wAAlwrjkse en LAnqstRAAtse couraiu De Sowjet Unie om haar 50-jarig maakt zich op bestaan te vieren Verlaging loon- en inkomstenbelasting, omzetbelasting gelijktijdig verhogen ook voor jongens- kleding altijd naar Kalter! voordeel aanbieding jongenscoats JUBILEUM IN MOSKOU KABINET DIENT WETSONTWERP IN Er werd geSeden voor een betere toekomst Liberalisatie A.O.W.-premie voor 1968 moet aanzienlijk stijgen Politiek Economie Bescherming ïn Nederland tegen fall-out onvoldoende Toekomst Van Heyst in België blijft bestaan Veiling Tilburg wordt vrijdag officieel geopend Kalter heeft voor jongens van élke leeftijd (vanaf 8 jaar) Krecies de kleding, die past bij un wensen en... bij de wensen van moeder. Modern-vlot - toch ouderwets-degelijk. En véél voordeliger. Daarom ook voor iongenskleding naar Kalter. Leeftijd 10 jaar 42.- Ookmetbont en wattine gevoerd Correctie tarief inkomstenbelasting noodzakelijk Schoenen - textiel Auto's HEREN- EN JONGENSKLEDING Heuvelstraat 24 - Tilburg Gemeentebstuur Waspik denkt aan openbare hearing Treinongeluk in Luik fout van seinhuiswachter MAANDAG 9 OKTOBER 1967 »»e jAAiiuanu i\o. si De tcho van het Zuióen 88e JAARGANG No. 81 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit Dlad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO"!» De Sowjet-Unie maakt zich op om haar vijftigjarig bestaan te gaan vieren. En het zal een feest vol trots worden. Het Rusland van nu is een machtige staat met een moderne industrie en een aanzienlijke welvaart ook voor de burgers die de festiviteiten op kleurentelevisie kunnen volgen. Dat van 1917 was arm, achterlijk 'en zwak met erbarmelijke sociale toestemden. Vele landen zijn er in een halve eeuw tijds sterk op vooruit gegaan, maar geen zo sterk als de eerste socialistische staat, die zijn dank hiervoor vooral uit laat gaan naar de persoon van Lenin. Op zichzelf is dit maar ten dele juist. Lenin was de leider in de begintijd van de Unie van Socialistische Sowjet Republieken, Voor de Russen zijn dit tijd perken van kwalijke toestanden overigens vergeeflijk, want al met al werd in die jaren de ba sis gelegd voor de industriële en politieke macht die de Sowjet- Unie nu is: er werd geleden voor een betere toekomst en die is ge komen. Voedselgebrek is een ab surde zaak geworden, ook al valt een oogst eens tegen dan is de staatskas bestand tegen groot scheepse importen. De enorme verwoestingen die de oorlog aan richtte zijn in grote trekken her steld en de woningbouw is in die tijd zo enorm beoefend dat 'n capaciteit ontstond die de Rus sen voor het ongekende feit plaatst dat er nog maar een ge ring gebrek aan woonruimte be staat. De verdwijning van n schaar- ste-economië zet het land nog wel voor mzzelsProblemen van transport, van distributie der goederen, gaan een rol spelen en de spanningen in vraag en aanbod van consumptie-artikelen en particuliere kapitaalsgoede ren maken ook nodig dat de in dustrie went aan een nieuwe ma nier van denken. Het zijn derge lijke beslommeringen waarvoor de werken van Marx, Engels en Lenin, noch die van Stalin, een oplossing bieden. En die zijn daardoor ook minder het evan gelie van de Sowjet-burger ge worden. In hun plaats treden de deskun digen, die vaak hun inspiratie heb ben opgedaan door studie te ma ken van de manier waarop in het westen dergelijke moeilijkheden uit de weg zijn geruimd. De liberalere economen als Libermann maar hij is niet de enige erkennen de verdiensten van allerlei door IVfarx en Engels uit principe verfoeide in stellingen als het maken van winst, waardoor produktie gestimuleerd kan worden. Hun opvattingen stui ten nog op verzet bij de orthodoxere marxisten maar ze dringen door. Centrale planning vanuit Moskou was van oudsher de kern van de Russische economie en hoewel ze op vele punten faalde, heeft ze ook