wAAlwijkse en LanqstRAatse couRant ^jBocjaertó I Herinneringen aan 't kasteel „Onsenoort" in Nieuwkuyk „OPERATIE AARDGAS" IN WAALWIJK VERLOOPT VOLGENS HET DRAAIBOEK Bronchiletfen Laat Uw bril tan tijd tot tijd eens dijstellen HET KOST U NIETS 1 VRIJDAG 6 OKTOBER 1967 88e JAARGANG No. 80 UitgeverAbonnement Waalwijksche Stoomdrukkerij p.week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,80 Gironummer 106908/ (bjj incasgo p pogtkwit. 78 ct. extra) Dit blad verschijnt 2x per week Advertentieprijs: 14 cent per mm. Losse nummers 20 cent Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B -reausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het is een spannende tijd voor de directie en het personeel van de gemeente licht- en waterbedrijven Waalwijk. Onder hoogspanning wordt er gewerkt om alles gereed te hebben als maandag 23 oktober de eerste sector (de direkte omgeving van het Vredesplein) van aardgas wordt voorzien. Wethouder C. van den Hoven, onder wiens portefeuille deze dienst valt, is bijzonder tevreden over de voorbereidende werkzaamheden. Van de mogelijk heid om in de toonzaal van de Mr van Coothstraat nieuwe apparaten te kopen is druk gebruik gemaakt. „Er is een omzet van driekwart miljoen gulden ge maakt. Dit is dertig procent boven de voor Waalwijk gestelde norm. De men sen hebben dus begrepen dat het aanbod voor inruil bijzonder voordelig was. Men heeft er graag gebruik van gemaakt", aldus wethouder Van den Hoven. De vraag blijft echter of door deze enorme verkoop de gemeente niet duurder uit is. Overschakeling wordt wijk voor wijk aangepakt De voorbereidingsperiode is achter de rug. Ruim 2 jaar is men bezig ge weest met de controle van het buizen stelsel in de straat. In het centrum en ook in het Hoogeinde, waar de oud ste leidingen lagen, moest nog al wat vernieuwd-worden. Deze dienstleidin gen zijn nu geheel klaar voor de komst vah het aardgas. Ook de bin nenleidingen zijn in alle aangesloten percelen gecontroleerd. Kleine lekjes bleken bij mijn gas vaak niet gevaar lijk te zijn. Het aardgas stroomt ge makkelijker door, zodat het ontplof fingsgevaar ook groter is. Door de huis-aan-huis controle zijn ook hier alle voorzorgsmaatregelen getroffen. De apparaten moeten uiteraard ook op het aardgas afgestemd zijn. Waar mogelijk wordt omgebouwd en anders vervangingsapparaten geplaatst. De bewoners hebben in de afgelopen maanden de gelegenheid gehad hun wensen hieromtrent in de toonzaal kenbaar te maken. De opkomst noemt de heer Van den Hoven geslaagd. In bepaalde percelen meldden zich meer mensen dan was verwacht. De op komst van bewoners van de nieuwe wijken (waar veelal op aardgas afge stemde apparatuur aanwezig is) was aanmerkelijk minder. De overschakeling naar aardgas wordt wijk voor wijk aangepakt. Het wordt de bewoners dus zo makkelijk mogelijk gemaakt.Het hele voorzie- ningsgebied van Waalwijk is in negen sectoren verdeeld, die men telkens in één week zal over schakelen. Alle in woners hebben het boekje „aardgas op komst" ontvangen, waarin een kaart staat met alle sectoren. Wethouder C. v. d. Hoven Dagje-kamperen „Operatie Aardgas" houdt wel een dagje „kamperen" (in eigen huis) in. Koken op gas is er in de omschake- lingsweek niet bij. Op maandagavond van de ombouwweek gaat de hoofd kraan dicht. Het cokesovergas wordt dan uit de leidingen verdrongen door het aardgas en vóór dinsdagavond kunnen de kookapparaten, nu op aardgas, gebruikt worden. De overige toestellen volgen dan nog in dezelfde week. Leentje buur spelen zal soms enkele dagen nodig zijn. Terwijl alle toestellen uit de betrokken sector worden omgebouwd of nieuwe appa raten door de