet te heb ben kwaad te doen. De meeste volwassenen willen de ze baldadigheid bestreden zien, maar, aldus Mr Engelberts, de bestrijding ervan is gericht op een zeer complex verschijnsel. Over de omvang van baldadigheid is maar weinig bekend en nergens ter wereld kan precies worden geteld hoeveel baldadigheden er in feite worden gepleegd. Wel zijn de registratiecijfers van de Utrechtse kinderpolitie over de jaren 1961 en 1962 bekend. Hieruit blijkt, dat in die jaren 9,2 procent van de Utrecht se jeugd van 9 tot en met 15 jaar met de kinderpolitie in aanraking is geweest, waaronder slechts 1,7 pro cent van de meisjes. Mr Engelberts is van oordeel, dat indien de ouderen de baldadigheid willen bestrijden, zij er rekening mee moeten houden, dat dit een normaal en zelfs maatschappelijk-natuurwet- matig verschijnsel is. De baldadigheid is volgens hem echter een hinderlijk maatschappelijk verschijnsel, hoewel uit de cijfers blijkt, dat een „gezon de" maatschappij een zekere mate van verdraagzaamheid in acht neemt tegenover hinderlijkheden, maar bij 'n bepaalde grens onverdraagzaam wordt. Volgens Mr Engelberts neemt de invloed van de jeugd-zorgelijk optre den toe. Een gevaar hierbij is, dat de grens tussen onverdraagzaam en ver draagzaam in de richting van te veel tolerantie wordt verschoven, waar door de maatschappij-opvattingen in de richting gaan van verminderd ge zond en van karakterslapte, terwijl een verschuiving naar meer intole rantie ook mogelijk is. Hij is van me ning, dat jeugd moet leren onver draagzaamheid tegenover bepaalde gedragingen al reële werkelijkheid te accepteren. Hij komt tot de slotsom, dat voor deze gedragingen van de jeugd een erkende gelegaliseerde „plaats" moet worden ingeruimd, waar de hinder voor de volwassenen zo gering moge lijk is, hoezeer het gezamenlijk, in teamverband denken en samenwerken op het punt van jeugdbaldadigheid ook nog in de kinderschoenen moge staan, het is duidelijk dat de oplos singen zich moeten bundelen in de richting van het verlenen aan de jeugd van een eigen speelruimte", al dus Mr Engelberts. en kleuteronderwijs in de parochie St. Jan hebt gedaan". Hierna gaf de heer Teijssen een opsomming van de vele functie's die drs De Vries in de loop der jaren heeft bekleed. Na zes jaren leraar L.O. was hij daarna zes jaar verbonden aan het ULO-onderwijs. Als directeur van 't Dr Mollercollege te Waalwijk was hij de langste tijd in het onderwijs actief werkzaam. Van 1918 tot 1951 was drs De Vries tevens docent van de opleiding aan de R.K. Leergangen te Tilburg voor de acte Aardrijkskunde M.O. en lector aan de Economische Hogeschool. „Doch niet alleen op het gebied van het onderwijs, ook op andere terrei nen hebt U zich voor Uw medemen- Naar schatting 250 mensen zijn verdronken toen een motor-pont om sloeg in Oost-Pakistan. Aan boord van de pont bevonden zich 400 passagiers. Het schip kan telde toen het in botsing kwam met een klein eilandje in de Padma-rivier. Slechts 150 mensen slaagden erin zwemmend de vaste wal te bereiken. Voor al Uw J BINNENSCHILDERWERK EN BEIIANGWERK J Boekelaerstr. 60, Waalwijk f Tel. 04160 - 3945 Bedrijfsleider f Verweij Schildersbedrijf Leerdam, Gorinchem, f Waalwijk r Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,- aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullenHoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u. graag inlichten over het Premie Spaarplan. 'n precisie horloge mei internationale Omega-garantie COMPLETE COLLECTIE De Griekse junta heeft aangekon digd dat er volgend jaar een referen dum zal worden gehouden over een nieuive Griekse grondwet. De Griekse minister van binnen landse zaken, Patakos, voegde hier aan toe, dat een aantal leden van de uit 20 mensen bestaande grondwets commissie binnenkort een studiereis zal maken. In Frankrijk, West-Duits- land, Engeland, de Verenigde Staten en Scandinavië zullen de Grieken overleg plegen met deskundigen al daar. Het personeelsbestand in de Rot terdamse havens zal als gevolg van het gebruik van containers met drie tot vierduizend man verminderen. Dit verwacht voorzitter J. van Til burg van de Scheepvaartvereniging Zuid in Rotterdam. Hoe snel deze vermindering tot stand komt leek de heer Van Tilburg nu nog niet te overzien. In een inter view met het NKV-blad Ruim Zicht zegt hij deze afvloeiing niet als een onoverkomelijk probleem te zien, in dien de personeelsbezetting in de ha vens jaarlijks met 300 man vermin- dert. Namens prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven heeft de Rijksvoorlichtingsdienst j.l. maandag meegedeeld, dat prinses Margriet in verwachting is. Het communiqué meldt: ,,De heuglijke gebeurtenis wordt tegen eind april verwacht". „Prinses Margriet voelt zich goed. Zij is voorlopig niet voornemens in haar dagelijks programma veel wij zigingen te brengen. In haar repre sentatieve verplichtinge zal zij zich beperken. De prinses staat onder nor male controle van haar huisarts. In overleg met hem heeft zij prof. Plate te Utrecht als specialist aangezocht", aldus het communiqué van de RVD.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5