bereikt dat het potentieel van de Sowjet-industrie zover ontwikkeld is dat diverse monopolies moeten wijken voor werkelijke concurren tie. De AOW-premie voor 1968 zal aanzienlijk moeten stijgen, aldus heeft de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid B. Rool vink, de Tweede Kamercommissie voor Sociale Zaken meegedeeld. Voor 1968 zal 191,8 miljoen gul den in het AOW-fonds moeten wor den gestort, aldus blijkt uit 't ver slag van de besprekingen die de commissie met de minister heeft gevoerd over de algemene wet (bij zondere) ziektekosten. Dit is een gevolg van de vergrijzing van de bevolking, de verkorting van de ac tieve periode van de jongere gene ratie vergeleken bij voorheen en 't feit dat de inkomenssom minder is gestegen dan oorspronkelijk werd verwacht. De ziekenfondsverzekering, de verzekering ingevolge de beide kin derbijslagwetten en de AWW geven een soortgelijke ontwikkeling te zien, aldus minister Roolvink. Het zou volgens de heer Roolvink „struisvogelpolitiek" zijn de ver wachting te wekken dat 'n premie percentage van 1,2 toereikend zou zijn. Een kostenstijging van 10 a 14 procent over de komende jaren leek minister Roolvink niet onwaar schijnlijk. Een dergelijke ontwikkeling heeft ook invloed op de geest van de burgerij. En merkwaardigerwijs constateren kenners van Rusland dat de huidige Rus met het stijgen van zijn welvaart er geen gelukki ger mens op is geworden. De ont beringen van voorheen werden door staan met een zeker genoegen om dat men wist voor een groot doel opofferingen te moeten maken. De ongemakken van nu zouden er niet hoeven te zijn als de regeerders of de leiders van de industrieën het maar anders deden. De moderne Sowjet-burger constateert dat de middelen er zijn om zijn behoeften te bevredigen en als dat dan toch niet gebeurt, zit ergens iets fout. Ook over allerlei politieke za ken gaan de gevoelens anders liggen. Het stimuleren van revo luties elders was een heerlijk doel in zichzelf. Thans is dit soms, maar soms ook niet, een verstandige daad in het kader van een wereldpolitiek denken. Sommige buitenlandse corres pondenten in Moskou maken ook gewag van gesprekken met Rus sen, die daarin bitter constate ren dat bijvoorbeeld Cuba, of de hulp aan Vietnam, maar nare financiële belastingen zijn waar van het nut twijfelachtig is en waarvan men voelt dat ze in ieder geval ten koste gaan van de eigen materiële vooruitgang. Het aan analfabetisme lijdende tsaristische Rusland is ook afgelost door een staat met een voortreffe lijk stelsel van onderwijs. Een kon- sekwentie daarvan is ook dat het zelfstandig denken en ook het af wijkend denken bevorderd is. Iets wat af en toe nog wel geremd wordt maar dat stuit dan weer op protes ten, die de openbaarheid bereiken. De geestelijke dwang die nog in Stalins boekje staat, is onmogelijk geworden of dat de regeerders nu bevalt of niet - en waarschijnlijk zijn ze nuchter genoeg om er vrede mee te hebben omdat het onvermij delijk is. In economisch, maar vooral in geestelijk opzicht zijn de verande ringen van een halve eeuw enorm en onvergelijkbaar met iets in enig ander land. En vermoedelijk geldt dat nog het meest voor de laatste tien jaar met Chroesjtsjow als over gangsfiguur. Chroesjtsjow die zowel de heilstaat voorspelde als nuchter sprak van de noodzaak de V.S. eco nomisch in te halen. Die zowel de wereldrevolutie predikte als com promissen sloot met de kapitalis ten als dat beter paste in de Rus sische belangen. Kosygin en de anderen na hem zijn ook minder de erfgenamen van Lenin dan wel gewoon regeerders De bescherming van de Neder landse bevolking tegen radio-actieve straling van de z.g. „fall-out" vol doet niet aan de eisen, die tijdens een oorlog met nucleaire wapens hieraan gesteld moeten worden. Uit gaande hiervan, heeft de regering