waaLwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Hengelsportver. V isscliers lust" Waalwijk hield jaarvergadering V0R0L Eftelingsestraat in Kaatsheuvel onder grote belangstelling opengesteld KAATSHEUVEL - SOEDAN BIRMA GUINEE FA. P. J. VAN ROOIJ ZN. wmgP UITGEVOERD IN KADER VAN GEMEENTELIJKE SOCIALE WERKVOORZIENINGSREGELING Aangelegd door arbeiders uit drie gemeenten Recreatie-objecten Differentiatie SlfSmm Sociale werkplaats in Waalwijk STERK en GEZOND! BERING'S Roggemik. Volksverzekering bijzondere ziekte kosten wordt in etappes uitgevoerd Staking - Bata 1 8 horlogerie- optiek- en juwelierszaak VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 88e JAARGANG No. 84 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Op feestelijke wijze is dinsdagmiddag de nieuwe Ef telingsestraat, die een verbinding vormt tussen Dongen en Kaatsheuvel, in ge bruik genomen. Deze weg is door 18 arbeiders - 3 uit Loon op Zand, 10 uit Kaatsheuvel, 3 uit Sprang en 2 uit Waalwijk - in het kader van de Gemeentelijke Sociale Werkvoorzieningsregeling voor handarbeids aangelegd. In Kaatsheuvel worden al sinds jaren diverse objecten uitgevoerd in GSW- verband. Het gemeentebestuur wilde, nu er ook arbeiders uit omliggende ge meenten ingeschakeld zijn, deze objecten eens wat meer onder de aandacht brengen. Vandaar dat een groot aantal genodigdenwaaronder vertegenwoor digers van alle gemeenten uit het Stadsgewest Waalwijk, dinsdag regen en wind trotseerden om burgemeester L. van Erp het traditionele lint - dat het verkeer over deze fraaie nieuwe weg nog niet mogelijk maakte - te zien doorknippen. In zijn welkomstwoord richtte de heer Van Erp oip de eerste plaats tot de arbeiders die deze weg hebben op geleverd. „Er is met grote inzet ge werkt. Hoeivel het werk voor de meesten vreemd was, is een goede prestatie geleverd. Er is een weg ge reedgekomen die als verbindings schakel tussen Dongen en Kaatsheu vel van groot belang kan zijn". Bur gemeester Van Erp plantte samen met enkele arbeiders, uit elke betrok ken gemeenten één, 4 bomen. De eer ste vier van een nieuwe beplanting langs deze weg. „In deze gemeente zijn meerdere van dit soort wegen in GSW verband uitgevoerd. Met een kleinere bezet ting zijn ook plansoenwerken uitge voerd. De belangstelling voor dit soort werken is de laatste jaren terug gelopen. Zo waren eind 1966 slechts 6 personen in GSW-verband werk zaam. Toen in het begin van dit jaar het bedrijfsleven een bepaalde cate gorie werknemers ging afstoten, voor wie 'het werk in het bedrijf te zwaar was, vielen er gaten. Deze werkne mers moesten anders te werk gesteld worden", aldus burgemeester Van Erp. Hij wees er op dat Waalwijk over een uitstekend binnenobject beschikt, in de vorm van 'n sociale werkplaats. „Er moesten ook buitenobjecten ko men. In een recreatie-gemeente als Loon op Zand, waar veel wegen on verhard zijn, lag een goede kans. Ook in de toekomst kunnen hier bui tenobjecten gerealiseerd worden. De werkgroep Loonse en Drunense Dui nen maakt een studie over de in dit natuurgebied uit te voeren werken. Het is voor de betrokken arbeiders een boeiende werkgelegenheid, met de wetenschap dat men zinvolle ar beid verricht". Ook in streekverband kan hier volgens burgemeester Van Erp veel nuttig werk gedaan worden. Vervoersproblemen kunnen dan ge zamenlijk worden opgelost. „Het is niet zo merkwaardig, dat objecten in de openlucht zich hebben weten