maatschap worden ge plaatst, zal waar nodig, gratis een leenkomfoor in huis worden aange sloten, waarop men met aardgas zal kunnen koken. Binnen een week kan men daarna met eigen omgebouwde of nieuwe apparaten op aardgas overgaan. Eenvoudige werkzaamhe den worden thuis verricht. Grote om- bouwwerkzaamheden worden in de werkplaats verricht. De voorlopig vastgestelde dag dat Waalwijk aardgas krijgt is 23 okto ber '67. De gehele „operatie" neemt 11 weken in beslag. Nabij de Prins Bernhardstraat komen twee distribu tiestations voor aardgas. Na een ge deelte van Waalwijk-Centrum zal achtereenvolgens Baardwijk, Laagein de, gedeelte tussen Putstraat en Tor- beckelaan, Bloemenoord, Groene- woud, Antoniusparochie, Besoyen- noord, Besoyen en tenslotte het ge deelte tussen Grotestraat, Burg. Ver- wielstraat, Klokkenlaan en Stations straat van aardgas voorzien. Het laatst aan de beurt is de Sta tionsstraat. Dat Waalwijk niet eerder op het aardgasnet is aangesloten vindt zijn reden in het ontbreken van grote industriële verbruikers. Kaatsheuvel Waalwijk is ingepast in het lande lijk schema. Na Waalwijk komt Kaatsheuvel aan de beurt. Het later aansluiten van Waalwijk heeft echter belangrijke voordelen. Men kan nu afgaan op de ervaring die andere ge meenten hebben. Aan de hand van deze gegevens is het gasverbruik ge schat en konden de kosten 1750-dui- zend gulden worden berekend. Men verwacht in 1968 een verbruik van 3,5 miljoen kub., wat binnen tien jaar zal uitgroeien tot een verbruik van 8 miljoen kub. Het aardgas bereikt vanuit Boxtel waar een station is, Waalwijk. Het gas komt onder druk van 25 atm. en mogelijk zelfs 40 atm. binnen. In het gasontvangststation wordt de druk gereduceerd tot 3 atm. Op deze ge reduceerde leidingen worden distribu tiestations aangesloten. Een hiervan is in aanbouw nabij de Pr. Bernhard straat. Als het noodzakelijk mocht zijn zullen in het voorzieningsgebied meer distributiestations worden ge plaatst. De installatie- en bouwkos ten van het ontvangststation zijn voor rekening van de Gas-Unie. De kos ten verbonden aan de bouw en in richting van distributiestations zijn voor rekening van de gemeente Waal wijk. In het hoofddistributiestation wordt er ook nog een bepaalde reuk aan het gas toegevoegd. Niet giftig De eigenschappen van aardgas zijn gunstiger dan die van het huidige De twee nieuwe aardgasontvangstcentra in Waalwijk. Op de achter grond de oude (mijn) gashouders. mijngas. Zo is aardgas niet giftig, wel explosief. Een goede ventilatie is dan ook verplicht en van gemeente wege zal hier streng op worden toe gezien. Tengevolge van de hoge gas druk zal het 'lek-verlies' aanmerkelijk groter zijn dan nu het geval is. Daar om werd reeds vorig jaar het lek-on- derzoek geïntensiveerd en is het dit jaar voortgezet en nog steeds niet af gerond. Op 't ogenblik is er een ver lies van 9%. Dat zal de eerste jaren oplopen tot 16-17% om dan na 10 jaar constant te blijven op 4V2.%. Om een groot verlies tegen te gaan is een gedeelte van het oude net reeds vernieuwd. Kosten Het gemeentebestuur realiseert zich dat het gasbedrijf de eerste jaren met verlies zal moeten werken, gezien de hoge kosten en het gasverlies. Zo kost de inruilaktie dè gemeente f 240.000,-; de ombouw f 354.000,- en onderdelen ombouw f 315.880,-. Voor voorlichting, exclusief inrich ting toonzaal is f 38.390,- uitge trokken. Voor industriële omschake ling is nog eens f 50.000, - gereser veerd. Het geheel gaat de gemeente dus ruim een miljoen gulden kosten. Ruimte-verwarming Om „Operatie Aardgas" in Waal wijk zo vlot mogelijk te doen verlo pen wordt alle beschikbare mankracht ingeschakeld. Wethouder