besloten een onderzoek te laten in stellen naar de schuifmogelijkheden van de bevolking in het kader van de individuele zelfbescherming. De eerstkomende dagen zullen in het gebied van de Noord-Westvelu- we met inbegrip van Barneveld en Epe en in het gebied van de ge meenten Apeldoorn, Brammen en Voorst enqueteurs een begin maken met de inventarisatie van de schuil- mogelijkheden. De inventarisatie zal geschieden in de vorm van een huis-aan-huis enquête en ook die ruimten betreffen, die eventueel door het treffen van enkele nadere voorzieningen als schuilgelegenheid geschikt zijn te maken. maar bijzonder succesvol was hij niet. Afgezien van een korte periode van vooruitgang - de Nieuwe Economische Politiek N.E.P. - ontstonden er in die tijd burgeroorlog, hongersnood en andere ellende. Het twintigjarig be staan viel in de periode van Stalin, toen juist de politieke vervolging met grenzeloos veel executies op zijn hoogtepunt was. Het zilveren feest kon niet gevierd worden omdat het land onder een verschrikkelijke oorlog leed. De eerste jaren na de oorlog volgden weer honger en gebrek en een zekere mate van snel besperbare vooruitgang viel fas weer te constateren in de na-Sta linistische periode van Chroestsjow. van een machtig land dat daarvan de voordelen heeft en uitbuit als daarvan de nadelen heeft te dragen. Minder uitvoerders van ide alen dan nuchtere behartigers van belangen. Van de Russische vooral en omdat die in vele gevallen niet die der anderen zijn, zullen tegen stellingen onvermijdelijk zijn. Der gelijke controverses echter worden meer en meer overschaduwd door ieders belang bij vrede. Een kernoorlog die het kapi talisme ten val zou brengen is niet te riskeren omdat die ook de verworvenheden van de Sow jet-burger zou vernietigen. Maar die juist te vergroten is de taak van de mannen van het Kremlin. Scheidde vroeger een kloof in welvaart vooral de Sowjet-Unie van de westerse wereld, nu ver bindt een gezamenlijke welvaart hen veeleer. En die kloof rijk en arm is er nu een geworden met de ontwikkelingslanden aan de verkeerde en zowel de V.S. als de U.S.S.R. aan de goede kant. Een kloof die zowel in Washing ton als in Moskou als een gevaar moet worden gevoeld. Dat gemeenschappelijke gaat de boventoon voeren boven de nog altijd wel bestaande ideële tegenstellingen, wat bijvoorbeeld bleek in de kwestie van het na bije oosten waarbij beide par tijen er wel voor uitkeken tegen over elkaar te komen staan, hoe zeer ook allerlei praktische over wegingen van macht en politiek belang tegenstrijdig waren. Het is allemaal een beetje anders ge lopen dan Lenin verwacht had. Maar noch voor de Russen, noch voor de anderen is dat een reden tot treuren. Het staat nu vast dat de Belgi sche vestiging van Van Heyst op volle toeren door gaat draaien en zelfs alle kans krijgt haar produk- ten onder de naam VEHA ook op de Nederlandse markt te brengen. Om dat mogelijk te maken, zal de radiatorensector van de Nederland se Dok- en Scheepsbouwmaatschap pij (die de Van Heyst-vestiging in Wierden heeft overgenomen) als agentschap voor Grobbendonk op op gaan treden. Een akkoord hier over is bereikt. Op vrijdag 20 oktober a.s. zal de grote nieuwe veilinghal, welke door de NCB in Tilburg werd gebouwd, officieel door burgemeester Becht worden geopend. Ter gelegenheid daarvan zal er een driedaagse ten toonstelling worden gehouden van bloemen, groenten en fruit. Deze tentoonstelling zal groots van opzet zijn. Ondermeer zijn er wedstrijden aan verbonden in bloemschikken, waaraan leerlingen van de tuin- bouwvaksohool Uit Vught deelne men. Voorts zullen er inzendingen van anjers en chrysanten te bezich tigen zijn, welke door de telers zul len worden ingestuurd. Het is ken nelijk de bedoeling meer dan alleen maar de vakman voor deze drie daagse