te handhaven tegen de enorme ontwikkeling in van de Sociale Werk plaatsen. Er zijn immers tal van ge handicapte mensen die hun arbeid liever niet in besloten ruimten ver richten. Zij zijn tegen arbeid in de buitenlucht, zowel psychisch en phy- siek bestand en bevinden zich daarbij bijzonder goed. Dit blijkt steeds weer uit medische rapporten. De objecten in de openlucht dragen wezenlijk bij tot de doelstelling van de Sociale Werkvoorziening", aldus de heer Th. van de Valk, Rijksconsulent voor de completaire voorzieningen in Noord- Brabant. 'De wet Sociale Werkvoorziening' die door de Tweede Kamer met alge mene stemmen is aanvaard treedt 1 januari in werking. Naast het feit dat de rechtspositie van de gehandi capten een wettelijke grondslag krijgt, legt d ewet de gemeentebesturen de bevorderingsplicht op, om alle daar voor in aanmerking komende perso nen een arbeidersplaats te bieden in het kader van de Sociale Werkvoor ziening. Willen de gemeentebesturen aan deze plicht kunnen voldoen is samenwerking geboden", aldus de heer Van de Valk. Ook zal een gro te differentiatie in werkzaamheden beschikbaar moeten zijn ten einde iedere gehandicapte overeenkomstig zijn mogelijkheden werkzaamheden te kunnen bieden. „Het is daarbij noodzakelijk dat gestreefd word in het uitvoeringsvlak van de Sociale Werkvoorziening naar een organisatorische en bestuurlijke integratie. De heer Van de Valk was van mening, dat voor de samenwer king tussen gemeentebesturen in het beleidsvlak en het gemeentelijke uit voeringsvlak de figuur van samen werking in gemeenschappelijke pu bliekrechtelijke lichamen, de zgn. schappen, het meest voor de hand ligt. „Hierbij moet het particulier ini tiatief afstand doen van eigen werk plaats beheer. Inschakeling van par- Burgemeester L. v. Erp plant een boom aam de nieuwe Eftelingsestraat ticulier initiatief leidt vaak tot con flictsituaties". aldus de heer Van de Valk. Wethouder K. van Laak uit Waal wijk ging in op de samenwerking die de heer Van de Valk had aangehaald. Reeds in 1964 werd in Waalwijk een concept regeling besproken voor een gezamenlijke exploitatie van de So ciale Werkplaats. In april van dit jaar heeft de minister zijn fiat aan dit concept gegeven. Het college van B. en W. heeft dit werkstuk enkele weken geleden vastgesteld. Binnen kort zullen de betrokken gemeentebe sturen zich opnieuw over deze vorm van samenwerking gaan beraden. De verantwoordelijkheid van de sociale werkplaats komt dan bij elke gemeen te te liggen. Ook aan de buiten-ob jecten moet volgens de heer Van Laak grote aandacht worden besteed. „Door gezamenlijke inspanning kan wellicht een object worden gefor meerd dat in ons land uniek is", al dus de Waalwijkse wethouder van sociale zaken. EEN KOSTBARE HEROPENING Een zakenman, die zijn tijd be grijpt, neemt op tijd zijn maatregelen om veranderingen aan te brengen die deze tijd vraagt. En nu gold het voor de zaak van P. J. van Rooij en Zn. zeker niet het exterieur, waarom nu een beurt ge geven werd aan het interieur. De ver zorging daarvan was in de vakkun dige handen gegeven van Gebr. van Wanrooij, de interieurverzorgers van naam, die er in geslaagd zijn de win kel om te toveren in een intieme ver koopgelegenheid, waarin het aange naam zal zijn te kijken en.te kopen. De optiek kreeg hier een aparte beurt in een aparte afdeling met een keuze van monturen, die iedereen zal verba zen. Dat de afdeling uurwerken