Van den Hoven verwacht dat er ook heel wat avondjes doorgewerkt moet worden. „In deze drukke voorbereidingstijd heb ik wel bemerkt dat aardgas enorm in trek is. Tallozen hebben om inlich tingen over ruimteverwarming ge vraagd. Ik verwacht dan ook dat veel mensen in het voorjaar overschakelen op gasverwarming. Men heeft dan ook meteen de beschikking over bij verwarming. Is een kolenkachel een maal na de grote schoonmaak uit, dan is er over het algemeen weinig animo om de kachel nog eens aan te maken. Gasverwarming heeft men in 'n oog wenk en het geeft geen stof". Ook in bestaande woningen De heer Van den Hoven gelooft dat in de toekomst ook voor de wijk- verwarming van aardgas gebruik ge maakt wordt. In de nieuwe sector is dat nu reeds het geval. In Nederland wordt momenteel een aktie gevoerd om in de huizen, gebouwd voor 1950, centrale verwarming op aardgas aan te leggen. Dit zou in een complex van 100 woningen een investering van 2000 tot 3000 gulden vergen. De' kosten per week, inclusief gas en elektriciteit zouden dan f. 9, - tot f. 12,- bedragen. Het rapport dat hierover is verschenen wordt ook in Waalwijk door het gemeentebestuur bestudeerd. De kans is dan ook groot dat in de toekomst in Waalwijk heel wat woningen van centrale verwar ming worden voorzien. Dat is ook het verlangen van veel bewoners. Artsen handhaven oud honorarium voorlopig nog Het bestuur van de Landelijke Huisartsenvereniging (L.H.V.) heeft zijn leden in een maandag verzonden circulaire geadviseerd de oude hono rarium-tarieven (die tot eind septem ber golden) voorlopig te handhaven. De honorariumverhoging voor de be handeling van particuliere patiënten zal dus nog niet doorgaan. De LHV deelt in haar advies mee, dat zij tot handhaving van de oude tarieven adviseert, onverminderd haar standpunt, dat de overheid niet rechtsgeldig een prijsstop kan afkon digen voor de diensten, die huisart sen, als beoefenaren van een vrij be roep, verlenen. Deze juridische kwes tie zal nader worden bestudeerd en zo nodig uitgestreden. De huisartsen organisatie heeft reeds een onder houd met de minister aangevraagd. Brillenspeciaiist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Het is 65 jaar geleden dat het kasteel van Nieuwkuijk in Onsenoort in andere handen is overgegaan. De laatste bewoners jonkheer Jo- sephus Maria Wilhelmus Emmanuel de la Court en jonkheer Willem Jacob de la Court zijn reeds lang ter ziele. Zij leven echter voort in de verhalen bij de jongeren en in de herinneringen van de oudste inwoners van Nieuwkuijk. Wanneer men hen vraagt iets te vertellen uit hun herinneringen over deze jonkheren, beginnen zij met de vraag scherper te stellen. U vraagt of we iets weten te vertellen over mijnheer Jozef en over mijnheer Willem. En uit hun verhalen blijkt dan al spoedig dat de scheiding tussen deze twee broers, die elkaar nogal eens een bezoek brachten, wordt aangebracht zijn reden heeft. De invloed vijn mijnheer Jozef op de gemeente Onsenoort en Nieuw kuijk was anders dan die van jonk heer Willem. Jonkheer Jozef stond meer gereserveerd en oefende zijn in vloed tegenover de samenleving voor al uit vanuit de kamers van zijn kas teel, terwijl Willem er middenin stond en er als het ware het middelpunt van vormde. Jonkheer Jozef werd gebo ren in Den Bosch op 16 febr. 1840, was lid van de raad en later wethou der van Den Bosch totdat hij als lid van de Provinciale Staten gekozen werd tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Hij huwde 31 mei 1870 met jonk- vrouwe Marie Antoinette Julie Cle- mence Chislaine Bethune. Van zijn moeder, jonkvrouwe Julia Maria Cla ra Half Wassenaar Van Onsenoort