manifestatie te interesseren. Een bedrag van 40.000 is er aan de organisatie en inrichting gespen deerd. De nieuwe veilinghal zal in de toekomst gaan fungeren als de centrale bloemenveiling, om zo de aanvoer vanuit Brabant op een plaats te concentreren. Van een en ander werd aan de bloemkwekers uit Waspik en omgeving melding gedaan in de zaal van café Mon- tens. In het parlementaire jaar 1968 - 1969 zal het kabinet een wetsontwerp in dienen om de loon- en inkomstenbelasting te verlagen en de omzetbelasting gelijktijdig te verhogen. Het kabinet wil dan de belastingvrije voet verhogen, zo mogelijk de loon- en inkomstenbelasting vereenvoudigen en zal speciale aandacht schenken aan de minst draagkrachtigen en aan de grote gezinnen. Minister Witteveen (Financiën) en onderminister Grappenhaus (Belastingen) delen dit mee in de toelichting op het wetsontwerp tot vervanging van de huidige omzetbelasting door een omzetbelasting over de toegevoegde waarde (BTW). De bewindslieden zeggen, dat een noodzakelijk geachte correctie van 't tarief voor de inkomstenbelasting als gevolg van de inflatie mede verwerkt zal worden in de voor te stellen ver laging. Een verdere verschuiving van de directe belastingen (loon- en in komstenbelasting) naar de indirecte belastingen (omzetbelasting, accijn zen) is bovendien nodig om de ver houdingen in de andere EEG-landen te benaderen. Uit het wetsontwerp blijkt, dat vóór 1970 de verlaging van de inkomstenbelasting en de ver hoging van de omzetbelasting niet plaats kunnen vinden. De overgang van het huidige sys teem van omzetbelasting naar het nieuwe BTW-stelsel per 1 januari 1969, waarvoor thans het wetsont werp is ingediend bij de Tweede Ka mer, zal een prijsverhoging van één percent met zich mee brengen, zo nemen de bewindslieden thans aan; maar het kan ook meer of minder worden. Een zeer sterke stijging van de belastingdruk zal zich voordoen bij textiel en schoeisel. De grootste prijsstijgingen kunnen worden verwacht bij sommige am bachten en dienstverlenende bedrijven zoals kappers, het horecabedrijf, de textielsector en de vrije beroepen. In een aantal gevallen zal een geringe prijsdaling mogelijk zijn, als tenmin ste de ondernemer bereid is een ver laging van de omzetbelasting op een bepaald artikel door te geven in een prijsverlaging. Een algemeen tarief voor goederen en diensten van twaalf percent en een speciaal tarief van 4 percent. Dit laatste is voor goederen en diensten die worden gerekend tot de eerste levensbehoeften, zoals aard appelen, groenten, brood en beleg, zeep, elektriciteit, water, gas, brand stoffen, schoenreparaties, dagbladen, boeken, vlees, vis, koffie, thee en ge neesmiddelen. Ook 't openbare mas- savervoer valt hieronder. Daarnaast zullen een aantal dien sten vrijgesteld worden van omzetbe lasting; ziekenhuizen, verzorgingste huizen, consultatiebureaus, artsen, musea, verzekeringen, post-, tele graaf- en telefoonverkeer, diensten in de geldsfeer en radio- en televisie uitzendingen. Deze vrijstelling van omzetbelasting geldt voor vrijwel alle diensten die ook thans niet onder de omzetbelasting vallen. Textiel en schoeisel vallen onder het nieuwe systeem niet onder het lage vier-percenttarief, maar onder 't normale tarief van 12 percent. De bewindslieden menen, dat er zoveel verschillende textielprodukten te koop zijn, dat niet gezegd kan worden dat zij zonder meer tot de eerste levens behoeften horen. Het huidige omzet belasting-tarief voor textiel is onge veer 5 percent. Thans wordt omzetbelasting gehe ven bij iedere bewerking van een pro- dukt, vanaf grondstof tot eindpro- dukt. Onder bewerking valt ook ver voer en groothandel te verstaan. Ie dere keer opnieuw wordt, na elke be werkingsfase van het produkt, belas ting geheven over de totale (omzet)- waarde, dus ook over de reeds