bij de horloger van naam eveneens een ex tra verzorging heeft gekregen is van zelfsprekend. Alleen reeds de varië teit van klokken Zaanse, Friese stoektjes, Sallanders, Schippertjes- klokken is een kijkje waard. In goud en andere edele metalen is alles aan wezig. Noemden we de interieurverzorgers Van Wanrooij, dan ook een extra woordje voor de fa. Jos de Brouwer, die in deze prachtige zaak voor een intieme verlichting zorgde. AGENDA Apollotheater Donderdag 20.15 uur, vrijdag 20.15 uur, vrijdag 20.15 uur, zondag 18.45 en 21. - uur: „Don Camillo in Mos kou". 14 jaar. Zaterdag 18.45 en 21.- uur, dins dag 20.15 uur en woensdag 20.15 u. „De Zigeunerbaron". Alle leeftijden. Vrijdag 23. - en zaterdag 23.45 uur: „Mondo-Cane 2". Geest. volw. Zondag 15. - uur; „De laatste rit naar Santa Cruz". Alle leeftijden. Kleuterschool Zaterdag en zondag: Missietentoon stelling. KNBB DISTRICT KAATSHEUVEL In klasse C III was het D. van Mook die met 5.58 deze weeke de toon aan gaf. In 17 beurten had hij weinig moeite met H. v. d. Velden, die overigens nog een goede 3.41 liet noteren. A. v. d. Linden won met 1.94, terwijl Th. v. Wanrooy met 1.51 de baas bleef over J. de Brouwer. Alleen L. v. d. Velden wist met 1.93 de eer voor Euphonia te redden. Bij de ontmoeting Ef- teling II - Ons Genoegen II ging het er niet zo gemakkelijk naar toe. Vijf carambo- Wanneer de Westerse missionarissen worden uitgewezen. Wat dan Dan moeten krachten uit het eigen volk klaar zijn om hun werk over te nemen. Voor hun opleiding vraagt PMW-Nederland op Wereldmissiedag dringend Uw hulp. Denk zondag aan de kerkcollecte of aan giro 8725 Pauselijke Missiewerken Den Haag les kostte de Efteling 4 punten. Fr. v. Don gen gezevierde met 2.07 over Th. Soeter- boek, 325. K. Kommeren moest met één carambole de eer aan Sjel Zeebregts laten, gem. 1.51. Je Veraa strandde met 4 car. op G. Dingemans, gem. 1.25. Th. Damen wist met een gem. van 1.19 de partij voor de Efteling te houden. Uitslagen: Efteling II - Ons Genoegen II, 5-4 KTO III - Euphonia II, 7 - 2. In een gelijk opgaande strijd wonnen bij DJS M. de Kort 1.53 en C. Donders, 0.80, en bij NAS J. v. Dongen 1.93 en M. van Mier 0.72. Het extra punt ging naar DJS. Bij Poedelvrees 3 was B. de Ronde wel bij zonder op dreef door 2 partijen te winnen waarvan liefst een met 2.13 en een met 1.11. T. Zeebregts speelde een goede partij met 1.53, terwjjl A. Koenen met 1 car. het onderspit moest delven van J. v. Wanrooy, sr. 0.94. Nooit Volleerd moest in eigen huis zijn meerdere erkennen in Poedelvrees 2, waarin A. in 't Groen 2.18, C. Pooters 1.92 en H. Stubbe 1.17 de winst voor zich opeiste. P. v. d. Velden moest de eer red den met 1.81. Uitslagen 4e klas: DJS 2 - NAS 2, 5 - 4 KTO 3 Poedelvrees 3, 2 - 7 Nooit Volleerd 2 - Poedelvrees 2, 2 - 7. De volksverzekering tegen bijzon dere ziektekosten (AWZ) zal op 1 januari slechts gedeeltelijk in wer king treden en pas per 1 april 1968 geheel. De premie wordt lager dan 0,7 percent die de ziekenfondsraad noodzakelijk acht. De rijksbijdrage van 475 miljoen wordt niet bevroren tot 1972 maar zal gelijk stijgen met de lonen. Minister Roolvink (Sociale Zaken), heeft dit dinsdagmiddag meegedeeld in een mondeling overleg met de commissie voor Sociale Zaken uit de Tweede Kamer. Op 1 januari zal de AWZ in werking treden voor die ern stige ziektegevallen die thans niet te verzekeren zijn. Dit geldt dus onder meer voor de psychiatrische