erfde hij de heerlijkheden Onsenoort in Nieuwkuijk. Zowel door zijn be langrijke functies en invloedrijke re laties was jonkheer Jozef zeker een man van groot gezag, die zijn invloed gaarne uitoefende als hij een ander daarmee van diefnst kon zijn. De in woners van Nieuwkuijk hebben daar van veel profijt gehad. Hij wist dat ze het in het algemeen niet erg breed hadden. Er was hard te werken voor een droge boterham. Jonkheer Jozef was altijd bereid iemand te helpen als men zijn moeilijkheden eerlijk voor hem bloot legde. „Och, die van Nieuwkuijk en Onsenoort moeten weten dat ze een heer hebben, die klaar staat voor zijn medemensen", vertrouwde hij z'n vrouw dikwijls toe. „Als ik helpen kan, waarom zou ik dan niet helpen". En zo gebeurde het nogal eens dat men de stoute schoe nen aan trok en aanbelde aan het kas teel waar jonkheer Jozef 's zomers presideerde. Vanzelfsprekend kwam het er op aan de etiquette na te leven, want jonkheer Jozef was een goed, maar ook een streng heer, waar men niet zondermeer kon binnenvallen. Zo stond Aaike de Stoker, geduldig on der de bomen rond het kasteel zijn kans af te wachten om bij zijn heer aan te kloppen om de begeerde ge meentebetrekking van straatreiniger. En Aaike kreeg de betrekking van straatreiniger. En Aaike kreeg de be trekking van 6 gulden per week. Vele anderen werden nog door jonkheer Jozef aan een baantje geholpen en ze noemde hem met wat trots in hun stem 'De koning van Noord-Brabant', omdat hij alles gedaan wist te krijgen. Om de inwoners in hun arm huis houdelijk gedoe tegemoet te komen liet hij ze vrij toe om in zijn bos hout te sprokkelen, liet kleren brengen bij de armen en kolen en vaak greep hij in zijn portemonnaie om hun schul den te betalen. Was er feest in het dorp dan werd ook de heer Jozef hierin betrokken. Jaarlijks met Kerst mis was het de gewoonte om geza menlijk op te trekken naar het kas teel, de gilde van St. Joris voorop. De kleurige kledij, waarin de doch ters van de heer Jozef, Marie, Isabel- le, Paula en Clara gestoken waren, hebben meegewerkt om zo'n feest voor altijd vast te leggen in hun ge heugen. Op de tafel lagen dan reeds de enveloppen klaar met ruime in houd. Op het kasteel kwam ook vaak groot en deftig volk. Een van de trouwe bezoekers was de grote dok ter Schaepman. Prins Bernhard ontving de Nansen-medaille Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Na ties heeft maandag prins Bernhard de Nansenmedaille toegekend voor zijn werk voor vluchtelingen. Bij het bekendmaken van dit be sluit bracht het commissariaat hulde aan de prins voor het werk dat hij heeft verricht als voorzitter van de Europese vluchtelingencampagne '66 ten bate van de vluchtelingen in Afri ka en Azië. De medaille, genoemd naar de Noor Fridtjof Nansen, de eerste Hoge Commissaris voor Vluch telingen van de Volkenbond zal de prins op 30 oktober in Genève wor den overhandigd. In 1955 werd de medaille aan koningin Juliana toege kend. Invoer meubelen stijgt sterk De invoer van meubelen is in het eerste halfjaar van 1967 met 6,7 per cent toegenomen ten opzichte van de eerste zes maanden van 't vorig jaar. De uitvoer van Nederlandse meube len steeg slechts met 5,3 percent. De totale import had een waarde van 115 (107,8) miljoen gulden, de export vertegenwoordigt 'n bedrag van 62,9 (59,7) miljoen gulden. Vooral de in voer van meubelen van de EEG-part- ners vertoont een sterke stijging. De tcho van het Zuióen Maandag 23 oktober wordt eerste sector van aardgas voorzien - BJf Hoestdrank in tabletvórm.95ct Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten A -v., J+.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1