in eerdere fase(n) betaalde omzetbelas ting. In bet nieuwe BTW-stelsel zal dit eveneens gebeuren, maar van de te betalen heffing mag dan de in de voorgaande (fase(n) voldane belas ting worden afgetrokken. De fabri kant of handelaar betaalt dus in feite alleen belasting over het stuk waarde dat hij (als verschil tussen in- en ver koopprijs) aan het goed toevoegt. De problemen van de kleinhandel bij invoering van de BTW zijn voor namelijk van administratief-techni- sche aard. De kleinhandelaar moet zijn boekhouding aanpassen, niet al leen voor een juiste verrekening van de belasting, maar ook om de con trole mogelijk te maken. Voor kleine ondernemers is daarom voorzien in 'n speciale regeling. Betaling van omzetbelasting is niet nodig, als de belasting per jaar niet meer dan 1200 gulden zou zijn. Moet hij per jaar meer dan 1200, maar minder dan 1800 gulden betalen, dan kan de kleine ondernemer van zijn belasting 1200 gulden aftrekken. Wie meer dan 1800 gulden per jaar moet betalen, mag die belasting ver lagen met een bedrag, dat wordt ver kregen door drieduizend gulden te verminderen met de te betalen hef fing. Ruwweg veertig percent van de de tailhandel zal geen omzetbelasting hoeven te betalen. Hun verkopen be slaan samen tien percent van de to tale omzet in de detailhandel. In het ambacht zal 20 percent van de on dernemers ontheffing van omzetbe lasting krijgen. Ook hun omzet be draagt 10 percent van de totale ver kopen in deze sector. Een speciale regeling is gemaakt voor de personenauto's. Thans rust hierop een tarief van ongeveer 24 percent van de dealerprijs. Zouden personenauto's in 1969 ook onder het algemeen 12-percenttarief vallen, dan zou de schatkist 300-milj. min der aan omzetbelasting ontvangen. Daarnaast vreest de regering in dat geval in de loop van 1968 een ko persstaking: aspirant-autokopers zou den dan wachten met de aanschaf van een wagen tot 1969. Daarom zal een extra-egalisatieheffing van 15 per cent worden opgelegd aan de impor teurs of fabrikanten. De belasting druk blijft dan ongeveer gelijk. IT m Om de Waspikse bevolking zo volledig mogelijk voor te lichten inzake het gemeentebeleid en om meer inzicht te geven in/en belang stelling te kweken voor het ge meentelijk wel en wee, hebben bur gemeester en wethouders een pu blicatie van zes bladzijden uitge geven. Voorts wordt overwogen om, in dien daarvoor belangstelling be staat, een aantal openbare bespre kingen, zgn. hearings te organise ren, waarop de meest uiteenlopende onderwerpen kunnen worden be sproken. De uitgave begint met een overzicht van de bestaande be stuurscolleges met omschrijving van taak en bevoegdheden. Vervolgens wordt uiteengezet hoe het gemeen tebestuur tot besluitneming komt na geïnformeerd te zijn door een aantal met name genoemde com- 1 missies en instanties. Ook de finan ciële huishouding passeert de revue. Tenslotte wordt gewezen op een aantal dienstverlenende afdelingen en de weg gewezen ter verkrijging van bepaalde documenten en ver gunningen. Het gemeentebestuur ziet graag reacties tegemoet om daardoor een indruk te krijgen omtrent de be langstelling voor de hearing. In het wekken van belangstelling voor ge meentezaken, hopen de uitgevers te zijn geslaagd. De 49-jarige seinhuiswachter J. C. uit Luik heeft bekend, schuldig te zijn aan de treinramp van woens dag in Fexhe-le-Haut-Clocher. De sneltrein Luik-Brussel stond, vol gens zijn verklaring, op een gege ven ogenblik voor een onveilig sein. De bestuurder vroeg, geheel vol gens voorschriften, instructies aan de seinhuiswachter. Deze gaf hem toestemming verder te rijden. On middellijk daarop gaf hij ook de machinist van de lokaaltrein verlof te vertrekken. De laatste trein moest daarbij het spoor van de eerste kruisen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1