inrichtin gen en voor de gehandicapte kinde ren. Op 1 april wordt de AWZ ge heel van kracht; dus dan ook voor de sanatoriumverpleging en de ziekken- huisverpleging na het eerste jaar. De rijksbijdrage zal periodiek ver hoogd worden met eenzelfde percen tage als de lonen gestegen zijn vanaf 31 juli 1967. Voor de berekening hiervan wordt uitgegaan van een rijksbijdrage van 400 miljoen gulden. De bijdrage is echter per 1 januari 475 miljoen zodat minister Roolvink 75 miljoen gulden als een voorschot beschouwt op de indexering dat moet worden ingewacht. Het bedrag van 475 miljoen zal eerst verder stijgen zodra de lonen vanaf 31 juli 1967, gestegen zijn met tenminste 19 per cent. Toen om ongeveer half negen de tweede voorzitter, de heer A. van Eg- gelen de vergadering opende, moest deze al meteen aan de ruim 80 aan wezige leden mededelen, dat in ver band met ziekte van de voorzitter, de heer A. C. Blom, hij deze vergade ring zou leiden. Hij zei in zijn ope ningswoord ondermeer dat dit voor hem zeer moeilijk zou zijn, daar de voorzitter nog nooit verzuimd heeft om een vergadering te leiden, maar hoopte toch dat met medewerking van alle aanwezigen, deze vergadering tot een goed einde gebracht kon worden. De heer Van Eggelen verzocht de vergadering om twee agendapunten aan de agenda voor deze avond te mogen toevoegen, wat door de ver gadering werd toegestaan. Het eerste punt was een ingekomen schrijven van de voorzitter, de heer Blom. Uit dit schrijven bleek dat de heer Blom, in verband met zijn ziekte zich ge noodzaakt zag om zijn functie van voorzitter van „VissCherslust" met in gang van 1 januari 1968, beschikbaar te stellen en wilde daarom door mid del van dit schrijven het bestuur en leden bedanken voor de prettige sa menwerking in de ruim 30 jaar dat de heer Blom lid is van „Visschers- lust" waarvan bijna 20 jaar als voor zitter van deze vereniging. Ik heb, aldus het schrijven van de heer Blom, de vereniging van zeer nabij zien groeien van ongeveer 190 tot ruim 1000 leden. Dat dit mij mogelijk is gemaakt, is aan U allen te danken, immers ik zou geen goede kapitein geweest zijn, zonder de steun 1 van U allen. Ik wil U daarom allen hartelijk danken voor het door U in mij gestelde vertrouwen. Ik hoop dat onze vereniging tot in lengte van da gen mogen groeien en bloeien, tot heil van U allen en tot heil van de hengelsport in het bijzonder. Naar aanleiding van dit schijven, verzocht de heer Van Eggelen de ver gadering haar toestemming te willen verlenen aan het bestuursvoorstel, om de heer Blom, met ingang van 1 ja nuari '68, te benoemen tot ere-voor- zitter van VissCherslust. Dat dit voor stel, met een geweldig applaus werd begroet, dat minuten lang aanhield, met algehele stemmen werd aangeno men, behoeft eigenlijk geen betoog. Wij zullen, aldus de heer Van Egge len, op onze eerst komende vergade ring, zo de heer Blom dan aanwezig kan zijn, op waardige wijze afscheid nemen en hem dan een officiële hul diging aanbieden, waarvan wij hopen op Uw aller steun te kunnen rekenen. Hierna kreeg de secretaris de ge legenheid tot voorlezing der notulen van de vorige vergadering, die zon der op- of aanmerkingen en met dank werden goedgekeurd. Uit het jaarver slag van de secretaris bleek vervol gens dat het goed gaat met de vereni ging, daar deze thans uitgegroeid is tot ruim 1000 leden. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat er een behoorlijk batig saldo was geboekt en het totale bezit van de vereniging weer was ge stegen en dat er nu reeds een behoor lijk bedrag opzij kon worden gezet voor de viering van het 50-jarig be staan in juni 1969. Uit het kascon trole-rapport bleek vervolgens dat de boeken en bescheiden van de pen ningmeester in uitmuntende staat verkeerden en werd vervolgende de penningmeester voor zijn gevoerd dé charge verleend, wat eveneens met applaus werd begroet. Uit de in en uitgegane stukken bleek vervolgens dat de huurovereen komst aangaande de nieuwe haven te Waalwijk, wederom was verleend door B. en W. der gemeente Waal wijk. Eveneens was er wederom ver gunning verstrekt aan de heren Kra mer en Rijken, voor het vissen met beroepsvistuigen op het Oude Maas- je-Noorderafwateringskanaal. Bij de behandeling van de mededelingen deelde de voorzitter mede dat de op richting van de federale „De Maas" een succes van de eerste orde is ge worden, daar het eerste gedeelte van -tandpasta dit riviercomplex is gehuurd en voor het tweede gedeelte de onderhande lingen reeds in een vergevorderd sta dium zijn gekomen, zodat verwacht wordt dat ook dit gedeelte nog dit jaar gehuurd kan worden, waama eind '68 't laatste gedeelte, de Bergse Maas, aan de orde zal komen. Aangezien voor deze federatie „De Maas" de statuten gewijzigd moeten worden, was daarna het bestuurs voorstel aan de orde om in verband hiermede, de statuten en het huis houdelijk reglement te wijzigen. Hier over, ontstond een levendige discus sie, waarna het bestuursvoorstel met algehele stemmen werd aanvaard. De kascommissie kon aangevuld worden met de heer A. de Koning uit Tilburg, die. zich bereid verklaarde als nieuwe functionaris naast de twee leden van deze commissie zitting te nemen, om in de loop van dit jaar de boeken en bescheiden van de penningmeester te controleren. BESTUURSVERKIEZING Periodiek aftredend waren de he ren J. van Seist, penningmeester; J. v. Loon, commissaris en R. de Ruyter eveneens commissaris. Aangezien 'n tegenkandidaat was binnengekomen moest hiervoor gestemd worden. De uitslag van deze stemming was als volgt: J. van Seist, 68 stemmen; J. van Loon, 67 stemmen; R. de Ruyter, 36 stemmen en voor de nieuwe kan didaat, de heer W. Schoelitsz, 34 stemmen, zodat de heren J. van Seist, J. van Loon en R. de Ruyter herko zen werden. Hiema kwam aan de orde het ver kiezen van de leden van de roye- mencommissie, aftredend van deze commissie waren de heren Klessens en Bogaers, aangezien er geen kan didaten waren ingekomen werden deze heren bij enkelvoudige kandi daatstelling herkozen. Verder kwam aan de orde het bestuursvoorstel om de contributie voor 1968 ongewijzigd te handhaven, wat zonder meer door de vergadering werd goedgevonden en met applaus begroet. Van de rondvraag tenslotte werd door een zevental leden gebruik ge maakt, die allen naar genoegen wer den beantwoord. Om ongeveer 11 u. kon de voorzitter de vergadering slui ten. Hij bracht dan ook dank voor de zeer prettige wijze waarop deze ver gadering was verlopen. De toestand bij de staking der Bata- schoenfabrieken is nog steeds het zelfde. Ook de Turkse arbeiders krij gen hun loon uitbetaald door de vak bonden. woensdag oktober Wij heropenden onze gemoderniseerde op woensdag 18 oktober j.l. Heeft U al een kijkje genomen? Kom gerust binnen; Ge zijt welkomlü Gasthuisstraat 48 - KAATSHEUVEL

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 21